Page 14 of 20 FirstFirst ... 4101112131415161718 ... LastLast
Results 326 to 350 of 492

Thread: SE Asia

  1. #326
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Mojsije, tri sata je sasvim dovoljno da prodjete procedure u Singapuru. Changi je, po meni, jedan od najboljih aerodroma u svijetu. Dobra je stvar i da se u Singapur moze uci bez vize.

    U Burmu stizete 22. marta? Izgorecete. Spremite se za paklene vrucine. No, za Crnogorce te vrucine ne bi trebale biti problem. Samo se vodom obezbijedite.

    Interesantno je citati vase putesetvije. Mora vam se priznati hrabrost kad ste spremni da tako ulazite u potpuno nepoznate prostore.

    Respect.

  2. #327
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Mojsije, tri sata je sasvim dovoljno da prodjete procedure u Singapuru. Changi je, po meni, jedan od najboljih aerodroma u svijetu. Dobra je stvar i da se u Singapur moze uci bez vize.

    U Burmu stizete 22. marta? Izgorecete. Spremite se za paklene vrucine. No, za Crnogorce te vrucine ne bi trebale biti problem. Samo se vodom obezbijedite.

    Interesantno je citati vase putesetvije. Mora vam se priznati hrabrost kad ste spremni da tako ulazite u potpuno nepoznate prostore.

    Respect.
    Bili smo vec na Changi nekoliko puta, tako da je dobra stvar sto je bas ovo aerodrom na kojem moramo svu proceduru da prodjemo, bukvalno udjemo u zemlju i opet izadjemo.

    Sto se tice putovanja u nepoznato, navikli smo se vise poslije ovoliko godina, i kljuc je ne ocekivati komfor i sredjenost zapada, nego prigrliti sav ovaj haos i uzeti ga kao dio iskustva, iako je cesto frustrirajuce. Naravno ovo vazi kad coek putuje u svojoj reziji, i na tankom je budzetu, a ne u reziji agencije i da ne mora da misli ni o cemu. Nije za svakoga.

    Od azije me jos bas zanima Mongolija, to mi je godinama zelja, ali nikako put da nas nanese put tamo.

    Kambodza nam je bila uvod u Afriku, kad i taj kontinent dodje na red za koju godinu.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  3. #328
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Limun View Post
    Srecan put i da nam doputujete s andjelima.

    Bice bas neuobicno bez tvojih postova iz Azije , uzivanje je bilo ovo pratiti.

    Jedva cekamo Juznu Ameriku .
    Fala, moramo se malo dekompresovat, prije no sto se krene u nove pustolovine

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  4. #329
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    ............
    Od azije me jos bas zanima Mongolija, to mi je godinama zelja, ali nikako put da nas nanese put tamo.
    Mongolija je potpuno drugacije iskustvo, druga vrsta Azije. Nemojte ici zimi. Temperature se spustaju do -30 (pa i nize). Posebno ne u Ulan Batar, koji je zimi strasno zagadjen grad. Ljeto je milina. Posebno kad se krene izvan grada. Vise konja no ljudi. Ko voli jagnjetinu, Mongolija je raj. Ali imaju neki slani caj. E to stvarno nijesam volio. Zato imaju Dzngis kan vodku, Dzingis kan pivo...i piju ko Rusi:fat:

  5. #330
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Haha zimi sigurno ne zimi cemo na Svalbard

    Kad vec pomenu zimu, evo je godinama zaobilazimo, iz ljeta idemo u ljeto, a tako ce izgleda bit i kad budemo za juznu ameriku isli.
    Merak mi je i da posjetim neku zimsku destinaciju, gledali smo sa Islanda da idemo za Nuuk na sjevernom polu, ali je preskupo i nije bas kompaktno za posjetiti. I onda mi je neko na forumu predlozio Svalbard, do tad nikad nisam cuo za tp mjesto. Cim sam ga izguglao odma sam reka da moramo da idemo ovdje. Bas ima masu tih ledenih aktivnosti.

    A reci mi kako bi obisao ovoliko azije?

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  6. #331
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    A reci mi kako bi obisao ovoliko azije?
    Uglavnom vezano za posao. Bojim se da ce ispasti da se hvalim, ali sumnjam da je ijedan majcin sin/majcina scer iz Crne Gore obisao ovoliko Azije koliko sam ja. Tebi i tvom drustvu se divim zbog hrabrosti i avanturistickog duha. Zato sam napisao ono "respect". Moja pozicija je bila znatno ugodnija, prvo finansijski - ne samo da nijesam placao, nego su me placali da idem u sve te egzoticne zemlje. Obicno putovao biznis klasom i sam birao hotele. Istina, bilo je tokom tih putovanja dosta "slobodnih" aranzmana, slicnih vasim. Ali tek kad dodjem na destinaciju i imam slobodnog vremena. Druga prednost je da sam stekao prijetelje u skoro svakoj od zemalja dje sam bio, tako da sam cesto imao pomoc "lokalaca", kao onaj put zeljznicom kroz Yangon/Rangun kojeg ranije opisah - jedna prijateljica iz Myanmara mi je pravila drustvo. Imao bih par hintova iz Yanguna da se posjete neka mjesta dje stranci obicno ne idu, a interesantna su, ako te intersuje.

    Da ne bude da sam stalno kroz Aziju, ovo pisem iz Frankfurta pijuci Weissbier:very_drunk:

  7. #332
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ostoja View Post
    Uglavnom vezano za posao. Bojim se da ce ispasti da se hvalim, ali sumnjam da je ijedan majcin sin/majcina scer iz Crne Gore obisao ovoliko Azije koliko sam ja. Tebi i tvom drustvu se divim zbog hrabrosti i avanturistickog duha. Zato sam napisao ono "respect". Moja pozicija je bila znatno ugodnija, prvo finansijski - ne samo da nijesam placao, nego su me placali da idem u sve te egzoticne zemlje. Obicno putovao biznis klasom i sam birao hotele. Istina, bilo je tokom tih putovanja dosta "slobodnih" aranzmana, slicnih vasim. Ali tek kad dodjem na destinaciju i imam slobodnog vremena. Druga prednost je da sam stekao prijetelje u skoro svakoj od zemalja dje sam bio, tako da sam cesto imao pomoc "lokalaca", kao onaj put zeljznicom kroz Yangon/Rangun kojeg ranije opisah - jedna prijateljica iz Myanmara mi je pravila drustvo. Imao bih par hintova iz Yanguna da se posjete neka mjesta dje stranci obicno ne idu, a interesantna su, ako te intersuje.

    Da ne bude da sam stalno kroz Aziju, ovo pisem iz Frankfurta pijuci Weissbier:very_drunk:
    Ja bih voljela procitati o Yangonu. Prosle godine sam bila - medjutim proveli smo samo jedan dan u tom gradu. Na neki cudan nacin mi se dopao. Radi se o subjektivnom dozivljaju ali do sada Mijanmar je zaista najposebnija i najdivnija zemlja Jugoistocne Azije.

    Kako smo imali ograniceno vrijeme tog dana smo posjetili Shwedagon (najbolje vrijeme je pred zalazak sunca, pod tim svjetlom je stvarno nevjerovatna pagoda i kad padne mrak, to je stvarno nesto posebno)

    Znala sam za kruzni voz u Jangonu, da smo imali jos jedan dan sigurno bi to radili, ovako nije bilo vremena.

    Uspjeli smo da obidjemo Bogyoke Market, onaj dio oko spomenika nezavisnosti, Sule payu, park oko jezera Kandawgyi i naravno Shwedagon.

    Do Chinatowna nismo stigli i kruznu turu vozom koja mi je ostala neispunjena zelja.

  8. #333
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RadicalEdward View Post
    Ja bih voljela procitati o Yangonu. Prosle godine sam bila - medjutim proveli smo samo jedan dan u tom gradu. Na neki cudan nacin mi se dopao. Radi se o subjektivnom dozivljaju ali do sada Mijanmar je zaista najposebnija i najdivnija zemlja Jugoistocne Azije.

    Kako smo imali ograniceno vrijeme tog dana smo posjetili Shwedagon (najbolje vrijeme je pred zalazak sunca, pod tim svjetlom je stvarno nevjerovatna pagoda i kad padne mrak, to je stvarno nesto posebno)

    Znala sam za kruzni voz u Jangonu, da smo imali jos jedan dan sigurno bi to radili, ovako nije bilo vremena.

    Uspjeli smo da obidjemo Bogyoke Market, onaj dio oko spomenika nezavisnosti, Sule payu, park oko jezera Kandawgyi i naravno Shwedagon.

    Do Chinatowna nismo stigli i kruznu turu vozom koja mi je ostala neispunjena zelja.
    Obisli ste vi dosta. Naravno, Shwedagon je poseban. Najbolje je otici predvece, ali i uvece je prekrasan. Zaista, posebno mjesto. Svaki put kad podjem u Yangon podjem tamo - mislim da sam samo jedno propustio da podjem, jer sam bio kratak s vremenom. Vjerujem da cu ponovo ici tamo dogodine, najvjerovatnije u februaru. U martu vec pocinju vrucine.
    Kruzni voz je prava atrakcija, prakticno za dzabe (200 kyata = mozda 15 centi?). Kaze se da kruzni voz ide kroz Yangon, ali se, u stvari, ide van i voz prolazi kroz neka okolna sela, tako da se moze vidjeti izbliza nacin zivota tamosnjih ljudi. Vjerovatno cu ponovo poci kad budem isao u Yangon. Malo je komplikovano snaci se, ali moze. Bude i stranaca u vozu.
    Narod u Myanmaru je inace veoma prijatan.

    Moj slijedeci predlog bi bio Dala. Kazu da je ostrvo, iako mi to nije bilo najjasnije. Uglovnom, nalazi na drugoj strani rijeke Yangon. Vrlo lako se stize - postoji feri koji vozi iz prakticno centra Yangona. Samo se predje rijeka, sto je jedno 15 minuta voznje. Na drugoj strani se mogu naci rikse koji za jeftine pare voze dje vi kazete, ili se oslonite na savjet onog ko vozi riksu. Imao sam srecu da je moj riksa govorio solidno engleski, bio je jako prijatan i cak mi je uzput pjevao. Na kraju sam ga castio toliko da je bio prezadovoljan. Ipak, treba biti oprezan, jer ponekad znaju da traze velike novce, tako da sve treba dogovoriti unaprijed.

    Dala je interesantna, jer se, prakticno, radi o Yangonu, ali je tamo potpuno drugi svijet van gradske vreve i saobracaja. Slicno kao kruzni voz, daje priliku da vidite kako ljudi zive na selu u Myanmaru. Prednost u odnosu na voz je da se sve moze vidjeti natenane, uvijek riksi mozte da kazete da stane. Vozu to ne mozete. Evo par fotografija iz Dale.


    Click image for larger version. 

Name:	IMG_6590.jpg 
Views:	71 
Size:	12.8 KB 
ID:	156905Click image for larger version. 

Name:	IMG_6594.jpg 
Views:	82 
Size:	11.8 KB 
ID:	156906Click image for larger version. 

Name:	IMG_6599.jpg 
Views:	81 
Size:	12.4 KB 
ID:	156907Click image for larger version. 

Name:	IMG_6608.jpg 
Views:	70 
Size:	11.2 KB 
ID:	156908Click image for larger version. 

Name:	IMG_6612.jpg 
Views:	63 
Size:	11.8 KB 
ID:	156909Click image for larger version. 

Name:	IMG_6624.jpg 
Views:	64 
Size:	14.0 KB 
ID:	156910Click image for larger version. 

Name:	IMG_6632.jpg 
Views:	71 
Size:	12.6 KB 
ID:	156911Click image for larger version. 

Name:	IMG_6639.jpg 
Views:	72 
Size:	13.9 KB 
ID:	156912Click image for larger version. 

Name:	IMG_6651.jpg 
Views:	71 
Size:	12.8 KB 
ID:	156913
    Last edited by Ostoja; 19-03-18 at 12:02.

  9. #334
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Moj riksa me je poveo na vise mjesta, a jedno koje sam dobro zapamtio bio je dom za napustenu djecu, ili djecu koja su ostala bez roditelja. Radi se, u stvari, o jednoj kuci koju vodi budisticki svestenik i zavisi od donacija. Evo par fotografija iz tog doma:
    Click image for larger version. 

Name:	IMG_6668.jpg 
Views:	81 
Size:	13.9 KB 
ID:	156921Click image for larger version. 

Name:	IMG_6669.jpg 
Views:	79 
Size:	14.4 KB 
ID:	156922Click image for larger version. 

Name:	IMG_6672.jpg 
Views:	82 
Size:	13.4 KB 
ID:	156923Click image for larger version. 

Name:	IMG_6682.jpg 
Views:	85 
Size:	12.9 KB 
ID:	156924
    Click image for larger version. 

Name:	IMG_6659.jpg 
Views:	82 
Size:	12.6 KB 
ID:	156920


    Na povratku, na feriju sam sreo tog budistickog svestenika i gomilu djece. Kazao mi je da od novca koji sam donirao tom domu vodi djecu u Yangon na kolace.
    Last edited by Ostoja; 19-03-18 at 12:13.

  10. #335
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Chinatown -vi ste dolazeci u Sulu dosli vrlo blizu Kineske cetvrti. Postoji i Indijska cetvrt, odmah pored i jedna ulica koja razdvaja Kinu od Indije u samom centru Yangona. Par fotografija otud:
    Attachment 156940Attachment 156941Attachment 156942Attachment 156943Attachment 156944Attachment 156945Attachment 156946
    Last edited by Ostoja; 19-03-18 at 12:46.

  11. #336
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Poslednji predlog: vodeni autobus (water bus). Navodno, uveden je nedavno kako bi se smanjio pritisak na gradski prevoz i smanjila zagadjenost koja ozbiljno prijeti Yangonu. Krece se iz centra i ide uz rijeku (zaboravio sam ime rijeke, ali znam da nije Yangon rijeka , iako se tu ukrcava na brod). Ja sam se ukrcao u pocetnom terminalu blizu Botataung pagode (to je, takodje, veoma interesantna pagoda, kazu da je popularna medju Tajlandjanima). Treba biti oprezan, jer rjecni saobracaj nije bas nejbezbjedniji u Myanmaru. I ja sam zamalo nastradao jer mi se noga okliznula kad sam htio da se popnem na brod. Srecom, nekako sam sacuvao balans. Ne volim ni da pomislim sto bi se desilo da nijesam.

    Elem, koga interesuje da Yangon vidi iz rjecne perspektive ( perspektiva sa vode je uvijek drugacija), nek proba vodeni autobus. Takodje, mogu se vidjeti razni brodovi i caci, ako nekoga to interesuje. Cijena je bila 1.200 kyata, dakle sest puta skuplja nego voz (mislim da je to cijena za strance - u Myanmaru prave tu vrstu diskriminacije). No, ipak to je samo nesto oko 1 euro. Par fotografija iz te voznje.


    Click image for larger version. 

Name:	IMG_0189.jpg 
Views:	80 
Size:	11.5 KB 
ID:	156931Click image for larger version. 

Name:	IMG_0190.jpg 
Views:	87 
Size:	11.5 KB 
ID:	156932Attachment 156933Click image for larger version. 

Name:	IMG_0192.jpg 
Views:	78 
Size:	10.8 KB 
ID:	156934Click image for larger version. 

Name:	IMG_0197.jpg 
Views:	87 
Size:	11.8 KB 
ID:	156935Click image for larger version. 

Name:	IMG_0199.jpg 
Views:	83 
Size:	12.8 KB 
ID:	156936Click image for larger version. 

Name:	IMG_0200.jpg 
Views:	89 
Size:	11.9 KB 
ID:	156937Attachment 156938Attachment 156939

  12. #337
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default

    Predivno, hvala na dijeljenju svih ovih utisaka i fotografija. Nadam se da cu imati prilike da ponovo posjetim Jangon.

    Slike sa rijeke me podsjecaju na plovidbu rijekom Iravadi od Mandaleja do Minguna (Min Kun) do velicanstvene nezavrsene pagode- kako se odvija cijeli zivot na rijeci.
    Tanaka i osmjesi na licima Burmanaca su stvarno nesto sto nikada necu zaboraviti.

    Stvarno se unaprijed radujem svjezim Mojsijevim fotografijama jer je Mijanmar zaista nesto posebno.

  13. #338
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Mi imamo 12 dana u Burmu, plan je da obidjemo Jangon, Bagan i Mandalej. Po 3-4 dana svuda, tako da imamo vremena da natenane vidimo ova mjesta.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  14. #339
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Śutra obiljezavamo 6 mjeseci na putu Putovanje je i prevazislo nasa ocekivanja, bas smo toliko novih utisaka i dozivljaja stekli, pa i da smo ovo proputovali u 10 godina ne bi malo bilo. Mnogo je dobro kad se u neko mjesto dodje i umjesto dan-2, ostane nedelju dana, iako se sve turisticke atrakcije mogu vidjet za kratko vrijeme, ne moze se osjetiti duh mjesta.

    Sad kad sagledam sto smo sve prosli u protekle pola godine, na kakva smo mjesta bili, kalve smo ljude upoznali... kao da smo na neku drugu planetu bili. Drugaciji nacini zivljenja, vrijednosti, razmisljanja, perspektive... jugoistocni dio azije je svijet za sebe. Trebace vremena da se ovo sve procesuira...

    U Luang Prabang smo lagano ostali 6 dana i iskulirali dobro. Przilo je dobro, preko 35 stepeni, iako grad sa drvenim kucama iz 19og vijeka, vise izgleda kao da je nedje u svajcarske planine. Fali mu samo planinska klima i snijeg, i bio bi dozivljaj jos bolji

    Novelty Cafe je najbolji kafe u Luang prabang, imaju i klub za razmjenu knjiga, neka bjelkinja ga drzi, bas je dobro mjesto. Tu smo svaki dan pocinjali s kafom. Cio grad ima preko 50 kafea i restorana koji su prelijepi, da ne znas dje bi prine posao.

    Bus karte smo uzeli direktno na autobusku stanicu prije neki dan za 11e po osobi nazad do Vijentijena. Ako se uzimaju preko ovih sa smjestaja onda se oni ugrade po 3-4e.
    I ova autobuska je van grada, ali samo 2.5km, pa se moze prosetati do nje. Autobuske stankce u vijantijen su na 5 i 7km od grada, i onda se ne isplati placati tuk tuk da bi se tamo uzela karta. Blizi je aerodrom centru no autobuska.
    Po ovom dijelu azije, zbog saobracaja, imaju makar 3-4 velike autobuske stanice i sve su van grada. Tipa sjeverna autobuska stanica opsluzuje autobuse sto idu na sjever zemlje.

    Juce smo oko 6 i po popodne kombijem krenuli iz LP, i jutros oko 4 i po stigli u Vijentijen. Jedno 2 sata ranije, lik ga je zbrza dobro. S obzirom da je bilo u sred nlci, morali smo da platimo tuk tuk do hotela u centru 7.5km od stanice, 5e za nas dvoje ukupno. Ja sam poceo sa 4, on sa 7, i na 5 se nasli. Tarifa je 2e po osobi, ali posto je 4 i po ujutru bilo, 5e je ok cijena za oboje. U hotel smo legli na kauc u lobi, i imali smo srece da nam je vec u 8 bila spemna soba. Uzeli smo opet Thawee guesthouse dje smo bili prosli put. 13e za noc.
    Danas smo u Vijantien, śutra u 2 popodne letimo za Yangon u Burmi. Letimo preko Bankoka, imamo tamo 5 sati layover, i oko 9 uvece stizemo u Yangon.
    Da nam ne treba viza za Tajland, mogli smo jeftinijim kopnenim putem preko Chiang Mai-ja na śever tajlanda. Al dobro, sto je tu je...

    U Burmu 12 dana, i onda za rodnu grudu

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  15. #340
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default

    Mojsije donesi koji passion fruit kad budete krenuli put CG :mrgreen:

  16. #341
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RadicalEdward View Post
    Mojsije donesi koji passion fruit kad budete krenuli put CG :mrgreen:
    Dragon fruit, passion, mango, banane, papaya, ubismo se od voca u Laos

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  17. #342
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    6 mjeseci i 1 dan na put

    Opste odusevljenje Majnmarom

    Juce smo se oko 11 odjavili sa smjestaja u Vijentijenu i tuk tukom se prebacili do aerodroma koji je na samo 3km od grada. Tuk tuk smo platili 3e, to je ok cijena.
    Aerodrom je bas mali, nesto tipa Pg ili Tv aerodroma. Imaju 4-5 letova dnevno do Bankoka, i jos nekoliko po ovim drzavama naokolo.
    U 3 nam je bio let, i u Bankok smo stigli oko 4. Tu smo imali fore do 8 i po, kad nam je bio let za Yangon. Leceli smo sa AirAsia, bas lagani letovi po sat vremena. S obzirom da smo tek oko 10 uvece izasli sa aerodroma, uzeli smo taksi do hotela u centru, 8$ smo se pogodili, to je fer cijena, s obzirom da je bila noc, preko dana se uber moze naci i za 5, ali uglavnom je 8 tarifa za tih 20km do centra.
    Aerodrom je bas moderan, i put do centra isto tako, sredjeno maksimalno, iako vecina nas nema neku predstavu o Burmi i sto da ocekuje. Smjestaj smo uzeli preko booking-a Ocean Pearl 3, 12e za noc, 3 noci. Inace je Burma, kao i Laos, skuplji od Tajlanda, Vijetnama, Kambodze sto se tice smjesaja. A i manje se dobija kvaliteta za pare. Tek postaju destinacija. Inace ime Burma se koristillo do 1945te, a onda su promijenili ime drzave u Mjanmar.

    Danas smo uvatili jedan krug po centru, i utisci su bas pozitivni, grad je bas ziv. Dosta je britanske kolonijalne arhitekture, i hindu ljudi, grad mi lici pomalo na Mumbaj ili Nju Delhi. Ima i nekoliko soping molova i veljih zgrada, tako da se vidi da se gradi i razvija. Vecina zgrada su stare i raspale, i kvartovi puni ulicnih prodavaca svega i svacega. Naleceli smo cak i na Srpsko hrvatski Obodov recnik iz 79te, to je hit dana

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  18. #343
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Ljudi sa ulica su prica za sebe, kao da su iz filmova ispali
    Inace Mjanmar ima oko 50 miliona ljudi, a Jangon oko 5 miliona. Prevruce je ovih dana, skoro 40 strpeni, tako da nije bas lako setati naokolo, ali ne damo se. Ocemo maksimalno da iskoristimo ovih prwostalih 12 dana.
    Tu su po centru veci a ovih raskosnih drzavnih institucija, zgrade su kao da su iz britnije, iako se bore da ih drze u dobrom stanju.
    Sula Pagoda je isto u centru, jedna od najstarijih, kao i nekoliko katolickih crkava. Sarenoliko je sve dosta.


    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  19. #344
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Dan 3 u Mjanmaru

    Osvanuo je jos jedan dan od 40C. Munja nebeska pece, ne sjecam se kad smo zadnji put iskusili kvakvu vrucinu, a bili smo u dosta tropskih predjela. Jks je ovo grad, i sve zivo se upali na ovu temperaturu. Narod je hindu na sve strane, i to Mirise prelijepo inace, a ne na ovo sunce. Svi zcacu i pljuju Bettel nut, to smo vidjeli i u sri lanku i indoneziju isto. Stara tradicija ovog dijela azije, zvace se sjeme neke palme sa cimetom i jos necim. Znaci pocrvene zubi i cijela usna duplja, kao da krv pljuju kako to izgleda. Sve su im ulice crvene od toga. Procitah da je to jako nezdravo, cak i kancerogeno, ali da su nesvjesni komplikacija koje se javljaju poslije par decenija.

    Saobracaj je paklen, dozivljaj svega na kvu vrucinu je jos jaci. Juce smo isli do cuvene Shwedagon pagode, koja je zaista impresivna. Tako nesto se ne gleda svaki dan, Tajland ima u Bankok ogromno slicno svetiliste, kao i Laos u Vijentijenu, iako tamo mnogo skromnije. Shwedagon pagoda je visoka oko 100m i pokrivena tonama zlata. Bas nerealno djeluje cijelo mjesto. Ulaz je 10000 kjata iliti 6e. Ovo cudo se mora vidjeti, rijecima je bas tesko objasniti mjesto. Mi smo naravno dosli oko 1 sat, kad sunce bas przi, a mora se skinuti obuca. Oni plocnici peku stopala. Slicno smo se proveli u Anuradhapuru u Sri Lanku.

    Inace polako nicu vusespratnice po gradu, i imaju ogroman mol Junction City, pravi zapadnjacki, dje se moze śest na kafu i iskulirati pod klimu. Bas prija nakon one munje napolje. Starbaksa i Meka jos uvijek nema, ali je stigao KFC. Od lanaca kafea imaju jos tajlandski Amazon, ali samo na par lokacija. Za razliku od Laosa i Vijetnama dje su kafei i restorani na svaki korak, ovdje nije tako. Bas nema previse kafea i restorana. Vecinom indijska hrana ako se naidje na restkran. Zapadnjacki restorani su u molove.

    Danas smo podigli 180e sa bankomata, jer je to maksimum ovdje. I 4e uzme bankomat proviziju. Bas pljacka. Svuda se kesom placa, jedini u ove fensi hotele i restorane moze karticom. Kes je zakon. Prihvataju i us dolare.

    Yangon smo obisli koliko smo mogli s obzirom na vrucinu. Juce smo kupili karte za bus za Bagan. Idemo nocnim, posto nam treba jedno 9-10 sati. Po 11e su nas ispale karte. Jeftinije nema, samo skuplje za VIP bus, oko 16e. Taj toboznji vip bus ima u red 2+1 sjediste, a ovi obicni 2+2, pa je kao manje prostora, mada je to nama nebitno.
    U Bagan cemo doci oko 5 ili 6 ujutru, pa smo poslali poruku hktelu da nas ocekuju tad, i imaju spremnu sobu da bi odma legli, a ne cekali podne. Uzeli smo 3 noci u Bagan.

    Slike se krive u lijevo, mislim da je to od suncanice
    Sad je 4 i po sata razlike izmedju CG i Mjanmara.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  20. #345
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default

    Steta sto niste posli predvece - u suton i kad mrak padne Shwedagon pagoda stvarno dobije novu dimenziju ljepote. Stara 2600 godina, prekrivena sa 7 tona zlata sa 5448 dijamanata i 2317 rubina stvarno izgleda spektakularno.
    Uz molitve na pali jeziku tamo stvarno mozete da osjetite budizam u pravom smislu rijeci.






    & mala ispravka, nemaju veze sa hindu rasom
    Bamari, dominantna etnicka grupa, su porijeklom Mongoli.

  21. #346
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Kakav je Bagan! Pa ovo mjesto kao da je ispalo iz nekog drugog svijeta. A i jeste, iz svijeta starog 1000 godina. I sto je najbolje u vezi ovog mjesta, jos nije komercijalno kao Angkor u kambodzi. Kao da coek kroci u drugu dimenziju kad izadje iz autobusa.

    Prekjuce popodne smo se odjavili sa smjestaja u Yangonu, i oko 5 i po krenuli na autobusku stanicu. Bus nam je bio u 8pm. Autobuska je jos dalje od aerodroma, na nekih 20km od centra. S razlogom tako daleko, jer bi busevima trebalo makar 2 sata da izadju iz grada. U Dzakarti je u centru, i trebalo nam je 3 sata da predjemo 30km i izadjemo iz grada.

    Karte smo uzeli online za Shwe Mandalar prevoznikom, po 10e. Njih i JJ Express preporucuju najvise.
    Do autobuske smo uzeli kombi sa Sula trga blizu nam hotela u Jangonu, po 1000 kjata smo platili iliti oko 70c. Bus je oko 30c, ali ovako stize se brze, cak sat i 15min dok smo se probili kroz guzve.

    Medjugradski busevi su top topova. Najbolji do sad uz Malezijske. Odahnuli smo poslije onih kombija iz Laosa. Veliki Scania autobusi. Krenuli smo na vrijeme i u 5am stigli u Bagan. Bas lagana voznja, moze se lagano spavati.
    Na autobusku nas standardno zaskocili taksisti da nas voze za 10e 5km koliko ima do naseg smjestaja. Spustili smo to na 3e. To nam je bilo ok.
    Imali smo srecu da smo odma dobili sobu u 6 ujutru pa smo do podna spavali. Ovdje smo uzeli Viewpoint guesthouse 14e za noc. Sinoc smo proveli noc u obicnoj sobi s ventilatorom, ali je neizdrzivo na ovu vrucinu, pa smo doplatili 1.5e za sobu sa klimom. Sad se lakse dise.

    Inace Bagan je na oko 630km od Jangona. Autoput je bas dobar i brzo se stize. U Baganu se nalaze ti cuveni hramovi iz 10 i 11 vijeka, a ima ih cak preko 3000, nekad ih je bilo preko 5000k. Bas nevjerovatno. Nisu jos uvijek na listi UNESCO, nesto se Vlada spori s njima. Koliko je Bagan cudesno mjesto za posjetiti, toliko grad ne nudi nista drugo osim hramova. Malo li je u svakom slucaju.
    Bagan se sastoji iz 3 cjeline: Old Bagan, New Bagan i Niyang U. Sve je ovo na 5-10km. Ulice su prasnjavi, neki mali minimarketi na svega par mjesta, obicni restorani sa sjedjenjem napolje, pabovi i barovi nista... mjesto je jos skroz nekomercijalno. Ima turista, ali ne previse. Nema onih hordi kao u Angkor. Sve je onako kakva je nekad bila azija prije 25-30 godina. Dosta autenticno.
    Mi smo sad dosli u ljtnju sezonu, pocetak, 40+ stepeni je napolje, ali se borimo da obidjemo sto vise.
    Juce i danas smo iznajmili elektricni skuter, moze oko 50km da prodje sa full baterijom. Dost za 1 dan ovuda. Spas je, jer bi umrli na obicna bicikla. Kosta oko 4.5e dnevno.

    Ne moze mozak da procesuira jos koliko smo toga vidjeli, kakvi hramovi, okolina, lhudi naokolo... toliko ih je razbacano naokolo da kad bi mjesecima ostali ovdje kad bi pojedinacno stajali.

    Dosta smo prosli ove 2 dana, vidjecemo ocemo li sjutra uspjeti da zavrsimo ovo glavno. Ima dobra mapa sa stazama naokolo.

    Vise slika slijedi...

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  22. #347
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Jos. Inace se 'ulaz' za obilazak hramova naplacuje odma kad se napusti autobuska, placa se 25k kjata, ili oko 15e. slika

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  23. #348
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Obilazak Bagana smo danas priveli kraju, 3 dana nam je bilo dosta. Nije lako napustiti ovo mjesto, jer vrijeme kao da staje dok se obilaze staze koje vode kroz ovo drevno mjesto.

    Śutra idemo za Mandalay na par dana. Nakon toga se vracamo u Jangon i za tacno nedelju dana od danas letimo kuci. 6 i po mjeseci na putu. Trebace vremena sa se sve ovo procesuira, zaista je sreca bit u stanju priustiti ovakvo iskustvo u zivotu.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  24. #349
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    16,107
    Thanks Thanks Given 
    2,231
    Thanks Thanks Received 
    2,392
    Thanked in
    1,232 Posts

    Default

    Gledala sam neku reportažu Edina Krnića iz Brazila. Jedva čekam dogodine vaše reportaže, ima da da vas opremimo nekim manjim laptopom da nam lakše prenosiš utiske
    Meni se južna Amerika čini primaljivija i više volim taj temperament.
    A8+ još nema mislim u Evropi i ne zna se hoće li ga biti na ovom tržištu, a a8 je oko 500 eur. Kod Telekoma na prepaid 450. Uzmi a8+
    Last edited by montenegrina; 30-03-18 at 04:58.

  25. #350
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,948
    Thanks Thanks Given 
    3,219
    Thanks Thanks Received 
    5,627
    Thanked in
    2,280 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by montenegrina View Post
    Gledala sam neku reportažu Edina Krnića iz Brazila. Jedva čekam dogodine vaše reportaže, ima da da vas opremimo nekim manjim laptopom da nam lakše prenosiš utiske
    Meni se južna Amerika čini primaljivija i više volim taj temperament.
    A8+ još nema mislim u Evropi i ne zna se hoće li ga biti na ovom tržištu, a a8 je oko 500 eur. Kod Telekoma na prepaid 450. Uzmi a8+
    Haha, a dje lap top da sam nosio, 10 puta bi ga polomio do sad i ovaj telefon sto mi je preteka dobro je

    Nama su putovanja postala zavisnost, jos nismo ni ovu turu zavrsili, a vec citamo o juznoj americi preko ljeta cemo da ucimo spanski, da bi ga usavrsili tamo tokom puta, jer je tamo vecinom spansko govorno podrucje.

    Vidjecemo jos kakva je priroda i mentalitet juznoamerikanaca, ali jugoistocna azija bas ima mnogo da ponudi, iako se mnogi mozda ne bi slozili, i ne mijesali puno s lokalcima. Jedan od najsiromasnijih regiona svijeta, a tako sareni i veseli ljudi, nama ce faliti svo ovo ludilo

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Page 14 of 20 FirstFirst ... 4101112131415161718 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. From Mid-Asia to Balkans - Saz
    By MinjaNinja in forum Muzika
    Replies: 1
    Last Post: 26-05-11, 06:10
  2. play-asia.com ps2 to usb gamepad adapter
    By BooQy in forum Hardware
    Replies: 1
    Last Post: 04-03-05, 23:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •