Page 3 of 32 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 51 to 75 of 782

Thread: Crnogorski nacionalizam

  1. #51
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley View Post
    Meni niko na ovom bijelom svijetu ne moze osporiti moju nacionalnu pripadnost, .
    Cetinjski filozofu, naciju ti itekako moze osporiti poneko u CG. Nije u redu da izmisljas.
    Risto Cirov je za tvoju naciju rekao da je "komunisticko kopile".
    Slazes li se da pripadas naciji kopiladi?


    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley View Post
    Jednako mi mucno i tuzno djeluje tvoja, GRADe, "odbrana" crnogorstva
    Tu pricu pricaj na Cetinje, kad padnu kise sa prijateljem pjesnikom i prijateljem fizicarem, nalozite vatru i teoretisite o Frojdu, Hegelu, Kantu, naciji, kapitalizmu i socijalizmu ... Prije toga kupite bidon rakije, pa iz noci u noc zalivajte se...
    Ali najbolje bi bio da tu visokoumnu pricu prodate istom onom narodu, kojem jednu drugu - prostu pricu, prodaje Risto Cirov!
    Siguran sam da cete uspjeti. :blah:
    Last edited by G R A D; 14-09-06 at 17:05.

  2. #52
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley View Post
    E vala mi je bas smijesno da se danas, u 21.( i slovima DVADESET PRVOM) vijeku govori o odnosu drzave i nacije. To dozivljavam kao tragediju drustva u kojem zivim. Ono nije imalo sluha da te probleme rijesi tokom toliko godina istorije nego uvjek ostavljano nekome drugom to da rijesi. I danas, kad su ljudska prava i slobode bastina citavog civilizovanog svijeta, danas kad se na osnovu odnosa prema tom pitanju ocjenjuje koliko je neko drustvo moderno, demokratsko, uredjeno.... imamo osobe, kao sto je nas dragi forumas GRAD, koji se budi ratujuci s Turcima, a zaspijeva ratujuci s Njemcima.

    Da, nacija je nekad odredjivala drzavu. Meni niko na ovom bijelom svijetu ne moze osporiti moju nacionalnu pripadnost, ali isto tako ne osjecama ama bas nikakvu potrebu da istu bilo kome drugom dokazujem ili namecem. Jednako mi mucno i tuzno djeluje tvoja, GRADe, "odbrana" crnogorstva kao sto mi, s druge strane, mucno i tuzno djeluje "odbrana" srpstva. S tim sto mi "odbrana crnogorstva" teze pada jer nekad znadoh smatrati svoje sunarodnike tolerantnijima.... No... jbg.

    GRADe, tvoja odbrana Crne Gore zadaje joj vise problema neg koristi. Svojom retorikom i "argumentacijom" jedino sto postizes jeste dodatno grupisanje u vanvremenske nacionaln(/istick)e torove ciji su, vidjeli smo to na Balkanu, sukob i medjunarodno posredovanje jedini rezultat. Samo nastavi..... I ti si danasnja Crna Gora. Nazalost.
    e ovo stvarno ne mogu preskochit a da ne prokomentarishem. ja ne znam stvarno na kojoj ti planeti zivish. mislim, lijepa je sva tvoja pricha i sve to, ali s realnim stanjem stvari veze nema.

    prvo, odnos drzave i nacije je ono shto je sveprisutno bilo cijeli 20 vijek i naravno nastavlja se i u 21om. od hitlera i minhenske krize, pa do izraela i lebanona, sve se vrti oko nacije, teritorije i drzave. retorika svakog svjetskog politichara se vrti oko rijechi 'mi', 'nasha nacija', 'nacionalni intres'...

    a od ove priche mi se smuchi kad je chujem:
    I danas, kad su ljudska prava i slobode bastina citavog civilizovanog svijeta, danas kad se na osnovu odnosa prema tom pitanju ocjenjuje koliko je neko drustvo moderno, demokratsko, uredjeno....
    da ti nijesi mozda prespavao guantanamo bay, war on terror, cia-ine zatvore po evropi, london i dozvole za ubijanje, nemire u francuskoj, tibet, taiwan, sjevernu koreju, rusiju i njihove teroriste, singapur & hong kong capital punishment... o kojim ti to pravima prichash i dje to ona postoje? kakva ljudska prava i slobode i kakva demokratska i uredjena drushtva?

    jedna stvar je ochigledna - da si se ti pitao i da su tvoji metodi bili korishceni, danas crnogorske drzave ne bi bilo, jer te liberalne ideje (koji su i meni vrlo drage i bliske u teoriji) u vanjskom svijetu teshko da mogu prezivjeti. nijedna se drzava nije na poklon dobila, no se za svaku moralo borit, i to ne malo. a mi smo imali srecu shto smo svoju ovoga puta izvojevali bez krvi, i to je veliki uspjeh. a shto se danashnjih crnogoraca tiche, bolji su takvi kakvi su za koplje od dostinje drugih, samo shto ti crnogorce odlichno poznajesh (pa samim tim i znash sve njihove mane), a ove ostale slabo, pa ti se chini da smo grdji...

    shto se tiche danashnje crne gore, nije najbolja, ali nije ni losha kakva je mogla bit. ono shto je ohrabrujuce su trendovi, a shto se tiche torova (chini mi se da je ovo aluzija na stoku), oni nijesu crnogorskih specifikum i ima ih svudje drugo. da bi bilo bolje da ih nema, bilo bi. ali u ovom vremenu i kontextu, to je nerealno za ochekivati, pogotovo ako se euforija koja je pratila referendum uzme u obzir.

    ostaj mi zdravo i liberalno, a ja cu rezervist pravo da se povremeno glasnem s kakvim neo-realistichkim postom, eto chisto diskusije radi

  3. #53
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    2,063
    Thanks Thanks Given 
    46
    Thanks Thanks Received 
    42
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Nacionalni interes ne znači nužno etnički interes plemenske zajednice. Nacionalni interes znači državni interes. U Iranu je nacionalni interes islamski interes, u Švajcarskoj, geografski maloj zemlji u kojoj se govori 4 jezika nacionalni interes je nešto drugo. Ni u jednoj ni u drugoj zemlji etnički interes nije dominantan a razlikuju se kao nebo i zemlja.

    O ovoj temi mogu da kažem dosta toga, ali iskreno imam pametnija posla trenutno. Samo par reči - ne može se upoređivati crnogorski nacionalizam sa srpskim, a možda jednom objasnim i zašto.

    Elem, zapitajmo se po čemu je u stvari Crna Gora drugačija u odnosu na druge balkanske zemlje, čemu treba da teži i šta može postati. Ja imam svoje mišljenje o političkoj sceni u CG ali to je nešto što se menja i totalno je nebitno u odnosu na suštinu, na ogromne šanse koje stoje pred Crnom Gorom. Ko to ne vidi neka i dalje cepa/pali zastave, landara prstima, psuje majke i slično. A šta ću im ja, ja isto navijam za ono što volim a šta će biti videćemo.
    Last edited by ssin; 14-09-06 at 17:45.

  4. #54
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam na ovoj temi objasnio perfektno sto su u stanju razni nacionalizmi da naprave i kakvih ima nacionalizama, medjutim nevjerovatni moderator, na osnovu svog licnog ukusa, brise postove.
    Jednostavno, dzaba vam sto ne vrijedajte nikoga, dzaba vam sto ne skrecete sa teme, postove morate prilagoditi Harijevom ukusu, on ce vam pljunut u lice uvijek i izbrisati post koji ste kucali pola sata ako nije u skladu sa njegovim pogledom na svijet.
    Na cijeloj planeti ne postoji moderator kao Hari, morate ponavljam razmisljati kad pisete da li je njegov pogled na temu kao vas, ako nije slijedi brisanje, jer Hari ne zeli da ucestvuje u raspravi, jednostavno brise tudje misljenje ako se ne slaze sa njim.

  5. #55
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    Ja sam na ovoj temi objasnio perfektno sto su u stanju razni nacionalizmi da naprave i kakvih ima nacionalizama, medjutim nevjerovatni moderator, na osnovu svog licnog ukusa, brise postove.
    Jednostavno, dzaba vam sto ne vrijedajte nikoga, dzaba vam sto ne skrecete sa teme, postove morate prilagoditi Harijevom ukusu, on ce vam pljunut u lice uvijek i izbrisati post koji ste kucali pola sata ako nije u skladu sa njegovim pogledom na svijet.
    Na cijeloj planeti ne postoji moderator kao Hari, morate ponavljam razmisljati kad pisete da li je njegov pogled na temu kao vas, ako nije slijedi brisanje, jer Hari ne zeli da ucestvuje u raspravi, jednostavno brise tudje misljenje ako se ne slaze sa njim.
    Na ovom postu skupljeno je toliko lazi da bi trebalo bar dva dana da se odgovori na sve. Da si ti nacionalista, da volis i postujes svoju istoriju, obicaje, tradiciju.... kao prvo ne bi lagao vec pisao istinu.
    Istina je takva da ti na ovoj temi nije izbrisan nijedan ili brojem 0 postova, a zasto tako lazes odgovri sam sebi. Iskreno govoreci nimalo me nije briga za tvoje misljenje, a cak sta vise sazalio bih se sam nad sobom kad bi me ti falio ili nedaj Boze pomislio da smo cak i slicni. Lazes ti kao i obicno da je Hari ovdje ili bilo dje, bilo kome pljunuo u lice jer (mozda i neopravdana) cijeni prije svega sebe, a ako neki nijesu vrijedni ni pljuvacke zasto se cak i time razbacivati. Na ovom forumu ne brise samo Hari ali tvoja gorcina samo je dokaz da se to brisanje radi dobro jer ovaj forum vise nikad, zapamti nikad nece biti poligon za izivljavanje frustriranih sovinista, mjesto za lijecenje kompleksa nize vrijednosti ili mjesto za skupljanje ulicnih prostakluka. Sto prije to shvatis bice ti lakse da se uklopis u normalnu diskusiju ljudi koji odje dodje da popricaju, nasale se, nesto nauce, iznesu neku ideju.... jednostavno dodju da im bude prijatno, a ne da imaju stomacne probleme citajuci tvoje tirade koje su iste bez obzira koja je tema i o cemu se diskutuje. Pridrzavaj se strogo onog pravilnika sto pise na pocetku svakog podforumai bice ti sasvim svejedno ko je i kakav je moderator.

  6. #56
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Istina je takva da ti na ovoj temi nije izbrisan nijedan ili brojem 0 postova, a zasto tako lazes odgovri sam sebi.
    Pa dje su mi postovi dje sam uporedjivao razne nacionlizme, recimo malteski i njemacki nacionlizam, Dje sam ljudima pokazao da ne mogu biti jednako opasni haicanski nacionalizam ili crnogorski, i na drugoj strani njemacki ili srpski ili hrvatski.
    Dje su ti postovi, ja sam ih obrisao??


    Hari prvo obrise necije postove, pa onda ubjedjuje auditorijum, kako je neko postovao lose.
    Bez dokaza naravno.
    Last edited by G R A D; 14-09-06 at 18:40.

  7. #57
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ne znas ti izgleda vise ni dje ni sto pises, a za lijek ne krivi moderatore

  8. #58
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ne znas ti izgleda vise ni dje ni sto pises, a za lijek ne krivi moderatore
    To je najlakse reci, kad obrises necije postove.

  9. #59
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    15,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    To je najlakse reci, kad obrises necije postove.
    pocni da zapisujes dje si sto pisao, bice ti lakse da se sjetis dal su ti obrisani postovi, ili ih jednostavno nije bilo na tom topicu
    /me stetan
    Amor dolor est!
    Amor vincit omnia!
    obavezno, ali obavezno pogledati ---> http://www.svjetlopisi.com/cg/cg.html

  10. #60
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ne poznajes covjeka dok mu ne das malo vlasti.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  11. #61
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    a sto se vi svi pojedinachno ne aktivirate, pa sa svojim partijama na izbore? svi ste za vlast ko rodjeni, svi bolje sve znate od svih...sta ce vam ovi ili oni. ti koji su oko sebe okupili drushtvo znaju odlichno sta ce, naravno vlast. kad vi niste sposobni u toj maloj drzavici organizovat' 10-ak partija, samo od vas sa ovog podforuma...pa sta bi vi mogli raditi na zapadu?
    ovdje se covjek placa po tome koliko ljudi vodi u firmi...a vi sta?
    ma, samo nek vam dodju povratnici iz srbije, cro, slo i sa zapada... vidjecete sta vam je konkurencija - iskustvo, znanje, obrazovanje...

  12. #62
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ..........!

    augustin,

    Da pocnem od ovih pozdrava - nikad nikome nijesam branio pravo na podizanje glasa pa necu ni tebi. No da se uzdravlje nalazimo i pricamo!

    Jednom sam nedje na forumima napravio gresku uvlaceci se u raspravu koja je zapocela jer ljudi na svoj nacin procitaju ono sto je receno pa onda, ohrabreni pamecu, interpretiraju sve po svome....

    Nemam namjeru da objasnjavam i pricam o ljudkim i gradjanskim pravima i slobodama, o nastanku drzava i vitezovima, o revolucijama i ratovima koji su, izmedju ostalog, i zbog toga pocinjali. Zato, sve ove primjere krsenja istih koje si naveo - na oglasnu tablu pa da su primjer kako ne treba.... U kakvom ja drustvu zivim, sto ja smatram potrebom drustva u kojem zivim i koliko se to slaze sa onim sto predstavlja ideal u surovoj sadasnjosti ipak mislim da je najvise moj problem. I izbor. I sloboda. I pravo.

    Ne razumijem koji je to MOJ nacin? I jedna iskrena molba - o borbi za drzavu, zelji i slicnim stvarima kojima se obicno hrani patriotski duh nosilaca spomenica nemoj meni da objasnjavas jer su to lekcije koje sam davno i dobro naucio. OK?

    Eto imah srece, da lishe Crne Gore nesto vidim, naucim, dozivim.... pa eto nekako vidjeh ponedje i neke stvari koje Crnoj Gori fale, pa upoznah neke ljude i vidjeh i sto Crnogorcima fali, pa imam tu slobodu da kazem da smo u odnosu na (pa je ovo sad samo jedan primjer, da se ko ne ufati kao pjan plota) zapadnu Evropu svjetlosnu godinu daleko po dozivljaju ljudskih prava, patriotizma i samog gradjanskog osjecaja. Pa eto, zamijeram Mojima, sto su takvi, a samo pjevaju o hiljadu godina tradicije..... razumijes?

    Ali, u svemu je ovo HIT: "shto se tiche danashnje crne gore, nije najbolja, ali nije ni losha kakva je mogla bit. ono shto je ohrabrujuce su trendovi..."

    Posto i od goreg vazda moze gore, bas si lijepo castio drustvo. Zanimaju me ovi trendovi. Sto je danasnji trend "made in Montenegro"?

    Posto rece na kraju da je ovo napisano (citiram) "eto chisto diskusije radi", da li bi bilo previse ako trazim da se, cisto diskusije radi, ubuduce ne prave antiglobalisticke digresije obojane pesimizmom i sivilom koje samo skrecu temu, kad se imamo o cemu zabavit na ovom nasem prostoru? Ja mislim da bi to mnogo vise doprinijelo nekom razmisljanju nego slucaj nemira u Francuskoj koji su, kako mi se cini, smireni i procesuirani.

    Vazda fala i zdra`o bio.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  13. #63
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .............!

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    Cetinjski filozofu, naciju ti itekako moze osporiti poneko u CG. Nije u redu da izmisljas.
    Risto Cirov je za tvoju naciju rekao da je "komunisticko kopile".
    Slazes li se da pripadas naciji kopiladi?
    Kad ljudi govore, najvise kazu o sebi. Kako ces njihovu pricu dozivjeti, koliko ozbiljno, koliko jako, zavisi od dozivljaja i covjeka koji govori, njegovog backgrounda, argumenta....itd. Ono sto prica Risto Cirov davno je od mene, zamisli tada trinaestogodisnjaka, dobilo jaje u sapku policajca koji je u tom trenu za mene predstavljao prerusenog popa.

    Kad Risto Cirov kaze takvu glupost, a Ti mu odgovoris na svoj nacin, ja jedino sto vidim jesu dvije sasvim identicne stvari. Ako Risto pljune vise sebe, dje zavrsi pljuvacka? A ako ti uradis isto? I tebi ce po sred nosa. Svidjalo ti se to ili ne.... a ako bi samo malo mucnuo, vidio bi da tako ti i Ridza postajete (primjer je krajnje bezazlen da se ne nadjes uvrijedjen) dva mala zelena bica koja nagrizaju jabuku i koji jedan bez drugog ne mogu opstati.

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    Tu pricu pricaj na Cetinje, kad padnu kise sa prijateljem pjesnikom i prijateljem fizicarem, nalozite vatru i teoretisite o Frojdu, Hegelu, Kantu, naciji, kapitalizmu i socijalizmu ... Prije toga kupite bidon rakije, pa iz noci u noc zalivajte se...
    Ali najbolje bi bio da tu visokoumnu pricu prodate istom onom narodu, kojem jednu drugu - prostu pricu, prodaje Risto Cirov!
    Siguran sam da cete uspjeti. :blah:
    E to je tvoj istinski problem. U drustvu prosjecnih, u drustvu ciji je najveci intelektualni domet preneseni tekst nekog nabijedjenog kvaziakademika, tvoja i Ristova prica imaju EHO, tvoja i RIstova prica imaju publiku. A publika je vasa hrana. I Risto bez GRAD-ove reakcije gubi svoj smisao, a GRAD bez Rista kao neprijatelja ne zna vise nista. I sto je rezultat? 90% nekada jedinstveni dps i nekad jedinstvena narodna stranka.

    I to je dobro? I to je napredak? E propalo se ako je to pravac kojim treba da ide drzava....

    A sad - barjak u ruke i da si se nacrta pred Manastir da leleces Rista, kad nijesi to `93. obavio. Sad te nece niko hapsit.
    Last edited by Thomas_O_Malley; 14-09-06 at 22:35.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  14. #64
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley View Post
    augustin,

    Nemam namjeru da objasnjavam i pricam o ljudkim i gradjanskim pravima ... o revolucijama i ratovima koji su, izmedju ostalog, i zbog toga pocinjali.
    ja sam mislio da su se ratovi vodili zbog intresa...

    U kakvom ja drustvu zivim, sto ja smatram potrebom drustva u kojem zivim i koliko se to slaze sa onim sto predstavlja ideal u surovoj sadasnjosti ipak mislim da je najvise moj problem. I izbor. I sloboda. I pravo.
    slazem se. moja poenta je bila jedino da je ideal jedno a realnost drugo. lijepo bi bilo da je to sve tako kako ti kazesh (lichno bi to mnogo vishe volio), samo shto ja mislim da je to (josh uvijek) nemoguce.

    Ne razumijem koji je to MOJ nacin?
    vjerovatno sam upotrijebio pogreshnu rijech i izvinjavam se ako te je to uvrijedilo. htio sam rec da da se vodilo previshe rachuna o ljudskim pravima i demokratiji (kao dominantnim principima u tvojem postu/postovima), teshko da bi dobili drzavu.

    I jedna iskrena molba - o borbi za drzavu, zelji i slicnim stvarima kojima se obicno hrani patriotski duh nosilaca spomenica nemoj meni da objasnjavas jer su to lekcije koje sam davno i dobro naucio. OK?
    eto, opet cu se izvinuti iako sam pogreshno shvacen. borba za drzavu u ovom, kao i u ostalim mojim postovima, se ne pominje u svrhu 'hranjenja duha nosilaca spomenica', vec prosto kao jedan proces koji se odigrao i koji se ne moze preskochiti u analizi. htjedoh reci, vishe sam mislio objektivno (kao neshto shto je faktichki bilo), a ne subjektivno. no, nema veze...

    Eto imah srece, da lishe Crne Gore nesto vidim, naucim, dozivim.... pa eto nekako vidjeh ponedje i neke stvari koje Crnoj Gori fale, pa upoznah neke ljude i vidjeh i sto Crnogorcima fali, pa imam tu slobodu da kazem da smo u odnosu na (pa je ovo sad samo jedan primjer, da se ko ne ufati kao pjan plota) zapadnu Evropu svjetlosnu godinu daleko po dozivljaju ljudskih prava, patriotizma i samog gradjanskog osjecaja. Pa eto, zamijeram Mojima, sto su takvi, a samo pjevaju o hiljadu godina tradicije..... razumijes?
    razumijem ja tebe odlichno. al isto tako sam htio napomenuti da, da bi neko mjesto/ljude upoznao 'do detalja', treba malo vremena nedje da provede. npr. dodje neki stranac u podgoricu na mjesec dana, pa se onda divi milenijumu, trgu i ostalim velelepnim gradjevinama i misli 'kako je ovo banja'. a taj isti stranac, ako se ne krece u pravim krugovima moze zivjet u podgorici i godinu dana i i dalje nece znat da je to sve Mugi projektova

    Ali, u svemu je ovo HIT: "shto se tiche danashnje crne gore, nije najbolja, ali nije ni losha kakva je mogla bit. ono shto je ohrabrujuce su trendovi..."
    Posto i od goreg vazda moze gore, bas si lijepo castio drustvo. Zanimaju me ovi trendovi. Sto je danasnji trend "made in Montenegro"?
    nije mi pitanje bash najjasnije (brend/trend?). ono shto sam htio da rechem je da je u cg bolje bilo 2001 nego 1998, i bolje 2004 nego 2001, te se nadam da ce se tako i nastavit, i mislim da hoce, tj da ce svake godine biti sve bolje i bolje. a kad sam rekao da nije najbolje, mislio sam da, i pored nekih stvari koje su neuporedivo bolje, ima dosta toga shto treba da se dovede u red i shto se moglo dovesti u red.


    Posto rece na kraju da je ovo napisano (citiram) "eto chisto diskusije radi", da li bi bilo previse ako trazim da se, cisto diskusije radi, ubuduce ne prave antiglobalisticke digresije obojane pesimizmom i sivilom koje samo skrecu temu, kad se imamo o cemu zabavit na ovom nasem prostoru?
    moj je post bio reakcija (najvishe) na prvu rechenicu tvoga posta
    E vala mi je bas smijesno da se danas, u 21.( i slovima DVADESET PRVOM) vijeku govori o odnosu drzave i nacije
    naime, nijednom od mojih profesora (government and international relations department, the University of Sydney) izuchavanje odnosa izmedju drzave i nacije ne predstavlja problem i mislim da je to vrlo relevantan odnos u velikoj vecini drzava. samim tim, ne slazem se s tobom da je to odlika neke 'tragedije drushtva'. dalje, moje 'antiglobalistichke digresije' uopshte nijesu bile 'obojane pesimizmom i sivilom', vec su samo predstavljale (po meni) realnu sliku onoga shto se deshava u svijetu. da li je to skretanje s teme? mozda i jeste (ja mislim da nije, no dobro), ali moji zakljuchci bi bili sljedeci:

    1) ako neko od mene trazi da sve dijelimo (u ovom sluchaju 'demokratiju i ljudska prava') i ja kazem 'vazi, nema problema'. i onda taj neko sve od mene uzima i ja mu dajem, a on nishta ne daje nazad. ova situacija se moze analizirati dvojako: prvo, ja sam dobar plemenit i tezim kooperaciji (u ovom sluchaju 'demokratichan' i poshtujem 'prava i slobode'); i drugo, moze se rec da sam ja jedna obichna magarchina jer pushtam drugom da me iskoristi, a na svoju shtetu. (ilustracija se moze naci, izmedju ostalog, i u prichi oko ustava: sns kaze otprilike 'ako se ne isposhtuju nashi stavovi- srpski jezik i crkva u ustavu i da nema crnogorskog jezika i crkve- to ce da bude jednostrano, nasilje, nema koncenzusa itd. itd. drugim rijechima, ili isposhtuj moj ultimatum ili ce ispast da nijesi 'demokratichan' i mi cemo te tuzit 'svim relevantnim medjunarodnim institucijama' (chiji bi im chinovnici btw pokazali posa da se tako ponashaju u nekoj od njihovih drzava))

    2) shto se tiche crnogorskog nacionalizma, ja mislim da je on bio i da je i dalje neophodan u nekoj mjeri. da li mi se tipovi tipa Jevrema Brkovica i njegovog CKL-a dopadaju? ne, ni malo i bolje da se suzdrzim od komentara na taj i slichne vidove 'odbrana'. ali ako me neko pita da li su oni bili vazni i da li su potrebni, rekao bih da jesu. taj ekstremizam je morao postojati kao protiv teza onom drugom, i bio je, po mom mishljenju, neizbjezan i neophodan (upravo zbog onoga vidjenja 'magarchine' iz stava 1).


    na kraju, da te pozdravim i da se izvinim narodu shto sam se raspisao ovako. mislim da je nashe neslaganje posljedica razlichitog pogleda na svijet, i, naravno, u potpunosti uvazavam tvoje stavove. kako ono kazu, slazemo se da se ne slazemo, ili tako neshto...
    zdravo mi ostaj, pa se pishemo

    P.S. za moderatora/e: ukoliko se procijeni da je ovaj text preveliko skretanje s teme, ja sam sachuvao kopiju, pa cemo mi ovo nastavit na pm. mishljenja sam da ovo ipak pripada odje (mozda u malo shirem kontextu, al svejedno). ako se ne slazete s mojom procjenom, nema problema i oprostite shto sam vam napravio posa

  15. #65
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default .................!

    Ma ne vjerujem da je skrecanje sa teme toliko da se ne moze podnijeti!

    Jos kad se mi ovako fino ispricamo i izasmijemo dok diskutujemo o zanimljivim stvarima, moze samo da pomogne relaksaciji atmosfere u drustvu punom podjela!

    Da pojasnim ono oko trendova: Nijesam mislio na brend. Recenicna konstrukcija nije bas najsrecnija jer sam upotrijebio "Made in Montenegro" koju (razumljivo!) ljudi sagledavaju kao brend (i drago mi je zbog toga!), a ja sam samo htio da se to razumije kao atribut za "ohrabrujuce trendove". Znaci: trend "made in MNE" sam upotrijebio umjesto "crnogorski trend"... Moja greska. Ipak taj recenicni oblik zahtijeva izgovorenu rijec i odredjen naglasak kako bi bio razumljiv u pravom smislu.

    Ne moze se voditi "previse racuna" o ljudskim pravima. Isto kao sto zena ne moze biti "malo trudna" isto je sa ljudskim pravima - ili se postuju ili se ne postuju.... Tako da Crna Gora ako zeli da ikako ide naprijed (a to su, siguran sam da znas, zahtjevi/uslovi EU) mora da razvija sistem zastite ljudskih prava.

    Kad sam rekao da "ne zelim razgovarati" o problemima odnosa drzava/nacija, mislio sam to samo u smislu da tu pricu danas smatram relevantnom kad se govori o proslosti, istoriji jer danas je pojam nacionalnog, kad se to tice mojeg pojma gradjanina, sveden na osjecaj pripadnosti kad igra sopstveni fudbalski tim, pri cemu Englezi ne idu kod onih Argentinaca i Njemaca objasnjavajuci im kako su oni Englezi vec hiljadama godina i kako imaju slavnu istoriju

    Sto se problema jezika tice - previse je ispolitizovan. O tome sam nedje davno govorio. Mislim da je EU skoro nedje priznala irski jezik, pa nam je to odlican argument da svoje posebitosti zastitimo, iako se to bolje cini kulturnim manifestacijama, okruglim stolovima, enciklopedijama i kodifikacijama nego ustavnim odredbama koje ce definitivno dovesti do novih podjela. A podjele sluze samo jednom - novom zamagljivanju.

    Crnogorski nacionalizam - mislim ipak da je kod nas mnogo znacajnije razvijati neki drugi osjecaj, prije svega patriotski osjecaj pripadnosti. Novim egzaltacijama podjela i stavljanjem na marginu drustva bilo koje grupe (a malo ko ne vidi da srpska lista, recimo, samo politizuje nacionalno pitanje...) samo ce stvoriti dodatne probleme. Dokazati da se moze drugacije, bolje, civilizovanije, to je ono sto nas moze pozitivno odrediti. A slike iz krvavog albuma Karadjordjevica i zlocin nad Zvicerima ostaju i ostace uvjek kao bolno sjecanje na krvoloke.
    Tu dolazimo do one dileme - kako uzvratiti na zlocin. Ali je to vec preveliko skretanje od teme!

    Sve najbolje i uzdravlje.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  16. #66
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    638
    Thanks Thanks Given 
    59
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    a banja kako se fino isprichasmo. da stvarno bi bila ta pricha preveliko skretanje teme, pa cemo ostavit za neki drugi put. ja samo da se odjavim, poshto necu imat vremena bash naredne nedjelje da se javljam redovno. ostaj mi zdravo i dobro i bash mi je drago shto smo prodiskutovali ovo ovako
    pozdrav

  17. #67
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1,288
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    augustin..'sustina i forma'
    - ti znash da postoji rangiranje zemalja o rangiranju zashtite ljudskih prava jer nigdje nije isto.
    - znash da se ni Crnogorski u suprotnoscu sa Srpskim ne moze povezati sa sluchajem Irskog jezika jer nema veze sa Engleskim, pripada drugoj grupi jezika...i tako...
    No, nadam se da cesh se brzo vratiti. Chekamo te

    p.s. umjetnost prichanja je prichati najjednostavnije o svakoj temi da bi te svi razumjeli...cijenim!

  18. #68
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Crna Gora ponovo !
    Posts
    1,053
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uuuu citam nesto ovaj topik i mislim ... ljudi dokle ste vi posli jbt...

    Crnogorski nacionalizam je tema a ne torovi i sl. Srecom, svakim danom ce opadati taj nacionalizam... |Toliko o tome.
    Liberal !

  19. #69
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Chicago
    Posts
    844
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    VLAST MAŠTI!


    Nešto ste mi se oklembesili što su ovi nepomenici opet došli do apsoluta...



    Zašto, nemojte, idemo dalje, win fight or die trying...



    Jeste stvarno mislili da će da puste da im se oduzme trulo bogatstvo, lake žene, beskrupulozna moć, ničim zaslužen uticaj...

    Da će dopustiti istrage div(lj)nih privatizacija, ispitivanje stotina ja-tebe-ti-mene-kume sumnjivih poslova, ispitati devastaciju ekologije, dozvoliti da se otvore dosijei i odaju imena dragih im doušnika....



    A i nisu oni krivi.Pročitajte Filozofiju palanke i proučite malo simptome Štokholmskog sindroma i biće Vam jasno kako se tako lako vlada narodima na ovim prostorima.



    Zbilja gdje bjehu sad oni vajni neovisni intelektualci i novinarci koji htjedoše da skidaju vlast čim prebrinu državu...Nigdje ne bjehu, jer to su podanici vlasti, i to oni najološki.



    Gdje su oni salonski i kafanski opozicionari koji bi iz stolica, na priču, da ruše vlast ne dovodeći sebe u opasnost ni da se prehlade.



    Ali koga briga za sve te gmazove.



    Meni je savjest mirna.Moja ekipa i ja smo odradili maximum, na prijatno iznenađenje jednih i neprijatno iznenađenje drugi.



    Pjesma



    Nema što da se čeka više, Milo istoriju piše!

    Ja nijesam pisac i ne pišem pjesme, ali ovo što pišem zaboravit se ne smje.

    Dobiti državu to nije šala, ona je naša iako je mala.

    Nama je ponos i velika DIKA što imamo Fića i Mila za predsjednika!

    Njihov je STAS vrijedan države, i oni treba dugo da se slave, da naša pokoljenja na njih ne zaborave.

    Njihova su srca - srca pobjednika, bože sačuvaj njihovog nasljednika.

    Njihova se pamet nikad ne umori SIJUĆI SREĆU po cijeloj Crnoj Gori.

    Mi smo sa našim predsjednicima u OAZI SREĆE.

    Mjesto mržnje - sadićemo cvijeće.

    Naše je cvijeće naša demokratija, koja je ovdje jednaka za svija.

    i svima koji je vole uz Fićaa i Mila!

    Živ nam bio DPS vječita ti slava, ti si nam spasitelj i legenda prava.



    Koja Remix Feat.Anka, Milka i Bisera


    http://www.blogovanje.com/KOJICIC_BLOG/
    Dje shareno pashce laje,
    tu djevojka lijepa je.....

  20. #70
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Sto mu je znacilo - CETINJE SLOBODNA CRNA GORA, od koga slobodna????

    Quote Originally Posted by Thomas_O_Malley View Post
    Kad Risto Cirov kaze takvu glupost, a Ti mu odgovoris na svoj nacin, ja jedino sto vidim jesu dvije sasvim identicne stvari. Ako Risto pljune vise sebe, dje zavrsi pljuvacka? A ako ti uradis isto? I tebi ce po sred nosa. Svidjalo ti se to ili ne.... a ako bi samo malo mucnuo, vidio bi da tako ti i Ridza postajete (primjer je krajnje bezazlen da se ne nadjes uvrijedjen) dva mala zelena bica koja nagrizaju jabuku i koji jedan bez drugog ne mogu opstati.



    E to je tvoj istinski problem. U drustvu prosjecnih, u drustvu ciji je najveci intelektualni domet preneseni tekst nekog nabijedjenog kvaziakademika, tvoja i Ristova prica imaju EHO, tvoja i RIstova prica imaju publiku. A publika je vasa hrana. I Risto bez GRAD-ove reakcije gubi svoj smisao, a GRAD bez Rista kao neprijatelja ne zna vise nista. I sto je rezultat? 90% nekada jedinstveni dps i nekad jedinstvena narodna stranka.

    I to je dobro? I to je napredak? E propalo se ako je to pravac kojim treba da ide drzava....

    A sad - barjak u ruke i da si se nacrta pred Manastir da leleces Rista, kad nijesi to `93. obavio. Sad te nece niko hapsit.
    He he he, cetinjski veljeumnice!

    Koliko se sjecam, ti si imao u profilu dje zivis - CETINJE SLOBODNA CRNA GORA.
    Zbog cega je Cetinje slobodno?
    Zato sto nema Srba???
    Zasto ti ne nedostaju posrbljeni Crnogorci i njihova kultura na Cetinju?
    Smatras da si slobodan, zato sto nema Srba na Cetinju?
    To uopste nije demokrastki stav sa tvoje strane, cetinjski veljeumni filozofu.

    Zbog takvih kao sto si ti Kantovsko - Hegelovskih demokrata, Srbi radajaju u Crnoj Gori kao pecurke poslije kise.
    Ti dakle smatras kad Risto Cirov kaze da pripadas narodu kopiladi da to treba jednostavno precutati ?!!
    Ti dakle smatras kad u Parlamentu Novica Stanic citira Nidza kako srbuje da to treba precutati ?!!
    Ti dakle definitivno smatras kad tebi, kad tvome rodjaku, tvome djetetu ... u lice neko negira istoriju, kulturu, identitet ... to treba precutati !!!

    I tako, zbog ljudi kao ti dolazi do podjela u Crnoj Gori, zbog toga sto precutkujete fasisticko negiranje identiteta Crnogoraca.
    E pa cetinjski veleumnice, iskljucivo zbog ljudi kao sto si ti Srbi ovako radjaju po Crnoj Gori.
    Zbog toga sto cetinjski filozofu ima jedno pravilo, a to pravilo je:
    "CUTANJE ZNACI ODOBRAVANJE"!

    Narod obicni narod kad vidi da Risto pljune na Crnogorce i niko mu ne odgovori, pucanstvo ("pucnina je jedna stoka grdna) kaze: Risto je u pravu, niko ga i ne negira.
    To je stav DPS-a, zarad politickih poena NE suprostavljati se sa Ristu, to je i tvoj stav jer si u srcu i dusi DPS-ovac.

    Ti se u stvari slazes sa negacijom crnogorskog identiteta, a mene osudjujes sto se usprostavljam veljesrpskim fasistima, klerofasistima, staljinistima i nacistima !!!
    Tvoja poruka je: "Kad te negiraju i pljuju, precuti i sagni glavu".
    E pa ti dozvoli da te pljuju, da ti pljuju pretke, istoriju, kulturu i i identitet, ja necu.

  21. #71
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by shrek View Post
    Sto se tice zalaganja za Nezavisnost, naravno da su se Crnogorci najvise zalagali a manjine nas podrzale kad nam je najvise trebalo!
    Pa prosto tuga covjeka da uhvati...
    Jeste li vi jos uvijek kod nacionalnog prebrojavanja?
    Nezavisnost je pobjeda gradjanske Crne Gore.
    Pretvori li se ta pobjeda u pobjedu nekih nacija i poraz ostalih - ojde cijela zemlja u tri fine...

    I sto sad? Treba nabijati onima 45% stanovnistva da su gubitnici? I ocekujete da oni priohvate takvu drzavu?
    Kratkovida djeco...
    Vecina ljudi je zla

  22. #72
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    alive and kickin'
    Posts
    6,991
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    Koliko se sjecam, ti si imao u profilu dje zivis - CETINJE SLOBODNA CRNA GORA.
    Zbog cega je Cetinje slobodno?
    Zato sto nema Srba???
    Zasto ti ne nedostaju posrbljeni Crnogorci i njihova kultura na Cetinju?
    Smatras da si slobodan, zato sto nema Srba na Cetinju?
    To uopste nije demokrastki stav sa tvoje strane, cetinjski veljeumni filozofu.
    Ti si GRADe posebna sorta. Tebi se neke stvari moraju crtati.
    Cetinje nije slobodno, jer "nema Srba", no sto je prvi grad koji je takvom silinom, kad je najteze bilo, prepoznao ono sto su tadasnji SuperSrbi, a danasnji SuperCrnogorci cinjeli od ove zemlje i sto je vazda bilo rasadnik otpora.
    Vecina ljudi je zla

  23. #73
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    U predsoblju Bogova
    Posts
    2,710
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ..............!

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    He he he, cetinjski veljeumnice!

    Koliko se sjecam, ti si imao u profilu dje zivis - CETINJE SLOBODNA CRNA GORA.
    Zbog cega je Cetinje slobodno?Zato sto nema Srba???
    Zasto ti ne nedostaju posrbljeni Crnogorci i njihova kultura na Cetinju?
    Smatras da si slobodan, zato sto nema Srba na Cetinju?
    Sasvim suprotno. Da bi razumio moj dozivljaj Cetinja moras prvo da izadjes iz sopstvenih nacionalisticnih zabluda. Cetinje smatrah onim dijelom Crne Gore gdje je, zahvaljujuci posebnom duhu, ambijentu, mogla da se rodi crnogorska gradjanska iskra. Nekako smo u prethodnih deceniju i po pokazivali put (zajedno sa svim ostalima okupljenim oko ideja gradjanske slobode i nezavisne Crne Gore kao idealnog drzavnog okvira za ostvarivanje svojih sloboda i prava) za koji, nazalost, Crna Gora nije imala sluha. Kad se trebalo suprotstaviti srpskom nacionalizmu - imali smo Petrovdan `93. Ja sam bio tamo, a ti? Kad se trebalo suprotstaviti onome sto je vlast cinjela Acimu Visnjicu - opet oni Moji, pa kad je trebalo podrzati opoziciju u Srbiji protiv Milosevica? Opet i prvo oni Moji... pa kad je trebalo izmedju dva zla izabrati manje - opet izabrasmo ono za koje misljasmo da je manje. Kad je trebalo pravit drzavu - ponudismo projekat koji je za godinu dana donosio referendum - ali ti i takvi kao ti nemaste m`da da stanete na stranu gradjansku, nego, kako vam i prilici, stadoste na stranu interesnu.

    E zato je Moje Cetinje, danas (opet nazalost) manjinsko, je znacajno drugacije od tvojih palamudjenja o nacionalizmu, o borbi protiv vjetrenjaca, veoma je zatvoreno za takve proroke koji svakoj ordinarnoj gluposti dodaju crnogorski predznak.

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    Zbog takvih kao sto si ti Kantovsko - Hegelovskih demokrata, Srbi radajaju u Crnoj Gori kao pecurke poslije kise.
    Ti dakle smatras kad Risto Cirov kaze da pripadas narodu kopiladi da to treba jednostavno precutati ?!!
    Ti dakle smatras kad u Parlamentu Novica Stanic citira Nidza kako srbuje da to treba precutati ?!!
    Ti dakle definitivno smatras kad tebi, kad tvome rodjaku, tvome djetetu ... u lice neko negira istoriju, kulturu, identitet ... to treba precutati !!!
    E ni ovo ne cuh jos!! Kant, Hegel i ja... u jbt... fala ti GRADE. Jes da mi nije nesto posebno znacajan kompliment, jer si ti vjerovatno od Kanta i Hegela najvise procitao naslove... nema veze!

    Dakle, "Nidzo" jeste "srbovao". Prije ravno vijek....sa jasnim ciljem. A nijesam mu na babine bio da bi mogao reci sto je stvarno mislio. No, ograniceni ljudi, koji smatraju da se istorija izgradjivala samo na ovih "toliko i toliko" kvadratnih kilometara dje su danas smjestene Srbija, Crna Gora, Kosovo, Hrvatska, Albanija... i ako sopstvene istine izvlace iz toga, ne sagledavajuci ostatak svijeta - doprinose onoj slici naseg regiona koji se zove "dvostrukom provincijom". Nemoj na mene da se ljutis ako ti kazem da ti nije krivo ogledalo sto ti je lice ruzno.

    Quote Originally Posted by G R A D View Post
    Ti se u stvari slazes sa negacijom crnogorskog identiteta, a mene osudjujes sto se usprostavljam veljesrpskim fasistima, klerofasistima, staljinistima i nacistima !!!
    A sto cu ja GRADe, kad u tvojim stavovima vidim crnogorskog "fasistu, klerofasitu, staljinistu i nacistu".
    Nemoj se ljutit, ali ja u tvojim stavovima vidim crnogorsku verziju Rista Cirovoga, pukovnika KOS-a u mantiji, koji smatra da lazima moze uciniti svijet onakvim kakvim ga on vidi. Iskreno, jednako mi je mucno gledat tvoje nebuloze o crnogorstvu, kao Ristove o negaciji crnogorstva. Jednako mi je mucno gledat one mase koje jos uvjek smatraju da je znacajnije dokazati sopstvenu nacionalnu pripadnost nego pokazati umijece koje ce pozitivno odrediti ime nacije koje stoji iza njega.

    Pokusao bih da ti priblizim razlike izmedju nas, ali morala bi postojati bar jedna slicnost. U nedostatku iste: GRADe - "putuj, igumane".
    Last edited by Thomas_O_Malley; 19-09-06 at 14:42.
    Caesar`s wife must be above suspicion

  24. #74
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    U mojim svakodnevnim komunikacjama sa ljudima sa strane (iz BG) ili sa Crnogorcma koji su opozicija ovoj vlasti PROVIJAVA TAKVA MRZNJA, TOLIKO NEGATIVNE ENEGRIJE, TOLIKO NEOBJEKTIVNOSTI, TOLIKO SLJEPILA ZA IDJE, IDJE, ISHTA, ISHTA DOBRO U OVOJ CGNOJ GORI da cu pod stare dane postat ono sto nikada nisam bio-crnogorski nacionalista!

    Jednostavno mi je u kodu da kontriram, pogotovo ako je stav kojem kontriran ispunjen DUBOKOM MRZNJOM-to je *sevap* za***avat i kontrirat, a taman su takvi gore opisani, kojih ima *u ogromnom kolicinama*...ovaj izborni poraz ih je *pomjerio pamecu* i sada se vec ne moze pricam normalno, STO ME NERVIRA!
    Btw, podjite na b92 (najliberalniji forum Srbije), pa otvorite
    http://forum.b92.net/index.php?showtopic=31116&st=195
    pa krenite jedno mjesec unazad, pa kad vas zapahne mrznja u ogromnim kolicinama......

    Evo ja tako!
    Pozdrav,
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  25. #75
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Germany
    Posts
    2,261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Crnogorki nacionalizam - sta je to?

    Lijep pozdrav svima.

    Ujedno svima koji slave neka je cestit i bericetan Kurban Bajram i da ga proslave u miru i rahatluku.

    U RSE sam procitao jedan text i izjavu Predsjednika Vujanovica. Pocinje ovako:

    Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović će se svim sredstvima boriti protiv crnogorskog ekstremnog nacionalizma, poručio je u intervjuu datom televiziji Vijesti.
    Mozete procitati ako kliknete ovdje

    Interesuje me vase misljenje o crnogorskom nacionalizmu. Mislim da je Vujanovic pobrkao neke pojmove sto mu se ne bi smjelo desiti sobzirom da je vrstan intelektualac.

    Ja ne nalazim nista lose u nacionalizmu, naravno ako je nacionalizam, a ne sovinizam, fasizam, sgregacija ... Da nije bilo crnogorskih nacionalista ne bi bilo ni crnogorske drzave.

    Mi bosnjaci bi se morali ugledat na crnogorske, a posebno na albanske nacionaliste. Crnogorci su vratili drzavnost poslije toliko godina i pobjegli iz "bratskog" srpskog zagrljaja. Albanci su zahvaljujuci svojim nacionalistima stvorili tri drzave, a u ostale tri gdje su manjina zive kao grofovi u odnosu na nas hude i nacionalno onesvijescene bosnjake.

Page 3 of 32 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Istorija Crne Gore
    By zippy in forum Istorija
    Replies: 254
    Last Post: 17-12-23, 18:53
  2. Jevrem Brkovic: Vuk je Crnogorcima oteo jezik
    By G R A D in forum Istorija
    Replies: 158
    Last Post: 06-01-11, 17:38
  3. Replies: 21
    Last Post: 18-12-10, 01:08
  4. ponovo: crnogorski nacionalizam i radikalizam
    By castel nuovo in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 25
    Last Post: 12-06-04, 12:41
  5. Crnogorci i VLAST
    By Dzono in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 18
    Last Post: 20-02-04, 19:52

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •