Page 1 of 8 12345 ... LastLast
Results 1 to 25 of 178

Thread: VoLTE u Crnoj Gori ???

  1. #1
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Mali Texas
    Posts
    825
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default VoLTE u Crnoj Gori ???

    Da li je neko zna, da li kod nas podrzava i jedan operater VoLTE odnosno HD Voice? Na sve tri mreze sam pokusavao ali bezuspjesno... Dok svi operateri u svijetu nude to, mi izgleda zaostajemo za njima.
    GOD IS GREAT!

  2. #2
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,445
    Thanks Thanks Given 
    5,237
    Thanks Thanks Received 
    3,745
    Thanked in
    1,494 Posts

    Default

    Daleko od toga da svi operateri nude tu uslugu i ne znam sto ce ti VoLTE, nije isplativ nasim operaterima.

  3. #3
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,042
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nyquist View Post
    Da li je neko zna, da li kod nas podrzava i jedan operater VoLTE odnosno HD Voice? Na sve tri mreze sam pokusavao ali bezuspjesno... Dok svi operateri u svijetu nude to, mi izgleda zaostajemo za njima.
    Dobra fora sa HD voice support! Medjutim, niko od operatera u CG to ne podržava, što je jedan od uslova da to oživi (pored telefona, koji to podržavaju). Drugim riječima, s obzirom da to niko ne podržava kod nas, iako tvoj telefon to ima, pri uspostavi poziva dok se nalaziš na 4G mreži, vidiš automatsko prebacivanje na 2G ili 3G mrežu tvog operatora. Npr, VoLTE imaš od proljetos u Hrvatskoj, prvi testovi su im pokazali prolaz na S7 i S7 edge. IPhone 6 ili noviji, takođe je prošao na ovom testu. Dalje, imaš ga u Srbiji, za VIP korisnike.
    Last edited by refan; 06-10-17 at 11:14.



  4. #4
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Mali Texas
    Posts
    825
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Pa zbog kristalno jasnog zvuka prilikom poziva... Jer sam vec imao prilike da cujem i vidim kako kako to izgleda. Ali daleko je sunce od ovih nasih izgleda.
    GOD IS GREAT!

  5. #5
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    To ako ces reportazu drzat od kuce jedino... ili album iz svoje kade snimat... samo to onda mere bit i tudje vlasnistvo kod nas

    Dok na morzeovu nismo, dobro je, kikijikiiiiki
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  6. #6
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Sto ne bi bio isplativ ? VoLTE nudi daleko vecu iskoriscenost frekventnog spektra... VoLTE je uveden kod skoro svih clanica DT grupe. Ostale su jos Makedonija i Crna Gora. Vjerujem i da ce brzo i kod nas biti dostupan.

  7. #7
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    497
    Thanks Thanks Received 
    423
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Meni ovo ukljuceno pa ne znam da li me nekad zeza signak zbog toga .?

    Sent from my Le X620 using Tapatalk

  8. #8
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    4,985
    Thanks Thanks Given 
    784
    Thanks Thanks Received 
    431
    Thanked in
    349 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Nyquist View Post
    Da li je neko zna, da li kod nas podrzava i jedan operater VoLTE odnosno HD Voice? Na sve tri mreze sam pokusavao ali bezuspjesno... Dok svi operateri u svijetu nude to, mi izgleda zaostajemo za njima.
    Podrzava Crnogorski Telekom odavno.

    https://www.telekom.me/objave-za-med...rnoj-gori.nspx

  9. #9
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    HD Voice i VoLTE su razlicite stvari. HD voice je samo nacin kodiranja glasa u 2G/3G mrezi, VoLTE je prenos glasa u 4G(LTE) mrezi baziran na IMS-u, gdje je tzv. HD Voice minimum standarda.

  10. #10
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,042
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Poseydon View Post
    HD Voice i VoLTE su razlicite stvari. HD voice je samo nacin kodiranja glasa u 2G/3G mrezi, VoLTE je prenos glasa u 4G(LTE) mrezi baziran na IMS-u, gdje je tzv. HD Voice minimum standarda.
    Od kakvog je to značaja, molim te? AKtivacijom VoLTE, imaš mogućnost upotrebe HD voice i 4g istovremeno. Procječnom korisniku, to je šminkerica, jer mu treba brz prenos glasa i još brži prenos dial-up. Ako još dodaš da u bliskoj budućnosti valja očekivati da se to sprovodi u okviru samo jedne mreže u CG (sa drugim mrežama, treba i neki ugovor o interoperabilnosti), a što je po trendovima u digitalnoj ekonominiji, Telecom.me, onda je apsurdna tvoja diferentnost u sitnicama, spram onog što korisnik dobija.
    Razumio bih da kažeš da je CG malo tržište za sprovođenje VoLte tehnologije, ali u odnosu na dati komentar, što da očekujem da komentarišeš da smo samo pilof faza za ovaj projekat?
    Ubuduće, budi praktičan.



  11. #11
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Sto ce korisnik dobiti ? Dobice HD Voice ( sad ga ima u vrlo rijetkim uslovima), dobice brzi internet( jer ce se za data saobracaj osloboditi znacajni resursi mreze koji se trenutno koriste za Voice sobracaj postojecom tebnologiom), dobice brzu uspostavu veze, dobice telefon sa duzom autonomiom( makar jos 1h)....Ako ti je ovo sminka....


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  12. The Following User Says Thank You to Poseydon For This Useful Post:


  13. #12
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,042
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Poseydon View Post
    Sto ce korisnik dobiti ? Dobice HD Voice ( sad ga ima u vrlo rijetkim uslovima), dobice brzi internet( jer ce se za data saobracaj osloboditi znacajni resursi mreze koji se trenutno koriste za Voice sobracaj postojecom tebnologiom), dobice brzu uspostavu veze, dobice telefon sa duzom autonomiom( makar jos 1h)....Ako ti je ovo sminka....

    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    Šminka, ako se uzme testiranje u CG. Realnost, ako uzorak, kakav je u CG, bude usvojen u npr. Švedskoj.



  14. #13
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ima li najava da se VoLTE konacno pojavi kao Voice standard kod operatora u Crnoj Gori ? Broj poziva koje ne mozete obaviti zbog nedostupnosti uslijed prebacivanja sa 2G/3G na 4G mrezu je ogroman, kao i tzv. DCR(dropped-call rate) narocito u mrezi Crnogorskog Telekoma.Surfovanje internetom i govorni saonracaj su bili moguci cak i na 2G mrezama. Sa sigurnoscu se moze reci da smo imali pouzdanije govorne servise u mobilnoj telefoniji prije 10god. nego sada. Sramno... Citam da su od nedavno u susjednoj Srbiji Vip i MTS su krenuli sa VoLTE, valjda je red i na “lidere u regionu”....

  15. The Following User Says Thank You to Poseydon For This Useful Post:


  16. #14
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    16,206
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Poseydon View Post
    Sto ne bi bio isplativ ? VoLTE nudi daleko vecu iskoriscenost frekventnog spektra... VoLTE je uveden kod skoro svih clanica DT grupe. Ostale su jos Makedonija i Crna Gora. Vjerujem i da ce brzo i kod nas biti dostupan.
    E moj Posejdone, prodje 6 godina od ovog tvoj posta i nista

    Quote Originally Posted by Poseydon View Post
    Ima li najava da se VoLTE konacno pojavi kao Voice standard kod operatora u Crnoj Gori ? Broj poziva koje ne mozete obaviti zbog nedostupnosti uslijed prebacivanja sa 2G/3G na 4G mrezu je ogroman, kao i tzv. DCR(dropped-call rate) narocito u mrezi Crnogorskog Telekoma.Surfovanje internetom i govorni saonracaj su bili moguci cak i na 2G mrezama. Sa sigurnoscu se moze reci da smo imali pouzdanije govorne servise u mobilnoj telefoniji prije 10god. nego sada. Sramno... Citam da su od nedavno u susjednoj Srbiji Vip i MTS su krenuli sa VoLTE, valjda je red i na “lidere u regionu”....

    VoLTE nemamo i dalje, i iskreno, to mi je veliki problem, jer Pixel 7 Pro steka ako mu cekiram ono da moze da koristi 2G mreze (javljaju mi ljudi da sam nedostupan, ne mogu ja da ostvarim poziv, mada nisam ni testirao jesu li to sredili u zadnjih pola godine), a 3g pokrivenost je prilicno losa, sav prioritet je stavljen na 4 i 5G, tako da se desava da negdje imam 4G, mogu da koristim net, ali ako probam da nazovem nekoga, presalta se na 3g i onda nema signala za obicni poziv!
    Konkretno, to mi se i u kuci desavalo, pa sam morao da promijenim operatera (sa Telekoma CG sam presao na One)...

    Takodje, otkako sam presao na One, isti broj koji najvise pozivam (067 mreza, samsung s23), kvalitet poziva je sa vrhunskog pao na ocajan. Vjerovatno ima veze sa HD voice i nedostatak interoperabilnosti izmedju ova 2 operatera, ali svakako "sjajan" nacin da nas natjeraju da koristimo druge opcije za glasnovne pozive (recimo Google Meet ima vrh kvalitet audio poziva, a i video je top, u 1080p)
    Uzgajivačnica miševa & Centar za uništavanje vozila Vesko Dakić https://youtu.be/W2Dxh_A9vyM

  17. The Following User Says Thank You to verbalni_fajter For This Useful Post:


  18. #15
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,466
    Thanks Thanks Given 
    452
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Kako sam nedavno cuo, CT tj Telekom ceka da prodje sezona jer bi romeri "ubili" mrezu a Mtel pusta VoLTE do kraja godine i sad je u testnoj fazi. Za One znam da se nije proslavio u fazi testiranja. Štaviše, izazvalo je niz problema u core-u mreze. Ono sto je fakat jeste da svi očekuju znatno veću logičku zauzetost baznih stanica u urbanim sredinama pustanjem VoLTE. Dodatno komplikuje situaciju to sto je u poslednjih godinu dana CG dobila skoro 100K novih rezidenata zahvaljujući ratu u Ukrajini, pa je tako logička zauzetost Mtel mreže u Januaru ove godine bila na nivou Avgusta 2022 tj špica sezone. To je uzrokovalo hitno širenje baznih stanica i zamjenu tzv base bandova sa 4G jer nbz toga, mreža nema kapaciteta za puštanje VoLTE. Po osnovu iskustva iz regionalnih operatora, VoLTE ce dodatno opteretiti mrezu za više od 30%. Sve u svemu, CT i Mtel uspjesno sprovode testiranja i sigurno ce pustit VoLTE do kraja godine.
    Last edited by bann; 04-08-23 at 18:03.
    "You can check-out any time you like,
    But you can never leave!"

  19. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,827
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Ne razumijem zašto povećanje od 30%?
    1) VoLTE vrši kompresiju signala mnogo bolje nego 2G i 3G.
    2) Sam razgovor između je većeg kapaciteta zbog bolje jasnoće.

    Sa prvim se dobije 30ak posto u kapacitetu, dok se sa drugim izgubi isto toliko.

    Sa obzirom da je 4G brža 10ak puta od 3G, a jedno 50ak puta od 2G jasno je da će njima baze stanice biti rasterećenije na istih frekvenciji ukoliko imaju adekvatnu opremu.

    Poslato sa Ultra S22 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  20. #17
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,466
    Thanks Thanks Given 
    452
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Najveća prednost VoLTE je veći broj kanala komunikacije. Upravo to i omogućava ovu funkciju jer kanal za net nastavlja da funkcioniše kad uleti voice call i to mu neda prekidanje konekcije. Iz tog razloga i pretpostavke velikog broja VoLTE ready telefona, dolazi do dodatnog opterećenja mreže.
    "You can check-out any time you like,
    But you can never leave!"

  21. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,827
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Jedino ako koriste torrent dok pričaju jer ne vidim način da se ostvari značajniji protok na data kanalu dok je voice aktivan.

    Onaj ko je krosktio recimo Google Duo/Meet i dalje radi preko data kanala.

    Poslato sa Ultra S22 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  22. #19
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,466
    Thanks Thanks Given 
    452
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Vjeruj mi, da je tako već bi ga pustili jer bi svakom operatoru odgovaralo da rastereti mrežu. Nažalost, ipak je suprotno. Zato se i rade duga testiranja. U svakom slučaju, VoLTE nešto što će unaprediti korisničko iskustvo.
    "You can check-out any time you like,
    But you can never leave!"

  23. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,827
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Ne znam koje će kodekse koristiti ali oba standarda imaju mogućsniti bitrate između 5 i 48 odnosno 5 i 128kb/s.

    Ne može me niko ubijediti bez da vidim mjerenja da se smanjivanjem bitrate ne može dobiti isti rezultat u ZAUZEĆU kapaciteta bazne stanice prkeo 2G i 3G u odnosu na 4G/LTE.

    Poslato sa Ultra S22 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  24. #21
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,051
    Thanks Thanks Given 
    331
    Thanks Thanks Received 
    330
    Thanked in
    177 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Ne razumijem zašto povećanje od 30%?
    1) VoLTE vrši kompresiju signala mnogo bolje nego 2G i 3G.
    2) Sam razgovor između je većeg kapaciteta zbog bolje jasnoće.

    Sa prvim se dobije 30ak posto u kapacitetu, dok se sa drugim izgubi isto toliko.

    Sa obzirom da je 4G brža 10ak puta od 3G, a jedno 50ak puta od 2G jasno je da će njima baze stanice biti rasterećenije na istih frekvenciji ukoliko imaju adekvatnu opremu.

    Poslato sa Ultra S22 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Nije tako jednostavno i u suštini nijesi u pravu. VoLTE je izuzetno komplikovana priča i nije jednostavno objasniti i procijeniti uticaj na KPI mreže. Izuzetno mnogo aktivnosti u core mreže je neophodno izvršiti. Roaming je tek posebna priča i glavobolja.

    Ono što će najbolje uticati na cjelokupni sektor telekomunikacija, smanjiti troškove operaterima i optimizovati resurse je 3G sunset. Zaista se nadam da će to što prije doći. Onda će moći i više da se ulaže i iskorišćenost spektra će biti bolja.

    Sent from my MAR-AL00 using Tapatalk

  25. The Following User Says Thank You to the Genius For This Useful Post:


  26. #22
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,466
    Thanks Thanks Given 
    452
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Inače, kad ste već pomenuli 3G, ona je već masovno počela da se gasi po EU i mnogi koje znam a koji imaju stare SIM kartice koje nisu LTE su imali problema sa odabirom mreže u romingu. Upravo se čeka uvodjenje VoLTE da i mi u CG krenemo sa gašenjem 3G.
    "You can check-out any time you like,
    But you can never leave!"

  27. #23
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Pa One ima VoLTE, ili se varam?

  28. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,827
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the Genius View Post
    Nije tako jednostavno i u suštini nijesi u pravu. VoLTE je izuzetno komplikovana priča i nije jednostavno objasniti i procijeniti uticaj na KPI mreže. Izuzetno mnogo aktivnosti u core mreže je neophodno izvršiti. Roaming je tek posebna priča i glavobolja.

    Ono što će najbolje uticati na cjelokupni sektor telekomunikacija, smanjiti troškove operaterima i optimizovati resurse je 3G sunset. Zaista se nadam da će to što prije doći. Onda će moći i više da se ulaže i iskorišćenost spektra će biti bolja.

    Sent from my MAR-AL00 using Tapatalk
    Ne pričamo je li komplikovano ili ne.
    Komplikovano jeste, investicije koje su potrebne moraju da postoje.

    Ja pričam o resursima i tvrdnji da će opterećenost resursima ostati ista znajući koliko troše 2G i 3G i 4G pozivi, a znajući na kako i na kolikkse radi modulacija signala u svakom od 4 slučaja, navodim kompresiju signala kao bitan faktor.

    I nijedan dokaz, makar i teoriju makar i link sa interneta nemate da će VoLTE opteretiti mrežu dodatno. Neće jer će koristiti odvojen kanal za voice (data podaci se ne diraju), tako da će korisnik u stvari uzeti jedan dio bandwita od 4G koji ne može biti 30%.

    Ne ponavljajte price sa sastanka ili koje ste čuli (jer su mi poznate).

    Gašenje 3G će otvoriti nove frekvencije samo što mi u CG imamo dovoljno postojećih frekvencija i resursa koje ne koristimo a čekamo nove.
    Menadžerske priče




    Poslato sa Ultra S22 pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Last edited by Bugi; 05-08-23 at 09:16.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  29. #25
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,466
    Thanks Thanks Given 
    452
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Bugi, CG nema dovoljno frekvencija ni za jednu tehnologiju
    Da je tako kao sto kazes, EKIP ne bi raspisivao licitacije za frekventni opseg nego bi operaterima dao koliko oni oce. Gasenje 3G NECE otvoriti tj osloboditi nove frekvencije jer se frekvencije dodjeljuju po generaciji. Dakle, kad se ugasi 3G, nece se pojacati sam od sebe 4G. Ipak moraš priznati da nisi iz te priče iako si iz struke.
    "You can check-out any time you like,
    But you can never leave!"

Page 1 of 8 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. CS:GO u Crnoj Gori
    By risto13 in forum Game Server CG
    Replies: 27
    Last Post: 07-03-14, 11:35
  2. DVB-T u Crnoj Gori
    By Sale in forum Kablovska..Satelitska..
    Replies: 27
    Last Post: 05-10-10, 23:18
  3. dvb-t u crnoj gori
    By dejan86 in forum Internet
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-08, 15:16
  4. da li ko u crnoj gori ...
    By dylan|stark in forum Software
    Replies: 26
    Last Post: 04-08-05, 13:19
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 18:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •