Results 1 to 14 of 14

Thread: Egipat

  1. #1
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    37
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Egipat

    Je li ko bio skorije i kakvi su utisci? Koje izlete bi trebalo uzeti? Kakva je hrana i ima li mjenjacnica? Hvala svima na odg

  2. #2
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    sve se ugčavnom vratilo u normalu . zavisi gdje ces biti pa izleti . daljine su ioak velike nekad . hrana odlicna . u svakom hotelu imas mijenjacnicu .

  3. #3
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    37
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mislio sam u hurgadu da idem.. Sta bi preporucio od izleta, a sta ne? Cuo sam za neke tablete koje pomazi za stomacni virus (koji se tamo dosta cesto dobija) i kostaju 30-tak evra..

  4. #4
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by WTF View Post
    Je li ko bio skorije i kakvi su utisci? Koje izlete bi trebalo uzeti? Kakva je hrana i ima li mjenjacnica? Hvala svima na odg

    Bila mi je rodica, kaze da je hrana super, mjenjacnica ima, ali bolje ovdje zamjeni prije nego krenes.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    391
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by WTF View Post
    Je li ko bio skorije i kakvi su utisci? Koje izlete bi trebalo uzeti? Kakva je hrana i ima li mjenjacnica? Hvala svima na odg
    što se hrane i vode tiče,mislim da je garancija da je sve ok jedino u Steigenberger Aqua magic

    Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока

  6. #6
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    788
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    120
    Thanked in
    68 Posts

    Default

    Od hiljada hotela u vascijeloj Hurgadi, garancija je samo za jedan?

  7. #7
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    391
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Clubbin' View Post
    Od hiljada hotela u vascijeloj Hurgadi, garancija je samo za jedan?
    To mi je sestra poručila,ona je vrlo temeljna po tom pitanju,mada vrijedi provjeriti,to je bilo prije par godina

    Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока

  8. #8
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    874
    Thanks Thanks Given 
    11
    Thanks Thanks Received 
    17
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    .
    Quote Originally Posted by WTF View Post
    Mislio sam u hurgadu da idem.. Sta bi preporucio od izleta, a sta ne? Cuo sam za neke tablete koje pomazi za stomacni virus (koji se tamo dosta cesto dobija) i kostaju 30-tak evra..
    Bio prije 3 god. Hotel 5* i to jedan od skupljih ali nije to bas to. All inclusive je sve ali je u to ukljucen samo jeftini lokalni alkohol. Hrana manje vise ima sva ima isti ukus, previse mirodjije stavljaju(svedski sto).Voda samo iz flase ali ni to nije garant(moj slucaj) jer je sirovo povrce "oprano" sa cesmovacom. Tablete se zovu Antinal, ima ih kod nas pod imenom cini mi se Streptoksazol. Od njih proliv prestaje za pola sata. Neke agencije dijele tablete odmah u avionu i piju se tokom cijelog boravka. U hotelu je sve preskupo pocev od kartica za internet do tableta protiv proliva. Hotel prilicno cist ali ponesi bocu asepsola. Van hotela je jako prljavo. Bio sam i u Indiji ali Egipat,a posebno Kairo su prljaviji( Konik+ Ulcinj pa na 6 potenciju :d).Kazu da je jedino Lagos u Nigeriji gori od Kaira. Osoblje i domoroci jako dosadni i navalentni posebno prema zenskom svijetu. Pokusavaju da podvale na sve moguce nacine.
    Od izleta:
    Posjeta pustinji i beduinskom selu- bzvz
    Luxor- dobar samo masu vremena u busu.
    Kairo i piramide-onako samo ima puno voznje busom
    Ako oces da vidis mumije u Nac.Muzeju, za to se posebno placa. Muzej je pun djece lopova sto gledaju da zgrabe telefon, kameru, tasnu...U nac. muzeju sam pišao u dvoristu iza nekog obeliska jer se u wc ne moze uci od smrada(kljuc ugrlo) i necega sto pluta po podu (bio u japankama).
    Plaza je bila dobra u tom hotelu, ima dosta mobilijara ali nije to bas za 5*. Dave sa kamilama i ponudom izleta itd. Zadnji dan je check out u podne a pickup za aerodrom oko ponoci tako da ako ne zelis boraviti taj dan na plazi ili u holu naplatice ti dodatno sobu.
    Bio sam krajem septembra, pocetak oktobra, more 29 stepeni. Dnevna temperatura isto 30ak, nocu je vlaga velika i ima komaraca. Dobra je to lokacija za ronjenje ako te zanima, ima i skroz ozbiljna skola sa svom opremom i nije skupa. Naravno da se mozes i pogadjati oko cijene.
    Viza je potrebna i kupuje se na aerodromu(30-40 dolara). Medjutim sa CG pasosem su mi pravili problem da sam kao trebao imati vizu iz ambasade dok npr. za srpski pasos to ne traze. Taj problem se rijesi samo treba malo sacekati na imigraciji (par sati).
    Uglavnom to je low-budget destinacija, vecina gostiju losije stojeci Rusi. Sreo i neke domace(Branka Sovrlic :d). Nekima je to bio po cetvrti put da dolaze. Iskreno ja nisam imao zelju da tamo idem ponovo na odmor.
    Nemam predstavu kakve su sada cijene ali ako mozes naci aranzman sa prevozom za 2 osobe za oko 1000 eura isplati se poci

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk

  9. #9
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    90
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koje postoje opcije jeftinijeg prevoza do Egipta?

  10. #10
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    391
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by notinaf View Post
    Koje postoje opcije jeftinijeg prevoza do Egipta?
    Ako se koji brod vrće prazan pošto istovari one mučenike izbjeglice

    Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока

  11. #11
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,925
    Thanks Thanks Given 
    3,209
    Thanks Thanks Received 
    5,591
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Da bacim koju rijec o Egiptu, posto se vratismo prije jedno 10 dana

    S obzirom da nas ne zanima valjanje po plazi s britanskim babama u all inkluziv rizortu na more(pa valjda se u egipat ide da se vide piramide), napravili smo plan da 8 dana posjetimo sjevernu dio, tj Kairo i Alexandriju.

    U 8 dana se tehnicki moze obici i Luxor i Abu Simbel na jugu, ali reko to bi bilo previse trcanja, pa cemo jug za drugu priliku ostavit. I bilo je super sto smo tako uradili.

    Vecina letova, makar jeftinijih, stizu u Kairo oko 2 ili 3 ujutru. Bas je mucenje doci, jer su kraci letovi preko Istanbula s Turkishom 450-550e. Najjeftinije sto smo mi nasli iz Tirane je bilo 220, preko rima. Iz Pg je bilo 100-120e skuplje po osobi.

    Smjestaj nas je u Kairo ispao 25e za noc, u samom centru na Tahrir maltene. Hotel nije nista posebno, ali je cist i u centru, i za te pare ne vjerujem da postoji bolji. U Kairu nema hotela po 10e za noc, kao u azijskim metropolama. U Kairo smo bili 5 noci, pa smo bili do Alexandrije i tamo jednu noc ostali, i zadnju noc prije leta se vratili u Kairo. U Alexandriju top hotel u centru 20e.

    Kairo je uz Lagos, najveci grad u afriku. Oko 20-25 miliona ljudi. Egipat boluje od nekontrolisanog rasta populacije, od preko 2% godisnje. Sad ih ima skoro 100 miliona, i godisnje dobiju skoro 2.5 miliona novorodjenih. Katastrofa. Zivi se siromasna, lise centra, u Kairu se stvaraju geto naselja od cigala i nekim kao krovovima. To je na milione favela.

    Ko nije navikao na divljinu ovolikih metropolisa, tesko da ce se u Kairo zadrzati duze od 1-2 dana, a mi smo ukupno bili skoro nedelju dana. U Kairo se glavne turisticke atrakcije mogu obici u 2-3 dana, ali mi volimo duze da ostanemo da bi osjetili grad i setamo naokolo, iako nema tu nikakvih stvari za turiste.
    Saobracaj je haos, voze se lade i zastave, i svakakve krntije po 35-40 godina stare. Nema nijednog cijelog auta. U egipat auta dolaze da umru.
    Saobracaj je nesto kao u Dzakarti. Iako ima metro, totalni je kolaps i kilometarske kolone citavi dan. Pjesaci svuda prelaze, trake ne postoje, svako vozi kako mu se vozi. Vazduh je nikakav.

    Od atrakcija Kaira, tu su veliki trg Tahrir, cuven po demontracijama. Oronuli Egipatski muzej. Koptski kairo, hriscancki dio. Islamic Kairo, sa prelijepim starim dzamijama i trgom. Zamalek ostrvo, sa starim stambenim kvartovima i kul kafeima. Khan El Khalil, ogromna pjaca sa svim i svacim, sigurno 1km dugacka. Tu se moze sve kupit. Guzva je ka u kokosinjac.

    Kairo nije bas previse friendly za hodanje, zbog buke od saobracaja, i vazduha koji je zagadjen. Ali mi smo smoga udahnuli za narednih 20 godina . Grad je tako ziv i lud, da valja svuda prosetat. Poslije Tivta, transformacija u drugu dimenziju . Grad je dosta siromasan, zgrade koje su nekad imale smek prije 30-40 godina sad su dosta zapustene, a vidi se kako su nekad bile lijepe i u nekom islamskom stilu gradjene. Po centru su nesto probali i da obnove, farbali su fasade u neke boje, ali je dosta i dalje oronulo.

    Naravno piramide su prica za sebe. Ono sto coek tamo vidi, ne moze da se pripremi za to, ma koliko slike gledao i citao o tome. Od tog prvog momenta kad se sa izvisenog autoputa naziru vrhovi keopsove i kefrenove piramide, pa dok se ne vidi sfinga sa ulaza. Bas je nerealno doci u Gizu i vidjeti uzivo nesto sto je opstalo poslije toliko hiljada godina. Ulaz je oko 8e po osobi, bas dzabe. Treba bit spreman za laktanje s ljudima za karte, jer je to divljina kakav je salter, kao da nije svjetska atrakcija u pitanju.
    Ne znam kako bi prenio dozivljaj o piramidama, jer vjerujem da svako ima drugaciji, ali stvarno kad coek zakoraci na taj plato i vidi sfingu i piramide, prosto kao da se nalazi u nekoj drugoj dimenziji staroj nekoliko fhiljada godina, i pokusava zamisliti kakva je to bila civilizacija i svijet u kojem su ti ljudi zivjeli. Naravno, mozak ne moze nista da procesuira sto se desava, jer je prosto nevjerovatno da je nesto opstalo 4, 5, 6 hiljada godina, i da i danas postoji za nas. Od kad sam bio dijete sam htio da vidim piramide, i drago mi je da sam sad konacno to ostvario, jer sam u zadnjih 10 godina sve neke druge drzave gurao prije egipta, i dobro je da je ovo konacno doslo na red. Pokusavam i dalje da nadjem rijeci, a i sad da procesuiram to sto smo vidjeli na tom platou u Gizi, ali je prosto nemoguce taj dozivljaj opisati, a i nemoguce djeluje da su te piramide uspjele da prezive toliko hiljada godina i dalje da opstanu. Zaista grandiozne strukture. Dozivljaj smo upotpunili posjetom Egipatskom muzeju, dje se i nalazi vecina tih iskopina i sadrzaja piramida i hramova u Luxoru. Nevjerovatne ploce sa hijeroglifima, papirusi, sarkofaz, mumije... vjerovatno i najvelicanstveniji kulturni spomenici koje smo obisli do sad, a da nismo ni svjesni.
    Od svih svjetskih istorijskih cuda, piramide su jedine koje su i dalje opstale.

    Alexandrija nije sto je nekad bila. Iako je naravno nisam posjetio 60ih, 70ih, 80ih, kad je grad bio na vrhuncu, i bio maltene egipatska francuska rivijera, vrijedi poci makar na dan. Zgrade su isto oronule, ali se vide fasade koje su nekad bile inpirisane Kanom, Monakom... francuski restorani i kafei. Osjeca se ta mediteranska kultura, drugacije je od kaira, ali i njih je ubio saobracaj i siromastvo.
    Highlights Aleksandrije su naravno citadela i biblioteka. Na biblioteci im moze komotno pozavidjeti Njujork, London, Pariz, Rim... biblioteka kao da nije u Egiptu. Dizajn je nevjerovatan, kao i to sto imaju preko 8 miliona knjiga.

    Da ne duzim previse, greote je poc u egipat i lezat u Hurgadu i Sarm El Seik, kad je prava akcija u Kairo i Alexandriju. Iduci put idemo na jug. Cekaju nas Luxor, Aswan i Abu Simbel. Zelimo da jos vise saznamo o faraonima i toj civilizaciji.

  12. #12
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Sicily
    Posts
    21,554
    Thanks Thanks Given 
    3,532
    Thanks Thanks Received 
    8,569
    Thanked in
    4,626 Posts

    Default

    http://www.nedeljnik.rs/velike-price...ankamonova-krv

    podsjeti me ovaj tvoj post na ovaj zanimljiv tekst o temi koja nikad do kraja nije obradjena. kao i tome kako su se neke stvari odvijale za vrijeme političkih promjena u državi. jeste malo duži ali koga zanima može saznati o ovoj temi


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    “Да, что-то чуждое, бесовское и прелестное есть в ней”

  13. #13
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,925
    Thanks Thanks Given 
    3,209
    Thanks Thanks Received 
    5,591
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Da bacim i koju sliku iz divljeg Kaira, a i piramida koje su bas nerealne za vidjeti

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  14. #14
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,925
    Thanks Thanks Given 
    3,209
    Thanks Thanks Received 
    5,591
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Egipatski muzej je premocan... Tutankamonova maska od 10 kila zlata...
    Alexandrija je oronula, nazire se samo malo nekadasnji sjaj...

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Egipat
    By Makaveli10 in forum Putovanja
    Replies: 11
    Last Post: 29-08-17, 14:07
  2. Kupujem Putovanje egipat
    By Techno_maniac in forum Ostali oglasi
    Replies: 0
    Last Post: 20-06-13, 17:24
  3. Egipat
    By nimfa in forum Putovanja
    Replies: 26
    Last Post: 19-07-12, 08:20
  4. Egipat
    By Babel Fish in forum Putovanja
    Replies: 10
    Last Post: 24-12-08, 22:40
  5. Egipat 2006
    By ^the books of knjige^ in forum Putovanja
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-06, 15:51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •