Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 51 to 75 of 106

Thread: Afrika & Sahara 2018 - Monteguide enduro ekspedicija

  1. #51
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Peglamo fino, i uzivamo za sve pare. U ovom trenutnku vozimo po isusenom jezeru Chott Chtihatt Sghat. Vec su nam ranije upozorili da koliko god to bajkovito bilo da se pazimo gliba i zivog blata, tako da se drzimo boje pijeska koja djeluje ok.








    Stajemo cesto jer je predio nevjerovatan a dje god se okrenem kao da smo u filmu. Teren vise nije ni nalik Zemlji kakvu sam do sad vidio, kao da smo na Marsu! Jezera koja su presulila su inace slana.








    Kako smo se vec malo "izdjipali" stajemo da Vedza pogleda telefon i kaze, osim kako je ovo nevjerovatno, da nam je blizu i Mos Espa, filmski lokalitet dje je snimam Star Wars


    https://www.starwars.com/databank/mos-espa


    https://www.filmquest.co/locations/mos-espa/





    U tom trenutku mislio sam da me nista vise na bolje ne moze iznenaditi, ali bih bas slagao. I uputismo se ka tamo. U jednom trenutku nailazimo na "kafic" u sred nicega


    Otvoreni sank je bio prazan ali srecom tu je bio telefon te iskoristismo priliku da se javimo da smo ok : ))














    Uzivam u punom nosu prasine








    Ono sto me je odusevilo je da je bilo vode i sokova na vidnom mjestu, ostavljeno za putnike u nevolji. Nesto kao kod nas u planinarskim domovima koji su uvijek otvoreni.








    Peglamo dalje kroz pijesak








    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  2. #52
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default



    Vedza sije pijesak, pravi neku garazu pa treba da je malterise brzo











    Dok se vozimo, pronalazimo i tragove 4x4 vozila, sto znaci da smo na dobrom tragu i da nema brige. Poslije nekih 5km od jezera, penjemo se na jednu veliku dinu, kad se odjednom ispred nas pojavljuje... Mos Espa!!! To je to! Vedza definitivno zna posao navigatora

    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  3. #53
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Sve je tako nestvarno, kao da je san osim sto nas pijek sad sve vise i "pere"
    Spustamo se ka "gradu" i dolazimo do kamila

















    Tu nas docekuje Mohamed, i upoznaje na sa Alibabom, to je ova kamila iznad, i ima 2 godine Pitamo ga za obilazak Mos Espe, i naravno, potvdjuje da moze uci. Ah, moze li bolje





    Motore parkiramo unutar ograde, i idemo u obilazak














    Moram priznati da se dosta prasine nakupilo, vjerovatno se slabo koristi








    Kako se lokalitet nalazi na drugoj planeti, morali smo da nosimo maske sa kiseonikom





    Vedza je bio pametniji, pa je ponio kacigu...








    Kako sad vec oluja postaje jaca i jaca, odlucujemo da kupimo po maramu i taman ispostujemo prodavce koji se tu nalaze














    Marame su nam oni naravavno vezali oko glave, i ja se sjetih da bi valjalo i pitati za tu tehniku i zamolih ga da snimim





    Sjedamo na motore, puno se zahvaljujemo i grmimo dalje! Sad vec oluja stvarno pocinje da bude jaca, i pijesak nas sve vise zatrpava otprilike znamo da smo od glavnog puta koji iz Tozeura vodi ka Nafti skrenuli desno, tako da nam je povratak lijevo Orjentacija naravno nije bas kao po Cg ako cemo pravo : ))


    Mozete zamisliti kako smo se osjecali kad shvatis da smo motorima kojima peglamo bespuca Crne Gore, u Sahari, i da smo tu upravo tog trenutka i da se to stvarno desava i da nije san, neopisivo jeben(na dobar nacin ) osjecaj! Nk i Dg tablice upravo dizu prasinu za sobom... Dok vozimo u pravcu puta, ili bar mi to mislimo jer nema orjenitira, razmisljam kako je ovo za mene definitivno veliki uspjeh, smijem to reci i u Vedzino ime takodje! Skromni smo mi momci
    Svi mi imamo neke snove, nije bitno da li je to vezano za porodicu, profesiju ili putovanja, a ovo je bio jedan moj veliki san za avanturu, za koji nijesam ni pomisljao da ce se odjednom ostvariti. Motorima kroz pustinju...
    Dok se ispod kacige, a i marame vrti bezbroj pozitivnih misli, takodje oko nas se vrte sve veci i veci oblaci pijeska... Kontas, je*em ti, pa ovo je pustinjska oluja : )) Peglamo i dalje ka magistrali, pravimo kratke pauze na kojima eventualno korigujemo rutu i dolazimo do maestralnog rjesenje jednog problema. Naime nije to problem, ali jeste briga, uvijek prvi koji ide, mora da se cesce okrece i prati ovog iza. Vise je razloga za to, a glavni je da se ne pogubimo. Moze biti milion razloga zasto bi se stalo, pukla guma, pokvario se motor, nesto se otkacilo sa motora, do ljepsih nacina scenarija, fotografija (ja), cigar (Vedza) itd... A maestralno rjesenje i inovativan nacin je taj, da mozemo voziti uporedo jer sirine ima da cijela Crna Gora napravi front.


    Odusevljamo se tom novom idejom Kako smo pametni samo


    Nailazimo i na opomene da se previse ne zanosimo i da dobro vodimo racuna dje smo!





    Na jednoj od pauza ka magistrali smo pokusali da skontamo i repriziramo vezivanje marama, evo kako to izgleda u nasoj reziji... (Totalni smo antitalenti)





    A put kojim trenutno idemo upravo ovako izgleda





    Pokusavam da se zahvalim Jovanu jer mi je spremio motor samo tako, i slusa besprekorno, inace bih ga odje dobro psovao





    Pisanje (s a ne š) u pijesku po jakom vjetru i ne ide bas kako treba...
    Pijesak koji nas pjeskari se bas i ne vidi na snimcima, ali vjerujete mi na rijec, pijesak je svuda bio, pa i tamo dje sunce nikad ne grije Zubi i usta su puni prasine, jednostavno se ne mozes izboriti sa tim, drzimo usta zatvorena, ali je osjecaj takav da se jednostavno moras smijati ispod kacige dok se vozis, i eto pijesak je vec tu... Brine pomisao da i motori moraju da disu i ta prasina sigurno nije dobra za nase filtere vazduha, a opet sa druge strane to im je i posao. Vidjecemo posle da li su dobro posao odradili. Ja sam moj filter prije puta, detaljno oprao, namazao uljem temeljno i stavio jos jedan predfilter. Vjerujem da je do dovoljno...


    Osjecam da su mi zubi puni pijeska, i shvatam zasto su Alibabi a i Mohamedu zubi iste boje, žuti bili bi i nama takvi zubi da odje ostanemo malo duze :mrgreen:
    Last edited by VooDooPrle; 20-12-18 at 15:14.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  4. #54
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Pratimo imaginarni put i dalje, srecom vozimo uporedo sto znacajno olaksava situaciju. Kopka me pomalo dok grabimo dalje, sta bi ovoj kamili, je li moguce da se izgubila, to bi ipak znacilo da nije bila bas blizu civilizacije... Djeluje da nema divljih zivotinja koja bi joj mogla doci glave, bar dok stoji Nadam se da je ipak bila bolesna ili nesto slicno, jer ne bi valjalo da se izgubila Vjerujem da se drzimo dobroh pravca jedino sta mozemo da omasimo je da recimo sad vec vozimo uporedo sa putem ili da ne idemo pod pravim uglom, nego recimo dijagonalom, a opet sa druge strane moramo nedje izaci.


    Poslije par kilometara voznje ovim bespucem nailazimo na cobana sa svojim stadom koza ili ovaca, bio je daleko a i od pijeska nije se moglo bas razaznati, dobro je pomislih, na dobrom smo putu! Dobro je, na dobrom smo putu, potvrdi i Vedza i ispred nas se vec pojavi magistrala. Pijesam koji smo presli bas nije za veliki motor, to se da odmah skontati cim se ugazi prvi metar. Velikim motorom bi morali da pratimo te neke turisticke puteve i utabane staze a ovako smo imali pravu pravcitu slobodu u svakom smislu te rijeci. Kretali smo se dje smo zamislili i dje smo htjeli, pravili skokove dje god se ukazala prilika, jednostavno i stvarno uzivali u voznji! Zato smo i dosli, bas bih pogrijesio da sam uzeo veliki motor pored Frika. Pa cak i ako je 990 adv koji ceka kuci uzmisljen za ove avanture pored puta, pijesak je jednostavno previse sitan i previse mek, da i malim motorima plesemo non stop lijevo desno.. A u tome je i draz


    Prije nego dodjosmo do puta, meni se upali lampica od goriva... Po mojoj procjeni do mjesta odakle smo krenuli ima sigurno jos 20-30km previse za rezervu. Lijepa okolnost je ta sto sam ponio rezevnog goriva :mrgreen: (mada svega 850ml tolika je neka plasticna boca) medjutim losa okolnost je sto pjescana mecava raznosi, pijesak dere opremu i motore, zamislite sta bi bilo da sad stanem, otvorim rezervar i pocnem sipati goriva... Znajuci to, ne dajem znam Vedzi da stane, nadajuci se da cemo naci nekakav zaklon. Sad vec vozimo putem ka Tozeuru. I peglamo asfaltnim putem, dok vjetar pegla nas. Kako konstantno duva iz jednog pravca, juga i bije nas bocno, voznja je zamarajuca. Vozimo pod uglom, i opterecenje na vrat i na kacigu vremenom raste i umara. Kako ta voznja traje i traje, pritisak na vrat raste, a crvena od goriva nikako da se ugasi
    Asfalt je uglavnom dobar, jedino sto je pravina nepregledna... Dolazimo do jedne raskrnice i tu stoji policajsko auto, stajemo pored njih i pitam ih cisto informativno da li smo se uputili u dobrom pravcu. Nekako rukama se slozismo da jesmo : )) mada mi je Vedza malo uskomesan i kaze da bolje idemo sto brze od njih Tu mu i rekoh da moramo brzo stati i nekako usuti gorivo...


    Evo kako taj put izgleda





    Pusto i naidje po koje vozilo...








    Ono sto me iznenadilo je da prodje i koji motor, i naravno vozac bez kacige! Samo sa maramom, pa kako nije mi jasno, jer vjetar raznosi a mozete misliti sta tek pijesam radi...


    Nailazimo na neko udubljene ispod puta i Vedza skrece, nalazimo malo sklonista i vec nemamo izbora, ja moram sipati goriva, rukama i tijelom pravimo zaklon i sipamo supe u motor.
    Tehnika se pokazala kao pun pogodak, ne samo tej vec i svih dana motor je radio kao sat!


    Sad je vec lakse, i pritisak u glavi je manji, mada primjecujem da nam je grub asfalt rasturio bocne krampone a tek je prvi dan voznje. Vozimo previse nagnuti, ali sa druge strane i nemamo izbora... Sta je tu je...
    Premotajte na 9:40

    Last edited by VooDooPrle; 19-12-18 at 15:43.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  5. #55
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    bravo momci!
    svaka cast!

  6. #56
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Sky
    Posts
    8,526
    Thanks Thanks Given 
    1,048
    Thanks Thanks Received 
    777
    Thanked in
    545 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by VooDooPrle View Post

    Inace ovi oblaci iza nas, nijesu kisni oblaci kao sto sam prvo pomislio, vec pjescana oluja koja nas je i u ovom trenu dobro pjeskarila
    Znaci gratis izbjeljivanje zuba?

    Quote Originally Posted by VooDooPrle View Post
    A ja se cudim na one snimke novog NASAinog rovera sta su 2 motora u pozadini
    I was born to be the best, number one and nothing less.

    Studio INtarsia

  7. #57
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    ) ma pjeskarenje paravo, samo sto zubi ne postaju bijeli, vec zuti, jer to nije pjeskarenje koje traje 5minuta pa stane, nego dozivotno.

    Evo kako izgleda Mos Espa iz mog ugla





    Kao i put na koji smo izasli iz pustinje



    A pejzaz dok nijesmo dosli do puta



    Last edited by VooDooPrle; 20-12-18 at 15:27.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  8. #58
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Picimo ka hotelu, cak imamo i dosta vremena, jer je tek mozda bilo 3 popodne, gledamo presuseno jezero koje nam je sa desne strane, i ispostavilo se kad smo stigli ispred hotela da smo isto razmisljali, da li da se vratimo i vozimo jos malo, ali ipak kad smo se vratili odlucili smo da je dosta bilo za prvi dane je su uslovi nepodnosljivi.
    Ono sto je sjajno bilo je da smo ipak bili dovoljno odmorni i imali vremena da setamo po gradu i upoznamo se sa lokalnom hranom prije svega a onda i vidimo kako Tozeur diše jer stara mu majka, ne svodi se sve samo na šturu voznju, valja malo i obici mjesta u kojima boravimo.


    Ostavljamo motore vani kraj kombija, i sjedamo na par stolica i jednu ljuljasku i sumiramo utiske, a malo je reci samo puni utisaka... Slazemo se jednoglasno da je dan bio potpuni uspjeh, navigacija kroz pustaru pustinje odlicna, voznje sjajna a motori su sluzili bas onako kako treba. Palimo wifi, javljamo se grupi i pravac soba, skidanje opreme, tusiranje i pravac vani. Kolicina pijeska koja je bila na nama je neopisiva... Svaki moguci dzep je bio pun prasine, zubi, usta, nos, oci, usi... svi otvori


    Od naseg hotela do centra grada je bilo nekih finih 15-20 minuta hoda, to mi i nije djelovalo pjeske puno, jer smo bili puni novih tema i vrijeme pjesaceci gradom je prolazilo jako brzo! No to tek vidis motorom dok smo se vracali sa voznji, nikad doci do odredista


    Ja naravno koristim svaku priliku da uhvatim fotografiju, i bas sam zahvalan sebi na tome


    Evo Jovanov kolega, Jodza, kao sto sam ti rekao, da odje otvoris radionicu, ubio bi se od posla, ok, ne bi nista zaradio ali bi poslao imao preko glave











    Nalazimo brzu hranu koja djeluje pristojno, narucujemo kebab i pomfrit. Vec sam se navikao na narucivanje a da se ama bas nista ne razumijemo : )) ali kebab i pomfit su univerzalne rijeci, uvijek ima priloga koje odabiramo sistemom lutrije ) narucimo pa cekamo da vidimo sta smo dobili.


    Snimak Bedouine kafica dje nikod ne nadjosmo





    Tozeur, centar





    :banana-dance: :banana-dreads: :banana-explosion: :banana-fingers: :banana-dance: :banana-blonde: :banana-angel: :banana-dance: :banana-dreads: :banana-linedance:


    Last edited by VooDooPrle; 20-12-18 at 16:13.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  9. #59
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Obratite paznju na benzinsku pumpu





    Na svakih 200m se nalazi po jedna ovakva








    Red je da sjedemo u jednoj od njihovh lokalnih kafana i vidimo kako to izgleda





    Sjedimo bogami i 10minuta, i nema nikog, nema sta nego moramo potraziti konobara. Ulazim unutra kad on igra karte Stvarno odmah usta, fino se ispicasmo, a da se nista ne razumijemo


    Tea & Kafa - univerzalne rijeci. A ono od cega ces caj, koliko sladak i isto to za kafu, zaboravi, i ovo je bio uspjeh!


    Ja uzimam caj i cekam da vidim sta ce mi stici... Caj se sluzi u ovim malim casicama i ne da je dobar, nego sam pao na dupe... Nikad tako dobar i jak ukus mente nijesam okusio... Izgleda da je i kafa bila jako dobra










    Na putu do hotela sretosmo i dvije Toyote LC iz Austrije, parkirani pored puta





    Hotel El-Arich, slikao sam ga i poslao Jovanu prvog dana, trudio sam se svako jutro prije voznje da mu javim dje smo, kuda nam je namjera da vozimo i kad se vratim da se opet cekiramo, jeste da je on u Cg ali neka, valja i to za svaki slucaj. Ja sam mu se javljao onako bezazleno mada mislim da je i on kontao da tu ima dosta safety procedura koje nam nijesu nepoznate cak i za voznje po Cg





    Vedza, gleda uputsvo i uci da veze maramu


    Last edited by VooDooPrle; 20-12-18 at 16:07.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  10. #60
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,481
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Ima li signala telefonskog u sred pustinje? Sto bi cinjeli da ste promasili put?

    I oaj narod iz Mos Espa, zivi li tu ili dolaze povremeno. I kome prodaju ako rijetko ko dodje.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  11. #61
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Mislim da ima signala, srecom nije nam trebao. Nosili smo dva "toki-vokija" ali smo ih drzali u kombiju cijelo vrijeme Nijesmo se odvajali a i dvojica nase je pa nije bilo potrebno. Imali smo na telefonima Orux Maps, GPS aplikaciju sa rutama koje smo unijeli i koje smo pratili. Naravno posto tu nema puteva, vozis jedno vrijeme u pravcu za koji mislis da je ok, malo se orjetises prema suncu, pa onda stanemo, pogledamo koliko nam je odstupanje od rute i onda korigujemo. Navigacija je i bila najveci izazov ali su nam dnevni "zalogaji" za voznju bili skromni, pravili smo voznje od 50-140km, to su kruzne voznje, da bi se predvece vratili odakle smo poceli. Poslije smo vidjeli da smo skroz ok sa orjentacijom i da nam to nije bio problem. Pustinja je veliki izazov i to ne treba zaboraviti, kad smo ovom beduinu, sa kojim smo se fino druzili tih dana, rekli kakav nam je plan voznje zaledi se covjek, sto me je bas iznenadilo. Oni imaju veliki strah od Sahare iako provedu tu cijeli zivot. Onda nam je ispricao za vise slucajeve dje su se ljudi gubili. Kaze prije par godina, otisla je porodica iz Evrope sa dzipom da se voze, par i dvoje djece i kako su jednu noc kampovali medju dinama, mladje dijete od 3 godine je samo preslo jednu dinu, i nasli su ga tek poslije 3 dana. Umlo je od dehidratacije. Tu je svaka dina ista, i bas se tesko osjentisati, plus ako se malo razdvojis... jako los scenario. Sto je zanimljivo, pijesak upija svaki zvuk, i kad recimo dozivas, tu nema eha, nema nista. Dok smo pravili tako pauze bukvalno apsolutna tisina, ali bukvalno, samo cujes svoje tijelo i vjerovatno krvne sudove blizu usiju, jezivo i dobro u isto vrijeme

    A Mos Espa je turisticki lokalitet, mozda na 30km ili vise od Tozeura, i ima i neki put, taman kad smo mi dosli ode jedan dzip, kad posle 5minuta dolazi Golf VI sa dvoje Amerikanaca a lokalci koji prodaju suvenire dolaze sa malim motorima, kao Tomosi recimo, dakle skroz ok put, koji je takodje pod pijeskom ali utabanim dobro. Njima je inace ovo pocetak sezone, pitao sam kad najvise turista dolazi i kazu da je to od januara do marta. Za novu godinu bude jako dosta posjeta, Tozeur cak ima i aerodrom. Ko zeli da vidi pustinju, sjede u avion dodje do ovog grada, iznajmi 4x4, vidio sam da ima agencija, i to je to moze i sa vodicem cak. Ja sam vec prerporucio svojim prjateljima koji ne voze motore, da se vratimo ovamo i da vide pustinju iz dzipa, to je isto dozivljaj sjajan. Tesko je opisati sve ovo dok se ne vidi. Samo se ne zanositi da je 4x4 svemoguc, jer je pijesak kao brasno u tu treba baas dobro poznavati teren kojim se vozi, ali drzati se puta i to je to. E sad mi smo gledali da bjezimo od svih tih puteva da vozimo rute dalje od civilicije a da opet ne budemo previse daleko, da znamo da recimo za sat dva voznje mozemo doci do asfalta.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  12. #62
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Titograd
    Posts
    1,633
    Thanks Thanks Given 
    1,456
    Thanks Thanks Received 
    508
    Thanked in
    263 Posts

    Default

    Star Wars: Episode IX - VooDooPrle Strikes Sahara. Kakvo uzivanje.

  13. #63
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,722
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tattoo View Post
    Ne pali Mracni ....sve je ovo photoshop !!!
    Jeste...

    Sent from my Motorola 8400

  14. #64
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    16. 11. 2018.


    Budjenje i novi dan je pred nama, sad kao vec iskusni gosti hotela, silazimo na dorucak da smazemo marmelade i dzema, a bogami i onog dobrog domaceg soka.
    Odlucili smo da odje provedemo jos jednu noc jer nam se sve svidjelo, od hotela, grada, ljudi, haosa u saobracaju, sve je bilo baas kako treba slicno iskustvo do sad nijesmo nidje imali. Uslovi voznje su bili super, osim vjetra koji nas je stvarno dobro izmorio. Ali zato danas jutro je kako se samo moze pozeljeti, bez trunke vjetra, toplo i vedro! Plan za danasnju voznju smo juce napravili, jer smo vagali da li da idemo dalje ili ne. Ono sto nas je zadrzalo je to sto smo imali dosta slobodnih dana, pa cak i dana bez neke aktivnosti jos uvijek planirane. To smo ostavili da vidimo od umora hocemo li motorima ili kombijem nedje skitati. To je onaj luksuz najbitniji koji sam pomenuo, da nidje nijesmo zurili, i da nijesmo imali pritisak od vremena rokova i slicno a to mi je tako bilo potrebno. Mnogo hladnije glave se tako i razmislja i prave planovi.


    Plan za danas je da pronadjemo Rommelov put. Erwin Rommel, poznat kao The Desert Fox, bio je njemacki field marshal, najvise zvanje u njemackoj vojsci tih dana, i predvodio je tenk jedinice u sjevernoj Africi. Bio je osumljicen da je ucestvovao u zavjeri da ubiju Hitlera, te je morao da pocini samoubistvo pilulom cijanida kako mu porodica ne bi ispastala.
    U toku II Svjetskog rata napravio je put za svoje tenkovske jedinice, preko planine, i eto nama plana sta da trazimo





    Najeli smo se marmelade, ovaj put umjesto 0,85l benzina ponijeli dodatnih cijelih 5l!!! :mrgreen: malo ocistili filtere vazduha, iliti otresli jednostavno receno
    Palimo masine i pravac planina! Mada, realno prije toga, vrlo kratka voznja do kapije, pa ja silazim sa motora, otvaram ogradu, prolazi Vedza, guram motor vani, zatvaram kapiju i peglaaamooooo ali samo do mjenjacnice jer nemamo vise dinara : ))


    Ispred banke





    Grad vrvi od zivota, i stvarno je sjajno biti dio toga









    Ruta za ovaj dan je odavno bila pripremljena.
    Plan A je bio da od Tozeura vozimo kombijem nekih 20tak kilometara i tu ostavimo kombi, jer je to ruta asfaltom i onda da peglamo malim motorima. Medjutim, vidjeli smo da ustvari nije bilo nidje bezbjedno ostaviti kombi kraj puta, nema nidje da se sakrije ili ostavi isred necega... Odluka je pala da ne odustajemo od rute ali da onda motorima vozimo sve.

    Zamijenili smo pare, dobili nove dinare, svratili do pumpe i voznja je pocela.

    Put nas je vodio ka drugom dijelu grada, suprotno od jucerasnje voznje. Juce smo isli ka Nefti a danas u pravcu Gasfa-e. Imali smo jedan duzi asfaltni pravac, ali i to je bilo ok, mada kramponi nijesu bas namijenjeni toj podlozi, dosta se trose ali srecom nema bocnog vjetra tako da je bilo lagano. Razgledalo okolinu koja je zivopisna Prena nama je crni asfalti pravina a sa lijeve i desne stane zuta prostranstva pijeska i prasine, nepregledna prostranstva.

    Vec smo se pripremili da ce ovaj dan biti razlicita voznja u odnosu na juce, dosta manje pijeska, znamo da ce biti utabanog puta i makadama. Ali kad god je nesto novo to je ok i prihvatljivo, ipak tu smo zbog istrazivanja a ne samo da se drzimo pustinje, ovo je izvidnica za sledece avanture, ne zaboravite! )

    Poslije ~20tak kilometara skrecemo lijevo na pjescani put i pred nama se u daljini pojavljuju planine, koje se manje vise nalaze blizu granice sa Alzirom.



    Inace Vedza ima glavu (iako to na fotografijama ne izgleda tako), ali kako on koristi pauze za pregled rute i navigacije, gleda dolje a ja naravno te pauze koristim za fotografiju





    Imali smo sitnije probleme tog dana sa vezivanjem goriva, teren je jako rastresit I brz pa je vezivanje izazov. Obratite paznju na kamile u pozadini



    Put nas vodi kroz neko selo, u blizini "farme" palmi, to su inace oaze, i trenutno je sezona skupljanja urmi. Ta sela su kao kod nas nesto katuni, dosta pusta sa jedno 10 tak kuca oko tog jednog puta koji vodi kroz naselje, Samo mi pravimo buku i vezani psi koji laju na nas.
    Ulazimo i u farmu palmi, voznja je prelijepa, odjednom je sve zeleno i prakticno vozimo kroz zelene tunele, osjecaj je sjajan, samo se plasim da ko autom ne izleti jer je put dosta uzak, krivudav i nepregledan. Ali pijeni ljepotom... Palme sa svake strane i jako veliki broj urmi koje vise sa krosnji ako se to moze reci za palmu. No ubrzo se pejzar opet mijenja, izlazimo iz oaze, i opet se planine pojavljuju.

    Last edited by VooDooPrle; 26-12-18 at 11:28.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  15. #65
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default



    Pratimo ucrtanu rutu i konacno stizemo do famoznog puta











    Zamislite samo kako je bilo za vrijeme II Svjestkog rata betonirati put, dok avioni nadlijecu. Kako li su samo, i odakle dovukli ciment... Vodu su sigurno imali odmah tu, jer se vidi kanjon, koji je trenutno suv ali je i dalje aktivan.









    Beton je izlivan u kockama, i svaka kocka je uredno bila osalovana, nije tu bilo zajebancije sigurno, nego sve po strogim njemackim propisima zbog toga je sigurno taj put i dan danas u dobrom stanju.



    Zamisljam zveckanje gusjenica dok se vozimo ovuda, kombinaciju prasine i vrucine, bas su uzivali i oni ovuda bas im je bilo bajkovito

    Last edited by VooDooPrle; 26-12-18 at 12:01.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  16. #66
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Put je vodio dalje preko planine, ali kako nijesmo bas opremljeni gorivom za predaleko istazivanje, plan je da se spustimo nazad i nadjemo Chebika oazu koja je nedje ovuda, i na putu za Tozeur, taman da se ne vracamo istim putem. Inace tu oazu vidjesmo jutros na fotografiji iznas stola dok smo doruckovali



    Na putu ka oazi



    Oaza je bila pun pogodak, taman da napravimo vecu pauzu u pravo vrijeme i da se malo ovjezimo.





    Cudno je vidjeti vodu u sred nicega













    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  17. #67
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default










    Suvenira ima u tu )



    Srecom, nista od ovih zivuljuka nijesmo sreli ni vidjeli!!!

    Uz oazu se i nalazi manji grad, i kafic da odmoriti dusu. (Jos mi se skupljaju usta kad gledam snimak )



    Porucujem cijedjeni sok od sipka, jer vidim da imaju skalameriju da to odmah urade

    Kakav sok ljudi...







    Temperatura u hladu, idealna ako mene pitate

    Last edited by VooDooPrle; 26-12-18 at 12:18.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  18. #68
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Tu sam prvi put i dozivio pravu pravcau fatamorgamu a dan nakon ovog i drugu



    Dok smo pili sokove, iskoristili smo naravno i da razgledamo okolinu i podijelimo misljenje o dosadasnjem danu. Put pogotak je bilo sve do sad, i bilo bi nam zao da ipak ne obidjosmo Rommelov put dok je oaza bila stvarno neocivani bonus na sve to.



    Placamo sta treba, sjedamo na motore i palimo ka bazi. Ruta nas vodi asfaltom, medjutim ispred nas se nepregledno proteze isuseno jezero Pa kad smo vec tu...
    Nemam fotografija ali premotajte na 11:00 +



    Voznja jezerom je bas bila dobra! Ali je ipak teren poceo da se mijenja kako smo gazili sve dublje i dublje, vozimo uporedo i pratimo jedan drugom kako se ponasa zadnji tocak i koliko duboko tone. To nam je pokazatelj da li je uopste bezbjedno... Motor ocigledno tone vise nego na pocetku, to se da lako osjetiti, i osjecaj pocinje da se mijenja, vec pocinju da nam se i pale lampice na prethodna upozorenja sto se tice zivog pijeska : )))

    Kako smo sve vise i vise propadali morali smo da bjezimo a jedno je bilo sigurno, nikako ne smijemo stati da vidimo o cemu se radi, jer nema sanse da bi se moglo krenuti opet, blato je bilo uzasno! Tj prelijepo!!!
    Pocelo je vec spasavanje glave i bijeg ka magistrali! Jako zeznut osjecaj, problem je sto se brzina mora odrzavati, mozda 50+ a samo zamislite naglo zaustavljanje tj propadanje prednjeg tocka pri toj brzini, odje!!! Kako neko da dodje da nas izvuce?! : )) Drz gace, drz levor, bjezmo Vedza krF ti j**em!

    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  19. #69
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Srece nase kad izadjosmo na asfalt mrzni : )))

    Dan je vec odmicao, a imali smo u planu jos da obidjemo neke turisticke lokalitete, "glave" kako smo to jutros nazvali

    https://en.wikipedia.org/wiki/Tozeur...r_AQChebbi.jpg

    Srecom to je nedje u blizini naseg hotela. Stigosmo do grada i dasmo se u potragu, medjutim nijesmo to uspjeli da nadjemo, ali smo napravili super snimke voznje pravim zabitima i nekih uskim ulicama. Uh na sta je to izgledalo!

    No srecom kao sto rekoh nijesmo bili daleko od hotela. Zavrsimo voznju i za ovaj dan a opet nam je ostalo dosta vremena, vozili smo ukupno 162km i za razliku od juce, dosipanje goriva nedje usput nije bio izazov jer vjetra danas nije bilo. Sve je bilo sjajno, i bas kako treba. Rommelov put, vrijedi obici, Chebika oaza, bas onakvu kakvu bih zamisljao! U sred nicega (mada je ova uz planinu), voda koja tece kroz pijesak i palme... voznja jezivim jezerom... Sjajno iskustvo!
    Sumuramo dan dok sjedimo na parkingu pored motora i kombija, i javljamo se ekipi preko Vibera. Saljemo slike, ali kako sve ovo opisati u par recenica, nikako ocigledno, tako da se nadam da ce fotografije odraditi dio posla.
    A sto je najbolje od svega vremena imamo na pretek, jer je tek tipa 4-5 sati popodne. Plan je da se sredimo, malo odmorimo i opet u obilazak grada. Da pokusamo nesto da jedemo, zamijenimo pare za sjutra jer nas ceka dan voznje kombijem do sledece stanice i jos jedne oaze. Ono pravoooo nas tek ceka a to je Ksar Ghilane, to tada sam samo gledao snimke sa YouToube-a kako to izgleda. Uzbudjenje ne prestaje i nije prestajalo ni jednog dana dok smo bili tamo, kakav osjecaj...

    Spakovasmo prvo motore i opremu u Adza (zovemo ga Adzo jer nas to asocira na prezime prethodnog vlasnika ) pravac soba, tusiraanje, oblacenje i grad!
    Juce dok smo setali vidjeli smo par boljih restorana a i bio je red da vise pojedemo nesto kuvano ili corbasno. Sta god, samo da lici na ova prethodna stanja
    I bogami nadjosmo jedan jako lijep restoran! Unutra sve cisto, uredno, vidi se da je spremljen za stranu klijentelu. Dok gledamo jelovnik prilazi nam konobar i konacno da se mozemo enleski da koristimo. Kakvo olaksanje, pogotovu pri ovako bitnim desavanjima, tipa vecere!

    Pocujemo corbu konacno, neku njihovu da probamo. Usluga je sjajna, to je prvi zakljucak. Drugi zakljucak je isto da je usluga sjajna, te se bas opustimo tu, i rijesmo da jedemo kao ljudi. Jeli bi mi i do sad tako ali jednostavno nijesmo bili u prilici Inace ako ste gruman i planirate obilazak Tunisa, ponesite hladnjacu za sobom, jer je odje hrana dosta siromasna.

    Kuskus sa corbom od paradajiza je bila super, vrijeme je za glavno jelo, odluka pada na spagete. Uh, stomak i razum vec pocinju da slave ovu gozbu! Jos spagete mogu da dodju sa prilogom, dok je konobar izgovaro niz priloga zadrzali smo se na poznatom! Chicken, kad smo to culi, ok majstore, to je to nista nam vise ne treba Dok smo cekali hranu bas sam zamisljao, kakve ce to biti bolonjeze sa piletinom...
    I konacno stize odgovor



    Uz spagete dodje batak na vrhu, kao tresnja na vrhu torte. Mada, ne znam zasto se tako kaze?! Jeste li vi kad vidjeli takvu tortu sa tresnjom na vrhu osim u crtanim filmovima?

    Sve ovo sa salatama, corbom, sokovima iznosi 38,80 dinara



    1€ je 3 dinara.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  20. #70
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    17. 11. 2018.

    Budjenje i poslednji dan u Tozeuru.



    Provedosmo par sjajnih dana, ljudi su skroz ok, prijatni, nasmijani, nekako je sve lagano. Voznja je bila sjajna i za preporuku je!
    Ceka nas cijeli dan putovanja kombijem, ali prije toga moramo da kupimo vode, hrane i goriva za sledecu destinaciju. Danas je plan da dodjemo do oaze Ksar Ghilane, malo smo se konsultovali sa prijatljima iz Slovenije koji su to vec motorima obisli i saznali da ima goriva, par hotela i hrane. Kako nam je sve to "daleko" ipak se odlucujemo da odemo do marketa i kupimo potrebstina za sledecih par dana.

    Pravac banka da zamijenimo pare, jer nam nije puno ostalo. Dolazimo do prve banke ne radi, dolazimo do druge banke ne radi ni ona. Trece, cetvrte i tako dalje nema ****! Subota ujutro i ne radi nista dje bi mogli zamijeniti para... Eto nove avanture na pomolu... Za nauk, radnim danima mijenjati novac.

    Dobro, to sto imamo iskoristiti najbolje sto mozemo. Za vodu je bilo lako, kupismo 12l flasirane vode, bice dosta za 2-3 dana barem, kupih 3-4 hljeba i vise konzerviranih tuna, nikad se ne zna, bolje i da imamo viska nego da nam fali. Ostalo je jos samo gorivo da kupimo, proracun je da nam treba bar 50l goriva za motore a nemamo bidone. Dakle moramo bidone uzeti i plus gorivo za kombi.
    Vracamo se do hotela, u nadi da cemo kod njih uspjeti da mijenjamo eure, medjutim ni ta opcija nije urodila plodom.
    Novi preracun, hrane imamo, sad da kupimo bidone i da uspemo goriva u kombi pa cemo se dalje snalaziti. Na kraju krajeva goriva ima u oazi, jeste da su nam rekli da je to duplo skuplje kod preprodavaca ali onda skontas da je i tom slucaju jefitnije nego kod nas. Jedna briga manje, ili ako cemo pravo, nije vise bilo briga osim da kupimo bidone. Racunao sam da nema sanse da hotel ne prihvati eure za sobu, pa i ako odbiju, imamo svu opremu za kampovanje u kombiju.
    Krecemo, po drugi put isred hotela i vozimo se ulicama grada u potrazi za bidone Stajemo dje djeluje da bi moglo biti, komunikacija je vec ustaljena znakovima, rukama i nogama. Ovog puta mogu i da pokazem sta zelim : )) Ali ne uspijevamo, pravimo jos koji krug i tek nakon 5-6 radnji dolazimo do prave. 3 bidona po 20 litara ce sav posao odraditi.



    I konacno smo dovoljno spremi da idemo dalje, plan za danas Tozeur - Douz preko jezera Chott el Djerid-a, a onda iz Douza nasa oaza na rubu Jebil nacionalnog parka.

    Evo kako put preko jezera izgleda



    Tu smo imali priliku da vidimo i pravu fatamorganu, povrsina ovog "jezera" u daljini stvarno djeluje kao da je voda, i samo mogu misliti kako je to nekom ko je zedan i prevali kilometre a na kraju samo prasina. No, mi smo imali vise srece, ladno pocinje kisa da pada



    Izgleda da kise ima i u Sahari

    Douz



    Inace je i ovaj grad bio opcija za prvih par dana voznje i nekako nam se sad cini da je Tozeur bila mnogo bolja opcija. Jedna svijetla tacka je bila ta sto smo nasli pumpu koja prima kreditnu karticu, ah cuda modernog doba, odmah stajemo da napojimo Adza i bidone



    S ozbirom da niko ne koristi kartice, prilikom placanja, zajedno sa prodavcem sam prvo ocistio prasinu sa terminala za karticu, pa onda zajedno "provaljivali" kako to uopste funkcionise : )) I ladno smo uspjeli poslije 3-4 puta : )) Sad se opet mnogo lakse dise, imamo goriva, hrane, vode i krov nad glavom - sve sto nam treba!



    Rastereceni idemo dalje, inace u Douzu je i kapija za ulazak u Saharu manje vise formalno jer je svuda okolo pustinja ali je ipak kapija! Ne mogu da vjerujem da smo tu, i da cemo tuda proci, a djelovalo je tako daleko dok sam gledao fotografije i citao putopise na stranim moto forumima...
    Vjerovatno ne pogadjate, ali nijesmo naisli na tu kapiju ostala nam je za sledecu avanturu Saharom

    Na dobrom smo putu ipak


    Last edited by VooDooPrle; 26-12-18 at 17:01.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  21. #71
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Nastavljamo dalje ka oazi, poslije nekog vremena nestaje i asfalta i nastavljamo makadamom. Najgore sto nemamo pojma da li nas to ceka do kraja ili je to samo privremeno. Moramo sporo da idemo jer je makadam i dosta grub.



    Prolazimo i pored naftne rafinerije, sve to djeluje sablasno jer kilometrima i kilometrima nema nista i onda se naidje na neko "utvdjenje" bodljikava zica i naorucani vojnik koji nas prati pogledom iz osmatracnice. Tu iskreno nijesam ni htio da vatim fotoaparat, pusti djavola, ne treba nam jos avanture, dovoljna je sama cinjenica da smo nedje suludo daleko u pm

    To putovanje je malo i potrajalo, sigurno je bilo jedno 3 sata ako ne i vise voznje makadamom. Dobra stvar je da rade puteve, i nadamo se da ce do sledeceg puta ovo sve biti dobar asfalt.
    Stizemo u oazu oko 18:00, na prvi pogled, ovo izgleda sjajno mala "suma" palmi i vode a svud okolo pustara, sa jednom razlikom a to je da od oaze krecu bas bas prave dine.

    Nalazimo i nas hotel Residence La Source



    Ulaz



    Na recepciji beduin pravi, posle se i upoznasmo, jako fin momak, bas nam je bio od pomoci tih dana.
    Moc tehnologije dana, evo ga i Moneem

    https://www.instagram.com/moneembelhadj/?hl=en

    I nas hotel

    https://www.instagram.com/residence.lasource/?hl=en
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  22. #72
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    Soba nas kosta 140€ za tri noci sa doruckom, i naravno primaju eure. Kad kazem hotel, to je vise hostel po nasim standardima.



    Izbacivanje iz kombija to sto nam treba za noc, pregled sobe i bjez vani da vidimo dje smo to dosli : )) obilazimo aozu, sad vec po mraku i stvarno sve djeluje zanimljivo. Potpuno novo iskustvo.
    Gledamo kako oaza "zivi" obilazimo kampove, i u isto vrijeme i trazimo restoran da nesto jedemo. Sve djeluje dosta prazno, vrlo malo turista i pored toga sto su kampovi dosta veliki.

    Oaza je mozda 1km u precniku, i brzo smo je presli sad nazad put smjestaja i malo bolja pretraga dje da nesto i pojedemo. Put je naravno pjescani, i nema asfalta. Prolazimo pored kucice sa izbacenim stolovima i tu vec neka dvojica veceraju. Mada izbora i nema



    Porucujemo piletinu i pomfrit, bar tako mislimo da smo se sporazumjeli. Poslije 10 tak minuta i stize vecera, i stvarno smo se dobro razumjeli

    Kao sto rekoh ranije, izbor hrane je bas siromasan, i nema tu nesto previse da se bira, svjesni smo toga i plus gladni. Higijena i cistoca je vrlo upitna (gleda Vedza kuhinju i kako to spremaju i nevoljno odmahu glavom) tacnije nema tu sta da bude upitno sve je odmah jasno ali ko te pita, gladni smo i odavno smo izasli iz neke zone komfora tako da nam je ovo vec uobicajena vecera Precutali smo i sami sebi komentare o cistoci : )))



    Piletina je bila super, batak kao batak. Pomfrit jos bolji, a imaju i dvije salate, jedna ljuta od paprile a druga od maslina, nesto kao pastete. Uh i to je bila poslastica samo ljuta dosta. Dok sjedimo, pricamo i sumiramo jos jedan potpuno novi dan za nas, i jos jedno novo iskustvo. Sjutra nas tek ceka pravi izazov, voznja dinama i navigacija kakva kombinacija! Ako neko ima motor, neka proba da ode do Ade Bojane zimi, i samo proba, ali da se nikako ne udaljava previse i da ne ide sam Bice vam sve jasno kakvi su to izazovi za voznju.

    Evo kako i soba izgleda






    Nista vise od ovoga i ne trazim, milo mi je sto je soba vrlo jednostavna, duseci se nalaze na zidanom krevetu, dakle nista ispod ne moze da se zavuce plus nema namjestaja! Rizik od nepozeljnih posjetilaca koji gmizu je 0!

    Cisto je i uredno! Ali i prohladno, jer je u toku dana padala i kisa, i inace su velike temperaturne oscilacije u toku dana. Uvece je za kapu i zimsku jaknu a preko dana kratki rukav.

    Oaza ima i termalni izvor dje se svi redovno i kupaju, voda i stvarno djeluje cisto jer ima konstantan dotok i otice. Kopkali smo se i mi da li se okupati ili ne, nije lako bilo reci ne ali smo imali par razloga. Najveci je taj sto smo daleko od kuce, ovo je ipak druga sredina, sa drugim vrstama bakaterija na koje sigurno mi nijesmo navikli. Dovoljno je da dobijemo neki obican osip, alergiju ili slicno i da smo vec u problemu a pred nama su dani i dani voznje. Previse rizika zbog malo uzitka s obzirom na to da je vjerovatno poslednja normalna bolnica bila na Siciliji...

    Last edited by VooDooPrle; 27-12-18 at 16:00.
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  23. #73
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,077
    Thanks Thanks Given 
    869
    Thanks Thanks Received 
    267
    Thanked in
    102 Posts

    Default

    18. 11. 2018.



    Svanulo je oblacno i vrlo prohladno jutro, dok smo doruckovali, razmisljao sam sta da obucem danas, da ne bude hladno.







    Svedski sto (bez sale, to je to)





    Svecani trenutak istovaranja motora malo je reci da smo opet puni uzbudjenja

    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  24. #74
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da vam se daju nacionalne penzije !!!
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  25. #75
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Sky
    Posts
    8,526
    Thanks Thanks Given 
    1,048
    Thanks Thanks Received 
    777
    Thanked in
    545 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tattoo View Post
    Da vam se daju nacionalne penzije !!!
    Ja sam za to da se otvori racun za pomoc.
    Svi mi koji ga mrdnut nidje necemo, ali nam je toplo oko srca kad vidimo da ste bar vi putovali da vam uplatimo s vremena na vrijeme neku crkavicu... pa onda vi skupite i na put i pisete o tome i nama fino
    I was born to be the best, number one and nothing less.

    Studio INtarsia

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem North Rebel 12m 2018 + Bar 2018
    By montegruja in forum Ostali oglasi
    Replies: 3
    Last Post: 02-03-20, 06:25
  2. Afrika
    By Pomengranate in forum Sve i svašta
    Replies: 17
    Last Post: 13-07-12, 23:29
  3. afrika
    By shajo in forum Motociklizam
    Replies: 0
    Last Post: 01-09-09, 10:18
  4. Evropa kao Sahara ?
    By G R A D in forum Nauka generalno
    Replies: 0
    Last Post: 11-08-05, 23:46
  5. Sahara
    By Chogo in forum Film
    Replies: 9
    Last Post: 13-05-05, 22:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •