Page 18 of 35 FirstFirst ... 814151617181920212228 ... LastLast
Results 426 to 450 of 857

Thread: Povratak u budućnost: Raščišćavanje

  1. #426
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Refik Višća je dao život da spasi osobe druge nacije, i to ne civile, već zarobljene vojnike neprijateljske strane.

    Ko kaže da se ne piše? Vidiš da se piše.

    Ali da ponovimo:


    Maloprije si insinuirao da takvih slučajeva nema, a sad razvijaš teorije da se oni zataškavaju da ne bi "njihovi" zločini izlazili na vidjelo.

    Nisam ja rekao da takvih slučajeva nema i sa druge strane, nego da za njih ne znam baš.
    I zaista ne znam jer se ni izbliza ne eksploatišu kao slučaj Srdjana Aleksića, koji bi valjda trebao biti primer kako gle i kod Srba može biti dobrih ljudi.

    Ali džaba to sve kad su mladima Srbima uzor Arkani, Mladići i Karadžići, a ne Srdjani Aleksići.

    To je ta priča, jel? Tako ćemo postaviti stvari, pa ćemo šatro tražiti odgovor zašto je to tako.
    Šatro, jer nas odgovor ni ne interesuje.
    Cilj je već postignut premisom da mladi Srbi uzore vide u kriminalcima i ratnim zločincima.

  2. #427
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,489
    Thanks Thanks Received 
    4,445
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Ne znam za mlade, ali za sve generalno stvari stoje neđe u ovom smjeru:


    Po istraživanju javnog mnjenja od prije dvije godine, 76% Srba iz Republike Srpske smatra da je Ratko Mladić heroj, dok tek 13,3% priznaje da je zločinac.

    Istina, ova iskrivljena percepcija realnosti u Republici Srpskoj koja je bila pogođena ratom nije toliko zastupljena među Srbima u Srbiji i Crnoj Gori, ali je i dalje značajna ako ne i dominantna.

    Za Srbiju nisam mogao da nađem novije podatke, mada ne vjerujem da je nešto bitno promijenjeno:
    2009
    Društvo bolesno, dijagnoza nije postavljena
    Svetlana Logar iz agencije Stratedžik marketing kaže da su proteklog meseca, na pitanje - da li izručenje Mladića jeste ili nije u interesu zemlje, dobili sledeće rezultate:

    “43 posto građana je reklo da se ne slaže da je isporuka Ratka Mladića u interesu Srbije, a 26 posto je reklo da se slaže.”


    Još veću podršku haškom optuženiku beleže istraživanja koja sprovode u Nacionalnom savetu za saradnju sa Haškim tribunalom. Ona je, prema rečima predsednika Saveta Rasima Ljajića, premašila 50 posto.

    2010

    Istraživanja: I Hrvati i Srbi vjeruju da je Mladić uhapšen samo zbog EU
    Rezultati istraživanja pokazuju i kako ratnog zločinca Ratka Mladića 51 odsto Srba smatra herojem. Njih 45 odsto smatra da je njegovo hapšenje bilo u interesu Srbije. Najviše Srba isto kao i Hrvata misli da hapšenje neće imati nikakvog uticaja na buduće odnose zemalja regije.
    U Crnoj Gori nije bilo istraživanja na ovu temu da ja znam.
    Međutim, Mandićev DF(bez Zdravka, SNP-a i drugih satelita) uživa oko 15% podrške, iliti ugrubo povjernje polovine crnogorskih Srba.
    Mislim da nije greška pretpostaviti da većina njih dijele mišljenje vojvode od bureka.
    Vijesti
    Mandić: Sramna presuda Mladiću dokaz da je Haški tribunal anti-srpska tvorevina
    Last edited by ASC; 30-01-21 at 20:45.

  3. #428
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Ne znam za mlade, ali za sve generalno stvari stoje neđe u ovom smjeru:
    Ne znam šta pokušavaš reći sa ovim anketama iz Republike Srpske na pitanja o Ratku Mladiću ili iz Srbije na pitanja o saradnji sa Haškim tribunalom..


    Kakve to veze ima sa mladim Srbima iz Crne Gore na koje se referira Balša Brkovića?

    Imaš li neku anketu o tome ko su uzori mladim Srbima iz Crne Gore?

    Jer Brkovića eksplicitno tvrdi da su mladim Srbima iz CG uzori ratni zločinci i kriminalci.

    Ne znam, jel njegov Brajan mladi Srbin iz CG, pa po njemu sudi?
    Kukumavči u tekstu kako iz Srbije dolaze neki u CG da se bave politikom i utiču na politička zbivanja, a on je svog bilmeza spakovao u Srbiju da se tamo bavi politikom i "bori za demokratiju".

  4. #429
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,489
    Thanks Thanks Received 
    4,445
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Ne znam šta pokušavaš reći sa ovim anketama iz Republike Srpske na pitanja o Ratku Mladiću ili iz Srbije na pitanja o saradnji sa Haškim tribunalom..


    Kakve to veze ima sa mladim Srbima iz Crne Gore na koje se referira Balša Brkovića?

    Imaš li neku anketu o tome ko su uzori mladim Srbima iz Crne Gore?

    Jer Brkovića eksplicitno tvrdi da su mladim Srbima iz CG uzori ratni zločinci i kriminalci.

    Ne znam, jel njegov Brajan mladi Srbin iz CG, pa po njemu sudi?
    Kukumavči u tekstu kako iz Srbije dolaze neki u CG da se bave politikom i utiču na politička zbivanja, a on je svog bilmeza spakovao u Srbiju da se tamo bavi politikom i "bori za demokratiju".
    hahahaha

    Taj tip sa Balšom nema nikakve veze.
    Manje Večernjih novosti, Vidovdana i druge gube... Evo još jedan sjajan primjer kako vas truju.

    EDIT:
    Izgleda da sam se zajebao. Sad se raspitah.
    Valjda je njegov sin iz prvog braka.
    Majka iz Srbije. Živi u Srbiji.(srednju školu završio u Pančevu) Državljanin Srbije.
    Last edited by ASC; 30-01-21 at 21:02.

  5. #430
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    hahahaha

    Taj tip sa Balšom nema nikakve veze.
    Manje Večernjih novosti, Vidovdana i druge gube... Evo još jedan sjajan primjer kako vas truju.
    Hoćeš reći da taj nije Jevremov unuk?

  6. #431
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,489
    Thanks Thanks Received 
    4,445
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Hoćeš reći da taj nije Jevremov unuk?
    Izgleda da jeste, ali ga otac niđe nije "spakovao" nego živi u Srbiji sa majkom odavno. Vaš državljanin.
    Last edited by ASC; 30-01-21 at 21:05.

  7. #432
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,162
    Thanks Thanks Given 
    179
    Thanks Thanks Received 
    561
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    Za svaku velikosrpsku koljacku protuvu u Crnoj Gori (dakle nisam rekao za Srbe, ne generalizujem) i regionu Srdjan Aleksic je sinonim izdajnika, izroda, bitange gore od svakog "potu*ice" i Us*ase, jer su najgori zapravo izdajnici iz sopstevenih redova je li..

    Srdjan Aleksic je opet u njihovom sizofreno-licemjernom diskursu krpa koja povremeno sluzi i da se kaze "Evo mi imamo i Srdjana Aleksica velikog heroja koji spasava druge narode.." Ovo vam kazu oni koji obozavaju Radovana Karadzica. "Evo MI(!) i spasavamo Bosnjake, A KAKO NAM ONI VRACAJU"..

    A iste te protuve ce upotrijebit i onu najfukarskiju tezu kad im za treba, da zapravo Aleksic nije znao da brani osobu bosnjacke nacionalnosti, pa samim tim slijedi nastavak koji ne izgovore ali se sam namece - da je znao da je Bosnjak - NE BI GA BRANIO! Ovu tezu je jednom proturio jedan poznati vladika SPC, medjutim nije imao obraza da kaze da je to njegov stav - NEGO JE ON NEDJE, JEDNOM, CUO, I TU VERZIJU....Toboze..Ali od nevjernika nista novo.

    Srdjan Aleksic je najveci neprijatelj velikosrpske fasisticke misli i njhova najveca sramota, definicija njihovog fasizma - da ubijaju i svoje ako nisu naci-fasisti. Isto kao sto su U*tase, cetnicka sabraca i saborci za vrijeme WWII ubijali Hrvate antifasiste u istom tom Jasenovcu i drugim logorima.

    Elem, na ovom postu se postavlja pitanje da li B.Brkovic generalizuje sve Srbe u CG u negativnom kontekstu. Svaka generalizacija je fasizam ali zelim da postavim jos jedno pitanje, odnosno 2...

    Kad je sud u Beogradu rehabilitovao osudjene cetnicke zlocince iz WWII prije neku godinu, jednom ispred tog suda sam vidjeo Cetnike koji su tu dosli da podrze tu rehabilitaciju, njih 15-20 i vidjeo sam 15-20 antifasista, razdvajala ih je policija - Da se isto desava u CG (ne daj Boze) - KOLIKO LJUDI SRPSKE NACIONALNOSTI BI DOSLO DA PROTESTUJE ISPRED SUDA? Postavljam pitanje..koliko bi ih bilo...Bi li bio ijedan? Da kaze ja sam Srbin, ali sam antifasista, postvalac NOB-a, protiv sam rehabilitacije. Koliko bi bilo takvih?

    Drugo pitanje..Kad ispitivac ide s kamerom po centru Beograda pa pita Beogradjane, Za koga cete navijat u mecu Hrvatska-Rusija (SP u fudbalu), vecina Beogradjana (Srba dakako) kaze da ce navijat za HR, vecina. - Postoji li Srbin iz CG koji je tad navijao za HR - I zasto ne postoji?


    Na kraju, objektivno i krajnje iskreno, jeste li ikad upoznali Srbina iz CG da kaze da su Pavle Djurisic, Dragoljub Mihailovic, Radovan Karadzic, Ratko Mlaidc, Slobodan Milosevic zlocinci?
    Naravno bez one price Meni djed nosilac Partizanske spomenice - jes tebi djed nosilac - no cega si ti nosilac..?!

    Ja sam upoznao dosta ljudi u CG koji patoloski mrze ljude islamske vjeroisposvijesti. Zanimljiva je jedna stvar - svi su Srbi. Po nacionalnosti. To i nije problem, nacija ne moze da mrzi. Problem je sto su patolosko-opsesivno-erotski zaljubljeni u Adolfa HItlera, Hajniriha Himlera i Adolfa Ajhmana.

    Poznajem covjeka (vjerovali ili ne) koji smatra da muslimani u CG nisu bas potpuno iste boje koze kao Hriscani (Crnogorci, Srbi). Jesu oni iste boje ali nije nijansa bas ista, precizirace jednom. On je Srbin po nacionalnosti. To nije problem, nacija ne moze da bude rasisticka. Problem je sto je patoloski obozavatelj Ratka Mladica, Radovana Karadzica i lika i djela Amfilohija Radovica.

    Pa sam se jednom vozio u PG taksijem, pa sam na sebi imao majicu da likom jednog strip junaka, pa me taksista pitao je li to na majici Ratko Mladic, pa mu odgovorih da nije i da ne bih nosio takvu majicu pa ce on meni reci, citiram - ZASTO SVI MRZE NAS SRBE, kraj citata.

    Kao Crnogorac, uvijek se odricem likova poput opskurne Mirne Nikcevic, odricem se Krsta Popovica u onom 1941-1945 dijelu, znam i da ljudi koji slave njega i nose majice s njegovim likom rade to zbog ucesca u Bozicnom ustanku, ne zbog WWII i generalno ne postoji crnogorski revizionizam i crnogorska nacionalisticka ili velikodrzavna misao i ideologija, bilo u politickim partijama bilo u glavama ljudi.

    Ali Srbin antinacionalista u Crnoj Gori..i oni postoje..ali koji je to % bolje da ne pisem..I da se vratim na Balsu, Balsa je pomenuo kako sam svatio mlade crnogorske Srbe. Upravo neki mikro procenat Srba u CG koji nisu sovinisti su stariji-stari ljudi koji su svatili nedje i sto je rat i koji su decenije proveli druzeci se sa komsija islamske vjeroispovijesti i koji znaju kako rat pocinje..i koji su predznaci rata. Ove junose, cetnici pocetnic, sto maljem razbijaju spomenike i spomen-ploce posvecene NOB-u..zna se kolko je sati kod njih. A ne cuh Srbina u CG da to osudi. Pogotovo mladog.
    Drzava univerzalnog normativnog morala i obrazovanja

  8. #433
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Izgleda da jeste, ali ga otac niđe nije "spakovao" nego živi u Srbiji sa majkom odavno. Vaš državljanin.
    I vaš državljanin. Znam.
    Vaspitan i spakovan u djedovom duhu i poslat nama ovde, da širi ono što Platinum veli da ne postoji.

  9. #434
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Platinum View Post

    Kao Crnogorac, uvijek se odricem likova poput opskurne Mirne Nikcevic, odricem se Krsta Popovica u onom 1941-1945 dijelu, znam i da ljudi koji slave njega i nose majice s njegovim likom rade to zbog ucesca u Bozicnom ustanku, ne zbog WWII i generalno ne postoji crnogorski revizionizam i crnogorska nacionalisticka ili velikodrzavna misao i ideologija, bilo u politickim partijama bilo u glavama ljudi.
    Ma taman posla...

    Svi Srbi u CG su fašisti i nacionalisti, a kod Crnogoraca toga nema ni u tragovima.

    Hvala na objektivnom upisu.


    A crnogorska veklikodržavna ideja i nacionalizam su tako klasični.
    Polaze od mita o hiljadugodišnjoj državnosti, Duklja-Zeta-Crna Gora. Hiljadugodišnji rajh, tisućuljetni san...zvuči poznato.

    Nacionalni identitet, nacionalna crkva, Srbi kao remetilački faktor...fali još konačno rešenje, na primer kao što predlaže Bane, unuk narodnog heroja ili za čim žali gradonačelnik Podgorice.
    Last edited by Dača; 30-01-21 at 21:44.

  10. #435
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Ma taman posla...

    Svi Srbi u CG su fašisti i nacionalisti, a kod Crnogoraca toga nema ni u tragovima.

    Hvala na objektivnom upisu.


    A crnogorska veklikodržavna ideja i nacionalizam su tako klasični.
    Srbija je dala velike zrtve u borbi protiv fasizma. To niko osporiti ne moze. Pa i Srdjan Aleksic je dao svoj zivot u borbi protiv fasizma. Istina, srpskog.

    Sto se tice crnogorskog nacionalizma, njega niko osporiti ne moze. S tim da je on vise odbrandbenog karaktera; u smislu da ne prisvaja tudje, ali ne da svoje. Naravno da tu ima dosta "usijanih glava". Kao Mirna Nikcevic, koju pomenu Platinum. Stidim se sto i takvih likova ima u narodu kojm pripadam.

    Velikodrzavna ideja u CG je postojala u vrijeme kralja Nikole. I, nesto se guslalo o Dubrovniku 90-tih, ali vise kao "srpski Dubrovnik". Niko u Crnoj Gori nema pretenzija prema teritorijama drugih drzava i ne prisvaja kao crnogorsko ono sto pripada drugim narodima i drzavama. Barem ja da znam. Istina, ostavljam rezervu da ima nekih "usijanih glava".

    Nacionalizam je najvece zlo koje postoji na Balkanu. Ipak bih napravio razliku izmedju agresivnog srpskog nacionalizma koji bi da prisvaja tudje, a cesto dovodio do ubijanja ljudi samo zbog "pogresne vjere ili nacije", i odbrandbenog crnogorskog nacionalizma koji bi da brani svoje. Srpski nacionalizam je kao posledicu imao ratove, etnicko ciscenje, ratne zlocine i jedinu presudu za genocid u Evropi. Crnogorski, srecom, nije otisao tako daleko. Govorim o sadasnjim poganim vremenima. Naravno, nacionalizam postoji i u svim drugim krajevima bivse nam drzave. Od Djevdjelije do Triglava. I dao je razlicit doprinos ratovima i raspadu drzave.

    Nacionalizam mi je uvijek bio gadan. Bilo koji. "Nacionalizam je poslednje utociste hulja". Ako se neko prepoznao, nije mi zao.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  12. #436
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Ma taman posla...

    Svi Srbi u CG su fašisti i nacionalisti, a kod Crnogoraca toga nema ni u tragovima.

    Hvala na objektivnom upisu.


    A crnogorska veklikodržavna ideja i nacionalizam su tako klasični.
    Polaze od mita o hiljadugodišnjoj državnosti, Duklja-Zeta-Crna Gora. Hiljadugodišnji rajh, tisućuljetni san...zvuči poznato.

    Nacionalni identitet, nacionalna crkva, Srbi kao remetilački faktor...fali još konačno rešenje, na primer kao što predlaže Bane, unuk narodnog heroja ili za čim žali gradonačelnik Podgorice.
    Pa na čemu počiva sprski hiljadugodišnji rajh? Do prije neki dan je bio osamstogodišnji, a onda je Vučić prisvojio i Duklju. A razlika između srpskog rajha i crnogorskog rajha može da se vidi u srpskom izjednačavanju rajha sa antirajhom na čemu već 15 godina sistematski kroz obrazovni sistem Srbije stasavaju vaša đeca. Jer četnički pokret nije ništa drugo do srpski rajh a u Srbiji je zvanično izjednačen sa partizanima. Tako da pada u vodu svako poređenje zvanične politike države Srbije sa jedne strane i šačice Crnogoraca kojima Krsto nije saradnik okupatora, čiji stav nikad nije bio zvanični državni stav, a pogotovo ne stav koji se uči kroz obrazovni sistem. Uzalud pranje istorije u Srbiji kad četničko djelovanje pamte i van drave Srbije.

  13. #437
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Pa na čemu počiva sprski hiljadugodišnji rajh? Do prije neki dan je bio osamstogodišnji, a onda je Vučić prisvojio i Duklju. A razlika između srpskog rajha i crnogorskog rajha može da se vidi u srpskom izjednačavanju rajha sa antirajhom na čemu već 15 godina sistematski kroz obrazovni sistem Srbije stasavaju vaša đeca. Jer četnički pokret nije ništa drugo do srpski rajh a u Srbiji je zvanično izjednačen sa partizanima. Tako da pada u vodu svako poređenje zvanične politike države Srbije sa jedne strane i šačice Crnogoraca kojima Krsto nije saradnik okupatora, čiji stav nikad nije bio zvanični državni stav, a pogotovo ne stav koji se uči kroz obrazovni sistem. Uzalud pranje istorije u Srbiji kad četničko djelovanje pamte i van drave Srbije.
    Teško je uopšte i dati odgovor nekom ko je čak i s pojmovima na Vi, zarobljen u krute dogme.

    Tebe pojam rajh asocira na Treći rajh i ti ne možeš dobaciti dalje od partizana i četnika.


    Reč je o tome da su Nemci izmislili nacionalizam, na temelju mita o hiljadugodišnjem rajhu, odnosno hiljadugodišnjem carstvu, kontinuitetu državnosti i nacije.

    Većina drugih naroda je svoje nacionalizme iskopirala od Nemaca. Srbi na Balkanu prvi od svih sa mitovima o Kosovskom boju, zavetu, Dušanovom carstvu, Nemanjićima...
    Sledili su ih Hrvati sa tisućuljetnim snom o obnovi hrvatskog kraljevstva.
    Dosta kasnije se javljaju i ovi mladji nacionalizmi poput bošnjačkog, koji se gle čuda temelji na hiljadugodišnjoj državnosti Bosne i njenim kraljevima. O Makedoncima da ne pričamo, jer njihovi mitovi , državnost i nacija sežu do starog veka i Aleksandra Makedonskog. Ili Albancima koji su potomci starih Ilira.

    Rekao bih da se crnogorski nacionalizam javio poslednji. Doduše, on je postojao i ranije u okvirima srpskog nacionalizma, ali ovaj savremeni "dukljanski" nastao je tamo 30-ih godina prošlog veka. I on je naravno temeljen na mitu od hiljadugodišnjoj državnosti i državnom kontunitetu od Duklje preko Zete do Crne Gore.

    Zato su na Vučićevu izjavu o Vojisavljevićima, kao opareni skočili savremeni ideolozi dukljanskog nacionalizma poput Novaka Adžića. Jer je Vučić svojo izjavom udario u Duklju, u temelje tog novocrnogorskog nacionalizma.

    Dakle, ne može Platinum da kaže da crnogorski nacionalizam i velikodržavna ideja ne postoje. Naravno da postoje.
    Taj nacionalizam doduše je nedovršen, često deluje protivrečno i sam sa sobom posvadjan. Ali postoji i opasan je kao i svaki drugi. On je pre svega antisrpskii i opasan za za Crnu Goru pre svega, srazmerno svom uticaju.

    On se u CG sukobljava sa srpskim nacionalizmom i nije isključivo odbrambeni kao što Ostoja tvrdi.
    On je poslednjih desetak godina prešao u vrlo agresivnu fazu, da se sa kongresa bivše vladajuće partije i iz usta aktuelnog predsednika redovno čuju poruke koje da se ne lažemo nisu nimalo pomirljive. Šta više...

    I zato kad Balša Brković generalizuje i stigmatizuje mlade Srbe u CG, to je čist nacionalizam. Pogan i opasan koliko i svaki.
    Nije u redu povladjivati, ako se dičiš suprotnim vrednostima, kao Ostoja.


    A što se tiče te naporne priče o komitima, četnicima, partizanima...eno tamo na temu o Krstu Popoviću postavio sam isečak iz Glasa Crnogorca iz 1942 godine, gde se četnici pominju samo u pesmi koju peva Krstova vojska "Spremte se, spremte četnici..."
    Vojska Pavla Djurišića se naziva nacionalistima. Ne piše čijim nacionalistima.
    Last edited by Dača; 31-01-21 at 09:34.

  14. #438
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Dača:
    On se u CG sukobljava sa srpskim nacionalizmom i nije isključivo odbrambeni kao što Ostoja tvrdi.
    On je poslednjih desetak godina prešao u vrlo agresivnu fazu, da se sa kongresa bivše vladajuće partije i iz usta aktuelnog predsednika redovno čuju poruke koje da se ne lažemo nisu nimalo pomirljive. Šta više..
    Nijesi pazljivo citao ono sto sam pisao. Pa da ponovim: "S tim da je on vise odbrandbenog karaktera; u smislu da ne prisvaja tudje, ali ne da svoje."

    Procitaj jos jednom ovo boldovano.

    Agresivnost je nesto drugo. I onaj ko se brani zna da bude agresivan. Nacionalizmi vrlo cesto eskaliraju u agresivnost. S tim da se u slucaju crnogorskog ta agresivnost prvenstveno izrazava verbalno. Bilo je raznih ruznih povika, recimo na utakmicama. U kojima se pominju "vrbe". Toga se, najiskrenije, stidim i uzasavam. Moguce da negdje poleti neka kamenica. Ipak, srecom, nijesam cuo za neke zrtve crnogorskog nacionalizma.

    Agresivnost crnogorsko nacionalizma blijedi pred onim sto je izazvao srpski nacionalizam. Koji je znao da bude bas maligan i u cije ime su se cinila uzasna zverstva.

    Mislim da je pametnije da dalje ne otvaramo ovu neprijatnu pricu. Imalo bi se mnogo toga reci, ali radije ne bih. A i ti bi trebao znati da je ovo za tebe veoma klizav teren. Previse je losih stvaru uradjeno u ime srpskog nacionalizma da bi to mogao (od)braniti. Pametnije bi ti bilo da mi ne odgovaras. A ti kako hoces.

  15. #439
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,489
    Thanks Thanks Received 
    4,445
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    I vaš državljanin. Znam.
    Vaspitan i spakovan u djedovom duhu i poslat nama ovde, da širi ono što Platinum veli da ne postoji.
    Jeste, stari Jevrem ga je od kolijevke indoktrinirao u Dukljanina a rastanak roditelja je bio samo paravan da bi se on poslao u Srbiju u podlu misiju rovarenja Srbije iznutra.

    Ti mrtav hladan vučeš paralele između nekoga ko je Srbin-Srbijanac po majčinoj strani, odrastao u Srbiji i državljanin Srbije sa grupama Vučićevih SNS činovnika koji se spuštaju u Crnu Goru(sa kojom nemaju nikakve veze) da mešetare uoči izbora.
    Samo ne znam đe si mislio da ti ta priča prođe.

    I kad smo kod Trećeg rajha, ova spodoba vam vlada državom 9 godina:


    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Dakle, ne može Platinum da kaže da crnogorski nacionalizam i velikodržavna ideja ne postoje. Naravno da postoje.
    Taj nacionalizam doduše je nedovršen, često deluje protivrečno i sam sa sobom posvadjan. Ali postoji i opasan je kao i svaki drugi. On je pre svega antisrpskii i opasan za za Crnu Goru pre svega, srazmerno svom uticaju.

    On se u CG sukobljava sa srpskim nacionalizmom i nije isključivo odbrambeni kao što Ostoja tvrdi.
    On je poslednjih desetak godina prešao u vrlo agresivnu fazu, da se sa kongresa bivše vladajuće partije i iz usta aktuelnog predsednika redovno čuju poruke koje da se ne lažemo nisu nimalo pomirljive. Šta više...
    U Crnoj Gori ne postoji ni parlamentarna ni vanparlamentarna partija koja se zalaže za teritorijalno širenje Crne Gore na račun komšija i koja negira postojanje susjednih nacija.

    Kod vas je Srpska radikalna stranka uživala oko 30% podrške od 2000. do njenog raspada 2008. Na momente i do 40% po istraživanjima javnog mnjenja.
    Njen derivat je sada na vlasti.
    Last edited by ASC; 31-01-21 at 10:16.

  16. #440
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Dača:


    Nijesi pazljivo citao ono sto sam pisao. Pa da ponovim: "S tim da je on vise odbrandbenog karaktera; u smislu da ne prisvaja tudje, ali ne da svoje."
    Pa nijedan nacionalizam, ako pitaš njegove pristalice, ne prisvaja tudje.
    Samo hoće ono što smatra da je njegovo i da mu pripada.

    Eto recimo crnogorski nacionalisti smatraju da crkvena imovina pripada njima, odnosno državi. A državi to su oni, a ne ovi drugi.

    Ima tu još svašta...Ne prisvaja nacionalizam samo teritorije.

    Procitaj jos jednom ovo boldovano.

    Agresivnost je nesto drugo. I onaj ko se brani zna da bude agresivan. Nacionalizmi vrlo cesto eskaliraju u agresivnost. S tim da se u slucaju crnogorskog ta agresivnost prvenstveno izrazava verbalno. Bilo je raznih ruznih povika, recimo na utakmicama. U kojima se pominju "vrbe". Toga se, najiskrenije, stidim i uzasavam. Moguce da negdje poleti neka kamenica. Ipak, srecom, nijesam cuo za neke zrtve crnogorskog nacionalizma.

    Agresivnost crnogorsko nacionalizma blijedi pred onim sto je izazvao srpski nacionalizam. Koji je znao da bude bas maligan i u cije ime su se cinila uzasna zverstva.

    Mislim da je pametnije da dalje ne otvaramo ovu neprijatnu pricu. Imalo bi se mnogo toga reci, ali radije ne bih. A i ti bi trebao znati da je ovo za tebe veoma klizav teren. Previse je losih stvaru uradjeno u ime srpskog nacionalizma da bi to mogao (od)braniti. Pametnije bi ti bilo da mi ne odgovaras. A ti kako hoces.
    Nemoj ti Ostoja meni da pretiš dobrim provodom

  17. #441
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,204
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Srbija je dala velike zrtve u borbi protiv fasizma. To niko osporiti ne moze. Pa i Srdjan Aleksic je dao svoj zivot u borbi protiv fasizma. Istina, srpskog.

    Sto se tice crnogorskog nacionalizma, njega niko osporiti ne moze. S tim da je on vise odbrandbenog karaktera; u smislu da ne prisvaja tudje, ali ne da svoje. Naravno da tu ima dosta "usijanih glava". Kao Mirna Nikcevic, koju pomenu Platinum. Stidim se sto i takvih likova ima u narodu kojm pripadam.

    Velikodrzavna ideja u CG je postojala u vrijeme kralja Nikole. I, nesto se guslalo o Dubrovniku 90-tih, ali vise kao "srpski Dubrovnik". Niko u Crnoj Gori nema pretenzija prema teritorijama drugih drzava i ne prisvaja kao crnogorsko ono sto pripada drugim narodima i drzavama. Barem ja da znam. Istina, ostavljam rezervu da ima nekih "usijanih glava".

    Nacionalizam je najvece zlo koje postoji na Balkanu. Ipak bih napravio razliku izmedju agresivnog srpskog nacionalizma koji bi da prisvaja tudje, a cesto dovodio do ubijanja ljudi samo zbog "pogresne vjere ili nacije", i odbrandbenog crnogorskog nacionalizma koji bi da brani svoje. Srpski nacionalizam je kao posledicu imao ratove, etnicko ciscenje, ratne zlocine i jedinu presudu za genocid u Evropi. Crnogorski, srecom, nije otisao tako daleko. Govorim o sadasnjim poganim vremenima. Naravno, nacionalizam postoji i u svim drugim krajevima bivse nam drzave. Od Djevdjelije do Triglava. I dao je razlicit doprinos ratovima i raspadu drzave.

    Nacionalizam mi je uvijek bio gadan. Bilo koji. "Nacionalizam je poslednje utociste hulja". Ako se neko prepoznao, nije mi zao.

    Uh dobih proliv od ovog čitanja. Ti "srbi" u CG smo mi sami (OVIM NISAM REKAO DA SU CRNOGORCI SRBI, VEĆ DA SMO ISTI!), samo se od 90tih na ovamo politički napravila podjela ko je srbin a ko crnogorac. Za vjerujem da svako od nas zna neke koji su bili prije 10-20 godina crnogorci a sad srbi, i obratno!

    Nacionalizam kao otočiste za budalu ti maže oči da je tvoja strana u pravu, a ti si upravo primjer toga - "nismo ni mi cvjećke ali su ovi drugi lošiji!".

  18. #442
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Jeste, stari Jevrem ga je od kolijevke indoktrinirao u Dukljanina a rastanak roditelja je bio samo paravan da bi se on poslao u Srbiju u podlu misiju rovarenja Srbije iznutra.

    Ti mrtav hladan vučeš paralele između nekoga ko je Srbin-Srbijanac po majčinoj strani, odrastao u Srbiji i državljanin Srbije sa grupama Vučićevih SNS činovnika koji se spuštaju u Crnu Goru(sa kojom nemaju nikakve veze) da mešetare uoči izbora.
    Samo ne znam đe si mislio da ti ta priča prođe.
    A neeee...ima tih elemenata u Srbiji daleko više. Ja sam malog Brkovića pomenuo samo zbog teksta njegovog oca koji je ovde linkovan.
    Ima velim takvih Brkovića u Srbiji koliko ti duša želi.
    Pa neki se javljaju i ovde na forumu. Iz Novog Sada, Beograda...

    Još od narodnih heroja sa Cetinja, koji su oslobadjali vile po Dedinju, mi se takvih ne možemo osloboditi.

  19. #443
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,747
    Thanks Thanks Given 
    1,489
    Thanks Thanks Received 
    4,445
    Thanked in
    1,708 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    A neeee...ima tih elemenata u Srbiji daleko više. Ja sam malog Brkovića pomenuo samo zbog teksta njegovog oca koji je ovde linkovan.
    Ima velim takvih Brkovića u Srbiji koliko ti duša želi.
    Pa neki se javljaju i ovde na forumu. Iz Novog Sada, Beograda...

    Još od narodnih heroja sa Cetinja, koji su oslobadjali vile po Dedinju, mi se takvih ne možemo osloboditi.
    Od oko 120,000 Crnogoraca u Srbiji (1981 i 1991) ste došli na 38,000 (2011).
    Rekao bih da se oslobađate prilično dobro.

  20. #444
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Teško je uopšte i dati odgovor nekom ko je čak i s pojmovima na Vi, zarobljen u krute dogme.

    Tebe pojam rajh asocira na Treći rajh i ti ne možeš dobaciti dalje od partizana i četnika.


    Reč je o tome da su Nemci izmislili nacionalizam, na temelju mita o hiljadugodišnjem rajhu, odnosno hiljadugodišnjem carstvu, kontinuitetu državnosti i nacije.

    Većina drugih naroda je svoje nacionalizme iskopirala od Nemaca. Srbi na Balkanu prvi od svih sa mitovima o Kosovskom boju, zavetu, Dušanovom carstvu, Nemanjićima...
    Sledili su ih Hrvati sa tisućuljetnim snom o obnovi hrvatskog kraljevstva.
    Dosta kasnije se javljaju i ovi mladji nacionalizmi poput bošnjačkog, koji se gle čuda temelji na hiljadugodišnjoj državnosti Bosne i njenim kraljevima. O Makedoncima da ne pričamo, jer njihovi mitovi , državnost i nacija sežu do starog veka i Aleksandra Makedonskog. Ili Albancima koji su potomci starih Ilira.

    Rekao bih da se crnogorski nacionalizam javio poslednji. Doduše, on je postojao i ranije u okvirima srpskog nacionalizma, ali ovaj savremeni "dukljanski" nastao je tamo 30-ih godina prošlog veka. I on je naravno temeljen na mitu od hiljadugodišnjoj državnosti i državnom kontunitetu od Duklje preko Zete do Crne Gore.

    Zato su na Vučićevu izjavu o Vojisavljevićima, kao opareni skočili savremeni ideolozi dukljanskog nacionalizma poput Novaka Adžića. Jer je Vučić svojo izjavom udario u Duklju, u temelje tog novocrnogorskog nacionalizma.

    Dakle, ne može Platinum da kaže da crnogorski nacionalizam i velikodržavna ideja ne postoje. Naravno da postoje.
    Taj nacionalizam doduše je nedovršen, često deluje protivrečno i sam sa sobom posvadjan. Ali postoji i opasan je kao i svaki drugi. On je pre svega antisrpskii i opasan za za Crnu Goru pre svega, srazmerno svom uticaju.

    On se u CG sukobljava sa srpskim nacionalizmom i nije isključivo odbrambeni kao što Ostoja tvrdi.
    On je poslednjih desetak godina prešao u vrlo agresivnu fazu, da se sa kongresa bivše vladajuće partije i iz usta aktuelnog predsednika redovno čuju poruke koje da se ne lažemo nisu nimalo pomirljive. Šta više...

    I zato kad Balša Brković generalizuje i stigmatizuje mlade Srbe u CG, to je čist nacionalizam. Pogan i opasan koliko i svaki.
    Nije u redu povladjivati, ako se dičiš suprotnim vrednostima, kao Ostoja.


    A što se tiče te naporne priče o komitima, četnicima, partizanima...eno tamo na temu o Krstu Popoviću postavio sam isečak iz Glasa Crnogorca iz 1942 godine, gde se četnici pominju samo u pesmi koju peva Krstova vojska "Spremte se, spremte četnici..."
    Vojska Pavla Djurišića se naziva nacionalistima. Ne piše čijim nacionalistima.

    Auh. Tridesetih godina prošlog vijeka tek počeli Crogorci da smatraju da njihova istorija seže unazad do Zete ili ranije... Slati poruke koje nisu pomirljive u kontekstu dalje ruke od našeg, koliko god da je to isfolirana forma dps-a, i imati pretenzije na imovinu na sopstvenoj teritoriji i ići u ratne pohode da bi se ostvarilo teritorijalno "pravo" koje stoji u osnovi srpskog nacionalizma potpuno su ista stvar? Sve i da si u pravu, oni koji su spremni da ratuju za srpski svet, a devedesetih godina su i iz Crne Gore išli u takve pohode, ali ne u ime crnogorskog nacionalizma, sigurno ne razumiju tanane distinkcije u definicijama i u nekakvoj teoriji koje si ti naveo nego stvari shvataju bukvalno. Na isti način poruke koje spc šalje ne razumiju kao nekakve metafore i slikovite izjave, nego kao poziv na linč onih koji su predmet crkvenih izjava.
    Last edited by ćepanica; 31-01-21 at 10:47.

  21. #445
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Od oko 120,000 Crnogoraca u Srbiji (1981 i 1991) ste došli na 38,000 (2011).
    Rekao bih da se oslobađate prilično dobro.
    Niste ni vi u CG loši po tom pitanju.

    Od 450 hiljada Crnogoraca u CG (1981), došli ste do 270 hiljada istih.

    Ali rekoh već da je crnogorski (dukljanski) nacionalizam nedovršen, protivrečan, posvadjan sam sa sobom, pomalo iščašen...
    To su mu rezultati.

  22. #446
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,204
    Thanks Thanks Given 
    68
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Momci kako ste vi zatrovani.

  23. The Following User Says Thank You to siux For This Useful Post:


  24. #447
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Andromeda
    Posts
    15,764
    Thanks Thanks Given 
    2,132
    Thanks Thanks Received 
    4,666
    Thanked in
    2,487 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Platinum View Post
    Za svaku velikosrpsku koljacku protuvu u Crnoj Gori (dakle nisam rekao za Srbe, ne generalizujem) i regionu Srdjan Aleksic je sinonim izdajnika, izroda, bitange gore od svakog "potu*ice" i Us*ase, jer su najgori zapravo izdajnici iz sopstevenih redova je li..

    Srdjan Aleksic je opet u njihovom sizofreno-licemjernom diskursu krpa koja povremeno sluzi i da se kaze "Evo mi imamo i Srdjana Aleksica velikog heroja koji spasava druge narode.." Ovo vam kazu oni koji obozavaju Radovana Karadzica. "Evo MI(!) i spasavamo Bosnjake, A KAKO NAM ONI VRACAJU"..

    A iste te protuve ce upotrijebit i onu najfukarskiju tezu kad im za treba, da zapravo Aleksic nije znao da brani osobu bosnjacke nacionalnosti, pa samim tim slijedi nastavak koji ne izgovore ali se sam namece - da je znao da je Bosnjak - NE BI GA BRANIO! Ovu tezu je jednom proturio jedan poznati vladika SPC, medjutim nije imao obraza da kaze da je to njegov stav - NEGO JE ON NEDJE, JEDNOM, CUO, I TU VERZIJU....Toboze..Ali od nevjernika nista novo.

    Srdjan Aleksic je najveci neprijatelj velikosrpske fasisticke misli i njhova najveca sramota, definicija njihovog fasizma - da ubijaju i svoje ako nisu naci-fasisti. Isto kao sto su U*tase, cetnicka sabraca i saborci za vrijeme WWII ubijali Hrvate antifasiste u istom tom Jasenovcu i drugim logorima.

    Elem, na ovom postu se postavlja pitanje da li B.Brkovic generalizuje sve Srbe u CG u negativnom kontekstu. Svaka generalizacija je fasizam ali zelim da postavim jos jedno pitanje, odnosno 2...

    Kad je sud u Beogradu rehabilitovao osudjene cetnicke zlocince iz WWII prije neku godinu, jednom ispred tog suda sam vidjeo Cetnike koji su tu dosli da podrze tu rehabilitaciju, njih 15-20 i vidjeo sam 15-20 antifasista, razdvajala ih je policija - Da se isto desava u CG (ne daj Boze) - KOLIKO LJUDI SRPSKE NACIONALNOSTI BI DOSLO DA PROTESTUJE ISPRED SUDA? Postavljam pitanje..koliko bi ih bilo...Bi li bio ijedan? Da kaze ja sam Srbin, ali sam antifasista, postvalac NOB-a, protiv sam rehabilitacije. Koliko bi bilo takvih?

    Drugo pitanje..Kad ispitivac ide s kamerom po centru Beograda pa pita Beogradjane, Za koga cete navijat u mecu Hrvatska-Rusija (SP u fudbalu), vecina Beogradjana (Srba dakako) kaze da ce navijat za HR, vecina. - Postoji li Srbin iz CG koji je tad navijao za HR - I zasto ne postoji?


    Na kraju, objektivno i krajnje iskreno, jeste li ikad upoznali Srbina iz CG da kaze da su Pavle Djurisic, Dragoljub Mihailovic, Radovan Karadzic, Ratko Mlaidc, Slobodan Milosevic zlocinci?
    Naravno bez one price Meni djed nosilac Partizanske spomenice - jes tebi djed nosilac - no cega si ti nosilac..?!

    Ja sam upoznao dosta ljudi u CG koji patoloski mrze ljude islamske vjeroisposvijesti. Zanimljiva je jedna stvar - svi su Srbi. Po nacionalnosti. To i nije problem, nacija ne moze da mrzi. Problem je sto su patolosko-opsesivno-erotski zaljubljeni u Adolfa HItlera, Hajniriha Himlera i Adolfa Ajhmana.

    Poznajem covjeka (vjerovali ili ne) koji smatra da muslimani u CG nisu bas potpuno iste boje koze kao Hriscani (Crnogorci, Srbi). Jesu oni iste boje ali nije nijansa bas ista, precizirace jednom. On je Srbin po nacionalnosti. To nije problem, nacija ne moze da bude rasisticka. Problem je sto je patoloski obozavatelj Ratka Mladica, Radovana Karadzica i lika i djela Amfilohija Radovica.

    Pa sam se jednom vozio u PG taksijem, pa sam na sebi imao majicu da likom jednog strip junaka, pa me taksista pitao je li to na majici Ratko Mladic, pa mu odgovorih da nije i da ne bih nosio takvu majicu pa ce on meni reci, citiram - ZASTO SVI MRZE NAS SRBE, kraj citata.

    Kao Crnogorac, uvijek se odricem likova poput opskurne Mirne Nikcevic, odricem se Krsta Popovica u onom 1941-1945 dijelu, znam i da ljudi koji slave njega i nose majice s njegovim likom rade to zbog ucesca u Bozicnom ustanku, ne zbog WWII i generalno ne postoji crnogorski revizionizam i crnogorska nacionalisticka ili velikodrzavna misao i ideologija, bilo u politickim partijama bilo u glavama ljudi.

    Ali Srbin antinacionalista u Crnoj Gori..i oni postoje..ali koji je to % bolje da ne pisem..I da se vratim na Balsu, Balsa je pomenuo kako sam svatio mlade crnogorske Srbe. Upravo neki mikro procenat Srba u CG koji nisu sovinisti su stariji-stari ljudi koji su svatili nedje i sto je rat i koji su decenije proveli druzeci se sa komsija islamske vjeroispovijesti i koji znaju kako rat pocinje..i koji su predznaci rata. Ove junose, cetnici pocetnic, sto maljem razbijaju spomenike i spomen-ploce posvecene NOB-u..zna se kolko je sati kod njih. A ne cuh Srbina u CG da to osudi. Pogotovo mladog.
    Mucio si se da ispises citav ovoliki post, a mogao si jednostavno reci 'da, i ja mislim da su Srbi u CG sovinisti, nacionalisti i podrzavaoci fasisticke ideologije'.
    Moram priznati da imas slicnosti sa Balsom, i on se trudi da svake nedelje ispise kolumnu da bi rekao istu stvar 'Srbi u CG su nacionalisti', pokusa to da zapakuje u neku gradjansku pricu, ali slabo mu ide.
    Vidim dostina bi da gradi 'gradjansku' CG, ali gradjansku koja iskljucuje Srbe ili ih gleda kao gradjane drugog reda.
    Forever young, i want to be forever young

  25. #448
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dača View Post
    Pa nijedan nacionalizam, ako pitaš njegove pristalice, ne prisvaja tudje.
    Samo hoće ono što smatra da je njegovo i da mu pripada.

    Eto recimo crnogorski nacionalisti smatraju da crkvena imovina pripada njima, odnosno državi. A državi to su oni, a ne ovi drugi.

    Nemoj ti Ostoja meni da pretiš dobrim provodom
    Pa, dobro, sto je to konkretno crnogorski nacionalizam uradio lose bilo kome, osim price? Koji su to zlocini pocinjeni u ime crnogorskog nacionalizma? Sve sto navodis se svelo na nacionalisticku pricu. Ko sto rekoh, kod vas je to bilo daleko malignije.

    Sad cu ponesto o zlocinima pocinjenim u ime srpskog nacionalizma, kao odgovor siuxu, kad je vec potegao pitanje poredjenja.

  26. #449
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,999
    Thanks Thanks Given 
    20
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    150 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Auh. Tridesetih godina prošlog vijeka tek počeli Crogorci da smatraju da njihova istorija seže unazad do Zete ili ranije... Slati poruke koje nisu pomirljive u kontekstu dalje ruke od našeg, koliko god da je to isfolirana forma dps-a, i imati pretenzije na imovinu na sopstvenoj teritoriji i ići u ratne pohode da bi se ostvarilo teritorijalno "pravo" koje stoji u osnovi srpskog nacionalizma potpuno su ista stvar? Sve i da si u pravu, oni koji su spremni da ratuju za srpski svet, a devedesetih godina su i iz Crne Gore išli u takve pohode, ali ne u ime crnogorskog nacionalizma, sigurno ne razumiju tanane distinkcije u definicijama i u nekakvoj teoriji koje si ti naveo nego stvari shvataju bukvalno. Na isti način poruke koje spc šalje ne razumiju kao nekakve metafore i slikovite izjave, nego kao poziv na linč onih koji su predmet crkvenih izjava.

    Javljaju se Duklja i Zeta kao inspiracije i kod kneza Nikole, početkom prošlog veka, kad je naumio krunisati se za kralja.

    Ali dukljanska ideologija, kao antisrpska paradigma javlja se tek 30-ih godina prošlog veka, u radovima Sekule Drljevića i Savića Markovića Štedimlije. To su oni što je narod nazivao "crnogorskim ustašama".
    Posle će se takav crnogorski nacionalizam, rehabilitovati pod okriljem LSCG-a početkom 90-ih godina.

    Ovi što danas pevaju i slušaju Tompsona su rezultat tako iskrivljene paradigme u crnogorstvu.

    A nije to ništa slučajno.
    Crnogorski nacionalisti imaju isti problem kao nekada hrvatski nacionalisti po pitanju zaokruživanja nacionalnog identiteta.
    A to su Srbi u državi, SPC, srpski nacionalni identitet...

    Zato su im i poruke iste.
    I podjednako opasne.
    Samo što taj ekstremni dukljanski nacionalizam, srećo, kod Crnogoraca ne dobacuje daleko. A i dosta služi kao fasada lopovluku bivšeg režima, njegovo poslednje uporište...
    Last edited by Dača; 31-01-21 at 11:26.

  27. #450
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by siux View Post

    Nacionalizam kao otočiste za budalu ti maže oči da je tvoja strana u pravu, a ti si upravo primjer toga - "nismo ni mi cvjećke ali su ovi drugi lošiji!".
    Hm. "nismo ni mi cvjećke ali su ovi drugi lošiji!"

    Pa da vidimo malo koliko je ko losiji.

    Najgora stvar koju oko agresivnosti crnogorskog nacionalizma koju je Daca nasao bio da se "sa kongresa bivše vladajuće partije i iz usta aktuelnog predsednika redovno čuju poruke koje da se ne lažemo nisu nimalo pomirljive." Nadam se da su svi na broju i da nema zrtava.

    Aj da malo uporedimo, kad vec to prizivas.
    Etnicko ciscenje, desetine hiljada ubijenih civila, Srebrenica kao jedina sudska presuda o genocidu u Evropi, tarnsport u hladnjacama pobijenih albanskih civila i njihovo zakopavanje u Srbiji kako bi se prikrili tragovi, Strpci dje su ljudi pobijeni samo zbog pogresnog prezimena...moglo bi se stotine stranica napisati. Umjesto toga samo citat iz jednog teksta o zlocinima pocinjenim na Kosovu, da vidite kako je to izgledalo. Od svjedoka iz prve ruke, koji je pukom srecom prezivio masakar:
    https://www.energyobserver.com/sr/post/16165

    A onda nasta haos. Srpski okupatori počeše redom pucati po ženama i djeci. Dren na momenat ugleda majku, koja se svojim tijelom zarotirala i obgrlila bebu, njegovu sestru ne bi li je spasila. Gleda Dren kao da se nekome drugom dešava i kako majka pada preko žive sestre i kako dijete plače pod njom, i kako ljudi u smrtnom ropcu padaju jedni preko drugih, sa onda osjeti neku vatru iznad na ruci.

    Ranjen sam, ali ću se napraviti mrtav. Tako ću preživjeti, pomisli desetogodišnje dijete dok ga je bol sjekla i kroz ruku udarala u mozak.

    „Moja mala sestra je plakala pritisnuta mrtvim majčinim tijelom, ali ja sam bio dječak, ustrijeljen u ruku, i pored svih pokušaja, nisam uspio da je izvučem. Morao sam da je ostavim i izađem iz sobe ispunjene dimom kako bih preživio“, prisjetio se ovog životnog horora deset godina kasnije Dren Čaka na suđenju policijskom generalu Vlastimiru Đorđeviću pod čijom su palicom i egzekutivnim Miloševićevim naređenjima psi rata ubijali ljude po Kosovu i Metohiji.

    I tako je te noći ranjeni dječak promatrao tijela svojih najmilijih, svoje simpatije, svoje majke, i svoje žive sestrice dok mu je staklasti pogled krajičkom oka tražio asasine. A oni su zapalili cigarete, i smijali se.

    Onda su potpalili ormar sa dječjim stvarima i kuća je planula. Dječak je čekao bespomoćno. Beskonačno, činilo mu se. Prvo je pokušavao izvući sestru, dok ga je dim bacao u nesvijesti. Nije uspio. Zadnjim atomima snage, podvukao je ispod sebe smrskanu ruku, odgurno se o leševe ljudske i pobjegao na zadnji izlaz u mrak.

    U spas. Iza sebe je u plamenoj buktinji ostavio sve, doslovno sve.

    Nakon nekoliko sati doteturao se do tetkine kuće. Ispričao je tetki i teči užas noći. Oni su mislili da dijete bunca, sve do momenta kada je krvava dječja ruka izvirila ispod jakne i dok je miris paleži i ljudskog mesa žigosao zrak.

    Kasnije će u svom svjedočenju Ismet Hadžihavdiju reći za masakr:

    „Ubijena je moja žena Valbona, moja osmogodišnja kćerka Doruntina, moj petogodišnji sin Egzon, moja četverogodišnja kćerka Rina“.

    Reći će još i ovo, a ostalo je zapisano u sarajevskim Danima:

    „Kad sam pronašao komadić ljudskog mesa, počeo sam plakati. Sjedio sam i plakao oko dva sata i psovao Boga. Mislio sam da i on mora da je na Miloševićevoj strani.“
    Tekst je, inace, napisao jedan Srbin iz Bosne. Dragan Bursac.

    Ajde pa sad ovo poredi sa porukama predsjednika Crne Gore koje nijesu ni malo pomirljive.

    "nismo ni mi cvjećke ali su ovi drugi lošiji" - koliko lošiji? Da li se uopste moze porediti?

    Ja sam napisao da sam osjetio stid zbog ruznih parola protiv Srba. Da li srpski nacionalisti osjecaju stid zbog ovakvih zlocina? Barem malo? Mozda je proliv zbog stida?

    Postoji jos jedna stvar, a to je da su zbog ovakvih zlocina, uz malo antisrpske propagande, Srbi dobili veoma ruzan imidz "losih momaka" u inostranstvu. To se ne pere lako.

Page 18 of 35 FirstFirst ... 814151617181920212228 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. KK Budućnost
    By glup_ka_t0cak in forum Košarka
    Replies: 16322
    Last Post: 31-03-24, 20:21
  2. Budućnost EU?
    By uzitulovac in forum CdM Arhiva
    Replies: 7
    Last Post: 22-04-14, 21:37
  3. SD Budućnost
    By Mr_Gospodin_Signore in forum Ostali sportovi
    Replies: 73
    Last Post: 26-08-11, 15:10
  4. KK Budućnost
    By rain_wind_storm in forum Ostali sportovi
    Replies: 1
    Last Post: 13-02-11, 11:53

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •