Page 20 of 20 FirstFirst ... 101617181920
Results 476 to 492 of 492

Thread: SE Asia

  1. #476
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Ako moze jedna preporuka za Maleziju - Malaka. Narocito ako te interesuje istorija i mijesanje raznih kultura.

    Najprije su s lokalnim stanovnistvom poceli da se mijesaju Kinezi. U pocetku su to bili trgovci koji bi dosli na "privremeni rad" u te krajeve ostavljajuci iza sebe zenu i djecu. U Maleziji (a Malaka je bila poznata po tome) bi pravili nove porodice sa lokalnim zenama. Tako je nastala posebna etnicka grupa Babo & Nyonya. U Malaki postoji i muzej posvecen njima.



    Nakon toga su dosli Portugalci

    [IMG][/IMG]

    Pa Holandjani, Englezi...otprilike redosled kojim su se smjenjivali kolonizatori u ovom dijelu svijeta. Najprije je to islo preko kompanija kao sto su bile Dutch East India, English East India...koje su bile jako mocne (kazu da je English East India imala mocniju vojsku od Engleske!). Dutch East India je upravljala Indonezijom sve do svog bankriststva krajem 18. vijeka, da bi nakon toga upravljanje Indonezijom preuzela Holandija. U "old town" Jakarte postoji istorijski muzej koji je jako poucan. Tu je i jedan od najpoznatijih tradicionalnih restorana u Jakarti.

    Malaka je zbog svog kulturnog znacaja pod zastitom UNESCO-a.

    Malo je mjesto i lako se obidje. Jedan dan je dovoljan.



    Djevojke iz ovog dijela svijeta su moja slabost

    Uzgred, veci dio Borena pripada Indoneziji.

  2. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  3. #477
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default

    Ostoja, hvala na preporuci, kada budem planirala pisaću i sigurno tražiti još neke preporuke. Malaka je definitivno zanimljiva i vrijedna posjete.
    Što se tiče Bornea, znam da veći dio pripada Indoneziji, ali na njihovom dijelu je infrastruktura lošija i teža je organizacija putovanja. Takođe - opasnije je. Sa strane Malezije je Kiranbatangan rijeka, neka sirotišta za orangutane, a može se otići i u obilazak Bruneja što je zanimljivo.
    Nažalost velike kompanije za proizvodnju palminog ulja nude ogroman novac stanovništvu koje prodaje svoja imanja i krče džunglu, pa su orangutani ugroženi jer ostaju bez prirodnog staništa.

  4. #478
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RadicalEdward View Post
    Moja ideja je zapravo bila fokusirana uglavnom na Borneo, KL i Penang. To mi je Malezija - a Bali je Bali
    Bali bih svakako uradila kao zasebno putovanje jer ispod 2 3 sedmice na Baliju ne bih boravila. Ako se Bali otvori u bilo kojoj varijanti onda bih sigurno tamo putovala ove godine. Kad budeš imao neke informacije vezano za vizu sheruj jer sam vrlo zainteresovana, doduše ne na duži period kao vi, ali do mjesec dana sigurno
    Ako se vozis busom kroz Maleziju, vidis koliko je zemlje kultivisano (unisteno) zbog plantaza palmi. Deforestacija nikad nije bila brza u istoriji. Isto se i u brazilu desava.
    Borneo tek nece postojavi kakav jeste za 10-20 godina.

    Uz Borneo, meni je san i prekoputa da posjetim indonezanski Sulawesi. Tu tek ima naroda i kultura, kao da nisu sa ove planete.


    Melaka definitivno vrijedi makar na dan iz Kuala Lumpura, blizu je i lako se stize.

  5. #479
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    U Maleziji je infrastruktura, u prosjeku, bolja nego u Indoneziji. To svakako vrijedi za KL u odnosu na Jakartu. Dio oko Twin Towers podsjeca na Singapur.

    Malezija je krenula u veliki biznis s palminim uljem. Kad se silazi avionom prema aerodromu u KL mogu se iz aviona vidjete nepregledne sume palmi.

    U Malaku se moze poci na dan iz KL. Ja sam tako i isao. Preko neke turisticke agencije. Sve organizovano, ukljucujuci rucak u restoranima koje drzi ta etnicka grupa koju pomenuh. Inace je ta kombinacija Malaja & Kina restorana odlicna. Mogu se naci i u Evropi.

  6. #480
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Par fotki iz KL - Twin Tower i okolina.



    Spolja



    iznutra



    Tavanica




    Pogled s vrha




    Okolina



    Pogledn na Hilton.

    I jedna pouka: Kad ste u ovom dijelu svijeta, nemojte nikad prema nekom usmjeriti svoju nogu. To se smatra najvecom uvredom.

    Nadam se da mi Mr. Hilton nece zamjeriti.

  7. The Following 6 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  8. #481
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Aj kad smo u KL, jedna preporuka: Batu Caves



    Ovo je jedna od najvecih atrakcija u Maleziji, a veoma lako dostupna. Mislim da je jedno pola sata vozom od Sentral stanice u KL. Ja sam isao preko agencije, jer mi je bilo zgodnije - dodje ti minibus pred hotel. Najbolje je da se porani ujutro, jer zna da bude velika vrucina u toku dana. A navali i narod. Na ulazu u pecinu je velika statua Mugurana, tamilskog bozanstva rata. Inace se radi o Tamilskom svetilistu s nekoliko hindu hramova u samoj pecini.



    Ono sto privlaci paznju jesu stepenice u duginim bojama. Treba malo kondicije dok se popnete do gore. I zbog toga je bolje poraniti ujutru prije nego udari vrucina.



    Kad udjete u pecinu prijatnije nijeste izlozeni suncu. Ima nekoliko povezanih pecina sa visokim svodovima. Ovo je sveto mjesto za Tamile i unutra se nalazi nekoliko hramova u prepoznatljivim bojama hinduskih hramova.



    Ovdje se u februaru odrzava poznati hindu festival Thaipusam, bilo bi interesanto tada posjetiti ovo mjesto.



    Batu Caves su omiljeno mjesto i za makaki majmune. Vjerovatno zbog toga sto im posjetioci daju ponesto.
    Ima ih bas puno, narocito na stepenicama, ali ih ima i u pecini. Nece vas, vejrovatno, ugristi ili ogrepsti, ali pazite na stvari. Znaju da otmu neopreznim posjetiocima plasticne boce s vodom, ili neku kesu, a dok sam ja bio jedan majmun je oteo od jedne djevojke mobilni telefon!
    Djeluju simpaticno i interesntno, ali - budite oprezni.

  9. #482
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Nadjoh neke stare fotke s leta prema Mt. Everestu.

    Tzv. "Mountain Flight". Ide se s malim avionom

    best free image hosting

    Obzirom da je u to vrijeme bio gradjanski rat u Nepalu (Maoisti v. Vladine trupe), bili mo detaljno pretresani i "opipani" (ukljucujuci intimne djelove)



    Jedna prednost tog gradjanskog rata je bila, za nas koji smo bili u avionu, da je bilo malo putnika, pa nas je stjuardesa pozvala da udjemo kod kapetana u kabinu

    image hosting website

    Glavom i bradom - Mt. Everest. Kakav prizor


  10. The Following 16 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  11. #483
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2,098
    Thanks Thanks Given 
    25
    Thanks Thanks Received 
    209
    Thanked in
    128 Posts

    Default

    Ostoja,kakvo iskustvo. Ludilo.

    Sent from my SM-S908E using Tapatalk

  12. #484
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,041
    Thanks Thanks Given 
    2,191
    Thanks Thanks Received 
    2,348
    Thanked in
    1,213 Posts

    Default

    Auuu kakva forografija i doživljaj. Svaka čast i hvaal što si i nama prenio

  13. #485
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Ajmo jos malo iz Nepala.

    U Katmanduu postoji jeda vrsta "javnog krematorijuma" uz Hindu hram Pashupatinath.

    Na prvi pogled, radi se o rijeci i vidi se neki dim. I neki narod sjedi poredjan po stepenicama iznad rijeke.



    Kad se malo primaknete, shvatite otkud dim. I da je taj narod sto sjedi pored rijek dosao da gleda kremaciju. Najprije se tijelo umotano u bijelo umoci u rijeku (misilm samo stope se operu, nijesam dobro zapazio), a onda se nosi na pripremljenu lomacu (odnmah iznad s desne strane se vide pripremljena i potpaljena drva).



    Ko ima stomak da to gleda, a ne smeta mu miris Djeluje ...hm... Relativno je blizu samog centra.



    Ovaj lik mi pridje i ucrta mi neku crvenu tacku na celo. Protiv uroka, veli. Naplacuje uslugu

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  15. #486
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Boudhanath stupa Kathmandu



    Oči Bude koje te svuda prate



    Lijep pogled na Kathmandu sa Swayambhu stupe na jednom brdu iznad Katmandua




    Swayambhu je poznat pod nadimkom "hram majmuna". Pa je normalno da ih tamo i vidite.




    tony colgan


    Nazalost, Swayambhu (kao i Boudhanath) je bio tesko ostecen zemljotresom prije desetak godina. Ove slike su napravljene prije zemljotersa. Bio sam barem dva puta nakon zemljotresa. Popravka dosta sporo ide. Nepal je inace jedna od najsiromasnijih zemalja u ovom dijelu Azije. Jako malo se radi na infrastrukturi. Guzve u Katmanduu mogu biti stresne. Van glavnog grada je mnogo bolje.

    Nepal je jedna od mojih omiljenih destinacija. Vrijedi doci.

  16. The Following 3 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  17. #487
    Join Date
    May 2008
    Location
    NK
    Posts
    4,580
    Thanks Thanks Given 
    132
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Uzeh Bali za 18th Oktobar, ako moze neko ko je bio tamo da mi da komentar o kisnoj sezonu u tom periodu jer se izludje od podijeljenih misljenja da li tamo tada kisno ili suncano. Valjda je na samoj granici.
    067-123456

  18. #488
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    2,098
    Thanks Thanks Given 
    25
    Thanks Thanks Received 
    209
    Thanked in
    128 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Feeleep View Post
    Uzeh Bali za 18th Oktobar, ako moze neko ko je bio tamo da mi da komentar o kisnoj sezonu u tom periodu jer se izludje od podijeljenih misljenja da li tamo tada kisno ili suncano. Valjda je na samoj granici.
    Ja sam bio sredinom novembra, jedan dan js bila kisa samo.

    Sent from my SM-S908E using Tapatalk

  19. The Following User Says Thank You to majaa For This Useful Post:


  20. #489
    Join Date
    May 2008
    Location
    NK
    Posts
    4,580
    Thanks Thanks Given 
    132
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by majaa View Post
    Ja sam bio sredinom novembra, jedan dan js bila kisa samo.

    Sent from my SM-S908E using Tapatalk
    dodjem cokoladu <3
    067-123456

  21. #490
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    more - TV
    Posts
    1,673
    Thanks Thanks Given 
    3,125
    Thanks Thanks Received 
    1,032
    Thanked in
    421 Posts

    Default

    Od Novembra do Marta je kisna sezona. Sto se Indonezije tice kisa pada u kratkim perjodima obicno po sat vremena ali vrlo obilno. Mnogo veci problem je sparina u zrak koja se podigne poslje te kise.

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
    To learn how to use your head, you have to go out of your MIND.

  22. #491
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Angkor Wat, jedno od najfascinantnijih mjesta u kojima sam bio. Uz Pagan u Myanmaru i Borobodur u Indoneziji. Angkor Wat je, bar za mene, No 1.



    Sagradjen je u 12. vieku kao Hindu hram. Postepeno je pretvoren u budisticki hram.
    http image hosting

    Budisti sirom svijeta ga izuzetno postuju i smatraju svetim mjestom.


    Angkor Wat sam posjetio prije dvadesetak godina. Bio sam u nekoj sluzbenoj posjeti Kambodzi, kao jedini bijelac u jednoj grupi ljudi iz raznih krajeva Azije. U Angkor Wat sam isao s jednim kolegom iz J. Koreje. Letjeli smo nekim raspalim avionom s propelerima, mislim da je bio ruska proizvodnja. Kad sam pokusao da vezem pojas, shvatio sam da nije u funkciji. Rekoh u sebi, valjda mi nece trebati



    U to vrijeme je bilo malo turista. Sama Kambodza je bila sva u mraku. Nidje nista. Tek par restorana za strance. To je imalo svojih prednosti, jer nije bilo guzve kad smo dosli.

    picture uploder

    Imali smo vodica koji nas je cekao na aerodromu i dalje vozio po raznim djelovima Angkor Wata. Radi se o ogromnom kompleksu hramova u dzungli i tesko je sve vidjeti za jedan dan.


    Na pojednimi mjestima je doslo do spajanja drveca s kamenim strukturama cineci fascinanto jedinstvo drveta i kamena.

    Kmerska arhitektura je izuzetna, superiorna u ovom dijelu Azije. Dosta je specificna, iako se vidi uticaj okolnih kultura.


    U posjeti smo bili nedugo nakon stravicnih dogadjaja koji su obiljezili eru "Crvenih Kmera". Prosto je nevjerovatan taj kontrast izuzetne ljepote i stravicnih zlocina.Na putu do Angkor Wata vodic nas je poveo u neku vrstu "kosturnice" dje su se nalazile kosti zrtava rezima Pol Pota. Radilo se o neuredjenom prostoru koji je licio na nekakvo skladiste s gomilom bjelicastih kostiju natrpanih na gomilu. Uzasan prizor. Srecom, sam Angkor Wat nije pretrpio velika ostecenja tokom tog perioda. Na par hramova su se mogli vidjeti oziljci od metaka, ali vjerujem da je to dosad restaurirano.


    Angkor Wat je bogat ornamentima koji prikazuju bozanstva, ali i slike iz zivota. Na ovome se vidi kornjaca kako grize guzu jednog muskarca koji se ljutito okrenuo da vidi sto se to desava. Kornjace u Aziji su drugacije od ovih koje imamo po Crnoj Gori. Znaju da budu agresivne i obicno se nalaze u vodi - dobri su plivaci.


    Angkor Wat se smatra simbolom Kambodze i nalazi se na zastavi ove zemlje. Zelja mi je da posjetim ovo mjesto jos jednom tokom ovo malo zivota sto mi je ostalo. Nazalost, cuo sam da je bilo dosta gradnje ekskluzivnih hotela u samoj blizini Angkor Wata i da se broj turista naglo povecao. Naravno, razumijem da Kambodza mora voditi racuna o svojoj ekonomiji i ne sumnjam da Angkor Wat generise znacajne prihode od turizma. Ipak, treba voditi racuna i da se sacuva ovaj izuzetan prostor. Nije lako uvijek napraviti dobar balans.

    Topla preporuka da, ako budete u prilici, posjetite ovo izuzetno mjesto.
    image bb

  23. The Following 6 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  24. #492
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Bangladesh - najsiromasnija i naneuredjenija zemlja u kojoj sam dosad bio. A bio sam u puno. Istina, nijesam isao dalje od glavnog grada. Dhaka je ogroman grad. Po broju stavnika, jedan od najvecih na svijetu. Ima preko 20 miliona stanovnika. Mozete pretpotstaviti da su zagadjenje i saobracaj ozbiljni problemi.



    Saobracajne guzve su nevjerovatne. Najbolje prevozno sredstvo je riksha, koji dominiraju, bilo da se radi o biciklu ili motoru.

    upload picutre

    Autobusi su krcati i uobicajeno je da se ljudi voze na krovu.



    Nijesam siguran da li ti na krovu placaju kartu. Primijetio sam da imaju stepenice koje vode na krov, tako da se i za mjesto gore vjerovatno placa karta.




    Dhaka nije mjesto za turiste. Malo se toga moze vidjeti. Kad idem u neki novi grad volim da podjem na pijac, jer se tu moze dosta nauciti o kulturi i nacinu zivota tog naroda.



    upload image website







    Ono sto mi je uplao u oko jeste vjestina kojom koruste glavu za nosenje raznih stvari.


    Treba za to znati koristiti glavu i dobro balansirati teret.





    Mislim da je narod tamo jako vjest u tome. Nijsam siguran da li to izaziva neke probleme za vrat i kicmu.



    Sledeca stvar koja je za mene bila interesantna jeste luka na rijeci Buriganga.



    Ima tu dosta aktivnosti, ali je rijeka strasno zagadjena i ima tu svakakvih "mirisa".



    Jos jedna stvar koja moze biti interesantna za posjetioce jesu dzamije. Ja sam posjetio dzamiju koja je poznata kao Star Mosque, vjerovatno zbog toga sto je ukrasena motivima zvijezda.

    host online image



    Nedaleko od ove dzamije nalazi se jermeska crkva (Armenian Church). Malo neobicno, ali izgleda da su Jermeni stizali i do ovih krajeva.



    Sto se tice bezbjednosti, prvi put kad sam bio tamo prije 15-ak godina je bilo OK. Morate voditi racuna ako je neka guzva da vam ko ne uzme novcanik ili foto aparat. Vecina ovih slika je tada nastala. Drugi put sam bio prije 7-8 godina i situacija nije bila dobra. Sugerisano mi je da ne izlazim iz hotela. To je bilo vrijeme nemira kad je nekih 150 ljudi osudjeno na smrtnu kaznu (bila, je, navodno, neka pobuna vojnika). Otprilike u to vrijeme se desila nesreca u Daki kad je pala zgrada fabrike tekstila koja je proizvodila odjecu za neke strane kompanije (Walmart...), pa je bilo lose raspolozenje prema strancima. Ubrzo nakon tog mog puta sedam mojih kolega iz Japana je ubijeno u teroristickom napadu. Nakon toga sam odbio da idem ponovo. Nijesu mogli da me "potkupe" ni solidnim dnevnicama i biznis klasom za Singapore Airlines
    Ne znam kakva je sad situacija. Ali me nesto ne vuce zelja da ponovo idem. Zagadjenost, prljavstina, saobracajni haos. Ima boljih mjesta na ovom svijetu.

  25. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


Page 20 of 20 FirstFirst ... 101617181920

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. From Mid-Asia to Balkans - Saz
    By MinjaNinja in forum Muzika
    Replies: 1
    Last Post: 26-05-11, 07:10
  2. play-asia.com ps2 to usb gamepad adapter
    By BooQy in forum Hardware
    Replies: 1
    Last Post: 05-03-05, 00:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •