Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 66

Thread: Biti majka...

  1. #1
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default Biti majka...

    "Postati majka bez partnera u Crnoj Gori nije moguće, iako naš zakon još od 2009. godine dozvoljava oplodnju doniranim polnim ćelijama. U našoj državi nema Biobanke, a nema ni ugovora sa takvim institucijama iz Euro zone. Zbog toga žene bez partnera,ili one koje sa njima ne mogu ostvariti potomstvo, na vještačku oplodnju doniranim spermatozoidima uglavnom idu u Prag, Solun ili Skoplje."

    Ovdje bih da dam jedan poseban osvrt na zene bez partnera.Jedan komentar na tekst je da, "Особе које нијесу способне да живе у партнерству са другим полом нијесу ни способне да васпитају дјецу да буду психички здраве и социјалне особе."

    Sta mislite o tome?Podrzavate ili spadate u one koje ne odobravaju,osudjuju ili vjeruju da je zena koja se odluci za dijete ovim putem nepodobna socio i psihicki?

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk



    "Tiha voda brijeg roni..."

  2. #2
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Smatram da bi se dijete adekvatno vaspitalo je težak posao i sa partnerom, ali za samohranog roditelja još teži.
    Međutim, osobe koje se odluče da budu smaohrani roditelji imaju moju potpunu podršku, jer je danas u ovom ludom vremenu zaista teško naći odgovarajućeg partnera. To dijete će svakako bite srećnije, od onog kojeg ima oba roditelja koji se u kontinuitetu svađaju i to dijete izlažu traumama.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,389
    Thanks Thanks Given 
    69
    Thanks Thanks Received 
    860
    Thanked in
    513 Posts

    Default

    Smatram da ako zena od 35+ godina nije nasla srodnu dusu da provede ostatak zivota samim tim i dobije djecu, i u tom slucaju sama treba da rodi jedno dijete i da ima neku svrhu u zivotu, da ima o kome da se stara i da se brine i za koga da zivi, naravno ako zeli djecu uopste podrazumijeva se.....

    kod nas je to tabu tema, takva djeca se zovu kopilad itd, tako da se slabo ko odlucuje za takvu odluku, ali eto ja znam za takve primjere.... znam za 2 zene koje su sa 34 i 37 godina rodile po jedno dijete, niko osim one ne znaju ko je otac, a djeca nose njeno prezime... u pocetku im je bilo tesko dok je narod saznao motive, a posle lagano niko ni ne pominje to, obije zene su presrecne i djeca im imaju normalan zivot...

    tako da sto se mene tice, zene ako ocete djecu same da imate, nadjite odgovarajuceg djuvegiju da vam to odradi i da cuti do kraja zivota, i podizite to dijete....
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  4. #4
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Slažem se potpuno sa kolegom Luckeom, iako je DPS-ovac hahaha.

  5. #5
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nijesmo toliko nečovječni ipak, čini mi se, iako nam je slađe u tuđ tanjir pogledat no išta.
    Imamo ovđe jednu poznanicu, ima klinca, mali je crne puti.
    Jedino što mislim da je mašila, što mu je dala ime Jovan. Neće on nikada biti Jovan, John maybe.
    Osijek nikada neće biti Osek.
    #Natostop #cimanjestop
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    "

    Sta mislite o tome?Podrzavate ili spadate u one koje ne odobravaju,osudjuju ili vjeruju da je zena koja se odluci za dijete ovim putem nepodobna socio i psihicki?

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    Da se odmah ogradim i kazem da takve majke mogu biti mnogo bolji roditelji no dostina koja je u paru. Ali ako se radi samo o tome onda sve je ok zašto da ne. Bice joj teze al izvodljivo.

    Na nekom drugom nivou mislim da smo kao ljudi “programirani” na djeljenje cijelog na suprotnosti i njihovo sjedinjavanje i stvaranje nečeg novog. Kakopsihicki tako i fizicki. Nije mi poznato kakav uticaj ovo ili sto se toga tice i slucaj istopolnih roditelja imaju na psihu djeteta.

    Sve u svemu nemam definitivan stav oko ovog. Mozda kao neka smjernica bi bilo preispitivanje da li kupov ina kućnog ljubimca završava posao ili je stvarno u pitanju potreba da se neko ostvari i kao majka/roditelj. Usamljenost zna da bude teska i dovede do ocajnickih odluka. Nije za svakog roditeljstvo bez obzira na zelju.

    Nesto mi baš tužno i hrabro u isto vrijeme djeluje to da majka sama podize dijete.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Potpuno podrzavam samohrane majke koje su to svojom voljom. To mora biti jaka zena svakako da se odluci na taj potez ali vjerujem da jednom kad se odluci radi to iz zelje da postane majka i ostvari se na taj nacin. Usudicu se da zvucim tradicionalno ili patrijarhalno ali po meni jedini nacin da se neko ostvari je da postane roditelj...
    Mislio sam drugacije dok nijesam roditelj postao. Odjednom sve postaje nebitno osim tog djeteta/djece... Sto je najuzviseniji cilj i misija.
    Sta je bitnije od toga ? Nijesam majka pa ne znam sa te strane da odgovorim ali evo sa muske strane...

    Izlasci, provod vagine - ko se do 30 nije proveo, napio i najjeba ne znam sta ima da trazi poslije. Bas mi nije jasno...

    Pare - dje ima za dvoje ima i za troje

    Karijera - jednoga dana imas 65 godina i gledas unazad, nece ti niko iz firme na vrata zazvoniti, poslati poruku ili dodat chashu vode. Slava i novcici nijesu najbitniji u votazhi.

    Nije neko spreman jer zna da nece biti dobar otac/majka - ne moze se znati dok se ne proba...


    Sa zenama je slicno mada teze, jer zena genetski trazi tog nekog alfa muzjaka... Da je brani i da stvara, da je voli i savija sarmu, da ima 1.95 i 90kg misica i onda propuste neke druge sanse i skontaju kad je kasno...



    U svakom slucaju, da vidimo sa kolegama sa foruma da napravimo temu dje ce dobrovoljci da se jave da plode zene. Da ne moraju ici po bijelom svijetu.

    Izbaci se slika, CV ovo ono i onda biras ciji ces geneCki material.

    Ja mislim da mozemo toliko vratiti drustvu i pomoci CG I natalitetu



    Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
    Last edited by Gandalf_White; 18-02-18 at 15:52.
    One Ring to Rule them all...

  8. #8
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Default

    Ja pijem kao majka, može li to?
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  9. #9
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    4,068
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Po meni svako bira kako ce da zivi svoj zivot i sta ce da radi u njemu, posto sve ono nenormalno je postalo danas normalno i sve ono sto je lose postalo je dobro i nalazi se za sve opravdanje neko. Moje misljenje generalno o ovoj temi si naveo ovdje: "Особе које нијесу способне да живе у партнерству са другим полом нијесу ни способне да васпитају дјецу да буду психички здраве и социјалне особе."

    To dijete bez jednog roditelja ce po mom nekom zivotnom iskustvu i razmisljanju kad tad pitat za onog drugog, mozda mu cak i falit ta ljubav da i on ima svog tatu. To je neko moje misljenje sto se tice dijela tih vjestackih oplodnji da tu nema mnogo srece bez toj zeni da zadovolji svoju potrebu tj. da ima dijete i ispuni sebe. Takodje sam primjetio da vecina njih gleda kako ce dobit dijete, i odjednom onom drugom trazit mane i cim zasmeta iz bilo kojeg njoj poznatog razloga rec gudbaj carli. Jer ona je sebe ispunila i ne trebas joj vise. I toga ima danas sve vise, mada ima i raznih indijanaca sa kojima i ne mozes biti u zajednici. To je jedna velika tema sad zavisi od osobe do osobe i zasto se odlucuju na to. Moje misljenje ako se dvoje vole i nije im sudjeno da ga imaju, nema sta ni da trazi neka druga resenja zive tako pa u nekom drugom zivotu ako postoji mozda ga budu imali i to je to. Ili ako im je to jedina zelja u zivotu pice dalje pa nadju osobu sa kojom mogu imat, a ako je do njih problem prihvate taj zivot takav kakav jeste.

    Danas je neko ne daj boze vrijeme, dje das svoj zivot budali maloj da ga podignes i on dodje sutra da te bije maltretira drogira se itd. pa ce cak i on ili drugi reci kako ga nisi vaspitao i opet u svemu naci krivca. Tako da dobro razmislite kad se odlucite i za tu oplodnju kakve gene moze naslijedit

    Sto se tice samohranih majki i zena koje ostanu bez muza ili jednostavno nisu mogle da nastave dalje sa nekom budalom, podrzavam u potpunosti i skidam kapu ako su se odlucile da to dijete podignu same.
    Last edited by Sceko; 18-02-18 at 16:31.

  10. #10
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Slažem se potpuno sa kolegom Luckeom, iako je DPS-ovac hahaha.
    Hahaha i ja isto pomislih, nemoguce..
    Hakovao mu je profil neko

  11. #11
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    ║▌║█║▌║▌║█
    Posts
    2,442
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    "Postati majka bez partnera u Crnoj Gori nije moguće, iako naš zakon još od 2009. godine dozvoljava oplodnju doniranim polnim ćelijama. U našoj državi nema Biobanke, a nema ni ugovora sa takvim institucijama iz Euro zone. Zbog toga žene bez partnera,ili one koje sa njima ne mogu ostvariti potomstvo, na vještačku oplodnju doniranim spermatozoidima uglavnom idu u Prag, Solun ili Skoplje."

    Ovdje bih da dam jedan poseban osvrt na zene bez partnera.Jedan komentar na tekst je da, "Особе које нијесу способне да живе у партнерству са другим полом нијесу ни способне да васпитају дјецу да буду психички здраве и социјалне особе."

    Sta mislite o tome?Podrzavate ili spadate u one koje ne odobravaju,osudjuju ili vjeruju da je zena koja se odluci za dijete ovim putem nepodobna socio i psihicki?

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    Mislim da jesu sposobne ali je vrlo vazno koliko ce vremena posvetiti tome, s obzirom da "uglavnom" same moraju da izdrzavaju svoje dijete i provode dosta vremena na poslu zaradjivanjem za "prezivjet i nahranit" i eventualno ako kapne neka "alimentacija" ako je iole taj drugi covjek cije je dijete normalan i po zakonu placa... Generalno govorim o "samohranim majkama" jer je na tu temu...
    Treba veliki trud i dosta je tesko siguran sam ali ako "majka" zeli da izvede dijete na "pravi put" siguran sam da to moze i postici, uz veliko pozrtvovanje i sve ostalo naravno ali ako su i otac i majka neki "oloshi/losi ljudi" da kazem, nema tu srece...
    To dijete je vjerovatno novi nazovi kriminalac i delikvent otprilike jer za "bolje" ne zna...
    Ovo je samo neko moje misljenje...
    Last edited by nemam ti kad; 18-02-18 at 18:37.

  12. #12
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Dijete=svrha zivota.
    Moze lock.

  13. #13
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    186
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Da ne ponavljam vecinu ovoga sto su ovi pametni ljudi izvise mene napisali...
    Uglavnom, ne osudjujem, ali nesto mi je bliza varijanta da donira $eme neko koga znas, nego igrat rulet sa anonimnim donatorima iako su vjerujem te kontrole rigorozne...
    Ja mislim da ima celjadi koji nisu spremni, ne zele brak... ali su spremni za takvu vrstu dogovora.
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  14. #14
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Pale
    Posts
    2,846
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    55
    Thanked in
    47 Posts

    Default


    Ne postoji razlog za biti bilo koga...
    Materinstvo može na dva načina ha. kao djeva Marija bezgrešno tj vještačkom oplodnjom i normalnim putem.
    Svaka žena zna da li je i kada sposobna za tako nešto.
    Sa socijalne strane posmatrano postoje žene koje izdržavaju i muževe i djecu ja na tako nešto nikad sebi ne bih dozvolio.

  15. #15
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Postoje žene koje i zetove izdržavaju.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,852
    Thanked in
    704 Posts

    Default

    Ne bih da kvarim ovoliku količinu podrške i empatije prema samohranim majkama, ali kumim ih bogom, neka DOBRO razmisle prije nego rode koliko ga i zbog čega žele, s kim će i kako da ga (na)prave i jesu li spremne na sve moguće izazove i dešavanja (lijepa i ona manje lijepa)...jer, da se ne lažemo, a shvatite me kako hoćete, presralo mi je da svaki dan čitam barem po jedan apel samohranih majki kako su im đeca gladna, gola, bosa, nemaju za knjige, nemaju tople vode, struje u kući, gazda prijeti da će da ih iseli, otac se ne obrće, MOLE za pomoć i preživljavanje...To nije život, nego mučenje...Ne smijem i ne želim da diram i degradiram u tu ljubav, jer istu nijesam osjetila, ali me, vjerovali mi ili ne, jako boli i pogađa kad čujem da je bilo čije dijete gladno, ili nema igračku koju želi...jer šta dijete hoće osim da ije i da se nečim igra...
    Prema tome, dame i gospođe, i krava se oteli, mačka se omaci, a krmača oprasi...Pa ukoliko ste se odlučile na tako hrabar i korak za divljenje, onda to iznesite muški, kad već, nažalost, same prolazite kroz to, i njegujte tu đecu, VOLITE IH, igrajte se s njima, pričajte, budite im podrška, uzor i pružite im lijepo i spokojno djetinjstvo...Jer PREVIŠE je zanemarene đece u svakom smislu...emotivnom posebno...
    Sell the Vatican, Feed the World!

  17. #17
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Uzmimo u obzir djevojku od 38,39 god.I pred njom je mogucnost rane menopauze.Nije naisla jos na covjeka s kojim bi provela ostatak zivota uprkos pokusajima kad je ona i htjela no nije druga strana i stvari se prosto nisu desile.Situirana je,ima stabilan posao(dobro zaradjuje),i zelju da ima dijete a ostaje joj malo vremena da bi cekala na nekog koga zna da bude donor ako ne suprug i otac.Razlozi ZA,razlozi PROTIV.Podobro i danonocno razmisljanje o svemu kad tek nakon svega moze donijeti odluku,jer naravno da se ta odluka ne donosi preko noci.

    Smatram da uprkos tome sto ce sve morati da radi sama ta zena je izuzetno sposobna da djetetu sjutra pruzi sto je potrebno da ono bude sretno i da zdravo odrasta.Reci da je sebicna i nije prava rijec jer sebicnost bi mogla i biti da se odrekne mogucnosti da rodi i podize jer je to tesko i ona nije spremna ili nesto trece.A smatrati je u ovom slucaju nepodobnom ili poremecenom jer nije do sad uspjela da se prstenuje i dijeli krevet s nekim je ravno bezobrazluku.
    Takodje,ta zena se tom odlukom ne odrice partnerstva niti mogucnosti da kasnije bude ostvarena s nekim covjekom jer nikad nije kasno i cudni su putevi Gospodnji.Covjeku moze da ni malo ne smeta ta njena odluka,naprotiv razumio bi je,i dijete bi prihvatio,bio mu prijatelj,staratelj...S toga tuzno bi bilo ne to sto ce dijete sama da odgaja vec da je zbog te odluke odbacena.

    Sta reci djetetu kad pita gdje je njegov otac?Nije ni jedan odgovor bas jednostavan ali vjerujem da ce dijete vise patiti ako oca vidja i srijece a otac mu je suzdrzan ili nece da zna za njega.S druge strane,gdje su to ti dobrovoljni donori ovdje kod nas da mogu da zive sa tim da imaju dijete negdje a ne ucestvuju u nicemu,osim mozda u novcu.Ustvari znam za jednog(koji nije bas bio dobrovoljan nego se zanese malo).Ima brak i 4 djece i 2 djeteta vanbracna sa 2 cure.Pohvalno nema sto.

    Pozdrav momcima(bilo to dps-ovci)koji daju slobodno pravo zeni da izabere da bude majka i na ovaj nacin,ako to zeli i ima sve uslove.

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    Last edited by Artemis; 18-02-18 at 22:38.



    "Tiha voda brijeg roni..."

  18. #18
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,442
    Thanks Thanks Given 
    5,234
    Thanks Thanks Received 
    3,744
    Thanked in
    1,493 Posts

    Default

    Samo zelim da naglasim da koliko god djetetu je neophodna i najbitnija majka, skoro isto toliko je i otac.
    Sjecam se dvoje djece kad sam ja bio mali koja su rasla bez oceva, vjerujte mi da se to uvjek vidjelo i uvjek su nosili neku tugu.
    Jer cim malo dijete ojaca ono trazi u sigurnost i snagu.
    Ne kazem da neke zene to ne mogu nadomjestit same ali to je izuzetno tesko.
    Kad je neka visa sila u pitanju ok, ali ovako nadjite nwkog ko dijeli istu zelju pa sporazumno dizite dijete.
    Otac je bitan

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

  19. #19
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    A o cemu ja pricam i lomim glavu na forum nego o ovome...
    Sve se vrti oko djece...
    Mene u zivotu samo zanima da nadjem zenu koja ce da posluzi produzetku moje plemenite loze...
    Eto joj dijete neka ga seta, podize, izbaca na instegram, sto god oce, samo neka nosi moje prezime a da ja nemam nikakvih obaveza oko njega...sad, castio bi ga ja parom ponekad, kupio mu igracku, sladoled i tako to, ali ne stvarno da me obaveze sud 30 posto od plate da mu dajem, to vec nemam okle, ocu i ja da zivim...
    Dosta je sto cu da mu ostavim kucu i 4 ipo hektara zemlje u Buronje i moj stan kad ja umrem...
    Pozeljno bi bilo da se zove Vukota kao moj djed, ali i ne mora, prezime je najbitnije...

  20. #20
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    A ono, najbolje bi bilo da još nekome branimo da rodi. Mislim...
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  21. #21
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Danas je i najpoželjnija(što se vaspitanja tiče) solucija da se podiže dijete bez suživota sa ocem. Otac je danas uglavnom na sablazan đetetu(pogotovo muškom). Jer sve i da se trudi "pravilnom" vaspitavanju.....otac će ga SVOJIM PRIMJERIMA nesvjesno ODvaspitavat
    Mnogo su bitniji i presudniji ti spermatozoidi .....od samog uticaja "samohrane" majke. Vi kamen možete da isklešete kako vi želite, ali kvalitet kamena nije u vašem domenu.
    U ostalom.....društvo vaspitava a ne roditelj.

  22. #22
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Pale
    Posts
    2,846
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    55
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    http://www.telegraf.rs/vesti/hronika...napustila-foto
    Ovo je "primjer" ko sve može biti otac... nisam naveo primjer i drugog roditelja kojih nažalost isto ima iz poznatog razloga.
    Šta najviše utiče na porodicu ? to su država i njena ideologija koji određuju mentalitet stanovništva...
    Značaj porodice
    Porodica je naziv za instituciju koja je stara koliko i sam ljudski rod , ona je parodoksalna i neodlučiva pojava
    Definisanje porodice se dosta razlikuje u zavisnosti od literature i društva. Osnovnu porodicu pre svega čine muž, žena i deca( ili bez dece). U nekim zemljama ona je i šira pa tako da u porodicu spadaju baba, deda, sestra, itd. Porodica nije uvek značila oca majku i decu. Ona je ponekad bila složeno domaćinstvo koje je funkcionisalo kao jedinica i koje je bilo sačinjeno od svih onoih koji su živeli pod istim krovom ili se podvrgavali autoritetu vrhovnog poglavara , grupa osoba koje su se ujedinile radi efikasnog uređenja društva.
    Porodica je ona koja izvršava glavni zadatak socijalizovanje deteta, ona oblikuje razvoj njegove ličnosti i tako u velikoj meri određuje njegovu mentalnu sudbinu. Za odraslu osobu svakodnevni porodični život ima centralnu ulogu u stabilizovoanju jačanja mentalnog zdravlja, povećavanju ličnog zadovoljenja, unapređivanju uspeha u društvenoj integraciji i stimuliranju novog razvoja ličnosti. Dom je mesto na kojem osoba stiče naviku i postiže sve veću veštinu u ispunjavanju obimnog broja društvenih uloga
    Mudrost i veštine i razna iskustva starijih članova porodice će imati veoma veliki značaj na mlade i da njihovo prenošenje sa jedne generacije na drugu generaciju doprinosi boljoj ravnoteži i uspostavjenje čvrstijih odnosa u porodičnom sistemu .
    Karakteristika našeg vremena je čudna disharmonija u odnosima individue sa širom zajednicom i društvom. Danas ljudi uopšte nisu sigurni šta predstavlja njihova porodica, kakve su njene težnje, merila i vrednosti.
    Danas više vezuju pojam vera za bogomolje i živalj kome pripadaju što je pogrešno.Ustrojstva u nekim bogomoljama slična su porodičnim gde sveštenika (već ga svuda nazivaju pope) oslovljavaju sa oče,oće, otac ,..što je pogrešno degradira porodicu pogotovu ako je pop nemoralna osoba bez obzira da li ima ili ne bračnu zajednicu.Nije pogrešno oslovljavanje sa "otac" samo poglavara jedne bogomolje jer se tako ne narušava ugled porodice, odnosno bogomlju posmatramo kao jednu porodicu.
    Podrazumevnjem pojma vera sa bogomoljama i narodom često vodi ka fanatizum i netrpeljivosti među življem (people),...ali kada se na nešto navade tu nema reformi...već religijske.zajednice moraju da dele nebo kolko- tolko.
    Verske zajednice (nepravilno)- Religijske zajednice (pravilno)
    Veronauka(nepravilno)-Religija, (pravilno)...može nauka o religiji odnosno nekoj religijskoj zajednici,veroispovest (nepravilno) - religijska pripadnost (pravilno)verski objekat.(nepravilno)-religijski objekat(pravilno).
    Vera nisu kulturni običaji jednog življa po kojima se razlikuje od drugog življa .. to je religija
    Ozbiljnijih reformi sistema društva plaše samo kurve...,jer to nije u njihovom interesu.Šta su kurve?
    Kurve menjeju partnera iz interesa,ljubavi ili je nešto drugo u pitanju.. neki broj a varaju tajno jer uvek nekoga prevare..dok pristitutke to rade transparentno na korektan način.Mentalno labilne i zle osobe koje iz nekog verovanja ili strasti počine incest takođe se ubrajaju u kurve.Svoju prošlost prostitutke retko sakrivaju od javnosti , kurve prošlost skrivaju ko zmija noge..Sredine gde preovladaju kurve postaju nezdrave,jer sex je za njih ( lek) protiv stresa i drugih zdrastvenih problema..što je jedan od razloga da se neki živalj zapitaju(samoispitaju) zašto se baš na njih najviše okome u ratovima.
    Naš živalj nije ništa od gore navedenog već jako fin kulturan i pošten svet, koji se međusobno poštuje,nije sklon ogovaranju,laži .. "

  23. #23
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Pale
    Posts
    2,846
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    55
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Biti otac i majka jedan su of razloga sklapanja braka... nazovi osoba koje odgovaraju jedno drugom.Postavljac theme koja nije ni malo beznacajna deluje kao besposlicar koji trazi posao,a boga moli da ga ne nadje.Izvinjavam se ukoliko grijesim sto he malo vjerovatno...

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Ne postoji slozenija tema od ove. Ovo je vjecita dilema.

    Ja nisam tip koji podrzava samohrano roditeljstvo, iz razloga sto sam ga ja prinudjeno prosao sa dvoje djece, pa znam koliko uopste covjek moze biti spreman na to, koliko je ustvari tezak taj poziv.
    Ma koliko ljudi bili odgovorni i spremni, vjerujte za tako nesto covjek ne moze biti spreman!
    Necu da duzim o tome koje su sve obaveze, svi manje vise znate teoretski, ali ta teorija sa realnim zivotom ima veze samo DONEKLE, i to u malim procentima!

    Medjutim, ajde da ne pricamo o maloumnim profilima majki, uz kretenskoga oca iste branse, koji su nezrelo i nesavjesno usli u te vode i onda posle cijeloga zivota stani pani, muka, nedovoljna posvecenost, problemi, nemastina, nervoze i tako to,
    sto nerijetko vidjamo u nasim gradovima po ponasanju, postupcima i svemu a o tome svjedoce brojni razvodi, alimentacije, prijavljivanja po sudova, zabranjivanje jedni drugima da vidjaju djecu zbog svojih medjusobnih problema, ljubomora i matraka.
    To da stavimo sa strane kao posebnu kategoriju.

    Ako pricamo o spremnoj zreloj osobi, samostalnoj, nezavisnoj, koja pritom ima uz sve ljudske kvalifikacije svoj licni stan dje zivi, bez kirije itd. MINIMUM 300-500 eura (sve se svodi na novac uz sve ostale ljudske osobine, jer ste bez novca mrtvi ljudi, prosto i jednostavno) svaki mjesec SAMO ZA usputne troskove, dakle ne PRIMARNE TROSKOVE tipa hrana, odjeca, obuca, apoteke, doktori itd., nego USPUTNE TROSKOVE, koji podrazumijevaju svakodnevno mlacenje da bi se organizovalo cuvanje djeteta dok smo zauzeti raznim sto radnim, sto privatnim obavezama, taxi ukoliko nemate svoje auto i niste vozac (tu ste tek mrtvi), telefon, i mnooogo tih usputnih stvari....svaki roditelj zna o cemu pricam, da ne duzim dalje....onda...cak se ne smijem usuditi ni pod tim uslovima da kazem SAMO NAPRIJED.
    Prosto mi onaj unutrasnji nemir kad pomislim na sve to, ne dozvoljava da dam podrsku toj misiji.

    Vidjao sam neke izuzetne posvecene samohrane majke, ali iskljucivo one koje zive u rod sa finim roditeljima, pa im djed i baba pomognu, da uskoce, pricuvaju, ucestvuju u vaspitanju i podizanju...
    ....a bogomi ove sto su same, bez icije pomoci, ili cak uz neku da kazem pomoc ali vrlo malu...malo je reci mrka kapa!

    To je ljudi nemoguca misija, sem ako imate za nase prilike bas dosta velik priliv novca na mjesecnom nivou, uz beskrajnu LJUBAV, da bi mogli uopste da funkcionisete, da priustite sebi neku pouzdanu osobu koja ce da radi kod vas kuci dok niste tu, da vam olaksa zivot, a opet i to je pitanje, jer kad zaposlite nekog, htjeli ili ne htjeli dijete podlijeze uticaju neke nepoznate osobe koja ima ogromnu velicinu u vaspitanju VASEG djeteta, zbog vaseg minimum 10-tocasovnog svakodnevnog odsustva itd.

    U svakom slucaju to je jedna velika slagalica koju je ustvari nedje moguce sastaviti, kad se sve kocke poklope....ali bogomi, sanse da toliko imate srece da sve funkcionise besprekorno nisu bas velike, jer problemi u samohranom roditeljstvu su teski i golemi.

    A tek kad djeca ofrknu, pa sve vise i vise treba...hiljadu pitanja bez odgovora, onda sve zavisi od djecijeg mentalnog sklopa, da bi sve moglo moraju se ukljuciti i psiholozi, jer kad krene dijete u skolu medju djecom...samo se problemi gomilaju, nebi vjerovali koji sve problemi i nocne more...
    Sto sma ja prosao, i to uz svu mogucu podrsku i pomoc svojih...nikom na svijet nebi pozelio, ni krvniku!

    P.S. Tacno je da sam na kraju pobijedio, da sam srecan, djeca su mi vec porasla i osjecam po profilu njihovog mentalnog sklopa da su normalni, ljucki, da ce bit dobri momci...Prosto mi svi parametri kod njih govore da sam pobijedio.
    Zaista bih ovo predivno osjecanje zelio da osjete svi posle svega, ovu ispunjenost i blagostanje nakon svega.
    Kod mene je prica ipak bila malo drugacija, ja se nisam pitao sa ovom odlukom da li ocu ili necu da postanem samohrani roditelj, prosto me sve udarilo kao grom iz vedra neba i uhvatio sam se u kostac sa svim problemima, ali sam imao prijeko potrebnu pomoc svojih najblizih, u neogranicenim kolicinama, pa mi je opet tesko da pomislim na to sto sam sve prosao vjerujte.
    To je sto ja mogu da kazem na ovu temu.
    Last edited by N-I-K-O; 01-08-18 at 09:18.

  25. #25
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne ostvaris se u ulozi roditelja, nisi ostvario svoju sustinu, promasio si zivot podebelo ma sta ucinio od njega. To otvara horizonte na nacin na koji si mislio/la da nije moguce do tada, upoznas novorodjenog sebe.

    Samohrani su spartanci!
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Biti ili ne biti, pitanje je sad! Dal' da budem dobar il' da budem gad?
    By Ego_and_his_own in forum Religija i filozofija
    Replies: 38
    Last Post: 22-12-17, 23:53
  2. Majka...????
    By Daaron Aracus in forum Sve i svašta
    Replies: 30
    Last Post: 26-01-09, 15:33
  3. Njegoseva majka
    By Beranac in forum Istorija
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-06, 12:23

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •