Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 41

Thread: Sujevjerje

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Sujevjerje

    Porijeklo sujevjerja Zašto ljudi vjeruju da petak 13. donosi nesreću ili da nije dobro proći ispod merdevina.

    Svijet se otkriva kroz znakove. Pošto naš kognitivni aparat definitivno ne može da savlada svu složenost kosmosa, prinuđeni smo da ga podvrgavamo svojoj volji na razne načine. Jedan od tih načina je praznovjerje: pronaći neki znak, neki simbol, dati mu značaj koji višestruko nadilazi njegovo svakidašnje biće i time riješiti mnogo toga što nas inače muči. Pred vama je lista nekih poznatih i manje poznatih praznovjerja s raznih meridijana naše planete. Naravno, ovo su samo neka od objašnjenja praznovjerja; ima ih raznih.
    Prolazak ispod merdevina donosi lošu sreću - Ovo praznovjerje ima korijene u ranom hrišćanskom vjerovanju; naslonjene merdevine formiraju trougao sa zidom i tlom (Sveto trojstvo). Ono nikad ne smije biti narušeno (ne smijete proći kroz njega).
    Čuvajte se petka trinaestog - Opet Biblija i hrišćanstvo... Adam i Eva su izbačeni iz Edena u petak, potop je počeo u petak, Hrist je razapet u petak... Dovoljno da čovjek pomisli kako je petak malerozan, zar ne? Primijećeno je i da je na satanističkim ceremonijama uvijek prisutno 12 vještica plus đavo.
    Na zdravlje - Na engleskom se ovo kaže "God Bless You" (Bog vas blagoslovio). Dugo se smatralo da onaj koji kija na taj način istjeruje zle duhove iz sebe, pa su nekoliko vjekova čestitali "kijavičaru". Kada je kuga zavladala Evropom, a kijanje postalo jedan od zaštitnih znakova bubonske napasti, tadašnji papa je donio zakon da "kijavičaru" ima da se poželi blagoslov Boga zato što je "pečen" (smatralo se da onaj ko kija umire gotovo sigurno). I tu je nastalo ono "God Bless You", kako bi Bog uzeo dušu nesrećnika koji je kinuo.
    Ne prosipati so - Neki tvrde da je Juda prosuo so tokom poslednje večere sa Isusom, no nema dokaza da je ovo uzrok praznovjerja. Biće, ipak, da je pravi razlog to što je so bila veoma skup i rijedak začin u srednjem vijeku, a koristila se i u medicinske svrhe. Ljekari su imali običaj da, ako prospu so kojom su liječili bolesti, odmah zagrabe malo u šaku i bace preko lijevog ramena kako bi pogodili zle duhove (koji izazivaju bolesti) pravo u oko.
    Crne mačke donose nesreću - Jedna od najvažnijih boginja u Egiptu bila je Bast (ili Bastet), mačka-boginja. Pošto su hrišćanski svještenici žarko željeli da izbrišu svaki trag drugih religija, ubjeđivali su svoje priglupe podanike kako su crne mačke zli demoni. Nastao je pokolj mačaka. Usput su ubijali i starice koje su živjele s njima, ostavši bez igdje ikog, proglašavajući ih za vještice.
    Ne diraj bubamaru! - Ubistvo ovog insekta donosi lošu sreću pošto, prema vjerovanju hrišćana, ona predstavlja Djevicu Mariju.
    Zijevanje - Znate li zašto pokrivamo usta rukom kada zijevamo? Ovaj običaj su nam u amanet ostavili naši preci, koji su vjerovali da će zli duhovi ući u nas dok zijevamo - pravo kroz usta!
    Kucanje u drvo - Još jedan drevni običaj: stari su smatrali da u drvetu žive duhovi, a da će ih kuckanje spriječiti da čuju šta ljudi pričaju.
    Razbijeno ogledalo donosi sedam godina nesreće - U starom Rimu, toj moćnoj ali i djetinjastoj imperiji, patriciji su se često ogledali u besprekorno mirnoj vodi bazena. Pošto se smatralo da odraz u stvari predstavlja nečiju dušu, smatralo se izuzetno nepristojnim i opasnim baciti kamen u bazen dok se neko ogledao. Isto praznovjerje je kasnije prešlo i na ogledala.
    Otvaranje kišobrana u kući donosi zlo i smrt - Nije do kraja poznato porijeklo ovog praznovjerja, mada je moguće da ima nekakve veze sa uzročno-posledičnom vezom zla (kiša) i zaštite (kišobran). Gdje je jedno, tu je i drugo. Otvaranjem kišobrana tamo gdje nema zla (kiše) prizivate neko drugo zlo.
    KLASIKA
    Ako štucate, neko vas ogovara.
    Ako vam zvoni lijevo uvo, neko priča dobre stvari o vama.
    Ako vam zvoni desno uvo, neko priča loše stvari o vama.
    Ako vas svrbi lijevi dlan, biće para.
    Ako vam je na dan vjenčanja padala kiša, brak će vam biti obasut blagoslovima.
    Nikad ne primajte nož na poklon. To donosi zlu sreću.
    Ako ispustite srebrnu kašiku, dobićete žensko društvo; ako ispustite srebrnu viljušku, muško.
    Potkovice treba okačiti na zid kuće, i to s vrhovima nagore da bi donosile sreću.
    Kad se rastajete s nekim, uvijek se okrenite na drugu stranu prije nego što zamaknu, inače ih nikad više nećete vidjeti.
    Ako ptica uleti u kuću, neko iz kuće će uskoro umrijeti.
    Broj 17 je loš broj, donosi nesreću. - Vjeruje se da je ovo zbog toga što se na latinskom 17 piše kao DžVII, od čega se dobija anagram VIDžI (živjeh); jer ako živjeh, znači da sam mrtav.
    BEZ OBJAŠNJENJA
    Nikad ne ostavljajte šešir na krevet - Nema objašnjenja, znamo samo da donosi mnogo lošu sreću.
    Ako vidite novčić na ulici, pokupite ga ukoliko je "pismo", a nemojte ukoliko je "glava".
    Dok vozite automobil preko šina, podignite noge i zamislite želju; kažu da će se ostvariti.
    Kada ulazite u kola, uvijek zakoračite desnom nogom; ovo donosi dobru sreću.
    Nikad ne ostavljajte cipele na krevetu. Loša sreća.
    Ako ste krenuli negdje, pa se vratite po nešto što ste zaboravili, uvijek sjedite par sekundi na stolicu prije nego što opet izađete.
    Ne napuštajte put ili stazicu kada idete negdje noću zato što, prema starom vjerovanju, zli dusi ne umiju da hodaju stazama.
    Ako zurite u ogledalo uz svjetlost svijeće, vidjećete duhove svojih predaka.
    Ne gledajte životinju koja se prazni ili ćete dobiti fleku na oku.

  2. #2
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,395
    Thanks Thanks Given 
    5,526
    Thanks Thanks Received 
    4,943
    Thanked in
    2,070 Posts

    Default

    Ranije sam bio sujevjeran, ali sam zakljucio da skakanje po plocicama odredjene boje pred ispt mi ence poloziti taj ispit

    Nazalost, volio bih da su neki od klasika tacni, jer evo cekam zadnjih 5 godina da mi vrisne oceva maceha, jer mi ide na zivce, a u kucu mi je usao vrabac prije nekih godinu ipo, tako da sam je vec bio otpisao.

    Jos jedno od neobjasnjivih pojava, za muske.
    Nemojte se brijat pred ispit, to donosi losu srecu i oziljke na licu .)
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  3. #3
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Neka neko proba da u kadu uspe 4-5 litara ključale vode, ali samo da me ne krivi ako mu se u roku od sedam dana desi nešto strašno loše.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  4. #4
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Manaus
    Posts
    261
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Brijanje i ispiti - hmmm... Imam ujutro ispit i moram se obrijati. A u subotu sam polozio kolokvijum iz istog, obrijan Mada, kako sam to spremio...
    A sto se tice sujeverja - ljudi su stalno imali potrebu da objasne stvari koje ih okruzuju a nepoznate su im, tako da je vecina mitova nastala iz te potrebe da se nepoznato priblizi i da postane poznato, samim tim i da se smanji strah. Ali ipak, postoji nesto, nisu ljudi bas ti koji su pozvani da objasne univerzum i da definisu bas sve sto ih okruzuje...
    I ona sad, jos zbunjena od shoka svoga, rece tad : You`re unbeliveable!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    setanz
    Posts
    145
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pricao sam sa dosta ljudi i svako je nekad cuo da ne valja ostavljati veknu hljeba, ili pogacu naopacke na stolu. Sjecam se da mi je prvi put to rekla majka, medjutim nije znala da objasni zasto to nije dobro. To mi je postalo interesantno, svako zna za to, ali niko ne zna objasnjenje. Je li nekom poznato odakle potice ovo sujevjerje?
    "Sve moje mane mozda znas, svu moju ludost niko ne zna..."
    George Gordon Noel Lord Byron

  6. #6
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ako ste krenuli negdje, pa se vratite po nešto što ste zaboravili, uvijek sjedite par sekundi na stolicu prije nego što opet izađete.
    A meni su rekli da treba u ogledalo da se pogledam.
    Never Complain, Never Explain

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    11,590
    Thanks Thanks Given 
    561
    Thanks Thanks Received 
    3,088
    Thanked in
    1,621 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    ...
    Kada ulazite u kola, uvijek zakoračite desnom nogom; ovo donosi dobru sreću...
    E, samo kad bi neko objasnio kako ovo izvesti kad ulazis sa suvozacke strane

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    gdje stignem
    Posts
    1,965
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    uh ne znam odakle mi to,ali vec 5-6 godina,kad vozim koja god zivotinja ili ruzna baba predje put-krstim se i lijepo se osjecam!
    I lost my watch….now I’m lost in time

  10. #10
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    4,458
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hari Krisna View Post
    Ako ispustite srebrnu kašiku, dobićete žensko društvo; ako ispustite srebrnu viljušku, muško.
    Meni je juche viljushka pala 2 puta, i izgubih mushko drushtvo. Jedino shto nije bila srebrna, samo joj je boja metalik siva.
    Never Complain, Never Explain

  11. #11
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SKOJ View Post
    E, samo kad bi neko objasnio kako ovo izvesti kad ulazis sa suvozacke strane
    Lako. Ja to stalno radim, pa ispada nekako ka da ulijecem, tj. ubacham se u auto, a ne ono normalno, znas.. A neki put i zalupim vrata od kola, no vele ne treba to radit nikad. Da se ne zavare. :lolblue::lolblue:
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  12. #12
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,395
    Thanks Thanks Given 
    5,526
    Thanks Thanks Received 
    4,943
    Thanked in
    2,070 Posts

    Default

    jesam li vam rekao da mi je evo zadnjih 15 dana baba uselila u kucu. 'bem ti vrapca.
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  13. #13
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Zanimljivo porijeklo sujeverja.

    Zasto ljudi vjeruju da petak 13. donosi nesrecu ili da nije dobro proci ispod merdevina – oba vjerovanja poticu iz hriscanstva

    Svijet se otkriva kroz znakove. Posto nas kognitivni aparat definitivno ne moze da savlada svu slozenost kosmosa, prinudjeni smo da ga podvrgavamo svojoj volji na razne nacine. Jedan od tih nacina je praznoverje: pronaci neki znak, neki simbol, dati mu znacaj koji visestruko nadilazi njegovo svakidasnje bice i time rjesiti mnogo toga sto nas inace muci. Pred vama je lista nekih poznatih i manje poznatih praznoverja s raznih meridijana nase planete. Naravno, ovo su samo neka od objasnjenja praznoverja; ima ih raznih.

    Prolazak ispod merdevina donosi losu srecu – Ovo praznoverje ima korene u ranom hriscanskom vjerovanju; naslonjene merdevine formiraju trougao sa zidom i tlom (Sveto trojstvo). Ono nikad ne smije biti naruseno (ne smijete proci kroz njega).

    Cuvajte se petka trinaestog – Opet Biblija i hriscanstvo… Adam i Eva su izbaceni iz Edena u petak, potop je počeo u petak, Hrist je razapet u petak… Dovoljno da covek pomisli kako je petak malerozan, zar ne? Primećeno je i da je na satanistickim ceremonijama uvek prisutno 12 vjestica plus djavo.

    Na zdravlje – Na engleskom se ovo kaye “God Bless You” (Bog vas blagoslovijo). Dugo se smatralo da onaj koji kija na taj nacin isteruje zle duhove iz sebe, pa su nekoliko vjekova cestitali “kijavicaru” posle tog poduhvata posle toga, kada je kuga zavladala Evropom, a kijanje postalo jedan od zastitnih znakova bubonske napasti, tadasnji papa je doneo zakon da “kijavicaru” ima da se pozeli blagoslov Boga zato sto je “pecen” (smatralo se da onaj ko kija umire gotovo sigurno). I tu je nastalo ono “God Bless You”, kako bi Bog uzeo dusu nesrecnika koji je kinuo.

    Ne prosipati so – Neki tvrde da je Juda prosuo so tokom poslednje vecere sa Isusom, no nema dokaza da je ovo uzrok praznoverja. Bice, ipak, da je pravi razlog to sto je so bila veoma skup i redak zacin u srednjem veku, a koristila se i u medicinske svrhe. Ljekari su imali obicaj da, ako prospu so kojom su lecili bolesti, odmah zagrabe malo u saku i bace preko levog ramena kako bi pogodili zle duhe (koji izazivaju bolesti) pravo u oko.

    Crne macke donose nesrecu – Jedna od najvaznijih boginja u Egiptu bila je Bast (ili Bastet), macka-boginja. Posto su hriscanski svestenici zarko zeleli da izbrisu svaki trag drugih religija, ubedjivali su svoje priglupe podanike kako su crne macke zli demoni. Nastao je pokolj macaka. Usput su ubijali i starice koje su zivele s njima, ostavsi bez igde ikog, proglasavajuci ih za vjestice.

    Ne diraj bubamaru! – Ubistvo ovog insekta donosi losu srecu posto, prema vjerovanju hriscana, ona predstavlja Djevicu Mariju.

    Zevanje – Znate li zasto pokrivamo usta rukom kada zjevamo? Ovaj obicaj su nam u amanet ostavili nasi preci, koji su vjerovali da ce zli duhovi uci u nas dok zjevamo – pravo kroz usta!

    Kucanje u drvo – Jos jedan drevni obicaj: stari su smatrali da u drvetu zive duhovi, a da ce ih kuckanje spreciti da cuju sta ljudi pricaju.

    Razbijeno ogledalo donosi sedam godina nesrece – U starom Rimu, toj mocnoj ali i detinjastoj imperiji, patriciji su se cesto ogledali u besprekorno mirnoj vodi bazena. Posto se smatralo da odraz u stvari predstavlja necju dusu, smatralo se izuzetno nepristojnim i opasnim baciti kamen u bazen dok se neko ogledao. Isto praznoverje je kasnije preslo i na ogledala.

    Otvaranje kisobrana u kuci donosi zlo i smrt – nije do kraja poznato porijeklo ovog praznoverja, mada je moguce da ima nekakve veze sa uzrocno-posledicnom vezom zla (kisa) i zastite (kisobran). Gde je jedno, tu je i drugo. Otvaranjem kisobrana tamo dje nema zla (kise) prizivate neko drugo zlo.

    E za sad od mene toliko

  14. #14
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mma.mne View Post
    Zevanje – Znate li zasto pokrivamo usta rukom kada zjevamo?
    Ne znam za nekada ali danas se stavlja ruka iz osnovne pristojnosti, čisto da se ne bi ljudima oko tebe zgadilo kad ti vide ždrijelo
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  15. #15
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ne znam za nekada ali danas se stavlja ruka iz osnovne pristojnosti, čisto da se ne bi ljudima oko tebe zgadilo kad ti vide ždrijelo
    Bravo ti ga Rakune moj dobri ,ali sta ima da te ko gleda dok zijevas i to je nepristojno

  16. #16
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,621
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Што то значи,кад причанм са чоеком и дође му да зијева,ја морам да зажмурим или брже боље главу да окренем јер је непристојно да га гледам...

  17. #17
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by slope666 View Post
    Што то значи,кад причанм са чоеком и дође му да зијева,ја морам да зажмурим или брже боље главу да окренем јер је непристојно да га гледам...
    Sto znam ja sto to znaci....

  18. #18
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    186
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Eo mi se zijeva
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  19. #19
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Last edited by mma.mne; 12-01-13 at 12:25.

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Možda nije direktno vezano za temu ali postoji solidno objašnjenje za pojavu sujevijerja. Ljudski um je sposoban za apstrakciju odnosno svođenje posmatranog na zajedničke elemente. Npr osbina da vidimo lica u oblacima, kamenu ili drvetu, umijetnost (odnosno prenošenje iskustva na neki medium, simulacija pejzaža ili osoba na platnu, simulacija zvukova us pomoć muzike), asocijacije različitih objekata npr balon od sapunice i riječni šljunak može asocirati na loptu iako su sva tri objekta u potpunosti različiti.

    Sujevjerje ima slični mehanizam, neki događaj u životu se asocira sa nekim drugim zbog toga što naš um vidi sličnosti među njima. Na primer ako su vam se dogodile neke negativne stvari, a svaki puta vam se dogodilo da, recimo ste primjetili crnu mačku, asocirati će te taj događaj sa crnom mačkom. Samo je još korak potreban da se crna mačka asocira sa izazivačem istog. Naravno prisustvo crne mačke je lako objašnjivo s obzirom da je to najčešći oblik domaće mačke (preko 40% svih domaćih mački su crne ili prevalentno crne, da ne govorim od dobu dana jer noću skoro sve mačke izgledaju crne).

    Asocijacija funkcioniše i na nivou razmijene informacija tako da prihvatamo asocijativne konstrukte iz razmijene informacija sa drugim ljudima upravo na isti način kao i kad prihvatamo i korisne informacije (primjer proces učenja).

    Apstrakcija i asocijacija su dva oblika komprimiranja informacija u našem umu i imaju ulogu da oslobađaju prostor za nova iskustva te da olakšavaju indeksiranje postojećih sjećanja prema asocijaciji i za lakši pristup istima. Zato na primer recimo kad pomislimo crveno odmah se prisjetimo niza sijećanja vezanih za crveno.

    Ovo daje i odgovor zašto su praznovjerja toliko persistentna u ljudskoj kulturi, pa zato što su očita (iako ne stvarna ili tačna) i lako ih je upamtiti odnosno indeksirati u umu. U pitanju je skup infektivnih memea negativne kvalitete i negativna strana naše moći da apstrahujemo odnosno nuspojava evolucije nađeg mozga.
    Last edited by funestis; 13-01-13 at 12:06.

  21. #21
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma to je samo stanje uma i onoga sto su nam tokom naseg odrastanja govorili nasi roditelji ii smo culi od nekog...svi smo kao mali vjerovai da postoji Djeda Mraz al kad smo odrasli shvatili smo da je ti izmisljen lik....slicno je i sa sujeverjem......

  22. #22
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by mma.mne View Post
    Zasto ljudi vjeruju da petak 13. donosi nesrecu ili da nije dobro proci ispod merdevina – oba vjerovanja poticu iz hriscanstva

    Cuvajte se petka trinaestog – Opet Biblija i hriscanstvo… Adam i Eva su izbaceni iz Edena u petak, potop je počeo u petak, Hrist je razapet u petak… Dovoljno da covek pomisli kako je petak malerozan, zar ne? Primećeno je i da je na satanistickim ceremonijama uvek prisutno 12 vjestica plus djavo.
    Petak 13 vuče korijene konkretno od 13. septembra 1307 godine, bio je petak, dan kada je izvršen masovan pokolj Templara. Taj red je bio uvijek usko povezivan sa mnogim misterijama, da posjeduju Sveti Gral, Zavjetni kovčeg, da su ovladali tajnim učenjima i tome slično.

    Niz peripetija je dovelo do toga da se Templari označe kao jeretici i da počne njihov progon, ipak glavni motiv je bila pljačka, francuski kralj Filip IV je čak izmanipulisao sve što se može uraditi.

    Najglavniji događaj koji baca na sve dozu mističnosti jeste kada je ubijen vođa reda, pred samo pogubljenje on je prokleo francuskog kralja Filipa IV, papu Klimenta V i francuskog premijera, kako njih same tako i njihovo potomstvo za sledećih 10 generacija.

    Sva trojica su umrli u narednih 12 mjeseci, kao i tri prestolonaslednika, sinova Filipa IV. Upravo je to bio povod za rat, poznat u istoriji kao stogodišnji rat.
    Trajao 116 godina, 1337-1453, jer i Engleska i Francuska su polagali pravo na krunu.
    Priroda toga rata je bila nevjerovatno surova, da je Francuska dobrim djelom bila bukvalno opustošena, ujedno se smatra najznačajnijim ratom zapadne evrope us rednjem vijeku, pod njegovim uticajem pokrenut je lanac koji je počeo da mijenja vaseljenu.

    Tako da mnogima je ostala kletva Templara u pamćenju, pa i do danas.

    Manje više, izvorno nema mnogo u hrišćanstvu uporište, iako se spominju i petak i broj 13, koji doduše jesu u Hrišćanstvu simbolički značajni.

    Čak ima i stručni naziv, strah od petka 13. - paraskevidekatriafobija
    Last edited by gaul; 14-01-13 at 01:51.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam cuo za jedno porijeklo sujeverja oko broja 13 ...

    Stari grci (preciznije Pitagorejci) su vjerovali da je sustina svega sto ih okruzuje u brojevima ...
    Broj dvanest je prvi broj takav da je zbir njegovih djelilaca veci od njega samog (1+2+3+4+6=16) ... a sledeci 13 je prost i "bezveze"
    Zanimljivo na zastavi Evropske unije ima 12 zvijezda ... mogao bi se napravit sat :-)
    Ja pomalo vjerujem da ima nesto bitno u univerzumu vezano za broj 12 ali nijesam potpuno siguran :-)

    Takodje sujeverje vazano za broj 666 (broj zvjeri, Djavolov broj, Album Iron Maidena (The number of the beast) ) sam cuo da je vezano za 1666 godinu i sirenje kuge.
    Tada se Isak Njutn se povukao na selo i smislo osnove klasicne mehanike i gravitacije.
    Last edited by septembar; 14-01-13 at 01:51.

  24. #24
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Bokesko Carstvo
    Posts
    13,704
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    1.-kad mi crna macka predje put,ja u rikverc.
    2.-ustajem uvjek desnom nogom.

  25. #25
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Niksic
    Posts
    11,215
    Thanks Thanks Given 
    53
    Thanks Thanks Received 
    216
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jokac View Post
    1.-kad mi crna macka predje put,.
    Juce je pokusala. Ali je naspicana nogom uh


    Sent from my HTC HD2 using XparentCyan Tapatalk 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •