Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 51 to 75 of 101

Thread: Rakija?

  1. #51
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    11,214
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    Covjek koga poznajem pravi ovu rakiju. E dobra li je majko mila.




    Sent from my iPhone 8+ red using Tapatalk

  2. #52
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Caffe del Montenegro
    Posts
    9,928
    Thanks Thanks Given 
    834
    Thanks Thanks Received 
    604
    Thanked in
    239 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AmFi View Post
    Covjek koga poznajem pravi ovu rakiju. E dobra li je majko mila.




    Sent from my iPhone 8+ red using Tapatalk
    Pakovanje je svjetsko a nase
    Cijena?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #53
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bijelo Polje
    Posts
    2,401
    Thanks Thanks Given 
    16
    Thanks Thanks Received 
    6
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nickname View Post
    Pakovanje je svjetsko a nase
    Cijena?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Vjerovatno je i ona svjetska a naša

    Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока

  4. #54
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    11,214
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nickname View Post
    Pakovanje je svjetsko a nase
    Cijena?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Proizvodi se u Srbiji.

    A covjek koji je pravi je slovenac.

    Za cijenu jos ne znam. Nije krenula prodaja bez za neke lokale i restorane.


    Sent from my iPhone 8+ red using Tapatalk

  5. #55
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,838
    Thanks Thanks Given 
    474
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    bice opet neka hemija da se cijepaju glave po gradu

  6. #56
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Caffe del Montenegro
    Posts
    9,928
    Thanks Thanks Given 
    834
    Thanks Thanks Received 
    604
    Thanked in
    239 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Poker_Sindrom View Post
    bice opet neka hemija da se cijepaju glave po gradu
    Ahhahaha
    Vrlo moguce...
    Za to vrijeme:




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #57
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djalac View Post
    Vidim da se razumijes,95% stvari sto su napisao je tacno .
    Ali nisi u toku.
    Posle destilacije rakija vise ne ide u drvenu burad,nego u posude od inoxa.
    Evropska unija batice

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Daj neki izvor za ovo. Upravo pretrazih google koliko sam mogao, nista slicno nisam uspio naci. Mislim da si pobrkao nesto Drvo kao materijal za burad u kojima sazrijevaju vina i rakije ne može biti zamijenjeno ničim, a pogotovo ne inoxom. Ako bi se to desilo konjak i burbon bi potpuno nestali kao proizvodi, kao i većina rakija i viskija. Ni za vino hrastove bacve nemaju alternativu. Šansa da EU donese regulativu po kojoj će nestati dva najjača francuska brenda je ravna nuli.

    Razlog više je što korišćenje drveta u ove svrhe nema niti jednu čak ni sumnjivu a kamo li dokazano lošu osobinu. Ne mogu duvan da zabrane, koji je dokazano štetan, a kamo li ovo

  8. #58
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    495
    Thanks Thanks Received 
    422
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Moj dobar drug,vlasnik vinarije ,diplomirani agronom.
    I najbitnija stvar vise puta korisnik raznih subvencija od drzave samim tim ja se licno uvjerio da je morao da ispostuje proceduru bukvalno do najsitnih detalja.
    Mislim da bacve jedino ima za konjak i barik.
    Quote Originally Posted by Djed_Djuro View Post
    Daj neki izvor za ovo. Upravo pretrazih google koliko sam mogao, nista slicno nisam uspio naci. Mislim da si pobrkao nesto Drvo kao materijal za burad u kojima sazrijevaju vina i rakije ne može biti zamijenjeno ničim, a pogotovo ne inoxom. Ako bi se to desilo konjak i burbon bi potpuno nestali kao proizvodi, kao i većina rakija i viskija. Ni za vino hrastove bacve nemaju alternativu. Šansa da EU donese regulativu po kojoj će nestati dva najjača francuska brenda je ravna nuli.

    Razlog više je što korišćenje drveta u ove svrhe nema niti jednu čak ni sumnjivu a kamo li dokazano lošu osobinu. Ne mogu duvan da zabrane, koji je dokazano štetan, a kamo li ovo
    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  9. #59
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Caffe del Montenegro
    Posts
    9,928
    Thanks Thanks Given 
    834
    Thanks Thanks Received 
    604
    Thanked in
    239 Posts

    Default

    pa ni mene nema logike iskreno...

  10. #60
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    495
    Thanks Thanks Received 
    422
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Ide nocas za Pulu na neki seminar pa ne mogu ga zvati.Kad se vrati cu ga valjda detaljno ispitat...p.s Znate li vi koliko se gubi kitara na drvenu burad ? Jer drvo upija li upija..

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Last edited by Djalac; 26-03-19 at 21:47.

  11. #61
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,524
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    468
    Thanked in
    214 Posts

    Default

    Uh, toliko gluposti pročitah, pa bolje da ne ne odgovaram na ništa.
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  12. #62
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    495
    Thanks Thanks Received 
    422
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petronas View Post
    Uh, toliko gluposti pročitah, pa bolje da ne ne odgovaram na ništa.
    Ajde odgovori ?
    Nisam ja kazao da sam milion posto siguran.
    Ali da idem logikom Plantaze proizvodi 17miliona boca godisnje.
    Pa da stavljaju sve u drvenu burad trebao bi hangar preko citavog cemovskog polja..


    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  13. #63
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djalac View Post
    Ide nocas za Pulu na neki seminar pa ne mogu ga zvati.Kad se vrati cu ga valjda detaljno ispitat...p.s Znate li vi koliko se gubi kitara na drvenu burad ? Jer drvo upija li upija..

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Evo podataka za sljivovicu:

    Prema nekim ispitivanjima, rakija šljivovica lagerovana u hrastovom buretu smanjila se i u zapremini u toku prve godine za 8,75%, u drugoj za 5%, trećoj godini 5%, u četvrtoj 5,75%, šestoj godini 3,5% i sedmoj i osmoj godini po 2,5%. Ovo se dešava isparavanjem kroz otvor za vranj, kroz duge bureta kao i usled upijanja od strane bureta. Veličina gubitka zavisi od dimenzija bureta, od kvaliteta drveta od kojeg je bure sačinjeno, kao i od jačine rakije koja se čuva. Prema ispitivanjima, rakija prepečenica čuvana 1 godinu izgubila je u jačini za 0,7 vol%, dok se zapremina smanjila za 4%. Kod meke rakije smanjenje jačine iznosilo je 0,5%, a zapremine 3,5%, takođe u toku jedne godine.

  14. #64
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,838
    Thanks Thanks Given 
    474
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    a sad su ti i vina u inox a ne rakije

  15. #65
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Poker_Sindrom View Post
    a sad su ti i vina u inox a ne rakije
    Pa napravices konjak u inox, kako ne. U Francuskoj je proizvodnja konjaka regulisana zakonom, i tačno se zna kako se piće mora napraviti da bi se moglo zvati konjakom. Jedan od uslova je da se dvije godine mora čuvati u buradima od francuskog hrasta.
    Last edited by Djed_Djuro; 27-03-19 at 14:20.

  16. #66
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    495
    Thanks Thanks Received 
    422
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Konjak odlezava u burad.Ima drug konjak vec 5godina mu je u bure.
    Kazem ti covjek proizvodi 20.000boca.Nisam 2bureta vidio.
    Sve inox i tankovi po 3-5-7.000 litara
    Eto i u Bordo je skoro dobio srebro dje je bilo 5k vina iz 38zemalja,800degustatora-strucnjaka je djelilo ocjene

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Last edited by Djalac; 27-03-19 at 16:56.

  17. #67
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djalac View Post
    Konjak odlezava u burad.Ima drug konjak vec 5godina mu je u bure.
    Kazem ti covjek proizvodi 20.000boca.Nisam 2bureta vidio.
    Sve inox i tankovi po 3-5-7.000 litara
    Eto i u Bordo je skoro dobio srebro dje je bilo 5k vina iz 38zemalja,800degustatora-strucnjaka je djelilo ocjene

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Dje ti drug proizvodi konjak?

  18. #68
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    495
    Thanks Thanks Received 
    422
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djed_Djuro View Post
    Dje ti drug proizvodi konjak?
    U bere.A to je za sebe i svoj merak ja mislim samo 50-60litara napravio.


    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  19. #69
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djalac View Post
    U bere.A to je za sebe i svoj merak ja mislim samo 50-60litara napravio.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Hahahaha, e pakao svega mi. Ajmo opet malo da se edukujemo: Konjak je autenticno Francusko piće, koje se proizvodi isključivo u jednoj francuskoj regiji, velicine Niksica. Grožđe raste samo u toj regiji, kao i stabla hrasta od kojih se prave burad. Destilacija se mora raditi dva puta. Imaju i zakon koji jasno definiše šta je konjak i kako se proizvodi. Francuzi su zaštitili konjak kao proizvod, i nijedno piće koje se tamo ne proizvodi, i to na tačno predviđen način, nije konjak i ne može se tako zvati.

    To piće koje tvoj drug pravi je konjak isto toliko koliko je pršut kojeg Franca pravi u BP od uvoznih svinja Njeguški. To što on pravi je obični Brandy, ali ga od milošte zove konjak (kao ona maca što se gleda u ogledalu, pa kaže sebi "đe si tigre").

    Znaš li zašto je Kranjska kobasica koju je pravio Goranović promijenila ime u Gorska? Zato što je Kranjska zaštićena zakonom, i ne može kobasica koja se ne pravi u Sloveniji da se zove tako. Možeš ti da praviš kobasicu sličnu njoj u svom podrumu i da je zoveš Kranjska za svoju dušu, ali pokušaj da je pod tim imenom staviš u promet.

    Konjak iz Beri, egipatske piramide i ostala svjetska čuda

    Ajde života ti pitaj ga koliko dugo mu stoji taj "konjak" u buradima?

  20. #70
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    495
    Thanks Thanks Received 
    422
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djed_Djuro View Post
    Hahahaha, e pakao svega mi. Ajmo opet malo da se edukujemo: Konjak je autenticno Francusko piće, koje se proizvodi isključivo u jednoj francuskoj regiji, velicine Niksica. Grožđe raste samo u toj regiji, kao i stabla hrasta od kojih se prave burad. Destilacija se mora raditi dva puta. Imaju i zakon koji jasno definiše šta je konjak i kako se proizvodi. Francuzi su zaštitili konjak kao proizvod, i nijedno piće koje se tamo ne proizvodi, i to na tačno predviđen način, nije konjak i ne može se tako zvati.

    To piće koje tvoj drug pravi je konjak isto toliko koliko je pršut kojeg Franca pravi u BP od uvoznih svinja Njeguški. To što on pravi je obični Brandy, ali ga od milošte zove konjak (kao ona maca što se gleda u ogledalu, pa kaže sebi "đe si tigre").

    Znaš li zašto je Kranjska kobasica koju je pravio Goranović promijenila ime u Gorska? Zato što je Kranjska zaštićena zakonom, i ne može kobasica koja se ne pravi u Sloveniji da se zove tako. Možeš ti da praviš kobasicu sličnu njoj u svom podrumu i da je zoveš Kranjska za svoju dušu, ali pokušaj da je pod tim imenom staviš u promet.

    Konjak iz Beri, egipatske piramide i ostala svjetska čuda

    Ajde života ti pitaj ga koliko dugo mu stoji taj "konjak" u buradima?
    Rekao sam ti da mislim da je 6godina..
    A isto kao sto si sad kazao da prsuta iz france nije prsuta.Nego sto je,slanina?
    Ok mozda od milosti kaze Konjak,a brendi je.
    Mislim ja da ti previse guglas i citas,a ne da si neki znalac skolovani ili da te praksa naucila..
    Kao sto si kazao da rakija i vino jedino u bure mogu da budu odlagane..


    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  21. #71
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,838
    Thanks Thanks Given 
    474
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    vi se vjr niste shvatili , ovo sto djalac govori je tacno , pretpostavljam i o kojem prozivdjacu se radi .
    to sto su oni zastitili konjak kao proizvod , ne znaci da se to pice (kako god ga mi ovdje zvali ) ne moze proizvesti i kod nas ,eto mozda bas u bere.
    ovo za inox je tacno, vecina privatnih vinarija , da kazemo nesto ozbiljnijih kod nas , sve do flasiranja drze vino u inox-u . Mala je kolicina koja sazrijeva u bure.

  22. #72
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djalac View Post
    Rekao sam ti da mislim da je 6godina..
    A isto kao sto si sad kazao da prsuta iz france nije prsuta.Nego sto je,slanina?
    Ok mozda od milosti kaze Konjak,a brendi je.
    Mislim ja da ti previse guglas i citas,a ne da si neki znalac skolovani ili da te praksa naucila..
    Kao sto si kazao da rakija i vino jedino u bure mogu da budu odlagane..

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Ne čitaš Ja rekoh da taj pršut nije Njeguški, a ne da nije pršut. Zato ga sad i zovu "Domaći pršut".

    Nađi đe sam ja rekao da rakija i vino jedino u bure mogu da budu odlagane? I kakav je to termin odlaganje? Rakija u buretu stara, a u inoxu ili staklu se čuva, to su dvije različite faze i nemaju veze jedna sa drugom. Kao što rakija ne može da stara u staklu i inoxu, tako ne može da se čuva u buretu. Postoje sad neke nove tehnološke fore da i u staklu i inoxu se vrši starenje tako što se pušta vazduh povremeno, ali to nije ni izbliza ekvivalentno buretu. Drvo jednostavno nema alternativu u dijelu starenja.

    Ja se u vino vrlo površno razumijem, i slabo ga pijem. Nije da ga ne volim, nego prosto mislim da ga ne vrijedi piti a da se malo ne pozabaviš načinom proizvodnje, sortama, vrstama, degustaciji. Znam samo stvari koje imaju dodira sa proizvodnjom rakije. Kad se zanimam za to često naletim za neke vezane podatke pa usput pokupim. Ali vrlo površno, to priznajem.

    Rakije pijem odavno, a u mojoj kući se prave rakije 30 godina unazad. Zanima me to i volim da ih pijem, a usput dosta toga čitam na tu temu i pričam sa ljudima koji su u tom poslu odavno. Ne mislim da znam puno o tome, naprotiv. Kad god imam vremena pokušavam da naučim nešto novo. Znam očigledno puno više od prosječnih konzumenata, ali dok i sam ne krenem aktivno da se bavim proizvodnjom sve je to dosta tanko. Ali to što znam nije od guglanja, nego od konzumacije i učenja paralelno. Nisam tehnolog niti hemičar, pa ne učim na tom stručnom nivou, niti mogu, ali sasvim dovoljno. Ako bih trebao da definišem svoj nivo znanja, rekao bih da o rakijama znam toliko da kad je pijem u priličnoj mjeri znam šta pijem i kako je to što pijem nastalo. A ti slobodno misli da ja samo googlam, taman kao što tvoj prijatelj misli da pravi konjak

    Nazdravlje!

  23. #73
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Jednom prilikom sam htio da prespem nekoliko rakija, tj ostatke od nekoliko rakija u jednu flasu. Tada je tata skocio- jesi li lud, dje rakije da mijesas, to masakrira covjeka, oli da se otrujes?
    Meni je to krajnje nevjerovatno zvucalo i dan danas ne vjerujem u to. Rakija kao rakija, kakve ima veze ako se pomijesa i kakvog ti uticaja moze da ima

  24. #74
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    495
    Thanks Thanks Received 
    422
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Moj prijatelj proizvodi 20.000boca
    Za Bordo sam ti kazao,Tu je Prag,Hrvatska ,Srbija itd itd !(ne znam ni ja odakle sve nagrade ima,pa da ne lupam)
    Diplomirani agronom i 29godina u guzicu.
    Tako da vjerovatno zna vise od tebe.A ja za sebe nisam nista kazao.
    Ako ti merak i ako si iz Pg javi se ja cu te licno povesti u proizvodnju pa se ispricajte

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  25. #75
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Poker_Sindrom View Post
    vi se vjr niste shvatili , ovo sto djalac govori je tacno , pretpostavljam i o kojem prozivdjacu se radi .
    to sto su oni zastitili konjak kao proizvod , ne znaci da se to pice (kako god ga mi ovdje zvali ) ne moze proizvesti i kod nas ,eto mozda bas u bere.
    ovo za inox je tacno, vecina privatnih vinarija , da kazemo nesto ozbiljnijih kod nas , sve do flasiranja drze vino u inox-u . Mala je kolicina koja sazrijeva u bure.
    Ja se još jednom ograđujem od vina, tu se slabo razumijem, i priznajem da mi je novo da se vina čuvaju u inoxu. Što se rakija tiče tu apsolutno stojim iza toga što sam rekao.

    Zaštita imena nije samo zato što je nekome to palo na pamet, nego se to piće pravi od tačno određenih autohtonih sorti grožđa kojih nema na drugim područjima. Plus taj konjak sazrijeva u buradima od tačno određene, takođe autohtone vrste hrasta, iz iste regije. Drvo daje poseban ukus rakiji i jednako je važno koliko i sorta voća. Zbog toga ne može konjak da se pravi u Berima, ni u Stokholmu ni u Sidneju.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •