Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 51 to 67 of 67

Thread: Pripadnost grupi – različitost ili nejednakost

  1. #51
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Ljudi koji su pri crkvi osjete u jednom trenutku da su bolji i da imaju više prava od drugih vjernika, a da ne pričam od ateista. Isto tako kod ateista sam primjetio veoma često stav koji provijava da su vredniji od ostalih.
    Ziva istina, mene je u razgovoru nedavno iskritikovao, da ne kazem izvrijedjao jedan covjek blizak crkvi, kad sam mu rekao da imam djevojku i da se ne mislim skoro zeniti.

  2. #52
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,112
    Thanks Thanks Given 
    246
    Thanks Thanks Received 
    1,105
    Thanked in
    539 Posts

    Default


  3. #53
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Test koji je još 1951. dokazao da su ljudi "ovce"

    https://www.b92.net/zivot/nauka.php?...z2bVPChTK68SwI


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  4. #54
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Test koji je još 1951. dokazao da su ljudi "ovce"

    https://www.b92.net/zivot/nauka.php?...z2bVPChTK68SwI


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Sto tu ima cudno? Da je ciste logike prisutno kao sto nije samo bi budalama trebao neki takav eXperiment. Ne treba mrdat dalje od ovoga foruma...... ljude koji bi odgovorili ispravno u tome eksperimentu ovdje bi povezali sa transferom blama i nazvali ih budalama Tako ljudi postuju i shvataju zdravo za gotovo svakakve budalastine koje izbrbljaju "svakakvi" "autoriteti" u ovome blesavome svijetu.

  5. The Following User Says Thank You to pecaros For This Useful Post:


  6. #55
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,978
    Thanks Thanks Given 
    3,805
    Thanks Thanks Received 
    3,095
    Thanked in
    1,583 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Test koji je još 1951. dokazao da su ljudi "ovce"

    https://www.b92.net/zivot/nauka.php?...z2bVPChTK68SwI


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    U tekstu koji je zanimljiv uprkos decenijama od metode, od "ovčarstva" mnogo se više pominje komformizam. Dakle, ljudima je lakše da se slože da ne izlaze iz zone komfora.
    Još kad se dobije neka nagrada za pogrešbi odgovor... što se takođe u tekstu pominje.
    Možda ti ljudi nisu baš ovce, nego su samo shvatili, čak i podsvjesno, kako svijet funkcioniše.

  7. The Following 4 Users Say Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  8. #56
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Boston
    Posts
    9,330
    Thanks Thanks Given 
    512
    Thanks Thanks Received 
    542
    Thanked in
    364 Posts

    Default

    https://en.wikipedia.org/wiki/Milgram_experiment
    Ovaj je još jači, nego će Starwalker pronaći razloge
    I jedan samo za plemenske zajednice u CG https://www.simplypsychology.org/robbers-cave.html
    "Što bi, ne bi" - Felix Brych, 05.03.2019.

  9. The Following User Says Thank You to Markys For This Useful Post:


  10. #57
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Pripadnost grupi – različitost ili nejednakost

    Interesantno je i da pojedinac koji ne prihvati pravila grupe ili jednostavno izgleda drugacije cesto je good as dead. Tako da ima dosta ljudi koji iz straha rade sve sto grupa trazi jer u suprotnom posledice bivaju fatalne.

    Nije tesko onda zamisliti homoseksualca u straight zajednici ili crnca medju bjelcima iako iste ti crnci i homoseksualci imaju isti stav u svojim zajednicama prema „razlicitima“. Mozda otuda moje odusevljenje filmom District 9.

    Zamisljam kad je evolucija svijesti u pitanju da ce grupe jednog dana biti stvar proslosti. Dok god postoji „ja“ drugi ce biti razliciti i prijvatljivi u mjeri koliko je potrebno opstanka „ja“ (zbirke sjecanja i navika) radi. Put ka prihvatanju drugih paradoksalno vodi kroz unistavanje i poricanje sebe. Sta ostane posle toga vjerujem da to „Ja“ predstavlja suštinu svih nas i razlog nestanka grupa i grupisanja. Ili cemo unistiti sebe ili covjecanstvo. Stara priča.
    Last edited by Caesar; 21-11-21 at 13:04.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  11. #58
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    907
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    72
    Thanked in
    52 Posts

    Default

    Ovaj test jedino sto otkriva je to koliko u stvari ljudi ne prepoznaju u sebi ono "ja". I nista vise od toga! Grupe nikada ne mogu postati proslost jer dok god bude postojalo "ja" postojace i grupe. A, ako bi to "ja" konstantno negiralo pripadnost "SVOJOJ(a mora postojati)" grupi istomisljenika onda se radi o onome NEzdravome "ja" i isti mu je efekat kao i kod ovih ljudi koji ne prepoznaju svoje "ja" vec se bezglavo prislanjaju nekoj grupi da bi materijalizovali svoje postojanje. Ovo NEzdravo ja takodje nema svoju originalnost licnosti vec kontrira svima ne bi li na taj nacin isto tako bili vidljivi pa makar i kao iluzija
    Pod samim pojmom svijesti se i podrazumijeva "grupa", jer svijest individualno nikad ne bi ni mogla postojati.
    Sto se tice individualnosti a u stvari koliko vidim ona vas i najvise spotice da shvatite grupisanje ljudi.......
    ukoliko je ono nase "ja" PREPOZNALO svoju grupu opstanak individualnosti ne moze doci u pitanje jer to ne bi bilo prirodno
    ....ali najcesce se desava da grupe na raznorazne nacine(ne biraju sredstva) prisvajaju ljude da bi bile mocnije i u tom slucaju individualnost postoji samo u vrhu te piramide ostala masa ljudi predstavlja samo gradjevinski materijal

  12. #59
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Why People Ignore Facts - vezano za pripadnost grupi

    https://www.psychologytoday.com/us/b...nore-facts?amp


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  13. #60
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,978
    Thanks Thanks Given 
    3,805
    Thanks Thanks Received 
    3,095
    Thanked in
    1,583 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Why People Ignore Facts - vezano za pripadnost grupi

    https://www.psychologytoday.com/us/b...nore-facts?amp


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Hvala na linku. Kvalitetno štivo. Ostaje dilema kako se kreiraju predrasude i koji su ponderi faktora prilikom kreiranja predrasusa koje svi imamo. Takođe, koliko su ponderi individualni usljed psighološkog profila neke ličnosti...
    Eto pitanja i pitanja... I nikad krajnjeng odgovora. Kao ni za milion drugih stvari, doduše
    Ada URA neće dat. DF je uštopovan. Milača je umjeren. Sub85 rules.

  14. The Following User Says Thank You to Gagarin For This Useful Post:


  15. #61
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,169
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    Suvišno je i govoriti pored toliko primjera što u prošlosti-što sadašnjosti kako izgleda kada se čovjek kao pojedinac istopi u psihologiju čopora.

    S druge strane,pojedinac kao aktivan član neke zajednice takođe ima udjela u tzv kolektivnoj krivici.

    Što se tiče predrasuda,usko su povezane sa neznanjem kao i strahom od drugačijega.

    I ovdje se opet vraćamo na psihologiju čopora,toplo je u čoporu,ali smrdi.

  16. #62
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    29
    Thanks Thanks Given 
    24
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Nešto me podsjeti danas jedna fotka jednog mog drugara koji je u grupi branitelja/boraca/mučenika/ za ono njima sveto, kako pripadnost grupi može da unazadi pojedinca. Može i da učini dobro ali ovdje bih se osvrnuo na onaj drugi - štetni aspekt.

    Osjetio sam to i sam i bio preneražen tim osjećanjem više puta ali sam se i borio protiv toga. Ljudi koji su pri crkvi osjete u jednom trenutku da su bolji i da imaju više prava od drugih vjernika, a da ne pričam od ateista. Isto tako kod ateista sam primjetio veoma često stav koji provijava da su vredniji od ostalih. Ne bih se ograničio na ove grupe. Vidio sam to i kod onih koji meditiraju ili bave se nekim vidom duhovnog razvoja u grupi. U politici. Umjetnosti.

    Mišljenja sam da pripadnost grupi počinje sa željom za različitošću ili postizanjem cilja za koji smo previše sami slabi ali isto tako da ubrzo preraste u ono "mi smo bolji i imamo više prava". Ovo često trajno unazadi pojedinca jer osjećaj nadmoći nad drugima ih sprečava da razvijaju sebe. Takođe mislim da je jedina grupa kojoj smijemo da pripadamo ona zvana "ljudi".

    Vaša mišljenja i iskustva?
    sve su to kompleksi, vise ili nize vrednosti, a sa kojima smo morali da se pozabavimo u mladosti, mada mnogi nisu ni do srednjih godina; ja sam inace apsolutno tvog stanovista

    "punukan" sam da ti odgovorim Zbog samog naslova, razlicitost ili nejednakost, jer si me podsetio na sistematizaciju GRADIRANJEM [stepenovanjem] koju sam imao jos odavno, iz mladjih dana
    1 identicnost
    2 slicnost
    3 razlicitost
    4 suprotnost
    razmisli/te, pa davaj/te replike
    Last edited by antivakser; 29-01-23 at 01:58. Reason: dodajem sinonim radi boljeg razumevanja

  17. #63
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    A new study looks at our comfort in being around other people as a byproduct of evolution.

    https://bigthink.com/culture-religio...box=1689973476


    Sent आत्मन:
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  18. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  19. #64
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,169
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    A new study looks at our comfort in being around other people as a byproduct of evolution.

    https://bigthink.com/culture-religio...box=1689973476


    Sent आत्मन:
    Individualizam poenta.Razlika između samoće i usamljenosti.

    Ljudi koji ne da ne mogu nego ne uživaju u samoći su daleko od individualizma.Takvi ljudi su u stanju zbog pripadnosti nekoj grupi da naprave kompromise i na štetu sopstvenoj ja.
    Idu čak i do toga da svojevoljno svoje biće daju na kalup iz straha da bi u suprotnom grupa ta i ta mogla da ih ostavi na "ledini samih sa sobom".
    Ako grupa gdje su utopili sopstveno biće čini nešto neprimjereno oni će po difoltu činiti isto.

    I to je tragedija fenomena "čopora".
    Last edited by Bluemoon; 22-07-23 at 23:35.
    No pasaran!

  20. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  21. #65
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,800
    Thanks Thanks Given 
    1,645
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Preživljavati znaci, izmedju ostalog, biti pripadnik grupe ili zajednice. Sluzimo zajednici. I to je ok. Kako se živi je skroz drugačija stvar. To znači ne identifikovati se sa bilo kim ili čim pa ni sa zajednicom jer zajednica pripada nama. Zajednica ili grupa sluzi svakom pojedincu da može i da živi. Pobrkaju li se preživljavanje i življenje mogu nastati opasne stvari. Nacionalizmi, šovinizmi… svi uzrokovani strahom da bez zajednice ne postojimo - ne živimo. Zajednica je dobra stvar ako ne uspije da nas “pojede”.


    Sent आत्मन:
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  22. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  23. #66
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,169
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    Uvijek se sjetim na tu temu Danila.On je majstorski to opisao u svom eseju i taj esej bi trebalo biti obavezna literatura u školama posebno kod nas.
    To je @Caesar prokletstvo našeg podneblja tako da to nije napisao ničim izazvan.

    "Nacionalizam je, pre svega, paranoja. Kolektivna i pojedinačna paranoja. Kao kolektivna paranoja, ona je posledica zavisti i straha, a iznad svega posledica gubljenja individualne svesti; te prema tome, kolektivna paranoja i nije ništa drugo od zbir individualnih paranoja doveden do paroksizma. Ako pojedinac, u okviru društvenog projekta, nije u stanju da se "izrazi", ili zato što mu taj društveni projekt ne ide na ruku, ne stimuliše ga kao individuu, ili ga sprečava kao individuu, što će reći ne daje mu da dođe do svog entiteta, on je primoran da svoj entitet traži izvan identiteta i izvan tzv. društvene strukture. Tako on postaje pripadnik jedne slobodnozidarske skupine koja postavlja sebi, bar na izgled, za zadatak i cilj probleme epohalne važnosti: opstanak i prestiž nacije, ili nacija, očuvanje tradicije i nacionalnih svetinja, folklornih, filozofskih, etičkih, književnih itd."

    Kako jedan genije kroz nekoliko rečenice savršeno ubode u metu.
    No pasaran!

  24. The Following User Says Thank You to Bluemoon For This Useful Post:


  25. #67
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    12,169
    Thanks Thanks Given 
    14,371
    Thanks Thanks Received 
    3,497
    Thanked in
    2,501 Posts

    Default

    Mali osvrt ili napomena da se ne pomisli da je on kao veliki genije bio "počasni član zajednice" naprotiv pratio ga je progon od iste.
    U njegovo vrijeme više su bili cijenjeni,uvažavani i dobro plaćeni ovi folklorni pisci i autori što bi se reklo ljudi iz naroda,za narod blah,blah.
    Tek posthumno je bio priznat i prepoznat.
    Ako se uzme u obzir priroda palanke ne može se reći da je to paradoks.

    Naprotiv.

    Inače Danilo je preveo najveće svjetske pisce svojoj neznavenoj zajednici poput Bodlera a bio je i mangup jer je negdje u jednom intervjuu izjavio kako je unio nešto i svoje u prevodima nije bio klasičan translejtor.

    "Opasni" su ti individualci.
    To se zove sloboda čovjeka bez obzira na cijenu.
    No pasaran!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Info Hvala svima na podrsci :D na fb grupi
    By Kish in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 20-12-15, 21:16
  2. Različite novčanice
    By Mojsije in forum Sve i svašta
    Replies: 16
    Last Post: 14-06-10, 21:33
  3. Besplatan SMS u Pleme grupi
    By Stampar in forum Operatori
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-09, 14:35
  4. Replies: 30
    Last Post: 20-10-05, 19:20

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •