Results 1 to 5 of 5

Thread: Aksioma Inercije ?

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Aksioma Inercije ?

    Prvi Njurnov zakon (zakon inercije) kaze:
    "Svako telo ostaje u stanju relativnog mirovanja ili ravnomernog pravolinijskog kretanja sve dok ga delovanje ili dejstvo drugog tela ne prisili da to stanje promeni."

    Nema racionalnog objašnjenja i uzroka zašto je ovo tačno i u fizici se uzima kao aksioma .

    Jedna od posljedica je centrifugalna sila koja se javlja kod kuružnog kretanja.
    Ni kvantna mehanika , ni opšta relativnost nemogu da objasne "aksiomu inercije"

    Eto malo prostora da filozofiramo o ovoj jednostavnoj aksiomi fizike.

  2. #2
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja mislim da je to direktna posledica nemogućnosti nastanka energinje ni iz čega. Kretanje podrazumjeva kinetičku energiju.
    It was a business doing pleasure with you

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gString View Post
    Ja mislim da je to direktna posledica nemogućnosti nastanka energinje ni iz čega. Kretanje podrazumjeva kinetičku energiju.
    Slažem se naravno ali ...
    Da li se očuvanje kinetičke energije oslanja na aksiomu inercije ?
    Pitam se da li se ovakvim odgovorom logički "vrtimo u krug"?
    Kao kad kažeš "ja sam sin svog oca" ili "ako hoćeš da pobijediš nesmiješ izgubiti" (iz stripa Alan Ford ili govora bivšeg političara Marovića)
    Ovakve rečenice nemaju ispravnu deduktivnu logičku strukturu i značenje .
    Možda imaju neku simboliku ali to je već neka druga priča.

    Sa druge strane naprimjer uzmeš točak od bicikla i gurneš ga da se kotrlja
    Točak bi mogao tu kinetičku enegriju koju si mu dao da pretvori u zračenje i zaustavi se . :-)
    Naprimjer ti ga gurneš a točak zasvijetli i zaustavi se. Haha ...
    Mislim zašto ne?

    P.S.
    Po mom mišljenju samo pitanje je "teška filozofija" i "tvrd orah" ali dobra tema za razgovor.
    Last edited by septembar; 29-04-18 at 12:47.

  4. #4
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    984
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Koliko je trenutno shatanje te tematike, svaki oblik energije eventualno i završi kao zračenje.
    Taj primjer sa točkom nije daleko od realnog, točak usporava pod uticajem trenja, usled čega se stvara toplota koja
    odlazi u vidu zračenja.
    Neka krajnja slika svemira u najdaljoj budućnosti i jeste samo gomila EM talasa razvučenih u beskonačnost,
    bez supstance. Mrtvo more

    Zanimljivo je razmišljati o tome odakle taj inicijalni impuls, zašto je išta krenulo ikud ikad
    Mislim da empirijskim shvatanjem svijeta samo sebe zavlačimo u logičke zamke, ne mogu ni da naslutim
    koji je ispravan pristup rješenju takvih pitanja. Mošda je sama logika "emergent property" nekog stanja materije
    koje mi možemo da zapazimo a ta ista materija pod drugim uslovima prelazi u stanja u kojima logika ne važi.
    It was a business doing pleasure with you

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,826
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Nije bas da nema objasnjenja, vise je kao: Kako objasniti matematiku intuitivnim putem.
    Prvo, svako kretanje/mirovanje je definisano “u odnosu na nesto”.
    I ovo sto aksioma kaze je da dok neko je djeluje na to tijelo, ono nece poceti Samo od sebe da se pomijera. Ili Ako se Vec krece, nece poceti da Kruzi I ubrzava Ako nema dodatne sile. U principy to je zakon odrzanja energije u primitivnoj formi.
    Njutnova aksioma je napravljena Mnogo davno kada integralni racun jos Nije bio Mnogo razvijen.

    Sa vremena fizika kaze kruzni integral od S (to je action) = 0. I to je to. Nije nikakva misterija, vec dolazi iz matematickih formula (koje su zasnovane na odrzanju hamiltonijana I dejstva od action)

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •