Results 1 to 20 of 20

Thread: ispis iz bosanskog drzavljanstva - odricanje

  1. #1
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ispis iz bosanskog drzavljanstva - odricanje

    Pitanje imam drzavljanstvo Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine (tri drzavljanstva trenutno).


    Kako bi dobio posao u drzavnoj sluzbi u Crnoj Gori, dali su mi uslov da ne smijem imati nijedno drzavljanstvo osim drzavljanstva Crne Gore.


    Moram da se odreknem drzavljanstva Bosne i Hercegovine i drzavljanstva Srbije.


    Sto se tice ispisa iz drzavljanstva Srbije to nije problem jer mi je blizu i sve poznato.


    Sto se tice Ispisa iz drzavljanstva Bosne i Hercegovine; tu imam jedno pitanje, mozda neko nesto zna.


    Drzavljanstvo BIH sam dobio po majci, medjutim tamo nemam imovine nit bilo sta.


    Imam par prekrsaja u saobracaju i nabralo mi se mislim kazne sa kamatama preko 500 EUR, nisam platio nista tako da imam dug u Bosni i Hercegovini koji nije placen


    Sad me zanima da li ja mogu uraditi ispis iz bosanskog drzavljanstva a da ne placam te troskove koji me cekaju ?

  2. #2
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    25
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa plati dug red je imaš i posao na budžetu ��

  3. #3
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam da je najbolje platiti ali ako ne moram ne bi placao zato i pitam

  4. #4
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,444
    Thanks Thanks Given 
    5,237
    Thanks Thanks Received 
    3,744
    Thanked in
    1,493 Posts

    Default

    E moj vela, pravi si reprezent drzavnog sluzbenika.
    Sa srecom na poslu pa da vazda glasas kako treba i da te djeca zamijene kad krenes u penziju.
    Sve najljepse od srca!

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

  5. #5
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,956
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    tačno te vidim kako se savršeno uklapaš u državnu službu.
    nothing comes from violence and nothing ever could

  6. #6
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pogledaj: Zakon o drzavljanstvu Bosne i Hercegovine

    PRESTANAK BiH DRŽAVLJANSTVA


    Član 15.

    Državljanstvo se ne može izgubiti ako bi osoba koja je u pitanju time ostala bez državljanstva (apatrid), osim u slučaju utvrđenim članom 23. stav 1.

    Član 16.

    Državljanstvo Bosne i Hercegovine prestaje:
    a) odricanjem,
    b) otpustom,
    c) oduzimanjem,
    d) međunarodnim sporazumom.

    E sad kako vidim imas dva nacina da ti prestane državljanstvo Bosne i Hercegovine

    To je odricanje od drzavljanstva BiH, za sta kazu clanovi zakona slijedece:

    ODRICANJE
    Čl. 17. i 18. su brisani
    Član 19.
    1. Građanin koji je napunio 18 godina, koji živi u inostranstvu i ima državljanstvo druge države, ili mu je zagarantovano sticanje državljanstva druge države, ima pravo da se odrekne BiH državljanstva.
    2. Djetetu koje živi u inostranstvu i ima državljanstvo druge države ili mu je isto zagarantovano prestaje državljanstvo BiH odricanjem na zahtjev oba roditelja kojima je državljanstvo BiH prestalo odricanjem, ili na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo prestalo odricanjem uz saglasnost drugog roditelja koji je državljanin BiH, ili na zahtjev jednog roditelja kojem je državljanstvo BiH prestalo odricanjem, ako je drugi roditelj mrtav ili je izgubio roditeljsko pravo ili je stranac ili osoba bez državljanstva ili na zahtjev usvojioca ako mu je prestalo državljanstvo BiH odricanjem i odnos između usvojioca i usvojenog djeteta je odnos potpunog usvojenja. Ako je dijete starije od 14 godina, zahtijeva se njegov pristanak.
    3. U slučajevima iz st. 1. i 2. ovog člana, državljanstvo BiH prestaje licu kada nadležni organ utvrdi da su ispunjeni potrebni uslovi iz st. 1. i 2. ovog člana i stranci uruči rješenje o prestanku državljanstva BiH, ili kad joj ga nadležno diplomatsko-konzularno predstavništvo BiH u inostranstvu uputi poštom.

    Član 20.

    Odluka o odricanju može biti poništena na zahtjev lica koje nije steklo državljanstvo države koja mu je izdala garanciju.

    Kako vidim ovdje ti niko ne gleda imas li dugova ili nesto slicno.

    I onda imas: Otpust iz drzavljanstva BiH, tu se kako vidim gleda da li si duzan novac:

    OTPUST

    Član 21.
    Otpust iz BiH državljanstva može biti odobren na osnovu zahtjeva lica koje živi na teritoriji BiH, koje ispunjava slijedeće uslove:
    1. da ima 18 godina;
    2. da se protiv njega ne vodi krivični postupak zbog učinjenog krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti, ili ako je osuđen na kaznu zatvora u BiH, da tu kaznu izdržava;
    3. da je izmirio sve nužne doprinose, poreze ili druge zakonske obaveze plaćanja utvrđene pravnosnažnim odlukama nadležnih organa;
    4. da je stekao ili mu je garantovano državljanstvo druge države;
    5. da je ispunio svoje vojne obaveze.

  7. #7
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    18
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @kaemSe - @goozica
    Dobro momci nisam nista ruzno mislio nije malo para u pitanju.

    @dzemaludin

    Ako sam ovo skonto ja se mogu odreci drzavljanstva BiH, ali ne mogu uraditi otpust iz BiH drzavljanstva ?

  8. #8
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by vela View Post
    @kaemSe - @goozica
    Dobro momci nisam nista ruzno mislio nije malo para u pitanju.

    @dzemaludin

    Ako sam ovo skonto ja se mogu odreci drzavljanstva BiH, ali ne mogu uraditi otpust iz BiH drzavljanstva ?
    Ne mogu ti znati sa 100% sigurnoscu, ali cini mi se da je tako iz ovog gore kopiranog.

  9. #9
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Danas objavljen članak od Pobjede.

    pogledaj crvenim slovima podebljano:

    Dvojno državljanstvo kao spas od zatvora
    Bježanje od odlaska u zatvor onih koji su osuđeni za krađe i velike finansijske malverzacije postao je regionalni problem jer zahvaljujući i dvojnom državljanstvu takve osobe mirno žive u susjednim državama. Upravo zbog toga Interpolove potjernice često gube smisao, iako je svaka država sa ponosom isticala prijem u ovu organizaciju i obavezala se da će postupati po njenim pravilima. Šta se zapravo dešava?
    Najsvježiji primjer je Zdravko Mamić, nekadašnji savjetnik fudbalskog kluba Dinamo koji je osuđen u Hrvatskoj na šest i po godina zatvora jer je sa još trojicom saradnika oštetio Dinamo za 15,5 miliona eura, a budžet Hrvatske za 1,6 miliona eura.

    Međutim, nakon što je uhapšen u BiH Mamić je sjutradan pušten na slobodu uz pojašnjenje da se proces izručenja obustavlja jer je bivši čelnik Dinama državljanin BiH, kao i da njeni državljani ne mogu biti izručeni za počinjena krivična djela ukoliko između dvije države ne postoji bilateralni sporazum koji kaže drugačije.
    BiH i Hrvatska su potpisale taj sporazum 2012. godine no u njemu stoji da je on važeći samo za djela koja su počinjena nakon što je ovaj sporazum stupio na snagu. Kako djela koja se Mamiću stavljaju na teret datiraju iz perioda prije toga, njegovo izručenje je odbijeno. Hrvatska je za njim raspisala međunarodnu i nacionalnu potjernicu nakon što je županijski sud u Osjeku prošle nedjelje odlučio da je Mamić kriv.

    Advokat Alma Prnjavorac ekspert za državljanstvo Bosne i Hercegovine, istiće za naš list da u postupku odricanja od državljanstva Bosne i Hercegovine nijedan nadležni organ u Bosni i Hercegovini, ne vrši provjere da li je lice kažnjavano, da li se vodi krivični ili prekršajni postupak, postoje li pravosnažne sudske odluke kao niti da li ima poreznog duga ili duga po bilo kojem pravnom osnovu. Dakle i ukoliko se protiv lica vodi krivični postupak u BiH može provesti proceduru odricanja od državljanstva naše države, pod uslovom da ima drugo državljanstvo ili mu je ono zagarantovano.
    Napominjući da garanciju za sticanje državljanstva pitanje koje se reguliše nacionalnim zakonodavstvom države koja odobrava garanciju, te u najvećem broju slučajeva traže se dokazi da lice nije kažnjavano u toj državi u trenutku izdavanja garancije, a nerijetko i matične države iz koje potiče lice koje aplicira za državljanstvo
    .


    Dan prije izricanje presude Mamić se sklonio u BiH.

    Sa druge strane, Crna Gora i Srbija “muku muče” sa izručenjem Svetozara i Miloša Marovića koji su pravosnažno osuđeni u Crnoj Gori ali mirno žive u Srbiji. Mlađi Marović je nakon pravosnažne presude stekao državljanstvo Srbije. Na koji način i zašto je dobio srpsko državljanstvo to zvanično još niko nije želio da objasni.
    Napominjući da dobro treba proučiti Sporazum o uzajmnom izručenju između Crne Gore i Srbije i da onda ne bi trebalo da bude pravnih dilemma, kriminolog Zlatko Nikolić za Pobjedu kaže da je u slučaju Marović sve moglo da se uradi.
    “Zašto nije urađeno, ne znam. Nekome je izgleda odgovaralo da to bude ovako. To se srpski zove zamajavanje pravde, ali ako se nađe dovoljno političke volje može sve da se popravi i da se ovi izruče. Marovići žive u Beogradu. Da li je potraživanje njih zapravo samo fingiranje zbog domaće javnosti nema podataka, ali tu je sve politika”, smatra Nikolić.
    Pošto je Srbija nedavno zabranila ulazak nekolicini kriminalaca iz Crne Gore, ali je za sada sa granice vraćena samo neka seksualna radnica pa je sve to ispalo komično, Nikolić kaže da misli “da kriminaci neće kušati svoju sreću”“, ali i da, “Crnogorci treba da naprave spisak naših baraba koje ne bi trebalo da puštaju u Crnu Goru”.
    On zaključuje da u državnim odnosima uvek postoji reciprocitet, međutim, “ako nekim strukturama ne odgovara pravljenje tog spiska onda ga neće biti”.

    Kako se pravda primjenjuje na obične građane, činilo se da je slučaj Marović jasan, ali ispostavilo se da za ovaj slučaj u Srbiji niko nije nadležan.

    Ako policija postupa po nalozima Ministarstva pravde nejasno je zašto Ministarstvo nije postupilo po Interpolovoj potjernici. Da stvar bude zanimljivija, iz Ministarstva pravde Srbije tvrde da nijesu nadležni, ako je vjerovati ministarki Neli Kuburović.

    Pobjeda, dnevni list
    17.06.2018

  10. #10
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    32
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nije bitno moraš li ili ne moraš, to bi trebao platiti iz etičkih i moralnih razloga.

  11. #11
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by fifaronaldo View Post
    Nije bitno moraš li ili ne moraš, to bi trebao platiti iz etičkih i moralnih razloga.
    dobro to je ipak moralno pitanje, a fakti su ono gore, a to je da ne mora da plati.

  12. #12
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    25
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Gubil se imovina gubitkom državljanstva ?

  13. #13
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    me gubi se imovina

  14. #14
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    nasao sam na jednom mjestu 15 pitanja i odgovora najcesci za ovu temu, pa mozda ti bude od koristi interesovanju

    1. Sta mi je sa nekretninama koji cu naslijediti u buducnosti ?
    ODGOVOR: Sto se tice nasljeđivanja kada postanes strani državljanin, a nakon ispisa iz drzavljanstva BiH bit ces strano fizicko lice, ali sa nasljedstvom u BiH nemas nikakvih ogranicenja, najlakse receno: izjednacen si sa domacim drzavljaninom sto se tice nasljedstva.

    2. Da li kada se ispisem iz bosanskog drzavljanstva da li mogu sticati vlasništvo nad nekretninama, u smislu da kupim novu nekretninu ?
    ODGOVOR: Sto se tice kupovine nekretnina u BiH, nemas nikakvih ogranicenja prilikom kupovine nekretnina.

    3. Moje ime je greskom u jednom slovu je razlicito u BiH u odnosu na podatke u inostranstvu. U Ambasadi BiH mi oko toga ne mogu pomoci pored toga prezime mi je drugo jer sam se udala ovdje pa i to valja valjda upisati u bosni jel to tacno ? odricanje bosanskog drzavljanstva
    ODGOVOR: Tvoje ime u BiH mora biti identicno kao ime u inostranstvu, takode moras izvrsiti proceduru upisa vjencanja u BiH te regulisati prezime da bude isto kao tvoje u inostranstvu.

    4. Da li potvrda o rezidentinosti u inostranstvu moze biti starija od 6 mjeseci ?
    ODGOVOR: Potvrda o prebivalistu/rezidentnosti u inostranstvu ne smije biti starija od 6 mjeseci.

    5. Ugovor o dozivotnom izdrzavanju imam sa mamom, da li cu moci tu imovinu dobiti nakon sto se odreknem drzavljanstva Bosne i Hercegovine ?
    ODGOVOR: Da, pitanje prenosa vlasnistva nema ogranicenja u pogledu ispisa iz drzavljanstva BiH i ugovora o dozivotnom izdrzavanju.

    6. Da li je procedura ispisa iz bosanskog drzavljanstva jednostavnija ako se radi radi drzavljanstva Hrvatske ?
    ODGOVOR: Procedure su identicne, bez obzira radi kojeg drzavljanstva se odrices od drzavljanstva Bosne i Hercegovine.

    7. Koliko kosta ispis iz drzavljanstva BiH ?
    ODGOVOR: Administrativna taksa za prestanak drzavljanstva BiH iznosi 800,00 KM odnosno 200 KM za one koji imaju, odnosno sticu drzavljanstvo drzava bivse Jugoslavije.

    8. Na meni se vodi jedna manja vikendica sto su mi poklonili dedo i nana hocul je izgubiti ?
    ODGOVOR: Sve sto u BiH imas od vlasnistva na nekretninama, i daje ces da imas, tvoje vlasnistvo niko ne moze oduzeti bez obzira na tvoje drzavljanstvo.

    9. Sta je sa vojim rokom i ispisom iz drzavljanstva BiH ?
    ODGOVOR: U Bosni i Hercegovini, vise nema vojnog roka, tako da nema problema oko vojnog roka i odricanja od drzavljanstva BiH.

    10. Moram li imati jedinstveni maticni broj u BiH ? A radi Ispis iz drzavljanstva BiH
    ODGOVOR: Mora se imati odreden i upisan JMBG.

    11. Ako sam mijenjala prezime, udala se pa razvela a to nije zabiljezeno u Bosni i Hercegovini, a želim odricanje od BiH drzavljanstva sta se mora raditi:
    ODGOVOR: Mora se provesti sve u maticne knjige u Bosni i Hercegovini kako bi se regulisalo prezime. Ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena

    12. Da li se mora imati pasoš Bosne i Hercegovine prilikom odricanja od BiH državljanstva, jer tako traže u Ambasadi BiH ? Koliko kosta ispis iz bosanskog drzavljanstva
    ODGOVOR: Ne mora, prilikom procedure ispisa iz BIH drzavljanstva.

    13. Da li se mora imati lična karta Bosne i Hercegovine prilikom odricanja od BiH državljanstva, jer tako traže u Ambasadi BiH ?
    ODGOVOR: Ne mora se imati ni licna karta prilikom procedure ispisa iz BIH drzavljanstva

    14. jel se ispis iz bosanskohercegovackog drzavljanstva radi u MUP Sarajevo ?
    Procedura odricanja od BiH državljanstva se vrsi pred Ministarstvom civilnih poslova Bosne i Hercegovine, pred: odjelom za državljanstvo.

    15. Da li bh. državljani mogu uživati diplomatsku zaštitu države BiH – odnosno može li se BiH supstituisati namjesto oštećenog pojedinca u sporovima protiv druge države, i koja bh. institucija je nadležna po tom pitanju? Ispis iz bosanskog drzavljanstva u Njemackoj
    ODGOOVR: Da bh. državljani uživaju zaštitu matične države u određenim slučajevima. Nivo zaštite zavisi i od bilateralnih sporazuma koje je BiH zaključila sa državom prijema.
    Nadležna institucija je Ministarstvo vanjskih poslova preko svoje DKP mreže. Na linku je informacija šta DKP mogu uraditi za državljane BiH u inostranstvu Ispis iz drzavljanstva BiH

  15. #15
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    25
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Hvala !

  16. #16
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nikolic View Post
    Hvala !
    ma nema na cemu

  17. #17
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Evo jos nesto korisno:

    Crnogorskog državljanstva se odreklo 2.238 građana
    Odricanje od bosanskog drzavljanstva
    Crnogorskog državljanstva se odreklo 2.238 građana Od 5. marta 2008. godine 131 građanin izgubio je crnogorsko jer je imao državljanstvo Srbije U poslednjih devet godina podnijeto je 32.768 zahtjeva, od čega su 25.073 lica stekla crnogorsko državljanstvo. Ispis iz drzavljanstva BiH
    Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) saopštilo je „Danu” da je od januara 2006. do sada ispis iz državljanstva tražilo 2.238 lica, dok je od stupanja na snagu Zakona o državljanstvu, od 5. marta 2008. godine, 131 građanin izgubio crnogorsko, jer je imao državljanstvo Srbije. Ispis iz drzavljanstva BiH cijena
    Na drugoj strani, od početka primjene Zakona o državljanstvu podnijeto je 32.768 zahtjeva za pri-jem državljanstvo, od čega ga je 25.073 lica dobilo. Ispis iz BiH drzavljanstva
    Odricanje od drzavljanstva Bosne i Hercegovine
    – Prema ručno vođenim evidencijama i elektronskim evidencijama, u periodu od 1. januara 2006. ukupno je 2.238 lica dobilo otpust iz državljanstva. Shodno Zakonu o državljanstvu, državljanstvo gubi se, po zahtjevu državljanina, otpustom. Podnosioci zahtjeva za otpust u obrascu ne navode razloge zbog kojih su podnijeli zahtjev. Najčešće su lica tražila otpust iz državljanstva radi sticanja državljanstva Njemačke, zatim Holandije, Austrije i Slovenije – kažu u MUPu za „Dan”.
    Svim licima koja su podnijela zahtjev za otpust iz držvljanstva i ispunjavala uslove propisane zako-nom u sprovedenom postupku u zakonom propisanom roku od godinu, donijeta su rješenja o ot-pustu iz državljanstva. Da bi lice tražilo otpust iz državljanstva potrebano je da ima 18 godina, te da dostavi dokaz da ima državljanstvo druge države ili dokaz da će biti primljen u državljanstvo druge države i dokaze da stvarno borave na teritoriji druge zemlje. Otpust iz BiH drzavljanstva
    Ispis iz drzavljanstva BiH cijena
    Takođe, i djeci, na zahtjev roditelja koji gube državljanstvo, donijeta su rješenja o otpustu iz državljanstva, pod uslovom da ne ostanu bez državljanstva. Odricanje od bosanskog drzavljanstva

    – Kada govorimo o licima koja su zadržala državljanstvo neke druge države (imaju dvojno državljan-stvo), i onim licima koja su po sili zakona izgubila državljanstvo, važno je naglasiti da je normativni okvir napravio distinkciju između onih građana koji su imali državljanstvo neke druge zemlje prije dana proglašenja nezavisnosti Crne Gore, 3. juna 2006. godine, i onih lica koja su državljanstvo neke druge države stekla nakon navedenog datuma. Shodno članu 24 Zakona o državljanstvu propisano je da punoljetni državljanin koji ima i državljanstvo druge države, po sili zakona gubi državljanstvo, ako je dobrovoljno stekao državljanstvo druge države. Takođe, zakonom je propisano da međuna-rodnim ugovorima i sporazumima može se ustanoviti dvojno državljanstvo, pod uslovom uzajamno-sti, gdje podsjećamo da nema potpisanih međudržavnih ugovora o dvojnom državljanstvu. Drža-vljanstvo gubi se po sili zakona danom nastupanja činjenica ili okolnosti iz člana 24 ovog zakona, o čemu nadležni organ, po službenoj dužnosti, donosi rješenje – objašnjavaju u MUPu. Odricanje od drzavljanstva BiH cijena
    Ispis iz drzavljanstva BiH
    Svaki građanin Crne Gore koji je, pored domaćeg državljanstva, na dan 3. juna 2006. imao i drža-vljanstvo neke druge države, ima pravo da zadrži i domaće državljanstvo. Ispis iz bosanskog drzavljanstva

    Državljanin koji je nakon 3. juna 2006. dobrovoljno stekao neko drugo državljanstvo može zadržati i državljanstvo najduže godinu od dana usvajanja Ustava Crne Gore, do potpisivanja bilateralnog sporazma sa zemljom čije je državljanstvo stekao. U postupku donošenja rješenja, nadležni organ obavezan je da omogući licu da se izjasni o činjenicama i okolnostima iz člana 24 Zakona o državljan-stvu. Ukoliko se izjasni da želi da zadrži državljanstvo, on mora u roku od tri mjeseca od davanja izja-ve da dostavi dokaz da je pokrenuo postupak otpusta iz državljanstva druge države, a u roku od go-dinu da dostavi dokaz o otpustu iz državljanstva druge države, dok, ukoliko se izjasni da želi da zadr-ži državljanstvo druge države, on po sili zakona gubi državljanstvo. Od stupanja na snagu Zakona o državljanstvu od 5. marta 2008. godine do danas, ukupno je 131 lice izgubilo državljanstvo po sili za-kona, jer je u postupku utvrđeno da pored crnogorskog, ta lica su dobrovoljno stekli državljanstvo druge države, to jest Republike Srbije – kažu u MUPu. Ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena

    Takođe, od početka primjene Zakona o državljanstvu do 1. avgusta ove godine 25.073 lica su stekla državljanstvo prijemom.

    – Riječ je prevashodno o državljanima bivše SFRJ, koji su imali zakoniti boravak u Crnoj Gori (prebi-valište, stalno nastanjenje, boravak po osnovu priznatog statusa izbjeglice u Crnoj Gori – azil, status raseljenog lica iz republika bivše SFRJ u Crnoj Gori na osnovu Uredbe o zbrinjavanju raseljenih lica iz 1992. godine i lice koje je 1991. došlo iz Narodne Socijalističke Republike Albanije u Socijalističku Re-publiku Crnu Goru, na osnovu međunarodnog sporazuma između SFRJ i NSR Albanije i ostvarilo sta-tus stranca sa stalnim nastanjenjem, najmanje godinu prije podnošenja zahtjeva – zaključuju u MUPu. Ispis iz drzavljanstva BiH

  18. #18
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A šta ces nisu imali izbora

  19. #19
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    51
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by slobodang View Post
    A šta ces nisu imali izbora
    Tacno, ili jedno ili drugo, a svako tezi boljemu

  20. #20
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo je zanimljivo https://www.krstarica.com/zivot/zive...drzavljanstva/

    Ukinute sporne odredbe zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine - ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena
    Kao advokat pravni ekspert sa višedecenijskim iskustvom sa državljanstvom BiH – pojasnite nam najnoviju odluku Ustavnog suda BiH koja se odnosi na ukidanje pojedinih članova Zakona o državljanstvu BiH?
    Uloga Ustavnog suda BiH jeste da podržava Ustav BiH. Prvom rečenicom člana I/7.b) Ustava Bosne i Hercegovine propisano je da nijednom licu neće biti arbitrarno uskraćeno državljanstvo BiH. Dakle, Ustavni sud je postupao u okviru svoje nadležnosti, i ocijenio da odredbe člana 17. i člana 39. stav 1. Zakona o državljanstvu BiH nisu u skladu sa članom I/7.b) i d) Ustava Bosne i Hercegovine jer tim ustavnim odredbama nije utvrđeno da će državljani Bosne i Hercegovine biti lišeni tog državljanstva ukoliko imaju i državljanstvo druge države kojeg se nisu odrekli do datuma određenog osporenim članom, odnosno ukoliko sa tom državom BiH nije zaključila bilateralni sporazum o dvojnom državljanstvu. Prema dosadašnjem zakonu o državljanstvu BiH, osobe koje su ranije stekle državljanstvo neke druge države, trebale bi se do 01. januara 2013. godine izjasniti o tome čije državljanstvo žele. ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena 2019, odnosno odricanje od bosanskog drzavljanstva

    Kao advokat, sigurna sam da volja ustavotvorca, ako ga možemo tako nazvati jer znamo okolnosti donošenja Ustava BiH, nije bila da izbjeglicama oteža povratak u Bosnu i Hercegovinu. Stoga, Ustavni sud BiH ocjenjuje kao nesporno da bi primjena osporenih zakonskih odredaba izuzetno otežala povratak ove kategorije izbjeglih lica, jer bi im se oduzelo bh. državljanstvo i time bi u matičnoj zemlji postali strani državljani. To je razlog za ispis iz drzavljanstva BiH
    Ustav Bosne i Hercegovine nigdje ne propisuje da će se državljani Bosne i Hercegovine koji imaju državljanstvo druge države morati odreći tog državljanstva ako žele da zadrže (i) državljanstvo Bosne i Hercegovine. Tačno je da Ustav Bosne i Hercegovine propisuje da državljani Bosne i Hercegovine mogu imati državljanstvo druge države pod uvjetom da postoji bilateralni ugovor između Bosne i Hercegovine i te zemlje. Međutim, Ustav Bosne i Hercegovine, tačnije član I/7.d), nigdje ne propisuje da će se državljani Bosne i Hercegovine koji imaju državljanstvo druge države morati odreći tog državljanstva ukoliko nije zaključen bilateralni ugovor između te države i Bosne i Hercegovine, ako žele da zadrže i državljanstvo Bosne i Hercegovine. Osporene zakonske odredbe upravo to propisuju, državljanima Bosne i Hercegovine koji imaju državljanstvo druge države dosadašnjim se Zakonom o državljanstvu BiH postavljao uvjet na koji oni ne mogu utjecati. Državljani Bosne i Hercegovine su državljanstvo druge države stekli na osnovu propisa te države, nezavisno od toga da li je Bosna i Hercegovina sa tom državom zaključila bilateralni ugovor (npr: Kraljevina Švedska). Odricanje od bosanskog drzavljanstva
    Jedan od najznačajnih izvora u pogledu međunarodnih načela o državljanstvu predstavlja Opća deklaracija o ljudskim pravima iz 1948. godine na koju se poziva i u Preambuli Ustava Bosne i Hercegovine. Navedena deklaracija proklamira da svako ima pravo na državljanstvo, te da niko ne smije samovoljno biti lišen svog državljanstva, niti prava da promijeni svoje državljanstvo.

    „U narodu“ postoji mišljenje da Bosna i Hercegovina ne dopušta dvojno državljanstvo? Ispis iz bosanskog drzavljanstva u Njemackoj
    Ne, to nije tačno, Bosna i Hercegovina dopušta dvojno državljanstvo svojim državljanima, a tu je i moratorij iz 2004.g. na primjenu zakonske odredbe u trajanju od deset godina, koji je donio Ured visokog predstavnika za BiH, koja se odnosi na spornu zakonsku odredbe o gubitku BiH državljanstva, ukoliko se stekne državljanstvo neke druge države, koja ne zabranjuje dvojna državljanstva. Međutim, neke države EU to ne dopuštaju dvojna državljanstva, upravo iz toga razloga naši državljani koji su se već integrisali u stranu državu, proveli određeno vrijeme stalnog boravka u toj državi, te stekli uvjete za sticanje državljanstva te države, kao zadnji i najbolniji zadatak imaju da se odreknu državljanstva Bosne i Hercegovine, ističe naš sagovornik advokat Alma Prnjavorac.

    Odricanje od bosanskog drzavljanstva
    Tendencija ispisa bosanskog BiH se smanjuje u proteklim godinama? Ispis iz bosanskog drzavljanstva
    Tačno, sada se u prosjeku godišnje ispiše iz državljanstva BiH svega oko 3.000 ljudi, a iz godine u godinu taj broj postaje sve manji. Države koje su do sada bilo striktno opredjeljenje za jedno državljanstvo poput Danske, sada najavljuju uvođenje dvojnoga državljanstva što je odlična vijest za BiH državljane u Danskoj. Također, jako dobra vijest za naše državljane u Njemačkoj jeste da Njemačka uskoro uvodi dvojno državljanstvo za djecu stranaca pod određenim uslovima – riječ je o sporazumu konzervativaca njemačke kancelarke Angele Merkel i socijaldemokrata o proširivanju mogućnosti dobijanja dvojnog državljanstva za djecu stranaca. Time bi dugogodišnja debata o dvojnom državljanstvu konačno trebala biti završena. Pored toga, Bosna i Hercegovina trenutno pokušava potpisati sporazum o dvojnom državljanstvu sa Norveškom. Tako sve veći broj država uvodi mogućnost dvojnog državljanstva, a važno je navesti i to da se, čim Bosna i Hercegovina postane članica Europske unije, više ni jedno lice neće morati odreći državljanstva Bosne i Hercegovine, budući da sve navedene zemlje dopuštaju dvojna državljanstva pod uslovom da je riječ o državljanstvu države koja je članica EU. Ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena
    ispis iz bosanskog drzavljanstva cijena

    Kako se u Europskoj uniji definiše državljanstvo u pogledu prestanka državljanstva i sticanja?
    Kada su u pitanju stjecanje i prestanak državljanstva, u tom pogledu u unutrašnjem pravu ne postoji državna jednoobrazna praksa. Ipak se mogu razabrati, između ostalog, neka osnovna načela: da je diskreciono pravo svake države da odredi ko ima pravo na njezino državljanstvo; da država može predviđati svojim zakonima različite uvjete za primanje u svoje državljanstvo i da država ne može otpustiti iz svog državljanstva neko lice suprotno njegovoj volji. Neke države koje imaju brojno iseljeništvo ili svoje etničke pripadnike u susjednim državama svojim zakonima namjerno dopuštaju stjecanje vlastitog državljanstva bez obaveze otpusta iz prijašnjeg državljanstva. Dalje, u sklopu uređenja odnosa država sljednica nastalih raspadom države prethodnice, ponegdje se dvojno državljanstvo nekih lica dopušta kao političko rješenje.
    Evropskom konvencijom o državljanstvu (Odluka o ratifikaciji navedene konvencije u BiH stupila je na snagu 10. 03. 2008.godine) potvrđeno je međunarodno pravilo da je ekskluzivno pravo države da prema svom vlastitom pravu odredi ko su njeni državljani. U članu 7. stav 1. tačka a) navedene konvencije regulirano je da država ugovornica ne smije predvidjeti svojim unutrašnjim pravom gubitak njenog državljanstva ex lege, osim u slučaju dobrovoljnog stjecanja drugog državljanstva. S druge strane, članom 16. navedene konvencije propisano je da država ugovornica ne treba utvrđivati da je odricanje ili gubitak drugog državljanstva uvjet za stjecanje ili zadržavanje njenog državljanstva u slučaju kada takvo zadržavanje ili gubitak nisu mogući, ili se ne mogu razumno zahtijevati od lica.

    Da li će biti olakšano vraćanje BiH državljanstva u budućnosti?
    Da, novim izmjenama i dopunama Zakona o državljanstvu BiH, koje bi uskoro trebale stupiti na pravnu snagu, lice kojem je državljanstvo BiH zbog sticanja ili zadržavanja državljanstva druge države prestalo odricanjem ili otpustom iz BiH državljanstva, moći će podnijeti zahtjev za ponovno sticanje državljanstva BiH, ako ima odobren privremeni boravak najmanje posljednju godinu na teritoriji BiH ili odobren stalni boravak u BiH. To mnogostruko olakšava ponovno sticanje BiH državljanstva onim licima koja su se morala odreći BiH državljanstva zbog nekog drugog državljanstva, što mnogostruko olakšava proces vraćanja BiH državljanstva u odnosu na dosadašnji zakon o državljanstvu BiH. Imamo puno osoba koje su stekle penziju u inostranstvu i sada su nakon prestanka radnog odnosa odlučili da se vrate u BiH i ovdje ponovno žive, te da vrate i svoje državljanstvo.

    Šta Bosna i Hercegovina može uraditi da se taj negativni trend ispisa iz državljana BiH zaustavi?
    ispis iz bosanskog drzavljanstva
    Mnogo toga, a primarno bi bilo ulazak u EU. Nakon ulaska BiH u EU, nijedno lice ne bi moralo da se odrekne BiH državljanstva, a svi oni koji su ga se morali odreći imali bi mogućnost ponovnog vraćanja državljanstva Bosne i Hercegovine.
    Međutim, trend odricanja od BiH državljanstva se smanjuje iz godine u godinu. Od 2003. godine kada je broj onih kojima je prestalo BiH državljanstvo bio najveći, svake naredne godine taj broj je manji, a posebno olakšanje jeste najava mnogih država da će uvesti mogućnost dvojnoga državljanstva i za države koje nisu članice EU, za naš list navodi advokat Azur Prnjavorac. To je razlog za ispis iz bosanskog drzavljanstvaIzvor: Krstarica
    Last edited by slobodang; 01-07-18 at 20:00.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Malo bosanskog humora
    By zabavnik in forum #montecafe
    Replies: 1
    Last Post: 16-08-16, 17:29
  2. Replies: 3
    Last Post: 29-09-14, 22:33
  3. Pitanje u vezi drzavljanstva
    By Zetaman in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-05, 17:25
  4. odricanje od nacionalnog imena ???
    By Kralj Uros je nas papa in forum Istorija
    Replies: 26
    Last Post: 13-02-05, 21:15
  5. Odricanje od Crne Gore
    By Beranac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 27
    Last Post: 21-01-05, 16:05

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •