Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 67

Thread: Paganski običaji

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default Paganski običaji

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Osuđujem svaku formu vandalizma, uključujući i ovu nad sviješću djece kojoj se taj paganski običaj nameće poželjnim i kul
    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Znači kad ne bi bio paganski običaj, nego recimo farbanje jaja, onda bi bilo u redu?
    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Da se razumijemo, farbanje jaja je takođe jedan od paganskih običaja transformisanih i prihvaćenih u hrišćanstvu. U tom slučaju simbolika jajeta je pripisana životu. Iako je duboko pogrešno, tom praksom se ne slavi zlo. No, znaju li pomenuta tivatska djeca šta slave halloween običajem i šta je simbolika izrezbarene bundeve i kakve to veze na kraju ima sa crnogorskom tradicijom
    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    kakve veze ima nova godina sa crnogorskom tradicijom?? da ne kamzem djeda mraz itd itd.
    ako se djeci svidja da se maskiraju meni ne smeta, nek se raduju i uzivaju. e sad takvu pricu kao tvoju ljudi pricaju kuci jer su culi od Rista a to djeca cuju jer djeca sve cuju i kad mislimo da ne cuju. iz toga slijedi ovakvo neko ponasanje rusilacki nastrojeno, jer za boga to je paganski obicaj pa to treba u korijenu unistiti dok nije zazivjelo i kosilo se staro crnogorskim obicajima.
    Quote Originally Posted by ASC View Post
    To da se slavi zlo je tvoje viđenje stvari. Oni hrišćani koji slave Halloween to ne smatraju.
    Za mene je i jedno drugo obična mitologija.

    Ako se ne pravi ili propagira konkretna šteta nekome ne smeta mi, a u mistične natprirodne negativne poslijedice ne vjerujem kapi.
    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Iskreno, iznenadio sam se ovim tvojim postom. Na "noc vjestica" obicno odemo do nekih dobrih prijatelja kojima cerka tada slavi rodjendan. Djeca se pokupe I idu po zgradi namazana po licu I traze slatkise.

    Vrate se nasmijani I puni dozivljaja.

    Ni ja ni moji prijatelji ni moja ni njihova djeca ne razmisljamo o pozadini tog "praznika", dovoljno nam je to sto je djeci zabavno I sto to pamte I prepricavaju ko lijepu uspomenu. A ko gleda pravovjernost kod svih obicaja neka gleda, samo neka nas ostale ostavi na miru.

    Ako cemo pravo I krsna slava je bio nacin da mnogobosci na ovim prostorima prihvate hriscanstvo, jer se dozvolilo da se nastavi slavljenje porodicnog kulta u nekoj drugoj formi. Mislim, kad pricamo o paganstvu.

    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
    Nastavak diskusije
    The more things change, the more they stay the same.

  2. #2
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    kakve veze ima nova godina sa crnogorskom tradicijom?? da ne kamzem djeda mraz itd itd.
    ako se djeci svidja da se maskiraju meni ne smeta, nek se raduju i uzivaju. e sad takvu pricu kao tvoju ljudi pricaju kuci jer su culi od Rista a to djeca cuju jer djeca sve cuju i kad mislimo da ne cuju. iz toga slijedi ovakvo neko ponasanje rusilacki nastrojeno, jer za boga to je paganski obicaj pa to treba u korijenu unistiti dok nije zazivjelo i kosilo se staro crnogorskim obicajima.
    Lepetanac, ostavi se te vjerske netrpeljivosti. Istu ovu priču ćeš čuti i od Pape Franje

    Vatikan pozvao katolike diljem svijeta – bojkotu Noći vještica, Halloweenu, koji je zadnjih nekoliko godina kao uvozni marketinški blagdan iz Amerike preplavio škole, vrtiće i kafiće.


    – Noć vještica okarakterizirana je kao opasni antikršćanski praznik, proslava straha i smrti. Dubljenje bundeva, maskiranje i razne vrste zabava u ovoj noći vidljiv su znak da se Halloween sve više širi i u našim krajevima. Naziv Holywin (svetost pobjeđuje) – to je poziv svim kršćanima, osobito mladima, da te noći budu posvećeni onome što je njihovo, a to je bdjenje u zajedništvu sa svetima – objašnjavaju u Crkvi.

    Malo jasnije?

    Istraži sam šta predstavlja Nova godina


    Quote Originally Posted by ASC View Post
    To da se slavi zlo je tvoje viđenje stvari.
    Koje se poklapa sa stajalištem svih hrišćanskih autoriteta.

    Oni hrišćani koji slave Halloween to ne smatraju.
    Hrišćani* ne slave Halloween.

    * Znak istinskoga hrišćanina jest ljubav i poslušnost Božjoj Riječi (1. Jovanova 2,4; 1. Jovanova 2,10).
    The more things change, the more they stay the same.

  3. #3
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Istu ovu priču ćeš čuti i od Pape Franje

    Vatikan pozvao katolike diljem svijeta – bojkotu Noći vještica, Halloweenu, koji je zadnjih nekoliko godina kao uvozni marketinški blagdan iz Amerike preplavio škole, vrtiće i kafiće.


    – Noć vještica okarakterizirana je kao opasni antikršćanski praznik, proslava straha i smrti. Dubljenje bundeva, maskiranje i razne vrste zabava u ovoj noći vidljiv su znak da se Halloween sve više širi i u našim krajevima. Naziv Holywin (svetost pobjeđuje) – to je poziv svim kršćanima, osobito mladima, da te noći budu posvećeni onome što je njihovo, a to je bdjenje u zajedništvu sa svetima – objašnjavaju u Crkvi.

    Malo jasnije?
    Ali je ok farbati jaja ...plivati za krst...paliti svijece za mrtve i zive ... nosti hranu na grob... prekrivati glavu maramom... itd...itd.?
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  4. #4
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Ni ja ni moji prijatelji ni moja ni njihova djeca ne razmisljamo o pozadini tog "praznika", dovoljno nam je to sto je djeci zabavno I sto to pamte I prepricavaju ko lijepu uspomenu. A ko gleda pravovjernost kod svih obicaja neka gleda, samo neka nas ostale ostavi na miru.
    Ne osuđujem odluke drugih ljudi, samo u ovom slučaju smatram da je obaveza prema djeci, ako već guštaju u prazniku smrti, da znaju i njegovu punu simboliku

    [Ako cemo pravo I krsna slava je bio nacin da mnogobosci na ovim prostorima prihvate hriscanstvo, jer se dozvolilo da se nastavi slavljenje porodicnog kulta u nekoj drugoj formi. Mislim, kad pricamo o paganstvu.
    Upravo tako, nema nikave veze s jevanđeljem i Hristovim učenjem. A vidimo i čemu je dovela ta praksa
    The more things change, the more they stay the same.

  5. #5
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Mrzim kad napisem post od kilometar pa mi internet zasteka.

    Jel to rekao Franjo ili Risto meni nema razlike, rezultat je isti. Nema kod mene vjerske netrpeljivosti vjeruj mi, nego suprotno.
    Da nijesu djaoli usli u tu djecu dok su rezbaril, jel ih trebalo povest poslije toga na prociscavanje. Ili su djeca uzivala radeci nesto kreativno, mada vjerujem da su i ova sto su rusili isto toliko uzivali.

    Dokle god ima stavova kao tvojih, vjeruj mi bice i ovoga, rusilacki nastrojene djece koji su culi da to ne valja.

    Ja sam se maskirao i isao sa komsijskon djecom ima i preko 30 godina i tada se to radilo. Bar odje kod bas, pa to niko nije smatrao paganskim obicajem nego smo dobijali slatkise, sitan novac itd.

    Uvijek je toga bilo samo sto je sada to podignuto na veci nivo, tj vise se reklamira i vece se zurke prave .



    Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  6. #6
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tattoo View Post
    Ali je ok farbati jaja ...plivati za krst...paliti svijece za mrtve i zive ... nosti hranu na grob... prekrivati glavu maramom... itd...itd.?
    Баш безвезе, тако русИШ...

  7. #7
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Lepetanac, ostavi se te vjerske netrpeljivosti. Istu ovu priču ćeš čuti i od Pape Franja

    Hrišćani* ne slave Halloween.

    * Znak istinskoga hrišćanina jest ljubav i poslušnost Božjoj Riječi (1. Jovanova 2,4; 1. Jovanova 2,10).
    Hriscani ne trebali da mnogi toga rade, pa rade.



    "Žene treba da se oblače skromno, prigodno i pošteno, bez kičastih ukrasa, zlata i perli" (Prva poslanica Timoteju)

    Masturbacija?? Nikako!!!!


    "Izbegavajte blud. Sve što čovek radi van tela je greh spram tela." (Prva poslanica Korinćanima)

    Nemojte zene gledat sa nekim primislima

    "Svako ko je pogledao ženu sa požudom je samim tim već imao seks sa njom u svom srcu." (Jevanđelje po Mateju)

    Nemojte dje otkrivene glave no se zamotajte dobro

    "I Mojsije reče svojim sinovima Aronu, Eleazaru i Itamaru da ne otkrivaju glave, da ne paraju odeću da ne bi umrli i da ne bi izazvali bes Gospoda." (Stari zavet)

    Zene da ne progovaraju u crkvi

    "Neka žene ćute u crkvi jer one moraju biti poslušne prema zakonu." (Prva poslanica Korinćanima)

    Nemoj koja muza skota da ostavi


    "Žena ne sme da ostavi svog muža (ali ako ga ostavi mora ostati neudata), a muž ne sme ostaviti svoju ženu." (Prva poslanica Korinćanima)

    Nemoj ko rakove skoljke I slicno da je jeo


    "Sve što nema peraja i škrge, a živi u morima i rekama, nakazno je i ne treba se jesti." (Stari zavet)

    Da ne pricamo sad o zabrani brijanja, skracivanja kose sa strane, seksu prije braka itd. itd.

    Prosto ne vjerujem da ti je argument poslusnost bozjoj rijeci. Moze li drustvo da ima svoje obicaje I zabavu ili treba da pitamo vjerske velikodostojnike smijemo li prije no sto djecu pustimo da uzivaju?



    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  8. #8
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da ne kazem - GypsyeSH
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  9. #9
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tattoo View Post
    da ne kazem - GypsyeSH
    О,спикаш нациш.

    Ајде.

  10. #10
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Najjače pravoslavni hejteri a ovi moderni mozgovi imadoše ubit, zaklat samo radi jedne riječi 'paganski'. Isto ka da ih u goozicu ubode. A taj što ruši i lomi, ruši i lomi sve, samo ako mu može bit.

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  11. #11
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Lepetanac, ostavi se te vjerske netrpeljivosti. Istu ovu priču ćeš čuti i od Pape Franje

    Vatikan pozvao katolike diljem svijeta – bojkotu Noći vještica, Halloweenu, koji je zadnjih nekoliko godina kao uvozni marketinški blagdan iz Amerike preplavio škole, vrtiće i kafiće.


    – Noć vještica okarakterizirana je kao opasni antikršćanski praznik, proslava straha i smrti. Dubljenje bundeva, maskiranje i razne vrste zabava u ovoj noći vidljiv su znak da se Halloween sve više širi i u našim krajevima. Naziv Holywin (svetost pobjeđuje) – to je poziv svim kršćanima, osobito mladima, da te noći budu posvećeni onome što je njihovo, a to je bdjenje u zajedništvu sa svetima – objašnjavaju u Crkvi.

    Malo jasnije?

    Istraži sam šta predstavlja Nova godina

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    To da se slavi zlo je tvoje viđenje stvari.
    .
    Koje se poklapa sa stajalištem svih hrišćanskih autoriteta.

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    Oni hrišćani koji slave Halloween to ne smatraju
    Hrišćani* ne slave Halloween.

    * Znak istinskoga hrišćanina jest ljubav i poslušnost Božjoj Riječi (1. Jovanova 2,4; 1. Jovanova 2,10).
    No true Scotsman

    Evo je kimmi lijepo ilustrovao da hrišćani rade mnogo štošta što ne bi trebali pa ih se i dalje smatraju hrišćanima.

    Na kraju krajeva, reagovanja "autoriteta" koje si postavio su isprovocirana upravo time što hrišćani praktikuju paganski običaj.
    Ne bi se oglašavali radi afričkih plemena koja inače praktikuju šamanizam pa su riješili da usvoje halloween.
    Last edited by ASC; 30-10-17 at 16:42.

  12. #12
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tattoo View Post
    Ali je ok farbati jaja ...plivati za krst...paliti svijece za mrtve i zive ... nosti hranu na grob... prekrivati glavu maramom... itd...itd.?
    Ta izvitoperena hrišćanska praksa nema uporište u Riječi, dio je tradicije ovog naroda, zasnovane na apsolutno pogrešnim vrijednostima.

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    Jel to rekao Franjo ili Risto meni nema razlike, rezultat je isti. Nema kod mene vjerske netrpeljivosti vjeruj mi, nego suprotno.
    Da nijesu djaoli usli u tu djecu dok su rezbaril, jel ih trebalo povest poslije toga na prociscavanje. Ili su djeca uzivala radeci nesto kreativno, mada vjerujem da su i ova sto su rusili isto toliko uzivali
    Reakcija nije na spiritualnom nivou, više je sa stanovišta etike i morala... Ne zagovaram zabrane, već jasnu prezentaciju stvari.

    Dokle god ima stavova kao tvojih, vjeruj mi bice i ovoga, rusilacki nastrojene djece koji su culi da to ne valja.
    Stav naspram odgoja. Ukoliko svoje dijete opremiš vrijednostima, nevaljali stav nekog tamo starwalkera s CdM-a ga ne može i nikad neće navesti na vandalističke ideje. Ako proširiš vidike i ukopčaš da u današnjem društvu odsustvo ličnih i društvenih moralnih normi, sva površnost i ispraznost, bezakonje... čini CG jednom velikom primitivnom sredinom gdje nije potreban niti jedan stav koji odudara od ustaljenih normi - da bi nastao lom i devastacija.

    Ja sam se maskirao i isao sa komsijskon djecom ima i preko 30 godina i tada se to radilo. Bar odje kod bas, pa to niko nije smatrao paganskim obicajem nego smo dobijali slatkise, sitan novac itd.
    Da si pitao katoličkog ili pravoslavnog popa, odgovor bi bio da se i Juda prodao sa sitan novac

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Hriscani ne trebali da mnogi toga rade, pa rade.
    Ko je bez grijeha, neka prvi baci kamen. Idi i ne griješi više.

    Prosto ne vjerujem da ti je argument poslusnost bozjoj rijeci. Moze li drustvo da ima svoje obicaje I zabavu?
    Apsolutno da. Čovjek ima slobodnu volju i pravo da uživa u svemu što mu pričinjava zadovoljstvo. Takođe, ima obavezu da preuzme odgovornost za svoja djela i u konkretnom slučaju objasni djetetu korijene i simboliku.. običaja kako bi ono samo odlučilo pronalazi li zabavnim ili odbojnim praksu slavljenja smrti. To je sva filozofija

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    No true Scotsman

    Evo je kimmi lijepo ilustrovao da hrišćani rade mnogo štošta što ne bi trebali pa ih se i dalje smatraju hrišćanima.
    Jeste, prelijepo je ilustrovao. Smatrati se hrišćninom i biti hrišćanin su dva univerzuma

    Na kraju krajeva, reagovanja "autoriteta" koje si postavio su isprovocirana upravo time što hrišćani praktikuju paganski običaj.
    Ne bi se oglašavali radi afričkih plemena koja inače praktikuju šamanizam pa su riješili da usvoje halloween.
    Pravoslavci i katolici praktikuju paganske običaji, svako na svoj nači, zavisno od uticaja. Ali, s njima ne prestaje hrišćanstvo. Ono je mnogo širi pojam i obuhvata mnoge druge zajednce koje s prvima ne dijele tu praksu
    Last edited by starwalker; 30-10-17 at 17:00.
    The more things change, the more they stay the same.

  13. #13
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,711
    Thanks Thanks Given 
    1,471
    Thanks Thanks Received 
    4,351
    Thanked in
    1,680 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    Jeste, prelijepo je ilustrovao. Smatrati se hrišćninom i biti hrišćanin su dva univerzuma
    A ko to ima pravo da određuje ko je pravi hrišćanin a ko nije?

  14. #14
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    A ko to ima pravo da određuje ko je pravi hrišćanin a ko nije?
    Čovjek svakako ne.
    The more things change, the more they stay the same.

  15. #15
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Hocemo li na ovoj temi pisati i o bozicu, novoj godini, uskrsu itd...

    Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  16. #16
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vidim da su ovdje neki prilicno dobro upoznati sa prevarama kojima se Lucifer uvukao u hriscanstvo i zarobio mozda i za drugu(vjecnu) smrt mnoge do kojih istina nije mogla da dodje. Zasto se onda precutkuju ovako vazne stvari? Ne moze se jednom gu.icom $edjet na dvije stolice. Koga se bojite?
    Isus je rekao da ko prizna Njega pred ljudima i On ce njih pred Ocem, a ko se odrekne Njega i on njih nece poznat.
    Vi izgleda kao da nijeste svjesni da je pred vama izbor za ili protiv?!
    Vjerujete li vi u zivoga Boga ili dozivljavate religiju kao tradiciju?

  17. #17
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja u BADNJAK ojdok. Jes paganski al drma
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  18. #18
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Budva
    Posts
    13,720
    Thanks Thanks Given 
    1,468
    Thanks Thanks Received 
    4,882
    Thanked in
    2,291 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Xerxes View Post
    Ja u BADNJAK ojdok. Jes paganski al drma
    Taman...

    Sent from my 5025D using Tapatalk

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Halloween u originaloj tradiciji je kao zadušnice. Ali se tranforimisalo kao tradicija u USA u nesto sto je interesantno sa psihoanaliticke strane.

    Intrigantno je da se slična stvar može naći skoro svugdje. Maskenbali kod nas na primorju, neke tradicije koje su ostale od dana Venecije u kojoj je to bilo vrlo popularno. A i drugi narodi imaju slicne stvari.


    Gledam ođe zadnjih 10 godina taj Hroror elemenat, intrigantno je to kako ljudi bivaju inspirisani tim strahom i zlom.


    Ja sam pokušavao da razgovaram sa ljudima o tome, ali bez uspješno do bilo koje dubine. Kao da je to neka nesvjesna strana, isto ka u nas kad ljudi su pitani za tako neke tradicije.


    Kako god čini se da je ljudima lakše kad ispolje taj dan te neke energije i dozvole im u sebe da se manifestuju.


    Mora bit tako nekakav razlog jer drugačije nema objašnjenja. Ko bi uživa u tome?!
    Last edited by Ego_and_his_own; 30-10-17 at 20:02.

  20. #20
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tattoo View Post
    Ali je ok farbati jaja ...plivati za krst...paliti svijece za mrtve i zive ... nosti hranu na grob... prekrivati glavu maramom... itd...itd.?
    I omiljena disciplina pravoslavaca na ovim našim područjima

    Paljenje badnjaka
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  21. #21
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ASC View Post
    A ko to ima pravo da određuje ko je pravi hrišćanin a ko nije?
    Svako ko je pročitao "dobru" Knjigu
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  22. #22
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,740
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Spaljivanje one maske u Kotor ?

    APPROVED!!!
    ... to ja znam jer je mene brat u Italiju !

  23. #23
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Hriscani ne trebali da mnogi toga rade, pa rade.
    .
    .
    .
    Čisto radi korektnosti i drugih koji čitaju, dakle bez prebacivanja; sve citirano stoji, i sve je to kako treba, ukoliko, čovjek stremi onom duhovnom, odnosno Bogu. Dakle, sve što je napisano u NZ se odnosi na ono što nas dovodi do Boga. U suprotnom, nije obavezno, makar ne danas je li, znači, svak prema svojem nahođenju. Ko hoće hoće, ko neće, ne mora. Niti pridržavanje običaja čini nekog većim Hrišćaninom, ali ni manjim, već se gledaju druge stvari. Sve one koje zanima tuđ tanjir, osujećuje pokajani razbojnik na krstu koji je prvi zadobio Raj.
    Običaj farbanja jaja za Vaskrs, potiče od poklonjenog jajeta ofarbanog u simvoličnu crvenu boju caru, koji je potom prešao u Hrišćanstvo, i kao takvo ima svoju simboliku, odnosno hrišćansku pozadinu. Božić i nalaganje badnjaka jeste praznik koji simovlizuje prelazak iz poklonjenja ognju živom Bogu, itd itd... Dakle kao takvi, ti običaji imaju vrijednost za Hrišćane, ali naravno nijesu obavezni.
    Priča za Helovin, je priča o prazniku koji kod nas odgovara Zadušnicama, koji je samo extra komercijalizovan, i time je izgubio svoj smisao, kao 8 mart sa kupovanjem karanfila itd. Interakcija medija je učinila da praznik preraste u veličanje marifetluka, ili svega onoga što je suprotno od mira, radosti, vrlina itsl. Kao i u svemu do ljudi je, nije do običaja.
    Stav je, da svaki praznik, i sve ono čemu se ljudi raduju, treba učestvovati, sve je dobro dok se radost dijeli.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  24. #24
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ulix View Post
    ....................
    .
    .
    Stav je, da svaki praznik, i sve ono čemu se ljudi raduju, treba učestvovati, sve je dobro dok se radost dijeli.
    Upravo tako!




    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

  25. #25
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Naravno, sa druge strane, postiže se efekat obesmišljavanja praznika, dovođenja u apsurd, recimo, neki ljudi i mogu podnijeti da postoji Bog, ali recimo, rijetko ko će priznati da postoji Đavo.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •