Page 1 of 12 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 290

Thread: Život • Zarada • Standard [2017/18]

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default Život • Zarada • Standard [2017/18]

    -



    Nismo odavno o platama, potrošačkim korpama, računima... ili o štednji.

    Gdje smo na mapi prosperiteta?


    • • •


    Na Svjetski dan štednje građani Kotora kažu da bi rado štedjeli kada bi imali od čega


    Oni vjeruju u banke, ali nemaju što staviti na banku, kazala je sagovornica Skala radija, koja je penzionerka.

    “Što da uštedim od 120 eura kolika mi je penzija, kažite mi. Ni kraj s krajem se ne može sastaviti”, kaže ona.

    Prodavac sa kotorske pijace je saopštio da ne živi slabo, ali ni tako dobro da bi imao što da štedi.

    “Po malo štedim. Nađe se po nešto. Vjerujem u banke”, kazao je srednjevječni Kotoranin, a jedan pomorac je rekao da on ima način da uštedi nešto novca jer se bavi pomorstvom, kao i većina mlađih Kotorana.

    Međutim, smatra on, da prosječan narod jedva može danas da rasporedi ono što ima za svakodnevni život, a kamo li još i da štedi.

    Ovo mišljenje dijeli i djevojka koja, kako je kazala, ne radi, a u naše banke djelimično vjeruje.
    _________________



    Žive li forumaši bolje ili lošije nego predhodnih godina?

    Optimalna plata u skladu s osnovnim troškovima života je __€ ?
    The more things change, the more they stay the same.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,107
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Ima li neki dokument na netu gdje piše šta to sve spada u neke osnovne troškove života u CG?
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

  3. #3
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Uff teska tema.

    Kad bih rekao koliko ja I moja zena mjesecno primimo zaradu vjerovatno bi odredjeni odje zaskakali kako je to dosta I da se sa tim moze fino zivjeti.
    Sto je najbolje od svega, I ja bih se slozio sa njima prije 10 godina. Ali, kako ono rece Rambo:"poceli su progresivno prohtjevi da rastu, navikoh se ja na sapun I na zubnu pastu".

    Malo nekih kratkorocnih kredita jer ne volim da robujem na dug rok, neke sitne investicije I odma se osjeti.

    Misljenja sam da za krajnje pristojan zivot familiji sa dvoje ili troje djece treba cca 2k-2.5k mjesecno uz uslov da nema kirije I kredita.

    Pod ovim krajnje pristojan mislim da se moze nesto odvojiti za neku stednju za sitnije investicije, ljetovanje, zimovanje, djeci da se pruze vannastavne aktivnosti, da se familija zdravo hrani, da se ne gleda dje ce se sjesti popiti pice I poci na rucak ili veceru.

    Nijesam reprezentativan, jer manje vise svo moje drustvo je fakultetski obrazovano I imaju svoje firme ili imaju veoma solidna primanja (strane organizacije, banke I slicno).

    Sa druge strane vidim, nijesam slijep, da ima naroda koji tesko zivi.

    Opet, mislim da ljudi ne koriste prilike koje su im pred nosom. Ne umiju, ne znaju, nemaju ni zeru moguceg kapitala, nemaju hrabrosti, ne znam sta je problem.







    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  4. #4
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Optimalna plata je ona kad ti se pije pivo pa posaljes djecu da kupe dva umjesto jednog. I zvake za djecu normalno. I da moš knjigu ponekad kupit
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  5. #5
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Pohlepa I zelja za kvalitetnijim I ljepsim zivotom je pokretac civilizacije I nekako sam se pomirio da je prirodno da uvijek hocu vise.

    Ako sto iskreni prema sebi zakljucicete da je to kod svih slucaj. Pa kad kupis bolji automobil za pola godine se krivi vrat za onim jos boljim. Kad si pod kirijom ili zivis sa roditeljima onda je zenja da se ima stan. Kad se ima stan.... e kad bi bio trosoban, kad se ima trosoban, onda bi vikendicu na planini, ..... na moru, stan za djecu, renta, skolovanje u inostranstvu.....tome se ne nazire kraj vjerovatno.

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 31-10-17 at 18:13.

  6. #6
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Italia
    Posts
    9,396
    Thanks Thanks Given 
    2,169
    Thanks Thanks Received 
    300
    Thanked in
    184 Posts

    Default

    Istina, samo kad bi se neđe postavila osnovna granica, bilo bi lakše čeljadetu da smanji očekivanja.

    Nekako mi je još kod nas to više izraženo, 'oćemo sve preko noći.

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Na listi prosperiteta - nidje. A evo kako to izgleda na mapi prezivljavanja :

    - renta/rata za kredit 350
    - racuni 100
    - hrana i hemija 450 (i to da se stisne, ne smijem reci koliko moje domacinstvo trosi razapeli bi me )
    - gorivo 50
    - cigarete ili novine ili kladonica ili hobi 60

    Znaci 1100 eur mjesecno na osnovne potrebe.

    Mene sada zanima kako se prosjecno CG domacinstvo uklopi sa ovim neosnovnim potrebama:
    Odjeca/obuca, kvar na autu, ne daj boze lizing za auto,vrtic/knjige djeci, ne daj boze na pivo sa se izadje ili kavu, da se film pogleda ili kupi neka tehnika ili drva/extra racuni preko zime, popravke/renoviranja itd neka bude sve zajedno jos 400.

    Znaci da nista ne ustede, da jedu krtole svaki dan i da cuvaju robu i patike od habanja 1500eur im treba.

    To znaci da bi u tom slucaju prosjecna plata trebala biti makar 750. Generacija sa kojom se ja vecinski gledam od 25-35 godina a rade za platu uglavnom rade za plate od 350-500eur. I nikako mi nije jasno kako ljudi mogu da razvuku naravno pod uslovom da zive sami/s bracnim drugom a ne sa roditeljima
    Last edited by Gandalf_White; 31-10-17 at 18:39.
    One Ring to Rule them all...

  8. #8
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    885
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    135
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Pohlepa I zelja za kvalitetnijim I ljepsim zivotom je pokretac civilizacije I nekako sam se pomirio da je prirodno da uvijek hocu vise.

    Ako sto iskreni prema sebi zakljucicete da je to kod svih slucaj. Pa kad kupis bolji automobil za pola godine se krivi vrat za onim jos boljim. Kad si pod kirijom ili zivis sa roditeljima onda je zenja da se ima stan. Kad se ima stan.... e kad bi bio trosoban, kad se ima trosoban, onda bi vikendicu na planini, ..... na moru, stan za djecu, renta, skolovanje u inostranstvu.....tome se ne nazire kraj vjerovatno.

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
    Iskreni ili ne, narod je ovdje doveden na puko prezivljavanje, ako se vise i prezivljavanjem moze zvat. Prije je to postojanje samo radi postojanja, jer vecina nema da priusti sebi da zivi iole pristojno i normalno.

    Nije pohlepa to sto covjek hoce da ima normalan krov nad glavom, auto, skolovanje, zimovanje, ljetovanje, pa i vikendicu na planini i vikendicu na moru cak, zamisli to To su sve normalne stvari koje ljudi u sredjenim drustvima mogu da priuste, bez ikakvog specijalnog nadri rada, truda ili nekakvih specijalnih vjestina za koje je potreban IQ genija ili sl. Nije to nikakav luksuz i nikakva pohlepa. Pohlepa i mentalna bolest je kad korumpirana divljac koja vodi zemlju hoce vise i vise i nikad im nije dosta, sto reci za ljude koji su digli milijarde i desetine milijardi EUR odavde, a jos im nije dosta - e takvima nikad nece bit dosta jer su mentalno bolesni, a obican svijet sto trazi gore navedene stvari nije pohlepan, niti trazi sad nesto vise, ili previse.

    Sto se tice nekih prilika za mladog covjeka ovdje, da gore navedeno stvori sebi i porodici, to je samo pusta zelja i masta, ako ce da radi u okvirima zakona, posteno, korektno, fer, samo na osnovu svog znanja, rada i truda, a uz postovanje sebe i drugoga. Takav je prijetnja ovom sistemu, i poslodavcima i privredi u istom, jer se previse udaljava i krsi "standarde" domace tzv. "ekonomije". Bijase sinoc emisija kako jedan nadri-bizmismen sa sjevera tretira radnice u fabrici, i to je tipican primjer kako se kora hljeba zaradjuje kod ovdasnjih privatnika. Samo bahato i grubo prema radniku, bez postovanja osnovnih ljudskih normi i prava, sa dodatkom najgoreg psihickog terora, za smijesnu crkavicu od par stotina EUR.

  9. #9
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Planet Earth
    Posts
    7,967
    Thanks Thanks Given 
    598
    Thanks Thanks Received 
    71
    Thanked in
    46 Posts

    Default

    optimalna plata 1200
    daleko sam ispod trenutno

  10. #10
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Može li neko da okači listu namirnica koje ulaze u potrošačku korpu da se izasmijemo malo.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default










    Onaj osjecaj kad 4oroclana familija izjede 1.5kg juneceg mesa mjesecno i kilo krastavaca....

    U Etiopiji je bolja metodologija


    Last edited by Gandalf_White; 31-10-17 at 20:05.
    One Ring to Rule them all...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,944
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    178
    Thanked in
    115 Posts

    Default

    Kad sam vidio kako lako se umire, počeo sam mnogo intezivnije da ŽIVIM.

    Opet, sad kad mi je sve dobro, nastojim da ne izgubim “svijest” - kako je većini porodica koje žive od 300-500 eura mjesečno.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #13
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Može li neko da okači listu namirnica koje ulaze u potrošačku korpu da se izasmijemo malo.

    Ako ti kažem da iz Monstata poručuju da lista i broj artikala nije od presudnog značaja, već da se gledaju preporučene dnevne nutritivne vrijednosti, te se na osnovu toga u korpu na mjesečnom nivou uklapaju najjeftiniji artikli koji zadovoljavaju pomenute vrijednosti. Tako se u posljednjem obračunu došlo do zaključka da odrastao čovjek može zadovoljiti svoje dnevne potrebe skupom namirnica u iznosu od 2,01 EUR.
    The more things change, the more they stay the same.

  14. #14
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Dakle, burek, jogurt i orbit protiv šećera.
    I još i uštediš.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  15. #15
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Nisam siguran šta predstavlja sljedeća tabela

    The more things change, the more they stay the same.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Nisam siguran šta predstavlja sljedeća tabela


    Ovo ti je LUX bajo moi. To ti je ovo sto ne mora, sto sam pisao gore. Ono sto neces umrijeti ako ne budes imao Citaj sve bez voda i hrana
    One Ring to Rule them all...

  17. #17
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ova stavka od 10,80 za obrazovanje objašnjava dosta toga. Samo mi nijesu jasne ove decimale, o,80 na šta se to odnosi.
    Mada je i ex Pm pričao skoro o tome.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    Ova stavka od 10,80 za obrazovanje objašnjava dosta toga. Samo mi nijesu jasne ove decimale, o,80 na šta se to odnosi.
    Mada je i ex Pm pričao skoro o tome.

    Ma to je statistika samo. Procentualno je izracunato koliko od "prosjecne" plate covjek trosi na sta, pa se onda to steluje da bude kako nam Montstat predstavlja
    One Ring to Rule them all...

  19. #19
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Prosječna zarada bez poreza i doprinosa u septembru je, prema podacima Monstata, iznosila je 511 eura i bila je 0,4 odsto veća u odnosu na avgust.

    Prosječna zarada bez poreza i doprinosa u septembru je, prema podacima Monstata, iznosila je 511 eura i bila je 0,4 odsto veća u odnosu na avgust.

    Prosječna zarada bez poreza i doprinosa u poređenju sa istim prošlogodišnjim mjesecom porasla je dva odsto, a u odnosu na prosječnu neto zaradu u prošloj godini 2,4 odsto.
    Prosječna bruto zarada u septembru je iznosila 767 eura.
    Statističari su kazali da, ako se ima u vidu da su potrošačke cijene u septembru u odnosu na avgust zabilježile rast od 0,9 odsto, proizilazi da su realne neto zarade u istom periodu pale 0,5 odsto.


    Prosječne neto zarade u septembru su u odnosu na avgust porasle u sektorima umjetnost zabava i rekreacija 5,5 odsto, poslovanje sa nekretninama 4,4 odsto, snabdijevanje električnom energijom 3,7 odsto, vađenje ruda i kamena 3,1 odsto, usluge smještaja i ishrane 2,2 odsto, ostale uslužne djelatnosti 1,8 odsto.
    Rast je zabilježen u sektorima snabdijevanje vodom, upravljanje otpadnim vodama 1,7 odsto, saobraćaj i skladištenje 1,5 odsto, prerađivačka industrija 0,9 odsto, stručne, naučne i tehničke djelatnosti, finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja po 0,7 odsto, administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti i trgovina na veliko i malo po 0,3 odsto.
    Pad je zabilježen u sektorima poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo 5,5 odsto, informisanje i komunikacije 1,9 odsto, obrazovanje 0,8 odsto, državna uprava i odbrana 0,3 odsto, zdravstena i socijačna zaštita i građevinarstvo po 0,2 odsto.
    The more things change, the more they stay the same.

  20. #20
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,042
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Prosječna zarada .....iznosila je 511 eur. OK.
    Lica, koja su dobila status vrhunskog sportiste, primaju u ovoj godini naknadu u iznosu 998 eur.
    U rješenju, kojim je odlučeno o takvoj zaradi, propisano je da "se naknada usklađuje sa prosječnom mjesečnom neto zaradom u CG za prethodnu godinu".
    Dakle, ko laže?
    Last edited by refan; 01-11-17 at 12:33.



  21. #21
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    A vjerovatno je dvije mjesecne, a za proslu godin je vjerovatno bila prosjecna 499.

    Ne shvatajte sve bukvalno

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  22. #22
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,866
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Realno je od ulaska u NATO standard popravljen za makar 20%. To je uvidio i Telekom pa podize cijene usluga, a od Nove ce i ostali. Prosjecna plata od 600e samo sto nije.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  23. #23
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Realno je od ulaska u NATO standard popravljen za makar 20%. To je uvidio i Telekom pa podize cijene usluga, a od Nove ce i ostali. Prosjecna plata od 600e samo sto nije.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
    U ovom trenutku standard u Cg se ne razlikuje previse od standarda u Srbiji - Rumuniji - Bugarskoj i Ukrajini

    Ispred smo Kosova, BIH Albanije i Moldavije i to je to

    Jos koja godina DPS vlasti i bicemo prvi od pozadi. Lideri u integracijama, perjanica regiona

    To je kao u NK u masinskoj skoli. Radili mi neki projekat i sad najbolje iz svake srednje skole za inostranstvo. Iz Masinske nam poslali jednog od najboljih djaka. Momak ne moze recenicu da sastavi sa njegovog smjera od 23 djaka 16 nedovoljni presli na polugodje :?

    Tako je i CG lider medju zombi ekonomijama

    Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

  24. #24
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    1,456
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    27
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Misljenja sam da za krajnje pristojan zivot familiji sa dvoje ili troje djece treba cca 2k-2.5k mjesecno uz uslov da nema kirije I kredita.
    Slažem se da je ovo iznos optimalni za normalan život.
    Kod nas najveći dio plate odlazi uglavnom na hranu i rate za kredit.
    Cijene u prodavnicama su dosta visoke u odnosu na region. Kao da je sve srazmjerno iznosu srednje plate, pa se ne može reći da je standard nešto bolji.

  25. #25
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Opet, mislim da ljudi ne koriste prilike koje su im pred nosom. Ne umiju, ne znaju, nemaju ni zeru moguceg kapitala, nemaju hrabrosti, ne znam sta je problem.

    Sigurno. Sad probaj na to ukazati svakoj kasirki, taksisti, sobarici, magacioneru, konobaru... (u bečelor / master grupi) kako nemaju ništa od gore boldovanog i kako ne zaslužuju ni taj posao koji trenutno rade jer su eto nesposobni, nenamazani da iskoriste silne prilike za profesionalni napredak koje im se svakodnevno nude.
    Last edited by starwalker; 01-11-17 at 13:48.
    The more things change, the more they stay the same.

Page 1 of 12 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem Samsung a5 2017 10/10 garancija 2017 tel kupljen
    By Kala in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 1
    Last Post: 25-10-17, 22:15
  2. Mijenjam A3 2017 i j5 pro 2017 za s7duos
    By dadotg in forum Mobilni telefoni i oprema
    Replies: 4
    Last Post: 08-10-17, 16:20
  3. Život priča..
    By Raquel in forum Televizija
    Replies: 5
    Last Post: 31-03-16, 08:04
  4. Replies: 8
    Last Post: 10-02-16, 13:34

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •