Page 9 of 13 FirstFirst ... 5678910111213 LastLast
Results 201 to 225 of 324

Thread: Perspektive i mogućnosti izvan CG

  1. #201
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,248
    Thanks Thanks Given 
    2,774
    Thanks Thanks Received 
    4,564
    Thanked in
    2,412 Posts

    Default

    Ja cu se slozit' sa jednim - da smo mi skoro svima smece, indijanci nize klase. A ako objketivno pogledas.. u pravu su.

    Dovoljno je samo malo objektivnije da pogledas i vidis koliko smo zaostali mentalitetom, kulturom i bilo cemu drugom u odnosu na mnoge.

    A kako vrijeme odmice, me ne napredujemo u tim pogledima vec nazadujemo. To je surova cinjenica koja se odslikava svuda oko nas.

    Nego mozda je to prica sa neku drugu temu...

    ================================================== ===

    Cini mi se da si pomenuo brod i 5-6-7 'iljada "kad dodjes kuci" u istom pasusu... Vjerujem da znas koje su prosjecne plate na brodu i da bilo ko normalan cak i kao treci oficir (i to palube) moze lagano da nakon ugovora od 6 mjeseci donese 15-20 'iljada doma. Da ne pominjem bolje pozicije i duze ostajanje na brodu koje se redovno praktikuje...

    Nego dobro, necemo ni o brodu, i to je posebna 'kategorija' i eventualno prica za drugu temu... (koju imamo)

    ================================================== ===

    Ja znam dosta ljudi koji su posli vani i koji su uspjeli. Ne znam ih dovoljno dobro da bi znao kompletnu njihovu pricu u detalje ali znam da su posli i da su zadovoljni sa onim sto su postigli. Neki su posli sami, drugi kod nekoga a treci familijarno u paketu. Ali svakako to zavisi od malog miliona faktora.. neki ce da uspiju, drugi nece. Jedni ce i tamo da grizu, drugi ce i tamo da cekaju da im nesto padne sa neba. Jedni ce pravit' ekonomsku racunicu, drugi ce trosit' sve sto zarade. I najvaznije - jedni ce shvatit' da su dosli u uredjenu zemlju sa zakonima a drugi ce i tamo da muljaju kao sto su ovdje navikli...

    ================================================== ===

    Pominjete Amsterdam... London... bukvalno najskuplje gradove koje mozete da pomenete... Nije bas reprezentativna prica... Ali cak i u tim gradovima hrana je nerijetko jeftinija nego kod nas. To sto su neki mozda posli turisticki i placali 'fast food' 2 puta skuplje nego ovdje hamburger iz gurmana ne bi trebalo da predstavlja neku realnu sliku. Podjite u bilo koji supermarket u nabavku i konacan racun vam nece bit' nista veci neko god nas, u nekim mjestima i znatno jeftinije. Roba takodje, pogotovo ako ne patite od kompleksa da sve mora da bude markirano, aktuelne sezone itd.

    Tu se jedino slazem sa smjestajem koji je obicno znatno skuplji nego kod nas. Zato vecina dijeli stanove sa drugima i snalazi se na druge nacine. Nije to idealno ali obicno je tako u pocetku. Upravo zbog toga sto je to najveci trosak i onaj koji je znatno visi nego kod nas...

    ================================================== ===

    Ja apsolutno ne pokusavam da idealizujem "nedje vani" niti da kazem da svako treba da ide jer ce mu bit' super... Ali prica da se kod nas odlicno zivi, da je 430eura (zvanicna prosjecna plata, jos uvijek nepriznata) dovoljno za normalan zivot dok je potrosacka korpa 650 eura. I onda moras da muljas i izmisljas toplu vodu da bi pretekao do prvog. To ne moze nikako da bude normalan zivot niti "super stanje" jedne zemlje i jednog naroda...

    Realno... tih 430 eura nije dovoljno ni za jednog samca koji placa kiriju, placa racune, internet, telefon i sve druge osnovne stvari za zivot. To je malo cak i bez ikakvih izlasaka, kafenisanja po cijeli dan i bilo cega ekstremnog. Za porodicu da ne pominjem, 3x toliko obicno nije dovoljno... Nego i to je vjerujem prica za neku drugu temi... (koju opet imamo)..

    ================================================== ===

    Sto se mene tice, posao bi kad bi imao priliku koju trenutno nemam. Bez razmisljanja. Ne znam bi li uspio i koliko ali bi pokusao. U neku zemlju gdje se zakon postuje, gdje je kultura pojam i gdje se zna sto kako funkcionise. A ne zemlja gdje se sve bazira na tome gdje koga poznajes da ti "nesto zavrsi"...

    Iskreno, ja se sokiram na dnevnoj bazi... Vjerovatno jer sam predugo kuci i gledam stvari koje obicno ne gledam, prisustvujem situacijama kojima obicno ne prisustvujem, citam clanke koje inace nikad ne otvaram itd...

    ================================================== ===

    Nisam citirao nista da ne cinim post duzim nego sto jeste... Ali eto, makar da prozborim koju pa cu se nadovezat' ako bude potrebe...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  2. #202
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    7,781
    Thanks Thanks Given 
    141
    Thanks Thanks Received 
    461
    Thanked in
    247 Posts

    Default

    Moje gledanje na sve to je sto nasi ljudi hoce sve na brzinu,morate shvatiti da gdje god se ode u svijetu dok iz “nesistema” udjes u sistem treba vremena i prilagodjavanja(jezik,usavrsavanje...),zivio sam po razlicitim mjestima i radio i znam kako ide,npr pocetna plata kad sam poceo da plovim mi je bila 1000$ s tim sto sam se bas trudio i malo po malo dok sam usao u sistem i shvatio da mi ipak nismo najpametniji i najbolji plata je pocela da raste i do 4000$ mjesecno sto uopste nije malo,ali za sve treba vremena i truda,ne moze se iz kafane sa dojca na dojc postici mnogo...(moje skromno misljenje)


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #203
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Slartibarfast View Post
    Surov je svijet i odje prijatelju.Ne platis struju iskljuce ti je odmah.Mogu da placu mala djeca u mraku niko te ne pita.Ne plati racun za vodu iskljuce ti je takodje.Ne plati racun za odrzavanje ulaza stici ce ti naredba od izvrsitelja za prinudnu naplatu.Kazna od mupa sto si vozio neregistrovano auto ce ti se se odbit od plate.Djeca oce knjige , patike, vrtic,skola, sve kosta.Od cega da platis sve to, od 500 eura ? Ne radi se o sreci radi se o tome da je ovaj sistem postavljen naopako, ne cijeni se rad, ne cijeni se trud, ne cijene se ljudske vrline.Tatini sinovi trose hiljade eura na izlaske a narod nema leba da jede.Prosipaju se vjestacke podjele radi opstanka na vlasti. Pogledaj region svi bjeze vani, hrvatska, srbija , bosna , kosovo, odliv stanovnistva je frapantan.Sto idu svi tj ljudi vani ako je tamo tako lose ? Ovdje je beznadje , osim za vrhusku vlasti i njihovo okruzenje, u tome je poenta cije price.Modifikovani robovlasnicki sistem .

    Sent from my Mi A1 using Tapatalk
    Trziste rada nam je nula, plate lose, sistem los, skolstvo, zdravstvo, institucije sistema.
    Dijelim misljenje za sve navedeno, i izrazavam zabrinutost kao roditelj za svoju djecu, njihov napredak i buducnost.
    Samo objektivno posmatram surov svijet svudje, jer ne mogu vise da slusam o bajkama daleko odavde u tudjini i ono zivjeli su srecno do kraja zivota, jer to nema veze sa realnim zivotom, ma dje bili.
    Hrvati, Bosanci, Srbi i Kosovari, kao i mi, imaju isti problem sa trzistem rada i trulim sistemom. Veliku stopu nezaposlenosti imamo svi na ovim prostorima, to je ogroman broj ljudi koji traze spas, zato je tolika bjezanija, jer nemaju druge mogucnosti, ljudi ne znaju sto da rade.
    U totalnom smo haosu sto se toga tice i odje je potrebno sve mijenjati, iz korijena, komplet sistem, i krenuti iznova, jer je ovakav kakav je, toliko dubok i ukorijenjen, da je prosto nepopravljiv.
    Samo se nadam u to sto smo toliko mali, ima nas tek toliko kao sto ima jedan blok u nekoj metropoli, to je jedino sto nama moze da bude spas. Kako, sve preurediti i napraviti ovu lijepu drzavicu da svi u njoj lijepo zive, mislim da to nije tezak posao, ako se ima zelje i volje, uz pravi menadzment.

  4. #204
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,258
    Thanks Thanks Given 
    2,759
    Thanks Thanks Received 
    2,630
    Thanked in
    1,273 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Potpisujem.
    Džabe ti plata u Amsterdam (samo primjer) od 2500e kada je stan 1200e.
    Za prevoz i hranu ti ode 1000e i živiš sa 200e čitav mjesec.

    ....
    o kolikom stanu se radi? Neki pristojan stančić u potkrovlju od 30ak kvadrata možeš da nađeš već od 600-700e, prevoz i hrana 1000e...to def. nije toliko, čak ni ako jedeš kao ja

    na kraju krajeva ako ti je skup Amsterdam imaš manjih gradova da biraš sa povoljnijim uslovima, i dobar posao se može nać ako imate realno znanje koje je tamo u deficitu, a ako nemate skupite 2.000e za put i neki autić na koji ćete zaradit 500e, pa svake nedjelje po 500 i eto 2.000e mjesečno da je lako ići 4 puta mjesečno kombijem do Holandije na pjacu i vozit auto nazad to nije ali ako nemate neko konkretno znanje neće vam te 2 ostat ni u CG ni vani (govorimo o legalnim poslovima)

    Quote Originally Posted by N-I-K-O View Post
    a ustvari nista nije super no si mrco mrceni koji dodje na ljetovanje u Cg dvije nedelje godisnje, i obavezno dodje kad treba zube da plombira odje, nece tamo da ih popravlja, nije poaveta bogomi niti moze sebi njihove usluge da priusti no ga dobro zapeče.
    e pa eto ti biznis ideje završiš stomatološki i dereš pare tamo ne velim ovo sad zbog tebe ali kod nas je generalno problem što ljudi neće da se pomuče da nauče nešto i da se usavršavaju (to je Mojsije dobro objasnio), i onda im je neko drugi kriv kome nije bilo muka to da nauči
    She is only here to annoy herself!

  5. #205
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Priče o golgoti života na zapadu iz perspektive padobranaca koji su tamo imali bolno slijetanje baš i nisu relevantan materijal za konačan sud o mogućnostima. Ne osporavam da određeni doživljaji s lica mjesta imaju težinu, no slika je ipak mnooogo šira.

    +

    Ljudi obično imaju tendenciju da nakon neuspjeha/neostvarenog sna u tuđini o istoj govore u negativnom kontekstu...nađu sijaset nekih strašnih stvari.. dok se domaća situacija iz koje su do juče htjeli pobjeći odjednom više ne čini tako crnom.



    Tapatalk
    Sto se mene tice, ja sam jedan od onih koji je prosao najvisi stepen nepravde u ovu drzavu, a smatram da sam bio uzoran gradjanin svog odraslog zivota, bez mrlje u svojoj biografiji. Upravo iz tih nepravdi i bijesa sam kao i svi danas sto se odlucuju na taj korak i odlucio tad da bjezim glavom bez obzira, trazeci slamku spasa za sebe i familiju, nebi li donio doma malo tog kolaca iz tudjine. Sigurno da sam bio taj padobranac koji je sletio bez padobrana, u moru drugih padobranaca poput mene, i smatram to svojim licnim neuspjehom, nikako tudjim, jer da nisam vjerovao u sebe nebih ni otisao tamo da gubim vrijeme.
    A debele razloge i svu mogucu motivaciju sam imao da prosto neuspjeh nije dolazio u obzir, jer praznih ruka ne mogu i ne smijem da se vratim, po pitanju zivota.
    Nisam tip da se bavim kriminalom, iako mi je u nekim teskim situacijama svasta padalo na pamet, emocija, besparica, bjesnilo i ljutnja na sebe urlajuci sebi ispred ogledala u facu idiote nesposobni, kuci ti je familija u podstanare, gazi, kopaj, kidaj zubima itd. Srijecao i upoznao mnoge ljude, tacnije skoro sve koji su pricaju nas jezik i koji svoju borbu bore. Iz svih razgovora, druzenja i saradnje na svakom mogucem nivou sam cuo i osjetio isti vapaj. Ljudi tesko je tamo, nije lako, muka je na svakog, ovo ja nisam izmislio nego sam svojim ocima vidio. Ne zivi se tamo tako dobro i daleko je od bilo kog raja koji svi prizeljkujemo kad odemo. Zemlje su svaka za sebe lijepe na neki nacin, izgubi covjek malo pojam o svemu, jer u svom tom lutanju budemo ocarani nekim novim pogledima na neki svijet nama nepoznat, gledamo u svu tu arhutekturu, slijepi smo, ubjedjujemo sebe neku sliku koja ne postoji ali bi zeljeli da postoji, to nam je odbrambeni mehanizam, jer tako guramo sebe naprijed.
    Kad covjek u takvom stanju neuracunjivosti, u momentima kad je spreman bukvalno na sve, sacuva sebe od svih iskusenja, i vrati se kuci ziv i zdrav, svojoj porodici, i shvati ustvari koliko je pobijedio, spozna sebe u pravom smislu, to ne mozemo zabiljeziti kao nas neuspjeh, nego naprotiv, kao uspjeh. To su lekcije vrednije od para, kojeg covjeka mijenjaju iz korijena, nauce i disciplinuju, ocvrsnu krv u zilama i daju snagu za dalju borbu. Jer se naprijed mora, kako god.
    Nebih mijenjao to iskustvo nizasta.
    Last edited by N-I-K-O; 02-06-19 at 00:26.

  6. #206
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,850
    Thanks Thanks Given 
    1,146
    Thanks Thanks Received 
    1,064
    Thanked in
    515 Posts

    Default

    Ође нико ја мислим није рекао да је или боље или горе вани.
    Скапирајте да је поента приче да није све тако како вам пријатељи/браћа/комшинице или б92 портал преноси о животу ван своје земље. Једноставно није тако, тј није ни 10% тако. Знам кад ми поједини "објашњавају" како је све добро и боље на западу.
    Много су људи убијени због приче коју чују сваки дан на улици, те лоше је ово те лоше је оно.
    Сједните, направите какав такав план и засучите рукаве и можда вам и у сопственој земљи не буде толико лоше.
    Колика негативност на овој теми од појединих , морам искулират пар дана ову тему.

    Одох на udar на Huawei да ми hellraiser прича како Кинези живе сан

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    Sate sate sate

  7. #207
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Slartibarfast View Post
    Nije razmisljanje nego iskustvo, svakako da je mnogo lakse zivjet sa 500 eura kad si momak, zivis kod roditelja , ne razmisljas o racunima, dazbinama, skolarinama, vrticima, pelenama i ostalim izdacima koji se podrazumijevaju kad covjek ima djecu. Da je sa 500 eura zivot lijep u CG , porodicnom covjeku koji ima djecu, vrlo je tesko prihvatljiva prica .

    Sent from my Mi A1 using Tapatalk
    Sa 500 € sam momak/cura može sasvim fino živjet i van roditeljskog doma
    Ali problem je što
    1 pod obavezno imat najnoviji telefon preko telekoma/telenora i plaćat mjesečno 50 € za to

    2 U inostranstvu su obučeni daleko gore nego mi, zato što nisu opterećeni time, dok mi trošimo velike pare na gardarobu

    3 I najbitnije kod nas se ne smatra da momak/cura živi komotno ako ne može izać SVAKO VEČE u provod ne računajući da u inostranstvu mogu izać u provod JEDNOM NEĐELJNO

    Jeste činjenica da je tamo sve uređenije, da je zdravstvo bolje (i neuporedivo skuplje), da nema korupcije ... Ali je kod nas(još uvjek) daleko veća sloboda, a ja volim slobodu


    Epilog
    Jedna osoba u Crnoj Gori za 500 € može živjet kao Njemac u Njemačkoj sa 1500-2000 € pod uslovom da mu ne smeta da vozi lošim ulicama, da mu ne smeta to što ne može proć trotoarom od parkiranih automobila, da mu ne smetaju prepunjeni kontejneri itd...
    Last edited by Rakun; 02-06-19 at 04:27.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  8. #208
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,785
    Thanks Thanks Given 
    1,486
    Thanks Thanks Received 
    4,943
    Thanked in
    2,316 Posts

    Default

    Pričamo o običnom životu, pa u centrima velikih gradova (Pariz i Rim) sam manje plaćao skoro sve (hljeb, sir, meso, grickalice, pastu za zube,...) nego kod mene kući (Mega Market - Budva), no ni u nekim zabačenim mjestima (Solun i Mirafijori) nisam mogao sjesti u kafe i popit produženu sa mlijekom za 1,2 eura (koliko košta u Budvi) već za puno više (do 7 eura).
    Šta hoću reći, ono što je potreba ili je jeftinije ili je u rangu sa našim cjenima osim jedne (bitne) stavke - smještaj. Ono što je luksuz zaista je luksuz.

    Sent from my Motorola 8400

  9. #209
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by N-I-K-O View Post
    Ljepse su 500 eura u CG no 2000 eura bilo dje u tudjini. To odgovorno tvrdim.
    A prosjek plate koje jedan nas covjek zaradi vani je izmedju 1200-1500 eura mjesecno, dodatnih 500 vikendima, dakle bez jednog slobodnog dana.
    Da je u CG prosjek plata 1000 eura mjesecno svih njenih stanovnika, sve bi bilo za 360 stepeni drugacije, stavovi, razmisljanja, velicanje drugih zemalja bi bilo samo na osnovu turistickih ponuda, nista drugo.
    Ovo mi je vise emotivna izjava nego sto ima realnog smisla. Svako ima svoju definiciju 'ljepote', ali mozda za tebe ovo vazi, ali je opasno siriti ovu pricu na druge, pogotovo mladju populaciju koju bi ovo odbilo od pokusaja da proba nesto van.

    Radio sam za 250, 280, 320, 360, 400, i 550 eura u cg... momak bez djece i zene. I ne bi bio u cg da mi je krajnji domet u karijeri 500e plate. Necu da trosim dalje elaborirajuci da je u 500e u cg dovoljno, jer trebalo bi makar 500e samo na banku svaki mjesec sa strane staviti da se gradi ustedjevina, i eventualno otplacuje stan, a a koliko jos preko treba za zivot...

  10. #210
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by N-I-K-O View Post
    Ja bih volio da me demantujes i da mi kazes koji su to ljudi odavde posli da rade i na kojim poslovima a da to nije plantaza marihuane, brod, i tako to, a da zaradjuju vise od 2000 eura, pricam o obicnim ljudima, koji ne rade kod brata bogatasa, kod strica bogatasa, kod ujaka bogatasa, tetke milionerke, i tako to!?
    To je druze moj prosjek zarade i njihovih drzavljana obicnih smrtnika tamo, a kako je nasim tiganjima kad podju tamo, pa placaju rezije, mazu pastete, kupuju svercovane cigare, i piju svercovanu kafu, da kukavci stegnu kais daleko od svih njegovih, da bi donio 5-6-7 hiljada godisnje u Cg. Nemojmo, pa ima nas koji smo iz prve ruke vidjeli real life van ove zemlje.
    Fala Bogu sto ima onih te su se snasli, pravili kombinacije, molerisali, i oni koji imaju zlatne ruke u gradjevinskim radovima, pa im ostane duplo vise od ovih obicnih, sto za moj pojam kad sve u globalu pogledas, i cega se sve covjek odrekne, ne vrijedi tih para.
    Postujem kad cijela porodica digne sidro, i orave zivot tamo dje im srce oce, ima mnogo nezadovoljstva, ljudi su prinudjeni, odje gotovo da ne postoji trziste rada, pogotovo za ljude van Podgorice i primorja, ali budimo realni i nazovimo stvari pravim imenom. Mi smo druze za njih smarsa pali, mi smo za njih ono sto su bili Rumuni za nas nekad, robovi i jeftina radna snaga. Kraj.
    Ovo sto sam boldovao sumira tvoje iskustvo van, i dozivljaj stanja stvari, i steta sto je tako, ali prosto to nije razlog ocrnjavanja komplet svijeta, i uzdizanja nas.

    Mi pricamo o nekom 'uspijevanju' napolje, o 'pravljenju para'. Znaci kad ovo cujem, odma mi nije dobro. I jasno mi je da ko tako misli, sanse da se vrati ovdje su ogromne vec u prvih 6 mjeseci i da prica kako je napolje katastrofa.

    Prvo cu rec da kao i ovdje, tako se i tamo dosta radi, pogotovo u pocetku. Za mene o 'uspjehu' napolje, moze se reci eventualno nakon 10+ godina rada, a cesto i 20+ godina rada. Mi bi da odma zaradjujemo 5-10 hiljada mjesecno? Ma neka, sve na nas cekaju... karijera se, kako kod nas, tako i tamo gradi godinama, decenijama... znaci ne moze se 'uspjeti' za godinu, dvije, tri... Neto plata pocetna po evropi jeste od 1500-2000 eura. Je li puno, nije. Ali za nekog ko je spreman da gradi karijeru, a ne da 'pravi pare', je dobra osnova da se nauci to sto se radi, gradi radna etika i kultura, napreduje dalje... pa da se zaradjuje 2500.... pa onda 3000, pa 4000,5000+ eura... ali za to treba vremena, ne moze se 'uspjeti' preko noci, i 'napraviti pare'. A ja znam nase ljude koji po evropi i americi rade za 4000+ eura neto, a poceli su od 1500... znam i one telece glave koji su se vratili poslije 3 mjeseca, jer nisu odma mogli zaradit 5000 mjesecno, pa da se pokazuju po cg.

    Poenta je da treba gledati dugorocno, zivot i biznis su maraton, pobjednici nisu sprinteri u ovoj igri. Ko ima strpljenja, volju i ambiciju da izgradjuje sebe, mnogo ce lakse to uraditi na zapadu nego kod nas. Ja sam morao da podjem napolje da bih te pocetne korake odradio i naucio biznis, ovdje nisam mogao da nadjem sansu.

    Ali ako ti izgradis sebe kroz 5-10-15-20 godina napolje kao profesionalca i kao osobu, sigurno te nece gledati kao jeftinu radnu snagu, nego kao ono u sto si ti sebe izgradio. Ali treba strpljenja i vizije za tako nesto

  11. #211
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Ja sam na Arlandu sletio i pita dje su te pare, ocekiva sam da me neko sa koferom saceka jer sam cuo da te tamo sve ceka, samo da dodjes i sve je zavrseno.
    Daj.
    Jasna je mene ta perspektiva za slobodnog momka koji je rijesio sidro da digne i dugorocno pravi zivot nedje drugo u drugoj zemlji. Jasno je da su u sredjenijim drzavama sanse zbog uredjenosti a pogotovo zbog trzista rada vece, da momcic moze da istrpi mnogo, da burgija i da se nada upravo tome o cemu ti pricas.

    Sve je to super samo kad bi on imao odskocnu dasku u vidu papira, da ne mora krijuci da radi, da ne mora o jadu da se zabavlja. Pocetna perspektiva je jadna, 3 mjeseca podji, 3 mjeseca dodji, satnice uzasne, toliko mizerne da mu sve ode na rezije i zivot, i to AKO ima srece da ispuni full time na posao. Sebi ne moze da priusti ni 7 dana da ne radi jer je odma izbetoniran taj mjesec i odma nervoza a treba zivjet i poplacat sve, a doma ocekuju da im se posalje po malo, i tako to.

    Druze moj, opasnije je bajke pricat da te tamo ocekuje sve, tipa budi strpljiv 10 godina, daj sve od sebe, radi na sebi, isplatice ti se.

    Ispricaj kako si ti posao, ispricaj kako se dobijaju mrceni papiri, i sto sve treba da se poklopi i koliko slepera g.vana treba coek da proguta, i koliku pomoc mora da ima da bi mogao da se relaksira i za te 1500 mjesecno pocetne, da ne idemo dalje.
    Vrlo bolan i tezak proces uz velike stresove a svi te drze za damu, zavisis od svakoga i kao strpljenje je kljucno.

    Znas ljude koji zaradjuju ovoliko ili onoliko, znamo mi svi takve ljude, a garantujem ti da nam isti oni preuvelicavaju taj zivot kako se dobro zivi makar za duplo, cast izuzecima.
    Kao sto vidis gore u predhodnim postovima, ja ne velicam CG, nego je kritikujem i zao mi je sto ovako mora, a mala je i mila mi je jer moja zemlja i volio bih da je vidim bogatu, i da bude zaista prelijepo mjesto za zivot, iako znamo da nije tako i da smo daleko od toga.

    Ufatili se ljudi za 500 eura ne pustaju, a ja sam obrazlozio sto sam mislio kad sam povukao tu paralelu. Vrlo precizno pricao o tome kako bi bilo ne daj Boze dw se covjek razboli, i o banalnim stvarima koje cine realnost i svakodnevnicu.
    Mnogo je vise stvari koje ti ne idu u prilog, sve je protiv tebe kad krenes na taj put, a pricamo o tome koliko su tamo zemlje sredjenje i njihove mogucnosti, a ne pricamo da je tvoj jedini adut koji nosis sa sobom to strpljenje, zelja za uspjehom, i motivacija.
    To ti je isto ono kao kad momak rece za djevojku, dobra je djevojka, dobra je u dusu ali ne mogu snjom, nije moj tip.
    Dakle, te osobine prosto nisu dovoljne, bez odskocne daske, bez ogromne pomoci i podrske tamo dje si krenuo, i da uspijes bilo dje u svijetu su sanse ravne nuli.
    Pa njihovi drzavljani koji su se eto rodili tamo, zive njihov sistem, nauceni sto je demokratija pa zive prosjecno i muce se, nezadovoljstvo se i kod njih osjeca a treba mi da pricamo bajke. Bolje je bit realan i skroman, poci sa skromnim ocekivanjima, stojeci cvrsto na zemlji, nego mastat i sanjarit o svemu idealnom.

    Poznajem jednog strpljivog koji kaze da se ne libi rada, bilo kakvog posla, sto je tacno.
    Zavrsio fakultet, i veli bolje u Voli da krenem, pa nema veze sto je magacin, da naucim od pocetka proces rada jedne trgovine, pa malo po malo, preci ce na drugo radno mjesto, pa na trece, strpljenje je kljucno. Treba radit na sebi, i ucit, i sve je super, samo sto je evo sedma godina i dalje u magacin, doduse vidi se da je zdraviji, u treningu od istovaranja. Isto kao dostina sto je na taksi i po kafica. Sve strpljenje do strpljenja, i sve super odgovorni momci. Realna slika jednog "sanjara".

    Sve ovo sto pisem, pise jedan veoma pozitivan momak, koga svi poznaju kao takvog, koji je prosao sito i reseto, i dobro osjetio koliko to - Niko je dobar momak, ne znaci apsolutno nista. Naravno, nisam odustajao, gurao sam naprijed, pobijedio i sebe i mnogo prepreka na putu ledjima slomio, danas mogu da kazem da sam zadovoljan jer se trud, ogromni trud isplatio u nekoj mjeri koju sam sebi odredio, a to je ta stabilnost. Zao mi je nase djece i buducih generacija, navijam da udjemo u EU, da se makar trziste otvori, pa da makar imaju tu odskocnu dasku koja je kljucna za pravljenje ozbiljnije price bilo dje, pa neka se snalaze, ali ovako kako je sad je mrka kapa.
    Last edited by N-I-K-O; 02-06-19 at 08:38.

  12. #212
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Necu ulaziti u neciji subjektivni osjecaj, svi smo imali drugacija iskustva jbga. Ocekivati da te tamo ceka med i mlijeko je naivno da ne kazem glupo.
    Ko je mislio 'leba bez motike taj se dobro zajebao kako tamo tako i ovamo. I to se dobro zajebao.

    Ja ne cuh nikoga iskreno NIKOGA da mi kaze da mu lako pada. A eto imao sam prilike da zivim sa strane i imam grdilo prijatelja koji su pobjegli preko od ove muke odje.
    Neki voze kamione i autobuse po EU imaju 3000 - 5000 mjesecno. Vozi se po cijeli dan u paru, spava se po 7 dana u kamion i te price.
    Imam drugare baushtelce keramicare i elektricare koji evo godinama vec potpuno ilegalno rade u Svajcarskoj i zgrcu gomilu kesha - ali se kriju, mijenjaju stanove svako 2-3 mjeseca, jedu po coskovima, bjeze od milicije itd.
    Imam isto tako drugare naucnike i doktore koji su srecu nasli po Njemackoj - Austriji - Holandiji... IT sektor uglavnom zivi u portugalu/irskoj i uzivaju zgrcu isto ozbiljnu lovu.

    Ali imam i one koji su se zajebali pa sa full papirima EU (sa hrvatskim pasosem) otisli i mislili lako ce da im padne. Standardno nase crnogorsko sa fakultetskom diplomom koja ti preko ne vrijedi nista ako nemas 3-5-7 godina radnog iskustva, pa su na kraju radili po Njemackoj i Belgiji za 1500eur najgore poslove i nijesu uspjeli da se snadju.
    Ili one koje su neke nizerangirane kruz kompanije navukle da dodju, potpises ugovor na 2000 eur + baksis. Onda krenu da ti odbijaju pa primis 3 plate zaredom po 700eur.

    To je sve od osobe do osobe, i koliko je ta osoba svjesna, srecna i u krajnjem slucaju sta hoce od zivota.

    A tu cu vam objasniti moje iskustvo :


    Znaci australijske papire imam, posao dobijam za 15 minuta u turizmu gdje i kako pozelim cak pregovaras za platu. Prva plata koju sam tamo primio bila je 6000aud sto nije nesto ali recimo sada lagano mogu 8000+ da sijem mjesecno.

    Medjutim problematika je sledeca :

    - Primis te pare i onda ti ode lagano skoro polovina na rentu/hipoteku (minimum), pa onda 20 razlicitih osiguranja to jos nijesam gledao, osiguranje tebe, auta, stvari u kuci, ovo i ono znaci samo globe i skidaju. Onda poslije toga porez na ovo i porez na ono. Pa onda lizing za jedno auto, lizing za drugo auto pa neki porezi i dodatne registracije svako 3 mjeseca.

    Ono od to 6k kad jedes itd ostane ti skoro pa nista. Onda od druge plate platis vrtic, platis dodatno zdravstveno, platis hranu, karta u bioskop ti je 35 dolara ili ako ces dje da podjes za vikend. Da ne pricam ako se pokvari auto, nesto u kuci, ili ne daj boze ako ti treba da renoviras kucu. Tu si donji godinama.

    Mislim to je taj zapadni san programirani

    09 - 17:00 radis, dodjes kuci veceras, pogledas kakav kviz i zaspes. Pa onda ripit sjutra. Onda dodje vikend, subotom se gledas sa prijateljima, nedjelju sa familijom. Dodje taj godisnji odmor da se ode na Bali 7-10 dana pa onda opet ripit.

    Sve da bi otplatio kucu/jeo i imao da se obuces. Otvaranje pvt biznisa ako nisi gradjevinac mozes da zaboravis

    Onda se probudis jedno jutro imas 65 godina i zapitas se dje mi zivot prodje ***** ti lebac.

    Ja nijesam od tipova koji vole te shablone, i repetativnost zivota. Tu zapadnu hladnocu u odnosima sa ljudima, to da tacno znas i da je lagano. To ti ubije svaku ambiciju.

    Jer na kraju balade to i u CG imam. Da jedem, da spavam, da vozim auto, da podjem nedje 7 dana. Ali odje su jeftinije nekretnine, ne moram 100 osiguranja da placam, registracija auta za godinu mi je 250eur, imamo jeftinu radnu snagu, mozes ako imas kakvu ideju i malo para i biznis otvoriti. Jedino da se smijeni DPS pljackaski sistem pa bi se moglo i nazvati zemljom.

    Razumijem da vecina nema ali meni recimo nije primamljivo. Taj zapadni san...
    Last edited by Gandalf_White; 02-06-19 at 08:53.
    One Ring to Rule them all...

  13. #213
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,496
    Thanks Thanks Received 
    4,580
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default

    Niko, ti konstantno pišeš o jednoj situaciji, đe čoek bez grama iskustva i bilo kakve podrške i plana ide u svijet... Ada normalno da će u toj situaciji bit preteško, i da će dosta zavisit i od sreće.... Evo ja imam primjer iz rodbine đe je đevojka, dizajner, pošla u Njemačku pa se zaposlila u dizajnersku kuću kao čistačica, bez da pominje ikom šta je po zanimanju, da bi kroz priču poslije par mjeseci, kad su saznali šta je po struci, došli do toga da joj daju joj šansu jer su viđeli da je radna i vrijedna i čudno im bilo što nije ni potencirala šta je, no samo radila posao za koji se prijavila da radi... Sad uživa... No izgubiće se poenta, ovo je više primjer sreće...

    Od ljudi koje poznajem, a dio njih su mi vrlo bliski prijatelji, koji su pošli sa znanjem i planom, svi su uspjeli... Neki su pošli još u fakultetskim danima preko programa razmjene, neki su direktno konkurisali na njihovim fakultetima, a drugi su poslije par godina iskustva u struci i UČENJA JEZIKA, pošli i ostvarili se i poslovno i familijarno... Zajedničko im je što niko nije pošao grlom u jagode, no sa jasnim planom i pripremama... Živimo u 21. vijeku, preko neta možeš da saznaš 99% potrebnih informacija, a isto tako i da konkurišeš za posao, obaviš razgovor i prije nego pođeš i sl...

    Dvoje od njih su pošli na potonjoj godini fakulteta, sad su doktori matematike... Jedan je pošao na potonjoj godini fakulteta, doktor fizike... Jedan je doktor medicine, on je pošao poslije višegodišnjeg iskustva u CG i par godina učenja jezika... Jedan je stomatolog, ista situacija kao prethodni... Dvoje programera, oni već nijesu ni vezani mjestom rada, bar ne u mjeri kao ostali... I još nekoliko njih koji su sa društvenim fakultetima pošli, ali sad rade poslove koji nemaju veze sa strukom... Uglavnom samo jedna osoba se vratila, jer je firma u kojoj radi otvorila predstavništvo u CG i ima sličnu platu, na istom radnom mjestu, kao što je imala u inostranstvu...

    Znaš šta je najveći problem u svemu ovome Niko, što njih troje, DOKTORA, u svojim oblastima, u CG bi mogli da rade samo na fakultetu za neku smiješnu platu... Što je doktor imao početnu platu u Njemačkoj 3 puta veću nego u KBC-u (sad poslije 3 godine je 5x veća)... Što je stomatolog u CG sam sebi uplaćivao doprinose da bi odradio pripravnički, i gulio leđa poslije toga za 500€ mjesečno godinama... Što ovi ostali nijesu mogli uopšte da nađu normalan posao, od kog bi mogli da žive kao pristojni ljudi, da sa 30 godina ne zavise od majke i oca...

    Ova tvorevina te limitira, u kom god smislu želiš da napreduješ... Nema zdrave konkurencije, nema zakona, nema stručnjaka, nema kulture... Sve je na najnižem mogućem nivou... Što ti kažeš ne daj bože da se razboliš, ako je bilo šta ozbiljnije ili moraš ići u Bg ili moraš podmazati doktora, da uopšte okrene glavu na tebe...

    Eto jedina "prednost" CG je blizina porodice i prijatelja, no i to je relativno... Kako je krenulo uskoro će mi većina prijatelja biti van CG, sad su pola pola, a i ovi što su u CG skoro svi žive u različitim gradovima, pa se i ne gledamo previše često...

    Sent from Tapatalk
    #fakenews

  14. #214
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by MeDo_JE View Post
    Niko, ti konstantno pišeš o jednoj situaciji, đe čoek bez grama iskustva i bilo kakve podrške i plana ide u svijet... Ada normalno da će u toj situaciji bit preteško, i da će dosta zavisit i od sreće.... Evo ja imam primjer iz rodbine đe je đevojka, dizajner, pošla u Njemačku pa se zaposlila u dizajnersku kuću kao čistačica, bez da pominje ikom šta je po zanimanju, da bi kroz priču poslije par mjeseci, kad su saznali šta je po struci, došli do toga da joj daju joj šansu jer su viđeli da je radna i vrijedna i čudno im bilo što nije ni potencirala šta je, no samo radila posao za koji se prijavila da radi... Sad uživa... No izgubiće se poenta, ovo je više primjer sreće...

    Od ljudi koje poznajem, a dio njih su mi vrlo bliski prijatelji, koji su pošli sa znanjem i planom, svi su uspjeli... Neki su pošli još u fakultetskim danima preko programa razmjene, neki su direktno konkurisali na njihovim fakultetima, a drugi su poslije par godina iskustva u struci i UČENJA JEZIKA, pošli i ostvarili se i poslovno i familijarno... Zajedničko im je što niko nije pošao grlom u jagode, no sa jasnim planom i pripremama... Živimo u 21. vijeku, preko neta možeš da saznaš 99% potrebnih informacija, a isto tako i da konkurišeš za posao, obaviš razgovor i prije nego pođeš i sl...

    Dvoje od njih su pošli na potonjoj godini fakulteta, sad su doktori matematike... Jedan je pošao na potonjoj godini fakulteta, doktor fizike... Jedan je doktor medicine, on je pošao poslije višegodišnjeg iskustva u CG i par godina učenja jezika... Jedan je stomatolog, ista situacija kao prethodni... Dvoje programera, oni već nijesu ni vezani mjestom rada, bar ne u mjeri kao ostali... I još nekoliko njih koji su sa društvenim fakultetima pošli, ali sad rade poslove koji nemaju veze sa strukom... Uglavnom samo jedna osoba se vratila, jer je firma u kojoj radi otvorila predstavništvo u CG i ima sličnu platu, na istom radnom mjestu, kao što je imala u inostranstvu...

    Znaš šta je najveći problem u svemu ovome Niko, što njih troje, DOKTORA, u svojim oblastima, u CG bi mogli da rade samo na fakultetu za neku smiješnu platu... Što je doktor imao početnu platu u Njemačkoj 3 puta veću nego u KBC-u (sad poslije 3 godine je 5x veća)... Što je stomatolog u CG sam sebi uplaćivao doprinose da bi odradio pripravnički, i gulio leđa poslije toga za 500€ mjesečno godinama... Što ovi ostali nijesu mogli uopšte da nađu normalan posao, od kog bi mogli da žive kao pristojni ljudi, da sa 30 godina ne zavise od majke i oca...

    Ova tvorevina te limitira, u kom god smislu želiš da napreduješ... Nema zdrave konkurencije, nema zakona, nema stručnjaka, nema kulture... Sve je na najnižem mogućem nivou... Što ti kažeš ne daj bože da se razboliš, ako je bilo šta ozbiljnije ili moraš ići u Bg ili moraš podmazati doktora, da uopšte okrene glavu na tebe...

    Eto jedina "prednost" CG je blizina porodice i prijatelja, no i to je relativno... Kako je krenulo uskoro će mi većina prijatelja biti van CG, sad su pola pola, a i ovi što su u CG skoro svi žive u različitim gradovima, pa se i ne gledamo previše često...

    Sent from Tapatalk
    Potpuno se slazem sa svim navedenim. Ja sam ranije i rekao, kad sam pisao montenegrini, da ja od iskusnih strucnjaka na potrebnom nivou, jako obrazovanih, koji su posli bilo dje imam samo rijeci hvale.
    Cinjenica da se odje jaka strucnost ne placa dovoljno, ne cijeni se u onoj mjeri koja je potrebna, zato i odlaze da naplate svoj rad. To je najveca zalost za jednu drzavu.
    Ja sam naravno pricao o mladim osobama, koje nisu stigle da se izgrade u karijeri jer su mladi, bez iskustva, a zele naprijed da ne gube vrijeme cekajuci.
    Odje mladi covjek nakon zavrsetka studija sjedi u mjesto, gubi dragocjeno vrijeme, ne daje mu se sansa da se izgradi i da stekne iskustvo. Dakle mora krenut od necega. O tim ljudima najvise pricam, njih mi je najvise zao, a moraju kukavci radit nesto, da zive od necega i prosto zaglave na poslovima bez ikakvog napretka i cilja, tapkajuci u mjesto, a studirali su i zeljeli su za sebe nesto drugo.
    Niko ne ide nepripremljen van ove zemlje, pa niko nije toliko avetan, pripremi se covjek, raspita dobro, niti iko odje ide bilo dje a da ga tamo nedje ne saceka makar drug koji ce podijelit taj krevet snjim u pocetku, da ne pricam ko ima rodbinu itd.
    To bi vec bilo neozbiljno i to je kategorija ljudi koji nemaju mjesta u ovoj prici.

  15. #215
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    739
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    @Gandalf od tebe nisam ocekivao ovakav post, ajmo malo da pricamo o CG i kako je ovdje ....
    Kako se zivi ovdje sa 500e ... renta jednog stana na starom je 200-250e, gorivo samo da odes na posao 50e.... struja voda internet telefon itd min 150e.... sad mi recite kako da se zivi od tih 500e ????

    A osiguranja ovdje druze ? poslodavac te osigurava na minimalac, neces imati ni za burek kad dodje vrijeme za penziju, stan ili kucu kad ti obiju ili ti ne daj boze izgori moras da trazis pomoc od prijatelja i da pozajmljujes pare da se opet sredis, origuranje auta 250e a za to kad si ti kriv za udes dobijes k.....

    Nemojte da pricate nerealne stvari, pa ovdje ti je hrana i pice 5x skuplja nego bilo dje vani ....

  16. #216
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,498
    Thanks Thanks Given 
    5,350
    Thanks Thanks Received 
    3,846
    Thanked in
    1,520 Posts

    Default

    Zapad je placanje taksi pa sto ostane
    Primamljiv je zapad kad radis dobar posao, medjutim kad je porodica dolje a dodje vikend e tad se zapitas jel to sve vrijedno. I kunes sve u crnu goru zasto moras da bjezis i da pokusas nedje nesto da stvoris.
    Pa onda ti salje porodica uza i sira slike tvoje djece a onda odbrojavas kad ces doc makar na 5 dana pa ukapiras da i prije nego sto si posao dolje si se vratio nazad pa se opet ucrnjacis.
    Zapadni rezim meni iskreno odgovara, nema laznog nicega, nema one podgoricke price dje si brate pa posle razmjenjivanja a vidji ovog posra iz obje glave izadje.
    Zapad jeste hladan, zapad nas gleda drugacije ali imamo srecu sto nismo indijci, indonezani, kinezi...medjutim rad i znanje je moc. Ako znas ne mogu ti nista, cak te se i boje tako da te to ne interesuje.
    Problem kod nasih ljudi a i kod mene je bio sto sam sve htio odmah i brzo jer je mnoge oko mene zapalo to. Pa sam i ja bio pun safre dok nisam raskrstio sa sobom. Onda kao sto kaze mojsije sio i rekao ok ajmo od nule pa 7 godina giljaj vise od drugih ali i bjezi kad se pojavi prilika.
    Zapad je za svoje majka, mi stranci smo tu da radimo. Oni su vise da palamude i sastance.
    Najbolja stvar od svega je sto kartu za pg platis 340-450e kad je sezona. A do islanda 80, majorka 100, nju jork 270, madeira 100, london 70.
    A onda vidis na TUI da imas povratni let za tivat i 8 dana u petrovac polupansin 424e
    Valja poc, vidjet. Nije za svakog ali samo odes i vidis kako uredjene zemlje zive. Kako se sve moze kad postoji sistem i dje ne zeli svako samo da trenutno ostvari korist. Vidis kako se podizu djeca, pomislis bezosjecajno a onda shvatis da im pruzaju sansu da sami prave svoj put od malena s ne da ih ceras iz kuce od 30 godina. Onda kad cujes ono nidje nebo nije plavo, nek je vjecna i nema ljepse zemlje od CG prosto ti dodje da se teleportujes u wc.





    Sent from my Redmi 6 Pro using Tapatalk

  17. #217
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,850
    Thanks Thanks Given 
    1,146
    Thanks Thanks Received 
    1,064
    Thanked in
    515 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Šta ako su i te dobre stvari samo subjektivni doživljaj?

    Način na koji kao društvo funkcionišemo i djelujemo u svakodnevnim životnim situacijama, u poslovnom smislu, u međuljudskim odnosima ili u odnosu prema prirodnim i drugim bogatstvima ne daje baš ohrabrujuću sliku da 'dobro' preovladava u nama, s nama i pored nas.




    Tapatalk
    Па јесу него шта, срећа је субјективна, има људи који имају мање а срећнији су од оних који имају више, то је опште познато. Колико год неке ствари не ваљале код нас, чини ми се да смо ипак пошли даље у многим стварима.

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
    Sate sate sate

  18. #218
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Necu ulaziti u neciji subjektivni osjecaj, svi smo imali drugacija iskustva jbga. Ocekivati da te tamo ceka med i mlijeko je naivno da ne kazem glupo.
    Ko je mislio 'leba bez motike taj se dobro zajebao kako tamo tako i ovamo. I to se dobro zajebao.

    Ja ne cuh nikoga iskreno NIKOGA da mi kaze da mu lako pada. A eto imao sam prilike da zivim sa strane i imam grdilo prijatelja koji su pobjegli preko od ove muke odje.
    Neki voze kamione i autobuse po EU imaju 3000 - 5000 mjesecno. Vozi se po cijeli dan u paru, spava se po 7 dana u kamion i te price.
    Imam drugare baushtelce keramicare i elektricare koji evo godinama vec potpuno ilegalno rade u Svajcarskoj i zgrcu gomilu kesha - ali se kriju, mijenjaju stanove svako 2-3 mjeseca, jedu po coskovima, bjeze od milicije itd.
    Imam isto tako drugare naucnike i doktore koji su srecu nasli po Njemackoj - Austriji - Holandiji... IT sektor uglavnom zivi u portugalu/irskoj i uzivaju zgrcu isto ozbiljnu lovu.

    Ali imam i one koji su se zajebali pa sa full papirima EU (sa hrvatskim pasosem) otisli i mislili lako ce da im padne. Standardno nase crnogorsko sa fakultetskom diplomom koja ti preko ne vrijedi nista ako nemas 3-5-7 godina radnog iskustva, pa su na kraju radili po Njemackoj i Belgiji za 1500eur najgore poslove i nijesu uspjeli da se snadju.
    Ili one koje su neke nizerangirane kruz kompanije navukle da dodju, potpises ugovor na 2000 eur + baksis. Onda krenu da ti odbijaju pa primis 3 plate zaredom po 700eur.

    To je sve od osobe do osobe, i koliko je ta osoba svjesna, srecna i u krajnjem slucaju sta hoce od zivota.

    A tu cu vam objasniti moje iskustvo :


    Znaci australijske papire imam, posao dobijam za 15 minuta u turizmu gdje i kako pozelim cak pregovaras za platu. Prva plata koju sam tamo primio bila je 6000aud sto nije nesto ali recimo sada lagano mogu 8000+ da sijem mjesecno.

    Medjutim problematika je sledeca :

    - Primis te pare i onda ti ode lagano skoro polovina na rentu/hipoteku (minimum), pa onda 20 razlicitih osiguranja to jos nijesam gledao, osiguranje tebe, auta, stvari u kuci, ovo i ono znaci samo globe i skidaju. Onda poslije toga porez na ovo i porez na ono. Pa onda lizing za jedno auto, lizing za drugo auto pa neki porezi i dodatne registracije svako 3 mjeseca.

    Ono od to 6k kad jedes itd ostane ti skoro pa nista. Onda od druge plate platis vrtic, platis dodatno zdravstveno, platis hranu, karta u bioskop ti je 35 dolara ili ako ces dje da podjes za vikend. Da ne pricam ako se pokvari auto, nesto u kuci, ili ne daj boze ako ti treba da renoviras kucu. Tu si donji godinama.

    Mislim to je taj zapadni san programirani

    09 - 17:00 radis, dodjes kuci veceras, pogledas kakav kviz i zaspes. Pa onda ripit sjutra. Onda dodje vikend, subotom se gledas sa prijateljima, nedjelju sa familijom. Dodje taj godisnji odmor da se ode na Bali 7-10 dana pa onda opet ripit.

    Sve da bi otplatio kucu/jeo i imao da se obuces. Otvaranje pvt biznisa ako nisi gradjevinac mozes da zaboravis

    Onda se probudis jedno jutro imas 65 godina i zapitas se dje mi zivot prodje ***** ti lebac.

    Ja nijesam od tipova koji vole te shablone, i repetativnost zivota. Tu zapadnu hladnocu u odnosima sa ljudima, to da tacno znas i da je lagano. To ti ubije svaku ambiciju.

    Jer na kraju balade to i u CG imam. Da jedem, da spavam, da vozim auto, da podjem nedje 7 dana. Ali odje su jeftinije nekretnine, ne moram 100 osiguranja da placam, registracija auta za godinu mi je 250eur, imamo jeftinu radnu snagu, mozes ako imas kakvu ideju i malo para i biznis otvoriti. Jedino da se smijeni DPS pljackaski sistem pa bi se moglo i nazvati zemljom.

    Razumijem da vecina nema ali meni recimo nije primamljivo. Taj zapadni san...
    Evo covjek koji ima idealne uslove, potrebne papire, jak temelj da moze da zivi bilo dje u svijetu i realno prica o srzi zivota u tudjini.
    A treba da pricamo o ljudima koji nemaju nikakvu polaznu osnovu, koji naoruzani strpljenjem i motivacijom treba da sanjare o nekoj bajci, koliko je on tek donji kukala ti majka. Dje je on u svom tom osinjaku. Nema ga.

    Poimanje zivljenja zivota, sta je zivot koji mi za sebe zelimo i kako bi voljeli da zivimo je stvar svakog pojedinca.
    To je isto ono kao kad kazemo o ukusima ne treba raspravljati.

    Neko bi takav zivot sad potpisao, a nas dvojica imamo drugaciju perspektivu i misljenja da rad treba da bude nuzan i sporedan u odnosu na zivljenje zivota, kao nuzno sredstvo da se sto kvalitetnije zivi, a sloboda zivota, provedeno vrijeme sa porodicom, nema cijenu. Zato se prije zadovoljavamo sa manje para a vise slobode, nego vise para koje sa sobom vuku mnogo vise obaveza, mnogo vise odsustva, a na kraju kad dodju one godine 60+, shvatimo da nismo ni zivljeli nego smo zivot proveli jureci kroz njega, programirani, bez sustine, a kao vozili smo auto, placali smo kucu, racune, sve smo to mogli, jupi, uspjeli smo u zivotu.
    To za mene nije zivot nego robija.

    Veliki respekt.

  19. #219
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Samo da se razumijemo.


    Poenta moje price je bila izmedju ostalog - za one bez iskustva, koji ne umiju ili nece nista da rade nema mjesta ni tamo ni ovamo.

    Ostalo su nijanse.

    Sad ozbiljno. Odes tamo bez ikakvog znanja i zanata i ocekujes sta ?

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  20. #220
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Ljubotinj - Rijechka nahija
    Posts
    6,406
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Samo da se razumijemo.


    Poenta moje price je bila izmedju ostalog - za one bez iskustva, koji ne umiju ili nece nista da rade nema mjesta ni tamo ni ovamo.

    Ostalo su nijanse.

    Sad ozbiljno. Odes tamo bez ikakvog znanja i zanata i ocekujes sta ?

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Pa ocekuje se uspjeh, zeljni su ljudi znanja, puni su optimizma, oce da podju da im se da sansa, da usput zarade neke pare, po mogucnosti ozbiljne, i da uce jedno 10 godina, da se izgrade. hahhahahaha!
    Najace mi je kad neko rece treba bjezat odavde. Pa sta imas da ponudis na trzistu rada? Sto znas da radis?
    Pa...snacu se ka ostali sto se snalaze! Pa nabrajaju prijatelje i rodbinu, primjere uspjeha, sa zarom u ocima.
    Ili ono: ada naucicu, nema toga sto se ne moze naucit.
    Ne bogomi, to si u pravu slobodno.
    Last edited by N-I-K-O; 02-06-19 at 10:10.

  21. #221
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    739
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Samo da se razumijemo.


    Poenta moje price je bila izmedju ostalog - za one bez iskustva, koji ne umiju ili nece nista da rade nema mjesta ni tamo ni ovamo.

    Ostalo su nijanse.

    Sad ozbiljno. Odes tamo bez ikakvog znanja i zanata i ocekujes sta ?

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    Ja znam dosta ljudi koji ovdje nisu radili nista sem kafenisali i kad su posli na zapad tako su postali radnici samo takvi.

    razlika ti je sto tamo na kraju nedelje imas min 700$ a ovdje nemas nista

  22. #222
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by biancoceleste View Post
    Ja znam dosta ljudi koji ovdje nisu radili nista sem kafenisali i kad su posli na zapad tako su postali radnici samo takvi.

    razlika ti je sto tamo na kraju nedelje imas min 700$ a ovdje nemas nista

    To je problem price kako ne razumijes ?


    Znaci odje ne radis nista sto dalje implicira da ne znas nista da radis. I onda podjes tamo i ocekujes med i mlijeko.

    Prvo ne znas jezik a ni zanat a nemas ni iskustvo.
    Pa naravno druze da ces da radis najgore poslove i to tacnije 3 posla tipa u magacin na viljuskar preko dana uvece strazaris a za vikend ides sa nasim baustelcima i shtemas zidove i obijas plocice. I tako se moze uzeti jedno 3000 - 4000 mjesecno.

    Onda se uzme na kombinaciju neka mecka, pocne da se gradi kuca u Berane na 4 sprata i mastas kako ces da se vratis.

    Jebo ti taj zivot.

    Realno jeba i ovaj odje dje radis za 300 eur i gledas imas li kakvu vezu.
    One Ring to Rule them all...

  23. #223
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    739
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    56
    Thanked in
    51 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    To je problem price kako ne razumijes ?


    Znaci odje ne radis nista sto dalje implicira da ne znas nista da radis. I onda podjes tamo i ocekujes med i mlijeko.

    Prvo ne znas jezik a ni zanat a nemas ni iskustvo.
    Pa naravno druze da ces da radis najgore poslove i to tacnije 3 posla tipa u magacin na viljuskar preko dana uvece strazaris a za vikend ides sa nasim baustelcima i shtemas zidove i obijas plocice. I tako se moze uzeti jedno 3000 - 4000 mjesecno.

    Onda se uzme na kombinaciju neka mecka, pocne da se gradi kuca u Berane na 4 sprata i mastas kako ces da se vratis.

    Jebo ti taj zivot.

    Realno jeba i ovaj odje dje radis za 300 eur i gledas imas li kakvu vezu.
    ne brate problem price je sto forsirate neku pricu da je tamo bas trop i da se ne moze uspijeti...

    A ivdjr ne mozes ni kao cistacica da radis ako nemas vezu i clansku kartu neke partije, toliko o zivotu ovdje

  24. #224
    Join Date
    May 2010
    Location
    Wherever I want
    Posts
    8,850
    Thanks Thanks Given 
    1,146
    Thanks Thanks Received 
    1,064
    Thanked in
    515 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by biancoceleste View Post
    Ja znam dosta ljudi koji ovdje nisu radili nista sem kafenisali i kad su posli na zapad tako su postali radnici samo takvi.

    razlika ti je sto tamo na kraju nedelje imas min 700$ a ovdje nemas nista
    E vidis po meni je bas suprotna poenta price. A to je da ljudi odje svi ocekuju kancelarijski posao, po mogucnosti drzavni, i tako 500-600e a i takvi ce srati kako im je sve lose i kako bi na zapadu uzimali grdne pare.
    Sta je rezultat takvih ljudi, pa naravno kafenisanje i promovisanje price kako nema posla i tako.

    I sta se desava onda. Naravno velica se zapad, prica "da mi je otici, tamo bih ja pare zaradio a ne odje za 300e da gubim vrijeme i radim za nesoja privatnika" .
    Ovo je prica koju ja slusam od ljudi. LJudi sebi izgovor daju da ne rade i da se zale i da ne mijenjaju nista. Ne velim nije ovo bajno gore, ali zar ne vrijedi vise potruditi se i imati koliko toliko dobar zivot medju svoje ljude u ovakvoj ljepoti nego ici na "divljem" zapadu dje ces UVIJEK biti druga klasa ljudi koja je POBJEGLA iz svoje zemlje.
    Sate sate sate

  25. #225
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,948
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,332
    Thanked in
    1,863 Posts

    Default

    meni nije jasno zašto svi vi koji mislite da je ljepđe vani i da se bolje živi vani ne odete tamo i uživate u toj ljepoti, a nas koji misle da je ljepše ovdje pustite da živimo u jednoj velikoj zabludi?
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

Page 9 of 13 FirstFirst ... 5678910111213 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Kupujem Matičnu ploču sa Intel LGA1155 socket-om (po mogućnosti P67 chipset)
    By Camypaj in forum Računarska oprema i tehnika
    Replies: 1
    Last Post: 21-03-16, 21:43
  2. CERN tužen zbog mogućnosti da izazove propast svijeta
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 6
    Last Post: 14-04-08, 04:01
  3. Replies: 10
    Last Post: 21-11-05, 21:52
  4. Replies: 9
    Last Post: 13-11-05, 21:28
  5. ///Perspektive CG u uniji sa Srbijom///
    By Monterico in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 10-01-05, 02:13

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •