Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 58

Thread: Security

  1. #1
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,944
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    178
    Thanked in
    115 Posts

    Default Security

    Kolege forumaši,

    otvaram ovu temu da raspravimo o bezbijednosti, prisluškivanju, krađi podataka, hakovanju i sličnim marifetlucima.
    Svrha teme je da se ljudi informišu, i eventualno zaštite od potencijalnih zloupotreba.



    Prije par sati me je zvao na viber broj: +266 6966 87

    Interesantna činjenica: Te cifare predstavljaju numerološki spelovano riječ: ANONYMOUS

    Imao sam 2 poziva, na drugi sam se javio i prekinuo poslije par sekundi jer nije bilo odgovora s druge strane. NAKON ŠTO SAM PREKINUO, pisalo mi je da je poziv i dalje aktivan u notification bar-u (koristim iPhone s najnovijim iOS-om). Rebootovao sam telefon i završilo se.

    AREA-CODE je neka državica na jugu Afrike.

    Ima li neko sličnih iskustava?

  2. #2
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    4,068
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Imam ja i ne javljam se nikad na takve brojeve prije par dana sam imo isto neke pozive tako nekih brojeva ali samo iskuliram i odma na block. I to normalan poziv bude pa ako se ne javim odma na viber.
    Last edited by Sceko; 21-11-17 at 16:30.

  3. #3
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Mozemo temu prosititi i na famozne 'permissions'...

    Da li obracate paznju na to? Imate li ikakvu kontrolu nad tim ili ko sto trazi to im i 'date'?
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  4. #4
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,962
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Mozemo temu prosititi i na famozne 'permissions'...

    Da li obracate paznju na to? Imate li ikakvu kontrolu nad tim ili ko sto trazi to im i 'date'?
    Za to je preporuka da se instaliraju samo aplikacije koje su nuzne, ili aplikacijama koje su preinstalirane da das 'permission' jedino ako moras, tj. ako ces da je koristis.

  5. #5
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ma to vam je ona tetka iz Nigerije, hoce da vam pokloni lap top ...
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  6. #6
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,838
    Thanks Thanks Given 
    1,129
    Thanks Thanks Received 
    1,060
    Thanked in
    512 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Vidocq View Post
    Za to je preporuka da se instaliraju samo aplikacije koje su nuzne, ili aplikacijama koje su preinstalirane da das 'permission' jedino ako moras, tj. ako ces da je koristis.
    Da, isto tako sad sa ovim najnovijim androidom mozete rucno da dajete dozvolu odredjenoj apk. Ja sam samo ono sto mora , npr imaju neke apk sto traze preko 20 ovlascenja, naravno sve sam im oduzeo.

    Naravno da se ne zavaravamo, i dalje nas spijuniraju 100 na sat ali eto
    Sate sate sate

  7. #7
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,944
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    178
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Mozemo temu prosititi i na famozne 'permissions'...

    Da li obracate paznju na to? Imate li ikakvu kontrolu nad tim ili ko sto trazi to im i 'date'?
    Quote Originally Posted by Vidocq View Post
    Za to je preporuka da se instaliraju samo aplikacije koje su nuzne, ili aplikacijama koje su preinstalirane da das 'permission' jedino ako moras, tj. ako ces da je koristis.
    Quote Originally Posted by nimfa View Post
    Da, isto tako sad sa ovim najnovijim androidom mozete rucno da dajete dozvolu odredjenoj apk. Ja sam samo ono sto mora , npr imaju neke apk sto traze preko 20 ovlascenja, naravno sve sam im oduzeo.

    Naravno da se ne zavaravamo, i dalje nas spijuniraju 100 na sat ali eto
    Iz istih razloga, dok sam imao FB - nikad nisam nikakvu FB aplikaciju "dodavao". Dok sam koristio Android telefon - strogo sam vodio računa da instaliram aplikacije koje su mi zaista neophodne...

    Kad čovjek razmisli "I ACCEPT" - da bi instalirao, dadne pristup skoro svemu.

  8. #8
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Ja kontrolisem sve 'permissions'-e na teleVonu..

    Zna da smara cesto jer dosta njih trazi svako malo nesto ali makar znam sto ko radi/prati... Recimo Google ubija i non-stop trazi pristup kontaktima, lokaciji i sl. cak i pri nekim radnjama koje nemaju veze ni sa cim kao npr. prikljucenje telefona na punjac.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ja kontrolisem sve 'permissions'-e na teleVonu..

    Zna da smara cesto jer dosta njih trazi svako malo nesto ali makar znam sto ko radi/prati... Recimo Google ubija i non-stop trazi pristup kontaktima, lokaciji i sl. cak i pri nekim radnjama koje nemaju veze ni sa cim kao npr. prikljucenje telefona na punjac.
    Oni to zbog tebe, da vide dje punis tel, da ti poslije sugerisu dje se bolje puni... :-)

    Svakako treba povesti racuna, mene posebno iritira background data collection...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  10. #10
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Zato je recimo Android sistem mac sa dvije ostrice u odnosu na iOS.

    Sa jedne strane mozes softver da podesis da najsitnijih detalja kako tebi odgovara dok sa druge strane mozes da ga nagrdis samo tako.

    Koristite li kakav AV na telefonu? Koliko se dobro pokazao?

    Skidate li aplikacije iskljucivo sa Play Store-a ili redovno instalirate direktno .apk instalacije? Da li su to 'provjereni' sajtovi ili dje prije stignete?

    Ja inace nisam imao iskustva kolega vezano za zvanje sa nepoznatih brojeva i sl.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  11. #11
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,087
    Thanks Thanks Given 
    966
    Thanks Thanks Received 
    581
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Ja licno ne koristim nikakve AV ni cleaner aplikacije, niti sam ikad primjetio da imam virus na telefonu ili da mi je tel poludo na neki nacin.

    Aplikacije koje su free skidam sve sa PlayStore sa VPN aplikacijom. Ostalo na google pa skidam .apk ili torrent sa data fajlovima ako je neka veca app/igrica. Nisam nikad imao nikakvih problema, mada skidam samo provjerene app i ne drzim na tel app koje ne koristim.

    Meni se jos nije desilo da mi preko vibera tetka iz afrike salje poruku, cak ni ovi iz lakovica, okov, df itd.. Mozda samo nisu potrefili broj, sta znam


  12. #12
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Ja sam poceo cesce sad da dobijam te poruke iz Okova a evo danas iz obuce Uno.

    Mada ima tema za to i ne smatram da to ima ikakve veze sa temom jer na to ne mozemo nikako da uticemo. Nazalost. Ili ja ne znam nikakvu foru protiv toga.

    Ja obicno koristim preko 80% aplikacija koje imam redovno, ovo ostalo rijetko ali mi zatreba s' vremena na vrijeme.

    Igricu imam jednu jedinu koju isto svakodnevno koristim.

    Nista dalje suvisno nemam niti kapiram ljude koji imaju jedno 200 aplikacija pa se poslije pitanju sto ima baterija malo traje i kako memorija na telefonu 'sama nestaje'... A samo cache-a imaju jedno 5-6GB minimum.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  13. #13
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,087
    Thanks Thanks Given 
    966
    Thanks Thanks Received 
    581
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Kod nas je problem i sam playstore jer nema nista da ponudi samo neke lijeve aplikacije. Pa onda ljudi obicno skidaju nesto sa top liste a sami ne znaju sta.
    Skidoh bzv prije jedno mjesec neku parking igricu tako, developer iz turske. Pokrenem igricu, ona trazi permissions za kontakte, galeriju itd. Ko ne zna o cemu se radi tako svakome moze davati slobodan pristup podacima.
    Glavno pitanje je, kad mi njima dozvoljavamo te "permissions", na sta sve developeri imaju pristup.

    Sent from my LG G6 using Tapatalk


  14. #14
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    To je pitanje koje ima jednostavan odgovor.

    Oni mogu taj pristup da koriste kako oce, koliko ja znam. Ove 'poznate' aplikacije koriste pristup samo kad zatreba... Znaci npr. FB treba pristup galeriji kako bi mogao slike da postavljas iz galerije, Viber-u kontakti kako bi mogao da ih sync-uje itd. itd. da sad ne nabrajam. Ali isto tako mogu da pristup i da upotrebe (tacnije zloupotrebe) na razno-razne nacine... Nemoguce je danas bit' pretjerano radikalan po tom pitanju jer bi u tom slucaju svako bacio i telefon i internet i posao nedje u planinu medju ovce da zivi (ne kazem ja da je to lose ali nije opcija za vecinu nas).

    Zato samo pazit' sto se i kome daje i u kojoj mjeri... U principu ako je nekome bas stalo da sazna nesto o vama danas to i nije tako tesko uradit'.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  15. #15
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,962
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Ben Dover View Post
    Oni to zbog tebe, da vide dje punis tel, da ti poslije sugerisu dje se bolje puni... :-)

    Svakako treba povesti racuna, mene posebno iritira background data collection...

    Mislis na background data usage za aplikacije na androidu?

    Jes crno ali se to mora iskljucivati za svaku app posebno, barem sam ja morao jer imam ogranicen protok mobilnog interneta pa necu da mi ga aplikacije trose.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Ne data usage, nego bas ovo neko prikupljanje podataka, mislim da ima Viber, sam Android itd, to odmah tulim...
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  17. #17
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,102
    Thanks Thanks Given 
    2,720
    Thanks Thanks Received 
    4,455
    Thanked in
    2,365 Posts

    Default

    Pa to je i povezano na neki nacin... Te app rade u pozadini i prikupljaju podatke, izmedju ostalog.

    Ne svaka ali vecina da.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Montenegro, Podgorica, Centar
    Posts
    13,456
    Thanks Thanks Given 
    3,812
    Thanks Thanks Received 
    3,059
    Thanked in
    1,298 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Pa to je i povezano na neki nacin... Te app rade u pozadini i prikupljaju podatke, izmedju ostalog.

    Ne svaka ali vecina da.
    Da, nego sam htio da napravim razliku izmedju osvjezavanja sadrzaja, kako bih ja dobio notifikaciju i prikupljanja informacija o meni od strane trecih lica... :-)
    --------------->
    <---------------
    Odavde dovde...

  19. #19
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,944
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    178
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Je li se dešavalo kome da google prepoznaje “neobičan saobraćaj”?
    Uredjaj: iPhone 6.
    ISP: m:tel (kućni/WiFi)




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #20
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,962
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    A bog zna ko istovremeno koristi istu IP adresu kao i ti i sta sve radi, tj. ako je zakacio malware ili vise njih. Jedino da trazis da ti daju ne-natovanu ip adresu.

  21. #21
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    doma
    Posts
    3,040
    Thanks Thanks Given 
    149
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    32 Posts

    Default

    Ljudi, koristite li neke anti-teft aplikacije?
    Ja se nešto isprepadah mišlju da mi tel dodje u tuđe ruke, tu su mi ipak pristup bankovnim racunika, pristupi sajtovima, MA SVE.

    Na S7 Edge držim sve u onom njegovom secure folderu za koji sam čitao da je extra i da nema šanse da se dekriptuje, ali na onom drugom telu (lenovo p2) mi je sve nešto na izvolte


    Sad nešto gledam ove anti-teft app, i sada skapirah da neko može na telefonu DOK JE ZAKLJUČAN da ga stavi na silent, isključi konekciju sa netom, ugasi tel.
    Tako da mi džaba anti-teft app koji otkriva lokaciju telefona, slika lopova koji pokušava da otključa tel, itd itd...

    Sada izguglah neku Locksreen App koji bi trebao da onemogući upravo ovo, a to je da onemogući power button dok je tel zaključan i da onemogući drop-down meni dok je zaključan (da "svucete" ekran gdje su mnoga podešavanja), ali app NE RADI, samo se restartuje.


    Da li imate preporuku za ovako neki app, da isključim ove stvari dok je tel zaključan, i znam da postoje app pomoću kojih mogu da formatiram kompletan tel remotely.

    Već isprobah par aplikacija i ne rade, dajte neke preporuke da ne mijenjam sad desetine apps prije nego nadjem neke provjerene. Pozz...

    Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk

  22. #22
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,712
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    147
    Thanked in
    94 Posts

    Default

    Nemam preporuku, probah na svom telefonu i stvarno moze da odradi zvuk na mute bez otkljucavanja ali ne i da ugasi net.

  23. #23
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    doma
    Posts
    3,040
    Thanks Thanks Given 
    149
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    32 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zubizaretta View Post
    Nemam preporuku, probah na svom telefonu i stvarno moze da odradi zvuk na mute bez otkljucavanja ali ne i da ugasi net.
    Ne znam koji tel imaš, ali ja i na S7e i na Lenovu mogu sve dok je zaključan, i da ugasim tel, da ga stavim na Mute, da isključim mobilni net/wifi, lopovu i više nego dovoljno...

    Meni su te prečice prve kada "svučeš" ekran. I one su potpuno funkcionalne dok je tel zaključan, totalni fail.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk

  24. #24
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    pg
    Posts
    5,531
    Thanks Thanks Given 
    2,166
    Thanks Thanks Received 
    989
    Thanked in
    435 Posts

    Default

    Ajde i ja da se uključim Huavei p9lite od sestre(inače poslovni telefon) treba da se ponese u servis ili da se proda, prebacio sve podatke u drugi novi telefon i onda factory reset i šta se dešava nekih 4.5GB memorije popunjeno koje ne mogu da obrišem pa nevjerovatno, treba da kopam neki program(ne znam još koji) na netu koji treba da instaliram u računar pa ostala ebenisanja da bih mogao da obrišem sve podatke iz telefona,valjda jedino preko računara i može..Ne može ni iz recovery da se očisti probao sam i to..

    Firmvare zauzima 5.5gb i nema veze sa ovih 4.5gb koje je tel pokupio za nekih dvije godine korišćenja..

    Ako znate koji neki free program sa kojim mogu očistiti tel prije prodaje ili prije puta u servis..
    Last edited by METZ; 08-01-19 at 16:20.

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,827
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Ugasi telefon.
    Drži Voljme up i power key.

    Ili na Recovery i tu imaš wipe data factory reset...

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. IT Security blog...
    By stanko in forum Software
    Replies: 17
    Last Post: 24-06-15, 15:31
  2. Info Facebook Security
    By vlado_ba in forum Ostali oglasi
    Replies: 6
    Last Post: 01-03-14, 16:54
  3. Info security password iphone 4s
    By Acomne in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 2
    Last Post: 03-09-13, 14:36
  4. Norton™ Internet Security
    By Emill in forum Software
    Replies: 24
    Last Post: 21-04-11, 08:06
  5. security code zaboravljen
    By Player in forum Nokia
    Replies: 4
    Last Post: 20-03-09, 04:27

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •