Page 10 of 13 FirstFirst ... 678910111213 LastLast
Results 226 to 250 of 324

Thread: Perspektive i mogućnosti izvan CG

  1. #226
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by biancoceleste View Post
    @Gandalf od tebe nisam ocekivao ovakav post, ajmo malo da pricamo o CG i kako je ovdje ....
    Kako se zivi ovdje sa 500e ... renta jednog stana na starom je 200-250e, gorivo samo da odes na posao 50e.... struja voda internet telefon itd min 150e.... sad mi recite kako da se zivi od tih 500e ????
    Ti misliš da je renta o kojoj Gandalf priča dobar dio grada ? Na 2km od centra !!

    Idi na Zabjelo (što ti je 5km od centra) i imaš odličnih jednosobnih za 150 koliko hoćeš, a možeš nać i za nešto niže tipa 120-30
    Da li radiš na drugi kraj Crne Gore da bi ti na gorivo otišlo 50 € mjesečno ? Možda ako voziš Pinzgauer
    Last edited by Rakun; 02-06-19 at 11:53.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  2. #227
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,299
    Thanks Thanks Given 
    2,790
    Thanks Thanks Received 
    4,595
    Thanked in
    2,424 Posts

    Default

    Poc' bilo gdje bez neke jasne ideje i plana je prakticno osudjeno na propast. Ne kazem da ne moze neki izuzetak, sa velikom srecom, da uspije ali ne moze se tako...

    A problem je sto je ovdje vecina navikla na to... "Nace se nesto"... "Sredice mi striko nesto"... itd. Toga uglavnom 'vani' NEMA.

    Mislim da je bas NIKO pomenuo da rodjeni brat nece da rizikuje za brata... I ja sam vidio slicne slucajeve i kapiram ih. Pogotovo ako je taj brat dosljak vec zatrovan ovdje i ocekuje da ce da se folira par sati na dan na poslu a onda da kafenise ili pije krigle piva...

    Nece ni rodjeni brat da rizikuje sve sto je stekao, sav znoj koji je prolio i krv koju je popisao a ne neko drugi...

    Vecinu ljudi koje ja znam ovdje (ima izuzetaka, zato kazem 'vecinu') je posao dobila iskljucivo preko veze. Iskljucivo preko porodicne ili prijateljske veze. Dio njih su mozda i zasluzili da rade taj posao ali opet ne mislim da je to nacin. A vecina nije ni zasluzila da radi tu, nema ni prekvalifikacije za taj posao, neki nemaju nikakvo iskustvo a neki su menadzeri, direktori i sta sve ne.

    Sistem je truo iako to sad prelazi u politicku pricu mada se politika provlaci svuda i nemoguce ne ignorisat' i rec' "mene politika ne zanima"...

    Ko su nama direktori drzavnih firmi? Ko su nam ministri? Ko su nam vodeci ljudi od cijih odluka i radnji zavisimo svi mi? Apsolutno nebitno koja partija je u pitanju, izgleda bi svaka samo svoje da gura, bez obzira koja je... Jer je sistem takav, truo.

    Pa tako imas recimo ministra pomorstva iz Rozaja koji apsolutno nikakve veze sa pomorstvom nema. U zivotu brod nije vidio niti zna ista o brodovima i pomorstvu. I takav covjek meni uredjuje zakone u vezi sa pomorstvom i sl. Samo zato sto je dio BS i to tako mora... Ne moze se tako nikako. Necu dalje primjere da navodim jer cemo dublje zac' u politicke teme a to mi nije cilj.. Samo taj jedan primjer koji mi je najblizi...

    Ja poznajem i uspjesne ljude kod nas koji su uspjeli bez ikakvog politickog angazmana. Iskreno, malo ih je u poredjenju sa ostatkom kaste koji su do svojih dostignuca dosli iskljucivo velikim zalaganjem za partiju. Tako da vecina ljudi kod nas prezivljava, ne zivi. Ti ako uspijes da sastavis kraj sa krajem, od prvog do prvog... opet to nije zivot. Ni tamo ni ovamo. Pogotovo ako nemas svoj krov nad glavom jer sanse da se to promijeni tokom tvog zivotnog vijeka su ravne nuli, makar u ovom sistemu. Sve i da si mag stednje i ekonomske racunice, trika nema da ti mozes sa strane ostavit' toliko da otplacujes kredit za stan...

    Ja bi najvise volio kad bi se ova zemlja imalo uredila, da niko ne mora ni da pomislja o odlasku vani... Nije to tesko samo treba politicke volje koje nema. Ne pozicija, ni opozicija, apsolutno je nebitno. Skoro se niko ne bavi socio-ekonomskim problemima nego je najvaznije da se oprijedijelis za koju si zastavu i sl. Te stvari treba da se prevazidju a ne da se koriste za politicke poene i nerijetko autogolove.

    Neko rece, cini mi se, da mi imamo sansu jer nas je samo 600,000... Dzabe sto nas je samo 600,000 ako je 500,000 debila. Procenat je mnogo bitniji. Da neko sad dodje i predlozi zakon da pucaju kazne za bacanje smeca na ulici (lupam) to nikad ne bi proslo... Da bilo ko donese predlog za izmjenu zakona u korist 'obicnom gradjaninu' koji se kosi sa 'interesima investitora' opet ne bi proslo... Sve i da odradis 'referendum' i da pitas narod... opet bi vecina bila protiv razumnih stvari.. Malo paradoksalno ali tako je..

    Udaljih se od teme, a?

    Elem, vecina nasih ljudi nema velike sanse vani zbog par bitnih stvari

    1. Vani na nas gledaju kao na nizu rasu jer nas nerijetko tako predstavljaju oni koji tamo odu
    2. Navikli su da ne rade nista i misle da i tamo mogu da ne rade nista ali da uzmu neke grdne pare
    3. Ocekuju pomoc od nekog jer misle da oni vrijede mnogo vise, cak i od lokalnog stanovnika
    4. Navikli su da muljaju, da ne placaju porez, da ne prijavljuju ovo ili ono, jednostavno da 'zayebu sistem'
    5. Samo razmisljaju o cinjenici da je tamo plata veca ali ne i o troskovima zivota (prije svega smjestaj i haraci drzave)
    6. Nemaju jasnu ideju, plan za ostvarenje cilja. Nerijetko nemaju ni cilj
    7. Nemaju dovoljno znanje niti iskustvo za obavljanje bilo kakvog posla a da nisu oni najgori
    8. Obicno se uvale u krugove nasih ljudi koji tamo godinama nista postigli nisu ali "znaju sistem u prste"

    itd. itd. (vjerujem da bi mogao da brojim i do 100-inu ali aj' da se zaustavim ovdje, za sad)



    P.S. Najzalosnije od svega je cinjenica da drustvo onoga koji ode zeli da on ne uspije, da se vrati posran i da (makar sebi) kazu "Eto, ne moze se uspijet' vani, kod nas je najbolje"... A mozda jos gore od toga sto i onaj koji ode nerijetko razmislja "E sad bi volio da u CG bude jos gore, da ovi sto nisu posli pockraju od gladi"...

    Moto "da komsiji crkne krava" je itekako i dan danas aktuelan kod nas. Ljudi se vise bave drugima nego sobom, po prirodi su jako ljubomorni i zavisni i to je jedan ozbiljan problem.
    Last edited by Fidel Castro; 02-06-19 at 12:14.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  3. #228
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,963
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    162
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Ovako kad vas covjek poslusa, rekao bi da ovdje nije toliko lose. Meni stvarno i nije. Istrpio bi nekako ovu nasu neuredjenost i nadao se nekom boljitku u budućnosti.

    Ali, s obzirom kako se kao drzava sve vise zaduzujemo ja ne vidim kako ovo moze da se zavrsi na dobro.

    Dajte mi molim vas neki scenario, kako ce nasa drzava da se izbori sa ovolikim dugom i sa oko pola milijarde manjka trenutno, da preokrene stvari.

    Mozda naftu ako pronadjemo.

    Tema je perspektiva zivota na strani u odnosu na ovo sto imamo ovdje.

    Ostalo su nijanse.


    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

  4. #229
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Da razjasnimo par stvari i da bi se razumijeli posto ocigledno moj post nije shvacen na pravi nacin.


    U CG nema sanse da se zivi sa 500eur ni kao samac. Mislim ima sanse naravno ali to nije zivot to je skapavanje. Prosta racunica :

    500
    - 150eur stan (200-250 je prosjek al ajde)
    - 50eur najmanje rezija
    - 50 eur goriva/registracija i amortizacija auta
    - 200eur hrane (kako ne znam ali ajde da uzmemo)


    To je 450 eur Bez da se obuces, obujes, ako pusis to je jos nekih 40-60eur mjesecno itd.

    E tako vam je i na zapadu. U Belgiji recimo 1500eur plata na recepciji hotela, 700eur renta nekog smece stana, rezije jos 150, pivo je 6-7-8eur, hrana 300-400 mjesecno. Opet ti nista ne ostane.


    Tako da ono, ko hoce da sastavlja kraj s krajem, moze ga i odje sastavljati ne mora ici sa strane.


    Tu pricu da ce neko da ti da 5000, ako nemas tamo nekog rodjaka koji hoce da te casti tu platu. To se moze nekoj djeci pricati i ovima sto kafenisu i ne rade nista.


    Uslovi za zivot u CG su porazavajuici. Prosjecna plata nije 500 nego 350 ili 400. A da bi pretekao mjesec treba ti 700-800. Daleko od toga da je odje dobro, ali za toga sto mu odje nije dobro na nacin da NECE Da radi za 350-400 a hoce za minimalac sa strane ili 3 posla bilo kakva to je druga stvar.

    Garantujem zivotom da ima sad na primorju posla za dobre konobare, kuvare, magacionere itd. Plate su ocajne ali ako neko radi 2 posla i odere se moze poslije sezone donijeti kuci 3-4-5k.


    E nasim ljudima je ispod casti da te poslove rade odje da ih ko ne vidi, ali im nije ispod casti da to radi u Njemackoj to je nas prsli mentalitet
    One Ring to Rule them all...

  5. #230
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,786
    Thanks Thanks Given 
    141
    Thanks Thanks Received 
    461
    Thanked in
    247 Posts

    Default

    Izvini Gandalfe,sa kojim poslom moze da donese kuci 3-4-5k za 2-3 mjeseca?
    Evo radim i zivim na moru i prosjecna plata za konobara je 300-350€,kuvar ima od 500-700 ajde molim te daj mi racunicu kako si dosao do toga??


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #231
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,963
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    162
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Majx View Post
    Izvini Gandalfe,sa kojim poslom moze da donese kuci 3-4-5k za 2-3 mjeseca?
    Evo radim i zivim na moru i prosjecna plata za konobara je 300-350€,kuvar ima od 500-700 ajde molim te daj mi racunicu kako si dosao do toga??


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Da radis za trojicu, kao sto Zarko Radulović, zaradio bi i do 1000eura. Ne znam je li mislio na tri smjene ili da se multipliciras u dvije. Za tri mjeseca to je 3k...

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

  7. #232
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    739
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Gandalfe ta sto podje da radi na recepciji nekog hotela ima prilike da napreduje a ovdje to nije slucaj, ovdje ti plata raste svake 2 prestupne godine a vani ti raste makar 2-3 puta godisnje...

    a evo da ti ja kazem neke primjere za koje ja znam, konkretno za USA. Dosta mojih drugova je poslo za NY na gradjevinu poceli su sa 17$ na sat, njih 3 su uzeli stan za nekih 400$ mjesecno po osobi sa svim rezijama. Zaradis koliko radis i nemaju nikakvog bogatog rodjaka koji te cascava. I uvjek mozes da nadjes drugi posao posla kolko hoces... i cijene hrane i pica u supermarketima je 2 puta jeftinije nego ovdje, hrana u restoranima takodje jeftinija nego kod nas onda o cemu vi pricate ?

    a sta mozes u CG ? Da trpis svakakve gazde jer ne mozes naci nista bolje je li tako ?

    Meni nije lose ovdje ja se ne zalim, al samo zato sto je meni dobro ne mogu da kazem da je ovdje fenomenalno. al daleko da je idealno i najveci je problem sto ja ne vidim da moze biti bolje za nasu djecu jer svake godine je sve teze i teze

    ja ne znam kolko vi trosite na gorivo mjesecno samo za posao al ja ne mogu ispod 50€ mjesecno a posao mi je 10km u jednom pravcu od kuce

  8. #233
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,786
    Thanks Thanks Given 
    141
    Thanks Thanks Received 
    461
    Thanked in
    247 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by emiretf View Post
    Da radis za trojicu, kao sto Zarko Radulović, zaradio bi i do 1000eura. Ne znam je li mislio na tri smjene ili da se multipliciras u dvije. Za tri mjeseca to je 3k...

    Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
    Pa i tako da radis i da spavas samo moras platiti racune ako nista drugo,nema trika ra se postigne sto rece covjek 3-4-5k...neka je zdravo samo...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #234
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Majx View Post
    Izvini Gandalfe,sa kojim poslom moze da donese kuci 3-4-5k za 2-3 mjeseca?
    Evo radim i zivim na moru i prosjecna plata za konobara je 300-350€,kuvar ima od 500-700 ajde molim te daj mi racunicu kako si dosao do toga??


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Sezona nedje traje duze od 2-3 mjeseca..
    Znam par likova koji rade kao konobari i kuvari u korektnim restoranima, uglavnom su bosanci i srbijanci, placen im smjestaj, plata, baksis, ne vracu se doma u novembar ispod 3000e

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk

  10. #235
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Majx View Post
    Pa i tako da radis i da spavas samo moras platiti racune ako nista drugo,nema trika ra se postigne sto rece covjek 3-4-5k...neka je zdravo samo...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Radis kao konobar prvu smjenu tj. od 8 do 16:00 imas 350 platu i smjestaj. i Moras vala uzeti dnevno baksisa 30-40eur (a moze i preko zavisi od lokala) znaci to ti je neko 800-1000eur mjesecno. Uvece na ispomoc u isti restoran ili nedje drugo od 19:00 do 00:00 uzme se dnevnica 15eur + 20-30-40eur baksisa. Tu ispomoc mozes raditi samo 10 dana mjesecno i eto jos makar 300-400eur. Znaci izadjes 1200-1500eur mjesecno. Oderes se kao stoka ne spavas ali poslije 3-4 mjeseca nosis kuci 3-4-5-6k eura.

    Konobari koji su sa mnom radili u BD u jednom dobrom hotelu su nosili i po 10k kuci. Jeste da nijesu spavali, jeli i da su kao leshevi isli nazad. Ali nijesu ni izlazili perverzirali se itd.




    Sto opet kazem, na zapadu se radi na isti sistem oderes se da bi mogao da ustedis. Ako neces da se oderes onda radis da jedes i spavas.

    Opet cast izuzecima koji su strucnjaci u svom polju pa podju i useru se od para.



    Quote Originally Posted by FiX View Post
    Sezona nedje traje duze od 2-3 mjeseca..
    Znam par likova koji rade kao konobari i kuvari u korektnim restoranima, uglavnom su bosanci i srbijanci, placen im smjestaj, plata, baksis, ne vracu se doma u novembar ispod 3000e

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk

    Necu o Kotoru uopste da pricam i sezonskom radu tamo. Ko ima muda da radi u starom gradu kao konobar moze da bas dobro zaradi.

    Drugar moj placa cistacicu 800eur dvokratno se stvarno radi. 8 sati ujutro i 3 sata uvece. Ali ne moze da nadje jer je to jbga robija a to sve sto valja ode u hrvatsku da radi 8h hrana i smjestaj.
    U Kotoru od aprila do Novembra mogu bas dobre pare da se naprave ko je sposoban i dobar radnik


    Quote Originally Posted by biancoceleste View Post

    Meni nije lose ovdje ja se ne zalim, al samo zato sto je meni dobro ne mogu da kazem da je ovdje fenomenalno. al daleko da je idealno i najveci je problem sto ja ne vidim da moze biti bolje za nasu djecu jer svake godine je sve teze i teze
    Druze bolan nemoj mi izvrtati rijeci.

    Nko ne kaze ni da je fenomenalno ni idealno ***** mu mater... Situacija je porazna.

    Za visokoobrazovane tipove sa jakim diplomama je najpametnije da kako bi se bavili onim sto vole i za to bili placeni da pobjegnu sa strane. Za tipove koji ostaju odje i ne rade nista najbolje je da ostanu pa da pocnu da rade.

    Ti kazes tvoji drugari su placeni 17$ sat u NY. Vjerujem, a isto tako vjerujem da ih je neko tamo ubacio i da nijesu odma toliko imali.

    Odje kao majstor keramicar uzimas 8eur od kvadrata plocica. Vodoinstalater nece da ti pogleda kupatilo ispod 300eur najprostijih radova i tvoj materijal i tako dalje.

    Ima i odje posla za gradjevince, majstore i zanatlije. Za obrzaovani kadar bogomi nema ...
    Last edited by Gandalf_White; 02-06-19 at 13:39.
    One Ring to Rule them all...

  11. #236
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,786
    Thanks Thanks Given 
    141
    Thanks Thanks Received 
    461
    Thanked in
    247 Posts

    Default

    To je mozda u 5% slucajeva,a kazem ti ja koji sam tu i koji zivim na 800m od mora to ne mogu nikako...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #237
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    Ne moze se poredit bar sa kotorom ili budvom..

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk

  13. #238
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    739
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Gandalf mislim da malo uvelicavas ugostitelje jer se i ti bavis tim poslom... nabroj mi te restorane i hotele u kojima je radno vrijeme ljeti 8h ? Ja ne znam nijedan da je ispod 10-12 sati. Pogledaj konobare sto rade na neki od plaznih barova nijedan ne radi ispod 12h za 400€ i to je onda dobra plata ?

    Druze naravno da moras imati nekoga da ti nadje posao vani, a za te poslove koje si ti nabrojao znam da ima zarade i ovdje samo sto vani mozes da radis kao pomocnik bez imalo radnog iskustva za 15$ na sat...

    nije mi jasno samo kako ne kazete realnu situaciju koja je ovdje pocevsi od losih poslodavaca pa do katastrofalne vlasti itd itd

  14. #239
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,786
    Thanks Thanks Given 
    141
    Thanks Thanks Received 
    461
    Thanked in
    247 Posts

    Default

    I to je istina...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #240
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    1,497
    Thanks Thanks Given 
    130
    Thanks Thanks Received 
    301
    Thanked in
    197 Posts

    Default

    imam sigurno preko 100 rodjaka u inostranstvo od grcke preko njemacke,belgije, svajcarske,austrije do svedske a ima ih i u americi,ni jedan ne misli da se vrati u crnu goru osim kad odu u penziju,svi su situirani finansijski kupili su kuce i stanove uglavnom na kredit,ovamo su svi napravili kuce i kupili po neki stancic na more. u inostranstvo dobijes normalnu platu ,postovanje gazde,sigurnost,kulturu i mogucnost da se nadas da ces nesto stvorit i zaradit
    kod nas jedino ako imas dobar posao koji donosi preko 1000 e minimum ti daje razlog da ostanes ovdje jer sve ispod je uglavnom krpljenje sa zivotom
    a cak ti ni tolika plata ne daje sigurnost jer ako nemas neku nekretninu bice veoma tesko da se kupi kuca ili stan

  16. #241
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Ajde da pomenemo i jednu drugu stranu medalje, a to je bezbjednost.
    Ima odje ljudi koji su putovali, koji su nocu setali velikim metropolama, pa neka kazu koja je mogucnost da budes opljackan dok setas ulicom ili ne daj Boze nesto teze da ne pominjem. Kako covjek uvjek mora da bude posebno pazljiv kuda se krece, da popali sve moguce antene i kamere u svoj zivot i kad su najobicnije setnje u pitanju. To odje niko ne pominje.
    Svi pricaju kako pare drze u supak zbog ovoga ili onoga, svi umiju da daju savjet cega da se pazis i na sta da obratis paznju, jer moze mrak da te izjede druze da ne znas sto bi stobom, da te niko nikad ne nadje.
    E ajde sad kad smo to pomenuli da pricamo o tome koliko bezbjednost licna vrijedi u novcu? Slozicemo se da je bezbjednost neprocjenjiva.
    Samo mi nemojte sad pricu o CG klanovima, dabogda istrijebili jedni druge, ali realno gledano Crna Gora je jedna od najbezbjednijih mjesta za zivot na planeti zemlji.

  17. #242
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    NIKO legendo, dužan sam ti nekoliko rep za ovo što si napisao...
    Nemam vremena da kucam mnogo, samo ću da se osvrnem na dio onoga što si napisao...
    500e za momka koji ima smještaj, pa makar bio i kod roditelja, su mnoooogo ljepše i veće nego 2000 nedje u inostranstvu...
    1000e za bracni par sa dvoje djece su ovdje veće nego 4000e nedje drugo...
    Pod inostranstvom mislim na veće i razvijene gradove, ne moraju vala biti glavni gradovi... a da se neko preseli u neko selo i vukohebinu u Svedsku ili Njemacku, zato sto mu je jeftiniji smjestaj, i da tamo provede ostatak ili dobar dio života, to mi je tek nonsens...
    Citam o tome kako doktori medicine, razni strucnjaci odlaze u inostranstvo jer će im tamo biti bolje nego ovdje...
    E pa onda i nijesu neki strucnjaci...
    U familiju imam nekoliko doktora medicine... neki su bili vrhunski studenti, a neki su studirali po 10-12 godina... svi oni su se zaposlili za nekoliko mjeseci, neki su završili specijalizaciju, a neki subspecijalizaciju...Plata im ide od 600-700e, specijalizacija im je obezbijeđena, poslije toga idu na 1000-1200+e... na drzavnu sisu u KBC i domovima zdravlja...
    A zamisli doktora koji je stvarno strucnjak u svom poslu, ima znanje, iskustvo, otvori privatnu praksu... 20-30 ljudi dnevno pregleda za po 30-40-50e... ili uz posao u KBC ordinira par dana nedjeljno kod privatnika... nesto ne vjerujem da zaradjuju manje nego u Njemacku...Bas je sestra komentarisala spisak doktora koji su napustili KBC... od svih tih koji su otisli u inostranstvo/brodove i sl, svega ih je 2-3 koji su bili strucnjaci u svom poslu... sto se ostalih tice, njihov se odlazak nece osjetiti, sto se kvaliteta usluge tice...
    Ko je strucnjak u svom poslu, bilo da je doktor ili moler, za njega nema zime ni tamo ni ovamo...
    Cesto ljudi pominju pravnike i ekonomiste kao prezasicena zanimanja.... alooo, znate li koliko tu posla ima, koliko para uzimaju solidni (solidni, a ne vrhunski) advokati i racunovodje... nema te firme na Zapadu koja će toliko da ih plati... drugarica mi radi kod advokata koji su za par godina zaradili preko 10 miliona eura...
    Koliko je firmi u CG i za koliko njih jedan dobar racunovodja vodi knjige... od 50e pa do nekoliko stotina (neki i hiljada) mjesecno po firmi uzimaju...
    IT strucnjaci i inzenjeri svih struka...Zanatliju i majstora koji dnevno ne uzme 50-100e ne poznajem...
    I onda dodje neko i kaze, nema ovdje srece i ovdje ne moze da se zivi...
    Pa svi ovi koji podju vani rade po 2 posla, po 15-16h dnevno... ne rade nego se pate i zivotare... radi legendo i ovdje toliko, pa ćeš imati za sebe...
    Nego ljepse zvuci da radis u Ameriku i vratis sa sa par hiljada ušteđevine, nego da ovdje radiš dodatni posao kao konobar, taksista ili strazar, da se sprda narod sa tobom...
    Prijatelj mi je profesor u jednoj srednjoj skoli, uz to drzi casove privatno, a ljeti konobarise u jedan lokal na primorje... raspada se od posla, zao mi je toga momka jer ga je stvarno muka i jedna teska situacija na to nacerala, ali kad sve saberes, on godišnje zaradi malo manje nego ministar ili neki funkcioner...
    Malo krenuh u širinu, ovdje nije bajno, ali ima prostora i mogućnosti da onaj ko umije zaradi za sebe i familiju dovoljno... ko ne može ovdje da zaradi pišljivih 1000e mjesecno, taj nije ni stručnjak a ni radnik, i vani će da uspije jedino ako mu se sve kockice slože...
    Nego, što vi to očekujete od života vani... što vam je cilj... da se vrnete sa malo para ka panjati od 100 godina...
    Jer, u većini tih zemalja ćete vazda biti stranci, došljaci, niža rasa, malo bolji od Azijata i Afrikanaca... ako vam je cilj da se žrtvujete zbog djece da bi oni odrasli u sredjenijim zemljama i da bi njima život možda bio malo bolji, to poštujem... ali kad čovjek razmisli, imamo ovaj jedan život, vrijedi li da ga tek tako potrošimo...
    A možda sam ja sebičan i nijesam imao težak život, ne znam...

  18. #243
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ovdje se prica ili crno ili bijelo, nema sredine

    Profesionalno usavrsavanje je proces koji se nikad ne zavrsava. Kod onih ljudi koji su ambiciozni i zele da sebi i famelji stvore kvalitetan zivot. Pa i kad se familija dobije, ne znaci da tada sve staje, da se nidje ne moze poc, promijeniti posao, drzava kontinent... ja imam srecu i privilegiju da radim s ljudima koji su prosli vise svijeta, vise ambiciozni, vise zive zivot, i to su perspektive koje su nepojmljive prosjecnom cg coeku. I ne samo prosjecnom cg coeku, nego svim prosjecima sirom svijeta, bilo da je to prosjecni Hans, John...

    Imao sam prilike da radim i u USA, i UAE do sad, turisticki proputovao 5/7 kontinenata... i nista nije crno-bijelo, to je sigurno. Vidim da cu u nekoj buducnosti zivjeti/raditi na Mauricijusu, Kambodzi, Vijetnamu, Sejselima... vjerovatno se i vracati u cg kako i ovdje budu ispadale dobre poslovne prilike tokom decenija... ovo je sve visedecenijski period... nema 50 godina u jedno mjesto. Kucamo na vrata 2020te godine, svijet je globalizovan, takvi i mozgovi trebaju da budu da bi se uspjesno upstalo u ovoj dzungli... samo naprijed i zivjeli
    Tebe moram posebno da citiram, jer te poznajem, znam ko si i dje radiš...
    Sve je to fino što si obišao 5 kontinenata, proputovao svijet, vidio druge kulture...
    To je jedno fino iskustvo, i NIKO je isto to napisao...
    Međutim, moguće da sam promašio temu, ali ovdje se piše uglavnom o odlasku vani kako bi se zaradile neke pare i obezbijedila egzistencija... NIKO je otišao vani kako bi pomogao familiju i obezbijedio im krov nad glavom...
    Sa čisto finansijskog aspekta, nešto ne vjerujem da si baš uspio u tome što radiš... radio si po hotelima kao jeftina radna snaga, stojao kao .I. na recepciju po čitav dan, služio i smeškao se bjelosjvjetskom ološu... koliko si para zaradio za svo to vrijeme...
    Ovo te pitam iz razloga što sam sinoć sjedio i gledao utakmicu sa nekim društvom... dva brata se bave turizmom, iako nijesu iz te struke, nemaju nekretnine koje izdaju...
    Mogu da se zakunem da su zaradili više para prošle sezone nego ti za cijeli život... sad šire posao, ako upali, zaradiće više novca za par narednih sezona nego ti kao menadžer i direktor hotela na Baliju narednih 20 godina... a da bi došao do te pozicije moraš dosta govana da progutaš, jer i sam kažeš da je to dugotrajan proces usavršavanja i rada na sebi, 15-20-30 godina...
    A znam dosta ljudi koji su od turizma za sebe i familiju obezbijedili sasvim finu egzistenciju...
    Inace, ja sam sa ovim drugovima koje gore pominjem otvorio firmu prije skoro 7 godina... bili smo klinci, neiskusni, firmu smo ugasili ali i pored toga smo uzeli malo para... poslije toga sam otvorio (i ugasio) nekoliko firmi, što sa familijom što sa drugovima, radio sam privatno na crno, ne mogu se nazvati nekim uspješnim preduzetnikom jer se nijesam obogatio (ništa od toga mi nije bila struka, nijesam imao vremena da se tome posvetim) ali sam zaradio nešto malo para... a to malo je možda nekom mnogo, uglavnom, dovoljno za normalan život...
    Tako da mi je nevjerovatno da ljudi koji oće da rade ne mogu sebi ovđe da obezbijede egzistenciju sebi i članovima familije...
    Nemoj ovo da shvatiš pogrešno, samo se osvrćem na to što si ti napisao na jedno otvoreno i iskreno iskustvo kolege forumaša...
    A potpuno se slažemo da čovjek treba da se usavršava i radi na sebi, napisao sam da stručnjak i ovđe i tamo može da živi više nego lijepo...

  19. #244
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    739
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Karamazon nemoj molim te o zdrastvu u CG dovoljno ti govori ti sto se nijedan politicar ne lijeci u Cg no svi idu vani...

    a za KBC ni dr Kosovic nije bio strucnjak pa je u USA bio jedan od najboljih u svojoj struci... a i ne bi dolazili i Srb i Hr da rade operacije kod nas da imaju strucnjaka... al nema veze ovdje je najbolje :fat:

  20. #245
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    1,520
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    290
    Thanked in
    171 Posts

    Default

    i onda me pitaju sto sam otisao odavde jos malo pa cu posle ovih pisanja ovdje razmislit da se vratim

  21. #246
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Трст
    Posts
    3,511
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Salje djecu da rade dva posla u Ameriku, a odje nece da rade, i zarade iste pare

    Konobar je realno najbolje zaposlenje u CG trenutno na primorje.
    Smjena od 08:00-15h, 400-450 e, plus baksis kao sto rece Gando je od 15-30 e, nek bude prosjek eto 20 e, stoe mjesecno 600 e, na platu od 400 e dobijamo 1000e.
    I odradite dodatni posao kao moj kolega sto je radio uvece , u otvorenu diskoteku do 01:00h, i eto 4 iljade za ljeto.

    Sent from my Redmi 5 using Tapatalk
    Kako ti svaki put zadrhti ruka maleni čovječe što te kupuju za 2 sendviča i kutiju pralina...

  22. #247
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    2,536
    Thanks Thanks Given 
    1,028
    Thanks Thanks Received 
    263
    Thanked in
    175 Posts

    Default

    Na koliko poltrona jedne političke partije može čovjek nabasati, samo čitajući komentare...

    Aj neka neka još doda "NIDJE NEBO NIJE PLAVO..." pa da gasimo sve :'D


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #248
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,265
    Thanks Thanks Given 
    2,760
    Thanks Thanks Received 
    2,631
    Thanked in
    1,274 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    radio si po hotelima kao jeftina radna snaga, stojao kao .I. na recepciju po čitav dan, služio i smeškao se bjelosjvjetskom ološu... koliko si para zaradio za svo to vrijeme...
    a ne može ovo
    She is only here to annoy herself!

  24. #249
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,970
    Thanks Thanks Given 
    3,227
    Thanks Thanks Received 
    5,657
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Ja mislim da se on zeza

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  25. #250
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,398
    Thanks Thanks Given 
    2,187
    Thanks Thanks Received 
    304
    Thanked in
    185 Posts

    Default

    Najbolji troll foruma

    Priča je bila lijepo krenula da se razvija, ne dajte karamazovu da vas poremeti.

Page 10 of 13 FirstFirst ... 678910111213 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kupujem Matičnu ploču sa Intel LGA1155 socket-om (po mogućnosti P67 chipset)
    By Camypaj in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 1
    Last Post: 21-03-16, 21:43
  2. CERN tužen zbog mogućnosti da izazove propast svijeta
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 6
    Last Post: 14-04-08, 04:01
  3. Replies: 10
    Last Post: 21-11-05, 21:52
  4. Replies: 9
    Last Post: 13-11-05, 21:28
  5. ///Perspektive CG u uniji sa Srbijom///
    By Monterico in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 10-01-05, 02:13

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •