Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 76 to 100 of 101

Thread: Rakija?

  1. #76
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    496
    Thanks Thanks Received 
    423
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Odakle ti znas koje sortemogu kod nas !?
    Jesi probao da ih usadis ?
    Evo on ima Petite Champagne sortu !
    Glupo mi da se prepucavam jer nisam znalac,ali znam sto vidim i sto upijem od nekog ko jeste znalac.
    Eto i ova sorta mi zaparala usi pa sam zapamtio..


    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  2. #77
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,910
    Thanks Thanks Given 
    1,345
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    I ja ukapirah sto djalac prica, jedino ga djed djuro napade, kao da to nije konjak nego pivo...

    A ovim nasim znalcima da posluzis najbolji francuski, il taman taj iz bera ne bi znali koji je koji, nasi degustatori, somelijeri


    Plus taj konjak sazrijeva u buradima od tačno određene, takođe autohtone vrste hrasta, iz iste regije
    Kakve su ovo gluposti, kao da slušam nekog prodavca ili kad oce da ti uvale nešto

    Dobro djalac veli, vidi se da si guglao

    možda bi bio jos bolji kad bi bio iz neke druge regije taj hrast a?

    P. S. To je kao da španci zaštite pršutu, i onda da kažeš ovo u CG nije pršuta jer prasad ne jedu žirove nego splacine.... Ne setaju nego su zatvoreni, ne suši se u podrume 500m ispod zemlje nego....


    E da meni je ljepša naša pršuta, nego ova od 100e - 1kg
    Last edited by stefke; 28-03-19 at 00:48.

  3. #78
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djalac View Post
    Odakle ti znas koje sortemogu kod nas !?
    Jesi probao da ih usadis ?
    Evo on ima Petite Champagne sortu !
    Glupo mi da se prepucavam jer nisam znalac,ali znam sto vidim i sto upijem od nekog ko jeste znalac.
    Eto i ova sorta mi zaparala usi pa sam zapamtio..

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Ahahahahaha, ON IMA SORTU? A dje je ima, u Beri? Pa covjece, procitaj malo kakvog uticaja ima podneblje na uzgoj biljaka, nije to neka velika nauka. Klima, nadmorska visina, vjetrovi, temperatura, vazduh, vlažnost, zagađenje itd itd. Zašto je čuven kolašinski krompir? Pljevaljski sir? Zašto su moji roditelji u BP posadili kajsiju, pa im nije jasno što je kisjela i kad je sasvim zrela? Što ne sade pomorandžu u Mojkovcu? Zašto nema maslina u PG? Qq, na ne vjerujem da ovo čitam.

    @stefke: ja rakiju nikad prodavao nisam, nego se zayebah pa pokušah da podijelim ovo malo što znam o rakijama.

    A da ne bude da ja nešto izmišljam, evo ti samo primjer koliko se na tom nivou drži do kvaliteta po pitanju buradi. Destilerija Tok iz Srbije pravi najbolje rakije na ovim prostorima. Imaš i na njihovom sajtu, ali pošto samo ja ovdje googlam, da vam olakšam:

    "Za odležavanje i negovanje destilata koristimo burad napravljenu od stoletnih stabala hrasta kitnjaka koji se uzgaja na planini Goč. Burad se već pola veka izrađuju u istoj pinterskoj radionici i isključivo po našem zahtevu. U ovoj fazi proizvodnog procesa, hrast koji sa sobom donosi i jedinstveni mikroklimat planine značajan je zbog formiranja karaktera šljivovih prepečenica." - https://www.tok.rs/nas-tok/

    Možda su i oni googlali prije 50 godina kad su ovo počeli da rade? 140 e košta boca Zlatkog Toka 15. Pa da o važnosti bačve vjerujem njima ili vama?

    Kažu da se znanje dijeljenjem uvećava, ali na forumu izgleda važe druga pravila. Samo vi uživajte u čarima konjaka iz Beri, i ne zaboravite da ubacite kocku leda.

  4. #79
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    496
    Thanks Thanks Received 
    423
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Aaaaa ti si iz BP...Drzi se ti jabuke i dobro je to.Nemoj da pomisljas na grozdje
    Ti si stvarno ogranicen.Prvo sam pomislio da i nesto znas,ali sam posle shvatio da samo citas price i gluposti sa interneta. P.S Srbija je poznata po rakiji,pogotovo lozovaci


    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  5. #80
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,910
    Thanks Thanks Given 
    1,345
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    Ne treba vjerovati svemu sto pročitaš...

    Edit: odustajem ipak....
    Otišli bi debelo u off..

    Pogledaj sajtove nasih poznatih vinarija, pišu isto bajke (šardone beru ujutro kako bi se sacuvala aroma, maze ga rukama )
    A njima stignu sleperi iz makedonije il.
    ... (i naprave dobro vino da se ne lažemo)

    Za vranac kako je bio u najboljim barcima od francuskog hrasta godinu ipo blabla pa flasi pola godine, flasu su mazili ujutro i uveče
    A istina je drugačija, kad ostane se bez vina toči se direktno tj sigurno ga ne drže godinu ipo
    ..
    Last edited by stefke; 28-03-19 at 02:00.

  6. #81
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,838
    Thanks Thanks Given 
    474
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    oce da kaze da ti taj drug ne pravi konjak vec vinjak to ti je sva filozofija

  7. #82
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,910
    Thanks Thanks Given 
    1,345
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Poker_Sindrom View Post
    oce da kaze da ti taj drug ne pravi konjak vec vinjak to ti je sva filozofija
    Da guglamo ka kolega Djuro



    Francuzi su, naime, zaštitili naziv konjak (Cognac) i konjakom se mogu nazvati samo brendiji koji se proizvode u destilerijama koje su locirane u jednom malom delu Francuske u regionu Bordoa – departmanu Šarant (Charente), čiji je glavni grad Konjak (Cognac). Inače, suštinske razlike između konjaka i vinjaka nema, sirovina je ista (grožđe), tehnološki proces proizvodnje je skoro isti, način sazrevanja – odležavanja je isti, razlike su samo u stilu i potiču od sorte grožđa, aromatskog potencijala bureta i kupažiranja. Dakle, razlike se mogu objasniti nijansama koje se javljaju od proizvođača do proizvođača, kao što postoje razlike između npr. Henesija i Martela. Svaki konjak tj. vinjak nosi neku svoju autentičnost.


    Ocemo li probat taj konjak/vinjak iz Bera?

  8. #83
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djalac View Post
    Aaaaa ti si iz BP...Drzi se ti jabuke i dobro je to.Nemoj da pomisljas na grozdje
    Ti si stvarno ogranicen.Prvo sam pomislio da i nesto znas,ali sam posle shvatio da samo citas price i gluposti sa interneta. P.S Srbija je poznata po rakiji,pogotovo lozovaci

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    BP je cuveno po dobroj kruski, a ne po jabuki. Do prije 15-20 godina jabuka se rijetko u tim krajevima pekla. Sjedi, jedan

  9. #84
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,838
    Thanks Thanks Given 
    474
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    ali nije tacno da nema maslina u Pg , eto plantaze posadile hiljade i hiljade maslina , odlicno radjaju , odlican kvalitet ulja , cista 10

  10. #85
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    razlike su samo u stilu i potiču od sorte grožđa, aromatskog potencijala bureta i kupažiranja. Dakle, razlike se mogu objasniti nijansama koje se javljaju od proizvođača do proizvođača, kao što postoje razlike između npr. Henesija i Martela. Svaki konjak tj. vinjak nosi neku svoju autentičnost.
    Razlike su samo - u svemu E pakao, nijanse vele izmedju vinjaka i konjaka, hahahaha. Pa sorta voca je jedna od ključnih razlika. To je isto kao da neko napravi krušku od npr divlje kruške ili abate, a kaže kako je to viljamovka e qq

    Quote Originally Posted by Poker_Sindrom View Post
    ali nije tacno da nema maslina u Pg , eto plantaze posadile hiljade i hiljade maslina , odlicno radjaju , odlican kvalitet ulja , cista 10
    E ovo priznajem da prvi put cujem, kako sam cuo masline rastu samo u primorskim predjelima. Hvala za info.
    Last edited by Djed_Djuro; 28-03-19 at 02:37.

  11. #86
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    8,284
    Thanks Thanks Given 
    776
    Thanks Thanks Received 
    129
    Thanked in
    68 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    Ne treba vjerovati svemu sto pročitaš...

    Edit: odustajem ipak....
    Otišli bi debelo u off..

    Pogledaj sajtove nasih poznatih vinarija, pišu isto bajke (šardone beru ujutro kako bi se sacuvala aroma, maze ga rukama )
    A njima stignu sleperi iz makedonije il.
    ... (i naprave dobro vino da se ne lažemo)

    Za vranac kako je bio u najboljim barcima od francuskog hrasta godinu ipo blabla pa flasi pola godine, flasu su mazili ujutro i uveče
    A istina je drugačija, kad ostane se bez vina toči se direktno tj sigurno ga ne drže godinu ipo
    ..
    grozdje iz makedonije se koristi za litarski vranac,za sve ostalo ili bolje recrno bolje etikete se koristi nase grozdje.

    koga interesuje kvalitet u litarskom vrancu?

    Sent from my SM-G610F using Tapatalk
    Lezalo po zatvora, na sve spremno, sve probalo, na sve nauceno.

  12. #87
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,834
    Thanks Thanks Given 
    4,707
    Thanks Thanks Received 
    9,698
    Thanked in
    3,670 Posts

    Default

    Veselja vi, konjak iz Bera i proizvodnju istog i svega ostalog što nije rakija trpajte u neki drugi (novi) topic, ođe se zbori o što boljim rakijama.
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  13. #88
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Momci, lagano samo Oce li mi ko odgovorit na pitanje koje sam postavio, smijem li da mijesam razlicite rakije (loza je u pitanju, ne kruska ili konjak/vinjak/brendi )
    Quote Originally Posted by Totalno Lagan View Post
    Jednom prilikom sam htio da prespem nekoliko rakija, tj ostatke od nekoliko rakija u jednu flasu. Tada je tata skocio- jesi li lud, dje rakije da mijesas, to masakrira covjeka, oli da se otrujes?
    Meni je to krajnje nevjerovatno zvucalo i dan danas ne vjerujem u to. Rakija kao rakija, kakve ima veze ako se pomijesa i kakvog ti uticaja moze da ima

  14. #89
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    630
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    60
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Da ti nije prijatelj Vukićević iz Bera?
    Prodaja/otkup i ugradnja muzike za auto.
    Više informacija u inbox.

  15. #90
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    496
    Thanks Thanks Received 
    423
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zarate View Post
    Da ti nije prijatelj Vukićević iz Bera?
    Moguce

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  16. #91
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,031
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    855
    Thanked in
    537 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Totalno Lagan View Post
    Momci, lagano samo Oce li mi ko odgovorit na pitanje koje sam postavio, smijem li da mijesam razlicite rakije (loza je u pitanju, ne kruska ili konjak/vinjak/brendi )
    Iskustvo mi govori da kad sa jedne loze(ne miješanje loze i kruške isl) na drugu pređem sjutra sam na grdne muke. Moguće da je samo u pitanju to što se posle prazne flaše pređe na drugu pa je količina u pitanju a možda i ovo što ti stari je govorio, ima tu nešto. Nije svaki alkohol isti, iako liče.

  17. #92
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Nevezano za rakiju, dje bi se moglo prodati par dobrih viskija, imam dva Chivasa kojima je cijena u marketima 170-180 eura

  18. #93
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    8,146
    Thanks Thanks Given 
    1,125
    Thanks Thanks Received 
    580
    Thanked in
    339 Posts

    Default

    Pijem samo lozu, i samo institutovu, kakvo je ono savršenstvo!

  19. #94
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PGcity
    Posts
    780
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Rado bih iz jednog razloga izvadio ovaj topic iz mrtvih
    Uskoro počinjem da pečem lozu, za dan dva. Ovo mi je prvi put da ću to da radim.
    Imam oko 400-500kg tropa (ne mogu da procijenim). Nabavio sam kazan od 80 litara.

    Imate li neki savjet kako da rakija ispane bolja kad se peče?

    Dobio sam razne savjete: U svaki kazan po glavicu luka, u svaki kazan po šaku soli, stavi malo šećera, ni slučajno ne stavljaj šećer itd itd... pa ne znam ni sam koje da poslušam.

  20. #95
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,576
    Thanks Thanks Given 
    41
    Thanks Thanks Received 
    692
    Thanked in
    217 Posts

    Default

    Prvo nek ti je Bog u pomoć sa tolikim kazanom.
    Ima da pečeš par dana, al lagano.
    Moj savjet ti je sledeći: Ništa od navedenog što su ti predložili NE STAVLjAJ u kazan ni u trop!
    Kad pristaviš rakiju prvi litar koji krene iz lule mičeš, njega ne stavljaj, njega sipaj u sledeći kazan.
    Sad postoje 2 načina, oćeš li da je prepečeš ili nećeś...

  21. The Following User Says Thank You to Bronx-PG For This Useful Post:


  22. #96
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Ima raznih načina


  23. #97
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Niksic
    Posts
    19,534
    Thanks Thanks Given 
    1,932
    Thanks Thanks Received 
    2,527
    Thanked in
    1,089 Posts

    Default

    Ubaci slobodno po glavicu luka u kazan

    Sent from my SM-G975F using Tapatalk
    Tu es mon héro!

  24. #98
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    436
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    11 Posts

    Default

    So se ubaca u rakiju da bi bila čistija tj. bistrija. Ako ne staviš šaku soli, može doći do zamućenosti rakije

  25. #99
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Titograd
    Posts
    1,633
    Thanks Thanks Given 
    1,456
    Thanks Thanks Received 
    508
    Thanked in
    263 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SubWay View Post
    Rado bih iz jednog razloga izvadio ovaj topic iz mrtvih
    Uskoro počinjem da pečem lozu, za dan dva. Ovo mi je prvi put da ću to da radim.
    Imam oko 400-500kg tropa (ne mogu da procijenim). Nabavio sam kazan od 80 litara.

    Imate li neki savjet kako da rakija ispane bolja kad se peče?

    Dobio sam razne savjete: U svaki kazan po glavicu luka, u svaki kazan po šaku soli, stavi malo šećera, ni slučajno ne stavljaj šećer itd itd... pa ne znam ni sam koje da poslušam.
    Secer se stavlja kad izmuljas grozdje, ako nema dovoljno sladi, da mu pomognes da uzavri. Ako si uzeo dobro, slatko, grozdje, za tim nije bilo potrebe. Za mjerenje sladi ti treba siromjer. Posto pretpostavljam da ti je trop odradio to sto je trebalo, sad nemas sto stavljat secer.

    Nemoj da punis kazan do vrha, uvjek ispod dozvoljene kolicine. Na prvo pecenje uspi jedno 4-5 litara vode. (Ako kazan nema tkz. mjesalicu, da se povremeno promijesa, moze doci do zagorijevanja). Na svaki kazan saku soli. Takodje, oprezno s vatrom, ne smije bit prejaka, jer ti kazan moze prevreti, ili da ti vino pocne izbacati na lulu. Mlaz rakije koji krene da tece s lule treba biti kao slamcica - tanak i konstantan. Ako je jaci mlaz, znaci da ti je vatra prejaka. Ovo vazi za drva naravno, a mozes je peci i na plin, sto je jos lakse, vatra je konstantna i nema lozenja.

    Vrlo bitna stvar - u lonac/posudu u koju ce da tece rakija iz kazana, treba staviti nesto nalik na bokal velicine 1 L, i sipati 1/3 destilovane vode u njega. Treba da ga pozicioniras tako, da rakija koja izlazi iz kazana ulazi prvo u tu posudu sa destilovanom vodom. Ovo se radi da bi se metil alkohol vezao za destilovanu vodu, koja je teza od rakije. Tako da metil alkohol ostaje u bokalu, a ona cista rakija ti preliva u lonac.

    Uzmi alkoholmetar (gradi) i menzuru, u poljoprivrednu apoteku / kaliju, to ti je sve oko 7-8 eura. Rakiju je najbolje micati kad ima 23 gradi (mjeris tako sto stavis alkoholmetar u lonac/posudu ili zahvatis menzurom iz tog lonca, mislim da nema razlike), ili kad s lule istice rakija jacine 19 gradi. Poslije toga je spustas na jacinu po zelji (idealno 21 grad), destilovanom ili duplom destilovanom vodom.

    Kad maknes lonac/posudu u koju je tekla rakija, bokal sa metil alkoholom stavi drugu posudu/lonac, i pusti da trece rakija u njega dok se jacina ne spusti na 15-16gradi, ovdje moras mjeriti malo cesce, jer poslije 19 gradi jacina rapidno pada. Tu tecnost (bez ovog bokala sa metilom) vraces poslije u drugi kazan, sa novim tropom, a bokal sa metilom prosipas, i ponavljas postupak do potrosis trop.

    PS. Prije pecenja svakog kazana, dobro ga vodom isperi, i lulu isto. Voda u onom buretu kroz koje prolazi lula (i ona spirala), ne smije biti topla, najbolje je da ubacis crijevo u nju i da voda tece stalno.

    Ovako sam ja pekao, i moram ti reci da mi je rakija dosta dobra. Nije bratoubilacka.

    Sa srecom.
    Last edited by Illuminated; 08-10-20 at 13:13.
    SMRT FAŠIZMU!

  26. The Following 4 Users Say Thank You to Illuminated For This Useful Post:


  27. #100
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    PGcity
    Posts
    780
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Hvala ljudi puno na savjetima. Ispeka sam rakiju. Dva dana cijela mi je trebalo. Odličio sam da ne stavljam ništa osim po šaku soli i 5-6 litara vode, da ne bude trop pregust.
    Ovu foru za odvajanje metila me već naučio jedan iskusni pekač rakije. Uradio sam skoro sve ovo sto Illuminated kaze. Uglavnom odličo je ispala. Ispeka sam je na 20,5-21 grad..

  28. The Following 2 Users Say Thank You to SubWay For This Useful Post:


Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •