Page 1 of 10 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 243

Thread: A gdje je ljubav....?

  1. #1
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default A gdje je ljubav....?

    Zasto dobra vecina govori da je nesto stvorila iz ljubavi a nije?Ili da zivi ljubav a ne zivi.
    Zasto se govori udala sam se ili ozenio sam se iz ljubavi a nije?
    "On nije nesto lijep ali ima ono nesto".Sta lepa?Pare,stan,spermatozide koje nije strah ili posjeduje toliku dobrotu da mozes da ga okreces kako ti odgovara?
    "Bila je djevica" ( lijepo vaspitana da cuti kad je nervozan,fantasticno kuva i podize djecu) ali to nije vazno jer on nije primitivan vec svestran i jako se zaljubio.
    Zasto smo bracnim drugovima mi koji smo dovoljno stari da imamo sto i oni imaju a zivimo sami -- cudni?
    Mozda zato sto i mi govorimo da je samoca prelijepa.A nije.
    Ili jeste dok nas oni svojim primjerima cine cudnim.Ili pitanjima."Tako lijepa,pametna,kako to da se nisi udala?""Dobar,situiran,kako to da se nisi ozenio do sad?" Onda moramo cudno da se vadimo "pa znas.. imam tetku koja ne brine o meni nimalo pa nece nista da mi nadje..."

    Jednom mi je neko rekao"Vidji mala,nema vajde od ljubavi no grabi,samo gledaj sto tebi odgovara,rodi tu djecu i boli te uvo".Rekoh,"Druze,ne seri". (da 'prostite)

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk



    "Tiha voda brijeg roni..."

  2. #2
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,217
    Thanks Thanks Given 
    121
    Thanks Thanks Received 
    97
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Sto je @Artemis, nepravda te uhvatila ?
    Kome se zeni i udaje slatko mu bilo i svako dobro od srca , zaista. Nema potrebe previse zalaziti u detalje, komentare, tudje misaone procese.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  3. #3
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default A gdje je ljubav....?

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Zasto dobra vecina govori da je nesto stvorila iz ljubavi a nije?Ili da zivi ljubav a ne zivi.
    Zasto se govori udala sam se ili ozenio sam se iz ljubavi a nije?
    Sramota ih, pa lažu - zbog sujete. Vide druge oko njih, kako se foliraju, pa se i oni sami - foliraju.
    Pritisla ih porodica sa ‘vrijeme ti je’...ili jednostavno oni sami skontali ‘tako to ide’.

    Neki sistem...posle par godina veze ide brak...pogotovo ako ima uslova za to.

    I onda se fura taj stil lažne ljubavi, ali oni su u braku i kao srećni su...a ovamo - varaju jedno drugo na svakom ćošku.

  4. #4
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Aj’ sad...kako znati da li neko baš živi ljubav ili se folira?

    Vidi se u očima?

  5. #5
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Previše generalizujete. Postoje srećni i nesrećni ljudi u ljubavi. Postoje brakovi zasnovani na pravim vrijednosti, kao i oni koji to nisu.
    Mene ne interesuju tuđi životi, niti se bavim procjenama da li neko govori istinu ili ne. Jendostavno živim svoj život po svom sistemu vrijednosti.

  6. #6
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Ne plaši se da malo izogovaraš i baciš komentar vezan za tudje živote.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,854
    Thanked in
    706 Posts

    Default

    Koliko sam ja skontala, a moze bit' da sam fulala, danas se najlakse ozeniti ili udati.
    No odrzi taj brak i stvori ZDRAVU zajednicu, majcina sceri...
    I samoca definitivno jeste prelijepa, kad vidis kakvi ableci nose epitet zene/muza i kako je s njima u braku.
    I da sam udata gledali bi me cudno zasto nemam djecu i da imam djecu kad ce drugo, kad rodim drugu scer kad ce musko i tako u nedogled..dokon narod vazda pitanja ima.
    A djecu samo sebi radjat' necu, iako imam punu podrsku familije i da djetetu dam svoje prezime...pa kome sam sebicna, cudna, neka se pomiri s tim. Mozda cu se nekad kajati, ali je moj stav takav da djecu pravim iskljucivo iz ljubavi...sa kvalitetnim muskarcem, koji je odrastao u normalnoj porodici sa zdravim rezonima...Takvi su, uglavnom, razgrabljeni...(ne)zasluzeno...
    Mada, moram biti iskrena, mene stvarno ne gnjave ovim pitanjima...ali mi uvijek pozele ljubav, sto i aminujem...
    Sell the Vatican, Feed the World!

  8. #8
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRKNA View Post
    Koliko sam ja skontala, a moze bit' da sam fulala, danas se najlakse ozeniti ili udati.
    Ne bih se slozio...
    Bas naprotiv, danas je jako tesko naci fino celjade...
    Ja u izboru zivotnog saputnika polazim od tri kriterijuma

    1.Prvi kriterijum su godine, neophodno je da djevojka ima 25godina ili manje... tu i nijesam toliko rigorozan, moze da ima 26 ili 7, ali to nakon sto bi izlazili jedno dvije tri godine... ali ovako bih krenuo da izlazim samo sa mladjom od 25 godina
    2. Drugi kriterijim je da je zdrava, da nema nekih bolestina u njenu familiju... da nije bilo retardiranih ljudi, gluvih, nijemih, fizickih nedostataka i ostalih felera... osim toga, da nije bilo tumora, hronicnih bolesti tipa secer, jetra, bubrezi...
    3. Treci i NAJVAZNIJI kriterijum je da je djevojka nevina... ako je sa 25 godina uspjela da sacuva svoju cast, samim tim mogu da zakljucim sledece
    - da se radi o moralnoj i postenoj osobi
    - da se radi o relativno inteligentnoj osobi jer nije dozvolila da je momci iskoriste
    - da se radi o temeljnoj i disciplinovanoj osobi koja zna da kontrolise nagone, a koji karakter ce da prenese i na nasu djecu

    To je to... pored ovih kljucnih kriterijuma posebno razmatram i fizicki izgled, a u zavisnosti od fizickog izleda i kakva joj je porodica, ima li debelih ljudi, posebno da li joj je majka debela, ima li celavih ljudi kao i broj i velicinu nekretnina koje posjeduje podijeljeno sa brojem muskih i zenskih nasljednika
    Last edited by karamazov; 22-01-18 at 19:05.

  9. #9
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Plužine
    Posts
    3,079
    Thanks Thanks Given 
    174
    Thanks Thanks Received 
    151
    Thanked in
    106 Posts

    Default

    A da mi je viđet tvoju sliku Apolone, kad sve to tražiš....

    Sent from my Mi A1 using Tapatalk

  10. #10
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,457
    Thanks Thanks Given 
    1,913
    Thanks Thanks Received 
    5,160
    Thanked in
    1,780 Posts

    Default

    Nije on apolon nego Karamazov, nekrunisani kralj trolovanja.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nista View Post
    Sto je @Artemis, nepravda te uhvatila ?
    Ponesto zapazam samo.Ne mogu vala oci pokrit i ovo nesto mozga jel te?

    E u pravu je Karamazov.Naravno da nije to on jer mi je rekao na private da mu ne smeta sto sam malo stara i vrljava da zapocnemo vezu.Nego je oslikao ovu nasu malogradjavstinu i da je lako udat se i ozenit onda ne bi bilo ni nas "cudnih".Ali generalno jest lakse u odnosu na odrzavanje zajednice dok pdv i cijene goriva rastu.

    Mislim,ozbiljno, da ljubav ukoliko postoji ona ce da se odrzi sta god bilo jer je razlicita od onog pocetnog zaljubljivanja,zanosa i tih carolija.Eto nedje sam odgledala neki film po istini gdje je suprug usled iznenadne sepse morao da ostane bez ruku i nogu i pola face.I eto zena je uradila sve da on bude u zivotu,pored nje,pomazuci mu svakodnevno.Da je bila samo zaljubljena pobjegla bi kao i sve pobjegulje cim ti se desi kakva teskoca.





    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    Last edited by Artemis; 22-01-18 at 19:59.



    "Tiha voda brijeg roni..."

  12. #12
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,871
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,402
    Thanked in
    2,216 Posts

    Default

    Možda žena voli kaštradinu.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  13. #13
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,661
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default A gdje je ljubav....?

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Zasto dobra vecina govori da je nesto stvorila iz ljubavi a nije?Ili da zivi ljubav a ne zivi.
    Zasto se govori udala sam se ili ozenio sam se iz ljubavi a nije?
    "On nije nesto lijep ali ima ono nesto".Sta lepa?Pare,stan,spermatozide koje nije strah ili posjeduje toliku dobrotu da mozes da ga okreces kako ti odgovara?
    "Bila je djevica" ( lijepo vaspitana da cuti kad je nervozan,fantasticno kuva i podize djecu) ali to nije vazno jer on nije primitivan vec svestran i jako se zaljubio.
    Zasto smo bracnim drugovima mi koji smo dovoljno stari da imamo sto i oni imaju a zivimo sami -- cudni?
    Mozda zato sto i mi govorimo da je samoca prelijepa.A nije.
    Ili jeste dok nas oni svojim primjerima cine cudnim.Ili pitanjima."Tako lijepa,pametna,kako to da se nisi udala?""Dobar,situiran,kako to da se nisi ozenio do sad?" Onda moramo cudno da se vadimo "pa znas.. imam tetku koja ne brine o meni nimalo pa nece nista da mi nadje..."

    Jednom mi je neko rekao"Vidji mala,nema vajde od ljubavi no grabi,samo gledaj sto tebi odgovara,rodi tu djecu i boli te uvo".Rekoh,"Druze,ne seri". (da 'prostite)

    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    Lijepa i pametna,a nije udata? Severe brain damage. Nema što drugo da bude.

    Edit: moram da kazem da se salim da me ne shvate ozbiljno
    Last edited by Caesar; 22-01-18 at 21:22.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  14. #14
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,180
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    "Ako želja za fizičkim sjedinjenjem nije podstaknuta ljubavlju, ako erotska ljubav nije istovremeno i bratska ljubav, ona ne vodi sjedinjavanju, sem u orgijastičkom, prolaznom smislu. Seksualna privlačnost stvara, za trenutak, iluziju jedinstva, pa ipak, bez ljubavi to "sjedinjavanje" ostavlja strance isto toliko udaljenim koliko su i prije bili - ponekad se jedno drugog stide ili mrze, jer kad privid isčezne, oni svoje otuđenja osjete još napadnije nego prije. Nježnost nipošto nije, kao što je Frojd vjerovao, sublimacija seksualnog instinkta; ona je direktan rezultat bratske ljubavi i postoji kako u fizičkom, tako i u nefizičkim oblicima ljubavi."
    I još veli "Njihova ljubav je - egoizam u dvoje. Oni se poistovjećuju rešavajući problem odvojenost tako što pojedinca udvostručuju."
    Nešto 'vako?
    Last edited by tigrovo_oko; 22-01-18 at 22:22.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Samo me malo ovo "bratska" podsjeti na familiju Bordzija,Lukreciju i Cezara(ne ovoga naseg sto voli da se sali).Ostalo je tak' nesto..


    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk



    "Tiha voda brijeg roni..."

  16. #16
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I ako ovo što želim napisat je kontradiktorno mom životu (volim mirnu luku i sigurnu barku).......ipakkkkkk je savršenstvo ljubavi u "doživotnom ratu". Onog časa kad nastupi mir.....ljubav je okončana ........onda slijedi BRATSKA(ne daj mi je Bože) ljubav u već viđenoj kolotečini života. Imat bratsku ljubav sa ženom-mužem.......je KAPITULACIJA!
    Samo mudri umiju da DOZIRANO sipaju ulje na vatru.......kako bi moglo što duže da traje

  17. #17
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,217
    Thanks Thanks Given 
    121
    Thanks Thanks Received 
    97
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis View Post
    Ponesto zapazam samo.Ne mogu vala oci pokrit i ovo nesto mozga jel te?

    E u pravu je Karamazov.Naravno da nije to on jer mi je rekao na private da mu ne smeta sto sam malo stara i vrljava da zapocnemo vezu.Nego je oslikao ovu nasu malogradjavstinu i da je lako udat se i ozenit onda ne bi bilo ni nas "cudnih".Ali generalno jest lakse u odnosu na odrzavanje zajednice dok pdv i cijene goriva rastu.

    Mislim,ozbiljno, da ljubav ukoliko postoji ona ce da se odrzi sta god bilo jer je razlicita od onog pocetnog zaljubljivanja,zanosa i tih carolija.Eto nedje sam odgledala neki film po istini gdje je suprug usled iznenadne sepse morao da ostane bez ruku i nogu i pola face.I eto zena je uradila sve da on bude u zivotu,pored nje,pomazuci mu svakodnevno.Da je bila samo zaljubljena pobjegla bi kao i sve pobjegulje cim ti se desi kakva teskoca.
    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    Nije lako ocijeniti zivot. Meni je baba pokojnjeg djeda(nazdravlje njemu) 6 godina prevrtala u krevetu i mijenjala pelene. Kazem da je on nju volio ubio bi se a ona bi ga trebala jos vise voljeti zbog toga. Ovako ode gdje je krenuo a ona osta iscjedjena i namucena. Mozda grijesim, ali mislim da bih toliko dostojanstva i razumjevanja imao.
    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    "Ako želja za fizičkim sjedinjenjem nije podstaknuta ljubavlju, ako erotska ljubav nije istovremeno i bratska ljubav, ona ne vodi sjedinjavanju, sem u orgijastičkom, prolaznom smislu. Seksualna privlačnost stvara, za trenutak, iluziju jedinstva, pa ipak, bez ljubavi to "sjedinjavanje" ostavlja strance isto toliko udaljenim koliko su i prije bili - ponekad se jedno drugog stide ili mrze, jer kad privid isčezne, oni svoje otuđenja osjete još napadnije nego prije. Nježnost nipošto nije, kao što je Frojd vjerovao, sublimacija seksualnog instinkta; ona je direktan rezultat bratske ljubavi i postoji kako u fizičkom, tako i u nefizičkim oblicima ljubavi."
    I još veli "Njihova ljubav je - egoizam u dvoje. Oni se poistovjećuju rešavajući problem odvojenost tako što pojedinca udvostručuju."
    Nešto 'vako?
    Svidja mi se ovo i. Nema potrebe odvajati i nipodastavati strast u odnosu na ljubav. Nema nista lose ni u samoj strasti, mi smo ti koji pravimo problem upravo zbog otudjenosti prije svega od sebe koja zamuljana mislima i zeljama vodi u dalju frustraciju i zamisli onda cuda osjetiti neku negativnu emociju prema nekome sa kim dijelimo trenutak.Ne znamo gdje smo ni sta zelimo, podvojeni dvijema ili vise fantazija, zakomoplikovali smo ljubav ,odnose i zivot. Leskovacka papazjanija i buckuris svega a od ljubavi osta how to na google.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  18. #18
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRKNA View Post
    Koliko sam ja skontala, a moze bit' da sam fulala, danas se najlakse ozeniti ili udati.
    No odrzi taj brak i stvori ZDRAVU zajednicu, majcina sceri...
    I samoca definitivno jeste prelijepa, kad vidis kakvi ableci nose epitet zene/muza i kako je s njima u braku.
    I da sam udata gledali bi me cudno zasto nemam djecu i da imam djecu kad ce drugo, kad rodim drugu scer kad ce musko i tako u nedogled..dokon narod vazda pitanja ima.
    A djecu samo sebi radjat' necu, iako imam punu podrsku familije i da djetetu dam svoje prezime...pa kome sam sebicna, cudna, neka se pomiri s tim. Mozda cu se nekad kajati, ali je moj stav takav da djecu pravim iskljucivo iz ljubavi...sa kvalitetnim muskarcem, koji je odrastao u normalnoj porodici sa zdravim rezonima...Takvi su, uglavnom, razgrabljeni...(ne)zasluzeno...
    Mada, moram biti iskrena, mene stvarno ne gnjave ovim pitanjima...ali mi uvijek pozele ljubav, sto i aminujem...
    Da sam musko sad bi te zenila

    Mislim da brak nastao iz zaljubljenosti i bez ispunjanja bilo kakvih kriterija osim onih osnovnih ljudskih nacela, uzajamnog razumjevanja i strasti opstaje 10 god odprilike. Brak je institucija, hoces li da je gradis ili neces je individualno. Zivot u dvoje jeste lijep, to mi je nepobitno.
    Zavisno od zivotne situacije tih ljudi, njihovog induvidualnog i zajednickog razvoja mogu imati srece da se nastave voljeti pa ostati skupa i x broj godina.Cini mi se ako vise emotivac od materijaliste tesko ti je motivisati da ostanes u braku jer trazis nesto sto ne znas koliko ce trajati, tu bezuslovnu ljubav, strast i ideal.

  19. #19
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,180
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    Pa kaže dalje:
    "Zrela ljubav je sjedinjenje pod uslovom očuvanja sopstvenog integriteta, sopstvene individualnosti. Ljubav je djelatna moć čovjeka, moć koja ruši zidove koji ga razdvajaju od bližnjih, koja ga ujedinjuje sa drugima; ljubav mu omogućava da prevaziđe osjećaj izolacije i izdvojenosti, a ipak dopušta da bude svoj, da zadrži svoj integritet. U ljubavi se događa paradoks, da dva bića postaju jedno, a ipak ostaju dva.
    Kada pomenem djelatnost, u modernom smislu ona podrazumijeva radnju koja, uz utrošak energije, proizvodi promjenu u postojećoj situaciji. Tako se čovjek smatra djelatnim ako se bavi nekim poslom, studira medicinu, radi na pokretnoj traci, pravi sto, ili se bavi sportom. Svim ovim djelatnostima je zajednička usmjerenost na postizanje spoljašnjeg cilja. Ono što nije uzeto u obzir je motivacija djelatnosti. Uzmimo za primjer čovjeka koga osjećaj duboke nesigurnosti i usamljenosti goni da neprestano radi; ili drugog koga tjera ambicija ili pohlepa za novcem. U svim slučajevima osoba je rob strasti i njena djelatnost je u stvari "pasivnost", jer je gonjena, ona je trpitelj, a ne djelatnik.
    S druge strane, čovjek koji mirno sjedi i razmišlja bez ikakve druge svrhe ili cilja, sem da iskusi sebe i svoje jedinstvo sa svijetom, smatra se "pasivnom", jer on ništa "ne radi".
    U stvari, ovo stanje usredsređenog razmišljanja je najviša djelatnost uopšte, djelatnost duše, koja je moguća samo pod uslovom unutrašnje slobode i nezavisnosti.

    Zavist, ljubomora, ambicija, sve vrste požuda su strasti; ljubav je djelovanje, ispoljavanje ljudske moći koja može da se odvija samo u slobodi, a nikad pod prinudom.
    Ljubav je djelatnost, a ne pasivni afekat, ona je "istrajavanje", a ne "zaljubljivanje. Djelatni karakter ljubavi najuopštenije se može opisati tvrdnjom da je ljubav prvenstveno davanje, a ne primanje."

  20. #20
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kao i u svemu drugome tako i u ljubavi ljudi su pobrkali loncice. Pa im se zato i danas dogadja to sto se dogadja.
    U ljubavi nema uzivanja u idili (osim malcice i to je kratkog daha).
    Ljubav u braku treba da bude vjecito nadmudrivanje i osvajanje. To je rat umova gdje NE BI BILO DOBRO da ima pobjednika. To je FER ali i BEZOBRAZAN rat......rat koji ima teznju da bude IZGUBLJEN a ne dobijen. Jer "porazeni" dobija na poklon pobjednika.
    Vrlo su cudne ove stvari......aaaaaaa vrlo realno i surove. "Nasa" priroda stoji kao odraz u ogledalu ......potpuno naopako od onoga kako mi to vidimo. I ljudi grijese kada JE daju. Ona se OTIMA ...i to vrlo drsko ....i to mora biti konstantno ....i to ne smije stati!

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,588
    Thanks Thanks Given 
    695
    Thanks Thanks Received 
    448
    Thanked in
    211 Posts

    Default

    Kao i po obicaju, mjesate babe i zabe!

    Ljubav i brak, nemaju nikakve veze jedno sa drugim, cak, stavise, susta su suprotnost, a i po nekom nepisanom pravilu ponistavaju jedno drugo.
    Ne tvrdim da ne postoje ljudi koji su stupili u brak, zive ili su zivjeli zaljubljeno i srecnom tokom svog citavog zivota, ali procentualno gledano, broj takvih slucajeva u statistici je samo greska, i varijabla koja se ne uzima u obzir i koja ne znaci apsolutno nista.


    Glavne odlike lazne institucije, tj. braka jesu: nevjerstvo i izdaja, a iz toga proizilaze: razocarenje, ogorcenost, netrpeljivost, mrznja, tj. - cjelokupni dijapazon ljubavnog paralelnog univerzma!
    Ali kolaps institucije braka za ljubav ne predstavlja razlog za kajanje, jer pokazuje da ljubav zadrzava svoju subverzivnu moc i pokazuje da ljubav nije atribut koji treba staviti u sluzbu isprazne institucija kao sto je to brak! Jednostavno jer jubav je eksploziv koji eksplodira pred nasim ocima, naprasto, iznenada i bez ikakvog razloga ili povoda!

    Citiracu jedan dio vezano za brak iz Adorno-ve knjige - Minima Moralia (Refleksije iz ostecenog zivota):


    "Brak, cija bijedna parodija opstaje u vrijeme koje je izmaklo osnovu njegove ljudske opravdanosti, danas uglavnom sluzi kao trik samoodrzanja: dvoje zavjerenika skrecu od sebe odgovornost za sve gadosti koje bi mogli uciniti jedno drugom, dok u stvarnosti zive zajedno u mracnoj barustini. Jedini prihvatljiv brak bio bi onaj koji bi svakom partneru omogucio da zivi nezavisno, tako da, umjesto veze koja pociva na prinudnoj ekonomskoj zajednici iz interesa, oboje mogu slobodno prihvatiti uzajamnu odgovornost. Brak, kao zajednica iz interesa, neumoljivo namece degradaciju zainteresovanih strana; ono sto je u sadasnjem poretku stvari tako perfidno jeste to sto niko, ma koliko toga bio svjestan, ne moze umaci toj degradaciji.

    A ako je brak i bio posljednja mogucnost za stvaranje ljudske celije unutar opste neljudskosti, opste se sveti kroz slom braka, tako sto stavlja sapu na ono sto je naizgled bilo izuzeto od pravila i potcinjava ga otudjenom poretku prava i vlasnistva, cime se izruguje onima koji su sebe zamisljali sigurnim od tog poretka. Upravo ono sto je bilo najzasticenije, okrutno se zrtvuje. Sto su supruznici bili "velikodusniji" jedno prema drugom, sto su manje mislili na vlasnistvo i obaveze, to je odvratnije njihovo srozavanje."

  22. #22
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,217
    Thanks Thanks Given 
    121
    Thanks Thanks Received 
    97
    Thanked in
    71 Posts

    Default

    Koliko nas samaca koji pricamo i pisemo o ljubavi voli?
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  23. #23
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,661
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default

    Ljubaf? ne znam šta je ljubav ali znam šta nije. Ljubav i mržnja. Mržnja ima fokus, a ljubav nema. Kad ljubav ima fokus, što se prečesto sreće, postane opterećujuća kako za onog koji voli tako i za onog koji je voljen. Nije pitanje mjere već načina razmišljanja. Kad ljubav prema nekom postane sve onda nestaje jer ljubav nije život i nikad neće biti. Ljubav kao takva je samo jedan mali dio svega. Tražiti ljubav znači ne naći je nikad, znači da ne umijemo da volimo, znači da ne umijemo da živimo, znači da ne volimo sebe. Život bez ljubavi je moguć i može biti kvalitetan dok god shvatamo da sebi prvo dugujemo ljubav pa svima ostalima.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  24. #24
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ja na ovoj temi ništa ne razumijem što se piše.
    Držat ću se svaštare.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  25. #25
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    @Asassinate...Mogla bih se slozit sa tim Adornom da ne vjerujem u brak kao instituciju.Ali vjerujem,uprkos tome sto su ljudi sami sposobni da izvrnu naopacke nesto sto je vrijedno,sto bi trebala biti zdrava i lijepa tradicija.Porodica je sama po sebi nesto vrijedno.I naravno da ljubav i brak idu jedno uz drugo,sem ako si jednostavno rodjen naopak i mogao bi da zivis sa nekim samo zato sto recimo moze da ti ponudi neku sigurnost koju sam sebi ne mozes da stvoris.Ja ne pripadam tim slucajevima s kojima inace i pocinje tema pa zbog toga sam kao i jos po neki izdvojen slucaj jer brak necu nikad zivjeti bez te duhovne veze i da,ljubavi koja se pokazuje kroz brigu i trud.Unutar toplog doma a ne nedje van.Jos bih dodala da brak ne dozivljavam kao lisenost slobode i ako su ga neki ljudi tako dozivjeli.

    Na konto Cezarovog posta...ja vjerujem da je ljubav uvjek u potaji,ceka neki dobar trenutak da se ispolji i dokaze...pa se opet sakrije.Sve to kroz vrijeme.I da smo je kao ljudi najsnaznije svjesni,(pored sve trke i brzog zivota a i filozofije) onda kad se kaze da vise nemamo onu istu pamet.Ali je i ako rijetka,prisutna u zivotu ljudi koji nalikuju jedno na drugo,koje nisu spojile razne strasti vec nesto vise sto se uglavnom ne da objasniti.Zato je ono sto bode oci ta neka moderna izvikanost,truba iz koje se ori na sve strane pa bude lakse da se vidi sta ona nije.



    Sent from my Redmi 4 using Tapatalk
    Last edited by Artemis; 24-01-18 at 00:21.



    "Tiha voda brijeg roni..."

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ljubav
    By goozica in forum Ljubav
    Replies: 32
    Last Post: 30-06-16, 09:50
  2. SMS ljubav
    By Robovlasnica in forum Ljubav
    Replies: 15
    Last Post: 19-11-12, 11:24
  3. Što je ljubav?
    By Daniel91 in forum Ljubav
    Replies: 102
    Last Post: 02-03-09, 23:38
  4. Da li je to ljubav?
    By merry go round in forum Ljubav
    Replies: 29
    Last Post: 25-06-07, 14:49

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •