Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 25 of 113

Thread: Vegan, veganci, vegetarijanci...

  1. #1
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Vegan, veganci, vegetarijanci...

    Mislim se, zapravo odlucio sam da predjem postepeno na ovu vrstu ishrane. Imam razloga za to al pored toga nesto primjecujem da polako sve smanjujem meso, a jedem vise povrca. Svakakvo smece uvozimo. Naduvane kokoske, goveda pod hemomicinom, holandska masna prasad...

    Moze li se bez mesa? Kad prodjete pored rostilja, a ono zamirise... Razlozi za i protiv? Neki savjet i preporuka? Recept, zasto da ne?

    Plus moderno je.
    Last edited by Caesar; 25-08-18 at 22:41.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Opet ćeš da jedeš povrće tretirano insekticidima, fungicidima i ostalim cidima . Ne moraš jesti meso iz prodavnica, vazda se može kupiti domaće, možda nije čisto "organsko" ali makar nema hormona isl. Ja bez mesa vrlo teško, uglavnom to po vas dan konzumiram

  3. #3
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Mislim da ne postoji racionalan razlog da se pređe na takvu ishranu, a da ne bude lični ćeif. Ali, svakom na volju.
    Lično sam mesožder.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,834
    Thanks Thanks Given 
    4,707
    Thanks Thanks Received 
    9,698
    Thanked in
    3,670 Posts

    Default

    Mesožder dabome, nema tih para koji bi me naćerale da izbacim meso. Čuš moderno je, pakao...
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    8,284
    Thanks Thanks Given 
    776
    Thanks Thanks Received 
    129
    Thanked in
    68 Posts

    Default

    Ni meni nikad nije jasan prelaz na vegensku ishranu..
    Mada to je danas postala vise moda ,nego nesto sto covjek realno zeli.

    Pogotovo poseban krug pakla za sve vegane koji skacu na glavu nama koji jedemo meso..







    Sent from my SM-G610F using Tapatalk
    Lezalo po zatvora, na sve spremno, sve probalo, na sve nauceno.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,852
    Thanked in
    704 Posts

    Default

    Kad bih našla namirnicu koja bi me zasitila kao obrok s mesom, možda bih ga se i odrekla, eventualno da ja moram svakodnevno da koljem životinje koje bih jela, ma koliko bilo licemjerno, ali za sad ne odričem se spokoja kad vidim dvije sveske od bečke šnicle u porciji iz Kristala...
    Sell the Vatican, Feed the World!

  7. #7
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Kad bi biljke mogle da vrište i da se deru kada ih beru, ne bi pravilo razliku.
    Tako da je veganština više nedostatak mašte.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,852
    Thanked in
    704 Posts

    Default

    Znam da postoje nekakvi vegani, koji čak ne beru, nego čekaju da plod sam padne...mislim da se zovu avetinje...

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Sell the Vatican, Feed the World!

  9. #9
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Lijenštine hoćeš reći.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,852
    Thanked in
    704 Posts

    Default

    Hahahha upravo...

    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Sell the Vatican, Feed the World!

  11. #11
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Mislim da ne postoji racionalan razlog da se pređe na takvu ishranu, a da ne bude lični ćeif. Ali, svakom na volju.
    Lično sam mesožder.
    Evo neceg zbog cega ne mogu vise meso da jedem i budem dio ovoga. Cesto od te gladi za mesinom ovo ne zelimo da vidimo. Ignorance is a bliss

    https://m.facebook.com/story.php?sto...61689651054707

    Naravno ovo je nesto skoro sto sam vidio i samo me ucvrstilo u odluci.


    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Mesožder dabome, nema tih para koji bi me naćerale da izbacim meso. Čuš moderno je, pakao...
    Salim se ja malo za ovo “moderno” Ne stavih smajli jer racunam da se bar ovdje svi po malo poznajemo.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  12. #12
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Poštujem, stvarno, ovakvo bezosjećajno i nerazumno postupanje mora da zgrozi svakoga.

    Nego, jesi li otvarao skoro novine, jesi čitao šta se radi po svijetu sa ljudima? Shodno rezonu, očekujem da emigriraš na Mars.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  13. #13
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Pa za očekivati je da prestane kupovati patike, mobilne telefone, klima i ostale uređaje po kući itd. Obzirom da to sklapaju ljudi koji rade za dolar na sat i često izvršavaju samoubistva zbog uslova rada. Takodje, vrlo često djeca ispod 15 godina rade u tim pogonima. Takodje sirovine za raznorazne komponente stižu iz Afrike, iz rudnika đe rade bez obzira na starost i pol, u pojedinim regijama ima čak i ropstva. Da ne pričamo o deponijama na koje stiže elektrootpad iz Evrope i USA a africka djeca odvajaju vrijedne metale i potom ih tope, u oblacima dima punih štetnih isparenja od kojih većina ne dočeka 18ti rođendan. Aj da se prvo odreknemo tih stvari koje uništavaju ljudsko dostojanstvo i živote miliona pa da se okrenemo i drugim vrstama. Domaće životinje nijesu ugrožene, zapravo nikad ih nije više bilo u broju, upravo zahvaljujući čovjeku i njegovim potrebama prema proizvodima od istih, al ugrožene su divlje zbog besomučnog ubijanja bez ikakve potrebe. Ima se protiv čega drugog buniti a ne protiv parčeta slanine i hamburgera.

  14. #14
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ma sve je to stvar stava.
    @Cezar, pokušaj da na to gledaš kao da se mi svetimo životinjama koje bezobzirno žderu biljke i druge životinje.
    Al tirjanstvu stat nogom za vrat je ljucka dužnost naejsvetija.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,834
    Thanks Thanks Given 
    4,707
    Thanks Thanks Received 
    9,698
    Thanked in
    3,670 Posts

    Default

    Potpis i pečat Dutch.

    Sent from My Galaxy S9+ using Tapatalk
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  16. #16
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Vegan, veganci, vegetarijanci...

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Poštujem, stvarno, ovakvo bezosjećajno i nerazumno postupanje mora da zgrozi svakoga.

    Nego, jesi li otvarao skoro novine, jesi čitao šta se radi po svijetu sa ljudima? Shodno rezonu, očekujem da emigriraš na Mars.
    Polako momcovi nemote me obeshrabrivati. Ocekujete puno od mene vidim. Samo kazem da mozemo i vise za ovu planetu,a posledicno i za ljude, da uradimo.

    Nisam motivisan losim stvarima samo razlikujem ono sto je pod mojom kontrolom i ono sto nije. Nikog svojim izborom ne ugrozavam.

    Na pocetku si @Ulix rekao da ne vidis razlog. Kako vidim sad bas tako i nije. Mogu ti navesti jos razloga samo mislim da bi me ponovo kritikovao zbog dobrih stvari navodeci mi gdje bih sve trebao jos pod itno da se angazujem npr. da posredujem u konfliktu u Siriji. Licno mislim da dobre stvari ma kako male nisu za kritiku jer kad bi svi po malo... Ovo je ujedno odgovor i za @Dutch
    Last edited by Caesar; 26-08-18 at 14:54.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  17. #17
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Moram ti priznati da i dalje ne vidim razlog. Obrazloženje slijedi.
    Ali prvo, da "spasemo" izraz "kritika". Generalno, ljudi zaziru od "kritike", kao nešto što ih, kako reče, obeshrabruje ili iritira. Kritika može biti i dobra i loša, a prije svega je pogled sa strane, dozvoli mi izraz ne_subjektivni komentar. U mojem slučaju u najboljoj namjeri.
    Ne, niko ti ne traži angažman u Siriji. Prije svega promašaj leži u samoj postavci problema, jer tebi smeta kako ljudi postupaju sa životinjama, a reaguješ tako što ne jedeš životinjsko meso (hipotetički govoreći), a u isto vrijeme previđaš da te životinje jedu druge životinje prvo ih ubivši. Tako da ne vidim kakvo dobro ti činiš za ovu planetu time što nećeš jesti meso iz protesta prema ljudima sa kojima dijeliš ovu planetu. Niti se možeš odreći ljudske prirode niti ove planete. Možeš samo ići nasuprot prirode tako što ćeš pola namirnica izbaciti iz upotrebe bez nekog rezona.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  18. #18
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Moram ti priznati da i dalje ne vidim razlog. Obrazloženje slijedi.
    Ali prvo, da "spasemo" izraz "kritika". Generalno, ljudi zaziru od "kritike", kao nešto što ih, kako reče, obeshrabruje ili iritira. Kritika može biti i dobra i loša, a prije svega je pogled sa strane, dozvoli mi izraz ne_subjektivni komentar. U mojem slučaju u najboljoj namjeri.
    Ne, niko ti ne traži angažman u Siriji. Prije svega promašaj leži u samoj postavci problema, jer tebi smeta kako ljudi postupaju sa životinjama, a reaguješ tako što ne jedeš životinjsko meso (hipotetički govoreći), a u isto vrijeme previđaš da te životinje jedu druge životinje prvo ih ubivši. Tako da ne vidim kakvo dobro ti činiš za ovu planetu time što nećeš jesti meso iz protesta prema ljudima sa kojima dijeliš ovu planetu. Niti se možeš odreći ljudske prirode niti ove planete. Možeš samo ići nasuprot prirode tako što ćeš pola namirnica izbaciti iz upotrebe bez nekog rezona.
    Ako bih ti rekao da je moj primarni razlog u vjeri pravoslavnoj? Sta bi mi onda rekao?
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  19. #19
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ne bih ti vjerovao. U pravoslavnoj vjeri postoji post, i to određeni vremenski period. Monaštvo jede sir i jaja van posta, kao i ribu i vodene mekušce. Sve na pijaci je blagosloveno da se jede, samo ako mi to ushtijemo.
    Satvička hrana ima prednosti u smirivanju uma i lakšem uzdizanju, ali takođe određeno vrijeme, jer, zaboga, ne zaboravi da nijedan priziv ne dolazi od nas samih.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  20. #20
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Vegan, veganci, vegetarijanci...

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Ne bih ti vjerovao. U pravoslavnoj vjeri postoji post, i to određeni vremenski period. Monaštvo jede sir i jaja van posta, kao i ribu i vodene mekušce. Sve na pijaci je blagosloveno da se jede, samo ako mi to ushtijemo.
    Satvička hrana ima prednosti u smirivanju uma i lakšem uzdizanju, ali takođe određeno vrijeme, jer, zaboga, ne zaboravi da nijedan priziv ne dolazi od nas samih.
    Ali zaista nije neophodno da mi vjerujes. Postovi bez mesa i svega toga postoje i ne brani ti ih niko u pravoslavlju koliko god dugo ne zelis da jedes meso. Naravno da to nije moj primarni razlog ali tvoje odobravanje u slucaju vjere i protivljenje na drugoj strani ukazuje da jedno ne znaš. Istina i logika važe u svim okolnostima. Tako ih prepoznajemo. To kod tebe nije slucaj jer tvoja istina i logika zavise od okolnosti. Necu ni komentarisati ovo gore sto si sve napisao jer je neozbiljno zaista. Ocekivao sam vise od obicne diskriminacije jedne grupe ljudi. Vec vidjeno.

    Ne bih dalje o ovome već bih zamolio admina da obrise poslednjih par postova jalove i djecacke price ko je u pravu nja, nja, nja, nja...Svrha ove teme su razlozi za i protiv a ne ko je u pravu.
    Last edited by Caesar; 26-08-18 at 16:11.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  21. #21
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Sada te već ne razumijem. Postovi rekoh traju određeni vremenski period, poslije toga jedeš meso. To nije slučaj kod vegana i vegetarijanaca. Bez ako ne misliš da budeš malo vegan a malo ne.
    Čini mi se da su se tvoji razlozi da malo budeš vegan iscrpili.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  22. #22
    Join Date
    May 2018
    Posts
    721
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    43
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Samo treba krkati domaćeg mesa sa sela. I bez brige, ovo ostalo ič.

  23. #23
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,018
    Thanks Thanks Given 
    45
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    39 Posts

    Default

    Ako je covjek odlucio da ne jede meso, pustite ga, njegova rabota, nije bas da mora da se pravda sta je stvarni razlog niti mora da ga iznosi jer sta god da kaze uvijek se nadje neka kontra. To su njegovi stavovi i ima pravo covjek potpuno da jede ono sto on hoce bilo to radi religije, zdravlja, pomodarstva ili necega treceg. Isto tako ne mora sve sto izlazi van norme onoga sto ostali rade, da bude nenormalno i "moderno" i da se ljudi stavljaju na kolac zbog toga.

    Sa druge strane @Dutch je objasnio sve

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Caesar prije nego krenes da ne konzumiras meso, konsultuj se sa nekim doktorom, pozeljno nutricionistom, da ti prepise tablete koje moras da pijes kako bi nadoknadio sve ono sto ti daje meso, a ne daje nijedno voce i povrce. Prvenstveno mislim na vitamin B12, gvozdje, a neces ni proteina imati dovoljno. Jos ako si imalo misicav onda to bude problem. I soja ti nije jedini spas i zamjena za sve, nije ni preporucljiva u velikim kolicinama.
    Sve to ce ti se odraziti na kondiciju u nekom kracem periodu, pa mozes nekih 3 mjeseca zaboraviti na intezivne sprotske aktivnosti.

    Nisam vega, pricam iz iskustva poznanika i sto sam citao po internetu.
    Last edited by hercules; 02-09-18 at 11:27.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  25. #25
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Vegan, veganci, vegetarijanci...

    Quote Originally Posted by Nista View Post
    10tak god ne jedem meso, jaja i sir da ( nisam vegetarijanac , vegan)..
    Jos sam ziv, treniram zestoko i redovno i ne vidjeh promjenu u gubitku snage. Ne osjecam potrebu za mesom, da osjecam ijo bi, jer bolje jesti nego ne jesti a pljuvacka da se skuplja i oci zakrvave pored pecenice. Test bi recimo bio da umirem od gladi, da li bi zalozio. ( Cus bi li, bi zivu kravu sa papcima progutao).. Nisam se razbolio osim od mamurluka mozda jednom za ovo vrijeme.. U pocetku su najvece promjene i pobune uma, poslije vec osjecas gadjenje prema prema mesu. Ne smatram da spasavam ikoga, cinim ista dobro time i ne popujem po slavama - Spasite koke, spasite jage itd...
    Neka cini kako se ko osjeca.
    Savjet - probaj i obrati paznju na osjecaj, prije misli.

    Ma moj glavni razlog je sto sam manje agresivan kad ne jedem meso. Nije to agresivnost pa da druge maltretiram vec neki ne znam jbg neki nemir. I to sam primjetio kad smanjim meso da sam ono sto se veli “at peace”. Reko da ga maknem skroz pa da vidim. Ovi ostali razlozi iako meni jako bitni, tu su vise da me ubrzaju to da uradim jer sam lijena buba. Treba tu malo organizacije, recepata i vremena valjda.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •