Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 67

Thread: Pripadnost grupi – različitost ili nejednakost

  1. #1
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Question Pripadnost grupi – različitost ili nejednakost

    Nešto me podsjeti danas jedna fotka jednog mog drugara koji je u grupi branitelja/boraca/mučenika/ za ono njima sveto, kako pripadnost grupi može da unazadi pojedinca. Može i da učini dobro ali ovdje bih se osvrnuo na onaj drugi - štetni aspekt.

    Osjetio sam to i sam i bio preneražen tim osjećanjem više puta ali sam se i borio protiv toga. Ljudi koji su pri crkvi osjete u jednom trenutku da su bolji i da imaju više prava od drugih vjernika, a da ne pričam od ateista. Isto tako kod ateista sam primjetio veoma često stav koji provijava da su vredniji od ostalih. Ne bih se ograničio na ove grupe. Vidio sam to i kod onih koji meditiraju ili bave se nekim vidom duhovnog razvoja u grupi. U politici. Umjetnosti.

    Mišljenja sam da pripadnost grupi počinje sa željom za različitošću ili postizanjem cilja za koji smo previše sami slabi ali isto tako da ubrzo preraste u ono "mi smo bolji i imamo više prava". Ovo često trajno unazadi pojedinca jer osjećaj nadmoći nad drugima ih sprečava da razvijaju sebe. Takođe mislim da je jedina grupa kojoj smijemo da pripadamo ona zvana "ljudi".

    Vaša mišljenja i iskustva?
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  2. #2
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Grupisanje" je logican potez usled svjesnosti individualnih slabosti. Danas je to citava jedna nauka kojom masovno porobljavaju ljude i pretvaraju u zombije .......ne dajuci im ni mrvicu sansi da od kad se rode pa do smrti postanu svjesni svoje individualnosti koja obiluje raznoraznim neotkrivenim talentima. A da i ne pricamo o OOOODAVNOOOO iscezloj originalnosti.
    Individualnost znaci da je i najlosiji original bolji i od najbolje kopije. Svaki pripadnik neke grupe je kopija necije tudje originalnosti.....ma kakav status imao u grupi.

  3. #3
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by majstori majstori View Post
    Sta je u tom slucaju vodja te grupe
    Samo manipulant. Pretpostavljam da te interesuje zašto manipulant?
    Priroda karaktera bilo kakvih grupacija je "manipulativna" (ne znam jesam li se dobro izrazio).
    Da ne bi bilo zabune.....postoji ogromna razlika između ISTOMIŠLJENIKAaaa(množina ) i pripadnikaaaa nekoj grupaciji.

  4. #4
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Citao sam pre koji dan o nekim bivsim robijasima sto su osnovali svoju NVO, posto zbog toga sto su bili u zatvoru imaju problem sa zaposljavanjem i takav nacin udruzivanja potpuno podrzavam. Ljude je spojila zajednicka muka i svesni su da pojedinacno ne mogu nista da urade i takav vid kolektivizma mi je sasvim pozeljan i pozitivan. Iako u grupama pojedinci gube na svojoj individualnosti i svoje potrebe uskladjuju potrebama grupe, istina je da je ostvarivanje nekog cilja zaista lakse uz neku brojcanu prednost. Inace, sve ostale vidove NVO koje se uglavnom svode na neku sopstvenu kritiku drustva bez ikakvog produktivnog cilja smatram nepotrebnim, narocito one sto ko zna ko finansira. Mada se od njihovog uticaja uglavnom moze efikasno izolovati, mnogo veci problem su oni koji imaju vlast nad nama.

  5. #5
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Tako je to sa grupama, kao sto pojedinac ima ego tako ima i grupa samo sto je jaci, jer je energija u grupi bolja i jaca.. Jedni druge podrzavaju i odrzavaju... Suprotstavljanje naspram necega i poredjenje samo je odraz nerazvitka covjeka, glup nacin isticanja, predstavljanja i hranjenja uobrazilje. Budi covjek cini to sto cinis(pojedinacno ili kolektivno) i ne se*i mnogo( mislim generalno). Tesko li je danas biti obican.. nebitan.. ni bitan ni nebitan..
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Strah, on je pravi koagulant za sve te kukavice.

    Inertna snaga grupe je svakako fascinantna i svaki član je doživi subjektivno kao sopstvenu jer upravo ulaskom u tu grupu prevazišao niz sopstvenih strahova koji su ga sputavali u nekom individualnom bitisanju.

    Tu ne dolazi do unazađivanja pojedinca već do njegove likvidacije (suicid). Ko pokaže toliku brutalnost da žrtvuje sopstvenu ličnost nije mu problem uraditi niz nepočinstava, naravno zarad grupe. Onako ksenofobični ubjeđeni da druga grupa pije isključivu turbo slatku kafu spremni su da krv proliju da je poraze.
    Ko pije slatku kafu? - pljuc

    Što sam primjetio da dogmaši uvijek kao ultimativni argument iznose broj članova i kako on rapidno raste, dok recimo ateisti (pa i nema neke razlike) koriste - danas niko više tako ne razmišlja...

    Uvijek isijavaju jasan stav - da oni nisu sami...bićeš napadnut od socijalizovanih kukavica i strastvenim sadizmom likvidiran

    Koliko forumaša nisu jasno definisani i svrstani u tabore?

    Koliki je to neoprostivi grijeh ? - uvijek definisano kao lukavost, zmijolikost
    Last edited by gaul; 08-04-18 at 19:30.

  7. The Following User Says Thank You to gaul For This Useful Post:


  8. #7
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Koliko forumaša nisu jasno definisani i svrstani u tabore? "

    To je tako genijalno razrađena "nauka" da ljudi nisu ni svjesni svoje pripadnosti grupi. I to onoj koja za neophodnu INICIJACIJU uzima intelektualnu likvidaciju
    Ova grupa je zaprepašćujuće velika. Ljudi šetaju ulicama kao ljušture bez trunke SAMOsvijesti
    A, zašto?
    Jer pripadaju dominantnoj MEGAgrupi

  9. #8
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da nismo izgrađeni od kompromisa ne bi nas ni evolucija dotakla, ovako je svako pripadanje grupi, ma kojoj, samo amanet prošlih vremena, gdje je pitanje pripadnosti grupi bilo i pitanje opstanka, ma od pracovjeka, pa eto i do danas u tragovima...
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Xerxes For This Useful Post:


  11. #9
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Psihologija je toliko napredovala da više 'zdrav' čovjek se ne može pronaći.

    Šta je tu normalnost? - da li još uvijek važe pravila za tu kategoriju da je posrijedi zdrava (funkcionalna ili srećna) jedinka i da li uopšte duhovnost koja se može naći danas na tržištu služi da čovjek/ica budu bolje osobe...ili tako nešto.

    Da li je duhovnost u grupnjaku je duhovnija?

    Đe je tu sreća?
    Last edited by gaul; 10-04-18 at 18:14.

  12. #10
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Pripadnost grupi – različitost ili nejednakost

    Ne moze se danas bit normalan. Trci, radi, skola, djeca, kurta, murta... I kad se dodje u starost na cemu si? Znas kako da plivas u mutnom sa krupnim ribama, a mozda kao vrhunac i ti budes krupna riba. Ovo velim jer je to ono sto vidim oko sebe. Jel to ono za sta zivimo? Jel to carstvo nebesko?

    U nedostatku vremena okrecemo se gotovim rjesenjima aka grupama. Bas kao i gotovim jelima. Nema se kad. I tako mi se “kao” hranimo. Grupa nudi gotovo rjesenje samo da odaberemo. Oš pasulj sa kobajom, oš mućkalicu itd. Svako voli drugojačije. Različitost. Karneks. Poenta je da se na Pržno na ljeto ne može ići sa stomačinom ako si na gotova jela. Znači mora čija, kinoa, avokado itd. Košta to.

    Grupa ima sve. Vec oprobana rjesenja. Rade u 90% slucajeva. Naravno bas onih 10% je bitno jer nas to cini ljudima. I kad primjenis šablon grupe na tih 10% dobijes majmuna. Ne može se bit 90% član jel? Slicno kao kad promjenimo malo ljudsku DNK. Dobijes nizi oblik zivota.

    Valjda da nema grupa mi bi smo ka zombiji setali ulicama, bili neprimjetni, bili niko i nista... Ovako smo ipak neko i nesto jel? Identitet. Ostali ga nemaju i posledicno su... Manje jednaki recimo

    EDIT: Evo citam sta na pisah. Zvucim ka da su me odbili primiti u neku grupu
    Last edited by Caesar; 10-04-18 at 22:14.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  13. The Following User Says Thank You to Caesar For This Useful Post:


  14. #11
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Danas dijete do pete godine vidi više no generacije bez jutjuba do svojih pedesetih, ali doživi duplo manje...
    Identitet definitivno ne učestvuje u grupi, bez onaj posredni, sračunati... jer čemu onda grupisanje ako ne definiše ~ malo bolje KO SI. Na kraju konca svi smo mi superjunaci mimo svijeta, dok je okruzenost ljudima, makar bili i zajedničkog interesa ~ mnogo bolje ogledalo stvarnosti!
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  15. #12
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    EGOIZAM! Za sad vam je on prva i "nepremostiva" prepreka da biste mogli razumjet odgovore na ova pitanja. A i kad biste srusili ovaj vas ego......sumnjam da bi krocili i mrvicu dalje.....jer vi niste od te "sorte"
    GEN! Ili ga imas....ili ne.
    Nemojte se previse zamarat sa ovim glupostima. Ipak ste vi krupne ribe u ovom nepostojecem , izmisljenom i laznom svijetu.

  16. #13
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Djeca socijalizma ne mogu biti kriva ako su podizana za kolektivno dobro sa vec unaprijed rijesenim predznakom pripadnosti, sto je danas pitanje slobode izbora, licne odgovornosti i sposobnosti da zgrces paruljine...
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  17. #14
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Xerxes View Post
    Danas dijete do pete godine vidi više no generacije bez jutjuba do svojih pedesetih, ali doživi duplo manje...
    Identitet definitivno ne učestvuje u grupi, bez onaj posredni, sračunati... jer čemu onda grupisanje ako ne definiše ~ malo bolje KO SI. Na kraju konca svi smo mi superjunaci mimo svijeta, dok je okruzenost ljudima, makar bili i zajedničkog interesa ~ mnogo bolje ogledalo stvarnosti!
    Pa vidi , ako već postoji interes da se napravi gomila, onda ima smisla.
    Sjetimo se đeda koji je zvao babu, pa se išlo sve do miša oko one nesrećne repe kada su je skubali - stvar inreresa, gdje udruživanje rješava problem.

    E sada ako zagrebemo oko tog definisanja dolazimo do onih alfa,beta uloga unutar grupe....to mene brine

    Ovo oko YT ... šta znam, koliko to viđenje stvari ima smisla?

    Ma koliko naivnosti u današnjoj ružičastoj političkoj korektnosti, gdje jeste brutalna tuča prihvatljivija od bradavice fine dojke... da ne spominjem niz ogavština koje se mogu naći, čak i dođu kao preporuka, opet su prihvatljiviji od ogolićene dojke tete Kardašijan.

    Identitet se gubi, preuzima se onaj grupni - kako bi smo to nazvali ? Interesantno da je on gotovo uvijek agresivan, isključiv sa onim porivom da lovi rendžere.

    Na kraju konca svi smo mi superjunaci mimo svijeta...
    True Lies!

    Zar to nije divno?
    Svi mi pišemo neke naše karmičke istorijske bilješke...kada dođe zombi apokalipsa, nadajmo se da ćemo mi biti oni koji će opljačkati Okov i sa krampovima, pajserima (ko šta izabere) braniti naše JA
    Last edited by gaul; 11-04-18 at 20:05.

  18. #15
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nije dobro kada ovca predvodi lavove, vec obrnuto, tj. Obrnuto ��
    A kakva je gomila kome u interesu dovoljno je prelistat vijesti iz svijeta, iz zemlje to jest.
    I jopet ne shvatamo da bi se za razliku od recimo skandinavaca, kada bi doslo da se ne zna ko je predvodnik krda, krdo bi krdu bilo vuk.
    Mentalitet, sistem, kultura... Sto god se kome svidja, sve po senzibilitetu
    Last edited by Xerxes; 11-04-18 at 22:01.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  19. #16
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Xerxes View Post
    Nije dobro kada ovca predvodi lavove, vec obrnuto, tj. Obrnuto ��
    A kakva je gomila kome u interesu dovoljno je prelistat vijesti iz svijeta, iz zemlje to jest.
    I jopet ne shvatamo da bi se za razliku od recimo skandinavaca, kada bi doslo da se ne zna ko je predvodnik krda, krdo bi krdu bilo vuk.
    Mentalitet, sistem, kultura... Sto god se kome svidja, sve po senzibilitetu
    Pa vidi , u istorijskom smislu, mi imamo tu priliku da živimo na teritoriji đe je vazda bio najskupljiji kvadrat.

    Šta misliti o nama kao grupi? - u nekom širem smislu.

    Napravio se neki nesrećni download u naše kolektivno podsvjesno i sada smo zaglavljeni i uslovljeni sa neshvatanjem i slabošću.

    Očaj? - definitivno bi nam se mogao pripisati. Ideja nam je oduzeta, možda u pobjedi niko nije toliko izgubio, ili možda i previše te istorijske agresije nas je napravilo previše grubim tako da u nedostatku oponenta proždiremo sami sebe.

    Poput đeteta koje je maltretirano od roditelja ako intelektom ne pobjedi to naslijeđe biće za zeru gori.
    Tako da ipak ta ideja slobodarstva i taj duh je danas puka drskost (čitaj - kurčenje) ako nisi određenih gabarita, sitan krupan pojma nemam ko kakav metrički sistem koristi.

    Sa druge strane, ako ćemo sa onim prirodnim selektivnim probiranjem, izginuše heroji ...ostadoše kukavice i sjecikese.

    Kao što reče, što gođ se kome što sviđa ili godi

    Arhetip heroja se ne da uklopiti u nikakvu grupu.

  20. #17
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo nema veze s vezom......ali kad bih upeca zlatnu ribicu......dvije zelje bih je castio......a jedina bi mi bila da posmatram iz perspektive jednog duha neke ljude dok su sami sa sobom u nekim vrlo "nezgodnim" momentima A nije da i ne bih zna precizno da odaberem koje
    Nas um nije u stanju da pronikne u neke naocigled "proste" stvari samo zato sto mu nedostaje potrebnih informacija. A zeljene informacije su za nas mozak previse komplikovane da bismo ih mogli logicki vizualizovati
    Ali sad kazem....bezzebancije
    ovdje lezi mudrost koja je majka socijalnoj inteligenciji!

  21. #18
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Pripadnost grupi – različitost ili nejednakost

    Jedan moj drugar je djelovao kao svoj. Volio je da ostavlja takav utisak. Rekao mi je da ne voli taj gengbeng fazon. Sad je clan “elitnija jedinica”. Cak mu rekoh kako ga na fejsu gledam da se druzi sa njima, a on mi ponosno ponovi misleci da sam zaboravio da je i on clan. Desavalo se to i meni kao mladjem al zar ljudi u nekim godinama ne treba da se odvoje od grupa i potraze sebe? Zao mi bi, jer sad misli isto sto i grupa. Nije se on razlikovao previse od njih u stavovima al izgleda da je to malo svog jedinstvenog zrtvovao za validiranje onog zajednickog sa njima. Ja volim to svoje malo pa neka je i najnakardnije. To malo se vremenom razvija pa se svedete da malo imate zajednickog sa misljenjem bilo koje grupe. Mislim da je to test. Ako imate isto misljenje kao grupa to znaci da sa vasim misljenjem mozda nije sve kako treba.
    Last edited by Caesar; 21-04-18 at 13:47.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  22. #19
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Ono sto sam tokom zivota primetio a o cemu nisam preterano razmisljao je koliko zapravo ljudi pate od toga da imaju sto vise osoba oko sebe. Od kontakata na telefonu, prijatelja i pratilaca na drustvenim mrezama pa do pravih ljudi u stvarnom zivotu, a opet sa gotovo svim tim ljudima se ima jako povrsan odnos i ne postoji skoro nikakva zelja za nekim zblizavanjem. Naravno, to je razumljivo, ne mozes ti biti blizak i imati vremena za desetine osoba ali zasto se onda uopste ulazi u bilo kakvu prisniju pricu sa toliko ljudi? Dobro, tu ne racunam toliko drustvene mreze gde je broj prijatelja i pratilaca stvar prestiza i ne bira se ko ce sve uci u taj spisak ali cemu tolika potreba u stvarnom zivotu? Secam se davnih dana kako je bila skoro pa sramota ako nemas desetine, mozda i stotinu brojeva u telefonu a to se jos izrazenije vidi kroz pojavu drustvenih mreza gde prosto moras da dodajes i one osobe koje si video mozda jednom u zivotu, ako ni toliko posto je bitan samo broj. A ta potreba za sto vise ljudi ne prestaje sa godinama iako se smanjuje krug odabranih sa kojima postoji blizak odnos. Tacno je postao kao vid terapije da se udje u neki razgovor sa najblizom dostupnom osobom i da se ta osoba iskoristi za emocionalno praznjenje. U zadnjih godinu dana sam narocito ima dosta takvih situacija, nekih od kojih nisam mogao pobeci a nekih gde sam i sam hteo da ucestvujem ali sto je postajala izrazenija prica o sopstvenim problemima i o najobicnijem jadanju to mi je sve postajalo odbojnije da uopste otvorim usta. I na kraju, sta imam od toga sto cu npr. sesti jednom nedeljno sat vremena na kafu, slusati tudje probleme i voditi iste razgovore za koje se unapred zna kako ce ici. I posle jos neko misli da ti cini uslugu time sto ti prosto pravi drustvo, neka hvala, takvo drustvo mi ne treba. Ali da je samo to, nego se jos treba svima javljati, svima osmehivati, govoriti o bilo cemu da ne bi ispao iz tog kalupa. I tu se ne radi ni o kakvoj pristojnosti i manirima nego o najobicnijem foliranju posto se te iste osobe kasnije ogovaraju. A cini se da je vecina ljudi takva i da im je to sasvim normalno, a onog momenta kada odbijes da u tome dalje ucestvujes vise ne postojis za njih. Mada ne kazem da treba apsolutno izbegavati takvu komunikaciju i ima situacija koje stvarno jesu za tu neku jednokratnu upotrebu ali to foliranje i drustvenost kao terapija mi ne trebaju.

  23. #20
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Preporuka za čitanje "Predeo slikan čajem" Milorada Pavića, koji kaže da je svijet podijeljen na opštežitelje i idioritmike, odnosno samce. Svak ko je prešao sa jedne na drugu stranu, zna za tegoban put pronalaska sebe.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  24. The Following User Says Thank You to Ulix For This Useful Post:


  25. #21
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Severnjak View Post
    Ono sto sam tokom zivota primetio a o cemu nisam preterano razmisljao je koliko zapravo ljudi pate od toga da imaju sto vise osoba oko sebe. Od kontakata na telefonu, prijatelja i pratilaca na drustvenim mrezama pa do pravih ljudi u stvarnom zivotu, a opet sa gotovo svim tim ljudima se ima jako povrsan odnos i ne postoji skoro nikakva zelja za nekim zblizavanjem. Naravno, to je razumljivo, ne mozes ti biti blizak i imati vremena za desetine osoba ali zasto se onda uopste ulazi u bilo kakvu prisniju pricu sa toliko ljudi? Dobro, tu ne racunam toliko drustvene mreze gde je broj prijatelja i pratilaca stvar prestiza i ne bira se ko ce sve uci u taj spisak ali cemu tolika potreba u stvarnom zivotu? Secam se davnih dana kako je bila skoro pa sramota ako nemas desetine, mozda i stotinu brojeva u telefonu a to se jos izrazenije vidi kroz pojavu drustvenih mreza gde prosto moras da dodajes i one osobe koje si video mozda jednom u zivotu, ako ni toliko posto je bitan samo broj. A ta potreba za sto vise ljudi ne prestaje sa godinama iako se smanjuje krug odabranih sa kojima postoji blizak odnos. Tacno je postao kao vid terapije da se udje u neki razgovor sa najblizom dostupnom osobom i da se ta osoba iskoristi za emocionalno praznjenje. U zadnjih godinu dana sam narocito ima dosta takvih situacija, nekih od kojih nisam mogao pobeci a nekih gde sam i sam hteo da ucestvujem ali sto je postajala izrazenija prica o sopstvenim problemima i o najobicnijem jadanju to mi je sve postajalo odbojnije da uopste otvorim usta. I na kraju, sta imam od toga sto cu npr. sesti jednom nedeljno sat vremena na kafu, slusati tudje probleme i voditi iste razgovore za koje se unapred zna kako ce ici. I posle jos neko misli da ti cini uslugu time sto ti prosto pravi drustvo, neka hvala, takvo drustvo mi ne treba. Ali da je samo to, nego se jos treba svima javljati, svima osmehivati, govoriti o bilo cemu da ne bi ispao iz tog kalupa. I tu se ne radi ni o kakvoj pristojnosti i manirima nego o najobicnijem foliranju posto se te iste osobe kasnije ogovaraju. A cini se da je vecina ljudi takva i da im je to sasvim normalno, a onog momenta kada odbijes da u tome dalje ucestvujes vise ne postojis za njih. Mada ne kazem da treba apsolutno izbegavati takvu komunikaciju i ima situacija koje stvarno jesu za tu neku jednokratnu upotrebu ali to foliranje i drustvenost kao terapija mi ne trebaju.
    Odlično napisano. Ali znaš li što je tu najveći problem? Što će 90ak posto istih tih ljudi napisati skoro isti ovakav tekst. Ljudi misle da ako su svjesni nekih stvari, po automatizmu su i IZNAD istih. Ali to nema blage veze sa istinom.
    Razlog je što nisu iskreni prema sebi, pa onda ni prema drugima. Zato i ne osjećaju nikakvu potrebu da izgrade neki svoj stav i stanu iza njega. A non-stop govore kako je važno da čovjek "ima svoj stav" A u stvari im je to samo izgovor kako bi imali motiva da mantraju(vrte) neku bezveznu priču......i dok tako vrte bezvezne i nebulozne priče zakovrnu očima kao da.......... ostaću nedorečen
    Ljudi se ponašaju kao drogirani.......A JA SE DROGIRAM S NJIMA...... i zavisan sam posta.

  26. #22
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,866
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Zgodinama mi se najblizi krug ljudi sveo na 5-6 koje znam nekih 20+ godina. I to su prava prijateljstva. Ovo ostalo su kolege s posla s kojima je manje vise komunikacija o poslovnim aktivnostima.
    A ko pod stare dane kafenise sa desetinama ljudi, tracari i prepricava svakodnevne dogadjaje, nazalost nije stekao prave prijatelje, s toga i mora komunicirati povrsno sa vecim brojem ljudi. Niko ne zeli da bude usamljen pa se na razne nacine dovija da drzi glavu iznad vode.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  27. #23
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Previse ste kriticki nastrojeni. Bas ako imamo individualnu svijest nema potrebe da je suprotstavimo grupi ili bilo cemu. Neka svijet postoji takav kakav jeste. Mozemo samo razumjeti kako stvari stoje, a biti za ili protiv je ucestvovanje. Nema razlike.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  28. #24
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by cetvrti covek View Post
    Ovo nema veze s vezom......ali kad bih upeca zlatnu ribicu......dvije zelje bih je castio......a jedina bi mi bila da posmatram iz perspektive jednog duha neke ljude dok su sami sa sobom u nekim vrlo "nezgodnim" momentima A nije da i ne bih zna precizno da odaberem koje
    Wow ... još kad neko sebe nazove četvrtim.

    Očigledno da osmatranje ti čini zadovoljstvo

    Quote Originally Posted by Nista View Post
    Bas ako imamo individualnu svijest nema potrebe da je suprotstavimo grupi ili bilo cemu.
    Naravno da nema, međutim mislim da pokušavamo da kritikujemo ljude koji se utapaju u grupu i tako žele da osvoje svijet.

    Mozemo samo razumjeti kako stvari stoje, a biti za ili protiv je ucestvovanje.
    Šta ćemo da radimo sa razumjevanjem?

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Jedan moj drugar je djelovao kao svoj. Volio je da ostavlja takav utisak. Rekao mi je da ne voli taj gengbeng fazon. Sad je clan “elitnija jedinica”.
    Pade pravednik i nema veće sreće ...

    Pokušao je i posrnuo na svome putu.

    Misliš li da tako posrnuo ima veće šanse da se uspravi nekada nego li neki duduk koji je ušuškan i dremucka zadovljno ?

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Desavalo se to i meni kao mladjem al zar ljudi u nekim godinama ne treba da se odvoje od grupa i potraze sebe?

    Da prihvati sebe (nema tu potrage), mislim da postoji sva ta psihička konstalacija koja baca to opskurno i mistično svijetlo koje treba vidjeti i razumjeti.

    Primjer posrnuća (kako ga god klasirali - a ne mora da znači da je upravo to) možda se javio kao reakcija na - ''Volio je da ostavlja takav utisak.''
    Fantastičan primjer kad kompleks određuje mišljenje, onog trenutka kada se osjeti da se pobjedio i promjeni se kurs, a zapravo desila se njegova evolucija.
    Last edited by gaul; 25-04-18 at 20:39.

  29. #25
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,205
    Thanks Thanks Given 
    117
    Thanks Thanks Received 
    92
    Thanked in
    66 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Naravno da nema, međutim mislim da pokušavamo da kritikujemo ljude koji se utapaju u grupu i tako žele da osvoje svijet.
    Šta ćemo da radimo sa razumjevanjem?
    Pa neka utapaju, neka osvajaju - u cemu je problem osim u nama koji stvaramo problem? Ko se utapa i osvaja-to je njegovo.. Sta cemo mi sa nasim? Diviti se kako smo iznad svega, podrugivati itd... Blah
    Sa razumjevanjem - nista, dovoljno je samo po sebi da otkloni tu tezinu potrebe da se nesto ucini ili promijeni. Ili tezinu nivoa razvitka uopste. Jedemo kokice i gledamo. Nasmijemo se ponekada jer kada se ne bi nasmijali znacilo bi da smo pridali znacaja, a pridavanjem znacaja znacilo bi da smo se uplekali.. Uplekavanje- bi znacilo da ne razumijemo.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Info Hvala svima na podrsci :D na fb grupi
    By Kish in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 20-12-15, 21:16
  2. Različite novčanice
    By Mojsije in forum Sve i svašta
    Replies: 16
    Last Post: 14-06-10, 21:33
  3. Besplatan SMS u Pleme grupi
    By Stampar in forum Operatori
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-09, 14:35
  4. Replies: 30
    Last Post: 20-10-05, 19:20

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •