Results 1 to 11 of 11

Thread: Pojačivači ukusa, zaslađivači i vjetačke boje izazivaju kancer

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Pojačivači ukusa, zaslađivači i vjetačke boje izazivaju kancer

    Aditivi vrebaju


    Pojačivači ukusa, zaslađivači i vještačke boje izazivaju kancer



    Žute bombone, plavi sladoled... Izgledaju primamljivo, ali su izuzetno opasni. U više od 6.000 proizvoda na policama supermarketa nalaze se aditivi. Oni služe da bi ukus ili boja namjrnice bila upadljivija, ali mogu da budu okidači za pojavu zloćudnih bolesti. Različiti zaslađivači, boje i pojačivači ukusa mogu da podstaknu razvoj kancerogenih bolesti, a najopasniji od svih su pojačivači ukusa i različiti zaslađivači i boje koji mogu da izazovu i najteže maligne bolesti.

    Pretjerana upotreba pojačivača ukusa povezuje se s neurodegenerativnim bolestima kao što su Alchajmerova i Parkinsonova bolest. Mogu da izazvu i alergiju, posebno kod astmatičara, a neki izazivaju poremećaj metabolizma mokraćne kisjeline.

    Gdje se sve nalaze opasni aditivi

    Opasni zaslađivači - njihove šifre su: E-950, E-951, E-952, E-954 i E-962. Nalaze se u bezalkoholnim napicima, bombonama, žvakaćim gumama, sladoledu, poslasticama, lijekovima, kozmetici...

    Opasni pojačivači ukusa - imaju šifre: E-620 do E-633. Nalaze se u čipsu, kobasicama, konzervisanoj hrani, žvakama, bezalkoholnim pićima, supama, margarinu, umacima, gotovim jelima, začinskim mješavinama i senfu.

    Opasne boje - Opasne boje označene su sa šifrma: E-102, E-104, E-110, E-122, E-123, E-124, E-125, E-126, E-127, E-128 i E-129. Nalaze se u pekarskim proizvodima, proizvodima od mesa, bezalkoholnim pićima, sladoledu, siru, voćnim jogurtima, bezalkoholnim pićima, supama, kremovima i desertima...

    Opasne kombinacije

    Naučnici sa instituta u Liverpulu ispitivali su u laboratorijskim uslovima mogući toksični efekat aditiva aspartam, natrijum-glutaminat, boja briljant plava i kvoinoline žuta na ćelije živaca. I došli do zaključka da je kombinacija ovih aditiva izuzetno opasna, posebno za nervni sistem.

    Iako su pojedinačni aditivi dozvoljeni za korišćenje u prehrambenoj industriji, njihove kombinacije mogu da budu veoma opasne.

    Najopasniji aditivi

    Veoma je bitno da čitate ono što piše na etiketi proizvoda koji kupujete.

    Često na deklaraciji pišu jednostavne i nedefinisane riječi kao što su „arome“ i „boje“, ali u slučaju kada su aditivi navedeni, obratite pažnju i ne uzimajte proizvode koji sadrže sledeće:

    Tartrazin (E102)
    Quinoline žuta (E104)
    Sunset žuta (E110)
    Carmoisine (E122)
    Ponceau (E124)
    Briljant plava (E133)
    Natrij-benzoat (E211)
    Aspartam (E951)
    Natrij-glutaminat (E621)



    CDC/BT

  2. #2
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

  3. #3
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    263
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    prije no sto umrem ja elja mi je ta, sahranite me u dres Čelika...

  4. #4
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    toliko puta sam pricao ljudima oko mene i pokazivao kako je stetno sve sto nije tvoje prirodno, i govorio da sve sto ima aditive i konzervanse, i sve svjeze voce i povrce koje ima hemikalija vise no same sebe, da izazivaju vecinu teskih bolesti modernog doba; to je bilo isto kao da pricam zidovima. strasno. boli ljude ona rabota, vazno je sminkerisat se u zivotu, al kad ti zdravlja nestane... sminkerisace te drugi za kovceg tako mladog. pih.

  5. #5
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    ne moz ti to objasnit niko0me, ja sam digao ruke ,
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  6. #6
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Nojeva ostrva
    Posts
    2,614
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pilicius View Post
    toliko puta sam pricao ljudima oko mene i pokazivao kako je stetno sve sto nije tvoje prirodno, i govorio da sve sto ima aditive i konzervanse, i sve svjeze voce i povrce koje ima hemikalija vise no same sebe, da izazivaju vecinu teskih bolesti modernog doba; to je bilo isto kao da pricam zidovima. strasno. boli ljude ona rabota, vazno je sminkerisat se u zivotu, al kad ti zdravlja nestane... sminkerisace te drugi za kovceg tako mladog. pih.
    posto sam procita samo ovaj post...koje voce i povrce da kupuje coek onda?
    this is pointless

  7. #7
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by primarius View Post
    posto sam procita samo ovaj post...koje voce i povrce da kupuje coek onda?
    a zasto da kupujes?! mozes li nesto da posadis? znas ti kad sam ja odnjeo malo jabuka da prodam, da mi je preprodavac davao skoro duplo manju cijenu za njih jer nisu prskane a samim tim ne mogu da traju po 100godina onako svjeze da izgledaju, kao one svacim napunjene i isprskane, pa mu ja rekoh kako je ovo zdravo a ono sto on uzima da nije voce no otrov, a on mi rece da to njega ne zanima jer ljudi kupuju one lijepe i jedre, i ne vole da vide one zdrave koje se ne sjaje kao ogledalo. mislim covjek je u pravu jer su ljudi ... samo nek su zdravo, ali ja se obrnuh i doma vratih sve ono i napravi stara fino jos soka od njih i podijelih rodjacima/komsijama.

  8. #8
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

  9. #9
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    139
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zaboravio si i E330 koji je kancerogen, ima ga "Dobro jutro" margarin on se nalazi svigdje gdje pise i "limunska kiselina"...
    Nazalost, primorani smo to da jedemo da prezivimo

  10. #10
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Crna Gora
    Posts
    10,418
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    11
    Thanked in
    11 Posts

    Default 3. mart 2012.

    Nestle iz upotrebe izbacio sve vještačke aditive



    Švajcarska kompanija Nestle prva je globalna konditorska industrija koja je donijela odluku da više niti u jednom njihovom proizvodu ne bude vještačkih ukusa, boja i konzervansa.
    Jedan od najvećih svjetskih proizvođača slatkiša promijenio je recept za 79 različitih proizvoda koji su u sebi sadržali supstance potencijalno opasne po ljudsko zdravlje. Za sada samo u Velikoj Britaniji, iz upotrebe je izbačeno nekih osamdesetak hemikalija, a one su zamijenjene sastojcima iz prirode kao što su šargarepa, hibiskus, rotkvice, šafran i limun.
    Do ove odluke došlo je nakon što su udruženja potrošača širom svijeta počela da iznose u javnost podatke o tome koliko su po ljudsko zdravlje štetna pojedina jedinjenja iz namirnica industrijskog porijekla. Na stubu srama našle su se boje E102 (drečavo žuta), E104 (zlatno žuta), E110 (narandžasta), E122 (karmin crvena), E124 (cigla crvena) i E129 (krvavo crvena), dok su ozloglašeni karcinogeni E123 (ljubičasta) i sve varijante plave još ranije potpuno izbačeni iz upotrebe.

    (telegraf.rs)

    http://www.portalanalitika.me/region...e-aditive.html

  11. #11
    Join Date
    May 2010
    Posts
    54
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •