Results 1 to 19 of 19

Thread: Ogrebotina/ujed od psa

  1. #1
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    462
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Ogrebotina/ujed od psa

    Večeras me je kod stadiona Budućnosti ujeo, bolje reći ogrebao pas (pretpostavljam lutalica), pocijepavši farmerke mozda 1cm. Nije bilo isticanja krvi, pa sve djeluje kao da sam ogreban, a ne ujeden. Ipak sam otišao do Hitne pomoći koja se nalazi na 100 metara od tog mjesta, i doktorka mi je dala vakcinu, da bi mi rekla da primam revakcine za mjesec i godinu dana. Da li je ipak to sve potrebno da primim, jer kao što rekoh, nije bilo isticanja krvi i rana izgleda kao mala ogrebotina. Imam problema s alergijom, pa nekako ne bih da rizikujem slabljenje imunog sistema s primanjem vakcina, ako to možda nije potrebno.

  2. #2
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    187
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Primi je da ne glavoboljas
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  3. #3
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,113
    Thanked in
    1,724 Posts

    Default

    Realno, bolje vakcina no bjesnilo
    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  4. #4
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Jesi li zainteresovan da zaradis koju kintu i tuzis dragu nam opstinu? Od te "ogrebotine" ces lagano naplatiti nekih 500 eura !

  5. #5
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Šta su ti dali? Antitetanus?
    Davno je jedan pas napao mi Lasju, pa sam ja uskočila između njih dvoje i dobila ugriz. Iako nije bilo krvi u hitnoj su mi dali antitetanus i poslali u KBC da mi daju protiv bjesnila.
    Na svu sreću bio je neki razumni doktor i rekao da u ovom slučaju ne trebaju da me muče, jer se prima koliko se sjećam 5 inekcija.
    Kad sam nakon mjesec dana došla na revakcinu antitetas, poslali su me kući i rekli mi da uopšte nisam trebala ni da je primim.
    Tako Bog nek ti je u pomoć sa njima, jer ti tamo niko sa nikim nije usaglašen.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    187
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Totalno Lagan View Post
    Jesi li zainteresovan da zaradis koju kintu i tuzis dragu nam opstinu? Od te "ogrebotine" ces lagano naplatiti nekih 500 eura !
    Ako je moguce izvuc ista od opstine rado cu protrcat u sorts pored stadiona da me taj kucko iskomati.
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  7. #7
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    462
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sad nešto mislim, pošto je napad bio s leđa, vrlo je moguće da me je dohvatio pas šapom za nogu, a ne zubima, pa otuda samo površinska ozljeda, odnosno ogrebotina.

    @Boginja, zbog toga što si napisala sam još uvjereniji da nije potrebno da se dalje vakcinišem.

    Hvala vam puno svima na odgovorima, pratiću dalju diskusiju, jer mi svi vi na neki način pomažete.

  8. #8
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1,736
    Thanks Thanks Given 
    153
    Thanks Thanks Received 
    152
    Thanked in
    99 Posts

    Default

    Znao bi valjda da je zubima? I po povredi i po samom 'govoru tijela' psa..

    Neb se ja sjekiro oko toga previse na tvom mjestu sto bi rekli Bosanci...

  9. #9
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    462
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad sam osjetio ujed ili već šta je bilo, možda dodir šapom usljed čega je došlo do ogrebotine, okrenuo sam se, ali je on već ubrzano krenuo od mene, tako da nikako ne mogu biti siguran sta se tacno desilo. Znam samo da je to trajalo svega 2-3 sekunde i šta mi je ostalo na nozi i to je sve. Meni je glavno pitanje da li da nastavljam s vakcinisanjem ili ne, jer mi se zaista čini s obzirom na ranu odnosno ogrebotinu koja je površinska i nije bilo isticanja krvi da to nije potrebno. Ljekarka na Hitnoj je napisala da treba, ali to mi je očekivano, jer ona neće ni najmanje da rizikuje.

    @zubizaretta, mislim da ne trebam brinuti kao što si rekao, ali eto, to se desilo prije koji sat pa sam još uvijek pod utiskom. Hvala ti na odgovoru.

  10. #10
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    1,808
    Thanks Thanks Given 
    85
    Thanks Thanks Received 
    51
    Thanked in
    37 Posts

    Default

    Pođi do instituta za javno zdravlje i konsultuj se s ljekarom, predočiće ti rizik od tetanusa, bjesnila i razriješiće ti nedoumice u vezi s alergijama i vakcinacijom.

    «»
    Last edited by DzekOfAllTrades; 18-11-17 at 06:19.

  11. #11
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,693
    Thanks Thanks Given 
    1,757
    Thanks Thanks Received 
    759
    Thanked in
    311 Posts

    Default

    Ili poslusaj mene pa nemoj da se cimas oko toga.
    Peri lozom i pij sljivu.
    Pa posle kad umres kazi da je dub_c kriv.

    A podji kod doktora jadan!
    As far back as I can remember I always wanted to be a gangster.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    464
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    76
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Olosh View Post
    Ako je moguce izvuc ista od opstine rado cu protrcat u sorts pored stadiona da me taj kucko iskomati.
    Naravno da je moguce! Neophodno je da je pas lutalica, tj da nema vlasnika (jer bi u tom slucaju morao da tuzis vlasnika), i da pribavis medicinsku dokumentaciju u kojoj ce biti opisane povrede, nacin i vrijeme nastanka povrede.
    U sustini, nije nuzno da je pas lutalica. Moze i da te ujede tvoj ili komsijin pas, nuzno je samo da podjes kod ljekara sa ugrizom/ogrebotinom i da mu istaknes kako te napao mali zuti pas lutalica dok si mirno setao ulicom. Neki ljudi iz Srbije su isli tako daleko da su nabavili vjestacku vilicu i na taj nacin lazirali povrede, ali su ih na kraju nazalost uhapsili.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,854
    Thanked in
    706 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bøgíñjå View Post
    Šta su ti dali? Antitetanus?
    Davno je jedan pas napao mi Lasju, pa sam ja uskočila između njih dvoje i dobila ugriz. Iako nije bilo krvi u hitnoj su mi dali antitetanus i poslali u KBC da mi daju protiv bjesnila.
    Na svu sreću bio je neki razumni doktor i rekao da u ovom slučaju ne trebaju da me muče, jer se prima koliko se sjećam 5 inekcija.
    Kad sam nakon mjesec dana došla na revakcinu antitetas, poslali su me kući i rekli mi da uopšte nisam trebala ni da je primim.
    Tako Bog nek ti je u pomoć sa njima, jer ti tamo niko sa nikim nije usaglašen.
    Upravo, kad je mene Bubi apio prije nekih 16 godina, primila sam vakcinu tu noc u Hitnoj, receno mi je da dodjem za mjesec i po na revakcinu, na koju nijesam otisla.
    Mnim da je Bubi riknuo od holesterola...
    Imam divne oziljke na desnoj nozi kao uspomenu...i volim pse...ne volim dijagnoze...ni vlasnike, uglavnom...
    Sell the Vatican, Feed the World!

  14. #14
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    187
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Soniks View Post
    Sad nešto mislim, pošto je napad bio s leđa, vrlo je moguće da me je dohvatio pas šapom za nogu, a ne zubima, pa otuda samo površinska ozljeda, odnosno ogrebotina.

    @Boginja, zbog toga što si napisala sam još uvjereniji da nije potrebno da se dalje vakcinišem.

    Hvala vam puno svima na odgovorima, pratiću dalju diskusiju, jer mi svi vi na neki način pomažete.
    Kako ti je mogao pas sapom pocijepat farmerice, nije medjed. Da se nisi ti nagrdio dje po onija pubova pod stadion od kakve loze ili piva pa se oburda nedje onuda...
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  15. #15
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    1,838
    Thanks Thanks Given 
    474
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRKNA View Post
    Upravo, kad je mene Bubi apio prije nekih 16 godina, primila sam vakcinu tu noc u Hitnoj, receno mi je da dodjem za mjesec i po na revakcinu, na koju nijesam otisla.
    Mnim da je Bubi riknuo od holesterola...
    Imam divne oziljke na desnoj nozi kao uspomenu...i volim pse...ne volim dijagnoze...ni vlasnike, uglavnom...
    sad krenuh da kucam i vidim ovaj tvoj post
    i ja ne podjoh na tu revakcinu kako je ti nazva , isto mi je receno bilo za nekih mjesec dana da dojdem . je li opasno ne poci na revakcinu ,eo smo zivi i zdravi

  16. #16
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Soniks View Post
    Kad sam osjetio ujed ili već šta je bilo, možda dodir šapom usljed čega je došlo do ogrebotine, okrenuo sam se, ali je on već ubrzano krenuo od mene, tako da nikako ne mogu biti siguran sta se tacno desilo. Znam samo da je to trajalo svega 2-3 sekunde i šta mi je ostalo na nozi i to je sve. Meni je glavno pitanje da li da nastavljam s vakcinisanjem ili ne, jer mi se zaista čini s obzirom na ranu odnosno ogrebotinu koja je površinska i nije bilo isticanja krvi da to nije potrebno. Ljekarka na Hitnoj je napisala da treba, ali to mi je očekivano, jer ona neće ni najmanje da rizikuje.

    @zubizaretta, mislim da ne trebam brinuti kao što si rekao, ali eto, to se desilo prije koji sat pa sam još uvijek pod utiskom. Hvala ti na odgovoru.
    Quote Originally Posted by dub_c View Post
    Ili poslusaj mene pa nemoj da se cimas oko toga.
    Peri lozom i pij sljivu.
    Pa posle kad umres kazi da je dub_c kriv.

    A podji kod doktora jadan!
    evo ti oddgovora na tvoje pitanje...

    generalno mi nije jasan naš narod! Ti mi nijesi jasan Soniks! Bio si kod doktora, doktor je to vidio, dao ono što ON KAO STRUČNJAK misli da treba i sad ti pitaš nas na forumu da li treba da primiš vakcinu?! Neka to nego iskustva Krkne, Pokera i svih koji su imali slično iskustvo prenosiš na svoj slučaj...u njihovom slučaju je više nego jasno da pas nije bio bijesan...to neka ti prvo bude jasno! U tvome slučaju ne znaš da li pas ima bijesnilo i to ne zna niko na bijelom svijetu ako psa ne pregleda, ali ono što je sigurno jeste da je Bjesnilo teška zarazna bolest koja se najmanjim dodirom sa bijesnom životinjom prenosi a ako je as bio bijesan ne može te spasiti niko pod milim bogom ako ne primiš vakcinu jer:
    Prvi znaci besnila kod čoveka javljaju se obično pošto su rane od ujeda već zarasle. Ako je rana bila na licu, znaci besnila mogu se javiti već 14-og dana posle ujeda, ali ako su rane na prstima noge, do pojave prvih znakova besnila može proći i dva meseca. Za to vreme rana zaraste kao i svaka druga rana. Ponekad se oko ožiljka javljaju bolovi, mravci, peckanja, a sama rana je neosetljiva.

    Idi primi tu vakcinu ako je to pašče bilo bijesno možeš se nadat da ćeš možda preteć jer bez nje ti spasa nema, a ako nije bijesno onda ćeš svejedno primio prvu pa revakcinu ili nijednu vakcinu jednako proći...oli rizikovat?

    Inače, interesantno, hiljadu sam posto sigurna da ti je doktor kojim slučajem rekao "makse častiti ogreblo te kuče i prenemažeš mi se, ajde doma" i da se ispostavilo da si dobio simptome bijesnila da bi ti i tvoja famelja gledali da istražite doktorovo pleme (u prenesenom značenju naravno)... pravilo za svaku ubodnu ranu makar kao vrh od igle antitetanus se prima za svaki slučaj jer se možda bijesna lisica na trn i na ekser popiškila...na tu temu se sjećam djeteta koje je umrlo od uboda trna i roditelji doktora htjeli da linčuju iako nijesu ispoštovai proceduru...ne znam meni je ovo suludo...ne znam što više može da optereti imuni sistem od ujeda zaražene životinje a koliko znam vacina imuni sistem priprema na borbu sa određenom bakterijom ili virusom
    Da si moje dijete sigurno bi je primio!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  17. #17
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by KRKNA View Post
    Upravo, kad je mene Bubi apio prije nekih 16 godina, primila sam vakcinu tu noc u Hitnoj, receno mi je da dodjem za mjesec i po na revakcinu, na koju nijesam otisla.
    Mnim da je Bubi riknuo od holesterola...
    Imam divne oziljke na desnoj nozi kao uspomenu...i volim pse...ne volim dijagnoze...ni vlasnike, uglavnom...
    Ma ja sam cijelu njihovu proceduru što su rekli ispoštovala, ali niko tu nije usklađen. Psi su nam bili i na observaciju kod veterinara.
    Ne mogu se sjetiti kako se zove to odeljenje u KBC, jer je tamo taj doktor procjenjivao da li da krenu sa inekcijama protiv bjesnila, i ako krene moram 5 da primim.
    Koliko sam skontala u Hitnu ti odmah daju antitetanus, bez obzira kad si poslednji put primila. Meni su sa revakcine vratili, jer su mi podvikli da uošte nisam ni trebala da je primim.

    Isto mi se to desilo kad sam pala sa bicikla i posjekla se dobro na oba dlana. U hitnoj sam primili antitetanus, zakazali revakcinu u KBC za mjesec.
    Uredno došla posle mjesec dana i opet ista priča, ti nisi trebala ni da primiš antitetanus.

    Tako da po nekima sam primila antitetanus bespotrebno više puta, a drugi su htjeli da me još šalju na revakcinu.
    Tako da pacijente jedino uspješno dovede u potpunu zabunu.

  18. #18
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    evo ti oddgovora na tvoje pitanje...

    generalno mi nije jasan naš narod! Ti mi nijesi jasan Soniks! Bio si kod doktora, doktor je to vidio, dao ono što ON KAO STRUČNJAK misli da treba i sad ti pitaš nas na forumu da li treba da primiš vakcinu?! Neka to nego iskustva Krkne, Pokera i svih koji su imali slično iskustvo prenosiš na svoj slučaj...u njihovom slučaju je više nego jasno da pas nije bio bijesan...to neka ti prvo bude jasno! U tvome slučaju ne znaš da li pas ima bijesnilo i to ne zna niko na bijelom svijetu ako psa ne pregleda, ali ono što je sigurno jeste da je Bjesnilo teška zarazna bolest koja se najmanjim dodirom sa bijesnom životinjom prenosi a ako je as bio bijesan ne može te spasiti niko pod milim bogom ako ne primiš vakcinu jer:
    Prvi znaci besnila kod čoveka javljaju se obično pošto su rane od ujeda već zarasle. Ako je rana bila na licu, znaci besnila mogu se javiti već 14-og dana posle ujeda, ali ako su rane na prstima noge, do pojave prvih znakova besnila može proći i dva meseca. Za to vreme rana zaraste kao i svaka druga rana. Ponekad se oko ožiljka javljaju bolovi, mravci, peckanja, a sama rana je neosetljiva.

    Idi primi tu vakcinu ako je to pašče bilo bijesno možeš se nadat da ćeš možda preteć jer bez nje ti spasa nema, a ako nije bijesno onda ćeš svejedno primio prvu pa revakcinu ili nijednu vakcinu jednako proći...oli rizikovat?

    Inače, interesantno, hiljadu sam posto sigurna da ti je doktor kojim slučajem rekao "makse častiti ogreblo te kuče i prenemažeš mi se, ajde doma" i da se ispostavilo da si dobio simptome bijesnila da bi ti i tvoja famelja gledali da istražite doktorovo pleme (u prenesenom značenju naravno)... pravilo za svaku ubodnu ranu makar kao vrh od igle antitetanus se prima za svaki slučaj jer se možda bijesna lisica na trn i na ekser popiškila...na tu temu se sjećam djeteta koje je umrlo od uboda trna i roditelji doktora htjeli da linčuju iako nijesu ispoštovai proceduru...ne znam meni je ovo suludo...ne znam što više može da optereti imuni sistem od ujeda zaražene životinje a koliko znam vacina imuni sistem priprema na borbu sa određenom bakterijom ili virusom
    Da si moje dijete sigurno bi je primio!
    Meni u njegovom slučaju nije ništa jasno. Ja sam ubijeđena da su mu u hitnoj dali samo antitanus, i zakazali revakcinu za mjesec dana.
    Međutim, antitetanus ga neće spasiti ako je pas bijesan.
    U mom slučaju sam dobila uput iz hitne za neko odjaljenje u KBC, oba psa su bila na observaciju kod veterinara jer nisam znala ko me ugrizao, kad sam uskočila između njih jer mi je Lasju uhvatio za vrat.
    Doktor je tamo vršio procjenu da li krenem sa inekcijama ili ne, i ako me sjećanje dobro služi 5 inekcija se prima i ako se krene sa jednom nema prekidanja. (to mi je on objasnio) Ne znam koji je vremenski period između svake.
    Poenta je da antitenus i vakcina protiv bjesnila nisu isto.
    Last edited by Bøgíñjå; 18-11-17 at 15:42.

  19. #19
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    772
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad su u pitanju tetanogene rane, tj rane kao sto je rana nastala ujedom, potrebno je primiti antitetanusnu zastitu ako je od poslednje vakcinacije proslo vise od 10 godina ili ako osoba ne moze da se sjeti/pruzi podatke o poslednjoj vakcinaciji protiv tetanusa. Kod nas se kalendarski Di-Te-Per vakcina prima u tri doze i to u prvoj, 5-7, 13-15 godini života. Nakon toga bi trebalo da se vrsi revakcinacija jednom dozom tetalpana na svakih 10 godina. Ne znam koliko imaš godina niti kad si poslednji put vakcinisan. Pretpostavljam da si to rekao doktoru u Hitnoj, zbog čega ti je i dao antitetanusnu zastitu. Ispoštuj proceduru, odradi revakcinaciju.

    Što se tiče bjesnila, predpostavljam da si doktoru opisao psa koji te povrijedio i da je njegova procjena bila da ti zaštita od bjesnila ne treba.

    Primi to što ti je rečeno do kraja i zapamti kad si primio poslednju vakcinu da bi znao ako ti se desi nešto slično.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •