Page 25 of 79 FirstFirst ... 152122232425262728293575 ... LastLast
Results 601 to 625 of 1955

Thread: Titograd - tema o gradu

  1. #601
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,789
    Thanks Thanks Given 
    2,209
    Thanks Thanks Received 
    3,406
    Thanked in
    1,500 Posts

    Default

    Pored TC Ražnatovica bina, a ima i onaj veliki displej, moze se vidjet lagano
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  2. #602
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,620
    Thanks Thanks Given 
    10,574
    Thanks Thanks Received 
    5,018
    Thanked in
    2,338 Posts

    Default

    Što jes jes.

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  3. #603
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    .


    Sent from my Huawei P30
    The more things change, the more they stay the same.

  4. The Following 7 Users Say Thank You to starwalker For This Useful Post:


  5. #604
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,830
    Thanks Thanks Given 
    4,706
    Thanks Thanks Received 
    9,698
    Thanked in
    3,670 Posts

    Default

    Nešto gledam ovu sliku i ne mogu da vjerujem da je nekome ovo lijepo, da se nekome ovaj NLO-drom uklapa ovdje?

    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  6. The Following 4 Users Say Thank You to BiTrAtE For This Useful Post:


  7. #605
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    ^ I ja se cudim... i to svima je komentar koliko je to ljepsi dizajn od pobjednickog. A po meni je mrtva trka, ne znam koji je gori.

    A niko od njih nema predstavu o prostoru niti im mozak radi na preko 1%.

    Samo da se kontrira, nema veze zasto.

    Ja kontriram. I hejter sam. Al' brate imam konkretne argumente, svoje kriticko razmisljanje i to znam da kazem/napisem.

    Pakao, srece mi.


    P.S. Evo je FOS objavio neke od 'radova' iako ih ima 20x vise po drustvenim mrezama...

    https://fosmedia.me/zujanje/od-dojca...ti-u-podgorici
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  8. #606
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Problem ovih projekata je problem nedostatka vizije sta zelimo na vecem prostoru.
    Trg se ne rjesava samo rjesenjem one ploce betonske ondje, vec se daje rjesenje za kompletan blok od stanka dragojevica do marka miljanova i od hiltona do stadiona.
    Dok se to ne rijesi takvim pristupom rjesavanje samo jednog dijela ce uvijek biti promasaj. I to teski

  9. #607
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    847
    Thanks Thanks Given 
    105
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    208 Posts

    Default

    Problem ovih projekata su
    1: dup-ovi i pup-ovi
    2: drzavna administracija kojoj je sve u cijeni
    Trazenje minimalnih cijena kako materijalizacije itd tako i "uklapanja" u neki "budzet" a pitanje je koji. Ko određuje taj budžet i kad?
    Onda su krivi projektanti-izvođači-nadzori a niko ne postavlja sto je sa "njima"?
    Upravo taj pup i dup su amin za projektante, on na loš pup i dup ne može dati rešenje koje je valjano, a još kad ga i da onda je to naravno preskupo, pa se onda radi "uklapanja u budžet" skreše ovo, skreše ono.
    Dodajte na to ćutanje struke projektanti-izvođaci-nadzori da ne bi bili optuzeni za stopiranje investicije i razvoja i cuveni moto "daj sto das".
    Izbacite iz projektovanja i planiranja ekonomiste i pravnike da oni odlucuju sta je dobro a sta nije, a prepustite struci "slobodu" sve ce da dođe na svoje. Ovdje los sistem sto vlasti sto rezonovanja i poimovanja planiranja prostora od sredine 90ih na ovamo kad su gradonacelnici postali glavni urbanisti (citaj drzavni administratori i piskarala) itd


    Poslato je nadam se

  10. #608
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    Da, ali DUPom rjesavas kompletan centar, a ne dio po dio. Problem je sto mi radimo sve pred izbore i koliki je budzet u tom trenutku da bi se nesto otvorilo nedelju dana prije glasanja.
    I to je bila praksa decenijama. Nema to veze mnogo ni sa parama ni sa odlukama. Sto se novca tice, sipamo mi i previse u stvari koje ne kostaju toliko. Kod nas se ne ukrade 20 ili 30% nego najcesce 150 do 200%.
    Pa se ide logikom i ne mora da traje, jer opet idu izbori pa se mora ili mijenjati ili dodavati.
    Malo to ima veze i sa projektantima i ekonomistima

  11. The Following User Says Thank You to Hell Raiser For This Useful Post:


  12. #609
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    847
    Thanks Thanks Given 
    105
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    208 Posts

    Default

    Pa ja o tome i pričam.
    Sad je vrijeme da se struka prilikom ovakvih dupova ili rjesenja pobuni, tacnije inzenjerska komora, da je prekrseno to to to i to, da ne moze konkurs da se radi zbog toga toga i toga, da se pozovu na otkaze oni koji su taj konkurs raspisali, da zatraze izradu novog i stopiranje svega ali bas svega.
    A ne da se traze odgovornosti samo onih u lancu koji su zadnja karika i koji nemaju kud nego moraju da se prilagode losem sistemu i da se prehranjuju tj da zive od onog za sta su fakultete zavrsili.
    Meni su sva ova predlozena rjesenja ok nisu dobra ali su ok, ali ovaj "pobjednicki" sa fontanom koja zauzima 40% vec premalog "trga" stamota.
    Ovdje da je bilo "komore" zatrazilo bi se ne ucestvovanje u ovom konkursu, ko ucestvuje iskljucenje iz komore na 365 dana i pozivanje odgovornih iz opstine na ostavke. Tako je u krstenim zemljama EU-a.
    Pa komunisti su imali postovanje prema struci i planiranju i tu nije bilo daj mi ulicu ovdje, daj mi spratnost ovu tu, daj mi zgradu na zelenu povrsinu, daj mi vrtic u okvir parcele skole(samo zato je drzavna parcela) kao u bar. Imate emisije na rts trezor okoja se tice projektovanja i planiranja negdje s pocetka 80ih (7-8 emisija) da vidite sta su planirali od boke, pg, bg-a, zg i cijele drzave. Da vidite te strucnjake gdje se nije uplitao ekonomista i pravnik i ogranicenje ovog ili onog. Nego kad ti damo rrjesenje koje si trazio obezbijedi, ako neces ili nemas onda ga nađi kako znas i umijes. Ako neces dobices devastaciju prostora, dobices investitora kao projektanta, dobices profit a kvalitet ne, rijeci tadasnjeg ucesnika u emisiji bozidara petrovica arhitekte sa bg univerziteta.
    Tu su bili i prof kostic i drugi tadasnji arhitekti ne biznismen-arhitekta nego "arhitekta" krem de la krem, sa stavom i prije svega etikom. Umjetnik-inzenjer ali vise inzenjer kojeg ne vuce para i zarada.


    Poslato je nadam se

  13. #610
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Meni je nevjerovatno da nisam pročitao da se neko od inžinjera poznatih i arhitekti pobunio protiv ovog sranja. Nakon što se ovo usvojilo kao pobjedničko rješenje, sjutra dan bješe onaj kiśeli osmjeh Vešovića onoga i gradonačelnika prilikom obilaska radova na novom pješačkom mostu...očima ih gledat ne mogu

  14. #611
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    847
    Thanks Thanks Given 
    105
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    208 Posts

    Default

    Jedino udruzenje koje ima "snagu" je inzenjerska komora. Nikakve nvo "kane" "strucnjaci iz morta" nego komora. Komora koja je od 192 primjedbe na radulovicev zakon nedelju dana pred izbore okrenula dupe, rasirila isto i samo prihvatili kompletan nakaradni zakon ali da im se vrate clanarine kao obavezne.
    Ovoj n.v.o. "Kana" obavezno dati neko mjesto pri komori kao "savjetnik" ili sta vec, jer bas se trude i bas imaju na mjestu kritika i razumakih rjesenja problema, ali oni nemaju sad nikakvu tezinu osim "moralnu" koja je u ovoj drzavi nestala bas ali bas odavno.
    Ovdje nikakvu tezinu nema jedan arhitekta ili bilo koji inzenjer struke kad nema komore.
    Komoru prije svega rasformirat i sastavit novu, po uzoru na komoru iz bivse sfrj, pa je strukturalno napravit da je kao "glas razuma" između investitora-projektanta" a kasnije između investitora-izvođača, a prije svega i glavnog policijca za planiranje i donosenja resenja za iste, posebno prilikom tkzv izmjena i dopuna i "javnih rasprava" gdje niko iz komore ne ucestvuje ili postavlja pitanja i primjedbe kao i rjesenja na iste.


    Poslato je nadam se

  15. #612
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Ja samo da kazem (kad je vec pomenuta) da KANA-i skidam kapu, imaju moj dubok naklon u svakom smislu.

    To sto par njih radi, uglavnom volonterski i u slobodnom vremenu, to je rijetkost.

    Pogotovo u danasnjoj dzungli betonskoj gdje se ne postuje ni onaj minimum zakona koji je propisan a institucije ne postoje ili su tu da aminuju takve stvari a kad pokuca pitanje odgovornosti onda krece ping-pong do nase omiljene "izio vuk magarca".
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  16. #613
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Dobro je kad su samo ekonomisti i pravnici krivi. A ne isti arhitekte i komore koje staviše potpise na PUP i DUP. Oako stidno i žmureći. Nego srce bi htjelo al muda se skupiše što reče Njegoš.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  17. #614
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Tačno tako. Mada ja bi dodao da su se skupila da ne ostanu uskraćeni za pare i sitne interese.

  18. #615
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Vjerujem da se kod danasnjih betonizacija vrlo lako moze utvrdit' odgovornost.

    Od toga ko je odobrio konkretan DUP/PUP/GUP, ko je radio izmjene, ko ih je potpisao, ko je aminivao, ko je radio izmjene planova i ko ih je potpisao, ko je revidirao planove i projekte itd. itd.

    Vrlo precizno se zna koji dokumenti se gledaju i ciji potpis stoji na dnu.

    To sto kod nas ne postoji ni odgovornost niti pravosudni sistem je vec neka druga, dosta tuznija prica.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  19. #616
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Vjerovao ili ne, može. Problem je što je većina tih odluka i prekršaja ako ih ima, zastarjelo za bilo kakvo sudsko gonjenje.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  20. #617
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Vjerujem da se kod danasnjih betonizacija vrlo lako moze utvrdit' odgovornost.

    Od toga ko je odobrio konkretan DUP/PUP/GUP, ko je radio izmjene, ko ih je potpisao, ko je aminivao, ko je radio izmjene planova i ko ih je potpisao, ko je revidirao planove i projekte itd. itd.

    Vrlo precizno se zna koji dokumenti se gledaju i ciji potpis stoji na dnu.

    To sto kod nas ne postoji ni odgovornost niti pravosudni sistem je vec neka druga, dosta tuznija prica.
    Ma nema tu leba. Nisu problem DUPovi i PUPovi. To je ko kad kažeš zakon je loš. Ok loš je, ali je donijet po proceduri. Tako su svi ti DUPovi i PUPovi donijeti po zakonskoj proceduri.

    Prvo, treba mijenjati zakon o planiranju i uređenju prostora i uvesti stroge kontrole gradnje itd.

    Ono gdje se može tražiti odgovornost je gdje su spratovi zidani mimo UT uslova (ima baš dosta primjera), gdje su davane dozvole za gradnju na projekte koji se ne drže do kraja UT uslova, gdje nema parking mjesta koliko ima po projektu (more takvih slučajeva), gdje ima više stambenih jedinica nego što je UT uslovima dozvoljeno (ustaljena praksa) itd itd.

    Onda dalje kondo hoteli na CG način su zastiđe posebno. Naprave zgradu i prodaju stanove a fora kondo hotel.

    DUP kao DUP može biti loš, katastrofalan, sl ako ga je skupštins opštine usvojila možeš da se slikaš. Zato treba zakon mijenjati i raditi nove humanije planove koji neće u prvi plan stavljati interes investitora. Tu očekuj i otpor gradjana. Svako želi da može na njegovom placu da se zida. Niko ne želi zelenu povešinu jer mu ona ništa ne vrijedi. Dakle treba uvoditi obaveze da po 40% svake parcele po planu (srednja ili visoka gustina stanovanja) bude uređeno zelenilo sa drvoredima u to u jednom pravougaoniku, da se smanjuje spratnost i koeficijent izgrađenosti itd. Voditi računa o izvedenim parking mjestima a ne samo projektovanim....

    Ima gdje da se odgovornost traži. Pa oni nisu bili u stanju ni svoja zakonska rješenja i procedure da poštuju. Brutalan i svima dobro poznat primjer je Abu Dabu fond, a toga ima svuda, samo treba kopati po papirima.





    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 23-11-20 at 21:01.

  21. #618
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Vjerovao ili ne, može. Problem je što je većina tih odluka i prekršaja ako ih ima, zastarjelo za bilo kakvo sudsko gonjenje.
    To samo znaci da do sad apsolutno nije bilo nikakve odgovostni i da pravosudni organi uopste nisu radili svoj posao, za koji su placeni iz nasih dzepova.

    Ipak, ne zastarjeva to preko noci. A kontantno se dizu problematicni objekti koji ne postuju ni onaj zakonski minimum.

    Pa sto je bilo sa onom zgradom koju su htjeli da popere izmedju ostalih? Sto je jedva zaustavljena gradnja? Znamo li svi taj slucaj? Dje je dobijena dozvola za odredjenu povrsinu a onda u zadnji cas se investitoru izlazi u susret da se povrsina poveca za tipa 1/3 ili vise od toga i to se na brzinu sve revidira, ispotpise i krece za pripremom temelja za gradnju.

    A koliko je takvih objekata (stambenih zgrada prije svega) koje se nisu zaustavile na vrijeme? Pa koja je funkcija razno-raznim sekretarijatima za urbanizaciju, prostor i sta sve ne? Gomila parazita na drzavnoj sisi koja nista ne radi a zasticeniji su od bijelih medjeda...


    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Ma nema tu leba. Nisu problem DUPovi i PUPovi. To je ko kad kažeš zakon je loš. Ok loš je, ali je donijet po proceduri. Tako su svi ti DUPovi i PUPovi donijeti po zakonskoj proceduri.

    Prvo, treba mijenjati zakon o planiranju i uređenju prostora i uvesti stroge kontrole gradnje itd.

    Ono gdje se može tražiti odgovornost je gdje su spratovi zidani mimo UT uslova (ima baš dosta primjera), gdje su davane dozvole za gradnju na projekte koji se ne drže do kraja UT uslova, gdje nema parking mjesta koliko ima po projektu (more takvih slučajeva), gdje ima više stambenih jedinica nego što je UT uslovima dozvoljeno (ustaljena praksa) itd itd.

    Onda dalje kondo hoteli na CG način su zastiđe posebno. Naprave zgradu i prodaju stanove a fora kondo hotel.

    DUP kao DUP može biti loš, katastrofalan, sl ako ga je skupštins opštine usvojila možeš da se slikaš. Zato treba zakon mijenjati i raditi nove humanije planove koji neće u prvi plan stavljati interes investitora. Tu očekuj i otpor gradjana. Svako želi da može na njegovom placu da se zida. Niko ne želi zelenu povešinu jer mu ona ništa ne vrijedi. Dakle treba uvoditi obaveze da po 40% svake parcele po planu (srednja ili visoka gustina stanovanja) bude uređeno zelenilo sa drvoredima u to u jednom pravougaoniku, da se smanjuje spratnost i koeficijent izgrađenosti itd. Voditi računa o izvedenim parking mjestima a ne samo projektovanim....

    Ima gdje da se odgovornost traži. Pa oni nisu bili u stanju ni svoja zakonska rješenja i procedure da poštuju. Brutalan i svima dobro poznat primjer je Abu Dabu fond, a toga ima svuda, samo treba kopati po papirima.

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Vidi, realno (iako naucna fantastika za Crnu Goru i region uopste) i ti ljudi koji glasaju za ili protiv isto imaju neku odgovornost pri tome. Pa ne mozes ti da budes poslanik/odbornik/stogod a da bez ikakve odgovornosti utices na odluke koje se tice svih gradjana. Nego da ne duzim o tome jer je definitivno van domena razuma kad smo mi u pitanju... Kod nas kad postanes dio sistema mozes da radis sto oces, ima potpuni imunitet u bilo kom pogledu.

    Slazem ja da je zakon los, nikakav. Ali ja ti kazem da se ni taj nikakav zakon najcesce NE postuje. Nego se razno-razne fore izmisljaju, traze rupe u tom istom zakonu. Umjesto pravljena minimalni broj parking mjesta, koristi se neki obliznji parking sa kojim se navodno ispunjava ta obaveza (iako NIJE po zakonu) itd. itd.

    Pa ja se sjecam u Baru kad smo se oko cempresa toliko pracakali i iskopali da se apsolutno ne postuje zakon kad je u pitanju minimalna povrsina po djaku u skolskom dvoristu i sl.

    I onda legendarna izjava matore splacinarke Branke Nikezic koja je rekla

    "A ljudi... mi kad bi postovali svaki zakon, nista nikad napravili nebi" (parafraziram)

    I o cemu dalje da pricamo?

    Znam da se udaljih malo od Podgorice ali eto... samo da prikazem nesto sto mi je blize... Za Podgoricu vi mnogo bolje znate sto je i kako je ali su "sistemi" na drzavnom nivou, bez obzira na grad. Svako radi po istim (LOSEM!) sistemu.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  22. #619
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    847
    Thanks Thanks Given 
    105
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    208 Posts

    Default

    Ljudi shvatate li vi nesto. Onaj ko donese smjernicu kako da se radi ima uzdanicu "budžet" i uklapanje u isti. Ja se bavim projektovanjem znam kako idu stvari. Uglavnom "ti" koji donesu "budžet" su mahom ekonomisti ili pravnici u administraciji nekog grada, ministarstva itd. Sve te kasnije "falinke" su napravljanje u startu losim izvorom, pa onda dok se projektuje uzmu isti "ti" predmjere saberu i onda "visak" iz nekog "imagine budzeta" da se ne bi prekoracio rezi ovo makni ovo, ili pojedinacne cijene, ili npr na materijalizaciju, makni granit stavi keramiku, "makni sony stavi ei nis" itd. I naravno te "naredbe" nigdje nema na pismeno u vecini slucajeva. I ko je onda kriv? Projektant i revident, a nikako oni. Jer njih kad se otkriju problemi nema nigdje, sve se zaboravi i cuveno "ja rekao" daj dokaz ali u vidu zahtjeva itd.
    Onda dolazi cuveni tender i nuđenje ekvivalentnih elemenata, projektovan soni evo ti tesla, jer ima iste karakteristike, a cijena 50% manja, ako to neces onda projektovano cekas nabavku 3-4 mjeseca, jer gle slucaja ova tesla na lager a soni nije. I onda ti dođe opet "ekonomista ili pravnik" sa titulom nekog šefa ili direktora i kaže ocu objekat gotov do tog i tog datuma, jer ministar dolazi da to otvori. I opet nigdje pismeno. A ti se brale snađi kako znaš i umiješ.
    Opet ponavljam, komora pod
    br.1 treba da se prestruktuira,
    Pod 2. da ona štiti projektanta-nadzora-izvođača od: izmjena projekta, postovanje inzenjerske i strukovne etike
    2.1 obavezno pisanje projektnog zadatka sta se trazi i kad se to utvrdi tacka kraj nema dalje,
    3. utvrđivanje jasno definisanih odnosa investitor-projektant-revident-nadzor-izvođač
    4. Svako silenje ili zahtjev "investitora" u toku projektovanja strogo sakcionisati na taj nacin kao i u eu kad mu zapocnes idejni projekat, ne mozete zamijenit "zbog ovih principa iznad" nego u slucaju mijenjanja istog isplatiti sve kao da je projekat gotov
    5. Vracanja autorskog prava na projekat projektantu do trenutka kad se objekat izvede kada po automatizmu to postaje tehnicka dokumentacija, osim za projekte arhitekture gdje pravo projektanta ostaje do 30 ili 60godina zavisno od vrste projekta. Pa za svaku izmejenu npr boja fasade da se ne smije uraditi bez njegovog odobrenja u obavezno konsultovanje sa određenom institucijom itd itd
    6. svaku izmjenu ponude "iz predmjera" kao npr sony umjesto samsunga ide po sledecem principu, onaj ko to nudi, nudi novi projekat sa tim izmjenama (revidovan), gdje koncept ne smije da mijenja(projektni zadatak), pa onda pismeno odobrenje od projektanta istog dijela da smije to da uradi, pa izjavu da izmijenjena oprema nece donijet "nove naknadne troskove" i na kraju ta izmjena automatski da se vrednuje kao druga jer je "doslo do izmjene istog projekta" pa ce se na ovaj nacin eliminisat "trgovacka" fora spustanja cijene, zamjene proizvođača itd i sto je najjace znace se zbog cega je neki "problem" nastao u eksploataciji objekta.
    Npr u njemackoj je dovoljno da izvođac ponudi npr tv uređaj sa manjim spektrom boja da se to smatra "izmjena projekta" i da to kasnije u nekom sporu oslobodi projektanta i revidenta odgovornosti, a takva ponuda se automatski vrednuje kao druga
    7. Prihvatanjem izvođača da "kad uđe u izvođenje" prihvata projekat u cjelosti sa svim "manama" istog i sve "falinke u projektu" padaju na njegov teret. Jer projekti nisu savrseni ali nisu ni "sveto pismo", jer izvođač je ona poslednja "sito i rešeto" svih mana u projektu.
    8. Ako se ove primjedbe iz tacke 7. su toliko "velike" odustati od projekta dok se sve to ne ispravi i raspise ponovni "tender" po korekccijama
    9. Ako se opet "insistira" od drugog ponuđaca da su te zamjerke "male" sve te zamjerke on automatski prihvata i nece mu bit priznate ako se budu pojavila raznorazna prekoracenja itd
    I jos sijaset preporuka iz evropskih drzava pa da se vidi kako se red uvodi, jer kod zapada (onaj ko oce da "ustedi") tu ustedu ce morat platit ili na most ili na cupriju
    Nesto mijenjas, plati novi projekat, plati reviziju, preuzmi odgovornost pa da vidimo kome se isplati mijenjat, cutat na mane, zarađivat na viskove itd. Jednom prođes ovo neces drugi put nego ces gledat svaku manu i nedostatak i vracat projekat na doradu ali prilikom ponude a ne prilikom izvođenja i dovođenjem stvari na svrsen cin tj "uzmi ili ostavi" a ti "nisi kriv" jer ti dajes ponudu po predmjeru a ne gledas ostatak projekta, kao npr teh opis, a grafiku otvaras tek na gradiliste
    Posebno ovo angazovanje podizvođaca itd i ograđivanje na cijene "glavnog izvođaca" koji po pravilu klepa "pljacka" podizvođaca uzimanjem skoro i 20% samo da dobije posao da radi za "njega" pa kukavac nema druge zarade osim da se vadi na "viskove"
    Onda i to treba uvest, svaka "faza" nudi za sebe tj na tender obavezno zahtijevati "građevina građevinu, vik-viku, struja-struju, itd. Pa ce se i tu malo razbistrit kako sa cijenama tako i sa ponudama, manjkavostima projekta itd.
    Za sve ima rjesenje samo treba volje prvo komore, pa onda drzavnih institucija, pa ce se ovi "sefovi" i administrativni botovi i ministrovi uvlakaci nalazit samo u kancelarijama i svrljat dopise i bice im skresani manervi "ograđivanjem" itd


    Poslato je nadam se

  23. The Following 2 Users Say Thank You to licmius For This Useful Post:


  24. #620
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    Sve je to fino što ti pišeš iz svoje struke. Samo da pojasnimo par stvari jer mi nekako pišeš zbrda zdola, a još ne koristiš razmake pa se mi pravnici i ekonomisti pogubimo. Da naslovimo:

    1. Jedno je kad investitor ima megalomansku guzicu i oće da napravi ultra mega giga košnicu sa što manje m2 koji se ne mogu prodati.
    2. Drugo je kad grad hoće da uredi glavni trg.

    Za početak te dvije stavke ćemo razlikovati. Jer pod 1 profit igra ulogu. Kasnije ću se vratit na ovu stavku 1, a sad bih prešao na stavku 2.

    Glavni grad ima za početak glavnog arhitektu i sekretarijat za prostorno planiranje u uređivanje. Sumanjam da tu sjede ekonomisti i pravnici. Već ljudi od struke tj građevinski inžinjeri i arhitekte. Kada glavni grad nauči neku rekonstrukciju ulice, on raspisuje tender i kaže koliko to treba da košta. Cijenu koštanja ne određuje nikakvih ekonomista, već neko od ljudi iz struke koji znaju da ide toliko i toliko m3 betona, toliko željeza i sl.
    I onda se prikupljaju ponude.

    To što nema nikakvog nadozra ni kontrole adekvatne što se sa tim projetkima radi, kakvi se materijali koriste i slično nije krivica nikakvog ekonomiste ni pravnika. Meni ćeš uvalit beton bilo kakav, meni je svaki isti. Kao je meni bitno ide li 1 lopata cimenta ili 5 na 10 lopa tapijeska. Inžinjeri i nadzoru treba da bude bitno.

    E sad na ono glavno. Koliko je nama poznato, grad je pozvao da se dostave rješenja za uređivanje gradskog trga sa podzemnim parkingom ispod istog. Niđe u tom pozivu nije pisalo da je max cijena trag toliko i toliko eura. Dakle niđe se tu nije još pteljao nikakvi ekonomista. A pošto pričamo o pobjedničkom rješenju, koje je donešeno glasovima 4:3 a po reakcijama dijela javnosti je grozno, nema potrebe da pričamo da su ekonomisti i pravnici krivi. Makar ne za odabir pobjedničkog rješenja.

    Da se sad vratim na ono prvo. Koliko je meni poznato, svaki arhitekta, projektant, revizor i ostale titule imaju opciju da ne daju potpis na takve izmjene i uštede od strane investitora. Tu dolazimo do ovoga srce bi htjelo ali se muda skupe.
    Dakle uvijek postoji opcija. Samo je pitanje što će struka da izabere i zašto joj se često skupe muga, čast izuzecima kojih znam da ima.

    Ali je jako loše i ružno reći tako nam je zbog ekonomista i pravnika. Krivi su za dosta toga, ali za arhitektonska rješenja i projekte vala nisu.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  25. The Following 2 Users Say Thank You to hercules For This Useful Post:


  26. #621
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    N/A
    Posts
    13,789
    Thanks Thanks Given 
    2,209
    Thanks Thanks Received 
    3,406
    Thanked in
    1,500 Posts

    Default

    Ovo za trg je samo idejno resenje. Ne znam da li tu idu svi gradjevinski proracuni, kad je u pitanju samo idejno resenje. Meni je sporno samo tih 30 000 za ovako nesto. Svi znamo kako funkcionise raspisivanje tendera za sve i svasta. Prica i da se na te tendere, kad su u pitanju ovakve stvari javljaju i profesori sa fakulteta, razni galvni drzavni, gradski arhitetkte, pa se pokrivaju preko nekog drugog, samo da se namakne posa. A 30 000 eura za nista, nije mala para, bar kad je ovo pobjednicko resenje u pitanju, greote.
    - Smrt fasizmu baba
    - I tebi sinko, i tebi

  27. #622
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Jos jednom da ponovim da je font za prva tri mjesta bio 55,000 eura.

    Posto vidim da se inace samo pominje kako se bacilo 30,000 eura ni za sta.

    I to je nagradni fond, siguran sam da je bilo i dodatnih troskova oko zirija i kompletne organizacije a znajuci nadlezne, slobodno zaokruzite na 100,000 eura.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  28. The Following User Says Thank You to Fidel Castro For This Useful Post:


  29. #623
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    847
    Thanks Thanks Given 
    105
    Thanks Thanks Received 
    412
    Thanked in
    208 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Sve je to fino što ti pišeš iz svoje struke. Samo da pojasnimo par stvari jer mi nekako pišeš zbrda zdola, a još ne koristiš razmake pa se mi pravnici i ekonomisti pogubimo. Da naslovimo:

    1. Jedno je kad investitor ima megalomansku guzicu i oće da napravi ultra mega giga košnicu sa što manje m2 koji se ne mogu prodati.
    2. Drugo je kad grad hoće da uredi glavni trg.

    Za početak te dvije stavke ćemo razlikovati. Jer pod 1 profit igra ulogu. Kasnije ću se vratit na ovu stavku 1, a sad bih prešao na stavku 2.

    Glavni grad ima za početak glavnog arhitektu i sekretarijat za prostorno planiranje u uređivanje. Sumanjam da tu sjede ekonomisti i pravnici. Već ljudi od struke tj građevinski inžinjeri i arhitekte. Kada glavni grad nauči neku rekonstrukciju ulice, on raspisuje tender i kaže koliko to treba da košta. Cijenu koštanja ne određuje nikakvih ekonomista, već neko od ljudi iz struke koji znaju da ide toliko i toliko m3 betona, toliko željeza i sl.
    I onda se prikupljaju ponude.

    To što nema nikakvog nadozra ni kontrole adekvatne što se sa tim projetkima radi, kakvi se materijali koriste i slično nije krivica nikakvog ekonomiste ni pravnika. Meni ćeš uvalit beton bilo kakav, meni je svaki isti. Kao je meni bitno ide li 1 lopata cimenta ili 5 na 10 lopa tapijeska. Inžinjeri i nadzoru treba da bude bitno.

    E sad na ono glavno. Koliko je nama poznato, grad je pozvao da se dostave rješenja za uređivanje gradskog trga sa podzemnim parkingom ispod istog. Niđe u tom pozivu nije pisalo da je max cijena trag toliko i toliko eura. Dakle niđe se tu nije još pteljao nikakvi ekonomista. A pošto pričamo o pobjedničkom rješenju, koje je donešeno glasovima 4:3 a po reakcijama dijela javnosti je grozno, nema potrebe da pričamo da su ekonomisti i pravnici krivi. Makar ne za odabir pobjedničkog rješenja.

    Da se sad vratim na ono prvo. Koliko je meni poznato, svaki arhitekta, projektant, revizor i ostale titule imaju opciju da ne daju potpis na takve izmjene i uštede od strane investitora. Tu dolazimo do ovoga srce bi htjelo ali se muda skupe.
    Dakle uvijek postoji opcija. Samo je pitanje što će struka da izabere i zašto joj se često skupe muga, čast izuzecima kojih znam da ima.

    Ali je jako loše i ružno reći tako nam je zbog ekonomista i pravnika. Krivi su za dosta toga, ali za arhitektonska rješenja i projekte vala nisu.
    Konkretno za trg ne znam
    Znam da u taj sekreterijat ili agenciju ili kako se vec zovu sjede deset inzenjera koje niko nista ne pita jer isti nisu "sefovi" nego samo invertari tih istih "sefova". Isti inzenjeri koji pojedini "kapa dolje" su bez ikakvih referenci itd. pa imao sam slucaj da mi je isti taj "inzenjer" na zahtjev "sefa" trazio da se određeni prostor hladi na 18*C a grije na 28*C. Uzeo covjek daljinski od klime u ruke i odredio ocu ovo ovako i kraj. Dzaba ti pises da takav zahtjev povecava kapacitet uređaja tj sistema cak za 300% (radi se o prostoru od preko 270 kvadrata visine osam metara). Ja se pozovem da tako nije po preporukama i standardima, on dovede pravnika i odgovara da standardi i preporuke nisu pravno obavezni, nego samo zakon. Pa onda taj "inzenjer" biva matletiran i ucjenjivan da vrsi pritisak da se to ispostuje. Pa kad se ispostuje i kad se dostavi racun za to onda "istog" nema niđe, pa se na raznorazne nacine skini sa onog objekta pare i prebaci na ovaj da bi zadovoljio "hir" šefa jer on zna sta je sta.
    Da ne pricamo o stavkama fasade kamena mijenjanja u keramiku, micanja staklenih fasada ili krovova i stavljanjem sendvic panela, uklanjanja kamene vune i stavljanje stiropora, micanja termostakala i ubacivanja obicnih da bi se uklopilo u "budzet".
    Ovo je sve u fazi projektovanja, a za izvođenje tek da vidis sto rade isti ti sefovi u iste te sekreterijate agencije itd. Svi ti "inzenjeri" se prekrstit ne smiju od istih a ne da koriguju ili da recu ne slazemo se sa tim direktore, nadređeni itd. Mene su licno isti ti prebacali da ne valja sto pisem cirilicom kad sjedimo za sto pa unosim iste u notes, a ne da recu ovo ne valja.
    Tako je i 100% i za ovaj konkurs "trga". Struka se pita ali samo formalno na "papir" da potpise vec neciju odluku donesenu ko zna gdje i ko zna kad. Jel sad jasno.
    Dalje ovo ne treba da shvatis da ja napadam ekonomiste i pravnike u cjelini, samo napadam one "kontrol frikove" iz administracija kojima je cilj jedino sto vide a kako doci do istog to ih ne interesuje.
    Neko je sad strikirao e ja sam ove 2020 odradio kompletan konkurs za trg i realizovao isti, i sledece godine cu biti sekretar ili ako Bog da gradonacelnik itd.
    Bukvalno prilikom izrade 100% projekata na kojima sam licno ucestvovao evo deset godina, ta "administracija" ima predviđen budzet za taj objekat i ogranicava izradu istog, prvo cijenom, a drugo nerealnim rokovima od samo nekoliko mjeseci (4-5 maksimum) a radi se skoro pa uvijek o objektima od javnog interesa koji treba da sluze minimum 30-ak godina a cije povrsine se krecu od 8-20ak hiljada kvadrata.
    A sigurno "imagine budzet" prilikom projektovanja ne zna projektant niti isti donosi inzenjer nego neki ekonomista.
    Za rekonstrukciju zgrade teh. fakulteta su prilikom izrade tog projekta ocekivali max cijenu od milion eura za sve faze, a njima je po projektu samo slaba struja zamjena kablova na optiku bilo potrebno vise od 800000€ pa su na kraj taj projekat stopirali, i to su ga stopirali profesori istog jer je nerealno da neko iz ministarstva moze da odlucuje koliko ce dati za rekonstrukciju i da ogranicava izradu istog. Zamisli sto bi se desilo da se to izguralo kao sto se izgurava na druge objekte gdje nije bilo otpora
    Znate na sta je licio taj sastanak pred ministarstvom kad su im "određeni profesori" udijelili par vaspitnih samarcina argumentima i kako se vode investicije u drzavi a među njima je bio i buduci premijer a radi se o periodu od prije sedam osam godina.
    Tu sam vidio gdje je struka, i ko se pita u istoj. Da bi prije neku godinu ta ista "isprozivana" ekipa (70%) donijeli zakon o planiranju kakav su donijeli.
    Donijeli zakon o planiranju ljudi od koji je 0% bilo od struke sa sve tadasnjim ministrom (ekonomista ili pravnik)


    Poslato je nadam se

  30. #624
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,304
    Thanks Thanks Given 
    2,782
    Thanks Thanks Received 
    3,940
    Thanked in
    1,909 Posts

    Default

    A ne napdaš ti ekonomiste i pravnike nego ono baš direktno pišeš da su oni krivi. tako je ispalo po ovome što pišeš. A vjerujem da nailaziš na situacije koje si opisao.

    Uglavnom kažeš:

    Znam da u taj sekreterijat ili agenciju ili kako se vec zovu sjede deset inzenjera koje niko nista ne pita jer isti nisu "sefovi" nego samo invertari tih istih "sefova". Isti inzenjeri koji pojedini "kapa dolje" su bez ikakvih referenci itd. pa imao sam slucaj da mi je isti taj "inzenjer" na zahtjev "sefa" trazio da se određeni prostor hladi na 18*C a grije na 28*C. Uzeo covjek daljinski od klime u ruke i odredio ocu ovo ovako i kraj. Dzaba ti pises da takav zahtjev povecava kapacitet uređaja tj sistema cak za 300% (radi se o prostoru od preko 270 kvadrata visine osam metara). Ja se pozovem da tako nije po preporukama i standardima, on dovede pravnika i odgovara da standardi i preporuke nisu pravno obavezni, nego samo zakon. Pa onda taj "inzenjer" biva matletiran i ucjenjivan da vrsi pritisak da se to ispostuje. Pa kad se ispostuje i kad se dostavi racun za to onda "istog" nema niđe, pa se na raznorazne nacine skini sa onog objekta pare i prebaci na ovaj da bi zadovoljio "hir" šefa jer on zna sta je sta.
    Nemoj da se uvrijediš, ali tebi u konkretnom nije kriv ekonomista ni pravnik nego inžinjer i šef inžinjer. Iz kojih pobuda i razloga ti je on tražio klimatizaciju od do toliko stepeni i kasnije doveo pravnika da kaže da je zakon obavezan je problem tog inžinjera. A i ti možeš da odbiješ da potpišeš te izmjene.

    Ili da baš banalizujem na primjeru mog rođaka sa Cetinja kad je otišao kod frizera sa 3€ u džep. Nije znao da je ovaj poskupio usluge na 5€. I kad je došao kod frizera vidio je na papir da piše šišanje 5€ a on mu rekao ja imam samo 3€ nisam ponio novčanik. I frizer ga je pitao pa što ćemo sad? Ti me ošišaj za 3€ koliko misliš da terba.

    Prevedeno na tvoj slučaj - frizer je imao izbor - da ga ošiša za 3€ ili da ga uopšte ne šiša. Tako i inžinjer ima opciju da prihvati neke izmjene ili odbije.

    Ako sam dobro zapamtio, grupa inžinjera iz CG je odbila da izda upotrebnu dozvolu za tunel Sozina pa su kasnije neki sa strane to uradili. Tako da uvijek ima opcija.

    Ekonomista u cijeloj ovoj priči, može da utiče tako što će da kaže imamo toliko i toliko para u budžetu za tu namjenu. Na organima upavljanja je da odluči oće li taj projekat da finansira sa budžetom koji ima, oće li ga prebači za narednu godinu, počet ove godine i nastavit iduće i slično. Drugo je što se struka pod političarima uvija. I to treba jasno i glasno reći.

    Obični građanin koji plaća porez gradu i državi ni ne treba da misli o tome. Ljudi su plaćeni za to. Moje mišljenje je npr da je umjestog jednog Milenijuma moglo da se naprave dva obična mosta tipa Union.
    E sad ekonomski gledano Milenijum je koštao više, ali ima ljudi koji će reći da je to opravdano jer je svojevrsna atrakcija grada. Što jeste istina. Samo je pitanje da li cijena od 7 miliona to opravdava ako znamo da smo mogli za te pare mogli dobiti još jedan most preko Morače npr na kraj ulice Vojislavljevića gdje je prijeko potreban.

    Isto tako na južnu obilaznicu u Donju Goricu se preko Morače pravi most sa centralnim pilonom i sajlama. Mnogi bi rekli bespotrebno skup. A grad kaže da je to odbrano jer žele da se taj dio Donje Gorice više urbanizuje.

    Sve ostale mahinacije mermer - keramika i slične uštede i izmjene treba neko da potpiše i odobri. A to rade inžinjeri. Zašto pojedini srozavaju svoj dugogodišnji trud u školovanje na građevini ili arhitekturi je dobro pitanje. A nisu ni malo laki fakuleti.

    Meni kao ekonomisti bi svako morao dobro da plati taksu za zastakljivanje terasa. Zgrada bi trebala da je zaštićeno djelo arhitekte nekoliko godina, a grad (pravnici) bi trebali da regulišu sa strukom da se taj svojevrsni kičeraj ne može praviti.
    I onda se struka dogovori kakve izmjene mogu, a ekonomista upane i kaže ako će to da rade treba da plate gradu i arhitekti toliko i toliko.

    Na žalost mi smo daleko od toga godinama. Jednoga dana će možda doći i kod nas situacija gdje ćeš za renoviranje kuće morati do opštine da ti srtuka kaže koje materijale i koje boje možeš da koristiš na fasadi. Beč je jedan od takvih gradova koji to praktikuje.
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  31. #625
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    sad je gostovao na tv glavni gradski inzenjer upravo zbog ove priče i sprednje koja se digla po drustvenim mrezama, konstatovao da je simpaticna prica po fb ako se zanemare oni koji vrijedjaju, ali da ga je jako začudilo da je par kolega inzinjera i arhitekata ostavljalo neprimjerene komentare a znaju da je ovo maltene samo nacrt (ovo sam ja rekla, on je upotrijebio neki termin meni manje poznat, tipa da je to samo neka slika i da ce sami projekat biti potpuno druga priča)
    Evo ovako je rekao:
    Da je onaj teren jako pogodan za tu gradnju "podzemnu" za garaze i sl, da grad ima problema sa parkingom a prethodni projekat nije nazalost imao rjesenje za parking zato se opet radi, tako da je plan da se centar potpuno oslobodi od saobraćaja, pa onda za nekoliko dana ce biti press a mozda i neka vrsta javne tribine, pa ce biti predstavljen pobjednicki rad, on nije konacan to je samo predlog prakticno koji je usvojen i koji ce da se doradjuje, vjerovatno da se uklopi i u finansijsku i jos neke konstrukcije, a ona voda na centru trga nije konacno rjesenje, nego je zamisljena kao prostor koji ce moci da se puni vodom ljeti da mu svrha bude rashladjivanej trga a zimi da se pretvorti u klizaliste u centru a najcesce ce biti bez vode....eto tako rece covjek, pa dopustite da kazu nesto, objasne, da odbrane rad, ne pljujte bez pokrića. Mozda vam se na kraju i dopadne...vidis meni se ideja sa vodom ljeti, klizalistem zimi mnogo dopada....to su sve ideje koje ne mora da se iskoriste, a mozda i hoce
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

Page 25 of 79 FirstFirst ... 152122232425262728293575 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 28-12-20, 20:14
  2. Titograd ili Podgorica
    By Igor R in forum Centralni
    Replies: 85
    Last Post: 21-12-09, 19:09
  3. Titograd Band
    By Boki99 in forum Centralni
    Replies: 5
    Last Post: 10-01-08, 13:08
  4. Titograd drugima
    By SHORTY in forum Centralni
    Replies: 183
    Last Post: 11-10-05, 14:52
  5. Replies: 216
    Last Post: 27-04-05, 09:41

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •