Page 48 of 213 FirstFirst ... 384445464748495051525898148 ... LastLast
Results 1,176 to 1,200 of 5314

Thread: [DILEMA] Starogradnja / novogradnja

  1. #1176
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,115
    Thanks Thanks Given 
    124
    Thanks Thanks Received 
    127
    Thanked in
    66 Posts

    Default [STANOVANJE] Starogradnja vs novogradnja

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    Da li kupac (Privredno društvo) koji od izvođača radova (takođe Privredno društvo) kupi stanove za dalju prodaju, ima pravo na odbitak ulaznog PDV?


    Članom 4 stav 1 Zakona o porezu na dodatu vrijednost («Sl.list RCG», br. 65/01...04/06 i «Sl. list CG», broj 16/07 ... 40/11), određeno je da promet proizvoda predstavlja prenos prava raspolaganja pokretnim, odnosno nepokretnim stvarima. Prometom proizvoda, u smislu stava 1 ovog člana, smatra se i prodaja novoizgrađenih objekata i prenos stvarnih prava i udjela na nepokretnostima koji imaocu (vlasniku) daju svojinsko pravo, odnosno pravo posjeda na nepokretnosti ili dijelu nepokretnosti.


    Prvi prenos prava raspolaganja na novoizgrađenom građevinskom objektu ili ekonomski djeljivoj cjelini (dakle i stanovima) može da izvrši isključivo investitor. Ovakav prenos se oporezuje porezom na dodatu vrijednost po stopi od 17% a svaki sljedeći promet se oporezuje porezom na promet nepokretnosti po stopi od 3%.


    Dakle, isporuka novoizgrađenih građevinskih objekata ili djelova građevinskih objekata, predstavlja promet koji je oporeziv po Zakonu o porezu na dodatu vrijednost primjenom stope od 17% i plaća ga poreski obveznik koji izvrši promet, tako da u vašem slučaju ste bili obavezni da obračunate i platite PDV prilkom prodaje stana kompenzacijom između vas kao investitora i izvođača radova kao kupca.


    Prodaja stana od strane izvođača radova kupcu (Privredno društvo) koji kupi stanove za dalju prodaju, u poreskom smislu smatra se drugim prenosom, te se takav promet oporezuje u skladu sa odredbama Zakona o porezu na promet nepokretnosti (Sl list RCG br. 69/03 i Sl list CG br.17/07) kojim se uređuju pitanja vezano za obavezu plaćanja poreza na promet nepokretnosti na području Crne Gore.


    Dakle, prenosom prava raspolaganja na nepokretnostima sa Investitora na kupca nepokretnosti-lica izvođača radova, predstavlja promet nepokretnosti koji je izašao iz sistema PDV oporezivanja, te saglasno čl. 37. Zakona o PDV, poreski obveznik- kupac u vašem slučaju koji kupuje stanove za dalju prodaju, prilikom obračunavanja svoje poreske obaveze ne može odbiti ulazni PDV koji je dužan da plati, ili je platio prilikom nabavke predmetne nepokretnosti.



    Jes da nije isto, al eto naleceh
    Vidi, tebi investitor kad prodaje stan, on ti ga prodaje sa uracunatim pdv-om 21% a posto je “prva ruka” oslobodjen je poreza za promet nepokretnosti 3%. Ti dalje kad taj stan prodajes prodajes ga tvoja cijena + 3% poreza na promet nepokretnosti, tj. koliko god puta da se preproda taj stan placa se porez na promet nepokretnosti. Kako da se oslobodis 3% - ako si npr radio nesto za investitora pa uzeo stan u kompenzaciju, a jos ga nisi preveo, mozes kupca da dovedes kod investitora da direktno od njega kupi stan a tebi da pare, najcesce se tako radi, s tim sto to zavisi i od odnosa povjerenja sa investitorom. Ako ga kupujes za sebe, mozes se osloboditi tako sto ga kupujes za rjesavanje stambene potrebe a nemate na teritoriji te opstine nikakvu nepokretnosti, oslobadjas se za po 20 kvadrata po clanu domacinstva.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by dusman; 23-08-19 at 06:35.

  2. #1177
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,107
    Thanks Thanks Given 
    2,231
    Thanks Thanks Received 
    2,392
    Thanked in
    1,232 Posts

    Default

    Možda nije toliko baš vezano z atemu ali možda najbolje ovdje.
    Juče smo uzimali neke pločice i nevjerovatno je da Novi Volvox iste drži vani!!! Pločice drže vani na kišu, vjetar, toplotu, hladnoću!!! Grozno, užasno. Utovar, ručno.
    KIPS to radi profi. Natkriveno sve, složeno po policama, ukrcavaju viljuškarom.

    Ja i dalje ne vjerujem da neko pločice drži vani.

  3. #1178
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,943
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,330
    Thanked in
    1,862 Posts

    Default

    Tako se testira da li su izdržljive...


    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  4. #1179
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,880
    Thanks Thanks Given 
    1,644
    Thanks Thanks Received 
    2,832
    Thanked in
    1,224 Posts

    Default

    Sto ce bit plocicama na kisu?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    f6

  5. #1180
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Mozda su za napolje, pa da se bolje aklimatizuju :-)

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  6. #1181
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Tg
    Posts
    6,936
    Thanks Thanks Given 
    1,496
    Thanks Thanks Received 
    790
    Thanked in
    493 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zarate View Post
    Evo jedno možda malo glupo pitanje.
    Imam nekretninu na svoje ime, ok 20m2 po zakonu mi sleduje, tipa stan mi je 70m2 za 50 plaćam porez, 20 sam oslobođen, e sad prodam stan i kupim manji, dal sam opet oslobođen poreza na promet za 20m2 jer mi je i to opet prva nekretnina (druga u ovom slučaju) ali opet prva u papire, jer se ni jedna druga ne vodi na mene.
    I lupam sad uzmem garsonjeru od 25m2 i sad bih plaćao porez na 5m2 ili uzmem 40m2 prijavim još jednog člana familije i oslobođen sam poreza godišnjeg?
    Pravo na oslobadjanje imas jednom za prvu nekretninu koju imas u zivotu ako nakon toga kupis drugu a ovu prodas racuna se kao druga i vrsi se provjera u katastru od strane poreske uprave... Cak i ako djete upises kao njegovu prvu nekretninu ni ono po zakonu nema pravo na oslobadjanje kad bude ono kasnije kupovalo stan

    Sent from my Mate 10 pro using Tapatalk
    Satelitski resiveri/oprema

  7. #1182
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Godišnjeg poreza se niko ne može osloboditi. Umanjenje po osnovu članova porodice vrši se samo za primarnu nekretninu u kojoj se živi, ali i tu postoje ograničenja. Određeni broj članova domaćinstva umanjuje osnovicu poreza za po 10%, ali samo do određenog broja članova domaćinstva. Ne znam tačno koji je procenat u pitanju, ali mislim da se ne može umanjiti iznos poreza preko 60%, nezavisno od toga koliko je stara nekretnina i koliko članova domaćinstvo ima.

  8. #1183
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,139
    Thanks Thanks Given 
    5,706
    Thanks Thanks Received 
    7,404
    Thanked in
    2,972 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ćepanica View Post
    Godišnjeg poreza se niko ne može osloboditi. Umanjenje po osnovu članova porodice vrši se samo za primarnu nekretninu u kojoj se živi, ali i tu postoje ograničenja. Određeni broj članova domaćinstva umanjuje osnovicu poreza za po 10%, ali samo do određenog broja članova domaćinstva. Ne znam tačno koji je procenat u pitanju, ali mislim da se ne može umanjiti iznos poreza preko 60%, nezavisno od toga koliko je stara nekretnina i koliko članova domaćinstvo ima.
    Maksimum 50% po tom osnovu (20% ako vlasnik zivi u stanu ili kuci I po 10% za svakog narednog clana domacinstva, do maksimalnih 50%.

    Mozes da se oslobodis godisnjeg poreza. Kako Dragan Brkovic moze? Vila sa bazenom vodi se kao objekat u izgradnji I onda ne placa porez, ali dobro on je zaduzio ovu drzavu....uh.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

  9. #1184
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,107
    Thanks Thanks Given 
    2,231
    Thanks Thanks Received 
    2,392
    Thanked in
    1,232 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by acs View Post
    Sto ce bit plocicama na kisu?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Nista, najnormalnije je da su unutrasnje plocice pravljenje za kisu, sunce, hladnocu.

  10. #1185
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,887
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    433
    Thanked in
    254 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Maksimum 50% po tom osnovu (20% ako vlasnik zivi u stanu ili kuci I po 10% za svakog narednog clana domacinstva, do maksimalnih 50%.

    Mozes da se oslobodis godisnjeg poreza. Kako Dragan Brkovic moze? Vila sa bazenom vodi se kao objekat u izgradnji I onda ne placa porez, ali dobro on je zaduzio ovu drzavu....uh.

    Sent from my HUAWEI CRR-L09 using Tapatalk

    Nisam ulazio u mogućnost malverzacije. Običnom narodu ne sljeduje isto što i zaslužnim građanima i onima koji su se "snašli".

  11. #1186
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    22,214
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    761
    Thanked in
    531 Posts

    Default

    Preko puta duvanskog.


  12. #1187
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Meni se ovaj njihov projekat ne dopada... Moglo je to mnogo ljepše i prefinjenije za ovakvu lokaciju.

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  13. #1188
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    A kakvu to lokaciju Direktore?
    Pa i ovo je skoro City kvart, par stotina metara je udaljeno...
    Znaci kolektor, znaci Delta, znaci beton, znaci Berane... skole bez, vrtica bez...

    Sala mala, ne zamjeri

  14. #1189
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by karamazov View Post
    A kakvu to lokaciju Direktore?
    Pa i ovo je skoro City kvart, par stotina metara je udaljeno...
    Znaci kolektor, znaci Delta, znaci beton, znaci Berane... skole bez, vrtica bez...

    Sala mala, ne zamjeri
    Ja govorim o potezu atlas capital centra koji jeste ukrasio taj dio grada kako god. Imaćeš djecu Bože zdravlja pa ćeš me se sjetit za priču o školama i vrtićima

    Sent from my SM-G930F using Tapatalk

  15. #1190
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,880
    Thanks Thanks Given 
    1,644
    Thanks Thanks Received 
    2,832
    Thanked in
    1,224 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Nista, najnormalnije je da su unutrasnje plocice pravljenje za kisu, sunce, hladnocu.
    Bez razloga za dalju raspravu, oce li se kvasit te plocice u kupatilo?

    Inace, vlasnici stanova u city kvart, koji su dovoljno raspolozni da opravdaju njihovu lokaciju su mrtvi ozbiljni da ce vrtic da se radi za godinu max...

    I tako iz godine u godinu


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    f6

  16. #1191
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,074
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    872
    Thanked in
    550 Posts

    Default

    Ništa se neće raditi u narednih par godina(4-5 najmanje) a i kad se bude radilo treba još par da se to završi. Pričalo se o novoj gimnaziji ali ministarstvo nema para i ima neke druge prioritete.

  17. #1192
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by acs View Post
    Bez razloga za dalju raspravu, oce li se kvasit te plocice u kupatilo?

    Inace, vlasnici stanova u city kvart, koji su dovoljno raspolozni da opravdaju njihovu lokaciju su mrtvi ozbiljni da ce vrtic da se radi za godinu max...

    I tako iz godine u godinu


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Fali škola tu pod hitno… srednja isto… razmišljam što ako mi dijete bude željelo u gimnaziju, tamo sam ja učio, tamo mi je sestra učila, tamo mi je đed završio predratnu gimnaziju...volim tu školu kao da mi je neki dio mene… kako da dođe do škole?

  18. #1193
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,955
    Thanks Thanks Given 
    1,361
    Thanks Thanks Received 
    1,669
    Thanked in
    947 Posts

    Default

    Od knjigovodje dobih info da moze da se koristi pdv, samo se na toj adresi prijavi kancelarija


  19. #1194
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,107
    Thanks Thanks Given 
    2,231
    Thanks Thanks Received 
    2,392
    Thanked in
    1,232 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by acs View Post
    Bez razloga za dalju raspravu, oce li se kvasit te plocice u kupatilo?

    Inace, vlasnici stanova u city kvart, koji su dovoljno raspolozni da opravdaju njihovu lokaciju su mrtvi ozbiljni da ce vrtic da se radi za godinu max...

    I tako iz godine u godinu


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    itacu te jednostavno, da li smatras da je logicno da plocice za prodaju ne stoje uskladistene nego vani na livadu?
    P

  20. #1195
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    199
    Thanks Thanks Given 
    41
    Thanks Thanks Received 
    15
    Thanked in
    13 Posts

    Default

    Ja idem svaki dan u Volvox ili Kips (ili oba, nerijetko i po vise puta dnevno). U Volvoxu se brze i jednostavnije unutra srede papiri za kupovinu, ali zato napolju dok ti izdaju robu pakao. Nekad se mora cekati i pola sata po onom suncu. U Kipsu je drugacija situacija, treba ti dosta muke unutra dok sredis fakturu, ali zato ti napolju brzo zavrse (u Kips na Stari Aerodrom idem).

  21. #1196
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    1,654
    Thanks Thanks Given 
    445
    Thanks Thanks Received 
    67
    Thanked in
    45 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Možda nije toliko baš vezano z atemu ali možda najbolje ovdje.
    Juče smo uzimali neke pločice i nevjerovatno je da Novi Volvox iste drži vani!!! Pločice drže vani na kišu, vjetar, toplotu, hladnoću!!! Grozno, užasno. Utovar, ručno.
    KIPS to radi profi. Natkriveno sve, složeno po policama, ukrcavaju viljuškarom.

    Ja i dalje ne vjerujem da neko pločice drži vani.
    Vidjeh prije neko govori za Volvox da imaju reputaciju. Meni je dovoljno bilo sto sam uzimao kod njih neku tus kabinu, i otisao poslije trgovine na skladiste ... ljudi to je Eritreja u sred Podgorice, uzas. Reko nikad vise kod vas ista... A zamisli kako se na stanove onda stedi. Kakva neozbiljnost. Ne vjerujem da salju kupce tamo da preuzmu robu.

    Sto se stanova i investitora tice - od sad samo Rezident, ostali investitori neka cine sto oce...

  22. #1197
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    montenegro
    Posts
    17,880
    Thanks Thanks Given 
    1,644
    Thanks Thanks Received 
    2,832
    Thanked in
    1,224 Posts

    Default

    Rezident ima dvije zgrade i radi trecu po 5-6 stanova. Tako da ce 1% kupaca moci osjetit te cari


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    f6

  23. #1198
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    8,354
    Thanks Thanks Given 
    14,784
    Thanks Thanks Received 
    4,113
    Thanked in
    2,080 Posts

    Default

    @Direktor
    Pješke:,-)
    Opet priča kako su daleko škola i vrtići. Maksim Gorki od ove lokacije je udaljen 10 15 minuta hoda. Vrtić isti tako. I to vam je sad strašno. Daj ne kenjajte. Jeste , svi ste podignuti tik pored škole i vrtića. Nikad pješake do škole niste pošli. A nemojmo

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  24. #1199
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    394
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Koliko je kvadrat 2000? Sto rece jedan zna bih ja dje cu da imam 150.000 za stan

  25. #1200
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    3,464
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    10 Posts

    Default

    Ja vala postujem svaciji ukus i misljenje...
    Ali ne vidim nista luksuzno u tim malim zgradama sto imaju 5-6 stanova...
    To nije zgrada, nego kuca na steroide...
    5-6 familija tu zivi, svi ste upuceni jedni na druge, svako zna sve o svakome...
    Zamisli da zivis u takvu zgradu, i oces da dovedes ljubavnicu...
    Automatski citava zgrada zna da imas svalerku... podje ti zena na kafu i sve joj ispricaju...
    Ozbiljno, svi vide ko ti dolazi u kucu...
    Mada, te stanove kupuju ti bogatasi, oni su moderni, sirokih shvatanja pa vjerovatmo ne vire iza prozora nego gledaju svoja posla...
    Ne kazem da je ljepse zivjet u one zgrade sa 100 stanova po ulazu, ali ove male zgradice su mi nesto bljak...
    Kunem vam se, u ove vece zgrade je u tom dijelu privatnost veca, ja npr osim prvih komsija sa sprata i jos 2-3 famolije, osrale uopste ne poznajem, a u ulaz mi je 40 stanova

Page 48 of 213 FirstFirst ... 384445464748495051525898148 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dilema E730-D500
    By NETMAN in forum Android
    Replies: 14
    Last Post: 07-04-06, 13:57
  2. dilema
    By podgoricanka in forum Sex i erotika
    Replies: 51
    Last Post: 05-12-05, 07:50
  3. DVB Dilema.. help needed
    By NexusVI in forum Hardware
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-05, 11:59
  4. Dilema oko procesora , sta kupiti ?
    By monteboy in forum Hardware
    Replies: 49
    Last Post: 14-11-04, 15:49

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •