Page 199 of 213 FirstFirst ... 99149189195196197198199200201202203209 ... LastLast
Results 4,951 to 4,975 of 5314

Thread: [DILEMA] Starogradnja / novogradnja

  1. #4951
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Niksic
    Posts
    913
    Thanks Thanks Given 
    1,400
    Thanks Thanks Received 
    339
    Thanked in
    154 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by hercules View Post
    Hvala. Znam ovo odavno iako je metologija i izvor podataka upitan al dobro.

    Nećamo vala Mojsije. Svaka tebi čast kad si tamo živio, bio, putovao. Super.
    Ali vala i mi neki ođe u CG imamo internet pa možemo potražit koliko što košta. Davno je prošlo vrijeme vjerovanja na riječ nekome ko je bio preko granice.

    Jedini ti porediš i kažeš mrtav ozbiljan da su CG kamate zelenaške. A recimo u NLB Crna Gora stambeni kredit košta 3.5% + 6M EURIBOR - to je ova tebi zelenaška kamata.


    Isto to u Sloveniju u istu banku košta:


    Dakle stambeni kredit u Sloveniju košta 1.8% plus euribor i moraš da daš svojih 12,000€ ili da ti nekretnina vrijedi 52,000€. U CG ti ne treba učešće a mogu i do 5% u kešu da ti isplate za opremanje.
    U Sloveniju ti treba plata od 915 eura za ovo a u CG između 460 i 500 eura.
    Rejting Slovenije vs rejting Crne Gore

    Moody's Rating [+] 04/26/2019 Baa1 B1 03/06/2020 Moody's Rating [+]
    S&P Rating [+] 06/14/2019 AA- B+ 11/14/2014 S&P Rating [+]
    Neću ti ja objašnjavat rejting države kako utiče na zaduživanje države znaš i sam ako to ne pominješ u cijeloj priči. Isto kao što znaš da se stanovništvo se ne može zadužiti manje nego država.
    Da uopšte znaš definiciju zelenaške kamate vjerovatno ovo ne bi ni pisao.
    Nego tvoja poimanje ekonomije je opšte poznato kao i prizma gledanja istog.
    Loše je što ima ljudi koji ti povjeruju u sve ovo što pričaš, a kojima je muka da ubodu par pretraga na google i nađu ovo što ja nađoh.
    Nego eto ima par nas koji se razumijemo u ovu tematiku pa nekad nešto napišemo.
    Ovo u CG može da dobije 10% ljudi. Ne znam nikog u svom okruženju da mu je kamata ispod 5%, pričam o ljudima koji rade standardne poslove.

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  2. #4952
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,131
    Thanks Thanks Given 
    5,696
    Thanks Thanks Received 
    7,397
    Thanked in
    2,969 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Poredis nas i Sloveniju... Mozda da ukljucimo i Dansku, Norvesku, Finsku, sto da ne i Novi Zeland.

    Te kamate sto banke reklamiraju su OD %. Najcesce su 4.5-5.5%. Cak je moja firma sa A liste i mogao sam da dignem kredit sa tom 'niskom' kamatom, ali mi nije padalo na pamet da vracam 25-30000 eura kamate, pa da cu rentirat cio zivot. Nece me magarcem pravit.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Ne vidim kako te neko magarcem pravi iskreno. Jel bolje dati 25k kamate za 20 godina ili davati 250€ kirije, što za 20 godina dodje 60k €?

    Dalje, vrijednost novca sada i za 20 godina nikako neće biti ista. Isto ko što sad 50k€ nikako nije isto što je 100k maraka bilo prije 20godina. Čuvena inflacija... Kirija će za 20 godina sigurno biti veća itd.

    Sljedeće, vrijednost nekretnina ima generalnu tendenciju rasta. Na stranu povremene oscilacije, dugoročno vrijednost nekretnina raste.

    Možda je sad i najbolje vrijeme za trgovinu stana na kredit. Pod ovim sad mislim u narednih 3-9 mjeseci, jer se ocekuje kratkoročni pad cijene nekretnina, a krediti ne bi trebalo da poskupljuju.

    Sva ta priča oko standarda i drugih stvari stoji, ali logika bacati pare na rentu ako se za stotinjak eura više može kupiti svoja nekretnina, jednostavno ne drži vodu, jer bolje dati banci 25k kamate nego dati na zakupe 60k za 20 godina.






    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Last edited by kimmi; 05-08-20 at 23:54.

  3. The Following 3 Users Say Thank You to kimmi For This Useful Post:


  4. #4953
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,496
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by johninum View Post
    Ovo u CG može da dobije 10% ljudi. Ne znam nikog u svom okruženju da mu je kamata ispod 5%, pričam o ljudima koji rade standardne poslove.

    Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
    Ovo nije fiksna kamata o kojoj ti pričaš...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  5. #4954
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Kimmi, u Novi je na snazi najgori mogući DUP, novi se godinama obara dok svi ne legalizuju na divlj enapravljneo. Užas što se u katastar radi. Sjedi dje si
    Jesi mislio ona lokacija od Škvera do Jahtinga, dje je ona šuma?

  6. #4955
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Svi znamo da je standard u CG u odnosu na razvijeni svijet itekako mali ali koje su nam ostale solucije? Da plaćamo kiriju cijeli život kako bi izbjegli omče kredita? Što se tiče priče o nekretninama razvijenm zemljama, lično sam mišljenja da je ta priča predimenzionirana u smislu da kupovina nekretnine nikome ne padne baš tako lako. To lako pada mnogima u CG koji uglavnom nisu kapital sticali na pošten način , dok recimo nije baš lako u Njemačkoj doći do nekretnine bez kredita. Većina naših ljudi tamo ima za njemačke uslove ne baš visoke plate. Da žive bolje od nas svakako ne treba trošiti riječi... Nisu investitori krivci što je prosječna plata u CG kao nečiji ceh za ručak na zapadu, mada neki naš "patriota" tu istu prosječnu platu spiska za jedno popodne na primorju
    Last edited by Director; 06-08-20 at 08:40.

  7. #4956
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,542
    Thanks Thanks Given 
    7,409
    Thanks Thanks Received 
    4,496
    Thanked in
    1,747 Posts

    Default

    Jasno je svima da krediti nijesu povoljni, ali ponovo bolje plaćati mjesečnu razliku za svoj stan, nego ih davati u prazno...


    Konkretan primjer u nk, jednosoban stan 45m2:

    Opcija 1, živjeti privatno, tj plaćati rentu:

    Mjesečna renta = 200€
    Godišnja renta = 12 x 200€ = 2400€
    Ukupni trošak rente 20 god = 48000€
    Lična imovina nakon 20 god = .|.

    Opcija 2, kupovina stana od 45m2 (800€m2, ukupno 36000€), kredit kod banke na 20 god, fiksna kamatna stopa 5%:

    Mjesečna rata = 235,38€
    Godišnji trošak = 2824,56€
    Ukupni trošak kredita 20 god = 56491,2€
    Lična imovina nakon 20 god = stan od 45m2

    Razlika u trošku na 20 godina = 8491,2€

    E sad recite vi meni, vrijedi li stan od 45m2, razlike od 8491,2€ na 20 god. Puštite koliko će otići kamate banci, ovo je realna razlika, i to pod uslovom da mjesečna renta ostane ista naredno 20 god, a svi znamo da neće nego da samo može ići na više...

    U Pg je ta razlika možda malo viša, ali ne značajno, realno bude oko 50ak eura mjesečno, što je na 20 god 12000€...

    P.S. Na dvosobne stanove bude malo više, ali i to se žestoko isplati...
    Last edited by MeDo_JE; 06-08-20 at 09:17.
    #fakenews

  8. The Following 3 Users Say Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


  9. #4957
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    60
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    15 Posts

    Default

    Nabrajate primjere ljudi koji su vani poslije par godina uzeli stan/kucu, svi su oni to uzeli na kredit da se ne lazemo, sto je normalno. U Irsku dignu kredit za kucu, to se cijeli zivot otplacuje, ne 10 do 20 godina.

    Zasto mislite da ovdje mladi ne rijesavaju stambeno pitanje? Ima uhljeba kod roditelja masu, vecina ali ima i mladih koji uzimaju sebi stan u srednjim dvadesetim.
    Vidim da je neko napisao da je lose sto mlada osoba uzima jednosoban stan, zasto?
    Zasto bih ja u dvadesetim uzeo stan od 60,70 pa i vise kvadrata?

    Nemojte mi o tim divljim investitorima koji grade dvosobne stanove od 40 kvadrata... Dajte makar kada vodimo ozbiljnu diskusiju da komentarisemo investitore koji ozbiljno grade.

    Rekli ste da nema kamate ispod 5%. Donekle istina, mnogi investitori saradjuju sa bankama i kupac moze da ima povoljniju kamatu. Npr Bemax i CKB, 3.99%.

    I zasto uvijek racunate da cete vratiti punu kamatu banci? Pa ima li iko od vas ambicije da promijeni posao, edukuje se za nesto drugo pa radi za malo vecu platu?

    Kredit koji bi vracali 25 godina, ako ga vratite za 10-ak mozete ustedjeti i 10 000 kamate.

  10. The Following User Says Thank You to baketa For This Useful Post:


  11. #4958
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Prije neki dan je i Komercijalna banka imala reklamu 3,99% za stanove ispod Ljubovića. Mislim da je i za Central Point bila ta kamata takođe kod CKB banke

  12. #4959
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    60
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    15 Posts

    Default

    Ta kamata nije idealna, ali ne moze se reci da nije povoljna. Pa za kredit od 50 000, na 25 godina tebi rata ispada 260e.

  13. #4960
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by baketa View Post
    Ta kamata nije idealna, ali ne moze se reci da nije povoljna. Pa za kredit od 50 000, na 25 godina tebi rata ispada 260e.
    Naravno. Mišljenja sam da je "čekanje da se nešto desi" najlošije razmišljanje... Bolje što ranije životne dobi početi , nego kasnije zbog čekanja...

  14. #4961
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by baketa View Post
    Ta kamata nije idealna, ali ne moze se reci da nije povoljna. Pa za kredit od 50 000, na 25 godina tebi rata ispada 260e.
    Ovu sam racunicu i ja dobio iz jedne banke kao najpovoljniju, prije nekih 3-4 godine, kad sam gledao u Cg nekretninu. Stan od 40 kvadrata, na kraju otplatim 78 000, cistih 28 000 kamate, kvadrat 1950 eura.

    Reko zaista nije presa da za kutiju od sibica se obavezujem lihvarima, pa ce bit boljih prilika tokom zivota, a svakako je velika vjerovatnoca da dosta nas ce brzo van odavde, dje je pristup kapitalu mnogo povoljniji.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  15. The Following User Says Thank You to Mojsije For This Useful Post:


  16. #4962
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    60
    Thanks Thanks Given 
    19
    Thanks Thanks Received 
    31
    Thanked in
    15 Posts

    Default

    Zasto racunas da ces da vracas kredit svih 25 godina?

  17. #4963
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kimmi View Post
    Ne vidim kako te neko magarcem pravi iskreno. Jel bolje dati 25k kamate za 20 godina ili davati 250€ kirije, što za 20 godina dodje 60k €?

    Dalje, vrijednost novca sada i za 20 godina nikako neće biti ista. Isto ko što sad 50k€ nikako nije isto što je 100k maraka bilo prije 20godina. Čuvena inflacija... Kirija će za 20 godina sigurno biti veća itd.

    Sljedeće, vrijednost nekretnina ima generalnu tendenciju rasta. Na stranu povremene oscilacije, dugoročno vrijednost nekretnina raste.

    Možda je sad i najbolje vrijeme za trgovinu stana na kredit. Pod ovim sad mislim u narednih 3-9 mjeseci, jer se ocekuje kratkoročni pad cijene nekretnina, a krediti ne bi trebalo da poskupljuju.

    Sva ta priča oko standarda i drugih stvari stoji, ali logika bacati pare na rentu ako se za stotinjak eura više može kupiti svoja nekretnina, jednostavno ne drži vodu, jer bolje dati banci 25k kamate nego dati na zakupe 60k za 20 godina.






    Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
    Meni je to bas neprihvatljivo. Ja kazem sa mog stanovista, jer sam promijenio do sad jedno 7-8 mjesta za zivot po cg i svijetu, a vjerovatno cu se selit ko zna koliko jos puta. I da nisam tu nemam kad da se sakam sa stanarima i cudima.

    Ko namjerava da cio zivot provede u jedan grad u cg, to mu vjerovatno dodje jedina opcija, pa se ljudi shodno tome i odluce za dizanje istog.

    Mozda ova drzava razvije u narednih 10 godina stambenu politiku, da normalan gradjanin kupi stan uz pomoc raznih drzavnih programa i subvencija drzave, kako se to radi u normalnom svijetu. 1000+ je program koji nema bas neke povoljnosti, iako ima potencijala.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  18. #4964
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Nema povoljnosti 1000+? Koliko se plaćalo učešće u projektu 1000+ , a koliko bi se plaćalo učešće da se kupuje stan, neki su tražili 20%. Recimo trebaš da za učešće izdvojih 15k, misliš da svako ima taj novac? Kamata u projektima 1000+ je uvijek bila povoljna takođe. Druga je stvar što nama većini su visoke cijene kvadrata ali bolje i kupit "kutiju šibica" 40 kvadrata nego nemati ništa i živjeti privatno...

  19. #4965
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Podgorica
    Posts
    16,444
    Thanks Thanks Given 
    5,237
    Thanks Thanks Received 
    3,744
    Thanked in
    1,493 Posts

    Default

    Samo da vam pojasnim
    Kupio je moj kolega koji je iz pg kucu od 140kv u holandiji 265 hiljada
    Vracace on kredit 25-30 godina ali kad on plati ratu on ima da podje u meksiko sa porodicom, japan, ne znam dje su sad trebali na maldive. Ima za robu za kafu za hranu i potrepstine. To je poenta sve price. Da naglasim da on prima regularnu platu nista posebno vece od ostatka holandjana. E o tome je sva prica. I to pricam on da ppaca a zenina plata dodje cisto. Naravno vrtic je 1600e ali i to kad plati supruga ostaje. Jer minimalna plata u hol preko 21 godine je 1600e. Strucnibposlovi su mnogo bolje placeni. U CG ko digne kredit taj nema kola da registruje. Kupite stanove na 30 godina, djeca brzo rastu, sve vise para treba. Onda posao u CG je mnogo nesiguran. Pogotovo u bankarske sektore a svi bankari su digli kredite...ne znam. Mora se covjek kucit ali kod nas je to mnogo tesko

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk

  20. The Following 2 Users Say Thank You to kaemSe For This Useful Post:


  21. #4966
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Da sam mladji jedno 20g,uzeo bih kredit pod ugovorom sa zenom,da nema shvrljanja dok se ne otplati...a poshto znamo kakva su vremena,hmm,teshko da bih.
    ...

  22. #4967
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2,098
    Thanks Thanks Given 
    25
    Thanks Thanks Received 
    209
    Thanked in
    128 Posts

    Default

    Kakva je ona Cijevna Komerc ispod Ljubovica?

    Sent from my SM-G988B using Tapatalk

  23. #4968
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kaemSe View Post
    Samo da vam pojasnim
    Kupio je moj kolega koji je iz pg kucu od 140kv u holandiji 265 hiljada
    Vracace on kredit 25-30 godina ali kad on plati ratu on ima da podje u meksiko sa porodicom, japan, ne znam dje su sad trebali na maldive. Ima za robu za kafu za hranu i potrepstine. To je poenta sve price. Da naglasim da on prima regularnu platu nista posebno vece od ostatka holandjana. E o tome je sva prica. I to pricam on da ppaca a zenina plata dodje cisto. Naravno vrtic je 1600e ali i to kad plati supruga ostaje. Jer minimalna plata u hol preko 21 godine je 1600e. Strucnibposlovi su mnogo bolje placeni. U CG ko digne kredit taj nema kola da registruje. Kupite stanove na 30 godina, djeca brzo rastu, sve vise para treba. Onda posao u CG je mnogo nesiguran. Pogotovo u bankarske sektore a svi bankari su digli kredite...ne znam. Mora se covjek kucit ali kod nas je to mnogo tesko

    Sent from my POCO F2 Pro using Tapatalk
    Pa dobro, nije to neka novost da im ostane novca i da uštede, žive normalno, putuju. Sve to stoji. Ovdje su alternative da ljudi žive na grbači roditelja, u istom stanu/kući jer ih je strah, jer su nesigurni, jer im ambijent ne daje nikakve nade. Nemojmo...ovdje su ljudi generalno razmaženi i nerealni takođe. Očekivanja su svima prevelika. Međutim, ako vas dvoje radi, ne vidim što je prepreka da se makar jednosoban stan kupi? Ne može jednostavno preko noći steći osim ako niste neki diler, ako ste možda prodali po velikoj cifri neku nekretninu na moru... Ovdje ko god je odjednom preko noći stekao velike pare , stotine nekih radnika je dobro zakukalo ili je država na nečemu oštećena. To da neko je zaradio ovdje tek tako lako pare..mada ja znam neke primjere , to je sve "patriotizam" za placeve, jednosobne stanove za đecu, a plaćaju naravno crnogorski građani...
    Kako god. Mi nismo ni Holandija, ni Danska, niti ćemo ikad biti. Mi smo sirotinjska država sa obiljem ljepote prirodne kojoj polako dođosmo glave. Da bi se nešto steklo, a niste tajov sin, mora se čovjek odricati dosta toga ali može se i pregurati...

  24. #4969
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Vojvotk|nja od Fund|ne
    Posts
    20,926
    Thanks Thanks Given 
    1,011
    Thanks Thanks Received 
    1,852
    Thanked in
    704 Posts

    Default

    Ovo je najskuplja grobnica koju sam viđela...






    Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
    Last edited by KRKNA; 06-08-20 at 21:41.
    Sell the Vatican, Feed the World!

  25. The Following 2 Users Say Thank You to KRKNA For This Useful Post:


  26. #4970
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Nema prozora ali ima stan vrata pakla

  27. The Following User Says Thank You to Director For This Useful Post:


  28. #4971
    Join Date
    Jul 2014
    Location
    here and there
    Posts
    299
    Thanks Thanks Given 
    15
    Thanks Thanks Received 
    12
    Thanked in
    8 Posts

    Default

    Ima li neko preporuku za statičara koji bi proverio pukotine po zidovima stana u jednoj zgradi u PG?

    Sent from my SM-N975F using Tapatalk

  29. #4972
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,827
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,292
    Thanked in
    1,833 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Nema prozora ali ima stan vrata pakla
    Ima prozore u hodniku i kupatilu.
    Nije 10 kvadrata već 15...
    Tako mi naslova u ovim novinama https://nova.rs/biznis/hit-oglas-sta...a-37-000-evra/


    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  30. #4973
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,685
    Thanks Thanks Given 
    126
    Thanks Thanks Received 
    616
    Thanked in
    272 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by manouche View Post
    Ima li neko preporuku za statičara koji bi proverio pukotine po zidovima stana u jednoj zgradi u PG?

    Sent from my SM-N975F using Tapatalk
    Pitaj u Institutu za gradjevinarstvo.
    To je firma ciji su vlasnici par profesora sa gradjevinskog fakulteta. Kancelarije su bloku 9.
    Kada mozak ne koristiš, čekaš da ti kažu
    tada misliš da sve znaš, ne vidiš da lažu

  31. The Following User Says Thank You to high For This Useful Post:


  32. #4974
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,911
    Thanks Thanks Given 
    1,345
    Thanks Thanks Received 
    1,636
    Thanked in
    929 Posts

    Default

    Evo izgleda mitropolija oće još jednu zgradu da radi....

    A vidjeh sa druge strane isto da je neko iskopao temelj...




  33. #4975
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Ne radi Mitropolija , već Volvox kao i prvu zgradu

Page 199 of 213 FirstFirst ... 99149189195196197198199200201202203209 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dilema E730-D500
    By NETMAN in forum Android
    Replies: 14
    Last Post: 07-04-06, 14:57
  2. dilema
    By podgoricanka in forum Sex i erotika
    Replies: 51
    Last Post: 05-12-05, 08:50
  3. DVB Dilema.. help needed
    By NexusVI in forum Hardware
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-05, 12:59
  4. Dilema oko procesora , sta kupiti ?
    By monteboy in forum Hardware
    Replies: 49
    Last Post: 14-11-04, 16:49

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •