Page 24 of 213 FirstFirst ... 142021222324252627283474124 ... LastLast
Results 576 to 600 of 5314

Thread: [DILEMA] Starogradnja / novogradnja

  1. #576
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Notar završava upis u katastar



    Pošto su i Crna Gora i Srbija lideri u regionu čije vlasti jedna od druge kopiraju ono što jebe građane očekujem brzi porast poreza na promet sa 3 na 5% kao što je u Srbiji
    Koliko ja znam u Srbiji se dobija povraćaj PDV-a prilikom prve prodaje a kod nas ne.

    Platio bih tih 5% sa zadovoljstvom ako mogu da dobijem PDV.

  2. #577
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Nema toga kod nas, koliko ja znam.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  3. #578
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Koliko ja znam u Srbiji se dobija povraćaj PDV-a prilikom prve prodaje a kod nas ne.

    Platio bih tih 5% sa zadovoljstvom ako mogu da dobijem PDV.
    U Srbiji se dobija povraćaj PDVa na prvu imovinu ako se stan ne kupuje od fizičkog lica
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  4. #579
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Na to sam i mislio, kako bi mi to dobro palo.

  5. #580
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Evo pune informacije
    Prilikom kupovine nekretnine, susrešćete se sa plaćanjem jednog od dva obavezna poreza: porezom na dodatu vrednost (PDV) i porezom na prenos apsolutnih prava.
    Prvim stanom smatra se stan, odnosno svojinski udeo na stanu kao i svojinski udeo na porodičnoj stambenoj zgradi koji kupuje osoba koja nema i nije imala nekretninu ili svojinski udeo u nekretnini, počev od 1. jula 2006. godine.
    Zakon propisuje olakšice za kupce prvog stana, bez obzira da li se nekretnina nalazi u staroj ili novoj gradnji. Pa tako, ako kupujete stan u staroj gradnji (stan koji nije prvi put u prometu) moraćete da izdvojite novac za plaćanje poreza na prenos apsolutnih prava i to u vrednosti od 2.5% od ukupne vrednosti stana, međutim, ukoliko vam je to prvi stan koji kupujete i ako se on nalazi u staroj gradnji, Zakon nalaže da se vi kao kupac tog poreza oslobađate. Međutim, ako umesto starog stana, kupujete novogradnju, onda ste u obavezi da platite porez na dodatu vrednost (PDV) koji prema poslednjim izmenama Zakona, iznosi 10%. Porez na dodatu vrednost se plaća isključivo pri kupovini prvog stana i to u novogradnji, jer ste na taj način vi kupac finalnog proizvoda koji je „stvorio“ investitor. Pored toga, potrebno je i da je ugovorena cena stana sa PDV-om u potpunosti isplaćena prodavcu, uz obaveznu uplatu novca na račun investitora.
    Ukoliko kupujete svoj prvi stan (novogradnja) direktno od investitora, bićete oslobođeni od plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava i samim tim ste u mogućnosti da tražite povrat PDV-a (koji ste platili kroz kupoprodajnu cenu). Oslobađanje se vezuje za kvadraturu stana, odnosno kupac prvog stana je oslobođen plaćanja poreza za površinu stana do 40m˛ i za članove njegovog porodičnog domaćinstva (koji od 1. jula 2006. godine nisu imali u svojini, odnosno susvojini nekretninu na teritoriji Republike Srbije) do 15m˛ po svakom članu. Pod porodičnim domaćinstvom se podrazumevaju svi članovi jednog domaćinstva (supružnici, deca, roditelji kupca, roditelji supružnika…) sa istim prebivalištem i adresom kao i kupac prvog stana. Ako kupac prvog stana kupuje stan površine od npr. 75m˛, imaće povraćaj PDV-a samo na 40m˛, dok će na preostalih 35 kvadrata stana moći da dobije povraćaj na osnovu članova svog domaćinstva (15m˛ po svakom članu) i to pod uslovom da niko od njih do tog mometa nije imao neku nekretninu u svom vlasništvu. Takođe, ako ste u momentu kupovine prvog stana, povraćaj PDV-a ostvarili i na osnovu članova vašeg porodičnog domaćinstva (deca, supružnik, roditelji), morate znati da niko od njih u budućnosti pri kupovini sopstvenog stana neće imati pravo na povraćaj PDV-a.
    Ukoliko kupujete svoj prvi stan od fizičkog lica, bićete oslobođeni od plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava, ali nemate mogućnost da tražite povraćaj PDV-a.
    Da biste ostvarili pravo na povrat poreza, poreska prijava se mora predati nadležnoj filijali Poreske uprave Republike Srbije na čijoj se teritoriji nalazi sedište privrednog društva koji je Prodavac nekretnine.4
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  6. #581
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    nisam locirana
    Posts
    2,539
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    85
    Thanked in
    20 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    U smislu zakona o porezu na promet nepokretnosti roditelj nije prvi nasljedni red, nego se ide na dokazivanje zajednickog prebivalista.

    Ovo je i meni bilo cudno ali je tacno, pitao u poreskoj upravi i potvrdili mi ovu informaciju. Dakle samo promet nepokretnosti poklonom na djecu i na bracnog druga je po automatizmu oslobodjen poreza na promet nepokretnosti.



    Sent from my SM-J320F using Tapatalk
    Rakune, Fidel, Kimmi hvala na odgovorima i pojasnjenjima.
    Dakle, koliko sam shvatila iz vasih odogovra oslobodjanje od poreza na promet nepokretnosti se primjenjuje u slucaju kada dijete nasledjuje stan od roditelja, dok u drugim slucajevima za koje sam se interesovala, poklon roditeljima i bratu/sestri, moze da vazi oslobadjanje ali iskljucivo uz dokaz o zajednickom zivotu u tom stanu, za period od minimum godinu dana prije "transkacije" . Jesam li vas dobro razumjela?

    Moj problem je sto sam samo formalno zivjela u tom stanu koji bi bio predmet poklona (prebivaliste). Da li je dovoljno da se na toj adresi u proteklih godinu dana vodilo moje prebivaliste i prebivaliste osobe kojoj poklanjam, ili je zaista potreban neki drugi dokaz da smo zivjeli zajedno? Ne shvatam bas to dokazivanje...

    Sto se tice notarskih tarifa, ovdje ih imate:
    http://notarskakomora.me/images/docs...ska-tarifa.pdf
    Non sum uni angulo natus: patria mea totus hic mundus est.

  7. #582
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,695
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AltaMarea88 View Post
    Rakune, Fidel, Kimmi hvala na odgovorima i pojasnjenjima.
    Dakle, koliko sam shvatila iz vasih odogovra oslobodjanje od poreza na promet nepokretnosti se primjenjuje u slucaju kada dijete nasledjuje stan od roditelja, dok u drugim slucajevima za koje sam se interesovala, poklon roditeljima i bratu/sestri, moze da vazi oslobadjanje ali iskljucivo uz dokaz o zajednickom zivotu u tom stanu, za period od minimum godinu dana prije "transkacije" . Jesam li vas dobro razumjela?

    Moj problem je sto sam samo formalno zivjela u tom stanu koji bi bio predmet poklona (prebivaliste). Da li je dovoljno da se na toj adresi u proteklih godinu dana vodilo moje prebivaliste i prebivaliste osobe kojoj poklanjam, ili je zaista potreban neki drugi dokaz da smo zivjeli zajedno? Ne shvatam bas to dokazivanje...

    Sto se tice notarskih tarifa, ovdje ih imate:
    http://notarskakomora.me/images/docs...ska-tarifa.pdf
    Mislim da je i vise nego dovoljno. Mislim da moze i ovo sa svjedocima sto Rakun prica.



    Sent from my SM-J320F using Tapatalk

  8. #583
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Ako je prebivaliste tu onda jos bolje.. ovo za svjedoke ne znam.. Moguce da moze ali je definitivno bolje sa prebivalistem i onda ne trebaju nikakvi dodatni dokazi...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  9. #584
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    66
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by qwert View Post
    jel i dalje 3% od vrijednosti se placa za prevod stana i ima li jos kakvih troskovo osim usluge notara?Kako se procjenjuje ta vrijednost ako je ka auta nadrljao sam .Koliko ce me ispasti na 35m3?

    Ako nemas ni jednu nekretninu na svoje ime, ako ti je to prvi stan onda si oslobodjen 20m2 (ne kubnih kako si naveo).
    Procjenu ti vrse ukoliko je nerealna cijena npr 500€ m2 da si platio, ako je realna cijena koliko se stvarno kreće u tom dijelu grada plaćas porez 3% od vrijednosti stana. Ako nemaš nekretninu i ovo ti je prva placas 3% vrijednosti od 15m2 jer te 20 sleduje, ako imas u zajednicu 2 osobe koje ce da zive u stanu (a nisu roditelji koji imaju nekretninu) onda si OSLOBOĐEN poreza.

    Za notara ako je vrijednost ispod 40,000€ ili tačno 40,000€ plaća se oko 240€ da napravi kupoprodajni i da on ponese sve papire i sve završi u tvoje ime. Preko 40,000€ ide druga tarifa i skuplje je.

  10. #585
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Pitam se koji su to stanovi ispod 40,000
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  11. #586
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    66
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Pitam se koji su to stanovi ispod 40,000
    Recimo imas stan od 45 m2 koji se prodaje po 800€ m2 to ispada 36,000€ to je skroman jednosoban stan a ispod 40,000€ je.

    Recimo stan od 43 m2 se prodaje po 900€ m2 to ispada 38,700€ i opet je ispod 40,000€
    Recimo stan od 40 m2 se prodaje po 950€ m2 to ispada 38,000€ i opet je ispod 40,000€
    Nije da se ne može nać ni skroman jednoban stančić od 38 m2 po 1000€ m2 to ispada 38,000€ i opet je ispod 40,000€

    itd itd

  12. #587
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,094
    Thanks Thanks Given 
    2,718
    Thanks Thanks Received 
    4,450
    Thanked in
    2,364 Posts

    Default

    Ne kazem ja da ih nema ali slozices se da 90% stanova su preko 40k.

    Makar kad je PG/primorje u pitanju... Znam da su na sjeveru nekretnine znatno jeftinije mada tamo opet ima znatno vise kuca nego stanova..
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  13. #588
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    66
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    90% i jeste skuplje od 40,000€ al ne možeš da generalizuješ stvari.
    Ipak ima stanova ispod 40,000€, čak i u Budvi može da se nađe Samo treba tražiti na pravom mjestu

  14. #589
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    5,939
    Thanks Thanks Given 
    509
    Thanks Thanks Received 
    1,812
    Thanked in
    657 Posts

    Default

    Ima li neko iskustva sa stanovima na poslednjim spratovima u Bloku V, kako stoje sa vlagom i izolacijom? Je li veci problem zimi sa kisom ili ljeti sa vrucinom?

  15. #590
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Ako neko zna: Zgrada n aDrač, n asemafore lijevo, Zlatibor gradnja (vidim da je firm au stečaju), da li je zgrada regularnai završena i sv esa papirima ok?
    Treba mi za drugaricu, gleda neku garsonjeru.

  16. #591
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,310
    Thanks Thanks Given 
    4
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    22 Posts

    Default

    Ako je to ona zgrada na g, izgleda kao da je stara 50 godina...

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  17. #592
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,576
    Thanks Thanks Given 
    41
    Thanks Thanks Received 
    692
    Thanked in
    217 Posts

    Default

    Prijatelj mi je kupio tu stan ima godinu, još nije završena, kad će ne znaju.

  18. #593
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Da da, to je vjerovatno ta zgrada, samo je desno od grada a ne lijevo kako sam napisala. Nisam tuda prošla i nisam obratila pažnju, ali po tome što vas dvoje napisaste, bolje da je zaobidje. Jer koliko se sjecam, ona se 10 godina gradi. Nego rekoh da je nije neko uzeo pod svoje pa završio kakao valja.
    Bronx, dobija li penale od investitora ili ništa? Da li je stan uzeo povoljno, jer ako nij ezavršena ni tada bila, situacija je bila jasna.

    Ova zgrada je to:


  19. #594
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    1,263
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    112
    Thanked in
    82 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Pitam se koji su to stanovi ispod 40,000
    Stan Podgorica 47m2

    Prodaje se stan 47m2. Cijena 30.000€

    Lokacija: Podgorica

    Stan se nalazi u zgradi Zabjelska Vektra. Ulica 27 marta bb, četvrti ulaz, šesti sprat. Površina nekretnine 47m2. LN 6901 KO Podgorica III parcela 4876/2 PD 181.
    Za više informacija obratite se na [email protected] ili pozivom na broj telefona 020 408 673.

















  20. #595
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Stanari gratis.

  21. #596
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    28,830
    Thanks Thanks Given 
    4,706
    Thanks Thanks Received 
    9,698
    Thanked in
    3,670 Posts

    Default

    Ada vidite da je ovo konfiskovan stan, lično nikad ne bih ovakve stanove uzimao, ko zna kakva je muka i jad snašla vlasnika da je puštio da mu stan propadne i da ide na prodaju za 638 eur po metru.

    Sent from My Galaxy S9+ using Tapatalk
    I wouldn’t trust a man who wouldn’t try to steal a little.

  22. #597
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,063
    Thanks Thanks Given 
    495
    Thanks Thanks Received 
    422
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Ti kao daznaskad kupujes neki stan jel bila neka luda familija,ubistva itd itd..Sad cega npr neko kupit pa preprodat i eto

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  23. #598
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Nije problem kad je stan prazan, što ako u tim stanovima žive prethodni vlasnici.

  24. #599
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    9,576
    Thanks Thanks Given 
    41
    Thanks Thanks Received 
    692
    Thanked in
    217 Posts

    Default

    Montenegrina jos mu ni parket nije stavljen. A mislim da je ista situacija kao i sa Perom Djurišićem. Koliko je taj zgrada uradio a da ih je komplet završio zna li se?

  25. #600
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,864
    Thanks Thanks Given 
    1,632
    Thanks Thanks Received 
    2,807
    Thanked in
    1,217 Posts

    Default

    ljudi zaboravite ovakve stanove i zgrade i kombinacije.
    f6

Page 24 of 213 FirstFirst ... 142021222324252627283474124 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 7 users browsing this thread. (0 members and 7 guests)

Similar Threads

  1. Dilema E730-D500
    By NETMAN in forum Android
    Replies: 14
    Last Post: 07-04-06, 14:57
  2. dilema
    By podgoricanka in forum Sex i erotika
    Replies: 51
    Last Post: 05-12-05, 08:50
  3. DVB Dilema.. help needed
    By NexusVI in forum Hardware
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-05, 12:59
  4. Dilema oko procesora , sta kupiti ?
    By monteboy in forum Hardware
    Replies: 49
    Last Post: 14-11-04, 16:49

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •