Page 9 of 9 FirstFirst ... 56789
Results 201 to 213 of 213

Thread: Crkva vs Bog

  1. #201
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default Crkva vs Bog

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    A ti kao sve slučajno a kad si pozvat da objasniš što nemaš kad.
    Zavisi ko me poziva da objasnim.

    A za ovo gore, za kompleks mesije pomislio sam da to imaju ovi u crkvama te oće nas ostale da spase. To sam gledao u jednoj venecuelanskoj seriji.

    Mada interesantno je da te to sa mesijanskim kompleksom isprovociralo da reagujes? Jel da da je interesantno?
    Last edited by Caesar; 16-12-17 at 23:28.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  2. #202
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    napokon i saznah odakle Dante Alighieriju inspiracija... baš sam se dugo pitao okle mu sve to.

    Jos jedna knjiga koju su sakrili od naroda. Otkrovenje Petrovo. Knjiga strave i uzasa u kojoj su opisana sva mucenja u Paklu. Ako miliste da Kuran opisuje strasne stvari o Paklu treba da vidite ovu knjigu....Uzas i strava za nevjernike i gresnike.


  3. #203
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    napokon i saznah odakle Dante Alighieriju inspiracija... baš sam se dugo pitao okle mu sve to.

    Jos jedna knjiga koju su sakrili od naroda. Otkrovenje Petrovo. Knjiga strave i uzasa u kojoj su opisana sva mucenja u Paklu. Ako miliste da Kuran opisuje strasne stvari o Paklu treba da vidite ovu knjigu....Uzas i strava za nevjernike i gresnike.
    Za nevjernike je ta knjiga "užas i strava" koliko i Tri Praseta
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  4. #204
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    "To su nepoznate vijesti koje ti objavljujemo. Ti nisi bio među njima kada su pera svoja od trske pobacali da bi vidjeli koji će se od njih o Mariji brinuti, i ti nisi bio među njima kad su se prepirali."
    ( Kuran Ali-Imran, 44)


    Izvod iz Jevanđelja od Jakova (Isusova brata):


  5. #205
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,578
    Thanks Thanks Given 
    680
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    205 Posts

    Default

    "Nekoliko dana po mom dolasku na ovu planetu, napustio sam obalu koja me je prihvatila i odlučno sam pošao u pravcu pustinje. Četiri svitanja kasnije, primetilo me je pleme. Na okuci jedne udoline, na istočnom kraju velike središne ravnice koju sam tek ispitao vrebala me je šaka dvonožaca. Začeci ljudi; njihovi oblici izgledalo je kao da ih je neki nevešt vajar modelirao, njihove crte, takođe njihov govor, vrlo sličan mom, bio je vrlo kržljav. Kakva nas to tajna veza udružuje usred jednog zajedničkog univerzuma?"

    Izvod iz HOMME A REBOURS (L) (Curval Phillipe)

  6. #206
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Jos jedan izvod iz Jakovljevog Jevanđelja o malo poznatim detaljima.

    Ubili su Zakariju oca Jovana krstitelja po naredbi Heroda po sred Hrama. To je Isus spomenuo i u Jevanđelju od Luke i Mateja.

    Spominje se on i u Kuranu

    "I Gospodar njezin primi je lijepo i učini da uzraste lijepo, i da se o njoj brine Zekerijja. Kad god bi joj Zekerijja u hram ušao, kod nje bi hrane našao. "Odakle ti ovo, o Marija?" – on bi upitao, a ona bi odgovorila: "Od Allaha, Allah onoga koga hoće opskrbljuje bez muke."

    Tu Zekerijja zamoli Gospodara svoga: "Gospodaru moj" – reče – "podari mi od Sebe čestita potomka, jer se Ti, uistinu, molbi odazivaš!"

    I dok se on u hramu stojeći molio, meleki ga zovnuše: "Allah ti javlja radosnu vijest: rodiće ti se Jovan(krstitelj), koji će u Allahovu knjigu vjerovati, i koji će prvak biti, i čedan, i vjerovjesnik, potomak onih dobrih."


  7. #207
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    WWW/SG
    Posts
    2,578
    Thanks Thanks Given 
    680
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    205 Posts

    Default

    "Gde je Gospod koji nas je proveo kroz zemlju pustinja i jama?" zapita Stilgar.
    "On je uvek sa nama", odvratiše Slobodnjaci.
    Stilgar podiže ramena, pridje Polu i spusti glas. "Zapamti šta sam ti rekao. Izvrši to jednostavno i neposredno, bez ikakvog preterivanja. Mi Slobodnjaci počinjemo da jašemo tvorca već sa dvanaest godina. Ti si već prešao osamnaestu i nisi rođen da vodiš ovakav život. Nikoga ne moraš da oduševiš svojom hrabrošću. Mi znamo da si ti hrabar. Tvoje je jedino da pozoveš tvorca i da ga uzjašeš."

    U tom trenutku sunce kao da se otrglo od linije obzorja. Nebo se oblilo srebrnastoplavom bojom, što je upozoravalo da će ovo biti izrazito topao i suv dan čak i za Arakis.
    "Počinje vreli dan", reče Stilgar. Glas mu je postao potpuno obredan. "Idi, Usule, pojaši tvorca i putuj preko pjeska kao vođa ljudi."

    Izvod iz The Profet (Herbert Frank)

  8. #208
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by assassinate View Post
    "Gde je Gospod koji nas je proveo kroz zemlju pustinja i jama?" zapita Stilgar.
    "On je uvek sa nama", odvratiše Slobodnjaci.
    Stilgar podiže ramena, pridje Polu i spusti glas. "Zapamti šta sam ti rekao. Izvrši to jednostavno i neposredno, bez ikakvog preterivanja. Mi Slobodnjaci počinjemo da jašemo tvorca već sa dvanaest godina. Ti si već prešao osamnaestu i nisi rođen da vodiš ovakav život. Nikoga ne moraš da oduševiš svojom hrabrošću. Mi znamo da si ti hrabar. Tvoje je jedino da pozoveš tvorca i da ga uzjašeš."

    U tom trenutku sunce kao da se otrglo od linije obzorja. Nebo se oblilo srebrnastoplavom bojom, što je upozoravalo da će ovo biti izrazito topao i suv dan čak i za Arakis.
    "Počinje vreli dan", reče Stilgar. Glas mu je postao potpuno obredan. "Idi, Usule, pojaši tvorca i putuj preko pjeska kao vođa ljudi."

    Izvod iz The Profet (Herbert Frank)
    Davno bjese kad se ovo citalo.

    Paul: How do you call among you the little mouse, the mouse that jumps?
    Stilgar: We call that one muad'dib
    Paul: I am Atreides. It is not right that I give up entirely the name my father gave me. Could I be known among you as Paul-Muad'Dib?
    Stilgar: You are Paul-Muad'Dib
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  9. #209
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Propovijedanje Petrovo
    Popularan dokument u ranom Hrišćanstvu, koje je navodno naširoko bilo prihvaćeno da je napisano od strane Petra.
    Knjiga više ne postoji već je danas poznata samo kroz citate kasnijih autora, posebno Clementa iz Aleksandrije.

    Obratite pažnju, o Grcima kako kaže da mi i Grci obožavamo istog Boga... potvrđujući da Otomani nisu fabrikovali djela Grčkih filozofa kad su ih sačuvali, zahvaljujuči kojima danas znamo da su i Sokrat,Plato, Aristotel i ostali vjerovali u Jednog Boga. Knjige koje je crkva nemilosrdno spaljivala u kasnijem periodu.

    Ko je citao Kuran moze vidjet da citati Petra zapravo govore stvari spomenute u Kuranu o osobinama Boga.


    Last edited by Ego_and_his_own; 20-12-17 at 04:03.

  10. #210
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Postojalo je vrijeme u istoriji Crkve kada je ista bila prva u nauci, kulturi, zdravstvu itd. Mislim da joj vec tada nije trebao Bog jer je bila institucija za sebe.
    O danasnjim vjerskim ustanovama nema se sta puno reci, niti su mecene a ni vodici u vjeri.

  11. #211
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Sve je to proreceno da ce biti, ali ljudi ne citaju. Da citaju mogli bi da uvide obmanu i izbjegli bi posledice toga. Ovako su takve vjerske staresine em obmana onima kojih ih prate em obmana kojima su oni izgovor da ne vjeruju.


    I reče mi: "Ove su riječi vjerne i istinite jer Gospod Bog, nadahnitelj proroka, posla svoga anđela da on pokaže slugama njegovim što se ima dogoditi ubrzo.
    I evo, dolazim ubrzo! Blago onomu koji čuva riječi proroštva ove knjige!"
    Ja, Ivan, čuo sam i vidio sve ovo. I kad sam to vidio i čuo, padoh pred noge anđelu koji mi to pokaza da mu se poklonim.
    A on će mi: "Nipošto! Sluga sam kao i ti i braća tvoja proroci i svi koji čuvaju riječi ove knjige. Bogu se pokloni!"


    Kao jos jedan primjer isticem primjer Judine poslanice koja se nalazi u zvanicnom kanonu:

    Od Jude, Isusa Hrista sluge, a brata Jakovljevog, zvanima, koji su osvećeni Bogom Ocem i održani Isusom Hristom:
    2 Milost i mir i ljubav da vam se umnoži.
    3 Ljubazni! Starajući se jednako da vam pišem za opšte vaše spasenje, bi mi potrebno da vam pišem moleći da se borite za pravednu veru, koja je jedanput dana svetima.
    4 Jer se uvukoše neki bezbožni ljudi, koji su davno odredjeni na ovo sudjenje, i Boga našeg blagodat pretvaraju u nečistotu, i jedinog Gospodara Boga i Gospoda našeg Isusa Hrista odriču se.
    5 Ali ću vam napomenuti, kad i vi znate ovo jedanput, da Gospod izbavi narod iz zemlje misirske, potom pogubi one koji ne verovaše.
    6 I andjele koji ne držaše svoje starešinstvo nego ostaviše svoj stan čuva u večnim okovima pod mrakom za sud velikog dana.


    Juda spominje ovdje detalj iz knjige Enohoveu, djeda Nojevog u kojoj su pali andjeli dosli na zemlju i uzeli sebe ljudske zene, i stvorise novu vrstu smijesanu koji su postali divovi i zbog cijeg zla pocinjenog na zemlji ubijajuci ljude nemilosrdno Bog napravi potop i skoro sve pobi bez Nojevu porodicu, bijući od anđela stvoreni ostadoše da tumaraju zrmljom kao zli dusi - demoni.

    Napominje Juda za ljude oko nas karakterom prepoznatljive:

    11 Teško njima! Jer putem Kainovim podjoše i u prevaru Valamove plate padoše, i u buni Korejevoj izgiboše.
    12 Ovo su oni što pogane vaše milostinje jedući s vama bez straha i gojeći se; oblaci bezvodni, koje vetrovi raznose; jesenska drveta nerodljiva, koja su dvaput umrla, i iz korena iščupana;
    13 Besni valovi morski, koji se pene svojim sramotama, zvezde lažne, kojima se čuva mrak večne tame.

    I navodi Juda Enoha i mene pravda ovdje sto vas opominjem iako me dostina mrze zbog toga.

    14 Ali i za ovakve prorokova Enoh, sedmi od Adama, govoreći: Gle, ide Gospod s hiljadama svetih andjela svojih
    15 Da učini sud svima, i da pokara sve bezbožnike za sva njihova bezbožna dela kojima bezbožnost činiše, i za sve ružne reči njihove koje bezbožni grešnici govoriše na Nj.
    16 Ovo su nezadovoljni vikači, koji po željama svojim žive, i usta njihova govore ponosite reči, i za dobitak gledaju ko je ko.
    17 A vi, ljubazni, opominjite se reči koje napred kazaše apostoli Gospoda našeg Isusa Hrista,
    18 Jer vam kazaše da će u poslednje vreme postati rugači, koji će hoditi po svojim željama i bezbožnostima.
    19 Ovo su oni što se odvajaju (od jedinosti vere), i jesu telesni, koji duha nemaju.
    20 A vi, ljubazni, nazidjujte se svojom svetom verom, i molite se Bogu Duhom Svetim.
    21 I sami sebe držite u ljubavi Božijoj, čekajući milost Gospoda našeg Isusa Hrista za život večni.
    22 I tako razlikujući jedne milujte.
    23 A jedne strahom izbavljajte i iz ognja vadite; a karajte sa strahom, mrzeći i na haljinu opoganjenu od tela.
    Last edited by Ego_and_his_own; 21-12-17 at 04:34.

  12. #212
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Dvije osobe iz Biblije na koje opominje Juda da obratimo pažnju

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Korah

    I

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Balaam

  13. #213
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    ja rekoh: kako je lijepo ovo mjesto. I oni ljudi mi rekoše:

    Ovo mjesto, o Enoh, je pripremljeno za pravedne. Koji izdrže sve one koji iritiraju njihovu dušu, koji uzstežu oči od nemoralnog, i prave pravedne sudove, daju hljeba gladnima, i pokrivaju golog odjećom, podižu pale, pomažu povrijeđenim siročadima, i koji hodalu bez mane pred Gospodom sve dane i sate, i služe njemu jedinom, i za njih je pripremljeno ovo mjesto za vječno nasledstvo.



    Enoh... to mi je jasno. Nema tu sumnje više, knjiga je nađena u spisima iz mrtvog mora stara nekoliko vjekova prije nove ere. Nalazila se odavno u Etiopijskoj Bibliji, nađena je slovenska verzija u Beogradu. Piše u njoj da je Enoh zapisao to za poslednje generacije ljudi.



    Ali Ilija... Ilija....prorok od davnina koji je srušio idole Baala, vaskrsao dijete(prije Isusa slučaj vaskrsenja u Tori) i na vatrenim kočijama uzdigao se u nebo. Koji je najavljen bio da će doći opet ispred Mesije. Isus reče da je Ivan Krstitelj Ilija... kako to?!

    Kad ga upitaše ko je, Ivan im odgovori: "Ja sam glas koji viče u pustinji: Poravnite put Gospodnji! - kako reče prorok Izaija."

    Isaija 40
    Tješite, tješite narod moj, govori Bog vaš. Govorite Jerusalimu ljubazno, i javljajte mu da se navršio rok njegov, da mu se bezakonje oprostilo, jer je primio iz ruke Gospodnje dvojinom za sve grijehe svoje. Glas je nekoga koji viče: pripravite u pustinji put Gospodnji, poravnite u pustoši stazu Bogu našemu. Sve doline neka se povise, i sve gore i bregovi neka se slegnu, i što je krivo neka bude pravo, i neravna mjesta neka budu ravna. I javiće se slava Gospodnja, i svako će tijelo vidjeti; jer usta Gospodnja govoriše.
    Last edited by Ego_and_his_own; 25-12-17 at 22:36.

Page 9 of 9 FirstFirst ... 56789

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. PDV i crkva
    By rain_wind_storm in forum Religija i filozofija
    Replies: 24
    Last Post: 08-10-10, 17:21
  2. Drzava i crkva
    By Hari Krisna in forum Religija i filozofija
    Replies: 30
    Last Post: 27-01-10, 12:54
  3. Jos Crkva
    By Kod Pera na Bukovicu in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 14-10-07, 00:22
  4. Replies: 0
    Last Post: 15-11-05, 05:04

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •