Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 61

Thread: Život je patnja-bolje je ne roditi se

  1. #26
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,213
    Thanks Thanks Given 
    120
    Thanks Thanks Received 
    95
    Thanked in
    69 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Postoji način kako veli Buda ali malo ih to dostigne. Tako malo da se zapitamo da li je David Banatar u pravu da za većinu je bolje da se ne rode. Implikacije?
    Nema spasa bez cistine uma, taman se svi poskopili. Svaki pokusaj spoljnog uredjenja svijeta je unaprijed osudjen na propast jer jedini istinski razvoj je "du'ovni" . A zasto niko ne dostize, zato sto niko ne ulaze napor ili ulaze taman onoliko koliko je potrebno za udobno samozavaravanje. Zamisli daleko bilo reci nekome da mora napustiti sve na putu ka cistini... Onda bi dalje ucitelji rekli, sta je to sto se napusta kada od pocetka nicega nema? O? Ko je taj ko kaze da nicega nema? itd


    Quote Originally Posted by Xerxes View Post
    Naj je ljepše pošto smo se bavili neophodnostima, docnije prigrlili i mnogo više, pošto se preleži virus zaostalih ili neprežaljenih fikcija mladosti, tako živopisnih, vremenom nakićenih... tj. očekivanja. REALNOST ZA RAZLIKU OD FIKTIVNE OBILUJE EMOCIJAMA.

    Lomit koplja oko nečega tako nezaobilaznog kao euridika... imamo još i kontraargument đe"Samo Evropljani i Japanci, kojih ima oko jedne milijarde, troše (uništavaju) onoliko vode, hrane i energije koliko bi trošilo 500 milijardi ljudi sa današnjim potrošačkim standardom u nerazvijenim zemljama svijeta. Samo u Njemačkoj godišnje bude bačeno preko 20 miliona tona hrane. Procjenjuje se da trećina hrane koja se proizvede u najrazvijenijim kapitalističkim zemljama završi na đubrištu. Istovremeno, industrijski kapitalizam uništava život u morima i okeanima koji mogu da obezbijede kvalitetnu ishranu za desetine milijardi ljudi. Teza o „prenaseljenosti planete“ je, zapravo, jedan od načina da se opravda uništavanje čitavih naroda da bi se najmoćnije kapitalističke korporacije dokopale sirovinskih i energetskih resursa, između ostalog )

    dakleEEE, nije frka smanjit populaciju, frka je čačnut u društveni poredak... tj. nije teško naranit gladne već site... pohlepa im po sred zjeniceokanjiovah.
    Slzem se I tako jeste. No I mi smo presiti, a srecom imamo one "iznad" sa vecim drobovima da upremo prstom. A ne daj boze ,zamisli kada bi jedan praznog stomaka rekao, da ga pokusamo nahraniti-Neka ljudi 'fala vi, sitan sam I presit, nego zadrzite sto je vase, meni je dobro I ne zavidim vam.. Bi pjevali o njemu kao o Diogenu, a nista se u nama ne bi promijenilo.

    Quote Originally Posted by assassinate View Post
    Ja se u mnogome slažem sa Peter Zapffe-om koji je u svojoj knjizi ”Posljednji Mesija” napisao da su ljudi biološki paradoks.
    Kako on kaže, ljudska svjest je postala previše razvijena, stoga nas čini nesposobnim da normalno funkcionišemo kao druge životinje: spoznaja o nelogičnosti života je preveliko breme koje ne možemo da nosimo. ÂŽelimo da živimo, ipak, zbog evolutivnog procesa, mi smo jedina vrsta svjesna da nam je sudjeno da umremo.
    U mogućnosti smo da analiziramo prošlost i, donekle, zavirimo u budućnost, kako našu, tako i ostalih oko nas; očekujemo pravdu i žudimo ka nekom svevišnjem značenju u svjetu gdje tako nešto ne postoji i samim tim postajemo svjesni tragičnosti života...
    Imamo želje, duhovne potrebe, koje realnost nije u stanju zadovoljiti, a naša vrsta opstaje i dalje samo iz razloga jer na neki način podsvjesno ograničavamo sami sebe i tako se štitimo od stvarnosti i od onoga što stvarnost, zapravo, podrazumjeva. Ljudsko postojanje predstavlja upletenu mrežu odbrambenih mehanizama, koji se mogu posmatrati kako individualno tako i društveno, u našim svakodnevnim obrascima ponašanja i, prema Zapffe-u, čovječanstvo treba da prekine ovo samopovredjivanje i, posljedično, pasivno okonča svoje postojanje tako što će živeti već stvorene živote, ali će se aktivno uzdržavati od širenja, tj. prestaće da stvara nove živote.
    Iako ne znam kada sam zadnji put vidio procvjetalu granu a da nisam pomislio kako bI lijepo bilo visiti o nju, ne slazem se u potpunosti Zapffe-om. Tj misljenja sam da smo nerazvijeni, da nase zelje nije moguce zadovoljiti upravo zbog toga, a duhovne potrebe jer pojma nemamo sta je duhovnost, lise sto nacusmo negdje I oponsasmo(cast izuzecima). Neka se razmnozava kome se razmnozava, sve je u redu sa svijetom. Kraj ce doci -nas licni ovako ili onako, svejedno je . Sve ce biti u redu.
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  2. #27
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Isus je objasnio zašto ljudi nemogu doseći. Jer su spriječeni, razuvjeravani i lagani upravo od onih koji su se isticali da će na sebe tu dužnost uzeti. Da šire vjeru. A ne samo oni no ja vas čikam smislite neko dobro najveće što možete smislit pa ga predložite ljudima. Pa ćete viđet. Odma će reć nemože to kao utopija, i stati se pravdati kako su ljudi nedostojni toga etc... a zapravo sami neće. Šta ima veze što drugi neće? tako se ljudi sami otkriju. Dodaju sebe broju onih koji ne vjeruju. Zato ja rekoh Đavo je čista patetika.

    "Teško vama književnici i fariseji, licemeri, što zatvarate carstvo nebesko od ljudi; jer vi ne ulazite niti date da ulaze koji bi hteli."

    https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Teško_vama_licemeri
    Last edited by Ego_and_his_own; 11-12-17 at 18:17.

  3. #28
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  4. #29
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,820
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,047
    Thanked in
    841 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    A sve zato što ste vi fašisti umislili da se oslobodite sirotinje i da uživate na zemlji nedajući drugima da žive.

    Malo morgen...
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  5. #30
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Jes jes to ide i dotle da fašisti stavljau cvijeće palima u antifašističkoj borbi.
    Da ne spominjem da sebe nazivaju komunistima, demokratama, socijalistima naprednjacima narodnjacima ... neznam ni ja što im sve ne pada na pamet ...nacijama starosjediocima domaćima... oni na vlasti... to milion masaka al samo slijepca mogu obmanut da nisu prosto Fašisti.

    Ih zaboravih... Jevrejima, Muslimanima, Hrišćanima... moga bi nabrajat ođe do śutra... u get the point.
    Last edited by Ego_and_his_own; 12-12-17 at 15:55.

  6. #31
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Dakle, neko drži primat u kvalitetnom bivstvovanju i odmak je fašista... svaka grupacija je tu zarad identifikacije, osim onih interesnih... tu život poznaje razlike samo u nijansama... al navijačko u nama ne da bajagama da svrše misao i da im misao bude VOZ.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  7. #32
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Onaj koji gleda samo sebe a boli ga briga za druge čak šta više gleda da uništi svakog samo da bi on opsta il uspio.... zovi ga guzicom il fašistom isti matrak.

    Đavo pak govoraše, "ja sam bolji od njega" misleći na čoveka. Nitche pak je to u oblandu zavio pa reka "mi smo vrsta super ljudi ostali su tu samo da nam služe" (a to što je poludio i u duševnu bolnicu završio to dostini ne smeta da ga fale i ideje mu veličaju). Hitler i Musolini imali nadrase, Srbi svoje dušanovo carstvo, DPS svoju državu i pobjede. Donald Trump "pravi Ameriku da opet bude velika" a u stvari puni sebi džepove i pajtašima mu te izazivaju ratove svuđ po svijetu... tako daljr i tako duže... ko će nabrojat ih sve.

    Sve su to oblande... ja vas prepoznajem sad sa kilometra.
    Last edited by Ego_and_his_own; 12-12-17 at 19:12.

  8. #33
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Upravo, interes razlike ne poznaje, služi se njima.

    A to što se neko sapliće od razlike, samo je neuhodan dovoljno. Ta neuhodanost može biti i fanatična pa i zarazna za empate, ali to je prosto priroda ljudska. Bez mogućnosti da se tuguje i sreća je izvan dohvata. Tako da je fašizam samo podebljavanje masnom crnom skoro pa svih razlika međ ljudima... što je se mora priznat - frlo dovitljivo podmetnuto današnjoj civilizaciji, srećom samo u tragovima među pismenima... tako da je i život među takvima znatno podnošljiviji.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  9. #34
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Novi Sad
    Posts
    2,101
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    114
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Treba gledati stvari iz perspektive obicnog coveka... A obican covek je uglavnom prilicno socijalizovana osoba koja ima vec dovoljno ovozemaljskih briga i obaveza da bi se bavio filozofijom egzistencijalizma. I kada neko takav konacno ugrabi neko slobodno vreme za sebe ili voljenu osobu sigurno mu je poslednje na pameti da razmislja da li citavo postojanje ima ikakvog smisla, zasto se uopste radjati itd. I takav nacin razmisljanja je ocito veliku tabu u drustvu bas zato sto je previse negativan i u suprotnosti sa religijskim shvatanjima, mada kao sto rekoh, retko ko stvarno veruje u svoju religiju nego je postuje zbog tradicije i osecaja pripadnosti. Ubedljivo najcesci slucaj kada covek razmislja o sopstvenoj individualnosti je kada se suocava sa starenjem,to je svima najbolnija tacka i bas se lako zapazi koliko je ljudima tesko da se sa time nose. I tu postoje tri faze: do srednjih godina se uglavnom slabo razmislja o starenju, fizicki i zdravstveno se jos dosta dobro drzis, u srednjim godinama te drma kriza, postaje jasno da vise nikada neces izgledati toliko dobro kao nekada a i zdravlje ti je mnogo podloznije oboljenjima a u starosti se jednostavno pomiris sa svime i tada ti je i najobicnija setnja ili razgovor sa bilo kime veliki dozivljaj. Ali nije ni kod svih isto i i covek moze u glavi da mnogo brze ostari nego telesno. Strah od starosti i strah od nistavila ne moraju biti povezani a ovaj drugi moze da te zadesi u apsolutno svakom dobu, zato sto i moze i da ti se neocekivano dogodi bilo kada, dok je starenje ipak postepen proces. Naravno, to se sve uglavnom drzi za sebe ili se anonimno polemise na internetu, ko bi trpeo osobu kojoj naizgled nista ne fali a opet se oseca prazno. Samo sto svi misle da se na svakoga moze primeniti isti recept i da su resenje antidepresivi, psiholozi i socijalizovanje po svaku cenu i da treba da budes zadovoljan zbog svih onih kojima je gore od tebe. Zato mnogi koje muce ta unutrasnja pitanje duhovne prirode sve to drze u sebi jer cim se i najmanje o tome otvore to odmah nailazi na nerazumevanje i osudu.

  10. #35
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Svi su ljudi obični. Nema neobičnih. Isus za sebe nikad nije reka da je neobičan već prosto: sin čovječiji.

    A to što većina ljudi drži nizak standard, pa neće da proširuju svoje vidike i stanovištva i svoje znanje, no se zadovoljavaju sa tim đe su stali... nije to neki argument.
    Zato Religija nalaže čovjeku da se ne ugleda na druge ljude no na Boga. Jer onda nema granice, ko što se može čovjek ograničit kad se ugleda na druge ljude u svom okruženju.
    Loše je to... beizlazna situacija za pojedinca kad nema našta veće da se ugleda no mora na one pored sebe. I ako su oni niskog standarda... nagrabusio je.
    Baš loše... i nije ni čudo što apatija i depresija spopada...

  11. #36
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Postoje dvije sorte ljudi, a bez trće. Jedni koji razmišljaju svojom glavom, i drugi, obični, kojima glava služi najviše za balansiranje ravnoteže.

  12. #37
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Procitah artikel i nekako mi je skolski napisan a o stavu tog antinataliste mi je tesko polemisati na osnovu jednog clanka. Smatram da je potrebno ograniciti koliko neko moze imati djece, zbog razvoja i kvaliteta njihovog zivota.

    Radjajmo djecu iz ljubavi, zelje za licnom reprodukcijom, u nekim krajevima je i garancija da ce se neko brinuti o nama kad mi to ne budemo u stanju. Jednom rijecju - opstanak, urodjeni instikt kao i kod ostalih zivotinja.
    Kao i sve ostalo tesko je globalizovati, jedan Nemac i Eritrejac nemaju iste preduslove za opstanak. Ako pricamo o genetskom opstanku ko ima vece sanse?
    Ako na ovo gledam cisto filozofski, na zalost, jos teze je govoriti opcenito, vec je licni stav koji kao i sve ostalo zavisi od vise faktora.

    Kad spomenu budizam i njegove osnove, zadivljavajuce je na kojem duhovnom nivou je bio covek vec tada a zastasujuce da se nismo mnogo pomakli do dana danasnjeg.

  13. #38
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Da se duhovnom moš primać bez odricanja ovozemaljskog bila bi pomama, ionako nam empirija ne da mrdnut iz "logičkog" komfora.

    Đecu ljubav ispunjava više no išta, muka je te teško nauče da je bezuslovno daju i uživaju u njoj baš kako i treba, kako i želimo svojoj đeci uostalom.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  14. #39
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    :bi_polo:

    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  15. #40
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Teško je reći što je bolje.
    Netko se bori svakim atomom snage da preživi ili živi što dulje,
    a netko moli da mu se da smrtonosna doza jer ne može više trpjeti bol.

    Nema smisla da pišem o onima koje danas prepoznajemo po porivima
    da uspostave kontrolu rađanja u svijetu (ponešto je već u temi rečeno).

    Iz subjektivnog kuta, ja sam ZA ono da je bolje roditi se jer svaka kap nove spoznaje
    i ljubavi za čovjeka donosi neku posebnu radost duše.
    Put do toga može biti i patnja,
    ali čovjek u jednom času može osjetiti korjenitu uzbibanost nutrine
    koja onda utječe i na druge njegove dimenzije.

    A to se onda ni s čim ne da usporediti................

    Ljepota i bivanje u njoj.

    Patnja itekako, ima svoj smisao.
    Mnogi su to rekli prije mene.

  16. #41
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,820
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,047
    Thanked in
    841 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Đavo pak govoraše, "ja sam bolji od njega" misleći na čoveka. Nitche pak je to u oblandu zavio pa reka "mi smo vrsta super ljudi ostali su tu samo da nam služe" (a to što je poludio i u duševnu bolnicu završio to dostini ne smeta da ga fale i ideje mu veličaju). Hitler i Musolini imali nadrase, Srbi svoje dušanovo carstvo, DPS svoju državu i pobjede. Donald Trump "pravi Ameriku da opet bude velika" a u stvari puni sebi džepove i pajtašima mu te izazivaju ratove svuđ po svijetu... tako daljr i tako duže... ko će nabrojat ih sve.

    Sve su to oblande... ja vas prepoznajem sad sa kilometra.
    Naravno nacisti su se pozivali na Ničea i Vagnera bez da su i jedan i drugi mislili ono kako su ih nacisti shvatili. Shvatanje nacista ne definiše Ničea već naciste. Prečesto se pravi ta greška pa tako vjernici definišu Bibliju u očima ateista. Obično vjernici koji se eksponiraju su dalebu pa tako se izvodi i zaključak da je Biblija budalaština. Naravno lakše suditi o knjizi i piscu po nacistima i vjernicima nego istu bez predrasuda pročitati.

    Tako npr. uvjeren sam da nisi pročitao "Also sprach Zaratustra". Pročitaj obavezno. Moja uz Fausta omiljena knjiga btw ako može se imati omiljena knjiga uopšte.Da jesi, shvatio bi ovo sa nacistima. Na CGJunga Niče nikad nije prestao da utiče pa je tako 1938 organizovao seminar na temu Ničeovog Zaratustre koji se odvijao na engleskom jeziku. "Ovde vidimo Junga- zrelog čoveka koji govori o misliocu čija su ga dela ne samo preplavila dubinom razumevanja ljudske prirode, nego su bila i filozofski izvor njegovih brojnih psiholoških i metapsiholoških ideja" iz predgovora objavljenih stenograma sa seminara.
    Last edited by Caesar; 13-12-17 at 20:13.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  17. #42
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Život je i sreća i patnja, jer niko od nas ne živi u raju. Ali svaki sekund života je dragocjen i koliko ćemo biti srećni u životu u velikoj mjeri zavisi i od naše percepcije - da li je čaša do pola puna, ili do pola prazna.

  18. #43
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Čovjek može živjeti na 2 načina - ili da mu je sve čudno ili da mu ništa nije čudno.
    Velimo.

  19. #44
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    “God is dead. God remains dead. And we have killed him. How shall we comfort ourselves, the murderers of all murderers? What was holiest and mightiest of all that the world has yet owned has bled to death under our knives: who will wipe this blood off us? What water is there for us to clean ourselves? What festivals of atonement, what sacred games shall we have to invent? Is not the greatness of this deed too great for us? Must we ourselves not become gods simply to appear worthy of it?

    Friedrich Nietzsche

    Following a psychotic breakdown in 1889, at the age of 44 years, he was admitted to the Basel mental asylum and on 18 January 1889 was transferred to the Jena mental asylum. He remained in demented darkness until his death on 25 August 1900.


    Svako moze da prica sto oce... da sebe uvjerava kako je pametan i super neznam ja sta. Ali ako ne pokaze svojim primjerom.... A on jest pokaza svojim primjerom ali kudije nikako ne treba ici.

    Dok ja nisam zna sto je on sve trabunja, procitao sam nekoliko njegovih knjiga i slusao uvjerenja ljudi kako je on bio veoma pametan(masu diploma i zvanja imao vrlo mlad). Ecco Homo, Antihrist i onda mi je bilo sve jasno. Da on nije bio ni malo pametan(a da su se ovi ljudi samo palili na njegovu priču da su iznad drugih ljudi). Sto se i pokazalo kad sam saznao kako je zavrsio.

    A sad kad se sjetih ko mi ga je falio i da sam cuo da sami imaju nekih problema... maknite se od toga ako sebi dobra zelite.
    Last edited by Ego_and_his_own; 14-12-17 at 03:43.

  20. #45
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Friedrich Nietzsche

    Following a psychotic breakdown in 1889, at the age of 44 years, he was admitted to the Basel mental asylum and on 18 January 1889 was transferred to the Jena mental asylum. He remained in demented darkness until his death on 25 August 1900.


    Svako moze da prica sto oce... da sebe uvjerava kako je pametan i super neznam ja sta. Ali ako ne pokaze svojim primjerom.... A on jest pokaza svojim primjerom ali kudije nikako ne treba ici.
    U potpunosti se slažem s tobom.
    Tu treba dodati i već spominjanog C.G.Junga koji je pokazao svu raskoš mračnoga svijeta
    kroz knjige:
    * Septem Sermones ad Mortuos
    * Red book - Crvena knjiga.

    Ova posljednja je tiskana tek prije 8 godina, njegovi učenici i obitelj su je tajili. Nisam ju cijelu pročitala,
    ali sam neke dijelove čitala, gledala slike bića s kojima je komunicirao dok sam ju listala u jednoj beogradskoj knjižari.

    Ugovor s Đavlom (Faust) koji nije samo prisutan u književnosti, nego u mnogim dimenzijama umjetničkoga života, ali i doslovno (jedan takav ugovor se može vidjeti
    kao muzejski primjerak u Uppsali - SWEDEN) pokazuje na koje se sve načine djeluje na stvoreni svijet.

    Tu se radi o naknadnoj patnji (pameti?)iz koje više nema izlaza.

    Možda se takvi osjećaju da bi bilo bolje da se nisu rodili. Završetak je često - potpuna rastrojenost.
    Ljudi često ne vjeruju u uosobljeno, nadnaravno zlo i pripisuju to kolektivnom nesvjesnom ili se pak, svjesno i slobodno izručuju Zlome.

    No, čovjek ima slobodu iz koje proizlazi osobna odgovornost.
    Tko voli, neka izvoli.
    Last edited by naftali; 14-12-17 at 07:23.

  21. #46
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,820
    Thanks Thanks Given 
    1,658
    Thanks Thanks Received 
    2,047
    Thanked in
    841 Posts

    Default Život je patnja-bolje je ne roditi se

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Svako moze da prica sto oce... da sebe uvjerava kako je pametan i super neznam ja sta. Ali ako ne pokaze svojim primjerom.... A on jest pokaza svojim primjerom ali kudije nikako ne treba ici.

    Dok ja nisam zna sto je on sve trabunja, procitao sam nekoliko njegovih knjiga i slusao uvjerenja ljudi kako je on bio veoma pametan(masu diploma i zvanja imao vrlo mlad). Ecco Homo, Antihrist i onda mi je bilo sve jasno. Da on nije bio ni malo pametan(a da su se ovi ljudi samo palili na njegovu priču da su iznad drugih ljudi). Sto se i pokazalo kad sam saznao kako je zavrsio.

    A sad kad se sjetih ko mi ga je falio i da sam cuo da sami imaju nekih problema... maknite se od toga ako sebi dobra zelite.
    Quote Originally Posted by naftali View Post
    U potpunosti se slažem s tobom.
    Tu treba dodati i već spominjanog C.G.Junga koji je pokazao svu raskoš mračnoga svijeta
    kroz knjige:
    * Septem Sermones ad Mortuos
    * Red book - Crvena knjiga.

    Ova posljednja je tiskana tek prije 8 godina, njegovi učenici i obitelj su je tajili. Nisam ju cijelu pročitala,
    ali sam neke dijelove čitala, gledala slike bića s kojima je komunicirao dok sam ju listala u jednoj beogradskoj knjižari.

    Ugovor s Đavlom (Faust) koji nije samo prisutan u književnosti, nego u mnogim dimenzijama umjetničkoga života, ali i doslovno (jedan takav ugovor se može vidjeti
    kao muzejski primjerak u Uppsali - SWEDEN) pokazuje na koje se sve načine djeluje na stvoreni svijet.

    Tu se radi o naknadnoj patnji (pameti?)iz koje više nema izlaza.

    Možda se takvi osjećaju da bi bilo bolje da se nisu rodili. Završetak je često - potpuna rastrojenost.
    Propustili ste da kažete da je i Jung u nekim godinama imao nervni slom od koga se jedva oporavio. Ipak svako ima pravo da se drži onog što voli i štuje pa makar to bili šašavi Jung i Nitche.
    Što se tiče Jungovih knjiga @Naftali preporučio bih ti da ih pročitaš, osim Crvene knjige koja je njegovo lično iskustvo i sa tog aspekta beznačajna je za nas. Što se tiče te knjige, niko je nije tajio već sam Jung nije želio da se nikad objavi iz straha da se njegovo iskustvo pogrešno ne shvati. Knjiga je objavljena 2009 uz duže pregovore ali ipak uz punu saglasnost porodice. Mislili su da je pravi trenutak i jeste bio jer je danas društvo na jednom višem nivou i u stanju je da shvati jednog Junga koji je bio ispred svog vremena. Što se tiče knjige preporučio bih ti da zaobiđeš Readers edition koji je objavljen kod nas već da uzmeš ilustrovanu verziju na engleskom jeziku. Ona sadrži original na njemačkom i ilustracije koje je jung sam crtao i koje su zapravo najbitniji dio knjige.

    Ego, u nekoliko tvojih postova na drugim temama si naveo Junga kao dokaz svojih razmišljanja. Ne može Jung biti pametan ili avetan kad tebi odgovara. Nije ti dovoljan Niche,a ni sam Jung da bi shvatio da nešto može biti vrijedno i da ga vrijedi istražiti u drugom pravcu od onog koji su nacisti i zatucani vjernici istraživali? Onda ništa.
    Last edited by Caesar; 14-12-17 at 09:02.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  22. #47
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    1,141
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Gledala sam ja tu ilustriranu verziju Crvene knjige. Imaju je jungijanci psihoterapeuti.
    No, ne vole oni govoriti o njoj.
    Dakako, da se nećemo složiti o tome što je u njoj prikazano.

  23. #48
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,213
    Thanks Thanks Given 
    120
    Thanks Thanks Received 
    95
    Thanked in
    69 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    “God is dead. God remains dead. And we have killed him. How shall we comfort ourselves, the murderers of all murderers? What was holiest and mightiest of all that the world has yet owned has bled to death under our knives: who will wipe this blood off us? What water is there for us to clean ourselves? What festivals of atonement, what sacred games shall we have to invent? Is not the greatness of this deed too great for us? Must we ourselves not become gods simply to appear worthy of it?
    Sta je sporno u ovome?
    Here I opened wide the door,
    Darkness there, and nothing more.

  24. #49
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ko je spominja Junga? Ja nisam uopšte.

    Ko je reka da je što sporno?

    Ništa sporno ni nejasno. Meni. A sad tebi neznam.

  25. #50
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ego, u nekoliko tvojih postova na drugim temama si naveo Junga kao dokaz svojih razmišljanja. Ne može Jung biti pametan ili avetan kad tebi odgovara. Nije ti dovoljan Niche,a ni sam Jung da bi shvatio da nešto može biti vrijedno i da ga vrijedi istražiti u drugom pravcu od onog koji su nacisti i zatucani vjernici istraživali? Onda ništa.
    Ja sam Junga navodio kao nekoga ko je čitav život posvetio psihoanalitici. Navodio sam ga kao primjer čovjeka koji je bio siguran da Bog postoji. Kao čovjeka koji je našao da je pitanje morala pitanja zdravlja psihe(duše).
    Upravo sasvim suprotno od onoga što je ovaj drugi pričao.

    E sad kako ti to (hoćeš da) doživljavaš... to je tvoja stvar.
    Last edited by Ego_and_his_own; 14-12-17 at 15:28.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Savjeti za ŽIVOT
    By Xerxes in forum Sve i svašta
    Replies: 21
    Last Post: 26-06-17, 21:20
  2. Život priča..
    By Raquel in forum Televizija
    Replies: 5
    Last Post: 31-03-16, 07:04
  3. Život na selu
    By KRKNA in forum Ženski kutak
    Replies: 157
    Last Post: 08-12-11, 21:20
  4. Patnja demona
    By funestis in forum Religija i filozofija
    Replies: 4
    Last Post: 24-10-07, 11:14
  5. koalicija da zivimo bolje (M.Djukan), zivi li se bolje???
    By crnogorac in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 11
    Last Post: 06-04-04, 20:31

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •