Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 51 to 75 of 213

Thread: Crkva vs Bog

  1. #51
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    To lako moze bit virus. laze te da radi sve ko sat (jer ti beznaš kako radi sat) a u pozadini ima backdoor i koristi te za DDoS napade na druge.

    Masu ljudi ima takvih. Pisu nebitne stvari ko corrupted memory dump iz kojih nista ne mozes zakljucit. A uopste im aplikacije ne rade kako treba ne obradjuju inpute i ne daju outpute...
    Last edited by Ego_and_his_own; 13-10-17 at 20:26.

  2. #52
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,661
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default Crkva vs Bog

    Sa praktične strane crkva je neophodna. Hristovo učenje samo od sebe ne bi opstalo. Potreban je neko da učenje veže za ljude. Iz više razloga. Nisu svi iste pameti da shvate učenje, geografski učenje nema krila no ga mora neko prenijeti, mnogima je učenje potrebno jer ne mogu sami da stoje, vidljivost... Puno je razloga. Zato se kaže da je crkva nevjesta Hristova. Samo zajedno mogu doći do ljudi. Zato i ta zamjena teza da se crkva postavila mjesto Boga. Tačno je to ako se gleda kroz prizmu zloupotreba. Ali svako gleda i mjeri kroz različite oči. Ja biram kroza šta gledam, a to nisu sigurno skandali i zloupotrebe u crkvi kojih sam svjestan.

    Nije skroz tačno da crkva nije potrebna kao posrednik. Početak vjere po meni mora ići kroz crkvu. To je temelj koji iako se sve iznad sruši na njemu ćemo čvrsto stajati. Svako iznad toga može sebe da traži i gradi i ne vidim da bar pravoslavlje ima išta protivu toga. Mala digresija ali iI ateizam je podignut na istim temeljima. Neko će reći da je to opet kalup u koji te crkva ubaci. Možda i jeste ali je sigurniji put. Da se razumijemo može to skroz bez posrednika ali mnogo je rizičnije i jako je malo onih koji to mogu. Naravno osobenost ljucke rase je da se svrsta svih 99% u onih 1%.
    Last edited by Caesar; 15-10-17 at 12:45.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  3. #53
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Sa praktične strane crkva je neophodna. Hristovo učenje samo od sebe ne bi opstalo. Potreban je neko da učenje veže za ljude. Iz više razloga. Nisu svi iste pameti da shvate učenje, geografski učenje nema krila no ga mora neko prenijeti, mnogima je učenje potrebno jer ne mogu sami da stoje, vidljivost... Puno je razloga. Zato se kaže da je crkva nevjesta Hristova. Samo zajedno mogu doći do ljudi. Zato i ta zamjena teza da se crkva postavila mjesto Boga. Tačno je to ako se gleda kroz prizmu zloupotreba. Ali svako gleda i mjeri kroz različite oči. Ja biram kroza šta gledam, a to nisu sigurno skandali i zloupotrebe u crkvi kojih sam svjestan.

    Nije skroz tačno da crkva nije potrebna kao posrednik. Početak vjere po meni mora ići kroz crkvu. To je temelj koji iako se sve iznad sruši na njemu ćemo čvrsto stajati. Svako iznad toga može sebe da traži i gradi i ne vidim da bar pravoslavlje ima išta protivu toga. Mala digresija ali iI ateizam je podignut na istim temeljima. Neko će reći da je to opet kalup u koji te crkva ubaci. Možda i jeste ali je sigurniji put. Da se razumijemo može to skroz bez posrednika ali mnogo je rizičnije i jako je malo onih koji to mogu. Naravno osobenost ljucke rase je da se svrsta svih 99% u onih 1%.
    Ako je bog pisao bibliju kroz čovjeka na nju bi trebao da "padne" svako ko zna da čita

    Recimo
    Ti si Eskim ili indijanac iz Amazonije i tražeći neku fantasy beletristiku naletiš na Bibliju. Ako je to riječ Božija ti bi morao po čitanju da kažeš PA OVO JE ISTINA !! Možeš li da zamisliš taj scenario ?
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  4. #54
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ako je bog pisao bibliju kroz čovjeka na nju bi trebao da "padne" svako ko zna da čita
    Griješiš, jer postoji mogućnost da se pogrešno razumije. Nije svako u mogućnosti da razumije duhovne knjige, a posebno u zabludu znaju da upadnu, kako ih ja nazivam "slijepi vjernici".

  5. #55
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,661
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Recimo
    Ti si Eskim ili indijanac iz Amazonije i tražeći neku fantasy beletristiku naletiš na Bibliju. Ako je to riječ Božija ti bi morao po čitanju da kažeš PA OVO JE ISTINA !! Možeš li da zamisliš taj scenario ?
    Boginja ti je odgovorila na prvi dio.

    Ja sam čitao indijanski ep prepjevan od Henrija Lonfeloua Pjesma o Hijavati. Rekao sam pa ovo je istina iako sam hrišćanin pravoslavac. Čitao sam i djela stoika pa sam često rekao ovo je istina. Ne razumijem šta si htjeo da kažeš sa ovim gore eskimima. Ako može pojašnjenje. Istinu možeš zvati istinom, rječju božijom, zakonom, nepisanim pravilom... Odaberi. Termin božija riječ ne implicira postojanje Boga već istine. Obrnuto je stvar izbora samo.
    Last edited by Caesar; 15-10-17 at 13:39.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  6. #56
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,196
    Thanks Thanks Given 
    1,277
    Thanks Thanks Received 
    4,309
    Thanked in
    2,012 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Břgíńjĺ View Post
    Griješiš, jer postoji mogućnost da se pogrešno razumije. Nije svako u mogućnosti da razumije duhovne knjige, a posebno u zabludu znaju da upadnu, kako ih ja nazivam "slijepi vjernici".
    Pravi odgovor na delikatno pitanje se ne traži među onima koji nemaju konsenzus ni oko 10 zapovijesti



    Vjerujem da će u Božijim očima prije naći milost onaj istinski sljedbenik Hrista koji je pogrešno razumio Riječ dok ju je sam tumačio, nego onaj što se svjesno prepustio njenoj interpretaciji od strane nekog od ovih 10 autoriteta. Onda kad taj isti čovjek djeluje ka prosvjetljenju od strane Duha ta Riječ sjeda u njegovo srce bez potrebe za 'prevodom'.
    The more things change, the more they stay the same.

  7. #57
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,873
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,407
    Thanked in
    2,217 Posts

    Default

    Pošto rekoste da bez crkve hrišćanstvo ne bi opstalo, koliko bi dugo bilo potrebno da crkva ne postoji da bi se hrišćanstvo ugasilo?
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  8. #58
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ekšli, zbog takvih je Hrist i razapet, mislili su ako ubiju Boga nema ko više da ih zaustavi.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  9. #59
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Njihov posa je bio samo da održavaju mjesta molitve i da nagone narod da čita knjigu. To je sve.

    Ali mnogi od njih su se uživili, prisvojili, prodavali vlastima kad im uztreba zloupotreba položaja crkve i sl.

    Isus je sve to rekao. MATEJ 23 čitavo poglavlje je njima upućeno.

    No ljudi nečitaju, posmatraju religiju ko politiku, nacionalno pitanje, MLM organizaciju...

    To su sve ljudi obmanuti, koje je su obmanuli sami sebe.

    Nemože crkva da bude nacionalna ni po kojem bez po antihristovom osnovu.

    Ljudi su se prevarili i to masu masu njih.

    A ko je to doista crkva? Oni nisu. Ko je onda stvarno crkva koja se spominje u Bibliju?

    Ne čitate zato ne znate.
    Last edited by Ego_and_his_own; 15-10-17 at 20:27.

  10. #60
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ti si crkva Božija gdje obitava Njegov Duh. Osim naravno ako nisi sotonina crkva - sinagoga što bi rekao Isus( jel tad nije bili crkvi no sinagoga jer je on bio jevrej).

    A sve su Džamije, Crkve, Sinagoge i sl. Mjesta đe se ljudi Bogu mole.

    A mole se ljudi i na druga mjesta. Ali uvjek se u jednoj crkvi mole. Sebi. U sebi.


  11. #61
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tih 10 zapovjesti je zapisano u "srcima" ljudi koji su kadri prihvatit Boga. I ne mora čovjek RAZUMJETI veliku tajnu spasenja da bi bio spašen. Ali mora pozitivno odgovoriti na prigovor savjesti. To je najprometniji vid komunikacije na relaciji Bog-čovjek.
    Svako oglušivanje nad istim je ravno samoubistvu. Prvo duhovnom.....a ubrzo i fizičkom
    Nije istina što je ova forumašica sa bogohulnim imenom rekla! Ono što je bitno u Bibliji može svako da razumije. I oni intelektualno ograničeniji od prosječnosti. Istina je razumljiva i jasna. Izvrću je i filozofiraju samo oni koji ne žele da se potčine Hristu. Oni žele da uživaju u grijehu sakriveni pod maskom religije.
    Oni izvrću Božiji zakon onako kako to njima odgovara!
    Njihovi pioniri su i ubili Hrista

  12. #62
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Bog je nas nazvao bogovima njegovom djecom
    ... ali da ne držimo jednie druge svojim, to je zabranio.

    Ako je ovo tačno, a Bog je rekao u Psalmu, Isus potvrdio, onda ovaj naš život nije ništa drugo do upoznavanje Boga a to se može isto reć: Sebe.

    Oni u Indiju razdvajaju sebe od Sebe. I ovo malo sebe karakterišu ko lažni ego, sitni kalkulantski um, koji izgleda svi imamo.

    Njima spominju specijalnu Jogu koja te čini imunim i neovisnim od rezultata tvojih aktivnosti. Ko uspije da je maste od te Yoge (saznanje) on je pobjednik.

    Jer njega više ništa nemože poljuljat. Ni uvreda tuđa a ni lično neznanje.

    Isus je sigurno bio master te Joge. Gandi je to mnogo puta spominjao, da ga je Isus zapravo inspirasao.
    Last edited by Ego_and_his_own; 16-10-17 at 05:47.

  13. #63
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,873
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,407
    Thanked in
    2,217 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Pošto rekoste da bez crkve hrišćanstvo ne bi opstalo, koliko bi dugo bilo potrebno da crkva ne postoji da bi se hrišćanstvo ugasilo?
    Iko? Samo me zanima gruba procjena.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  14. #64
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,661
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Iko? Samo me zanima gruba procjena.
    Kad kažem hrišćanstvo mislim paralelno i na druge vjere. Sobzirom koliko je religija duboko ukorjenjena u ljudima nisam siguran da nestajanje religije kao takve ne bi značilo i kraj čovječanstva. Kad nema Boga onda čovjek je Bog. Kad je čovjek Bog onda nema straha. Kad nema straha onda pištolj nosiš prokleto nisko i lak si na orozu. Religiju ne čini samo institucija crkve već i nešto unutrašnje u ljudima bez čega se nijedna religija ne bi održala. Aj ukini to nešto. Ako to može onda može se i crkva ukinuti. Bez toga samo će nastati nova crkva na mjestu stare. Svijet bez religije/crkve odnosno onog unutrašnjeg u ljudima bi bio bolji? Postaviću ti jedno pitanje koje je generalni sekretar USA postavio Optimusu Prajmu, a ovaj mu odgovorio parafraziram: Ok, ali morate se zapitati (ateisti) šta ako niste u pravu? Mislim da će svaki razuman ateista religiju prihvatiti bar kao nužno zlo ako ništa drugo.

    Da i odgovor na tvoje pitanje imajući ono što sam gore rekao. Kraj čovečanstva bi se logično desio istog trenutka. To više ne bi bili ljudi već nešto iz SF filmova.
    Last edited by Caesar; 16-10-17 at 07:51.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  15. #65
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,873
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,407
    Thanked in
    2,217 Posts

    Default

    Sve je to fino, pitam konkretno za hrišćanstvo pošto si ti rekao da riječ božja ne bi opstala bez crkve. Baš tim riječima. Koliko je to vremena? Je li 20, 50, 100 godina?
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  16. #66
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Bunker
    Posts
    21,954
    Thanks Thanks Given 
    286
    Thanks Thanks Received 
    179
    Thanked in
    116 Posts

    Default

    Previše je danas ljudi po šablonu: “Boga se ne boje, ljudi se ne stide”...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #67
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,661
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Sve je to fino, pitam konkretno za hrišćanstvo pošto si ti rekao da riječ božja ne bi opstala bez crkve. Baš tim riječima. Koliko je to vremena? Je li 20, 50, 100 godina?
    Banalizuješ rečeno jer se ne koncentrišeš na suštinu rečenog u mojim postovima, koji se vežu jedan na drugi, već na isječke koji se mogu dovoditi u pitanje. Omrkosmo u raspravi tako.

    Ali da ti odgovorim kako zahtjevaš. Cirka sat do sat ipo po mojim poslednjim proračunima.
    Last edited by Caesar; 16-10-17 at 08:08.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  18. #68
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,873
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,407
    Thanked in
    2,217 Posts

    Default

    Čuš nebitno i isječci. Znači, hrišćanstvo postojalo bez ikakve crkve jedno 150 godina, a onda sa nekakvom crkvom još preko 150 dok Konstantin I nije oičeo da toleriše hrišćanstvo. Postojalo uz totalnu represiju toliko dugo, od toga 150 godina bez ikakve crkve, a riječ božja se održavala. A sad, kada su crkve toliko moćne i uticajne, sad su ugrožene? I sad prijeti opasnost od gubljenja riječi božje ako se crkva ugasi? I onda ja ne obraćam pažnju na suštinu. Seems legit.

    I naveo sam mnogo blaži primjer. Šta se dešavalo sa milijardama godina prije nego što je nastao čovjek? Bog igrao džepni bilijar? Šta se dešavalo od nastanka čovjeka, neđe prije 60-80 hiljada godina, pa sve do osnivanja hrišćanstva? Sve i kad bismo uzeli teoriju da je svijet nastao prije 5000 godina, šta se dešavalo od nastanka svijeta do pojave hrišćanstva?

    Tako mi vašeg dubokog shvatanja vjere, religije i crkve, i tako mi mog neshvatanja.

    Ako je bog motor koji radi na crkveni pogon, onda nema boga ako nema crkve? Nije nešto svemoguć taj navodni bog...
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  19. #69
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,661
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Čuš nebitno i isječci. Znači, hrišćanstvo postojalo bez ikakve crkve jedno 150 godina, a onda sa nekakvom crkvom još preko 150 dok Konstantin I nije oičeo da toleriše hrišćanstvo. Postojalo uz totalnu represiju toliko dugo, od toga 150 godina bez ikakve crkve, a riječ božja se održavala. A sad, kada su crkve toliko moćne i uticajne, sad su ugrožene? I sad prijeti opasnost od gubljenja riječi božje ako se crkva ugasi? I onda ja ne obraćam pažnju na suštinu. Seems legit.

    I naveo sam mnogo blaži primjer. Šta se dešavalo sa milijardama godina prije nego što je nastao čovjek? Bog igrao džepni bilijar? Šta se dešavalo od nastanka čovjeka, neđe prije 60-80 hiljada godina, pa sve do osnivanja hrišćanstva? Sve i kad bismo uzeli teoriju da je svijet nastao prije 5000 godina, šta se dešavalo od nastanka svijeta do pojave hrišćanstva?

    Tako mi vašeg dubokog shvatanja vjere, religije i crkve, i tako mi mog neshvatanja.

    Ako je bog motor koji radi na crkveni pogon, onda nema boga ako nema crkve? Nije nešto svemoguć taj navodni bog...
    Vidi, lijepo znaš da su se obredi od kada je čovječanstva održavali i da su za to bili prvobitno zaduženi šamani i vračevi do pojave religija kada već govorimo o institucijama. U svakom slučaju posrednika/crkvi je bilo od kada i ljudi datiraju. Crkva je postojala i tih 150g i obredi us se vršili u tajnosti. Nije mi jasno zašto ti ovo govorim jer ovo već znaš siguran sam, a pišeš ono gore. Kakve Konstantin ima veze isačim rečenim?

    Ja nisam rekao da razumijem vjeru bolje od tebe već samo sam iznio svoje viđenje iste. Problem i kod vjernika i kod ateista nije u nesposobnosti razumjevanja već u odbacivanju svojih ubjeđenja da bi se nešto sagledalo u osnovi. Dakle, kako da ti naspem šolju čaja kad je tvoja šolja već puna vode. Moraš je prosuti tj. za trenutak zanemariti svoj ateizam da bi stvari sagledao kako treba. Testiraj se. Možeš li pročitati bibliju kao obično književno djelo? Vazda se ateizmu moš vratiti, neće niđe.

    Na kraju ne vezuj to za Boga ako ti je lakše. Već praktično sa ljuckom psihom. Ljudi su bića koja zahtjevaju kontrolu nad svime. Nemanje kontrole vodi ih na neistraženu teritoriju gdje im je potreban vodič. Nauka nema odgovore na sve i neće ih nikad imati, a religija hoće bez obzira da li su dobri ili ne. Ljudima je potrebno nešto zašta će se uhvatiti. Eliminiši to i eliminisao si i religiju. Teško. Nudim ti ovim odgovor koji ima veze samo sa raciom i makar radi toga religiju i crkvu moraš prihvatiti.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  20. #70
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,873
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,407
    Thanked in
    2,217 Posts

    Default

    Pa to je ono što i ja tvrdim: religije su, pogotovo religijske institucije, zloupotrijebile ono što u čovjeku već postoji. Time se automatski obesmišljava tvrdnja da je religija/crkva zaslužna za duhovno u ljudima. Ona samo to duhovno koristi za svoje potrebe. Tačno, ljudi žele kontrolu, a ljudi iz vrha religija i religijskih institucija pronašli su način da uspostave kontrolu nad drugim ljudima. Može se to nekome sviđati ili ne, može neko željeti da zauzme mjesto religije, ali mi ne može niko slagat priču da je religija reprezent onog najboljeg u ljudima, a pogotovo ne da je pravni zastupnik nekakvog imaginarnog svemoćnog boga i da joj se zbog toga moraju klanjat i ljudi i države.

    Ne može se pojava koja je uslovljena pukom geografskom slučajnošću izdizati na nivo metafizike.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  21. #71
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Ali da ti odgovorim kako zahtjevaš. Cirka sat do sat ipo po mojim poslednjim proračunima.
    Tu ima jedna klauzula pri stvaranju, glasi, prije će nebo i zemlja proći, ali moje riječi neće proći.
    Drugim riječima, svijet ima dva puta, sa Bogom ili protiv Njega, što je i događaj na Golgoti pokazao. Ukoliko izabere ovaj drugi put, slijedi Drugi dolazak i the end.
    Ne volim ta apokaliptična scenarija, neđe se ipak nadam da ljudi nijesu toliko autodestruktivni.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  22. #72
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,661
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    Pa to je ono što i ja tvrdim: religije su, pogotovo religijske institucije, zloupotrijebile ono što u čovjeku već postoji. Time se automatski obesmišljava tvrdnja da je religija/crkva zaslužna za duhovno u ljudima. Ona samo to duhovno koristi za svoje potrebe. Tačno, ljudi žele kontrolu, a ljudi iz vrha religija i religijskih institucija pronašli su način da uspostave kontrolu nad drugim ljudima. Može se to nekome sviđati ili ne, može neko željeti da zauzme mjesto religije, ali mi ne može niko slagat priču da je religija reprezent onog najboljeg u ljudima, a pogotovo ne da je pravni zastupnik nekakvog imaginarnog svemoćnog boga i da joj se zbog toga moraju klanjat i ljudi i države.

    Ne može se pojava koja je uslovljena pukom geografskom slučajnošću izdizati na nivo metafizike.
    Slažem se uglavnom sa ovim što si rekao. No što ja vidim osim ovog je i jedno sistematizovano znanje, psihološki oslonac, duhovnog vodiča itd. Toga svega ima u crkvi i to je ono šta je crkva zapravo. Slažem se da sve više crkva izgleda kako si gore naveo što zbog medija koji po prirodi stave pod lupu ružne stvari, a i zbog toga jer stvarno crkvi je po meni potrebna reforma. Možda je čovječanstvu zapravo potreban reset a crkva će pratiti. Ne znam. U svojoj priči sam se trudio da se ograničim na crkvu kao instituciju ne vezujući je za Boga previše. Najviše iz razloga da bi i ateisti mogli uključiti se i da se ne bi izvodila besmislenost postojanja crkve iz besmislenosti postojanja Boga. To nije tema.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  23. #73
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,873
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,407
    Thanked in
    2,217 Posts

    Default

    Ako si primijetio, u svojih nekoliko postova potpuno sam zanemario činjenicu besmislenosti postojanja boga. Iznio sam mišljenje da bi za vjernika trebalo da bude neprihvatljivo da je postojanje crkve preduslov postojanja vjere. U svakoj kompaniji radnici pokušavaju sebe da učine nezamjenljivim da bi za sebe izvukli korist. U tom kontekstu, crkva je zaposleni koji želi da opravda svoje postojanje.

    Vjera, religija, crkva – tim redosljedom. Vjera je osobina čovjeka koja je uvijek prisutna i uopšte ne mora da bude vezana za religiju i za mene je jedina prihvatljiva. Čovjek može vjerovat u to da ga neki prijatelj nikad neće iznevjerit i tome slično. I to je odraz vjere. Što se tiče religije i crkve, smatram da su nepotrebne. Pogotovo ne crkva. Generalno mogu da razumijem i vjernika i religioznu osobu, mogu da tolerišem i njihovu zatucanost do određene ure. Ali zatucanost jednom korporacijom i to do nivoa odbrane nečeg neodbranjivog – za takve ljude smatram da nemaju kredibiliteta da kaži bilo šta o bilo čemu. Ne zanima me šta imaju da kažu.

    Pričam uopšteno, ne kažem tebi da si zatucan vjerom, religijom ili crkvom.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  24. #74
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,143
    Thanks Thanks Given 
    5,708
    Thanks Thanks Received 
    7,431
    Thanked in
    2,975 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Možeš li pročitati bibliju kao obično književno djelo?
    Stari ili Novi Zavjet?

    I zasto se Stari Zavjet zaobilazi I daje primat I vjerodostojnost Novom, kad je Stari mnogo vremenski blizi nastanku Hriscanstva kao religije.

    Dakle, zasto se ne postuje Stari Zavjet nego Novi koji je nastao vjekovima kasnije.

    Pitam u cilju edukacije, nijesam verziran priznajem, a rekao bih da ima ovdje onih koji jesu, pa mi nije jasno "zanemarivanje" Starog Zavjeta

    U Starom Zavjetu mozete naci (copy/paste)

    Drevni verski zakoni zabeleženi u Bibliji danas gotovo da nemaju sledbenike, a strogo zabranjuju mnoge sasvim neočekivane stvari. Predstavljamo vam nekoliko takvih.

    1. Tetovaže

    Knjiga Levitska 19:28

    “Za mrtvacem ne režite telo svoje, ni udarajte na se kakve belege. Ja sam Gospod”.

    2. Šišanje “u krug”

    Knjiga Levitska 19:27

    “Ne strižite svoju kosu u krug, ni grdite bradu svoju”.

    3. Ulazak u hram kastriranim muškarcima ili onim sa povredama penisa

    Ponovljeni zakoni 23:1

    “U Sabor Gospodnji da ne ulazi ni utučen ni uškopljen”.

    4. Proricanje sudbine

    Knjiga Levitska 19:31

    “Ne obraćajte se k vračarima i gatarima, niti ih pitajte, da se ne skvrnite o njih. Ja sam Gospod Bog vaš”.

    5. Tračarenje

    Knjiga Levitska 19:16

    “Ne idi kao opadač po narodu svom, i ne ustaj na krv bližnjeg svog; ja sam Gospod”.

    6. Pomaganje muškarcima u borbi

    Ponovljeni zakoni 25:11-12

    “Ako bi se svadili ljudi, jedan s drugim, pa bi došla žena jednog da otme muža svog iz ruke drugog koji ga bije, i pruživši ruku svoju uhvatila bi ga za mošnice” i “Odseci joj ruku; neka ne žali oko tvoje”.

    7. Jedenje sendviča sa šunkom

    Knjiga Levitska 11:7-8

    “ I svinja, jer ima papke razdvojene ali ne preživa; nečista da vam je” i “Mesa od njih ne jedite niti se strva njihovog dodevajte; jer vam je nečisto”.

    8. Psovati roditelje

    Izlazak 21:17

    9. Preudati se posle razvoda

    Jevanđelje po Marku 10:11-12

    “I reče im: Koji pusti ženu i oženi se drugom, čini preljubu na njoj” i “I ako žena ostavi muža svog i pođe za drugog, čini preljubu”.

    10. Rad subotom

    Izlazak 31:14-15

    “Čuvajte dakle subotu, jer vam je sveta; ko bi je oskvrnio, da se pogubi; jer ko bi god radio kakav posao u nju, istrebiće se ona duša iz naroda svog” i “Šest dana neka se radi; a sedmi je dan subota, odmor, svet Gospodu; ko bi god radio posao u dan subotni, da se pogubi”.

    11. Žene da govore u Kući Božijoj

    Prva Poslanica Korinćanima svetog apostola Pavla 14:34-35

    “Žene vaše da ćute u crkvama; jer se njima ne dopusti da govore, nego da slušaju, kao što i zakon govori”, “Ako li hoće čemu da se nauče, kod kuće muževe svoje neka pitaju; jer je ružno ženi da govori u crkvi”.

    12. Jedenje račića, jastoga i drugih morskih plodova

    Knjiga Levitska 11:10-12

    “A šta nema pera i ljusku u moru i u rekama između svega što se miče po vodi i živi u vodi, da vam je gadno”, “Gadno da vam je, mesa da im ne jedete, i na strv njihov da se gadite” i
    “Šta god nema pera i ljuske u vodi, to da vam je gadno”.

    13. Gubljenje nevinosti pre braka

    Ponovljeni zakoni 22:20-21

    “Ali ako bude istina, da se nije našlo devojaštvo u devojke”, “Tada neka izvedu devojku na vrata oca njenog, i neka je zaspu kamenjem ljudi onog mesta da pogine, zato što učini sramotu u Izrailju *****vši se u domu oca svog. Tako izvadi zlo iz sebe”.



    Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 16-10-17 at 09:47.

  25. #75
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Vazda je bilo onih koji odriču očigledne stvari, narvno na njihovu štetu. Čovjek u nešto uvijek vjeruje, i gleda da tu svoju vjeru pretvori u nešto opipljivo. Sad je li to neka korporacija, preduzeće, ili su to stvari koje imaju veću vrijednot je nešto drugo. Za neke je to novac koji ipak nema niti dubinu, niti vrijednot. Eto toliko, koliko mu ljudi pridaju značaju.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 16:21
  2. Drzava i crkva
    By Hari Krisna in forum Religija i filozofija
    Replies: 30
    Last Post: 27-01-10, 11:54
  3. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 13-10-07, 23:22
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 04:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •