Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 49 of 49

Thread: Zavisnici, mentalno i psihicki oboljeli ljudi

  1. #26
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    ja sam ima jednog druga koji je bio dosta inteligentan, pametan momak ali prvo je poceo sa marihuanom, pa je onda eksere na zurke guta, pa onda speed, pa mdma, svasta nesto i na kraju lsd slicice, ja sam mu rekao bio da ce od toga vremeonm da prolupa jer te supstance ti unistavaju mozak i on mi nije vjerovao, cak me ubjedjivao kako ti to otvara vidike i daje ti neke kao moci ovo ono, i batalio sam da se druzim zbog toga sa njim. I valjda tokom vremena je ta droga pocela da utice na njega da je prvo pravio probleme svakakve pa je eventualno zavrsio u ludnicu tamo u kotor, pa je bio izasao jer mu je moguce bilo bolje pa sad ga nema nidje, ili se ponovo vratio u ludnicu ili ne izlazi nidje.. ko zna, uglavnom zelim mu da se oporavi ali brate sam je sebi to uradio, tako da je sam kriv.
    Čupatelj

  2. #27
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    ja sam ima jednog druga koji je bio dosta inteligentan, pametan momak ali prvo je poceo sa marihuanom, pa je onda eksere na zurke guta, pa onda speed, pa mdma, svasta nesto i na kraju lsd slicice, ja sam mu rekao bio da ce od toga vremeonm da prolupa jer te supstance ti unistavaju mozak i on mi nije vjerovao, cak me ubjedjivao kako ti to otvara vidike i daje ti neke kao moci ovo ono, i batalio sam da se druzim zbog toga sa njim. I valjda tokom vremena je ta droga pocela da utice na njega da je prvo pravio probleme svakakve pa je eventualno zavrsio u ludnicu tamo u kotor, pa je bio izasao jer mu je moguce bilo bolje pa sad ga nema nidje, ili se ponovo vratio u ludnicu ili ne izlazi nidje.. ko zna, uglavnom zelim mu da se oporavi ali brate sam je sebi to uradio, tako da je sam kriv.
    Kod zavisnika sa psihickim problemima se pri odredjivanju dijagnoze javlja onaj problem "ko je stariji - kokoska ili jaje." Nije uvijek jednostavno odrediti da li je zavisnik-bolesnik poceo da se drogira zbog psihickih problema ili su psihicki problemi posljedica drogiranja.

  3. #28
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    ovaj momak bio zdrav ali je imao nekih problema sa zakonom i pobio se sa jednim policajcem i onda su ga tako izbili da je zamalo umro, bio na intezivnu njegu. Posle toga bio odredjeno vrijeme u zatvor, izasa iz zatvora ali osjecao je psihicke posledice od tog prebijanja i onda je poceo sa tim drogama. Znaci od traume koji je dozivio je poceo da se drogira i precerivao u tome i prsa, jbg.

    Sent from my HUAWEI SCL-L04 using Tapatalk
    Čupatelj

  4. #29
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    ovaj momak bio zdrav ali je imao nekih problema sa zakonom i pobio se sa jednim policajcem i onda su ga tako izbili da je zamalo umro, bio na intezivnu njegu. Posle toga bio odredjeno vrijeme u zatvor, izasa iz zatvora ali osjecao je psihicke posledice od tog prebijanja i onda je poceo sa tim drogama. Znaci od traume koji je dozivio je poceo da se drogira i precerivao u tome i prsa, jbg.

    Sent from my HUAWEI SCL-L04 using Tapatalk
    Razumijem te, moj bivsi komsija je obolio od sizofrenije jer ga je prvo neko obezbedjenje, pa onda beogradska policija tako pretukla da je imao frakturu lobanje i 10 kopci na potiljku. Cuo sam negdje tu statistiku, da u Crnoj Gori ima dokumentovano 30 sizofrenicara koji su oboljeli od posledica policijske torture.

  5. #30
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    E sad je pitanje je li to od traume ili od kidanja tih sinoapsi nervnih i muckanja mozga unutar lobanje usled udaraca. Bice prije ovo drugo.

    Sent from my HUAWEI SCL-L04 using Tapatalk
    Čupatelj

  6. #31
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    1,129
    Thanks Thanks Received 
    1,060
    Thanked in
    512 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by DavidM View Post
    Razumijem te, moj bivsi komsija je obolio od sizofrenije jer ga je prvo neko obezbedjenje, pa onda beogradska policija tako pretukla da je imao frakturu lobanje i 10 kopci na potiljku. Cuo sam negdje tu statistiku, da u Crnoj Gori ima dokumentovano 30 sizofrenicara koji su oboljeli od posledica policijske torture.
    Значи колико год да је вјероватно то, не могу да вјерујем да постоји такав податак

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
    Sate sate sate

  7. #32
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Nije ovo tachno sigurno,ovo o chemu kolega pricha se odnosi na ljude poput recimo par chuvenih imena sa Zabjela,koji su takvi od rodjenja,a policija nije valjda trebala da ih mazi po glavi kad recimo bache bombu...znachi glupost,a i tada da ih izazovesh na tuchu,skidali bi unoformu pa se onda shaketaju,dok recimo yebena betonjerka u danashnje vrijeme ima i kamere,ma totalno si fulao post ovog puta druže.
    Ne kažem da nema ljudi koji su pretrpjeli traume od policijske torture,ali taj podatak koji si iznio 100% nije tachan.
    ...

  8. #33
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nimfa View Post
    Значи колико год да је вјероватно то, не могу да вјерујем да постоји такав податак

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
    Naravno, svako normalan bi zelio da to nije istina. Cuo sam to prije nekih 6 godina na nekoj od televizija. U Srbiji je mnogo gore stanje sto se tice torture u zatvorima, a najgore je bilo u Milosevicevo doba, ima na yt o tome.
    Last edited by DavidM; 02-07-18 at 01:05.

  9. #34
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    I delfini se drogiraju.


    Sent from my HUAWEI SCL-L04 using Tapatalk
    Čupatelj

  10. #35
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Solid View Post
    I delfini se drogiraju.
    ...malo oftopicarimo, ali dosta zivotinja se drogira:



    • Wallabies on opium. ...
      Monkeys at St Kitts. ...
      Elephants and the Marula tree. ...
      Reindeer and magic mushrooms. ...
      Bighorn sheep and narcotic lichen. ...
      Songbirds in Vienna. ...
      Bats can hold their liquor. ...
      Jaguars and the hallucinogenic Yage vine.

  11. #36
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    Ono što znam jeste da društvo apsolutno ne vodi računa o psihičkom zdravlju nacije, a kad su nas već doveli dovde, onda nam i ne pomazu da prebrodimo! Što se psihičkih bolesti tiče, bez obzira koji im je uzrok, čak i potencijalno opasne ljude možeo vidjeti kako šetaju ulicom jer niko ne brine o njima! S druge strane, mogu da razumijem porodice koje imaju lana koji je teško psihički obolio, uslovi koji vladaju u tim bolnicama nijesu humani....kod nas skoro pa nijesu humani odnosi ni u jednoj zdravstvenoj ustanovi a tek u psihijatrjskim klinikama to je posebna priča...
    Što se narkomana tiče, prvo bi trebalo poraditi na edukaciji društva generalno, pa porodica da daju podršku svojoj djeci (podršku u liječenju, ne podršku u konzumaciji droga) i pomognu im da se izvuku....milion posto sam sigurna da bi mnooooogo bivših narkomana bili potencijalno uspješni ljudi kad bi imao ko da im pomogne...ovako, neki umiru, drugi žive nedostojnim životom, jedan broj se rahabilituje i nastavi život onako tavoreći i noseći se krivicom i nabijanjem krivice, bez škole bez posla sa godinama koje su nestale u vjetru, a samo jedan mali broj tih rehabilitovanih se vrati životu normalno i živi dok ga narušeno zdravlje ne izda....a srce me boli kad se sjetim koliko bi mladih ljui moglo da se vrati životu samo da su imali podršku
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  12. #37
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Problem je sto oni i kad se skinu sa droge i vrate normalnom zivoru nisu vise mentalno isti, imaju traumu iza sebe ja mislim koja ih prati.
    Ima isto jedna zanimljiva pojava koja se u japanu pojavila a i kod ih ima mada moguce u manjem broju, hikikimori se zovu ti ljudi. Ne izlaze uopste iz svoje sobe samo kad moraju da jedu, da idu u wc i to je to, potpuno su izolovani od spoljnjeg svijeta i ljudi, i tako zive godinama.

    Sent from my HUAWEI SCL-L04 using Tapatalk
    Čupatelj

  13. #38
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    @zvonchica,ODLICHAN post,kao da ga je pisala struchna osoba!
    @Solid,samo ovu temu pretvarash u tvoja nagadjanja i mishljenja,sve neshto bzvz ti mislish,mahalusha thinks.
    @DavidM,josh na otvaranju teme zaboravih da ti kažem da se nigdje u svijetu zavisnici ne izjednachavaju sa ljudima koji su psihichki oboljeli,sem kod nas,srecom pa imaju sad tu ustanovu zasebnu gdje mogu naći rjeshenje svog problema,veći je problem socijalizacija,jer smo drushtvo koje stigmatizuje mnogo bezazlenije pojave,a kamoli ovakve koje se tichu bolesti zavisnosti.
    ...

  14. #39
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    nisu to nagadjanja nego poznavao sam ljude koji su u medjuvremenu nazalost skrenuli malo, i posmatrajuci njihove slucajeve dolazim do zakljucaka.
    Čupatelj

  15. #40
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Evo opet nagadjash,otkud ti mozesh da znash shta je u chijoj glavi bilo ili je sada?
    Ima hvala Bogu struchnih ljudi,valjda oni to znaju kako treba ocijeniti i svrstati gdje treba.
    Aj legoh,izgore se,nasha da kucam danas ccc
    ...

  16. #41
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    pa ako ti se ta osoba licno ispovijeda o svojim problemima i osecanjima...
    Čupatelj

  17. #42
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    @DavidM,josh na otvaranju teme zaboravih da ti kažem da se nigdje u svijetu zavisnici ne izjednachavaju sa ljudima koji su psihichki oboljeli,sem kod nas,srecom pa imaju sad tu ustanovu zasebnu gdje mogu naći rjeshenje svog problema,veći je problem socijalizacija,jer smo drushtvo koje stigmatizuje mnogo bezazlenije pojave,a kamoli ovakve koje se tichu bolesti zavisnosti.
    Ne mislim ni ja da se u svijetu, bar to svijeta sto sam ja prosao, izjednacavaju zavisnici i psihicki oboljeli ljudi, sem u situacijama kad je neko u isto vrijeme zavisnik o psihoaktivnim drogama, a u isto vrijeme ima psihicko oboljenje. Npr. kad je neko alkoholicar, a ima i dijagnozu blisku sizofreniji. On i kad se zalijeci od alkohola ( kazem zalijeci, jer se takve zavisnosti ne mogu izlijeciti ) nastavlja lijecenje te druge bolesti. A sto se tice stigme i diskrinimacije na tom nivou, u nasem drustvu ta situacija je katastrofalna. Ne postoje organizacije koje okupljaju i pomazu takve ljude, sem Narkotiks Anonimus, koga kod nas cini mala grupa ljudi koje niko ne pomaze.

  18. #43
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Calgary, CA
    Posts
    5,791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zavisnici i mentalno oboljeli svakako da nisu isti pojam, ali treba raditi da se pomogne ljudima koji zbog raznih razloga koriste sredstva zavisnosti, a takođe treba biti tu i za ove druge.
    Bolest se može spriječiti, preventivnim mijenjanjem navika i mnogim drugim načinima, a zavisnost jbg manjak samopouzdanja i uglavnom odrastanje i problemi u porodici, eventualno novac, slava, kriminal.. Razlikuju se ta dva pojma dosta.
    U CG rekla bih treba imati dosta stručnog kadra koji bi mogao kasnije da pomogne ovakvim slučajevima..
    Ali ne znam tačne podatke i informacije. Rekla bih da više ima zavisnika.


  19. #44
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Da se razumijemo, nijesam u istu kategoriju stavio zavisnike i psihicki oboljele. Ali, ljudi koji duze vrijeme koriste psihoaktivne supstance mogu psihicki oboljeli, pa i nakon eventualnog skidanja sa droga ostaje psihicko oboljenje. I vice-versa, mnogi ljudi koji nisu nikada ni otisli kod doktora, pa samim tim ne znaju svoju dijagnozu, a osjecaju psihicke tegobe, posegnu za drogama, kako bi se osjecali bolje. Na sve ove kategorije koje sam pomenuo odgovorni u zdravstvu treba da obrate paznju i ukazu im pomoc u najvecoj mogucoj mjeri, posto su to obicno mlade osobe. Treba im dati sansu da zive koliko-toliko normalan zivot, da budu zaposleni na adekvatnim mjestima koja ne provociraju njihovo oboljenje i vode pristojan porodicni zivot.

  20. #45
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Ima dosta slucajeva dje osoba uslijed nekog dogadjaja dobije manje ostecenje na dio mozga koji je recimo zaduzen za vid i onda se sami mozak prilagodjava i pocne da koristi razlicite putanje i onda se desavalo da osoba vidi ali ne na nacin kao normalna osoba. Ovo nije jedini nacin da da se odredjeni dio mozga koji nije toliko aktivan kod normalne osobe, aktivira kod osobe koja koristi psihoaktivne supstance. Gledao sam eksperiment dje covjek kojem su snimali mozak prije i poslije koristenja halcinogene droge ajahuaske i primijecena je drugacija aktivnost odredjenog dijela mozga cak i posle 3,4 dana od unosenja droge, sto i potvrdjuje onu poznaru narkomansku izjavu da posle LSD-a svijet pocnes da vidis na novi nacin svidjalo se to tebi ili ne, izvrsi tu promjenu u tebi, a ovaj eksperiment o kom sam pricao to potvrdjuje jer zamisli cesto pocnes da uzimas tu ajahuasku tebi bi se rad mozga vremenom potpuno promijenio i prilagodio toj drogi.

    Sent from my HUAWEI SCL-L04 using Tapatalk
    Čupatelj

  21. #46
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Calgary, CA
    Posts
    5,791
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by DavidM View Post
    Da se razumijemo, nijesam u istu kategoriju stavio zavisnike i psihicki oboljele. Ali, ljudi koji duze vrijeme koriste psihoaktivne supstance mogu psihicki oboljeli, pa i nakon eventualnog skidanja sa droga ostaje psihicko oboljenje. I vice-versa, mnogi ljudi koji nisu nikada ni otisli kod doktora, pa samim tim ne znaju svoju dijagnozu, a osjecaju psihicke tegobe, posegnu za drogama, kako bi se osjecali bolje. Na sve ove kategorije koje sam pomenuo odgovorni u zdravstvu treba da obrate paznju i ukazu im pomoc u najvecoj mogucoj mjeri, posto su to obicno mlade osobe. Treba im dati sansu da zive koliko-toliko normalan zivot, da budu zaposleni na adekvatnim mjestima koja ne provociraju njihovo oboljenje i vode pristojan porodicni zivot.

    Aha ok.. Pa da, treba svakome da se posvete. Nije svakome život ponudio lagan put.


  22. #47
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,356
    Thanks Thanks Given 
    599
    Thanks Thanks Received 
    610
    Thanked in
    494 Posts

    Default

    Čupatelj

  23. #48
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    Nije ovo tachno sigurno,ovo o chemu kolega pricha se odnosi na ljude poput recimo par chuvenih imena sa Zabjela,koji su takvi od rodjenja,a policija nije valjda trebala da ih mazi po glavi kad recimo bache bombu...znachi glupost,a i tada da ih izazovesh na tuchu,skidali bi unoformu pa se onda shaketaju,dok recimo yebena betonjerka u danashnje vrijeme ima i kamere,ma totalno si fulao post ovog puta druže.
    Ne kažem da nema ljudi koji su pretrpjeli traume od policijske torture,ali taj podatak koji si iznio 100% nije tachan.
    Ja nisam rekao da je to nepobitna istina, vec da sam to cuo negdje, cak se i ne sjecam gdje i kad. Za slucaj ovog momka iz Niksica garantujem da je istina, tuklo ga je prvo obezbjedjenje jednog beogradskog mafijasa, a onda beogradska policija. Ima na youtube emisija o mucenju zatvorenika u zatvorima u Milosevicevo doba, znaci tri puta dnevno pendrekanje, preko samice u kojoj ne mozes da se ispravis, do zatvaranja u sanduk! To normalan um ne moze povjerovati da se dogadjalo, a ne da bi to radio. Izvinjavam se na oftopiku.

  24. #49
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    I wanna do mdma.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Psihicki oboljeli ljudi
    By DavidM in forum Medicina
    Replies: 3
    Last Post: 20-05-18, 22:55
  2. Mentalno Zdravlje - Psiho Test
    By manja in forum Apple
    Replies: 0
    Last Post: 15-07-16, 14:10
  3. Mentalno oboljeli u domacoj literaturi?
    By noviclan in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 0
    Last Post: 26-09-10, 16:09

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •