Page 5 of 5 FirstFirst 12345
Results 101 to 106 of 106

Thread: Afrika & Sahara 2018 - Monteguide enduro ekspedicija

  1. #101
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,086
    Thanks Thanks Given 
    881
    Thanks Thanks Received 
    274
    Thanked in
    106 Posts

    Default

    Oaza nas ladno ceka dje smo je i ostavili i sad se vec vracamo puni novih utisaka prave pravcate pustinje, surove i prelijepe...
    Sam osjecaj kad malo stane adrenalin ishvatis dje smo dosli je nevjerovatno dobar, sve te nepregledne dine su prosto savrsene i jako opasne u isto vrijeme



    Mozete misliti olaksanje kad naidjemo na vec necije tragove

    Prvo sto smo uradili u povratku je ostavili motore i onako sa svom opremom otisli u obliznji kafic na casu osvjezenja



    Cudan je taj osjecaj kad se sa takve voznje vratite puni utisaka, i jednostavno vam je potrebno malo vise vremena da sa sobom prvo sredite sve te razuzdane misli, hodamo u tisini tih nekih 50tak metara i sabiramo utiske...
    I neka samo to, vec moze da da se poruci espresso, rucno pravljen i Orangina Sjedimo pored prirodnog bazena termalne vode i vec pocinjemo naglas da pricamo kako smo dozivjeli dan.

    Dok smo sjedjeli pristizale su razne motorista, sa raznim motorima, i najupecatljivije od svega je da cim skinu kacigu i pored ociglednog umora, puni su zivota i prica, vjerovatno sta im se sve izdesavalo u toku dana.
    Kako je padao mrak tako je i temperatura naglo padala. U hotelu, Muneem je vec zapalio vatru i zove nas da nam priredi gozbu i cast na njihov nacin.

    Prijesni hljeb ispod zara





    Sto se priloga tice, to je to hljeb je cast sam po sebi



    Nastavili smo da sjedimo pored vatre i nakon gozbe, tu sam vidio da je domacin stvarno dobar covjek i kao znak nase paznje ostavljam mu pljosku sa bas dobrom domacom lozom ono sto mi nije palo na pamet da mu kazem da ne pije sve odjednom i da mora biti oprezan jer je dosta jako pice ) inace alkohol je tamo zabranjen, ali kao svi normalni ljudi, upravo to svi zele da rade i svi pitaju imamo li piva treba li da napominjem da nam je sjutra ujutro prijatelj bio poprilicno mamuran, i bez marame zanosio lijevo desno dok nam je donosio dorucak )

    Sjajno iskustvo
    Dok sjedimo pored vatre, jer bas prija, okuplja se jos naroda koji je dosao da noci tu. Mi cutimo, oni nesto pricaju izmedju sebe na arapskom naravno, i tek kad mi nesto prokomentarisasmo javi se jedna zena od njih, kaze ja sam zagrepcanka a suprug mi je Tunizanin definitivno je i ona bila iznenadjena
    Last edited by VooDooPrle; 27-03-19 at 15:09.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  2. #102
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,086
    Thanks Thanks Given 
    881
    Thanks Thanks Received 
    274
    Thanked in
    106 Posts

    Default

    Poslije logorske vatre i piva koji su oni donijeli opet nazad u sobu i spremanje plana za sjutrasnji dan. No prije toga tusiranje hladnom vodom, shvatio sam da se svi kupaju upravo vani u termalnom izvoru da se ne bi smrzli ko ja...

    19. 11. 2019.

    Budimo se i vec ustaljena praksa, maslac i marmelada, parce zdenke, soka i ojhaaaa na motore
    Opet dilema, vec isplanirana ruta za taj dan je bilo jedno mjesto u planinama, Chenini, naravno nama nepoznato ili da opet uzivamo za sve pare po pustinji... Razum opet prevladjuje i nastavljamo po planu, jer ipak tu smo sad i onda opet tek sledece godine bolje sve ispitati da bi znali za sledeci put kuda i kako. Inace sad kad gledamo cijelo putasetvije iz ove perspektive saglasni smo da kad opet odemo nista ne bi mijenjali, sve je bilo odlicno, od putovanja, odabira mjesta za bazu, predjela za voznju, ama bas sve je bilo odlicno!

    Pravac Chenini i mjesto u kojem zive Berberi, pleme koje ima jako dugu tradiciju i svoj jezik, ali nazalost sve ih je manje. Znamo da nas ceka velika razdaljina i shodno tome smo i pripremili vise goriva.
    Izlazimo iz oaze i vozimo nekom vrstom makadam puta, juce smo imali srecu da nije bilo ni daska vjetra, dok to danas nije bio slucaj, ali nije toliko smetalo vec smo i navikli na prasinu bukvalno svuda

    Vozimo se nekim, stvarno, bespucima pocinju da nam se priblizavaju brda i stvarno sve djeluje zanimljivo i pored cinjenice da je smo nidje



    Vedza je imao poteskoca da zapali cigar



    Posto voznja nije bila tehnicki zahtjevna imao sam vremena pod kacigom da razgledam i da stvarno uzivam u svemu ovome, i stvarno jesam vjerujte mi. Nego je jako cudno na ovakvom terenu kad sretnes cobama sa ovcama i kozama, i te zivotinje kao tu nesto jedu i zive...
    Drzali smo se malo i asfalta, i evo kako on izgleda



    Voznja dugim pravcima se odjednom sve brze mijenja kako nam se primicu planine i brda, i voznja asfaltom pocinje da biva spektakularna, pocinju zavoji, palme, zelenilo
    Pogledajte samo ovo:





    Samo cekam da Indijana Dzons iskoci iz kanjona jasuci tenk








    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  3. #103
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,086
    Thanks Thanks Given 
    881
    Thanks Thanks Received 
    274
    Thanked in
    106 Posts

    Default

    Chenini!!!




    Od pamtivjeka ljudi su odje zivjeli u utrobi planine, zasticeni od raznih hordi, osvajaca a i nemilosrdne prirode. U toku ljeta temperature su i do 50 stepeni a zimi ona ide i u minus, dok je u kucama uvijek ista i iznosi 22 stepena.



    Takodje, vrata i skura su pravili od palminog drveta tako da iz daleka se nije moglo primijetiti da tu ima zivota osim golog zutog kamena.











    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  4. #104
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,086
    Thanks Thanks Given 
    881
    Thanks Thanks Received 
    274
    Thanked in
    106 Posts

    Default

    Tu smo upoznali domacina Aziza koji prica engleski i prica nam o domacim obicajima, burnoj istoriji, zivotu...
    Upijamo sve i ucimo nesto novo.
    Evo kako se na berberskom kaze Crna Gora





    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  5. #105
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,086
    Thanks Thanks Given 
    881
    Thanks Thanks Received 
    274
    Thanked in
    106 Posts

    Default





    Aziz drzi suvenirnicu i mali kafic, koji koristimo za predah. Caj od mente je i odje bio nevjerovatno ukusan, kod njega smo i kupili malo suvenira, i na kraju nas je castio saharskim cvjetom, to je inace kamen koji "raste" tj usled vrucine i pritiska se pretvara u prirodno cudo nalik kristalizovanom cvijetu.

    Kaze da je prije revolucije Tunis bio jaka turisticka zemlja i da je u njegovo mjesto dolazilo i po hiljadu turista dnevno a sad nazalost samo desetine i da narod bukvalno gladuje. A sve usled prica o terorizmu, takodje kaze da je poslije revolucije dosla demokratija, i da je ranije samo kralj i kraljevska porodica uzivala bogatstvo prirodnih resursa i da je narod zivio manje vise dobro, a sad u demokratiji svi kradu a nista ne ostavljaju narodu koji gladuje.
    Demokratija iz prve ruke...
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  6. #106
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,693
    Thanks Thanks Given 
    1,749
    Thanks Thanks Received 
    759
    Thanked in
    311 Posts

    Default

    Ako nista drugo, makar ovo o demokratiji je bilo poucno
    As far back as I can remember I always wanted to be a gangster.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem North Rebel 12m 2018 + Bar 2018
    By montegruja in forum Ostali oglasi
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-20, 05:25
  2. Afrika
    By Pomengranate in forum Sve i svašta
    Replies: 17
    Last Post: 13-07-12, 22:29
  3. afrika
    By shajo in forum Motociklizam
    Replies: 0
    Last Post: 01-09-09, 09:18
  4. Evropa kao Sahara ?
    By G R A D in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 11-08-05, 22:46
  5. Sahara
    By Chogo in forum Film
    Replies: 9
    Last Post: 13-05-05, 21:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •