Page 17 of 20 FirstFirst ... 71314151617181920 LastLast
Results 401 to 425 of 492

Thread: SE Asia

  1. #401
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,388
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,001
    Thanked in
    1,546 Posts

    Default

    probaj u madjarskoj. moguce da oni ne traze kao hrvati licno prisustvo. inace je za CG zaduzen konzulat u budimpesti.
    nisam znao da vise Gea ne radi viziranje za novac.
    vidi sa momkom iz top holydays mne, imas ga na IG. uveliko rade tajland i individualna putovanja. mozda ti on moze pomoci

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  2. #402
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Nekad se moglo preko agencije, ali mislim da Tajlandjani sada traze licno prisustvo podnosioca zahtjeva. Viza se dobija za par dana.

  3. #403
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	Indonesia_IMG_20200218_095650.jpg 
Views:	84 
Size:	11.0 KB 
ID:	166763Click image for larger version. 

Name:	Indonesia_IMG_20200218_103548.jpg 
Views:	82 
Size:	13.1 KB 
ID:	166764

    Imao sam jedan zanimljiv razgovor s jednim prijateljem iz Indonezije, u vezi nacionalizma. Pitao me za razloge raspada SFRJ i ja sam mu kazao da je to bila posljedica nacionalizma (dobro, nije bilo samo to, ali nebitno za ovu pricu). A on mi kaze da je, na drugoj strani, nacionalizam posluzio kao instrument za ujedinjenje Indonezije. I zaista, kad sam posjetio National Monument, nasao sam slajd koji o tome govori (vidjeti gore).

    Za putnike u Dzakartu, dobra vijest je da je prosle godine pusten prvi metro (napravili ga Japanci, a to znaci da je dobar). Time je znacajno poboljsan nekada haoticni saobracaj (istina, haosa ima jos uvijek, ali je sada Dzakarta znacajno bolja od Manile - a tamo je saobracaj blagi uzas). I drugo, s aerodroma se u centar grada (BNI City) moze ici vozom. Vrlo prijatna voznja po cijeni od 70,000 rupija (nesto oko 5$). Taksi bi kostao barem duplo, a i voznja moze da traje duplo (voz od aerodroma do centra je oko 40 minuta).

  4. #404
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Hell Raiser View Post
    probaj u madjarskoj. moguce da oni ne traze kao hrvati licno prisustvo. inace je za CG zaduzen konzulat u budimpesti.
    nisam znao da vise Gea ne radi viziranje za novac.
    vidi sa momkom iz top holydays mne, imas ga na IG. uveliko rade tajland i individualna putovanja. mozda ti on moze pomoci

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Ne idem ja ovog puta nego sam se konsultovala zbog poznanice koja ide. Budimpesta je komplikovanija od Zagreba - traze dosta vise dokumenata, kako cujem, ja sam oba puta u Zagrebu vadila, iako pise da je za nas zaduzen konzulat u Budimpesti.

    Samo mi nije jasno kako je moguce da u beogradskom konzulatu ne mogu da izdaju turisticku vizu, a u Zagrebu mogu.

    Mislila sam da turisticku vizu mozes da izvadis u bilo kojem konzularnom predstavnistvu bez obzira sto nisi gradjanin drzave u kojoj se nalazi. Za druge vrste vize je jasno da se moras obratiti predstavnistvu koje je za tebe zaduzeno.

    Inace turisticke agencije nece da rade vizu za ljude koji nisu uzeli aranzman preko njih. Tako da je ustvari ispostavlja kao najbolja opcija odlazak u Zagreb.
    Valjda ako se najavis mogu da ti zavrse vizu za jedan dan.

  5. #405
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Princip je da vizu izdaje ambasada/konzulat zemlje dje zivis i radis. To vazi i za turisticku vizu, jer ti traze potvrdu da si zaposlen(a) i zivis u toj zemlji. E sad, ponekad se desi da si u se zadesio u nekoj drugoj zemlji i desavalo mi se da mi izadju u susret. To moze zavisiti i od osobe koja radi na izdavanju vize, iako ne bi trebalo da je tako. Ja obicno u Tajland idem poslom, ali redovno idem na turisticku vizu, jer je dobijanje poslovne vize komplikovano i trazi se dosta dokumenata. Cak mi to savjetuju "domacini" u Tajlandu, sto pokazuje da ni tamo postovanje zakona nije bas striktno. I da moze "ovako", ali i "onako".

  6. #406
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	thumbnail_IMG_20191221_135719.jpg 
Views:	85 
Size:	11.7 KB 
ID:	166773Click image for larger version. 

Name:	thumbnail_IMG_20191221_134513.jpg 
Views:	69 
Size:	11.9 KB 
ID:	166774Click image for larger version. 

Name:	thumbnail_IMG_20191221_170028.jpg 
Views:	74 
Size:	11.4 KB 
ID:	166775Click image for larger version. 

Name:	thumbnail_IMG_20191222_142951.jpg 
Views:	75 
Size:	10.7 KB 
ID:	166776Click image for larger version. 

Name:	thumbnail_IMG_20191221_134505.jpg 
Views:	71 
Size:	10.8 KB 
ID:	166777

    Kad smo vec u Tajlandu, Kad smo vec u Tajlandu, bio tamo nedavno. Par fotki

  7. #407
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	thumbnail_IMG_20191218_180024.jpg 
Views:	71 
Size:	13.0 KB 
ID:	166778Click image for larger version. 

Name:	thumbnail_IMG_20191221_130611.jpg 
Views:	67 
Size:	13.9 KB 
ID:	166779Click image for larger version. 

Name:	thumbnail_IMG_20191218_180115.jpg 
Views:	76 
Size:	13.1 KB 
ID:	166780

    I jos par...

  8. #408
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	thumbnail_IMG_20191222_141154.jpg 
Views:	85 
Size:	10.9 KB 
ID:	166781Click image for larger version. 

Name:	thumbnail_IMG_20191222_141328.jpg 
Views:	85 
Size:	11.9 KB 
ID:	166782Click image for larger version. 

Name:	thumbnail_IMG_20191222_142424.jpg 
Views:	94 
Size:	11.7 KB 
ID:	166783Click image for larger version. 

Name:	thumbnail_IMG_20191222_143446.jpg 
Views:	87 
Size:	11.6 KB 
ID:	166784

    Wat Arun je ipak Poseban. Jedinstven.

  9. #409
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	thumbnail_IMG_20200222_094639.jpg 
Views:	98 
Size:	12.2 KB 
ID:	166797

    Hram Hristovog Vaskrsenja u Tokiju (Japanci je zovu "Nikolai-Do"). Uslikah ovo prije dvadesetak minuta u prolazu. U Japanu ima desetak hiljada pravoslavaca. Mislim da sam jos jednu pravoslavnu crkvu vido u Kjotu. Navodno su je gradili ruski zarobljenici iz Rusko-Japanskog rata 1905. Ova u Tokiju je sagradjena prije tog rata, u 19. vijeku. Nalazi se blizu stance Ochanomizu (mislim da je i Kanda blizu).
    Last edited by Ostoja; 22-02-20 at 02:19.

  10. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  11. #410
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Posto smo sad blokirani s putovanjima, malo vremeplova. Mislim da dosad nijesmo bili u Nepalu. Nije bas SA Asia, ali da ne otvaramo nov topik.


    Swayambhunath Temple - iznad glavnog grada Katmmandua (5-6 km). Lijepa je panorama, kad je cist vazduh. Nazalost, zagadjenje vazduha je postao ozbiljan. Ovu fotografiju sam napravio prije zemljotresa. Bio sam i poslije zemljotresa, zadnji put prije tri godine. Hram je ozbiljno ostecen i jos se vide ostecenja.


    Hram je poznat i kao "hram majmuna" ("Monkey Temple"), zbog majmuna koju skakucu okolo i pentraju se po hramu.



    Durbar square, jedno od kultnih mjesta u gradu Lalitpur (mozda poznatiji po starom nazivu Patan). Nazalost, zemljotres je ozbiljno ostetio ovo mjesto. Ovu fotografiju sam napravio prije zemljotresa.


    "Zlatni hram" ("Golden Temple"). Pravi naziv je Bhaskerdev Samskarita Hiranyabarna Mahavihara. Tu je odmah blizu Durbara.


    Atmosfera je "Tibetanska".

    Nepal je zemlja koju vrijedi posjetiti, posebno za ljubitelje istorije, kulture i prirode (malo sam setao okolo kroz prirodu). Ekonomski je u zaostatku. Utisak je kao da je vrijeme stalo. Hrana je ukusna, najvise naravno curry. Prave sir od jaka. A pio sam i njihovo alkoholno pice koje se zove raksi i pravi se od pirinca. Mislim da ga je tesko naci u slobodnoj trgovini. Ja sam ga nabavio preko djevojke na recepciji koja je znala dje se moze naci. Meni je bilo OK.

    Nepal je jedna od zemalja u koju bih ponovo rado posao. Samo da se skinu ove djavolje "korona sankcije"

  12. The Following 3 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  13. #411
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    U Nepal nepodjosmo jer smo bas bili preumorni nakon 8 mjeseci, reko neka ga za drugi put...

    Od azije nam je za drugu turu ostalo sledece: Kina, Japan, J i S. Koreja, Mongolija, Nepal, Filipini, Butan, Indija, Banglades. Za ovo bi morali izdvojiti makar 6-7 mjeseci.

    One -stan drzave bi ostavili za neku drugu turu, uz Iran i azijski dio rusije. I to je makar jos 6 mjeseci.

    Da dovrsim latinsku ameriku jos 6 mjeseci...

    Pa onda istocna afrika makar jos 6 mjeseci. Valjalo bi ovo da pokrijem do 40te. Znaci u narednih 7.5 godina bas dosta posla, onda mogu u penziju



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  14. The Following User Says Thank You to Mojsije For This Useful Post:


  15. #412
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    U Nepal nepodjosmo jer smo bas bili preumorni nakon 8 mjeseci, reko neka ga za drugi put...

    Od azije nam je za drugu turu ostalo sledece: Kina, Japan, J i S. Koreja, Mongolija, Nepal, Filipini, Butan, Indija, Banglades. Za ovo bi morali izdvojiti makar 6-7 mjeseci.

    One -stan drzave bi ostavili za neku drugu turu, uz Iran i azijski dio rusije. I to je makar jos 6 mjeseci.

    Da dovrsim latinsku ameriku jos 6 mjeseci...

    Pa onda istocna afrika makar jos 6 mjeseci. Valjalo bi ovo da pokrijem do 40te. Znaci u narednih 7.5 godina bas dosta posla, onda mogu u penziju



    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
    Ambiciozni planovi. Pratio sam tvoje avanture i vidio sam da se temeljno spremas/te za putovanja. Svaka cast. Meni putovanja dodju nekako uz put, jer sama putovanja nijesu svrha, tako da je sve nekako na trku. Od zemalja u Aziji koje si pomenuo nijesam bio samo u S. Koreji i Butanu. Butan mi je trenutno pri vrhu liste i da nije korone mislio sam da podjem do kraja godine. Imam covjeka odatle koji me poziva i obecao je da ce mi biti vodic. To se mora iskoristiti. Uvijek je lakse kad nekog znate i interesantnije, jer mozete da podjete i na mjesta dje turisti ne idu. . Butan mi je interesantan i zbog njihovog pozivanja na GNP (Gross National Happiness), a hvale se da su najsrecniji narod na svijetu. Mada, moj prijetelj iz Butana mi kaze da se to uglavnom odnosi na kralja i njegovu porodicu:fat:

    Ovih dana cu ponesto postaviti odje za ove druge zemlje iz Azije. Kad vec ne mozemo da putujemo, da bar podijelim malo iz albuma koje imam.

  16. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  17. #413
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Ambiciozni planovi. Pratio sam tvoje avanture i vidio sam da se temeljno spremas/te za putovanja. Svaka cast. Meni putovanja dodju nekako uz put, jer sama putovanja nijesu svrha, tako da je sve nekako na trku. Od zemalja u Aziji koje si pomenuo nijesam bio samo u S. Koreji i Butanu. Butan mi je trenutno pri vrhu liste i da nije korone mislio sam da podjem do kraja godine. Imam covjeka odatle koji me poziva i obecao je da ce mi biti vodic. To se mora iskoristiti. Uvijek je lakse kad nekog znate i interesantnije, jer mozete da podjete i na mjesta dje turisti ne idu. . Butan mi je interesantan i zbog njihovog pozivanja na GNP (Gross National Happiness), a hvale se da su najsrecniji narod na svijetu. Mada, moj prijetelj iz Butana mi kaze da se to uglavnom odnosi na kralja i njegovu porodicu:fat:

    Ovih dana cu ponesto postaviti odje za ove druge zemlje iz Azije. Kad vec ne mozemo da putujemo, da bar podijelim malo iz albuma koje imam.


    Ovih dana cu ponesto postaviti odje za ove druge zemlje iz Azije. Kad vec ne mozemo da putujemo, da bar podijelim malo iz albuma koje imam.[/QUOTE]


    iznedju te dvije zemlje nama je mnogo teze i skuplje bilo poci za Butan nego za SK
    .
    od 2016 ne pitujem pa su mi info malo bajate ali sto se Butana tice mislim da se nije nista mijenjalo . kod nas je taksa turisticka evro po danu po gostu e kod njuh je 250 evra po gostu po danu pa izracunaj . plus hotel naravno plus prevoz . a prevoz je skup . sat i po leta Delhi Paro porvratna je bila malo jeftinija nego Beograd Delhi povratna . asamo tako se moglo uci . zvanicna politika im je da imaju sto manje turista .
    pa tu su vize pa izleti uglavnom moras imati ugovoreno kola sa vozacem .
    to nam je bilo najskuplje putovanje iako je jeftin tipa restorani brza hrana (koje i nema puno )
    Put u Avganistan sam nazvao "povratak u srednji vijek " e i ovo je isto samo u pozitivnom smislu . zive u skladu sa prirodom ako imate nova da se duze zadrzite od tropskih vrucina , dzungli do maltene polarnih zima u sred ljeta na vecim visinama koje nastanjiji tigrovi i slicne zverke savrseno prilagodjene klimi .
    i da zaista su najsrecniji narod na svijetu , bar od onih koje smo mi vidjeli , i jedan od nasjiromasnijih . malo iznad siromasnih Africkih zemalja .

    ps ako ne pronadjete nacin kopneno da udjete (samo za Indijce ) i da ne platite taksu za nedelju dana tamo moci cete po Aziji godinu biti

  18. #414
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    iznedju te dvije zemlje nama je mnogo teze i skuplje bilo poci za Butan nego za SK
    .
    od 2016 ne pitujem pa su mi info malo bajate ali sto se Butana tice mislim da se nije nista mijenjalo . kod nas je taksa turisticka evro po danu po gostu e kod njuh je 250 evra po gostu po danu pa izracunaj . plus hotel naravno plus prevoz . a prevoz je skup . sat i po leta Delhi Paro porvratna je bila malo jeftinija nego Beograd Delhi povratna . asamo tako se moglo uci . zvanicna politika im je da imaju sto manje turista .
    pa tu su vize pa izleti uglavnom moras imati ugovoreno kola sa vozacem .
    to nam je bilo najskuplje putovanje iako je jeftin tipa restorani brza hrana (koje i nema puno )
    ................
    Iz price ovog prijatelja kojeg imam iz Butana sam razumio da nije bas jednostavno uci u tu zemlju. Zato mi je i pricao da moze sve da obezbijedi (mislim da je zaposlen u nekom ministarstvu). Moji planovi su bili vezani za otvaranje linije iz Tokija za Butan, sto bi mi znatno olaksalo putovanje. Postojao je plan da se taj let otvori u septembru. Naravno, sad je sve pod velikim znakom pitanja. U svakom slucaju, ako bih isao, to bi bilo na nekoliko dana. Butan je mala zemlja. Ova godina je otpala, dogodine cu mozda poci. Naravno, ako budem isao bice slika odje.

    Imao sam poziv za Afganistan prije neku godinu, ali sam odbio. Rado bih posao, ali mislim da nije bezbjedno. U to vrijeme svakako nije bilo, a ne vjerujem da je i sada. Nije mi prijatno kad mi kazu "nemojte napustati hotel zbog bezbjedosne situacije", a takve savjete sam dobijao u nekoliko zemalja. I treba da sjedim medju cetiri hotelska zida?

  19. #415
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Da se i danas zadrzimo u Nepalu, pa sjutra idemo nedje drugo.



    "Mountain flight" je panorama let iz Katmandua kojim se obilaze vrhovi Himalaya, ukljucujuci, naravno, Everest. Ova fotografija je napravljena iz kabine, jer nas u avionu bilo samo nekoliko, pa nas je pilot pozvao kod njega u kabinu. Naime, to je bilo 2005. godine, dok je jos trajao gradjanski rat u Nepalu (vojska protiv Maoista). Tako, bilo je turista, ali dosta malo. Ali je zato bilo dosta pretresanja, i to vise od strane vojske nego policije. Takvo temeljno pretresanje, ukljucujuci pipanje po "intimnim djelovima" kakvo sam imao prije ulaska na ovaj panoramski let za Himalaya nijesam nikad dozivio. Ali, sve se to zaboravi kad pred sobom ugledate Himalaje i Everest. A jos je bio lijep, suncan dan. Himalaji sijaju ispred vas....Nezaboravno!


    Jedna od preporuka za Nepal jeste: trekking
    Priroda je prelijepa, a trekking ukljucuje prolazak kroz sela, tako da mozete da malo vidite zivot Nepalaca izbliza. Naravno, za trekking vam treba vodic. Moj vodic je bio ovaj momak koji se vidi u pozadini, iza ove djece. Bio je od posebne pomoci kad bismo naletjeli na vojsku, jer je umio da ih s pa rijeci ubijedi da nijesmo "opasni".


    Nepal je siromasna zemlja, nema one dinamike promjene koja se vidi u dobrom dijelu Jugoistocne Azije. To se narocito moze vidjeti po selima, mada ni Katmandu nije odmakao. I jedna preporuka, ako budete isli u trekking. Nositi dugacke pantalone. Ja sam bio u nekim bermudama i desavalo mi se da mi line krv po listovima nogu. Kad sam se pozalio vodicu samo se nasmijao i kazao da su to nekakve "gliste koje putsaju krv" i da ne brinem. Dobro, nista mi nije bilo, ali nije prijatno kad vidite kako vam se krv sliva po nogama.


    Za kraj, preporuka da nesto kupite. Katmandu je raj za ljubitelje tradicionalnih suvenira. Za zene moze biti interesantna pashmina. To je neka vrsta tkanine od lokalne "vune" od nekih lokalnih vrsta koza. Od pashmine se prave razne stvari, salovi, velovi...Za muske bi gurka nozevi mogli biti interesantni. Ti nozevi imaju posebnu vrstu seciva koje je po obliku podsjeca na bumerang. Te nozeve su nosili (mozda jos uvijke nose) gurkha vojnici, koji su i u sastavu britanske vojske, Navodno su gurke bili prvi vojnici koji su usli u Makedoniju kao prethodnica NATO vojske nakon onog ratovanja tokom 1999. Kao suvenir je interesanto kupiti " "Tibetan singing bowl" - metalna posuda vrhom koje se iznutra prelazi komadom drveta sto izaziva vibracije i rezak zvuk. Meni se posebno dopadaju ove slike s religijskim motivima na slici. Ove tradicionalne slike se zovu "thangka" i prave se od pamuka ili svile, a mogu sadrzati zlatne konce (sto im dize cijenu). Sadrze motive iz budizma ili hinduizma i obico se kace na zidove. Prakticne su za transport, jer se savijaju u rolne i ne zauzimaju prostor. Ovo je snimljeno u centru Katmandua u jednoj radnji, a ovo na slici je vlasnik radnje. Cijene su "fleksibilne" i ako ste vjesti mozete dobiti dobar popust.

  20. The Following 4 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  21. #416
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Bezbjednost je cudna sorta i na nju se ralicito gleda . Sa naseg gledista Avganistan nikad nije bio niti ce biti bezbjedna zemlja . Poastoji jedna agencija koja vodi povremeno manje grupe turista ali do sada su bili tri cetri puta napadnuti . Ici sa dobrim busom i sa jos fol obezbjedjenjem ste pravi lijepak za svaku nevolju .
    Sem jednog izbacivanja kroz prozor iz busa (srecom nije bilo stakla )nismo imali nepriajtnost ,
    ali zato dobre batine smo dobili u Pakistanu od neke parapolicije , jer kod njih toga ima kolko oces i svi su legalni bar tako kazu .
    Ali to je malo i stvar srece ili onog drugug . Jedini put kada smo zaista bili zivotno ugorozeni je bilo u Bangladesu . Saamo sto smo stigli do cuvenog groblja brodova (jedno od upecaljivijih stvari koje sam vidjeo ) zovu da se odmah vratimo u Daku poceo vojni puc . Ostale dane smo proveli u hotelu uz konstante pretrese ispitivanja sikanjiranja i sva ta sr.... . . Inace je Daka jako nebezbjedan grad a uz vojni puc recept da se izgubi glava . Uz sto peripetija jedva evakuisani preko Un sa nekim vojnim avionom uz ostale strance . da smo bili sami ostadosmo mi tamo .

    kad spomeni gurke bili smo do njihovoh kampa da ih kao gledamo . nekih pedesetak km od Kadmandua , jbg znas kako tamo oze ludo pami se izgubi bas pojam o daljini .nista posebno nisu ostavili na nas . realno placenici dobro uvjezbani kao i mnoge spec snage . Razlika na legiju stranaca sto primaju samo gurke legija svakog ali ovi ratuju gdje ih Britanci posalju ovi drugi gdje ih Francuzi salju . ne vidim neke razlike .

    ps ako nije tajna koliko si platio let oko Himalaja jer smo mi to platili nesto bas itno (u odnosu na slicne ture po svijetu gdje se ide malim avionom ) . kolkp se sjecam dal dvesta dolara ili evra za nas dvoje smo paltili neki mali avion , Kako se on pope toliko visoko *****li ga . Inace na Nepal pred svega prva asocijacija su mi cuveni zeleni autobusi (i Rik iz sreijala vozaci na zaledjenim putevimana Histori kanalu kad je covjek bio stravljen od njih )
    citavo vrijeme sam mislio da je to fol zbog emisije ali stvranost je mnogoooo gora .Nebrojano puta smo vidje kako zeleni bus ide na nas , vozac da crkne od smijeha svaki put kad vidi nase face .

    pss ponovo izvinite na losem kucanju ali ni naocare vise ne pomazu .

  22. The Following 2 Users Say Thank You to brodomaketar For This Useful Post:


  23. #417
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    Bezbjednost je cudna sorta i na nju se ralicito gleda . Sa naseg gledista Avganistan nikad nije bio niti ce biti bezbjedna zemlja . Poastoji jedna agencija koja vodi povremeno manje grupe turista ali do sada su bili tri cetri puta napadnuti . Ici sa dobrim busom i sa jos fol obezbjedjenjem ste pravi lijepak za svaku nevolju .
    Ali to je malo i stvar srece ili onog drugug . Jedini put kada smo zaista bili zivotno ugorozeni je bilo u Bangladesu . Saamo sto smo stigli do cuvenog groblja brodova (jedno od upecaljivijih stvari koje sam vidjeo ) zovu da se odmah vratimo u Daku poceo vojni puc . Ostale dane smo proveli u hotelu uz konstante pretrese ispitivanja sikanjiranja i sva ta sr.... . . Inace je Daka jako nebezbjedan grad a uz vojni puc recept da se izgubi glava . Uz sto peripetija jedva evakuisani preko Un sa nekim vojnim avionom uz ostale strance . da smo bili sami ostadosmo mi tamo .

    ps ako nije tajna koliko si platio let oko Himalaja jer smo mi to platili nesto bas itno (u odnosu na slicne ture po svijetu gdje se ide malim avionom ) . kolkp se sjecam dal dvesta dolara ili evra za nas dvoje smo paltili neki mali avion , Kako se on pope toliko visoko *****li ga ...............
    Rizik je relativna stvar. Voziti u CG je isto rizik, pa opet vozim, kad dodjem. Afganistan je ipak neki veci nivo rizika. Imao sam jednog prijatelja otud, koji je pripadao nekoj etnickoj grupi koja je cesto bila meta napada islamskih ekstremista. Odlican lik. Redovno mi se javljao do prije par godina. Evo jedno vrijeme je prestao da se javlja. Sad nijesam siguran da li je jos ziv.

    Banglades je jedna od zemalja u kojoj sam bio par puta, ali mislim da vise necu ici. Zadnji put sam bio prije 5-6 godina i bilo je bas nezgodno. To je bilo nakon sto se neka zgrada srusila u Daki u kojoj je bila neka fabrika koja je proizvodila valjda neke majice za neke evropske/americke kompanije. Poginulo je dosta ljudi u toj nesreci. Nakon toga su poceli napadi na bjelce, jer je Zapad okrivljen za nesrecu. Nedje u isto vrijeme su izvrsene brojne smrtne presude izrecene zbog nekog od drzavnih udara, vise se ne sjecam. Mislim da je smrtna presuda izvrsena nad vise od sto ljudi. To je dovelo do demonstracija i nemira u Daki. Do par dana pred put nije se znalo ni da li cu moci da putujem. Na kraju mi je obezbijedjena policijska pratnja od aerodroma do hotela. Prvi put u zivotu. Vjerovatno i zadnji. Osjecao sam se kao VIP:saturn:
    Tamo sam bio preko neke japanske agencije, koja je imala dobre veze u policiji (Japan masovno pomaze te zemlje). Kad sam dosao u hotel i spremao se da malo izadjem u setnju, na vrata mi je zakucala jedna gospodja iz te japanske agencije. Najprije su mi napamet pale "pogane misli", reko' "sto oce ova Japanka kod mene u sobu":tigerok mi nije saopstila da nikako ne napustam hotel jer je opasno za bijelce. E, hebiga, pomislih. Bijase onako, zgodna gospodjalayful:

    Tako, to putovanje se pretvorilo u ono "izmedju cetiri hotelska zida". A jos je sva posluga u hotelu muska, nidje zenskog celjadeta. Valjda je to neka politika koja se tice zastitet morala.ride:



    Zbog objektivnih okolnosti, mogao sam da napravim samo par fotografija ispred i oko hotela. Kao ovaj autobus. Prevoz na krovu autobusa je uobicajena slika. Vjerovatno ne placaju kartu.


    Nosenje tereta na glavi se moze vidjeti u dosta zemalja u Aziji, ali mozda najvise u Bangladesu.


    Vjesto balansiraju. Izvjezbani.


    Riksha je najprakticnije prevozno sredstvo. Imao sam svoga rikshu kad sam bio ranije u Daki. Tada je situacija bila mnogo bezbjednija i s tim rikshom sam obisao dosta Dake. Isao u neku jermensku crkvu, "zvjezdanu dzamiju", isao malo i do rijeke, napravio turu nekim brodicem Napravio sam tada mnogo vise fotki, ali klasicnim foto aparatom sa filmom. Ko zna dje su mi sad te fotke...Inace, taj moj riksha se zvao Tito. Dobio ime po nasem "drugu Titu". bio popularan i u tim krajevima. Kazao mi je da mu je, iz istog razloga, otac dao nadimak "marsal"

    Da ne zaboravim pitanje o Mountain Flight. Koliko me sjecanje sluzi, bilo je oko $150 za sat leta. Sasvim pristojna cijena za ono sto se dobije. Mislim da objektivno vrijedi vise.
    Last edited by Ostoja; 01-08-20 at 09:02.

  24. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:

    FiX

  25. #418
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    onda smo mi bile pre tebe . bas kad mi je bio vojni puc . dosli uvece u hotel i ujutro krenuli na groblje brodova i eto . cimali nas danima u hotelu te ko smo te sto smodosli i slicno . kako mi uvjek putujemo samostalno bilo sumljivo . ne sjecam se tacno da li smo evakusisani driekno za Tokio ili prvo Seul . Malo smo bili pogubljeni .
    Sto se Nepala tice prvi put sam u Katmandu bio 1983 i jedan od rijetkih gradova koji se nisu mnogo promjenili (npr Peking tada i sada )

    let oko Hmalaja onda je bio 200 dolara po osobi (nisam bio siguran da li po ili za dvoje ) kako putujemo samo nas dvoje tj putovali smo vise ne uvjek smo morali (tamo gdje nisje moguce samostalno se organizovati zakonski ili vremenski ) da unajmimo privatne ture a to bas zna da kosta .

    zato putuj sto vise dok mozes , da sam znao da necu mocu jos vise bih putovao mnogo vise ali jbg uvjek mislimo ima vremena

  26. #419
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by brodomaketar View Post
    onda smo mi bile pre tebe . bas kad mi je bio vojni puc . dosli uvece u hotel i ujutro krenuli na groblje brodova i eto . cimali nas danima u hotelu te ko smo te sto smodosli i slicno . kako mi uvjek putujemo samostalno bilo sumljivo . ne sjecam se tacno da li smo evakusisani driekno za Tokio ili prvo Seul . Malo smo bili pogubljeni .
    Sto se Nepala tice prvi put sam u Katmandu bio 1983 i jedan od rijetkih gradova koji se nisu mnogo promjenili (npr Peking tada i sada )

    let oko Hmalaja onda je bio 200 dolara po osobi (nisam bio siguran da li po ili za dvoje ) kako putujemo samo nas dvoje tj putovali smo vise ne uvjek smo morali (tamo gdje nisje moguce samostalno se organizovati zakonski ili vremenski ) da unajmimo privatne ture a to bas zna da kosta .

    zato putuj sto vise dok mozes , da sam znao da necu mocu jos vise bih putovao mnogo vise ali jbg uvjek mislimo ima vremena
    Da bio sam nakon puca. Bangladesh je inace nestabilna drzava. Bio sam samo u Daki i nesto me ne vuce zelja da idem ponovo. Nakon zadnjeg iskustva u "hotelska cetiri zida" par puta sam odbio da idem. Iako su mi nudili biznis klasu u Singapore Airlines (malo sam se misio zbog ovog zadnjeg:fat. Bilo je napada ne samo na bijelce, nego i na Japance. Nekoliko Japanaca je stradalo u nekoj eksploziji bombe prije neku godinu. Bili su bas iz te japanske agencije koja je mene bila angazovala, tako da je moguce da sam neke sreo. Kad sam zadnji put bio u Daki u par navrata sam imao policijsku pratnju cak kad sam isao u restoran. Na ulazu u neke restorane je stajao znak da je ulazak s oruzjem zabranjen (pistolj prekrizeni). A moj policajac u civilu je nosio pistolj zadenut za pojas, da svako vidi. :anonymous:


    Imam i ja iskustvo s drzavnim udarom. Bio sam u Bangoku u vrijeme drzvanog udara kad je svrgnut "nas"drzavljanini Taksin Shinavatra. Ali, to j bio "mekani" drzavni udar. Vojska je imala instrukciju da se ponasa prijateljski. Ova dva vojnika sam slikao ispred kultnog trznog centra MBK u Bangkoku (blizu Siam square). Pitao sam ih mogu li, a oni su spremno pozirali osmjehujuci se. Jedan od njih me pitao da li zelim da imam sliku s njima, tako da imam nedje i moju sliku s ovim vojnicima. Slike su nejasne jer sam pri sebi imao neki aparat koji je bio los za slikanje nocu.

    Dobro ti je poredjenje Peking - Katmandu. Ko je bio 90-ih u Pekingu, pa sad dodje, ne bi mogao da vjeruje da je to isti grad. Grad je gotovo kompletno promijenjen, izuzev istorijskih znamenitosti. Katmandu je ostao prakticno isti. Vrijeme je zaustavljeno. Kao sto se vidi na ovih par fotografija snimljenih 2017. godine.







    Provjerio sam za cijene za "mountain flight". Sada je cijena $187 po osobi. Ima vise kompanija, a ja sam isao sa Buddha Air: https://www.buddhaair.com/mountain-f...tseeing-flight

    Sto se tice putovanja, nije mi krivi dio. Mislim da sam putovao vise nego prosjecni Crnogorac. Nazalost, korona je sad problem. Samo od juna dosad sam morao da otkazem cetiri putovanja. Neka su odlozena, ali su male sanse da ce se realizovati. Recimo, trebao sam da idem za Indiju u junu, to je odlozeno za novembar. Ali, koliko su realne sanse za novembar? Nikoliko.:icon_cry:

  27. #420
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Danas idemo malo na more. Palawan, Filipini. Pobjegao od guzve Manile, koja je postala saobracajni haos.
    Uzmete fino avion do Puero Princese i uzivate u carima mora. Na Filipinima ima puno lijepih mjesta, a meni je Palawan preporucen kao jedno od najljepshih.


    Ko voli pjescane plaze, koralne greben, ronjenje i uzivanje u fascinantnim bojama riba tropskih mora na dohvat ruke, Palawan je odlican izbor


    Na hiljade morskih zvijezda...


    ...i poneki majmun



    Ipak, najveca atrakcija Palawana nije more, nego jedna rijeka, koja ide ispod stijena kroz neku vrstu pecine. Ova rijeka proglasena je prije neku godinu za jedno od Sedam svjetskih prirodnih cuda.


    Nemojte propustiti voznju camcem tom rijekom. U potpunom ste mraku tokom voznje od nekoliko kilometara kroz tu pecinu. Naravno, na camcu postoje lampe.

    Od delikatesa Palawana, sluze se specijaliteti od krokodila i tamilok worms, jedna vrsta crva koji se nalazi u mangrove drvecu. Sluze se oljusteni u marinadi sa sokom od limete (lime juice). Naravno, za dezert ide halo halo I, jedna preporuka: green mango shake. Mislim da se ovo pice moze naci jedino na Filipinama.

  28. The Following 6 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  29. #421
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Logican nastavak na Palawan je Halong Bay, jos jedno mjesto koje se naslo na list Sedam svjetskih cuda prirode.



    Za razliku od vecine putovanja, ovaj put nijesam bio sam. Sa mnom je bila jeda koleginica Japanka i jedan kolega Belgijanac. Bili smo istim poslom u Hanoju. Domacini su nam organizovali ovaj jednodnevni izlet do Halong Bay-a. Dakle, koga to interesuje, jednodnevni izlet je sasvim OK, iako ima dosta stvari da se vidi. Isli smo minibusom iz Hanoja. Ne sjecam se tacno, ali misilm da se u jednom pravcu putuje oko dva sata, zavisno od saobracaja.



    Halong Bay je najpoznatiji po prekrasnom pejsazu i pecinama. Ja sam bio u dvije. Ovo je Sung Sot, jedna od najvecih.



    Pecine su poznati "vajari". Ima tu raznih oblika i figura. Uz malo maste se moze zamisliti sto je "umjetnik" htio da napravi. Ako masta zakaze, tu je vodic da vam je probudi:fat:


    Dark & Bright Cave - moze se uci samo camcem


    Glavno prevozno sredstvo jesu razne vrste camaca. Kako li dodje vlasnik do svog? Jes da svaki camac ima broj, ali...


    Nogoveslac:anonymous:


    Nudi mi marlboro? :fat:


    :fat:


    Bi mi poslije zao sto ne kupih ovakav sesir. Moze se naci u prodavnicama suvenira.

    Vrijedi doci, po mogucnost ostati barem dva dana. Uvece ima neki nocni lov na lignje. Nazalost, vremena nije bilo.
    Last edited by Ostoja; 05-08-20 at 08:18.

  30. The Following 4 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  31. #422
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default


    Kad smo vec kod plaza, neke od najljepsih su u Tajlandu, posebno one s bijelim pijeskom i prozirnom vodom.


    Idemo u moje omiljeno mjesto - Krabi. Tajlandjani me cesto pitaju da li mi se vise svidja Puket ili Krabi. Puket je sasvim OK, ali je za moj ukus prvise urbanizovan - previse betona. Nazalost, Krabi ide u tom pravcu. Nekad je to bilo preslatko, romanticno mjesto.


    Krabi sam za sebe i ne bi bio previse privlacan, da nijesu tu, na dohvat ...voznje brodicem...prelijepa mjesta.


    Postoje razne ture, "cetiri ostrva", "pet ostrva"...koju god turu da izaberete necete pogrijesiti. Jednostavno, toliko je lijepih mjesta da se ne moze promasiti.


    Nicu iz mora ta mala ostrva, kao iz one price kako se Gospodu Bogu kad je isao iznad Crne Gore pocijepala kesa pa se kamenje prosulo kroz Crnu Goru. U Tajlandu se, izgleda, slican incident desio iznad mora, pa su tako nikla ta brojna ostrvca. Raj za one koji vole da se pentraju po stijenama (kazu da dosta ljubitelja "rock climbing" zbog toga dolazi na Tajland).


    Priroda ponekad voli da se malo nasali, pa tako napravi kao odje "glavu pileta", kako se zove ovo ostrvo - Koh Koi.


    Mozete i ovdje naletjeti na majmune. Prave, mislim. Nekad su bili trenirani da beru kokose (nije se lako covjeku pentrati uz kokosovo drvo - a kokosi mogu da budu nezgodni ako vam odozgo padnu na glavu),


    Ali, ove nove generacije majmuna umjesto da beru kokose, vise vole plazu i more. Vidjeli od Crnogoraca :loyal:


    Moze se naleceti i na lizarde. Pomalo podsjecaju na nase gustere zelembace, ali mogu biti bas veliki.


    Ovdje je raj za one koji vole ronjenje - bilo za one koji su dovoljno spremni za scuba diving, bilo za nas amatere koji vole da malo zarone sa maskom (snorkeling). Vidite tu pred sobom ribe raznih boja, crvene, zute, plave, narandzaste...i sve vam se cini da ih mozete rukom uhvatiti, ali matrak. Vazda vam izmaknu. Sa mnom u grupi je bilo par djevojaka iz Malezije sa hijabom i zivo me interesovalo kako ce one da rone. Lako. Kako se vidi iz ove fotke.


    Glavna atrakcija u ovom dijelu su Phi Phi ostrva. Tu je sniman film The Beach u kome je glavnu ulogu igrao Leonardo DiCaprio. Zato je odje vazda najveca guzva.



    Ko voli romantiku, moze je naci ovdje. Nije losa ideja za one koji planiraju medeni mjesec.


    Samo da korona prodje.

  32. The Following 4 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  33. #423
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Puket je nesto kao Budva tj Patong grad, preizgradjen i divalj. Ali kao sto i Budva ima prelijepih plaza van grada, isto tako ima i Puket. Meni je Kata Noi ostala u sjecanju kao jedna od najljepsih plaza. To je skuterom jedno 15-20 min juzno od Patonga. Patong gradska plaza je kao slovenska plaza, za zaobici, ali zato ove juzno Karen i Kata su top. Konkretno Kata Noi i Freedom beach su vjerovatno najljepse na puketu. Bijeli pijesak, tirkizno prozirna voda, sarene ribice...

    Krabi ima gradsku plazu Ao Nang, koja je isto za zaobici. Ali zato jiznije, 10 minuta brodom do Railay-ja i Phra Nang-a, su dvije prelijepe uvale sa plazama iz snova.

    Phi Phi je bas praznik za dusu. Nadam se da ce sacuvati ova ostrva. Long beach je jedna od najljepsih...

    Taj jug Tajlanda minimum dvije nedelje... A ko ima vise vremena 3-4 nedelje taman.

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  34. #424
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    3,724
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    389
    Thanked in
    249 Posts

    Default

    Sto se plaza tice tu su mi Andamanska ostrva prva pa deset oraznih mjesta . Po ljepoti i po nedostaku guzve . Budete ba jednoj od najljeosih plaza sviheta bukvalno sami . Bar je tako bili svaki put ( zadnji put nazalost vec davne 2015) , po testamentu tamo ce mi rasuti prah .

    Pretpostavlham da su i plaze u Mijanmaru isto prelijepe ali nikako nisam stizao da ih vidim .

  35. #425
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Ostajemo u Tajlandu i idemo malo prema sjevermom dijelu - Sukhotai, jedno 450 km sjeverno od Bangoka, u pravcu Chiang Mai-a. Za Sukhotai kazu da je bio najstariji glavni grad Tajlanda (tj. Siama). To je bilo nedje u 13. vijeku, kad je taj dio postao nezavistan od Kmerske kraljevine.


    Isao sam avionom iz Bangkoka. Aerodrom je mali i simpatican. Na aerodromu me cekao minibus iz hotela dje sam bio odsjeo. Odlucio sam se za hotel blizu istorijskog parka (Sukhotal Historical Park) i to je bio pun pogodak. Sam grad nije nista posebno. Ali, taj istorijski park vrijedi posejtiti, posebno koga interesuje istorija i kultura. U te spadam. Za ljubitelja plaza i prirode, zalim slucaj.;-)


    Ovaj dio je udaljen desetak kilometara od samog grada, do kojeg se lako stize tuk-tukom. Ali, nista posebno, sem jednog muzeja, koji jeste interesantan. Historical Park se nalazi na UNESCO listi svjetskih znamenitosti i zaista se ima sta vidjeti.


    Prostor je dosta veliki i najbolje je rentirati biciklo. Imao sam srecu da je moj hotel bio prakticno na ulazu u ovaj dio, tako da sam mogao da prosetam i vratim se u hotel na tusiranje kad se oznojim.


    U ovom istorijskom parku ima masu hramova koji se zovu "wat", rijec koja oznacava budisticke hramove (mislim da je to slucaj i u Kambodzi - cuveni Angkor Wat).


    Ocigledan je uticaj Kmerske kulture, kao na ovom "wat-u". Kmerska civilizacija je jedna od najimpresivnijih u ovom dijelu Azije. Ranije pomenuti Angkor Wat je jedno od najfascinantijih mjesta koje sam posjetio. Nazalost, fotografije koje sam tamo napravio ne mogu postaviti odje jer nijesu u digitalnoj formi. Steta. Jer, bio sam tamo prije "urbanizacije" tog mjesta.


    Jos nekoliko fotki, bez nekog reda.
















    Ova zadnja fotografija je jedno od najpoznatijih "fotografskih mjesta" ovog parka.

    Mozda sam ovog puta malo pretjerao s brojem fotki, nadam se da ne zamjerate. Nazalost, odje mogu da postavim samo mali dio fotografija iz zemalja koje sam posjetio. Najveci dio fotografija je u "papirnom" formatu, po raznim albumima, koje sad tesko mogu da nadjem. Kako sam se smucao po brojnim drzavama i selio nebrojeno puta, vjerovatno sam dosta i pogubio. Sto da se radi, nosim ja to u srcu:love_heart:

  36. The Following 4 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


Page 17 of 20 FirstFirst ... 71314151617181920 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. From Mid-Asia to Balkans - Saz
    By MinjaNinja in forum Muzika
    Replies: 1
    Last Post: 26-05-11, 07:10
  2. play-asia.com ps2 to usb gamepad adapter
    By BooQy in forum Hardware
    Replies: 1
    Last Post: 05-03-05, 00:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •