Page 1 of 207 123451151101 ... LastLast
Results 1 to 25 of 5303

Thread: [DILEMA] Starogradnja / novogradnja

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,791
    Thanks Thanks Given 
    4,682
    Thanks Thanks Received 
    9,651
    Thanked in
    3,652 Posts

    Default [DILEMA] Starogradnja / novogradnja

    U fazi sam kupovine stana, treba da donesem ovih dana odluku da li uzeti stan u starijoj zgradi koja se odlično održava, na fantastičnoj lokaciji koja mi skroz odgovara ali je stan totalni raspad sistema, bukvalno je čitav za renovirati iako je raspored istog odličan. Alternativa je novogradnja na nekoj prosječnoj lokaciji (zgrade Cijevne komerc kod Kodre, nova Dalmatinska, možda i neka od onih zgrada u Jola Piletića na obali Morače uglavnom manje pogodna lokacija za mene.

    Da li je imao neku sličnu dilemu, koliko uopšte bi koštala full adaptacija stana od 70 i kusur kvadrata, ugrubo? Preporuke za majstore, svaka sugestija je dobrodošla, topic naravno može poslužiti i ostalima koji imaju sličnih dilema.
    Last edited by BiTrAtE; 02-10-17 at 16:43.
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    300
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    oko 12-14k

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  3. #3
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,515
    Thanks Thanks Given 
    7,374
    Thanks Thanks Received 
    4,439
    Thanked in
    1,731 Posts

    Default

    Moraš malo detaljnije... Samo podovi mogu da variraju od par stotina do par hiljada, da ne pominjem bravariju... Koje grijanje, keramika i sl...

    Ne znam kakvo je stanje u pg sa majstorima, u nk obično imaš povezane ekipe, koje rade različite faze... Savršeno je da nađeš po preporuci različitu ekipu za svaku fazu, al to ćeš teško uklopiti...
    #fakenews

  4. #4
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Sve zavisi od godine gradnje. Ono što ja znam jeste da su najkvalitetnije zgrade pravljene nakon zemljotresa , dakle osamdesetih godina. Da se ne lažemo ranije je sve bilo kvalitetnije. Adaptacija može biti ok varijanta ali samo treba "ubosti" dobre majstore a to je u CG ne baš mali problem. Što se tiče novogradnje, tu je situacija ne baš dobra. Iz mog iskustva, najbolje radi zetagradnja ali i oni imaju mane. Čelebić je ok ali ima više mana nego zetagradnja. Manje izvođače da i ne pominjem. Kupovina nekretnine je u Podgorici proces u kojem treba otvoriti 100 očiju. To je jedini zdrav savjet koji mogu da uputim.

  5. #5
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    795
    Thanks Thanks Given 
    710
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    56 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Sve zavisi od godine gradnje. Ono što ja znam jeste da su najkvalitetnije zgrade pravljene nakon zemljotresa , dakle osamdesetih godina. Da se ne lažemo ranije je sve bilo kvalitetnije.
    Moram reci da je istina da je starogradnja kvalitetnija. Ne svaka ali je manji rizik kupit nesto sto ne valja.
    Primjera radi, a to su zgrade koje su radjene 70-ih na Zabjelo, pricaju mi moji kad je bio zemljotres, zgrada preko puta se tresla i savijala. Na kraju je ostala u jednom komadu ali su morale popravke. Nasa zgrada je vrlo kvalitetno gradjena tako da je bilo bezbjedno vratiti se u nju.

  6. #6
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    648
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Imam majstora za keramiku ako se odlucis na vrijeme perfekcionista je-javi cim odlucis jer je dosta zauzet unaprijed.

    Sent from my SM-N910C using Tapatalk

  7. #7
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,962
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Ja bih uzeo taj u starijoj zgradi i adaptirao ga.

    Ako mislis na onu zgradu cijevne komerc sto je na g, pricao mi je jedan sto mi je radio nesto oko bravarije, da je uzeo stan u toj zgradi i da je zadovoljan kvalitetom (on im je radio bravariju pa ga je kvadrat ispao 600 eur).

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,791
    Thanks Thanks Given 
    4,682
    Thanks Thanks Received 
    9,651
    Thanked in
    3,652 Posts

    Default

    Đe uzeti povoljno parket/tarket?
    Pločice?
    Bravarija?

    O majko moja što me sve čeka...

    Sent from my P10+ using Tapatalk
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  9. #9
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    877
    Thanks Thanks Given 
    1,832
    Thanks Thanks Received 
    201
    Thanked in
    130 Posts

    Default

    ja sam se prije mjesec dana uselio u renovirani stan, imao sam prednost sto sam imao vremena da pratim razne akcije za keramiku, parket, namjestaj...
    U pitanju je Blok V koji je bas zahvalan za porodice sa malom djecom.

  10. #10
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,111
    Thanks Thanks Given 
    246
    Thanks Thanks Received 
    1,105
    Thanked in
    539 Posts

    Default

    Zavisi koliko ti traže za taj stan u starogrdanji. Ako su realni (a obično nisu nego cijene kvadrat jako zbog lokacije a ne vide da prodaju pećinu), onda vrijedi uzeti u starogradnji i uložiti u renoviranje. Tad si miran nekoliko godina jer znaš u šta si sve uložio.

    Ni novogradanja nije bajna, rasporedi soba su im obično užas, a cijene jake, pritom fušerišu ili sa eloksirom ili sa unutrašnjom stolarijom, jeftinim ulaznim vratima kroz koja furi, ili sa tuš kabinom i wc šoljom, što priznaćete je jako bitno.

    Time se zanimah prije 6 mjeseci i baš lijepo iskustvo. Nije samo kod koga izabrati materijale već i koje pločice, koji parket/tarket/laminat, koji namještaj, koje ovo koje ono - osjeđela sam od toga čak se čudno osjećam kad idem po buticima nešto mi dođe dan kad mi se razgleda po Kips-u

    Generalno svi će ti na količinu dati neki popust ili se povežeš sa npr. majstorima koji rade sa salonima pločica pa preko njihove firme ti ide popust.

    Kad smo uzeli stan bio je solidno očuvan (penzioneri bili prije nas tu) tako da je parket bio očuvan, ali nam se nije dopadao pa smo preko njega uradili laminat kroz čitav stan (ispod njega izolacija) i ništa ne smeta što je i kroz kuhinju. A realno, ti samo manđaš vani tako da nećeš kuinu ni isprljat
    Last edited by tigrovo_oko; 02-10-17 at 18:25.

  11. #11
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,111
    Thanks Thanks Given 
    246
    Thanks Thanks Received 
    1,105
    Thanked in
    539 Posts

    Default

    Nego super tema, mene trenutno zanima sledeće - "drvena" podloga za terase?
    Ovako nešto


    Da li je neko od vas ovo radio, kakva su iskustva na duže staze, kako se kreću cijene i ko se time sve bavi u CG?

  12. #12
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,009
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    846
    Thanked in
    530 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Nego super tema, mene trenutno zanima sledeće - "drvena" podloga za terase?
    Ovako nešto


    Da li je neko od vas ovo radio, kakva su iskustva na duže staze, kako se kreću cijene i ko se time sve bavi u CG?
    Nije problem uradit, veći je dobro drvo . Uglavnom, ako nađeš neđe bagremovu dasku a ti zovi, ja i kolega mi to možemo završiti. Al malo je problem sa daskom tom, svi to drvo koriste za ogrijev a nema boljeg za spoljnje radove. Prije 6 godina sam radio klupe od njega i eto ih u dvorište. Lak ispucao al se drvo nije mijenjalo. A vazda na kišu. Uglavnom, bagremovo drvo, laneni firnajz u par premaza. Eventualno može kasnije neka druga zaštita od vlage, preko firnajza ili pak neko od ulja drugih.

  13. #13
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,449
    Thanks Thanks Given 
    1,906
    Thanks Thanks Received 
    5,140
    Thanked in
    1,774 Posts

    Default

    Novogradnja jedino ako si od početka gradnje u toku što i kako. Naravno moraš angažovati nekog ko se razumije da ti odradi raspored prostorija i instalacija jer ćeš u suprotnom imati dosta problema kasnije. Kod starogradnje je problem cijena, kod njih je nebo granica.

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,791
    Thanks Thanks Given 
    4,682
    Thanks Thanks Received 
    9,651
    Thanked in
    3,652 Posts

    Default

    Raspitah se po familiji malo i dobih cifru od 30k za komplet renoviranje, pa je li moguće toliko?

    Sent from my P10+ using Tapatalk
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  15. #15
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,009
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    846
    Thanked in
    530 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Raspitah se po familiji malo i dobih cifru od 30k za komplet renoviranje, pa je li moguće toliko?

    Sent from my P10+ using Tapatalk


    Mnogo je to. Računaj parket 7e po kvadratu za ruke(da biraš majstora), isto je i za pločice. Bravarija zavisi koju ćeš, moji su nešto stavljali pa sam dobio otprilike uvid u to kako se cijene kreću. Recimo za jedan prozor i vrata balkonska cijena je bila od 600e kod majstora pojedinca(Weiss profill i turski neki okov) pa do 900e kod onih pored Ognjišta(masu bolji kvalitet naravno) ili čak i preko 1000e u VHM. Sad ne znam što bi ti sve da radiš al za svaki dio posla može se čoek smislit da neđe uštedi. Parket je bio u Neckomu neki na akciji, hrastov. Lošija klasa zbog čvorova, godova itd al meni fenomenalan izgledom jer ja to volim, mrzno mi nešto kad je drvo jednolično. Mislim da je 12e tad bio, a ne znam dal ga još imaju. Pločice od 5-6e po kvadratu pa dok ti duša ište itd. Nabroj sve što bi trebao da radiš i mogu ti probati dati neke cijene po stavkama, za ovo što ja znam. Jedan kolega sa kojim sam radio radi parkete, drugi radi vrata, ja sam(kao i još neki) radim namještaj od pločastih itd. Takođe sam namjeravam da krenem neko potkrovlje sledeće godine sređivati pa sam u tu pokupio neke cijene(majstori pokušavaju da zakolju ako ikako mogu, kad im preračunam u dnevnice pare koje traže za ruke, ispane da pojedini uzimaju i po 200+e dnevno).

    Što se tiče dobre starogradnje za nju sam uvijek. Po dosta stanova sam radio kuhinje i ostali namještaj, a pogotovo u novogradnji, pa sam se svega nagledao. Od pločica i podova koji se miču za par godina(jer su tako dobro urađeni), do vrata koja samo ne padaju iz štokova, liftovi koji posle par mjeseci korišćenja blokiraju, loše cijevi, loši kablovi itd. Uglavnom se zna koje firme fušerišu. Ovim boljim su i stanovi bolji ali i skuplji.

  16. #16
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,684
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    616
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Raspitah se po familiji malo i dobih cifru od 30k za komplet renoviranje, pa je li moguće toliko?

    Sent from my P10+ using Tapatalk
    Moguce je I vise I manje.

    Zavisi od ovih pojedinacnih stvari koje su ti drugi navodili, ali generalno najvise zavisi od:

    1. Sta sve hoces/ moras da radis u stanu
    2. Da li sa zenom mozes da isplaniras budzet koga ce se ona drzati.


    Iz razloga koje si ti naveo i jos dosta drugih ja sam renovirao stan u starogradnji.
    Da bih odredio koliko ce da me kosta prvo sam napravio detaljan pregled postojeceg stanja sa predmjerom potrebnih radova i procijenom troskova za glavne stavke ( bravarija, keramika, sanitarije, grijanje/hladjenje, parket, kuhinja , plakari, bijela tehnika). Struja, ViK, grubi gradjevinski radovi su manje stavke.
    Na osnovu ovoga gore sam napravio prilicno preciznu procijenu koliko ce sve da me kosta i odlucio koliko sta hocu da platim. Koliko para , toliko muzike + moras o svemu voditi racuna.

    Ja sam inzenjer koji je citav zivot na velikim projektima....pa mi je ovo bilo jednostavno.

    Pukao sam na tacki 2 :-) Kad zena krene po prodavnicama, od jednacine ne ostane kamen na kamenu....iako smo se prethodno sve dogovorili....KAO.

    Stan je kostao dosta ali ispao je vise nego odlicno. Zena je zadovoljna sa izgledom a ja sa funkcionalnoscu. To sto smo sami napravili nema sanse da se kupi na trzistu bez obzira na cijenu.

    U starogradnji obrati paznju na raspored, to mora da bude dobro.....zbog toga i lokacije i kupujes starogradnju. Ima par odlicnih zgrada u PG gradjenih 80 tih.
    Raspitaj se kod komsija o kanalizacionim vertikalama. To je tesko za popravljanje jer obicno mora da se radi i u tudjem stanu ili zajednickoj vertikali.....dzaba ti super sredjen stan ako ti posle procuri od komsije iznad.
    Pogledaj koji ti je presijek glavnog kabla do stana. To je ponekad gotovo nemoguce zamijeniti.
    Obrati paznju ima li mjesta za parkiranje i da ti neki predajnik mobilne telefonije nije blizu stana ( blize od 200m) .
    Raspitaj se ko su ti prve komsije, na spratu i iznad tebe......ako su neki ludaci, trazi drugi stan.
    Preporuke za majstore su bitne, ali i kod dobrih zavisi kako se ti postavis.

    Trudi se da uzivas u tome sto radis, zbog rezultata koji ce doci na kraju.

    Srecno!
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  17. #17
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    PG
    Posts
    3,425
    Thanks Thanks Given 
    952
    Thanks Thanks Received 
    546
    Thanked in
    305 Posts

  18. #18
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1,716
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kad je beg bio cicija!

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    3,012
    Thanks Thanks Given 
    104
    Thanks Thanks Received 
    225
    Thanked in
    122 Posts

    Default

    Ja sam moj komplet renovirao bukvalno su ostali samo zidovi. Samo gletovanje i krecenje na kraju me je kostalo 2000 eura. Racunaj isto toliko za kupatilo. Struja, stolarija, podovi, kad dignes podove vidjeces vjerovatno da ces morato da radis i podlogu.... Ali sve u svemu ako ti raspored prostorija odgovara onda enterijer radis po svom meraku i sam biras kvalitet materijala koji ugradjujes
    My Job Is Top Secret. Even I Don't Know What I'm Doing.

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,791
    Thanks Thanks Given 
    4,682
    Thanks Thanks Received 
    9,651
    Thanked in
    3,652 Posts

    Default

    Zgrada je Lovca preko puta sportskog, tu i radim tu mi je i familija komplet (u novoj zgradi iza) tako da mi po svim mogućim kriterijumima odgovara lokacija. Ali ako se ne može proći sa plafon 17-18k onda dižem ruke i tražim dalje.

    Čim dođem doma iščitaću detaljno postove, fala vam puno!

    Sent from my P10+ using Tapatalk
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  21. #21
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,009
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    846
    Thanked in
    530 Posts

    Default

    Uzmi mjere, napravi spisak što radiš, pokupi cijene i na papir sve. Kad sabereš dodaj makar 20% na dobijenu cijenu. Ja računam da za te pare uradim potkrovlje. Novi krov,izolacija, limarija, bravarija i sve unutra. oko 60-65kvadrata površine. E sad, ja znam dosta toga da radim oko unutrašnjosti(oko podova, namještaja, vrata itd) pa dosta ću ušteđeti na rukama majstora.

  22. #22
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    300
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ugrubo 150-220 eur po kvadratu.. zavisi od materijala dosta, sta zelis, luksuz ili ne.. ali okvirno je to.. mene je izaslo 150 eur ali bez komplet mijenjanja parketa i otvora.. veci ti je problem sa majstorima, e tu otvori 100 ociju i samo po preporukama.. ja sam uvijek za preduzimaca koji kontrolise radove i garantuje postovanje roka i kvaliteta.. nikako pojedinacno radnike da biras, nikad u srecu

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  23. #23
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,009
    Thanks Thanks Given 
    79
    Thanks Thanks Received 
    846
    Thanked in
    530 Posts

    Default

    Vidi, ja sam po preporuci doveo 2 majstora da mi kažu koliko za krov traže. Da ja skinem stari a da oni novi postave. Krov na dvije vode, ima dva mala izlaza. Jedan 2500 za ruke, drugi 1700(ako ja nalazim pomoćnike 1400). Posao od tri dana. Srežu građu, postave je, postave foliju i preko vrate tiglu. Ne da je mnogo nego premnogo. Tri dana treba dvojici majstora i jednom pomoćniku za to a on bi da uzme 1400e( u prvom slučaju znatno više). E sad, ako ima ovaca neka plaćaju, ovi isti su mojim poznanicima radili za duplo manje pare prije godinu ili dvije. Lupe cijenu pa ako prođe prođe. Tu se svakako treba dobro raspitati, jer će najveći dio njih probati da zavrne i da se ekstra ovajdi. AKo se nema vremena za kontrolu majstora, bolje dati kakvom đedu koji se razumije 50e dnevnice da ih pazi negoli ih ostavljat same.

  24. #24
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    300
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    za kontrolora i dnevnicu se apsolutno slazem.. jer greske posle se tesko ispravljaju

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  25. #25
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Nijesam citao sve postove na topiku. Ali koliko ga god ti dobro renovirao, 20-30 godina stare zgrade imaju one olinjale ulaze koji u 90% slucajeva imaju neki vonj... Komsije su ti uglavnom neki nadrkani starci ili studenti kojima starci izdaju posto su otisli na selo da zive...

    Ako se zadesis nedje po Beogradu podji do zgrada pravljenih 60ih godina... A to ce ti biti ovi pravljeni 80ih za 20 godina.

    Kad pocne da uliva voda sa ploce pa ti se sliva u stan. Kad ti komsiji iznad pukne cijev od kanalizacije pa se jedno jutro probudis kapa ti pishina sa plafona... Kad instalacije u ulaz izgore itd itd...

    Artgloria zetagradnja itd sto ti ja zla hocu. Da se ne jebes sa majstorima

    Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

Page 1 of 207 123451151101 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Dilema E730-D500
    By NETMAN in forum Android
    Replies: 14
    Last Post: 07-04-06, 14:57
  2. dilema
    By podgoricanka in forum Sex i erotika
    Replies: 51
    Last Post: 05-12-05, 08:50
  3. DVB Dilema.. help needed
    By NexusVI in forum Hardware
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-05, 12:59
  4. Dilema oko procesora , sta kupiti ?
    By monteboy in forum Hardware
    Replies: 49
    Last Post: 14-11-04, 16:49

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •