Results 1 to 20 of 20

Thread: Afera Agrokor - slom trgovačkog carstva

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default Afera Agrokor - slom trgovačkog carstva






    ___________


    The more things change, the more they stay the same.

  2. #2
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    Preneseno sa topika 'Iz raznih novina'

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Ako ostavimo sa strane medijski senzacionalizam, postoji i druga strana priče. U aprilu je Agrokor praktično nacionalizovan od strane Vlade Hrvatske kroz usvajanje zakona o vanrednoj upravi, Lex Agrokor. Todorić jeste imao zabrinjavajuće stanje u finansijama, dobrim dijelom i zbog akvizicije Mercatora, ali upitno je da li se taj "sistemski rizik" (kako je definisan) mogao i može rješavati kroz "zamrzavanje" i obustave naplata. Primjera radi, već su kompanije kćerke izgubile dobar dio tržišne vrijednosti zbog nemogućnosti korišćenja sinergija sa drugim kompanijama članicama Agrokora. Nego, da ne zamaram sa tom temom koja rijetko koga na ovom forumu interesuje, iako u CG posluju Ledo, Super Kartica, Mercator CG-Idea, koje su ćerke kompanije Agrokora i zapošljavaju trocifreni broj crnogorskih radnika.

    Inače, Privredni sud Crne Gore odbio je priznavanje Lex Agrokora u Crnoj Gori.
    https://www.cdm.me/ekonomija/privred...jeve-agrokora/
    Privredni sud Crne Gore odbio je zahtjev hrvatskog Agrokora za priznanje izvanredne uprave koja se vodi u ovom koncernu kao glavnog stranog postupka u našoj državi jer to, kako je ocijenjeno, nije u skladu sa odredbama crnogorskog zakona o stečaju.

    Rješenjem suda koje je donijeto juče, a u koje su Dnevne novine imale uvid, odbijen je i zahtjev da se kao strani predstavnik prizna upravnik Ante Ramljak, te da se zabrani pokretanje novih i nastavak započetih sudskih postupaka.
    Nijesu prihvaćeni ni zahtjevi koji se odnose na zabranu prinudnog izvršenja i prenosa i drugog raspolaganja imovinom Agrokora i njegovih povezanih i zavisnih privrednih društava.
    “Sud je odbio zahtjev da se zabrani prinudno izvršenje nad udjelima koje Agrokor koncern ima u privrednim društvima u Crnoj Gori i to Ledo Podgorica i Super kartica Podgorica i odbio je da se imovina ovih društava povjeri na upravljanje i prodaju stranom predstavniku Antu Ramljaku”, rečeno je Dnevnim novinama u Privrednom sudu.
    Postupak izvanredne uprave koji je otvoren nad Agrokorom u aprilu ove godine, shodno Zakonu o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za Republiku Hrvatsku, nije, kako je ocijenio Privredni sud, strani postupak koji se može priznati u Crnoj Gori.
    “Nijesu ispunjeni uslovi za priznanje stranog postupka u skladu sa odredbama koje se odnose na međunarodni stečaj koji je uređen Zakonom o stečaju Crne Gore. Da bi se priznao strani postupak u Crnoj Gori zakon, između ostalog, predviđa da taj postupak mora imati za cilj kolektivno namirenje povjerilaca putem reorganizacije, bankrotstva ili likvidacije i da se sprovodi u stranoj državi u skladu sa propisom kojim se uređuje insolventnost”, kaže se u rješenju koji potpisuje predsjednik Privrednog suda Blažo Jovanić.
    ....


    Quote Originally Posted by goozica View Post
    ne treba nikome medijski senzacionalizam da bi se vidjelo dugogodisnje "surovanje" s vlastima, s koljena na koljeno. ko god mu se zamjerio, on je stvarao konkurenciju. pokupovao je sve sto je mogao. kome se daje kredit od 600 miliona eura... nista ni kod nas nije drugacije, padali su odje jedan po jedan, samo mi spram ovoga izgledaju mnogo manji.
    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Nemam namjeru da branim imperiju Todorica, ali mi se ne dopadaju mediji koji sada prate hapsenje, objavljuju slike njihovih vila i bogatstva, a pri tome ti isti mediji su bili pod Todorovicevim sponzostvima dugi niz godina. Ja tu ne vidim nista drugo do senzacionalizma za siroke narodne mase...
    Agrokor je bio ogroman konzorcijum, sa svojim dobrim i losim stranama. Rezultati koje su stvorili bili su dovoljni da dobiju kredit od 1.1 milijarde eura, i to od samo jedne banke. Ta banka im sigurno nije dala novac jer se pater familiasu zamjerio neko, pa je htio da kupi kompaniju X da bi stvorio konkurenciju. Stvari funkcionisu drugacije...
    Bilo kako bilo, sada su svi u problemima, od pater familiasa, banaka, drzave Hrvatske, kompanija kcerki, drzava u kojima te kompanije posluju, dobavljaca itd. Sve to mnogo podsjeca na slucaj Parmalata u Italiji.
    The more things change, the more they stay the same.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,955
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    hvala
    covjek ima i svoj blog https://www.ivicatodoric.hr/

    ocu kod nas ovako mudate novinare i vijesti


  4. #4
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Grcka preko noci pade u krizu onomad, jer je neko odjednom otkrio da se mulja sa izvjestajima. Isto i sa ovima, kao 'slucajno' otkrili su da se fingiraju izvjestaji. Ko zna kakve su igre iza ovoga, mi obicni smrtnici nikad necemo znat.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  5. #5
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Možda se Todorić liječi u Beograd

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk

  6. #6
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    The more things change, the more they stay the same.

  7. #7
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,955
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Možda se Todorić liječi u Beograd

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
    Otisao je u london da trazi azil po uzoru na jednog hrvata koji je ubio zenu pa je u uk rekao da su mu u cro ugrozena ljudska prava



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    nothing comes from violence and nothing ever could

  8. #8
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,955
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    Aerodrom “Franjo Tuđman” u Zagrebu okupirale su novinarske ekipe, a kako javlja “Slobodna Dalmacije”, očekuje se dolazak najtraženijeg Hrvata – Ivice Todorića.

    Todorić je osumnjičen da je dionice Agrokora za sebe kupio novcem samog Agrokora i drugih firmi iz sastava koncerna.
    Otkup deonica Agrokora od EBRD-a, jedna je od glavnih tačaka koje Ivici Todoriću zagrebačko Županijsko državno tužilaštvo stavlja na teret, a prema njihovim optužbama Todorić se u procesu otkupa deonica okoristio za 758.6 miliona kuna – odnosno oko 100 miliojna eura, podsjeća hrvatski medij.
    Osim Ivice Todorića, prema sumnjama tužilaštva u slučaj su umješani i njegov sin, član Uprave i predsjednik Nadzornog odbora Agrokora, Ante Todorić, zatim članovi Uprave Tomislav Lučić, Damir Kuštrak i Hrvoje Balent, Piruška Canjuga, Alojzije Pandžić i Ivica Sertić.
    Poslednji osumnjičeni, od ukupno 12 uhapšenih, u slučaju Agrokor ispitani su juče kasno poslepodne u Županijskom državnom tužilaštvu
    Županijsko državno tužilaštvo koje je s policijom u akciju hapšenja krenulo u ponedjeljak ujutro ima rok od 48 sati za podnošenje naloga za određivanje istražnog zatvora.

    Sudija nakon toga određuje termin na kojem će se u prisustvu osumnjičenih o tome odlučivati.
    Advokati osumnjičenih u slučaju Agrokor uglavnom su sigurni da će tužilaštvo za njihove klijente zatražiti istražni zatvor.
    Uz Ivicu Todorića i njegove sinove Antu i Ivana, koji nisu u Hrvatskoj, u slučaju Agrokor su osumnjičeni i juče uhapšeni Alojzije Pandžić, Damir Kuštrak, Hrvoje Balent, Ivica Crnjac, Olivio Diskordia, Marijan Alagušić, Sanja Hrstić, Mislav Galić, Tomislav Lučić, Piruška Canjuga, Ljerka Puljić i Ivica Sertić. Svi su bili članovi uprave ili nadzornog odbora u Agrokoru, dok su Diskordija i Hrstić zaposleni u revizorskoj kući Bejker Tili koja je radila revizorske izvještaje za Agrokor.
    Stariji Todorićev sin nazvao je policiju i najavio kad se vraća u Hrvatsku, piše “Slobodna Dalmacija”.


    https://www.cdm.me/svijet/ex-yu/hrva...aferi-agrokor/

  9. #9
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Lex Agrokor odbijen i u Srbiji!

    "Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da se Lex Agrokor, zakon na osnovu kojeg je hrvatska vlada uvela prinudnu upravu u Agrokoru, neće primenjivati u Srbiji gde posluje nekoliko firmi tog koncerna."

    http://rs.n1info.com/a335871/Biznis/Ante-Ramnjak-u-Beogradu.html
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  10. #10
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Nikšić
    Posts
    6,270
    Thanks Thanks Given 
    2,332
    Thanks Thanks Received 
    2,094
    Thanked in
    945 Posts

    Default

    Hrvatski Jutarnji list piše da se na ručku Vladimira Putina i Kolinde Grabar Kitarović odigrao vrlo zanimljiv razgovor o dugovima Agrokora ruskoj Sberbanci.

    Nakon što je prvi čovjek Sberbanke Putinu rekao da godišnje zarađuju 12 do 13 milijardi eura, ruski predsjednik se nasmija i rekao: “Koja škrtica, a problem mu je jedna milijarda”.

    Najprij su ruski mediji otkrili da je na zajedničkom ručku s Vladimirom Putinom i Kolindom Grabar-Kitarović bio i prvi čovjek Sberbanke Herman Gref, da bi se doznalo i da je predsjednik Ruske Federacije u jednom trenutku lično upitao direktora Sberbanke koliko iznosi dug Agrokora prema ruskim bankama, javlja Jutarnji list.

    „1,1 milijardi eura“, odgovorio je čelnik Sberbanke Gref. „A koliko godišnje zarađuje Sberbanka?“, upitao ga je Putin, znajući jasno odgovor na to pitanje.

    "Nakon što je Gref rekao Putinu da je riječ o 12 do 13 milijardi eura, ruski predsjednik se nasmijao i rekao: „Koja škrtica, a problem mu je jedna milijarda“. Putin se netom kasnije obratio hrvatskom i ruskom izaslanstvu: „Pa u čemu je problem, riješite to odmah“.

    Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je da je spremna da posreduje u rješavanju krize između Agrokora i njegovih ruskih povjerilaca.

    „Naravno, lično ne učestvujem u rješavanju tog pitanja i ne mogu pregovarati u procesima kako će se to riješiti, ali spremna sam posredovati kako god mogu u razgovorima između Sberbanke i ovlašćenih institucija koje to rješavaju“, izjavila je Grabar-Kitarović, koja se ranije ove nedjelje sastala i s ruskim premijerom Medvedevom, a danas završava posjetu Rusiji.


    http://investitor.me/2017/10/20/puti...okorovog-duga/
    "Anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac"

  11. #11
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default


    "Ja nisam čovjek koji bježi od odgovornosti, već sam rekao da ako odgovornost postoji, a ja sam uvjeren da je nema, ona je isključivo moja. No, kao čovjek kojem su teško povrijeđena ljudska prava sa svojim odvjetničkim timom prikupljam dokaze i činjenice kako bih se mogao suprotstaviti lažima iz kaznene prijave i obraniti i sebe i moje suradnike od političkog progona kojem je cilj zataškati činjenicu da je upravo politika otela privatno vlasništvo u kojemu danas caruje bezvlašće i stvarni kriminal.

    Više od 10 mjeseci svjedočim nevjerojatnom političkom progonu mene i mojih suradnika od strane političkih elita. Te iste političke strukture znaju da sam ja konzervativni demokršćanin i svjesni su, kad im se i politički suprotstavim, da će izgubiti svoje privilegije i nestati s političke scene. U ovom trenutku prikupljam činjenice kojima dokazujem da je projekt rušenja Agrokora stvoren u sprezi između hrvatske političke elite i stranih lešinarskih fondova.
    Kako bi prikrili svoje namjere, dio političkih struktura, kao i njihovi partneri koji su našli politički i ekonomski interes u propadanju najveće hrvatske kompanije, svoj izgovor traže u navodnim kriminalnim radnjama ljudi koji su radom kroz desetljeća stvorili Agrokor.

    Da bi me spriječili u prikupljanju dokaza i dokumentacije protiv njih osobno, brzopleto su sastavili sramotnu kaznenu prijavu kako bi me pritvorili. Čim završim prikupljanje relevantnih dokaza vraćam se u Hrvatsku kako bih se suprotstavio zajedničkom zločinačkom pothvatu dijela političkih elita i njihovih pomoćnika koji se sakrivaju iza institucija države."

    Izvor: https://www.ivicatodoric.hr/blog/novosti/za-javnost

    U medjuvremenu se spekulise da je Kostic zainteresovan za kupovinu jednog od znacajnijih aseta Agrokora, Mercatora S u Srbiji.
    http://rs.n1info.com/a336574/Biznis/...-Merkator.html

    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  12. #12
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    The more things change, the more they stay the same.

  13. #13
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,955
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    kako su se nakrali lijepo... oce li ponijet za pod onu plocu koju milijardu


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    nothing comes from violence and nothing ever could

  14. #14
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    The more things change, the more they stay the same.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Todoric se jutros predao britanskoj policiji:
    http://www.index.hr/Vijesti/clanak/z...i/1006001.aspx

    Danas je nezvanicno odbijen Lex Agrokor u Sloveniji:
    https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/n...e-velja/437198
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  16. #16
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    i travel light
    Posts
    15,149
    Thanks Thanks Given 
    2,060
    Thanks Thanks Received 
    3,112
    Thanked in
    1,723 Posts

    Default

    but if you wanna find hell with me, i can show you what it's like, till you're bleeding

  17. #17
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    877
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    You can run but you can’t hide!

  18. #18
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,279
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default



    Ante Ramljak otkrio je kako je trošak svih savjetnika u cijelom ovom postupku 58 milijuna eura, a plaćaju ih vjerovnici. Ovisno o duljini postupka iznos može narasti do 69 milijuna eura.

    Da su prošli pravi tečaj ugrađivanja moglo je to dobaciti i do 100 mil.
    The more things change, the more they stay the same.

  19. #19
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    39,955
    Thanks Thanks Given 
    3,938
    Thanks Thanks Received 
    6,446
    Thanked in
    3,087 Posts

    Default

    kakva kondicija

  20. #20
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    100.000 funti kaucija? Pa on je upravljao kompanijama koje su zajedno sa Mercatorom imale promet oko 7 milijardi eura, tako da mu kaucija od 100.000 dodje kao obicnom gradjaninu 0.1 euro .
    Inace, Miskovic (Delta) je za relativno manju pronevjeru platio kauciju u iznosu od 12 miliona eura..
    _________
    Priopćenje za javnost, 7. novembar 2017

    Kao što sam već javno izrekao, nisam se skrivao, moja su adresa te osobni i kontakti mojih odvjetnika vlastima poznate još od 10. listopada. Te sam podatke osobno dostavio nadležnim institucijama i čekao da me pozovu. Sud, čijem sam se pozivu odazvao čiste savjesti, je sagledao sve argumente obiju strana i odlučio da sam slobodan čovjek. Sudskoj se odluci veselim, no kao odgovoran čovjek ne mogu je i ne želim komentirati. U Londonu sam jer su mi teško povrijeđena ljudska prava i ugrožena elementarna pravna sigurnost i imam svako pravo boriti se protiv laži i konstrukcija kojima me se želi prikazati kao čovjeka koji je u teškoj opreci sa pozitivnim zakonima moje države. To nije tako, i to ću dokazati.
    Neću dopustiti da me se političkim dekretom osudi bez suđenja kao i da me se ušutka jer moj govor očito smeta onima koji su mi oduzeli vlasništvo. Itekako ću govoriti, jer je sloboda govora jedno od temeljnih ljudskih prva ma koliko nekome smetala istina . Ovim bih putem posebno želio zahvaliti svim medijskim kućama čiji su predstavnici danas cijeli dan, unatoč lošem vremenu, bili pred zgradom suda kako bi javnost izvijestili o sudskoj odluci. Naravno, zahvaljujem i svima koji su izvještavali o ovom događaju a nisu stigli poslati svoje dopisnike. Javni je govor, pa bio on ponekad i kritika, stup svakog demokratskog društva i nitko ga nema pravo ograničavati.
    Last edited by AltaMarea88; 09-11-17 at 14:07.
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Trgovački lanci | poslovna politika i odnos prema kupcima
    By starwalker in forum Društvena hronika
    Replies: 4578
    Last Post: 22-03-24, 10:45
  2. Izgradnja i obnova carstva
    By metuzalem in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 10
    Last Post: 12-11-12, 11:43
  3. Izgradnja i obnova carstva…
    By metuzalem in forum Književnost i lingvistika
    Replies: 4
    Last Post: 23-07-10, 14:57
  4. T-slom?
    By MisterNo in forum Ekonomija
    Replies: 2
    Last Post: 01-03-10, 21:41
  5. Je li ko trgova odje?
    By autodijagnostika in forum Ostali oglasi
    Replies: 3
    Last Post: 17-10-08, 13:42

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •