Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 76 to 100 of 106

Thread: Afrika & Sahara 2018 - Monteguide enduro ekspedicija

  1. #76
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Ih pa gledali nas ne bi, a pogotovu sa penzijama! Eno osvajacima Mont Everesta ih ukidaju, sramota sta se radi.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  2. #77
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Samo jedan dan voznje kombijem i vec smo jedva cekali da se dokopamo upravljaca nasih motora
    Jutro prohladno i sa maglom, oaza spava jedino mi tu nesto cackamo i pravimo graju

    Motori su vani, puni goriva, oprema se oblaci i idemo u pustinju. Opet prvo selotejpom Vedza "veze" telefon sa mapom za taj dan, zagrmjese motori i pravac pustinja, pravac prave i nepregledne dine. Kako nam je hotel blizu oboda oaze odmah ugazismo u pijesak. Tu stadosmo na sekund jedan pored drugog dok su motori bili okrenuti nistavilu : )) To je to, ispred nas je samo pijesam, ruta je aktivirana, pred nama je sve maltene isto, ali ima jedna mana. Magla, kao da nije dovoljno sto nemamo pojma dje idemo, jos nam samo i to fali

    Cudno je malo kad ispred vas nema ama bas nikakav pokazatelj puta ili neki vrh planine put kojeg da krenemo, nema ama bas nista, bas je sve isto : )) Ispred nas neki 4x4 se igra po dinama, kontam da li da pratimo njega... Dok sam to razmisljao, poce da se vraca nazad Ok, idemo mi svojom nekom imaginarnom rutom!

    Ostavljamo oazu iza nas, sa desne strane sam vidio antenu dosta visoku, bar jedno 20-30 metara. Dobro je, to ce mi biti neki orjentir ako zatreba, jer pokusavam da nadjem sto vise objekata ili bilo sta ako bude trebalo za pravac.
    Pijesak je dosta drugaciji od Tozeura, tamo je bilo kao na Marsu, ovo je vec nesto skroz drugo, dina na dinu, kao iz crtanih filmova, baas ono sto smo toliko cekali. Uzivamo svakim novim metrom i pokusavamo da nadjemo idealnu putanju u osvajanju dina



    Stajemo da vidimo kako nam ide pracenje rute, jer stvarno ama bas nista nema sto bi ti reklo da si na pravom putu. Na nekih 5 km od nas se nalaze ostaci rimske tvrdjave, najudaljenije koju su napravili...





    Bukvalno ucimo kako da vozimo ovaj novi terene, prepreke su na svakom metru, pijesak je i dosta vlazan sto je veliki plus, ali vec znam iz raznih prica da to znaci dosta tezi povratak kad pocne da se susi i da gume propadaju. Milion stvari promice mislima, razmisljas o svemu sta i kako ali i pored svega toga, kad god stanemo osmijeh je neprocjenjiv, definitivno da nemamo usiju smijali bi se oko glave



    Oaza ostaje iza nas...





    I malo po malo stvarno pocinjemo da uzivamo sve vise i vise u voznji, kontamo kako se penju dine, kako da je "napadnemo" sta nas ceka iza, sve se nekako kockice same od sebe sklapaju. I ne samo to, nego se i magla dize, postaje toplije i konacno vidimo tvrdjavu!





    Kako se primicemo tvrdjavi, magla skoro i da nestaje, kad tamo vec naroda i oko tvrdjave dosta dobro utaban put za 4x4 i cetvorotockase kojima turisti dolaze iz oaze.
    Penjemo se, parkiramo motore, skidamo opremu i opet sumiranje utisaka.

    Ovo je bilo mnogo mnogo lakse nego sto smo mislili : ))) u pocetku plan da nadjemo ovo mjesto i voznja do nje je djelovala kao prava pravcita avantura, a do nje stigosmo za manje od pola sata, i to 10 minuta je sigurno proslo u pauzama za korigovanje rute, fotografisanje i smijanje kao da smo ludi Sta sad sunce ti ***** pred nama je cijeli dan! Sretosmo i neke turiste koji su iznajmili vodice i cetvorotockasima dosli. Malo progovorismo sa njima koju, kazu vec su posjetili Crnu Goru, kako je mali svijet pomislih! Pricamo im za planove sta zelimo da vozimo i da nam je telefon glavna navigacija, medjutim i oni nas gledaju a i naglas komentarisu tipa, znate da ti telefoni imaju baterije koje ne mogu da traju cijeli dan?!? Znamo, rekosmo, to je i draz! : ))

    Tvrdjava (nekadasnja)



    Pogled ka oazi

    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  3. #78
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Obaveze, obaveze, ali bice ubrzo nastavak

    Dok to ne bude, evo kako izgleda voziti pustinjom

    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  4. #79
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    5,241
    Thanks Thanks Given 
    385
    Thanks Thanks Received 
    1,593
    Thanked in
    628 Posts

    Default

    Gdje li je Husqvarna 125 ?
    nekad se sa njom do Trebinja islo na moto skup ?

  5. #80
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Ko zna dje je sad. Stizala je ona svuda, samo kad je odrzavan motor, moze svuda. Moze i na put oko svijeta ali da se nosi za servis djelova sa sobom.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  6. #81
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    ajde dome @voodooprle, cekam te beduine što su šćeli da ve iziju za večeru

    Bravo, sjajna prića za nas koji volimo da čitamo i gledamo putopisne reportaže ali iz udobne sobe! Zavidim i divim vam se...jednako kao i nasem Brodomaketaru na njegovim putesestvijima po Afganistanu Zamoliću da mi neko da link od toga Mojsijevoga putopisa po Aziji? Kako ja to propustih nije mi jasno?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  7. #82
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Ja samo znam da bih ovđe:



    ..našla način da se preselim ili bar odsjedim par godina. :loyal:

  8. #83
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raquel View Post
    Ja samo znam da bih ovđe:



    ..našla način da se preselim ili bar odsjedim par godina. :loyal:
    U povratku nedje, dok smo kombijem krstarili, i mi smo razmisljali kako bi bilo sjajno da imamo neku dobru nekretninu koju bi izdavali a onda provodili u pustinji po 3-4 mjeseca godisnje. I sreli smo jednog njemca, tacnije tunizanina ali zivi u Njemackoj, i upravo to radi, kaze svake godine provede vise mjeseci po Tunisu. A zaustavio nas je da nas pita dje smo rentirali motore, kad sam mu rekao da smo dovezli svoje, kao da se i njemu upalila lampica, jer valjda i on vozi. E nije mi jasno kako to ranije nije smislio : ))

    No da se ja vratim na pisanje
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  9. #84
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Voznja do tvrdjave nam je bio odlican test. Pijesak je bio tezak za voznju jer je bio dosta vlazan, i ako ne vozimo dovoljno brzo tocak propada duboko, jedan od rizika su bile sjeverne strane dina koje smo penjali, jako su strme i udarci kad se prizemljimo nijesu prijatni, velika je mogucnost povrede zgloba a onda se taj udarac prenosi dalje, protrese ti cijeli grudni kos, onako bas fino

    Sad je vec i temperatura prava, mozda nekih 20tak stepeni, i posle kratke pauze pao je plan da vozimo malo dublje i ozbiljnije u Saharu. Ovih 5km je bas bilo smijesno lako odratiti. Vracamo se do motora, i pravac nazad do oaze i smjestaja da pripunimo goriva i ponesemo mnogo vise vode, jer smo vec za kratko vrijeme popili po litar tecnosti.





    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  10. #85
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default











    Vracamo se do oaze, kad tamo vec sve uveliko zivnulo, ljudi se kupaju, terase kafica pune )



    Sipamo gorivo, ubacujemo dosta vode, nesto malo hrane i gledamo sta dalje. Vedza je vec ranije na mapama nasao neki kamp dalje od nas, Zmela kamp i jos jedna oaza dalje od tog mjesta. Dosta dalje Ovo je vec ozbiljniji plan, i dok pakujemo sve to i spremamo se nailazi Moneem (beduin) i kroz pricu mu predstavljamo plan voznje i sta planiramo da vozimo. Kad smo pomenuli kamp, covjeku se osmjeh mace sa lica naravno da su mi se odma sve lampice upozorenja upalile u glavi ) Kaze, uzmite moj broj telefona, i treba li vam vodic, sad vec vrlo ozbiljnom intonacijom! Ne, rekosmo, mi cemo to tu malo, necemo daleko u pustinju gaziti. Dok je sumljicavo vrtio glavom dadoh mu moj telefon da upise njegov broj. Dok on to radi, razmisljam, zasto toliki strah, jos je covjek prakticno odrastao tu, na rubu Sahare, medju svim tim silnim dinama. Naravno da on to sve bolje poznaje od nas, nijesmo ni mi naivni, ali uvijek ima ali Dosta puta i po CG kad tumaramo i ne znamo kuda cemo izaci ili na kakav put nabasati, pitamo mjestane ako ih sretnemo, i manje vise u 99% situacija je ista scena, odmahuju glavom i kazu, bogami necete vi moci tuda proci Naravno da se uvijek puno zahvalimo i prodjemo upravo tuda. Tako da smo i sad isli na taj osjecaj. No ovaj put ulog je stvarno veliki, izazov upravo onaj koji ti odmah pojaca na maksimum adrenalin, dopamin, serotonina i sta li sve vec ne

    Palimo motore i drzimo se novog pravca, Zmele Camp





    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  11. #86
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bar
    Posts
    4,145
    Thanks Thanks Given 
    720
    Thanks Thanks Received 
    476
    Thanked in
    243 Posts

    Default

    Ha, a ja sam mislio da je ta fraza "ne možete vi tuda" vezana samo za nas sa Atv-ovima zbog gabarita.

    Daaaaljee!

    Poslato s Jadrana

  12. #87
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Izlazimo iz Ksar Ghilane oaze, i drzimo pravac ka novom kampu. Pratimo neki makadam put, za koji se i ispostavilo na kraju da vodi skroz do cilja. Inace Zmele kamp se nalazi na samom obodu Jebil national parka (pustinje, dina) i makadam put je vodio odmah pored pijeska, kako smo vec pola dana vozili, odlucili smo da dodjemo tamo brzom dionicom a da se vratimo pustinjom jer ne znamo koliko ce nam vremena trebati. Ne bi valjalo da nas noc uhvati...
    Peglamo makadam, izuzetno grub makadam. Pazim koliko mogu da ne iscijepam gumu, ali tu je bukvalno uzalud paziti, jer je ostro kamenje bukvalno svuda. Dok vozim razmisljam kako Dakar vozaci lete tim terenima, oni u prosjeku idu 100km/h, mada umjesto unutrasnjih guma imaju takozvane museve ali opet, kako spoljna guma izdrzava tu torturu a i felma.

    Prasinjamo pustarom i kao potvrda dobre navigacije nas ceka znak za kamp



    Pravimo kratku pauzu i opet se divimo pravoj pravcatoj pustari nema nidje nista oko nas, neko sitno rastrkano rastinje i pustinja u daljini. Jednom rijecju RAJ!



    Ubrzo stizemo do kampa, i za razliku od oaze, odje nema vode, samim tim nema palmi i nema nista osim satora i par bijelih gradjevina kao iz kaubojskih filmova.





    Veoma poslusne (srecom) ate parkiramo u hlad, i idemo da vidimo na sta lici taj pijesak u kampu



    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  13. #88
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Kamp djeluje skroz pusto i sablasno, no srecom, pojavise se domacini cuvsi da pravimo buku

    Prodjosmo kroz neku vrstu restoranskog dijela, i bas me odusevilo kako to unutra izgleda, spolja ne bi ocekivao da te tako nesto doceka kad udjes na vrata



    I evo kako kamp izgleda





    Novembar je i 25-30 stepeni, zamisljam kako je odje bajno ljeti na 50+







    Narucujemo dvije koka kole, limenke. Univerzalno pice i lako za naruciti
    Dok odmaramo i pijemo sok, uzivamo u apsolutnoj tisini, samo se pomalo cuje vjetar. A misli naviru i naviru, tisina, samo povremeno prekinemo tisunu kako bi se naglas divili svemu ovome. Naravno pod naletom adrenalina, djelimicnog uspjeha i okruzenja, te recenice su jako proste i kratke tipa, Vedza ovo je savrseno. I tako u nedogled

    U dnevniku mi je ovo zapisano:
    - Kamp je vrlo jednostavan, i zbog toga mi je lijep, ili mi je lijep jer uzivam stvarno u svakom minutu provedenom odje.
    Inace ovaj osjecaj me nije pustao cijelim putem, uzivao sam u svakom trenu, bez obzira da li je to bila voznja kombijem, obicna setnja oazama, peglanje motorima ili jednostavno samo gledanje u nepregledne dine... Tacnije to i nijesu nepregledne dine jer pogled ne seze previse daleko, sto i jeste problem prilikom voznje treba se snaci u tom prostoru


    Poslije kratke pauze i par gutljaja domace loze, cisto dezinfekcije radi zovemo domacina da platimo i da nastavimo dalje. Razmisljam koliko bi to moglo kostati, s ozbzirom na to da smo u PM ocekivano je da ce cijena biti jaka, ali ko te pita.



    Racun za dvije koka kola je 2€ : )) u sred nicega, razmisljam pa dje je tu racunica, amortizacija vozila kojim to dopremaju... odustajem od racunice : ))

    Vadim novac da platim



    I naravno da je svaki dzep pun pijeska, ne samo dzep, no bukvalno sve. Inace sve dok nijesmo napustili Tunis pijesak je bio sastavni dio zivota, surova napomena dje se nalazimo. Bukvalno sve sto uradite sa ustima, osjetite krckanje jako sitnog pijeska. Malo pomjerim zube i opet krckanje

    Ponasamo se kao bogati Svedjani i dajemo svuda baksis, jer je sve stvarno jeftino, osim kad vas prodavdci suvenira uhvate pod svoje. Rasturali su nas! Bjezali smo od njih kao od djavola, nijesmo mogli da se odbranimo, i uvijek kazemo jednom drugom ovo je poslednji suvenir sto smo uzeli, i molim te ako vidis da mi prilazi prodavac, uzmi me za rukav i bjeeezmoooo...
    Plan je bio dobar ali u teoriji uvijek smo nesto novo po super cijeni pakovali u ruksak Sto je najbolje nicega mi nije zao, cascavali smo i njih cak ) Kad to pretvoris u € vidis da je to smijesna cifra.

    Palimo masine, ruta je nazad do oaze ali, sad tek opet dolazi ono najbolje, dinama i pijeskom!!!

    Idemo malo da se igramo.





    Last edited by VooDooPrle; 12-02-19 at 18:57.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  14. #89
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Nikad nije kasno za srecno djetinjstvo!!!



















    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  15. #90
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Skrivene opasnosti, brzina mora da se drzi da bi motor mogao da ide po pijesku, ali nikad ne znas kad ce da se prednji tocak zakopa i a Njutnov zakon pocne da djeluje na tijelo : ))





    Mozda ovo sad dok citate vama nece djelovati nesto posebno, ali ovo je upravo sve ono sto smo mastali, sto smo zamisljali, i zbog cega smo dosli tu dje smo... Osjecaj je neopsiv, smijemo se cijelo vrijeme, ali nikad ne smijes da se opustis i zaboravis dje si, i da se u trenu sve to moze preokrenuti malim trenutkom nepaznje. Jako cudan osjecaj, u jednoj sekundi mozak vristi naglas woooohoooo a onda u drugoj ti govori, vidi dje si, je**m ti sunce zamisli da ti se motor ugasi, sta ces onda a Kralje?! i sve tako bukvalno cijelog dana. Tu mozak ne odmara ni jedne sekunde. Osjecaj je jebeno neopisiv...
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  16. #91
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Dogovor je ipak da ne gazimo duboko u pustinju, ali opet toliko da bude zanimljivo.
    Svakim metrom, sve vise savladavamo tehniku voznje i sad to vec ide odlicno : )) Vise to nije obicno prelazenje kilometara, vec se trudimo da se sto vise zabavljamo, biramo najvisocije dine! Osjecaj je stvarno neopisiv, da bi se popeli na vrh mora se pun gas voziti, dok se koci tek kad prednjim tockom predjes vrh ali ne i zadnjim, inace osta ukopan na usponu a nikad ne znas sta te ceka iza vrha...
    Adrenalin radi 110%










    Ne zaboravljamo da je napor je za motore veliki, za sve djelove i mehanicke sklopove... i da treba da se vratimo kuci... sad vec na dalekom kontinentu

    U pauzama koje pravimo, odmah se primijeti jedna zanimljivost. Tisina! Ali apsolutna tisina, nista se bukvalno ne cuje, samo neka zbrka koja dolazi iz glave, vjerovatno krvni sudovi dok krvavo rade svoj posao : )) Pijesak upija svaki zvuk. Eha nama ni "grama" vices, ali kao da se nista ne desava.

    Pravac drzimo tako sto se uputimo ka najvisocijoj dini, i kad je osvojimo onda to bude neka sledeca uz korekciju rute koju pratimo telefonom.
    Pratimo i stanje goriva koje se vidno trosi, sto je i normalno s obzirom na okolnosti.

    Pred smiraj dana dolazimo opet do Rimske tvrdjave (Ksar) i moram li napomenuti da uzivamo u tisini...





    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  17. #92
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Ovu smo pauzu iskoristili i da pojedmo nesto hrane sto smo ponijeli, cak nam je sve dovde izdrzala prsuta : ))

    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  18. #93
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Oaza nam je sad vec blizu, a i kraj dana, i to kakav smiraj dana...

    Mozete li docarati ovu tisinu?















    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  19. #94
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    496
    Thanks Thanks Received 
    423
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Jel vas koja noc uhvatila ? Pad temperature jel drastican ?
    Kako su vas masine sluzile ?
    Nocili ste u kombi ili ? Dje ste ga ostavljali ?
    Izbacate li i dalje pijesak iz cizama?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  20. #95
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    I kad smo već tu, kako si počeo sa endurovanjem?
    Nije tema, ali... učini mi nekad kad naiđeš na volju i vrijeme

  21. #96
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,718
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,881
    Thanked in
    2,290 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raquel View Post
    I kad smo već tu, kako si počeo sa endurovanjem?
    Nije tema, ali... učini mi nekad kad naiđeš na volju i vrijeme
    To je lako, čovjek je iz Nikšića i našao je efikasan način kako pobjeći iz grada

    Sada ozbiljno, u principu to je standardna priča: kada je počeo da vozi motorin (ako se ne varam Aprilia RS 250) to mu se toliko svidjelo da nije više htio da taj užitak ograničava samo na uređene puteve. To je osnova na koju svako dodaje po neki lični pečat.

    Sent from my Motorola 8400

  22. #97
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djalac View Post
    Jel vas koja noc uhvatila ? Pad temperature jel drastican ?
    Kako su vas masine sluzile ?
    Nocili ste u kombi ili ? Dje ste ga ostavljali ?
    Izbacate li i dalje pijesak iz cizama?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Nijesmo srecom dolazili u tu situaciju, ali smo malo pjeske ispitivali kako je to mraku i ako je vedro vjeruj mi da je navigacija mnogo laksa, samo pratis zvijezdu, ako znas zvijezde. Mnogo lakse nego po danu, ne mnogo lakse nego je uspjeh skoro pa zagarantovan ako znas dje ides naravno
    Kao ranije navigacija za moreplovce.

    Sve je sto se tice motora proteklo kako treba, i sa kombijem naravno. Mada smo uradili sve servise sto smo mogli i pripremili se teze uslove ekploatacije.

    Plan je bio da imamo svu opremu za kampovanje u kombiju i da ga koristimo kao bazu odakle krecemo i dje se vracamo uvece. Medjutim i u Touzeru i Ksar Ghilane smjestaj nam je bio prakticno uz samu rutu, tamo da nijesmo na kraju kampovali nidje. Ipak se krevet i tus ne moze zamijeniti nicim A i smjestaj je bio bas povoljno, plus imamo sigurnost sto je najbitnije da ostavimo kombi i sve stvari u njemu. Touzer je oaza ali sa nekih 20.000 stanovnika, i tu smo imali hotel sa ogradjenim dvoristem sto je bilo super. Dok Ksar je vec mnogo manja oaza, i samo su kampovi i hoteli, tacnije to su hosteli po nasim standardima. I tu smo motore drzali van kombija, nije bilo rizika, bar su nam domacini tako rekli. Inace svakog dana dok smo bili tamo su dolazile grupe motora pa i turisti autobusima, jednog dana je doslo 20 Kineza bilo je Francuza, Italijana, Madjara. Vrlo internacionalno mjesto

    Kombi je jos pun pijeska, i trajace za dugo sigurno )) mada mogu tu reci i dzepovi pantalona i jakni ali ne smeta, cak sta vise. Napunili smo obojica plasticnu bocu od po 2l da imamo kuci pustinje kad se uzelimo, meni stoji u dnevnoj mada ovo iskustvo se ne moze zaboraviti, i ja sam jos uvijek tamo u mislima.

    Put za koji smo mislili da ce biti jako dobro putovanje se pretvorio u pravu avanturu, koja te promijeni, oplemeni, prosiris svoje vidike. U jednoj od pauza sam razmisljao kako je to bilo kad smo pocinjali da vozimo i recimo pokvariti se motor ili pukne guma na sred Sinjajevine i ti mislis da je to smak svijeta i da nema dalje ili ti recimo pukne guma na magistralnom putu i ti se sad nesto nerviras i brines sta ces sad znas kako je to djelojvalo smijesno u tom trenutku, stvarno smo obojica svakog dana pomjerali granice komfora i toooo baaas dosta. Shvatis da dosta strahova koje imamo svakodnevno su glupost, i da se nerviramo stvarno bez potrebe. Kad vidis kako su ljudi koji zive izuzetno siromasno, srecni i nasmijani. A samo izadi u grad, stani na tren i pogleda svaku osobu oko sebe. Niko nije nasmijan a ima najnoviji telefon, najnovije patike, novu garderobu, nov/noviji auto, kucu, hranu i vodu skoro uvijek pri ruci. Institucije sto je najbitnije, pomislio sam odmah prvog dana dolje kako smo mi u Evropi jako jako razmazeni, kao bijeli medjedi smo zasticeni, iako se to nama ne cini tako i mislimo kako je sve jedna nepravda i da nista ne funkcionise. Zaslijepljeni smo nekim glupim mangupskim nacinom zivota tipa ACAB, to je samo produkt razmazenosti. Svi glume neke mafijase, nervozu, sviraju u saobracaju ako ne krenes iste milisekunde ili se razmisljas da li da skrenes lijevo ili desno. Kad odes dolje pa shvatis da nemas nemas zastitu policije, vojske, da je bolnica nesto vrlo imaginarno, shvatis koliko smo mi srecni a ne cijenimo to. Mi smo Evropa vjerujte mi, ok, zapad je tek sredjen ali i mi smo. Osjecamo se bezbjedno zar ne? Dolje svaka kuca ima resetke na prozorima. Kad im pokazem zelenilo nasih planina, oni bukvalno ne mogu da vjeruju da to postoji. A mi trcimo da pravimo skladista u Bjelopavlicima...
    Last edited by VooDooPrle; 13-02-19 at 15:25.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  23. #98
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    266
    Thanked in
    101 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by wulfy View Post
    To je lako, čovjek je iz Nikšića i našao je efikasan način kako pobjeći iz grada

    Sada ozbiljno, u principu to je standardna priča: kada je počeo da vozi motorin (ako se ne varam Aprilia RS 250) to mu se toliko svidjelo da nije više htio da taj užitak ograničava samo na uređene puteve. To je osnova na koju svako dodaje po neki lični pečat.

    Sent from my Motorola 8400
    Kao sto rece Vučko
    Prvo sam vozio sportski motor, a onda probao enduro, i odmah mi se svidio od polozaja voznje do slobode koju ti pruza. Jednostavno granice su u tvojoj glavi, a ne samo asfaltirani put, i to mi je ogovaralo, a onda kad pocnes da spartas planinama sretnes iste pustinjake i vrlo brzo se okupi drustvo to je danas bar jako lako sa svom tehnologijom brze komunikacije i drustvenim mrezama, i sreca sto je tako. Vjerujem da se dosta ljudi pokrene kad vidi recimo neku fotografiju i kaze, pa jeb*te zasto i ja ovo ne bih kad mi se svidja ) i tako to krene. Nista mi milije nema nego kad me neko pita za neko mjesto koje mu se svidjelo i zeli da to obidje, ili jos vise, da pocne da vozi motor zbog toga
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  24. #99
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Bliska mi je ta ideja, tim prije što sam u svoj vakat endurovala na biciklu (nije bilo za tu namjenu, ali je ko novo sve pregrmjelo).

    Nego, čekamo nastavak, pa malo refrešujemo temu, ne bi li je sjetio :-P

  25. #100
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Brate moj napaćeni, zavidim! Kakvo iskustvo...najezim se dok gledam sad već peti put ovaj doživljaj...

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem North Rebel 12m 2018 + Bar 2018
    By montegruja in forum Ostali oglasi
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-20, 06:25
  2. Afrika
    By Pomengranate in forum Sve i svašta
    Replies: 17
    Last Post: 13-07-12, 23:29
  3. afrika
    By shajo in forum Motociklizam
    Replies: 0
    Last Post: 01-09-09, 10:18
  4. Evropa kao Sahara ?
    By G R A D in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 11-08-05, 23:46
  5. Sahara
    By Chogo in forum Film
    Replies: 9
    Last Post: 13-05-05, 22:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •