Results 1 to 25 of 492

Thread: SE Asia

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    U Kjotu vazda mozete naci nesto novo, fascinantno, cak i kad posjetite mjesta dje ste bili ranije. Kad nemate previse vremena, morate se odluciti da neka mjesta ostavite za sledeci put. Ovaj put sam posjetio nekoliko hramova nakon dugo vremena. Jedan od njih je bio Ginkakuji (Srebrni paviljon).

    Ne znam zasto je dobio ime srebrni, jer nikakvo srebro se tamo ne vidi. Mozda zbog ovog vrta, koji kazu da uvece odaje srebrni odsjaj na mjesecini:


    U pozadini se vidi pjescana struktura koja podsjeca na planinu Fuji. To je Kōgetsudai - u pevodu "mjesto za posmatranje mjeseca". U Japanu mjesec ima posebno znacenje i smatra se simbolom unutrasnjeg prosvetlenja. Japanci vole da posmatraju mjesec, posebno kad je puni mjesec na pocetku jeseni, obicno kraj septembra (jugoya) Ove godine je to bilo - sinoc.



    Ginkakuji nije prevelik, brzo se obidje. Ima jedna lijepa staza pored malog jezera s puno mahovine i kamenim "ukrasima"



    Ovo je pogled odzgo. Na lijevoj strani se vidi "srebrni paviljon".


    A evo ga sada u "prvom planu"


    Moja sledeca destinacija je Nanzenji. Taj hram, poznat po prelijepim vrtovima, nije daleko (mozda jedno 2 km). Moja preporuka je da prosetate "putem filozofa" (Tetsugaku-no-michi), koji je dobio ime po poznatom filozofu iz 19. vijeka Kitaru. U Heidelbergu takodje postoji nesto slicno, pretpotstavljam da i naziv ima slicno porijeklo.



    Setnja je lijepa pored potoka u kojem mozete vidjeti lijepe primjerke ribe (mislim da je to vrsta krapa) i poneku patku. Izmaknuti ste iz vreve. Cujete samo "tisinu" i poneku pticu. Mjesto za meditaciju. Znao je Kitaro sto valja.
    Last edited by Ostoja; 02-10-20 at 10:38.

  2. The Following 4 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. From Mid-Asia to Balkans - Saz
    By MinjaNinja in forum Muzika
    Replies: 1
    Last Post: 26-05-11, 06:10
  2. play-asia.com ps2 to usb gamepad adapter
    By BooQy in forum Hardware
    Replies: 1
    Last Post: 04-03-05, 23:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •