Results 1 to 10 of 10

Thread: HDR tehnika

  1. #1
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    324
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation HDR tehnika

    Moze li neko pojasnit sto je HDR

  2. #2
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    565
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vise slika slikane razlicitim ekspozicijama i spojene u jednu...

  3. #3
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    324
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    i kako se to radi

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Sweden
    Posts
    106
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Last edited by MrGood; 09-10-06 at 11:56.
    Vrcaj dedinu sliku!!!!!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    324
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    aaa vidji foru a ja se cudim kako vi izlacite fotke sa ovakvim bojama

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nece mi zamjerit iniciator ovog topica ako prenesem jedan text o HDR sa crometeo foruma koji najbolje objasnjava ovu tehniku (ako oce moderator bi mogao otvoriti zaseban topic o HDR dje bi mogli izlagati hdr fotografije):

    Dakle:

    "Kao što je CM rekao to je HDR tehnika (te nabrijane). O čemu se radi? Zašto te fotke izgledaju umjetno, nabrijano? Pa jednostavno zato što mi od kada se rodimo i kako rastemo gledamo klasične fotke unutar njenih limita i na to smo naučeni. I onda kada je nešto drugačije izgleda nam nenormalno. A evo o čemu se radi. HDR tehnika omogućuje da se unutar kadra vidi cijeli tonalni raspon koji je u jakom kontrastu.

    Za one koji to ne razumiju evo primjera. Kada budete van ovih dana pogledajte oblake na nebu, ako ih bude. Oni su blještavi i lijepi. Međutim lijepo je i ono friško zelenilo dole. Oku ne smeta da u isto vrijeme vidi i oblake i to zelenilo jer ima velik dinamički raspon. Međutim foto aparat jednostavno ne može vidjeti i jedno i drugo zbog načina na koji funkiconira fotografija (da sad ne objašnjavam). Ako želite slikati oblake imat će te crno dno slike (gdje je zeleno), ako slikate zelenilo imat će te bijelo (pregoreno) nebo na kojem se ništa ne vidi. Dakle HDR tehnika je puno bliža onome kako vidi oko nego fotografija i odlična da razotkrije sve u kadru koji ima tako zahtjevne kontraste. Čak je i bolja od oka.

    Možda nekoga ovakve fotke podsjećaju na impresionizam (mene da). Zašto? Pa upravo zato što su impresionisti slikali ono što su vidjeli, onako kako naše oko vidi. Nisu slikali po zakonima i limitima fotografije (koja je tada bila u povojima ionako). Tako npr. na Monetovoj slici 'Rađanje Sunca' imamo pravilno 'eksponirano' (foto rječnikom) i Sunce i prednji plan. Da je Monet crtao po foto zakonima donji dio slike bi trebao biti crn.

    Naravno da HDR ne treba koristiti pri normalnom osvjetljenju, ali zašto ne pri ovako zahtjevnom? Uostalom u zadnjem izvještaju od 13 fotki 7 je 'normalnih' a 6 u HDR-u.

    Evo i primjera kako to izgleda u jednoj tako zahtjevnoj situaciji

    Na ovoj slici želim da se lijepo vidi zelenilo međutim nebo i oblaci su skroz pregoreni


    http://gfz.hr/~sasagospic/cromet/razno/kontrast-1.jpg

    Ako fotografiramo nebo i oblake od trave i zelenila ništa. Da sam stavio ovu fotku nitko nebi ni riječ rekao jer smo na to navikli kroz život. Međutim na licu mjesta ja sam vidio i oblake i zelenilo u isto vrijeme. Dakle ova fotografija je više u krivu nego HDR spoj.

    http://gfz.hr/~sasagospic/cromet/razno/kontrast-2.jpg

    Rezultat spajanja više fotografija koje pokrivaju cijeli raspon tonova u ovom kadru. Naravno, ova fotka ispod nije rezultat samo gornje dvije fotke nego još nekoliko između

    http://gfz.hr/~sasagospic/cromet/05/...ukovica-06.jpg

    Dali vam je draže vidjeti sve što se u tom kadru vidjelo ili jednu od dvije gornje fotografije?"

  7. #7
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    324
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ej hvala ali moje misljenje je da ne treba pretjerivati mislim da boje nisu realne postoji li neka blaza verzija HRD tj da li kontrast moze malko da se smanji

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,919
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    pa preko photomatixa na kojem ja radim ,nakon prve faze slike su realnije,pogotovo ako imas samo 2 expozicije . ja obicno idem na tri -2,0,2 a nekad cak i 5. e sad je drugo sto neki vole da se u drugoj fazi - tone mappingu poigraju bojama (i ja volim )

  9. #9
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    565
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Eto sve ti je reko sad ti ostaje samo da vjezbas.

  10. #10
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,308
    Thanks Thanks Given 
    2,799
    Thanks Thanks Received 
    4,626
    Thanked in
    2,436 Posts

    Default

    U Photomatix-u imas potpunu kontrolu koliko ces da "nabudzis" boje i kontrast, tj. koliko ce da ispadne relano ili nerealno...

    Sad se sjetih da sam negdje citao neku temu u nekom magazinu [mozda Nation Geographic] bas o HDR-u... Neki misle da to nije realno i kritikuju taj vid fotografije dok drugi [gdje sam i ja] misle da ipak treba prikazati ono sto se vidjelo okom pa ako to foto-aparat ne moze da zabiljezi [sto je vrlo cest slucaj jer ljudsko oko ima mogo veci svijetlosni raspon od najboljeg aparata] onda treba pristupitu nekim drugim tehnikama kao sto je HDR...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Tehnika ili Snaga
    By Genocide in forum Sve i svašta
    Replies: 33
    Last Post: 25-12-10, 11:03
  2. tehnika mixovanja i oprema
    By orange in forum Muzika
    Replies: 242
    Last Post: 24-06-06, 22:07
  3. help
    By Mina_Murray in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 11
    Last Post: 20-06-04, 22:03
  4. bijela tehnika
    By miljaman in forum Ostali oglasi
    Replies: 2
    Last Post: 05-04-04, 09:23
  5. Photoshop je skup tehnika vrhunskih majstora
    By Ego_and_his_own in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 17
    Last Post: 15-03-04, 10:30

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •