Page 130 of 213 FirstFirst ... 3080120126127128129130131132133134140180 ... LastLast
Results 3,226 to 3,250 of 5314

Thread: [DILEMA] Starogradnja / novogradnja

  1. #3226
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    160
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    14
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Retko koja je novogradnja kvalitetna (pričam ovde o Beogradu i Novom Sadu - iako je sajt crnogorski)

    Bolje starogradnju kupiti pa renovirati. Samoi kod renoviranja treba paziti, nema više dobroh majstora nekada treba sami. Tekst u produžetku je nastao na osnovu ličnih iskustava

    Renoviranje stanova u starogradnji

    R
    Renoviranje stana u 13 koraka

    1.Komšiluk
    Prvi korak je upoznavanje i obaveštavanja komšija da dolazi novi stanar koji namerava da renovira stan. Skoro sigurno nećete da vidite nasmejana lica, ali imajte razumevanja, ko voli nekoliko meseci da sluša lupanje i buku. Pokažite malo dobre volje i pokušajte da se dogovorite oko satnice kada da se radi. Izbegavajte večernje časove i nedelju, iako su vaši majstori slobodni, nedelja je ipak dan za odmor.

    2. Izbacite stare stvari
    Sa prethodnim gazdom možete se dogovoriti da on izbaci svoje stvari, ali ponekad dosta toga ostane u stanu, pa morate vi da se nosite sa tim. Postoji opcija da angažujete neku firmu koja radi odvoženje starog nameštaja i pokućstva, da bar to skinete sa dnevnog reda. Morate da znate da stari nameštaj, šut, pločice, stari parket i sl. ne sme da se baca u kontejner, pošto je to je zakonom zabranjeno, a i ne izgleda lepo.
    Ukoliko napolju nije hladno možete da demontirate i izbacite stare prozore i vrata, naravno ukoliko ih menjate. Ako radite renoviranje zimi, zadržite ih još malo.

    3. Rušenje zidova
    Ukoliko nameravate da preuređivate stan, da spajate više soba, da rušite stare zidove i da pravite nove, najbolje je to uraditi na početku renoviranja.

    4. Zamenite instalacije
    Ovo je možda najteži deo posla oko renoviranja. Stare zgrade imaju stare instalacije, koje moraju da se zamene, naravno ako želite (a svakako želite) da pijete zdravu vodu, da budete sigurni od kratkih spojeva, požara, od zapušivanja kanalizacije. Nekada se dosta često upotrebljavao azbest i olovo u cevima, , tako da nemojte na ovome štedeti, uložite u nove instalacije. Kada ste već tu, zamenite i električne prekidače i utikače.
    Dosta često se dešava da novi stanar zameni instalacije u svom stanu, ali da komšije na istoj vertikali to ne učine, tako da ispada da ste džabe radili. Kada kupujete stan, raspitajte se da li su i komšije zamenili instalacije, ako nisu, rizikujete vlagu i curenje njegove kanalizacije u vaš taze renoviran stan.
    5. Izbacite stare, ormare, podove, ugrađene kuhinjske elemente
    Demontirajte stare ugradne ormare, kuhinjske elemente, skinite stare keramičke pločice u kupatilu i kuhinji ako vam se ne sviđaju. Ukoliko niste zadovoljni sa podom, dobro je da u ovoj fazi i njega zamenite, isčupajte stari laminat, parket ili pločice. Kod parketa treba da budete znalac i da procenite da li može da se stari hobluje, malo da se osveži i da ne morate da ga menjate.

    6. Pregrađivanje, gipsani radovi, gletovanje zidova
    Ukoliko vam je potrebna nova dečja soba, najbolje i najeftinije je kupiti gips-karton i pregraditi neku veću sobu. Na tržištu je velika ponuda i relativno je jednostavno pregraditi sobu sa njima.
    Zidove koje ste štemovali da bi ste postavili novu instlaciju treba izravnati i gipsom ilimalterom popuniti rupe. Nakon toga zidove fino izgletovati i pripremiti za molerisanje.
    Imajte na umu još jedan savremeni trend a to je eneterijer koji sadržiprirodni kamen. Ovaj kamen dolazi iz domaćih izvora i može da se postavi na unutrašnje zidove ili podove. Jeste da malo više košta, ali dobija se efekat od kog zastaje dah (da pomenemo tz suvi zid).

    7. Nabavka nove stolarije
    Ukoliko menjate stolariju, najbolje je da nabavite energetski efikasne PVC prozore sa ramovima od 5-6 komora i termopan staklom. Malo su skuplji ali kasnije će vam se investicija vratiti u vidu manjih računa za grejanje. Naravno, ukoliko imate sredstava možete da nabavite i ugradite aluminijumsku ili drvo-aluminijumsku stolariju, ali ipak, PVC za tu cenu nudi najviše.
    Što se tiče unutrašnjih vrata, najpraktičnija su vrata od furniranog medijapan sa kartonskom ispunom. Za ulazna vrata najbolja su ona od punog drveta sa metalnim ojačanjima i zaključavanjem u više tačaka. Šta je sigurno sigurno je.

    8. Spušteni tavani
    Spušteni tavani se u današnje vreme podrazumevaju. Kada ste već spuštate plafone nije na odmet da razmislite o ugradnji LED rasvete. Sa rasvetnim telima danas možete da budete veoma kreativni, da rasporedite svetlosne izvore svuda po sobama,i tavanima, da regulišete boju i jačinu svetlosti, da koristite daljinski upravljač. Moderna tehnologija to dozvoljava, prošla su vremena centralih lustera i sijalica sa volframovom žicom. Potrebno je pre nego što počnete da vam neko stručan napravi plan osvetljenja, kako bi majstori mogli da razvuku kablove.


    9. Renoviranje kupatila
    Renoviranje kupatila je samo po sebi priča za sebe. Prema kupatilu će vam se suditi o kvalitetu i uspehu renoviranja celog stana. Oko kupatila ima dosta posla. Ne radi se samo štemovanje i vađenje starih pločica i instalacija, nego i postavljanje hidroizolacije, novi raspored vodovodnih i kanalizacionih cevi, pa tek onda postavljanje novih pločica, pa postavljanje kade, tuš kabine, lavaboa i ostalih elementata.

    10. Postavljanje novog parketa
    Ukoliko morate da stavljate novi parket ili neki drugi pod (laminat, pločice), najbolje je to izvesti pri kraju radova. Računajte da će vam trebati 2 do 3 dana za postavljanje novog i još jedan ili dva za lakiranje i bajcovanje. Kada kupujete parket, ako imate nekog koji zna šta je dobar parket obavezno ga povedite sa vama. Trgovci koriste to što mali broj ljudi razlikuje bukvu od hrasta, prvu od druge ili treće klase, pa naplate više za nešto što ne vredi toliko.

    11. Moleraj
    12.čišćenje
    Naravno, na kraju vam sledi temeljito i obimno čišćenje svega što postoji u stanu. Za čišćenje je potrebno nekoliko dana.

    13. Unošenje nameštaja


  2. #3227
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Nama pise godinu, zato i pitam postoji li zakonska odrsednica za ovo. Ako neko pouzdanop zna. Ne znam da li se stanovi racunaju kao i drugi proizvodi na oje je obavezna garancija od dvije godine.
    Zetagradnja je davala dvije godine pa ako možeš provjeri da li im zakon dozvoljava da daku jednu godinu.

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk

  3. #3228
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Uđoh kod jednoga druga u stan (pojma nisam imao ko je radio zgradu) ali čim uđosmo u dnevnu znao sam da je Zetagradnja. Dugačke uske dnevne stopljene sa trepezarijom, horor...

    Svaka vama čast koji plaćate po 1200e+ za takve projekte...

    Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
    Jesi li rekao drugu da mu je stan horor? Pa 90% stanova danas ima dnevne boravke sa kuhinjom i meni lično je to mnogo ljepše nego odvojena trpezarija, a mala dnevna nauštrb dobijanja prostora trpezarije sa kuhinjom. Otboreniji prostor je fakat bolja solucija i prihvatljivija velikoj većini ljudi i u smislu komfora u manjim površinama. Nemaju svi ljudi mogućnost kupovine stanova sa sobama od 40 kvadrata... Što se Zetagradnje tiče mogu reći da oni apsolutno jesu šampioni osmišljavanja prostora za manje kvadrature.

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk

  4. #3229
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Jesi li rekao drugu da mu je stan horor? Pa 90% stanova danas ima dnevne boravke sa kuhinjom i meni lično je to mnogo ljepše nego odvojena trpezarija, a mala dnevna nauštrb dobijanja prostora trpezarije sa kuhinjom. Otboreniji prostor je fakat bolja solucija i prihvatljivija velikoj većini ljudi i u smislu komfora u manjim površinama. Nemaju svi ljudi mogućnost kupovine stanova sa sobama od 40 kvadrata... Što se Zetagradnje tiče mogu reći da oni apsolutno jesu šampioni osmišljavanja prostora za manje kvadrature.

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk
    Director strikes again

    Welcome back

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  5. The Following User Says Thank You to kimmi For This Useful Post:


  6. #3230
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Director strikes again

    Welcome back

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Vazda braćo moja

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk

  7. #3231
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,933
    Thanks Thanks Given 
    4,775
    Thanks Thanks Received 
    9,808
    Thanked in
    3,719 Posts

    Default

    Nema veze to sa kvadraturom, razgledao sam stan u Maximu od 95m2, na istu foru je bila dnevna soba/trepezarija/kuhinja - užasno uzano a dugačko, gledaš TV sa maximalno 2-2.5m ukoliko je raspored garniture i TV-a po širini.
    War. War never changes.

  8. #3232
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    A šta je tu horor ne razumijem? Zamisli nekad velika soba a TV od 32 inča da gledaš ka sa tribina

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk

  9. #3233
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,933
    Thanks Thanks Given 
    4,775
    Thanks Thanks Received 
    9,808
    Thanked in
    3,719 Posts

    Default

    Nije baš uporedivo jer kad imaš prostranu dnevnu sobu stvar je izbora i mogućnosti oće li TV bit 32 ili više inča. Uglavnom, više sam vazda za dnevnu sobu šireg pravougaonika, može i kvadrata čak no uskog pravougaonika đe si ograničen rasporedom, namještaja. Meni je dnevna soba jako bitna, valjda svima, tu se najviše boravi...
    War. War never changes.

  10. #3234
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    7,748
    Thanks Thanks Given 
    10,850
    Thanks Thanks Received 
    5,127
    Thanked in
    2,389 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    ...Meni je dnevna soba jako bitna, valjda svima, tu se najviše boravi...
    Meni je kafana bitnija

    Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

  11. #3235
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    A šta je tu horor ne razumijem? Zamisli nekad velika soba a TV od 32 inča da gledaš ka sa tribina

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk
    A ne no gledaš tv na monitor od kompjutera od 19".

    Vala još ne udjoh kod nekoga u dnevnu da ima ispod 42"

    Moj je znatno veći

    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

  12. #3236
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BiTrAtE View Post
    Nije baš uporedivo jer kad imaš prostranu dnevnu sobu stvar je izbora i mogućnosti oće li TV bit 32 ili više inča. Uglavnom, više sam vazda za dnevnu sobu šireg pravougaonika, može i kvadrata čak no uskog pravougaonika đe si ograničen rasporedom, namještaja. Meni je dnevna soba jako bitna, valjda svima, tu se najviše boravi...
    Širi pravougaonik da ali ovdje imaš iz ugla osmišljavanja prostora ograničenih kvadratura veoma jasna rješenja koja su kod Zetagradnje i Čelebića jasni izbori i veoma logični. Mislim da je to "usvojeno" i kod svih drugih. Skoro sam ulazio u stan od 100 i kusur kvadrata i nije mi se dopalo rješenje dnevne sobe ali daleko od toga da moguvreći da je horor. Neko u tim prostorima će živjeti svoje najljepše nadam se trenutke svog života. Ništa danas nije horor ako imate krov nad glavom. Da li je TV udaljen 2.5 metra od kreveta to nužno ne mora biti mana, neki tv 40" dovoljno...isto se fata ako ste na 3.5 metra od tv-a a dijagonala 55"...

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk

  13. #3237
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,107
    Thanks Thanks Given 
    2,231
    Thanks Thanks Received 
    2,392
    Thanked in
    1,232 Posts

    Default

    Directore prvo da ti pozelim sretan povratak, pitah za tvoje zdravlje
    Opet raspravljamo o nekim stvarima koje su individualne, jer neko voli ovo aneko ono, neko voli zutu a neko crvenu boju
    Ja licno recimo volim odvojenu kuhinju, kod mene je kuhinja skor otvorena ka trpezariji ali se ne vidi iz dnevne. Takodje volim vise kvadratni nego pravougani dnevni, ali opet kao sto rece Director ne mogu svi priustiti stanove kakvi im 100% odgovaraju, pa je sve podlozno kompromisu.
    Bitno je da ti je lijepo tu gdje jesi, a ljepotu ponekad ne daje oblik prostora

  14. #3238
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,027
    Thanks Thanks Given 
    3,957
    Thanks Thanks Received 
    6,521
    Thanked in
    3,109 Posts

    Default

    Zetagradnja ima dnevnr i spavace pravougaone, kako uzasan prostor
    nothing comes from violence and nothing ever could

  15. #3239
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    Zetagradnja ima dnevnr i spavace pravougaone, kako uzasan prostor
    U jednosobne one plave(sive) kod Katela dnevna je sa kuhinjom(i navodno trpezarijom )kao i i sve stanove Zetagradnje te je pravougaonog oblika, a spavaća je potpuno kvadratnog oblika

    Sent from my GM1913 using Tapatalk
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  16. #3240
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,027
    Thanks Thanks Given 
    3,957
    Thanks Thanks Received 
    6,521
    Thanked in
    3,109 Posts

    Default

    Trosobni je u pitanju
    nothing comes from violence and nothing ever could

  17. #3241
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Meni je lično dnevni boravak u obliku kocke skučeniji , možda, jer sam navikao da je većina stanova tj dnevnih boravaka u kojima sam boravio, bilo po projektima kao pravougaonik i da vizuelno djeluju prostranije. Sve je stvar ličnog doživljaja prostora. Meni je open space uvijek jedina solucija u izboru jer volim to
    Nije lako da se projektuje sve odvojeno ako ste ograniceni kvadraturom. Vjerujte mi na riječ. Tu mora da bude nekog kompromisa i loših rješenja. Evo npr moja žena voli da je kuhinja veća jer u njoj provodi ne baš malo vremena spremajući oko djece a gledao sam projekte, kuhinja i trpezarija odvojene a na uštrb prostora u trpezariji, smanji se kvadratura kuhinje, pa i sama dnevna soba izgubi na prostoru zbog odvojenosti...meni je logičnije sve u jednom prostoru. Uz izrađenu lijepu vidljivu kuhinju, to mi je sasvim logično rješenje da se ne gubi na prostoru


    Sent from my SM-G973F using Tapatalk

  18. #3242
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Zna li neko za nekog ko dobro radi enterijer po principu "ključ u ruke"
    niko ?
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  19. #3243
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    22,213
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    761
    Thanked in
    531 Posts

    Default


  20. #3244
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    5,809
    Thanks Thanks Given 
    195
    Thanks Thanks Received 
    460
    Thanked in
    242 Posts

    Default

    Imao sam ja stan sa 3 m od zida do zida, nogom sam kanale mijenjao.

  21. #3245
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Biznismen Podgorica View Post
    Skoro sve ispod Ljubovića je ovako unakaženo. Slušao sam pažljivo odgovore gradonačelnika na sva pitanja. Nekad mi on djeluje sasvim ok ali je umrljan svojim političkim gadlucima što u mnogome umanjuje njegov rad i trud, mada je očigledno da sva ova devastacija prostora dolazi zbog rupa u budžetu i toga su svi svjesni... Pa sama činjenica da City kvart tek treba da riješi pristupne puteve do predviđene škole i doma zdravlja dovoljno govori koliko prethodnici ništa radili nisu po tom pitanju. Srećom je država dobila novac za te projekte pa će morati da rješavaju. To se da riješiti ali devastacija prostora se ne moze riješiti. Ođe konkretno nikad stan kupio ne bi, sve i da je cijena 600 eura za kvadrat

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk

  22. #3246
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    798
    Thanks Thanks Given 
    715
    Thanks Thanks Received 
    73
    Thanked in
    56 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    niko ?
    Na sto konkretno mislis? Opremanje nekretnine, prostorije, enterijer dizajn, pripremanje za prodaju?

  23. #3247
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pegasus View Post
    Na sto konkretno mislis? Opremanje nekretnine, prostorije, enterijer dizajn, pripremanje za prodaju?
    struja, gipsani radovi, vrata itd...
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  24. #3248
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    By The Rivers Dark (Leonard Cohen)
    Posts
    2,113
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    16
    Thanked in
    13 Posts

  25. #3249
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Gledah prije neki dan oglas neko izdaje stan onamo u zgradi ispod Gorice pored crkve Sv. Đorđa. Auh kakav stan bješe. Sve top...kakvo mjesto...

    Sent from my SM-G973F using Tapatalk

  26. #3250
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Vidjeh na novu zgradu pored vezirovog stan 100 kvadrata 1750 eur kvadrat.

    Prvo što mi je prošlo kroz glavu zajebavaju li se ljudi ?

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
    One Ring to Rule them all...

Page 130 of 213 FirstFirst ... 3080120126127128129130131132133134140180 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dilema E730-D500
    By NETMAN in forum Android
    Replies: 14
    Last Post: 07-04-06, 13:57
  2. dilema
    By podgoricanka in forum Sex i erotika
    Replies: 51
    Last Post: 05-12-05, 07:50
  3. DVB Dilema.. help needed
    By NexusVI in forum Hardware
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-05, 11:59
  4. Dilema oko procesora , sta kupiti ?
    By monteboy in forum Hardware
    Replies: 49
    Last Post: 14-11-04, 15:49

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •