Page 8 of 35 FirstFirst ... 45678910111218 ... LastLast
Results 176 to 200 of 857

Thread: Povratak u budućnost: Raščišćavanje

  1. #176
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1,866
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    217
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Samo da se zna...1900-ta godina

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока

  2. #177
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by buzzmissman View Post
    Samo da se zna...1900-ta godina

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
    Habsburška Monarhija je pojmove srpski i hrvatski smatrala istoznačnicama, kao albanski i šiptarski. Dva imena za isti jezik. Uostalom, to nema nikakve veze s vjerom. Dubrovnik je uvijek bio čisto katolički, a mnogi su se dubrovački katolici krajem 19. stoljeća smatrali Srbima. Pravoslavlja uopće nema u Dubrovačkoj Republici.

  3. #178
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,980
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,337
    Thanked in
    1,865 Posts

    Default

    Tadašnji papa, Lav XIII (1810-1903), javno i pismeno priznao Dubrovčanima da su Srbi.

    Nego nećemo o tome... Ima boljih tema...


    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  4. #179
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    889
    Thanks Thanks Given 
    1,860
    Thanks Thanks Received 
    204
    Thanked in
    132 Posts

    Default

    https://www.dnevnik.rs/drustvo/tri-p...iku-13-05-2018

    Sto se tice genocida Bosnjaka u Boki.... No comment...

    A tek video sa YT, ufffff

    Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

  5. #180
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Srpski, hrvatski, bošnjački i crnogorski su isti jezici, ne znam čemu polemika o tome. Jedini razlog zašto se taj jezik ne zove južnoslovenski ili sl je politika, ne vrijedi polemisati oko toga

    Sent from my p20 lite using Tapatalk
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  6. #181
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Dubrovčani mogu biti Srbi samo po jezičnoj teoriji po kojoj su svi štokavci Srbi, kajkavci Slovenci, a čakavci Hrvati. Onda su svi Bošnjaci, svi Crnogorci i preko 57% Hrvata ustvari Srbi. Sve pravoslavne crkve u Dubrovniku podignute su nakon pada Republike, u Dubrovačkoj Republici pravoslavlja uopće nema.

    U filmu se svi muslimani našeg jezika pogrješno nazivaju Bošnjacima, ali same informacije iz filma su točne. Muslimani su pobijeni i protjerani iz Herceg-Novog i Risna.

  7. #182
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by chucknorris View Post
    Srpski, hrvatski, bošnjački i crnogorski su isti jezici, ne znam čemu polemika o tome. Jedini razlog zašto se taj jezik ne zove južnoslovenski ili sl je politika, ne vrijedi polemisati oko toga

    Sent from my p20 lite using Tapatalk
    Ne može južnoslavenski jer su južnoslavenski jezici i slovenski, bugarski i makedonski.

  8. #183
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,232
    Thanks Thanks Given 
    785
    Thanks Thanks Received 
    1,518
    Thanked in
    756 Posts

    Default

    Ada, moze srpsko-hrvatski, kako su ga Vuk i Mazuranic nazvali. Kakvi su to kompleksi u Crnogoraca i Bosnjaka, a i Hrvata kojima mora bit hrvatskosrpski. Ali taj naziv ima svoju istoriju i u njegovom imenu su dvije zemlje koje, osim sto su najvece, geografski cine granicu tog podrucja (istok-zapad) na kom se govori tim jezikom. I jednog dana ce se vratiti srpskohrvatski kao jedan zajednicki jezik na ovim prostorima.


  9. #184
    Join Date
    May 2009
    Posts
    2,968
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    434
    Thanked in
    290 Posts

    Default

    po forumasima nova podjela
    svi katolici su Hrvati ne postoje Srbi katolici, Crnogorci katolici, Albanci katolici ,malisori
    svi muslimani su Bosnjaci
    svi pravoslavci su Srbi
    top posaljite ovo u USA

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  10. #185
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1,866
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    217
    Thanked in
    120 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samotnjak View Post
    Habsburška Monarhija je pojmove srpski i hrvatski smatrala istoznačnicama, kao albanski i šiptarski. Dva imena za isti jezik. Uostalom, to nema nikakve veze s vjerom. Dubrovnik je uvijek bio čisto katolički, a mnogi su se dubrovački katolici krajem 19. stoljeća smatrali Srbima. Pravoslavlja uopće nema u Dubrovačkoj Republici.
    Još i ovo.U rukama sam imao pisma iz 20-tih godina prošlog vijeka,od gospođe Venzilović,starodubrovačke porodice,i sva su pisana ćirilicom.U Dubrovniku je većina naroda bila srpska.Pregledajte arhive

    Послато са SM-N975F помоћу Тапатока

  11. #186
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,393
    Thanks Thanks Given 
    386
    Thanks Thanks Received 
    136
    Thanked in
    88 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samotnjak View Post
    Dubrovnik je uvijek bio čisto katolički. Dubrovačka Republika nije imala drugih bogomolja osim katoličkih, jedino su Židovi imali sinagogu u jednoj ulici ustupljenoj im iz taktičkih razloga. Samo su katolici mogli biti državljani Republike, pravoslavcima i muslimanima nije bilo dopušteno prenoćiti u Gradu.

    Što se tiče ubijanja i protjerivanja muslimana iz oslobođenih područja nakon pada Osmanskog Carstva, o tome govori izvrstan dokumentarac Bošnjaci-genocid u kontinuitetu. U Herceg-Novom je u 17. stoljeću bilo 45 džamija, 40 mesdžida, dvije medrese i brojni mektebi. Svi su ti objekti uništeni, a brojni muslimani su pobijeni. Ostali su protjerani u Bar, Ulcinj, Albaniju i u najvećem broju istočnu Hercegovinu.

    Između 1870. i 1890. godine više od 300 000 muslimana pobijeno je na Balkanu, a u Tursku je protjerano njih 5 000 000.


    Pazi u 2020-oj godini su podaci o kojim pričamo lako provjerljivi (pun internet), tako da ne znam čemu takva zagriženost. Prva pravoslavna crkvena opština je uspostavljena 1790. godine a prvi hram je izgrađen 10 godina kasnije...

  12. #187
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by loodilo View Post
    Pazi u 2020-oj godini su podaci o kojim pričamo lako provjerljivi (pun internet), tako da ne znam čemu takva zagriženost. Prva pravoslavna crkvena opština je uspostavljena 1790. godine a prvi hram je izgrađen 10 godina kasnije...
    Dakle, pred sam kraj postojanja Republike. Dubrovačka Republika je bila država od 1358. do 1808. godine.

  13. #188
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Ada, moze srpsko-hrvatski, kako su ga Vuk i Mazuranic nazvali. Kakvi su to kompleksi u Crnogoraca i Bosnjaka, a i Hrvata kojima mora bit hrvatskosrpski. Ali taj naziv ima svoju istoriju i u njegovom imenu su dvije zemlje koje, osim sto su najvece, geografski cine granicu tog podrucja (istok-zapad) na kom se govori tim jezikom. I jednog dana ce se vratiti srpskohrvatski kao jedan zajednicki jezik na ovim prostorima.
    Jezik je svakako zajednicki juznoslovenski, moguce da smo ove prostore i naselili kao jedan narod. Ta je prica da se zvao srpskohrvatski mogla da pije vodu dok smo bili u zajednickoj drzavi onoj SFRJ i licno mislim da se jezik kojim slucajem zvao crnogorskobosanski da bi tek vidjeli sto su kompleksi. Kad su ga raspadom SFRJ Srbija i Hrvatska nazvale po svojim drzavama, zasto bi ga mi i Bosanci nazivali po susjednim drzavama, da im sjutra olaksamo asimilaciju ?

  14. #189
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,203
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Zato što se ne zovu švajcarski i austrijski, australijskii itd, zato što u italiji nemas 20 jezika nego 1, a razlika je između njih veća nego između srpsko-hrvatskog- bosanskog-crnogorskog.

    Mi smo isti narod, samo u drugoj državi, prema tome je i isti jezik.

  15. #190
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post
    Zato što se ne zovu švajcarski i austrijski, australijskii itd, zato što u italiji nemas 20 jezika nego 1, a razlika je između njih veća nego između srpsko-hrvatskog- bosanskog-crnogorskog.

    Mi smo isti narod, samo u drugoj državi, prema tome je i isti jezik.
    Vidis li druze da su se ratovi vodili, da je doslo do raspada drzave, da vise nijesmo isti narod i ti kazes da jesmo i jos odlucis kako ce jezik da se zove, ne cini li ti se da si ponudio malo neozbiljan odgovor ?

  16. #191
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,232
    Thanks Thanks Given 
    785
    Thanks Thanks Received 
    1,518
    Thanked in
    756 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Ta je prica da se zvao srpskohrvatski mogla da pije vodu dok smo bili u zajednickoj drzavi onoj SFRJ
    Ajde u pamet se malo, pa skontaj da je taj jezik, kao i njegov naziv, stariji od SFRJ. I od one Kraljevine Jugoslavije. I od Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.

    Stoga, rekoh vec, jezik ima svoju istoriju, standardizovan je na vrijeme (prije ovih eksperimenata od drzavnih zajednica) i apsolutno nista u vezi njega ne treba mijenjati, samo mu vratiti ime koje mu svakako pripada. Srpsko-hrvatski.


  17. #192
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,203
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by opmne View Post
    Vidis li druze da su se ratovi vodili, da je doslo do raspada drzave, da vise nijesmo isti narod i ti kazes da jesmo i jos odlucis kako ce jezik da se zove, ne cini li ti se da si ponudio malo neozbiljan odgovor ?
    Možeš se sa bratom posvađati, ali to ti je i dalje brat. Posvađao si se nekad sa majkom i ocem? Nisu ti više majka i otac?

    Šta sa građanskim ratovima? Grci više nisu grci? Španci više nisu španci? Eto i to naučih večeras od tebe.

    Isti smo mi narod, samo mi koji smo bili pod turcima nemamo dovoljno kulture kao oni koji su bili pod austrougarima.

    Više su ratova vodili Njemci među sobom nego što ćemo mi na balkanu ikad voditi.
    Last edited by siux; 19-07-20 at 20:59.

  18. The Following User Says Thank You to siux For This Useful Post:


  19. #193
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    6,049
    Thanks Thanks Given 
    536
    Thanks Thanks Received 
    636
    Thanked in
    386 Posts

    Default

    Momci razumijem ja sto vi ocete da kazete, ne morate se truditi da mi objasnite, samo me interesuje zasto sebi uskratiti pravo koje brat koristi

  20. The Following User Says Thank You to opmne For This Useful Post:


  21. #194
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,232
    Thanks Thanks Given 
    785
    Thanks Thanks Received 
    1,518
    Thanked in
    756 Posts

    Default

    Kad se budes udostojio da odgovoris na konkretne argumente, a ne djuture, mozemo da pricamo...


  22. #195
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    21
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Odje se mozemo sloziti da pricamo isti jezik i lingvisticki postoji jedan jezik u ove cetiri drzave ali sto je neko rekao, ne moze neko ako ga je prvi standardizovao da ga prisvoji, po meni mi i Bosnjaci imamo puno pravo da ga zovemo crnogorski i bosanski, ali naravno da bi najpravednije bilo da se zove juznoslovenski jezik. Ovako njemacki je germanski jezik, u nazivu je jezik svih Njemaca, nije saksonski, bavarski isl., te ga po toj nekoj liniji prihvataju i Svajcarci i Austrijanci, bez straha od asimilacije, dakle ako cemo po cijeloj grupi naroda onda je juznoslovenski, ne moze jedan narod da ima primat nad drugima.

    Druga je situacija sa engleskim jezikom u npr. Skotskoj i Irskoj, englezi su bukvalno donijeli svoj jezik(koji je u stvari sam po sebi mjesavina staroengleskog germanskog i normanskog tj. francuskog jezika) njima i vremenom je on nadjacao njihove autohtone keltske jezike koji danas jedva opstaju u najruralnijim podrucjima, ovdje smo svi donijeli taj jedan isti jezik. Bjeloruski i ukrajinski su dijalekti ruskog jezika pa im niko ne brani da postoje. Eto i luksemburski jezik postoji a lingvisticki je to klasicni dijalekt vec postojeceg njemackog jezika. Postoje i narodi koji su promijenili naziv svog jezika samo zato sto zive na drugom podrucju, pa tako dok se u SAD prica engleski i oni nisu imali problem sa tim, Buri pricaju tzv. Afrikans jezik koji je dijalekt holandskog.

    Mi smo braca i veoma smo bliski, al koliko god se sporili oko datuma i nacina na koji smo nastali ili postojali, isti narod etnicki vise nismo, sto je fakt, makar dobar dio nas, al brat treba da dozvoli drugom bratu da ima ista prava ili da pravi kompromis, jer je odje on istorijski realan(kao ovaj za jedan standardizovani juznoslovenski jezik). To je moje neko misljenje na temu jezika, a opet se tice i bosnajckog naroda koji je odje glavna tema(jer se dosta ide u off cini mi se).

  23. #196
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,203
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Cogerchina slažem se sa tobom za dosta stvari, ali ne i za sve.

    Moram iznijeti u diskusiju i podatke koje se mogu pronaći na ovom mjestu:

    Radi se o temi na kojoj ljudi kače rezultate genetskog testiranja. Ima puno izbjeglica sa ovih prostora (posebno muslimana iz Bosne i Hercegovine) koji danas žive širom svijeta, i njihovi genetski rezultati se ne razlikuju od rezultata Srba, Hrvata, Crnogoraca i sl. Razlikuju se rezultati Albanaca kao i rezultati iz dvije oblasti iz Hrvatske (ne mogu se sad sjetiti imena, interesantno nije Dalmacija, već negdje u Slavoniji). Mi ostali smo prema tim testovima ISTI.

    Tako da su naše etničke grupe različite nije istina. Istina je da nam je religija nametnula kulturu, a nažalost i u dosta slučajeva mišljenje.

  24. #197
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    21
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post
    Cogerchina slažem se sa tobom za dosta stvari, ali ne i za sve.

    Moram iznijeti u diskusiju i podatke koje se mogu pronaći na ovom mjestu:



    Radi se o temi na kojoj ljudi kače rezultate genetskog testiranja. Ima puno izbjeglica sa ovih prostora (posebno muslimana iz Bosne i Hercegovine) koji danas žive širom svijeta, i njihovi genetski rezultati se ne razlikuju od rezultata Srba, Hrvata, Crnogoraca i sl. Razlikuju se rezultati Albanaca kao i rezultati iz dvije oblasti iz Hrvatske (ne mogu se sad sjetiti imena, interesantno nije Dalmacija, već negdje u Slavoniji). Mi ostali smo prema tim testovima ISTI.

    Tako da su naše etničke grupe različite nije istina. Istina je da nam je religija nametnula kulturu, a nažalost i u dosta slučajeva mišljenje.
    Razumijem poentu i u pravu si, ali donekle, narodi su vise drustveni pojam, dakle enticitet u klasicnom smislu ne prati realna nauka, haplogrupe i genetika, vec istorijski dustvenopoliticki kontekst kako su nastajale. Npr. regija u Hrvatskoj u kojoj ima malo te "dinarske" I2 je Istra(I2 se dijeli na 4 podvrste od kojih je jedna ta dinarska sa epicentrom u danasnjoj Hercegovini, gdje opada kako dalje siris krug, i smatra se najmladjom mutacijom u postojecim haplogrupama). Definitivno nema cistog naroda, nemas u naucnom smislu ciste etnicke mape, samo imas koje se haplogrupe vise pojavljuju(naravno na odredjeni uzorak na kojem su radjene analize, a oni variraju), R1a i R1b su najcesce i bukvalno jedna dominira u Zapadnoj a jedna u Istocnoj Evropi(gotovo cijeloj Istocnoj Evropi, osim kod nas). Tako da smo mi genetski, u naucnom smislu(na postojecim uzorcima) blizi Rumunima nego Rusima, mada minimalno, ali smo u drustvenom kontekstu, kroz jezik koji je broj jedan povezivac i lijepak za jednu grupu naroda naravno mnogo blizi Rusima, mada je ovo vec off topic, sustina je da genetika ne prati drustvenopoliticku realnost i drustvene razlike, bukvalno dva brata ako ih podizes u dva razlicita okruzenja u smislu jezika i kulture, postaju pripadnici dva razlicita naroda, iako su genetski identicni.
    Last edited by Cogerchina; 20-07-20 at 12:50.

  25. #198
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Jezik nosi ime po narodu, a ne po državi. Ako je narod bošnjački, kako je jezik bosanski?

  26. #199
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,232
    Thanks Thanks Given 
    785
    Thanks Thanks Received 
    1,518
    Thanked in
    756 Posts

    Default

    Evo ga i ovaj sa pricom o "braći" i kako treba da imamo slobodu raditi isto sto i "braća" naša... Jel treba da rehabilitujemo četnike? Jel treba?? Ustše isto?? Treba li SVA sranja sto su nasi susjedi radili i mi da odrabotamo? Da bi bili prava braća??

    Jel mozemo jednom u necemo biti pametni? Iznad ovih balkanskih sraanja, a ne uvijek da se utrkujemo u tome ko ce veca budala da bude. Cijeli svijet nam se smije, jbt, pogledaj na youtube temu o nasim jezicima. Cijeli svijet taj jezik prepoznaje kao srpsko-hrvatsi i bukvalno nam se sprdaju i gledaju na nas kao na budale.


  27. #200
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    97
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    21
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samotnjak View Post
    Jezik nosi ime po narodu, a ne po državi. Ako je narod bošnjački, kako je jezik bosanski?
    Ne znam odgovor na ovo pitanje ali je fakt da su me par puta ispravili prijatelji koji su vise u temi da se jezik zvanicno naziva bosanski i da postoje neke dileme oko njegovog imena, sto sam provjerio i naziv mu jeste takav. Nisam u temi toliko da bih mogao da ti dam neki odgovor, jedino sam da proucis.

Page 8 of 35 FirstFirst ... 45678910111218 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. KK Budućnost
    By glup_ka_t0cak in forum Košarka
    Replies: 16322
    Last Post: 31-03-24, 20:21
  2. Budućnost EU?
    By uzitulovac in forum CdM Arhiva
    Replies: 7
    Last Post: 22-04-14, 21:37
  3. SD Budućnost
    By Mr_Gospodin_Signore in forum Ostali sportovi
    Replies: 73
    Last Post: 26-08-11, 15:10
  4. KK Budućnost
    By rain_wind_storm in forum Ostali sportovi
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-11, 11:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •