Results 1 to 16 of 16

Thread: Tunel rijeke Rikavac

  1. #1
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bar
    Posts
    1,871
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Tunel rijeke Rikavac

    Zdravo dragi sugradjani,

    Prije nekoliko dana sam po prvi put prosao tunelom rijeke Rikavac, kroz brdo Volujicu. Iako mu to nije namjena, ja sam ga, uz predhodna iskustva ribara iz Bara, drugova i sl. Iskoristio kao put do druge strane brda, obale. Moram priznati da je prvi put bilo prilično jezivo, pogotovo što tunel i ne izgleda dugačak koliko zapravo jeste, jer se sa druge strane vidi svjetlost, pa daje lažnu sliku o dužini tunela. Isao sam sam, sa dva štapa (taj dan sam kod Mija na pijaci kupio štap, mašinicu, dobar nailon 0.50 i mamac za hobotnicu. Od čovjeka što se zatekao kod g. Mija sam dobio savjet da odem kroz tubel i da tamo bude dobrih komada. Bio je u pravu), voda je sve do sredine tunela bila povucena tako da se moglo hodati. Ali su non-stoo bili prisutni zvukovi kapljica vode sto padaju sa plafona u vodu, ili zvone o kamnje, zvuk golubova, pomalo jeziv..... poneki brzak sa cudnim zvukovima. Na pola tunela je vec voda da se mora ugaziti, ali.. krenuo sam, idem. Nakon 50-tak metara, voda se povla i opet se hoda normalno. Pred izlazak, jos jedan brzak, ali ubrzo dolazi zvuk mora i udaranja vode o stijene. Olaksanje. Ne znam koliko je trajao prvi prolaz kroz tunel, vjecnost odprilike. Drugi, ili treci put, znam po telefonskim pozivima pri ulasku i izlazsku iz tunela, tačno 17 minuta. Po nekoj mojoj gruboj procjeni oko 1.5km duzine.

    Ne znam da li je to moja sramota, ili je sramota sto nigdje na netu nisam mogao naci podatak kad je probijen tunel? Predpostavljam da je negdje poslije 60'tih godina. Znam da je 60'tih gidina Rikavac napravio haos na Pristanu, jer je tuda bilo njegovo prirodno korito.

    Znam da je 1906. godine potpisan ugovor na Cetinju o izgradnji pristanista a uzgred i tunela za Rikavac, kako bi se pristaniste zastitilo, ali tada jedva da je Lukobran napravljen.

    Da li neko zna ovaj podatak? Takodje, valjalo bi saznati ko je naredio a ko izvodio radove?

    Hvala.


    P.s. na fotografijama se vidi obala sa druge strane tunela, i hobotnica (oko 1kg) koju sam taj dan ulovio. Bilo je jos hobotnica ali su male, oko pola kila, pa sam ih vratio u vodu. Mozda i uspiju od dinamitasa da prezive.


    Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
    Last edited by Djera; 28-06-18 at 01:49.
    Dva su losa, a jedan je treci!

  2. #2
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    27 juna 1906 god na Cetinju je potpisan “Ugovor o gradnji i eksploataciji barskog pristaništa sa dodatnom slobodnom zonom i željeznicom od Pristana do Skadarskog jezera, kao i plovidbi mehaničkim sredstvima po Skadarskom jezeru”, između crnogorske vlade i kompanije "Barsko društvo", "Compagnia di Antivari", kao prvog stranog ulagača u crnogorsku privredu. Prema riječima nekadašnjeg gradonačelnika Bara, Čedomira Ratkovića, tada je i izmješteno ušće Rikavca, ali neka ostane da provjerim pa ako što saznam preciznije, javljam.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  3. #3
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ipak ništa nije izmješteno, te 1906 god, već samo započeto. Ušće je izmješteno tek kada je probijen tunel, sredinom 50tih, poslije drugog sv rata, kada je napravljen i cijeli sistem, zajedno sa tunelom kroz Volujicu. To je sve urađeno prije početka izgradnje Luke Bar, odnosno novog Pristana. Mada je Pristan nastavio da plavi i poslije.
    Tok Rikavca je trebalo regulisati smanjenjem padova u kanjonu Vruće rijeke. Tamo je sagrađen sistem kaskadnih slapova. Onda je korito betonirano i obloženo kamenom, a zatim i unutrašnjost tunela.
    Last edited by Ulix; 28-06-18 at 07:32.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  4. #4
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Bar
    Posts
    1,064
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Mislim da imas po tunelu ispisana imena radnika i godine kad je radjen tunel. Ako se ne varam 60 i neke god. Pregledaj pod i zidove pri pocetku tunela. Kada ulazis lijevom stranom se drzi do pred kraj tunela, tamo predji desno. Prvi put jeste jako neprijatno, ali se naviknes posle par puta. Jednu lampu sa sobom i nema problema. Sa njom ces moci da vidis i sijepe miseve kako vise za stijena po plafonu.
    Zna cesto da bude i magla pa da ne vidis svijetlost na kraju.
    Radnici su bili bosanci i dostina se ozenilo tuda kroz Barsko Polje.
    Fino mjesto, mjestani idu da se kupaju tamo. Desno od tunela kad izadjes ima plaza, udaljena nekih 200m.
    Postoje tri nacina doci do nje, barkom, plivanjem od tunela i stijenama. Ovo trece bih predlozio alpinistima i ljudima koji vole ekstremne sportove, ako se to moze nazvati sportom. Znaju ponekad biti jake struje pa se desi da se oderes dok preplivas, pogotovo nazad kad se vracas ka tunelu.
    Ne znam sto bih ti vise rekao

    Sent from my Mi-4c using Tapatalk

  5. #5
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Guanghzou, China
    Posts
    2,078
    Thanks Thanks Given 
    340
    Thanks Thanks Received 
    282
    Thanked in
    130 Posts

    Default

    Ka dijete sam prolazio kroz tunel i išao da se kupam tamo i sad kad pogledam zapitam se, kao da nije bilo drugih plaža no smo baš kroz tunel morali ići da se kupamo.
    Sam prolazak kroz tunel je zaista jeziv mada ja sam išao sa društvom pa nam je sve to igra bila i onda ne razmišljaš puno o ničemu.

    Prije nekoliko godina kada su bile one velike kiše išao sam da gledam Rikavac i tunel.
    E ljudi to je bilo baš jezivo za gledanje i tada sam viđeo da je Rikavac opravdao svoje ime.
    Voda je došla do samog vrha tunela, možda nekih 2-3 metra od vrha, onda u momentima potpuno prekrivala tunel i taj zvuk i taj prizor kada samo čekas šta će se desiti ako ne daj Bože začepi i onda od jednom voda kreće da prolazi a izbija vazduh iz tunela i na sve strane šišti kao vakum da se pravi.
    Rikavac je tada došao do ivice korita, ljudi su bili uplašeni za svoje kuće i imanja, a Rikavac riče kao što mu i ime kaže, mutan i brz, jeziv za čut i viđet.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk
    This time next year we'll be millionaires

  6. #6
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,411
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Ovo je jezivo, valjalo bi to sredit malo da se normalnije prolazi. Tunel je ogroman.

  7. #7
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Bar
    Posts
    1,064
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by fanste View Post
    Ovo je jezivo, valjalo bi to sredit malo da se normalnije prolazi. Tunel je ogroman.
    Taman je kako treba ! Da je bolje bila bi guzva, pa bi bilo sr... .

  8. #8
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bar
    Posts
    1,871
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Hvala vam ljudi na odgovorima. Sluzim se blicem od telefona. Nisam primijetio slijepe miseve, ici cu uskoro na pecanje, nadam se, pa cu obratiti paznju. Pogledacu i to za imena i godine pa javljam.


    Prava je sreca da za sugradjane imamo Zeljka Milovica, Mustafica i jos par ljudi koji sakupljaju i pisu o nasem gradu. Inace, pogubismo se.




    Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
    Dva su losa, a jedan je treci!

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Pg
    Posts
    2,933
    Thanks Thanks Given 
    92
    Thanks Thanks Received 
    253
    Thanked in
    136 Posts

    Default

    Iako nijesam iz tog kraja, ovo mi izgleda baš interesantno. Bilo bi lijepo obići nešto novo, možda taman probati pecanje. Kako se može doći dovde? Imate li još neki savjet ili preporuku za ovo, ili neko obližnje interesantno mjesto?
    Hvala

  10. #10
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bar
    Posts
    1,871
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Plaza do koje se dolazi preko brda, je sigurno najbolja plaza na koju ste ikada bili

    Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
    Dva su losa, a jedan je treci!

  11. #11
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,411
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Ako jos neko moze da objasni super bi bilo da podjem jer jos nisam siguran sta i kako..

  12. #12
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bar
    Posts
    1,871
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Bajlakse je kada krenes pu Prcelanose, skreces lijevo gdje je nekad bila deponija. Na prvu raskrsnicu ides desno i pratis put dok ne dodjes do mosta. Predjes most i odma desno slrenes, pratis put do l
    Kraja. Tunel moze biti klizav jer su velike temperaturne razlike pa je i kondetacija velika. Takodje, ne idite kad je kisa ili kad su na Rumiju velisi, sivi 9blaci. Zna da nabuja u minut.

    Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
    Dva su losa, a jedan je treci!

  13. #13
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Evo @fanste, ne možeš pogriješit.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  14. #14
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bar
    Posts
    1,871
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Sad sam vidio kako sam lijepo napisao prosli post ali nadam se ds cete se snaci. Veceras cu ispraviti kad budem imao vremena

    Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
    Dva su losa, a jedan je treci!

  15. #15
    Join Date
    May 2009
    Posts
    8,351
    Thanks Thanks Given 
    1,326
    Thanks Thanks Received 
    1,468
    Thanked in
    593 Posts

    Default


    Mozda je mala slika pa se ne vidi dobro, uglavnom kod mosta Marka Miljanova (ako dolazis iz grada) skrenes desno i ides skroz do ispod brda, tu ostavis kola i spustis se u korito... A za plazu je meni ljepse preci preko Volujice pjeske, jes malo zaje8ano skocit sa poslednje stijene dolje u vodu, ali za mladje osobe nije nikakav problem.
    Sto se tice pecanja, ljudi pecaju ribu i u luci dje je sve od ulja i ostalih zajebancija od brodova i prodaju to na pijacu, ali ja ne bih pecao ribu tu nikad, makar ne da je jedem, moze ona doci iz kojekakvih dubina, ali kad znam sto sam sve gledao i kroz tunel i kroz tu rijeku da ide u more, tu ne volim ni skocit u vodu a ne jest nesto odatle...

    Okruglo je mjeste gdje izlazi tunel, strelica je plaza :P
    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Oli da se kladimo ti das 50e a ja cu 200e.
    Ako ne prodje ti imas 200e.. :wink:

  16. #16
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    9,408
    Thanks Thanks Given 
    1,602
    Thanks Thanks Received 
    1,704
    Thanked in
    1,022 Posts

    Default

    @Djera,prije svega Hvala ti sto si vratio u djetinjstvo sa ovim tunelom. Tako da cu i ja napisati par rijeci o tome.
    Iskreno ima vise od 6 godine kada sam zadnji put prosao kroz tunel,al po prici komsija,prijatelja nije se nista izmijenilo.
    Za djecu,omladinu i mjestane Polja,Tombe,Celuge,Kapljeve,Zaljeva bilo je unazad neizbjezno mjesto za kupanje tokom ljeta. Kao djeca smo isli svaki dan,i pamtim da smo uglavnom nosili patike jer u papucama "fila",moglo se lako skliznuti i da padnete na beton. To se uglavnom desavalo cesto da neko padne,rijetko koje prošao a da nije ni jednom pao/okliznuo se. Mi djeca smo isli bez svijetla,dok stariji ljudi sa manjom djecom su koristili baterijsku lampu. Neko je napisao da ima slijepih miševa,i te kako ih ima al ne pamtim da su ikome nesto napravili. Najveci problem je bio kada smo se vracali od 18,19h,tunel je bilo previse magle od ispravanje vode i velike vrucine. Tako da vraćanje je trajalo vazda do pola sata a nekada i vise.
    Mi smo se kupali tu ispred tunela ili malo desno na stijenama,a isli smo i do Crvene stijene plivajuci koja inace danas poznata svima koji posjeduju barku.
    Takodje je bila atrkacija koji su voljeli sa stijene da skacu sa tkz."ploče" koja je sredinom 2000god jedan dio nje otpao u vodi,koliko me sjecanje sluzi. Al dalje dan danas postoji sa kojeg se skace. Inace ploca je visoka od prilike preko 5,6m visine.
    Inace,Tata mi je pricao za vrijeme kada je tunel izradjen da se islo biciklima do kraja tunela. I on je isao naravno. posjeduje fotografije,pa ako ih nadjen okacicu par njih ovdje.
    Tunel imao dusu,do unazad par godina za nas mjestane,da ste mogli da ostavite bilo sta,niko vam ne bi nista dirao i ako nijeste tu. Dok u zadnje vrijeme kazu mi komsije ne smijete nista vrijedno ponijeti(telefon,novcanik),a da su udaljite od tunela da podjete na obliznu stijenu da pecate ili da plivate do crvene stijene.
    Tako samo taj tunel nosi lijepe uspomene iz djetinjstva!
    Pozdrav

    Sent from my SM-G531F using Tapatalk

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. krvave rijeke
    By ovizionizi in forum Nauka generalno
    Replies: 7
    Last Post: 03-05-14, 19:57
  2. Zaštitimo sliv rijeke Drine
    By oddodood in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 7
    Last Post: 14-09-11, 18:51
  3. Popis Lijeve Rijeke iz 15. vijeka
    By Bosniaco in forum Istorija
    Replies: 1
    Last Post: 28-12-10, 20:01
  4. Tunel
    By cattaro in forum Primorski
    Replies: 439
    Last Post: 03-02-09, 18:18
  5. tunel
    By ines in forum #montecafe
    Replies: 3
    Last Post: 26-02-04, 22:47

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •