Page 16 of 20 FirstFirst ... 6121314151617181920 LastLast
Results 376 to 400 of 492

Thread: SE Asia

  1. #376
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Dobih danas na mail ovaj link (ako nekog interesuje kako je u Yangonu):
    https://www.facebook.com/thiha2012/v...4309033596561/

  2. #377
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Jangon i cijeli Mjanmar zauvijek u srcu jedva cekamo nazad.

  3. #378
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Jangon i cijeli Mjanmar zauvijek u srcu jedva cekamo nazad.
    E Mojsije, Myanmar je poseban. Ali, sledeci put nemoj cekat mart. Januar je odlican, februar nije los, ali cim se udje u mart....ja ti, mislim, napisah, "izgorecete":crushed:

    Ako budes dolazio u februaru, javi. Mozda se nadjemo u Yangonu.

  4. #379
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    U februaru sam usao po prvi put kopnom iz Myanmara u Tailand preko granicnog prelaza Mae sai (gradic na sjeveru Tajlanda). Trenutno sam baziaran na Tajlandu i danas sam posao da obicem Doi Chang - "planinu kafe" ("doi" na tajlandskom znaci planina). Tamo se pravi, kazu, najbolja tajlandska kafa, Doi Chaang:
    Click image for larger version. 

Name:	20190316211804.jpg 
Views:	98 
Size:	13.1 KB 
ID:	161817

    Doi Chang je nekada bila "planina opijuma" u, po trgovini drogom ozloglasenom, "zlatnom trouglu". Time su se pretezno bavili pripadnici plemena Akha. Moj vodic je bio Tee, iz tog plemena.
    Pravo ime sam mu zaboravio, a Tee mu je nadimak. Na Tajlandu svi imaju obicno kratke nadimke i dugacka imena (nadimci se dobijaju odmah nakon rodjenja).


    Click image for larger version. 

Name:	20190316211656.jpg 
Views:	95 
Size:	10.4 KB 
ID:	161818

    Kako smo isli kroz dzunglu, Tee je isao prvi s nozem u ruci. Ima kroz dzunglu svakakvih baroca, a najopasnije je ako se naleti na kakvu zmiju - u Tajlandu ima raznoraznih vrsta. Da bi dosli do dzungle trebalo je dobro auto

    Click image for larger version. 

Name:	20190316212015.jpg 
Views:	102 
Size:	10.7 KB 
ID:	161819
    Ova Toyota nije losa.

    Pleme Akha se modernizovalo, vise je tesko naci ljude u njihovim nosnjama, bave se obicno poljoprivredom, a sad su presli s opijumaa na kafu kao dio "kraljevskog projekta" kojeg sprovodi Tajland. Jedan problem koji pleme Akha jos uvijek cini jeste paljenje polja ("posijeci i sagori" - "slash and burn"), sto se praktikuje u nekim zemljama Jugositocne Azije. Posljedica toga je velika zagadjenost:
    Click image for larger version. 

Name:	20190316211324.jpg 
Views:	98 
Size:	12.5 KB 
ID:	161820
    Ne znam koliko se na ovoj fotografiji moze vidjeti, ali je vidljivost veoma slaba. Lako mi je za vidljivost, ali je zagadjenje uzasno: PM2,5 je odje preko 200, sto je strasno nezdravo. Poredjenja radi, u Podgorici je oko 20, znaci 10x manje. Bez maske ne izlazim iz stana.


    Click image for larger version. 

Name:	20190316211430.jpg 
Views:	81 
Size:	10.9 KB 
ID:	161821 Click image for larger version. 

Name:	20190316213609.jpg 
Views:	91 
Size:	10.5 KB 
ID:	161822
    U Doi Changu se moze naci interesantnih stvari, ali su neki poznatiji djelovi Tajlanda znatno interesantniji.

  5. #380
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Jos uvijek se vrtim po sjevernom Tajlandu. Danas sam bio u Chernatawan centru za meditaciju, nedaleko od Chian Raia:
    https://www.tripadvisor.com/Attracti...e.html#REVIEWS

    Ovo je zaista vredjelo posjetiti. Najprije, atmosfera, tisina i okolina

    Click image for larger version. 

Name:	IMG_20190317_120454.jpg 
Views:	102 
Size:	10.6 KB 
ID:	161832 Click image for larger version. 

Name:	IMG_20190317_114840.jpg 
Views:	101 
Size:	11.4 KB 
ID:	161833

    Zatim, poruke ucitelja.
    Click image for larger version. 

Name:	IMG_20190317_122405.jpg 
Views:	113 
Size:	11.8 KB 
ID:	161834

    Nema u njegovoj prici dogme, ali ima vjere. Nema cuda i cudotvoraca, ali ima nade. Ima mudrosti i dubine poruke.

    Par stvari koje su mi ostale u sjecanju:

    "Novac vam ne moze donijeti srecu. Moze vas samo privremeno uciniti srecnim. A i to je samo privid srece. Srecan je onaj ko moze biti zadovoljan malim i kojeg male stvari mogu uciniti srecnim. Sto vise imate materijalnih stvari/novca to budi glad da imate jos vise. Sreca se nalazi u vama samima i sami treba da je pronadjete. Ako ijedan od vas to uspije danas, napravio/la je vaznu stvar. Svijet ce biti bogatiji za jednu srecnu osobu. Ne trebate kod mene dolaziti na meditaciju. Naucite da to radite sami. Sreca se nalazi kod vas, ja vam je ne mogu donijeti. Sami treba da je nadjete. U sebi samima."

    Click image for larger version. 

Name:	IMG_20190317_121531.jpg 
Views:	103 
Size:	12.0 KB 
ID:	161835

    Pade mi napamet kako bi bilo dobro da Crnogorci dodju odje malo....a onda, naredna misao mi dodje ...dzaba bi ga dolazili...oni znaju bolje

    Za meditaciju se ne placa nista. A dobije se mnogo. Naravno, ako ste spremni da prihvatite ovakve poruke i da sebe mijenjate nabolje.

  6. #381
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	Gekko IMG_20190309_235725.jpg 
Views:	119 
Size:	11.0 KB 
ID:	161874

    Ovo je gekko. Cesto se gledamo. Obicno se penje uza zid. Ovog sam snimio u WC-u. Ponekad mi udje u sobu i vere se uz zid iznad kreveta dje spavam. Nije opasan. Koristi se u kineskoj tradicionalnoj medicini - najprije ga osuse, pa od njega prave prah. Sve sam to znao, ali, bruke moje, do prije par dana nijesam znao da je ovo glas gekko-a:



    Ovaj glas sam cesto cuo, ali sam mislio da se radi o nekoj ptici. Sve dok prije neki dan s jednom Tajlandjankom nijesam bio u nekom hramu, kad sam cuo taj poznati glas i upitao tu prijateljicu za vrstu ptice kojoj taj glas pripada: "A, to je gekko" odgovori mi Tajlandjanka kroz smijeh.

  7. #382
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default Vijetnam

    Iako je proslo skoro 3 mjeseca od mog putovanja u Vijetnam, nikako da se nakanim da napisem par redova na ovu temu jer je putovanje stvarno bilo divno i sadrzajno, a zao mi je da ne apdejtujem ovaj topic. Pa ajde da pocnem, mozda ne zavrsim sve u jednom postu.

    Prvo pitanje - kako do tamo?
    Karta koju sam ja nasla bila je iz Minhena (wizz air konekcija Memmingen) i kostala je 300e povratna sa uzasno dugim layoverom u Pekingu, ali kako ima fora da do 144h u tranzitu mozes da izadjes sa aerodroma bila je prihvatljiva opcija pa smo imali po nekoliko sati u odlasku i povratku u Pekingu. Da li je bilo cimanje? U odlasku i ne bas, u povratku sam bas bila premorena ali pekinska patka je nekako izvukla situaciju
    Dalje opcije – Qatar airways ima povoljne opcije ali u tom trenutku sve sto sam gledala je bilo preskupo, medjutim u jednom trenutku kada je bila neka promocija povratna karta je bila oko 600e iz PG. Jednom kad sam gledala ali nisam kupila bila je iz BG oko 450e do Hanoja povratna isto Qatarom +100e do BG, dakle racunaj oko 550 u najboljem slucaju. Ova moja opcija je bila jeftinija ali i komplikovanija.


    VIZA: e-viza https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/trang-chu-ttdt
    Apliciras po uputstvima na ovom sajtu – ne treba nista – samo popunis te formulare i bukvalno posle 3 dana dobijes e visu na mail koju odstampas i sa tim ulazis u zemlju. Cijena vize 25 USD za 30 dana (single entry)


    Drugo logicno pitanje: Kad je najbolje vrijeme za posjetiti Vijetnam?
    Iskreno – bilo koje slobodno vrijeme je najbolje vrijeme za posjetiti Vijetnam, samo gledaj da ga ima sto vise jer je zemlja bas velika. Ja sam ranije zivjela u nekoj vrsti ubjedjenja da je samo zimski period dobar za putovanje u trope jer sam do sada bila u istim samo u januar/februar/martu, ali nije bas tako.
    Pogotovo to nije situacija za Vijetnam zato sto se klima prilicno razlikuje od sjevera do juga, pa npr zimski period decembar/januar/februar ne bih preporucila zato sto sva iskustva koja sam cula za gornju polovnu drzave u tom periodu – i nije bas sjajno, zna da bude dosta hladno – na krajnjem sjeveru Vijetnama (Sapa) cak se desavalo da padne snijeg.
    Ja sam imala bojazni oko maja, ali iskreno vrijeme je bilo skroz okej (prilicno toplo, ali meni ne smeta), kise nije bilo nesto puno, padne u popodnevnim satima pola sata i prodje

    Dalje : Kuda?
    Nas itinerary u Vijetnamu je krenuo iz Hanoja, sjeverne prestonice koja je bila i najveci grad Sjevernog Vijetnama koji je jos 1945. godine proglasio nezavisnost od Francuske Indokine. Grad je ogroman, ima oko 8 miliona stanovika, potpuno drugaciji od svih azijskih gradova u kojima sam do sad bila.
    Zbog ogromnog ekonomskog rasta i velikog broja fabrika u okolini Hanoja zagadjenje je ogromno, ali grad ima svoj sarm. Francuski kolonijalni stil ne izostaje, pomijesan sa sjeverno-vijetnamskim komunistickim stilom i kablovima dostojnim jednog pravog azijskog megapolisa J
    Glavni dio je od Old Quater u Hanoju gdje se manje vise sve sto vas kao turistu zanima i desava.
    Tu je i jezero koje se zove Ho Hoan Kiem oko kojeg su manje vise sva desavanja u nekom radiusu od 3km. Sve se moze obici pjeske a za neke vece udaljenosti ili velike premore koristi se Grab (azijska vrsta ubera) – isto se placa karticom ili moze kesom direktno vozacu tacan iznos koji vam pise na aplikaciji te ne morate da se pogadjate sa taksi vozacima sto zna da bude strasno zamorno.
    Nas hotel se zvao Golden Sail Hotel i nocenje je kostalo oko 21e sa doruckom. Hotel nije bio spektakl ali za te pare sve je bilo vise nego pristojno i cisto. Za 20e moze da se nadje skroz pristojan hotel preko bukinga ili agoda.com (sajt koji se u Aziji koristi i vise nego booking i ima cak i veci izbor smjestaja).
    Ljudi cak istampaju listu hotela pa idu od jednog do drugog – jer ukoliko dodjete bez rezervacije mozete a ugovorite i jos nizu cijenu, ali obzirom na limitirano vrijeme tokom putovanja stvarno ne mogu jos i time da se bavim
    Eh da zaboravila sam – sa aerodroma se moze doci Grabom i kosta oko 10-12e, ali kako smo mi slijetali u neko nevrijeme (4 ujutru) ja sam sa hotelom dogovorila pick up na aero za 20 dolara, sto je kao skupo, ali aerodrom stvarno jeste jedno 35km udaljen od grada.
    Mi smo u Hanoju bili 2 dana na pocetku puta i jos 1 dan u povratku, noc prije aviona za Peking/Evropu.
    2 dana je sasvim dovoljno mogu da se obicu glavne znamenitosti i da se osjeti duh grada koji stvarno nije nalik nicemu sto ste do sada vidjeli. Sve saobracajne guzve i nedostatak postovanja saobracajnih pravila u svim drzavama svijeta u tom trenutku ce se ciniti smijesnim J Kada treba da se predje ulica pratite lokalce i srecno

    Ono sto bi trebalo posjetiti svakako jeste Temple od Literature, Tran Quoc pagoda, Ho Chi Minh mauzolej, Train street (ulica kroz koju prolazi voz u starom dijelu koja je postala turisticka atrakija, postoji na internetu cak i raspored vozova, jer je stvarno nevjerovatno, voz prolazi toliko blizu tih kuca/zgrada i sta se desava kad treba da prodje voz i nakon minut kako se zivot dalje normalno nastavla J). Ukoliko te zanima malo vise o skorijoj istoriji i ukoliko imas stomak za to vrijedi posjetiti i Hoa Lo prison memorial. War museum je puno bolji u HCM pa smo mi u Hanoju preskocili jer smo znali da cemo to pogledati u Sajgonu.

    Dalje, veoma vazno: HRANA! Prvo pravilo Azije, a posebno SE Azije – street food je uglavnom najukusnija hrana. Pod street food podrazumijevam i ulicne restorane zato sto stvarno sve sto smo probali u skupljim varijantama nije imalo taj ukus kao sto smo jeli na ulici (ne vazi samo za Vijetnam).
    U Vijetnamu se hrana razlikuje u svim djelovima (tacnije svaki dio ima neka svoja jela po kojem su poznati).
    Cuveni PHO (najpoznatije vijetnamsko jelo na svijetu) je tipicno sjeverno (iz Hanoja), pa iako se moze jesti u cijelom Vijetnamu jer je prilicno popularno u Hanoju smo jeli najbolji.
    Pho thin je mjesto gdje svi lokalci jedu pho (13 Lň Đúc, Ngô Thě Nhậm, Hai Bŕ Trưng, Hŕ Nội – tacna adresa) – govedji bujon sa nudlama od rize i povrcem, samo to jelo se sprema i kosta 30k VND (1,2e).
    Drugo mjesto za Phở Gia Truyền Bát Đŕn (49 Bát Đŕn, Cửa Đông, Hoŕn Kiếm, Hŕ Nội, Vietnam)- ovaj nismo probali ali kazu da je isto fenomenalan.
    Drugo – meni mozda i najbolje jelo je bun cha – jede se u jednom street food restoranu za koji kazu da je najbolji, ali stvarno – jeste. Sve sto smo kasnije jeli je bila losa kopija J Ono sto nije dobro je sto odmah probas najbolji pa posle ti je svaki meh J Bun Cha Hang Quat – radi samo od 10 do 14 svakog dana ali ti ukusi su stvarno magija J U jednom uskom prolazu u koji vjerovatno u zivotu ne bi zavirili da ne postoji adresa u ovom mailu ali have faith my people - 74 Hŕng Quạt, Hŕng Gai, Hoŕn Kiếm, Hŕ Nội, Vietnam
    Dalje, tradicionalni sendvic – banh mi 25 – ok ali najbolji se jede u Hoi An-u tako kaze Antoni Borden, a u njegove izbore nikad ne treba sumnjati, ja nisam i nisam se prevrila.
    Oc – puzevi (ima mjesto na kojem je Antoni jeo supu sa puzevima, ali nazalost kad smo mi bili nije radilo)
    Mjesto je Giang - Bun Oc Pho Co (36 Lương Ngọc Quyến, Hŕng Buồm, Hoŕn Kiếm, Hŕ Nội)
    Ima i mjesto gdje je jeo bun cha sa Obamom ali sam cula da je kvalitet realno opao zbog hordi turista koji opsijedaju mjesto svakodnevno

    KAFA – vijetnamska kafa je jedno od otkrovenja koje svakako nisam ocekivala. Postoji milion vrsta kafe i iskreno svaka je odlicna. Gdje god pijete kafu necete pogrijesiti, ali eto postoji preporuka i za to, cuvena vijetnamska egg coffee -- Giảng Cafe (39 Nguyễn Hữu Huân, Lý Thái Tổ, Hoŕn Kiếm, Hŕ Nội, Vietnam). Osim stvarno fenomenalne kafe koja se pravi ovdje – hladna i topla mjesto je bas dobro, tako da preporuka definitivno yes yes. (kad budete isli 100 grama kafe koje god ovoj napacenoj dusi J)

    OK dosta o hrani u Hanoju ima jos puno mjesta za posjetiti.

    3. Dana ujutru (nakon 2 puna dana u Hanoju) rano ujutru krenuli smo za Cat ba ostrvo (odakle se krece za Halong bay – tacnije manje popularni Lan Ha Bay ukoliko zelite da vidite ovo cudo prirode, ada opet na neki nacin izbjegnete vise od 500 brodova koji su u Halongu, kazino, nenomalne i neprimjerene mjestu zurke na brodovima, nego da stvarno uzivate u prirodi).
    Mi smo bukirali nasu turu sa Cat Ba Ventures agencijom sa ostrva Cat Ba i bilo je super iskustvo. Tura kosta 136 USD pp za 2 dana/1 noc. Isplovljava se prvog dana u 10 ujutru i traje do sjutra dan do 15-16h.
    Triki dio je bio kako stici do 10 ujutru iz Hanoja (a ne platiti 80 dolara privatni transfer kad sve kosta mnogo manje) – uzeli smo voz (neocekivano tacan) koji krece iz Hanoja u 6 ujutru i vozi do Hai Phong grada – karta kosta 60k donga (2.5e). Voz stize oko 8:30 po redu voznje. Uzeli smo taksi ispred stanice za 80k dong (3.5e – odradio nas je jer smo bili u zurbi). Iz Ben Binh luke uzeli smo brzi brod (sat vremena do Cat Ba harbour) – odmah tu se nalazi i kancelarija ovih nasih sa kojima idemo na turu. Brod kosta oko 220k dong (9e pp). Sve karte mogu unaprijed da se kupe na www.baolau.com sto preporucujem jer kasnije necete doci u situaciju da vas neko cima za sto god.
    Ima jos jedan sajt te za sve vrste kopnenih prevoza preporucuje kombinaciju ova dva https://12go.asia/en
    Eventualno autobusi mogu da se kupe na licu mjesta, ali ja sam onaj tip better safe than sorry.

  8. #383
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default



  9. #384
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Vijetnamska kafa, pio bi je dan noc
    I one njihove sendvice sto su po 50c
    Ajde cekamo dalje

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  10. #385
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default Halong/Lan Hai bay - Cat ba ostrvo

    Proveli smo 2 predivna dana kroz Lan Hai bay – imate sobu na brodu tik pored vode, stvarno je spektakularno. Sama tura ima manjkavosti, ne u smislu organizacije koliko nervira sama situacija – smece itd. Ali opet sa druge strane sigurno ne bih voljela da sam to propustila ni za sta na svijetu, jer je priroda nevjerovatna
    Sa nama 2 na brodu je bilo jos 10 ljudi koji su bili bas ok.
    Tura ukljucuje kajaking po lagunama, sve obroke, kupanje, posjetu ribarskim selima, sve u svemu mislim da za taj novac stvarno vrijedi.
    Taj drugi dan kada smo izasli sa broda imali smo smjestaj u nekom lokalnom hotelu – nasli smo neki prosjek za oko 20ak eura. Grad kao grad je onako ali ostrvo je ogromno i veci dio je nacionalni park. Ukoliko imate vremena (zavisno od itinerary-ja, mi smo tako isplanirali da nismo imali) ali definitivno vrijedi ostati jos dan dva na ostrvu – iznajmiti motor i obilaziti samo ostrvo.
    Tog dana mi smo stigli samo na Cat Ba Fort – spektakularno utvrdjenje i vidikovac i da vidimo fish market u gradu. Da smo imali jos 1 dan definitivno bi rentali motor (to kosta oko 5-6e dnevno) i obisli ostrvo koje nije malo. Imaju neka sela i svasta nesto da se vidi, ali avaj. Mozda neki drugi put.
    Opet dolazimo do vaznih stvari: hrana i pice.
    Must do in Cat Ba: Terasa hostela Mona, odlicna muzika i chill uz neke koktele ili pivo pred mrak je jako dobra ideja (https://www.tripadvisor.com/Restaura...nt-Cat_Ba.html )
    Hranu ne spominjem jer smo jeli spektakularno u jednom obliznjem restoranu (seafood) po preporuci vodica sa broda – restoran se zove Quan Cat Ba i u pitanju je porodicna varijanta, za svaku preporuku i usluga i hrana, bas smo bili odusevljeni (https://www.tripadvisor.com/Restaura...nt-Cat_Ba.html)


  11. #386
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Hvala na interesantnom izvjestaju iz Vijetnama. Tacno je da se agoda.com puno koristi u Istocnoj Aziji. Ja ih koristim mozda vise nego booking.co. U stvari. tripadvisor daje uporedni pregled cijena, tako da agoda zna da bude najjeftiniji sajt.

    Za prelazenje ulice u Hanoju... To je "avantura". Jedan moj prijatelj me savjetovao da samo zatvorim oci i polako hodam, te da slucajno ne napravim neki nagli korak. Nijesam probao. Ipak ne volim da hodam zatvorenih ociju:anonymous:

    Po proizvodnji kafe Vijetnam je u svjetskom vrhu. Uglavnom proizvode robusta tip kafe. Meni je arabica ipak draza. Naravno, kao ljubitelju kafe dopada mi se i vijetnamska kafa. Ona sprema na poseban nacin i postoji posebna "dzezva" za vijetnamsku kafu:
    Click image for larger version. 

Name:	Viet coffee.jpg 
Views:	76 
Size:	7.1 KB 
ID:	163765

  12. #387
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default Ninh Binh - Tam Coc & Trang An villages

    Sjutra u 8 smo krenuli autobusom (koji smo prethodno bukirali I platili) preko agencije Good Morning Cat Ba – bus te agencije vozi direktno za Tam Coc (selo koje se nalazi 2h juzno od Hanoja) I cak dosta ljudi koje smo upoznali nisu znali da postoji ta opcija vec su se vratili za Hanoj pa vozom za Ninh Binh (grad pored kojeg se nalazi Tam Coc I Trang An). I ta opcija je ok ali je mozda malo vece cimanje.


    Tam Coc – ako ste gledali Painted Veil – e pa ovo je ta atmosfera. Uspavana dolina sa rizinim poljima I zelenim kupoalama. Postoje dvije glavne lokacije gdje se ide na boat ride – Tam Coc I Trang AN.
    Trang An ima 3 ture koje traju od 2-3h, koju god da odaberete necete pogrijesiti, postoji cak I jedna sa posjetom filmskoj lokaciji – gdje se snimao King Kong. U malom brodu zene koje veslaju nogama (I know?!) vozite se kroz predivne krajolike, provlacite se kroz pecine, gledate hramove. Stvarno je predivno. Preporuka za Trang An da idete rano ujutru ili kasno popodne – mi smo stigli oko 3 I nesto I uglavnom su se vec svi vracali sa tura tako da smo bas mogli da uzivamo u miru I tisini.
    Tam Coc – sto ranije ujutru – voznja traje 2ipo h. Vozite se kroz pecine, ne izlazite na sajtove kao u Trang An, samo se uziva u predivnim krajolicima.
    Osim Trang An I Tam Coc postoji jos mnogo toga u cemu se moze uzivati u ovom predivnom selu.
    Obavezno se morate popeti na Hang Mua Peak (pogled je spektakularan) I posjetiti Bich Dong Pagoda
    To je ono sto smo mi uspjeli da vidimo za 2 dana boravka laganim tempom. Preporuka za obilazak je motor jer su udaljenosti prevelike za biciklo (mnogo je vruce I mnogo cete manje postici). Svakako ako imate vremena I biciklo je dobra opcija za voznju po selima, ali kao transport od tacke a do tacke b svakako motor koji kosta 4-5 e dnevno.
    Napomena: Strancima nije dozvoljeno da voze motor u Vijetnamu – medjunarodna vozacka ne vazi, moras imati njihovu. Breaking news: niko to ne postuje, svi voze motore (sto svakako ne preporucujem u velikim gradovima, mad ace vam to svakako biti jasno) ali ovako za manje naseljena podrucja skroz super opcija.
    Ukoliko imate jos jedan dan u ovom mjestu mozete posjetiti Bái Đính Pagoda (najveci budisticki hram u Vijetnamu – novijeg datuma, prilicno udaljen I od Trang Ana I Tam Coca (udaljenost izmedju ova dva sela je oko 8km I smjestaj za oko 20-25e pp sa doruckom mozete naci u kojem god, zavisno sto bude raspolozivo I pristojno. Zbog vise opcija za hranu I pice mislim da je bolji Tam Coc, ali ukoliko imate motor, onda vas nista ne vezuje.
    Od preporuka za hranu I pice nemam nista specijalno, jeli smo u nekim lokalnim restoranima pristojno je bilo, nista spektakularno, a bleajli smo u jedno malo zapadnjacki stil kaficu:
    Chookies (https://www.tripadvisor.com/Restaura..._Province.html)


  13. #388
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default Hue - the Imperial city

    Iz Ninh Binh (grad pored kojeg se nalazi Tam Coc -12km udaljenosti) smo uzeli nocni voz (krece oko 22h) sa spavacim kolima za Hue - imperial city. Voz broj 3 (najbolji na ovoj relaciji) stize u Hue u 8:30 ujutru.
    Osim nenormalnog hladjenja (spakovati carape, duks, sve sto imas od tople garderobe sa sobom) voz je cist I spavaca kola su potpuno pristojna. Cijena karte na ovoj relaciji je oko 27e pp. Druga opcija je vracanje vozom za Hanoj pa let do Da Nanga ili Hue, ali misljenja sam da je to bespotrebno cimanje, da je voz bas ok i da nema potrebe za dodatnim naporima samo da bi letjeli.
    Stigli smo u Hue u 8:30, spavali smo u vozu tako da smo bili skroz ok. Uzeli smo Orchid Hotel (23 e nocenje sa doruckom) – usluga na nivou hotela sa 4 zvjezdice. SVE PREPORUKE!
    Hue je bila carska prestonica te sa te strane ima dosta da se vidi. Ukoliko vas sve to zanima za Hue definitivno treba 2-3 dana. Ukoliko nemate bas vremena (mi nismo imali toliko) u jedan dan mozete da ugurate par stvari I da provedete stvarno lijep dan u Hue.
    Osim carske palate za ciji obilazak treba par sati, znacajni sajtovi su Tien MU pagoda (obavezno!), japanski most (ukoliko imate vremena) I neke od grobnica (postoji veliki broj grobnica vijetnamskih vladara, ali neke su znacajnije I ljepse od drugih), najvaznije su Gia Long, Tu Duc, Minh Manh.
    Pazljivo sa planiranjem obilazaka – svaka od ovih grobnica je ogromna – radjene po feng shuiju, te ne treba biti pretenciozan sa planovima.
    Mi smo za jedan dan uspjeli vidjeti imperial plalace (ujutru) I popodne Tien Mu pagoda I Tu Duc tomb.
    Bili smo zadovoljni postignutim, a nije bilo prenaporno.
    Hue je inace poznat po carskim specijalitetima – nece poropustiti to da vam kazu, jer su kuvari iz cijelog Vijetnama dolazili tu da kuvaju za careve, pa kazu da je hrana spektakularna.
    Otisli smo u restoran koji sluzi bas lokalne specijalitete – Hanh restoran ( https://www.tripadvisor.com/Restaura..._Province.html) I moram priznati da mi od sve hrane u Vijetnamu samo ova nece nedostajati J
    Ne znam, mozda samo nije my cup of tea, ali nisam bas uzivala.
    Svakako, mislim da vrijedi probati jer je definitivno drugacije od ostatka vijetnama
    Jela su banh beo –neki kao kolacici, pa neke kao pihtije sto se kuvaju na pari u banana leaf (unutra je gambor I svinjetina) I jos par stvari, lijepa mi je bila neka rice pancake sa gamborima.


  14. #389
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    539
    Thanks Thanks Given 
    310
    Thanks Thanks Received 
    500
    Thanked in
    183 Posts

    Default

    Citamo sa uzivanjem, svaka cast prelijepo.

  15. #390
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default Hue - Marble mountain - My Son temples - Hoi An

    Iz Huea smo uzeli privatnog vozaca (baskarenje) za 75$ koji nas je pokupio iz Hue da idemo za Hoi An.
    Ideja je bila a u tom jedonom danu posjetimo sve sto zelimo usput, da ne bi pravili jednodnevne izlete iz Hoi An-a. To je stvarno bila super ideja jer smo vidjeli neke fantasticne (not to miss stvari).
    Lap An Laguna na putu do Hai Van Pass (mjesto kojim su svi bili odusevljeni) – mi smo iz CG pa nekoliko serpentine sa ne bas spektakularnim pogledom na plaze nas I nece toliko oduseviti.
    Ova laguna je ok jer tu mozete da probate ostrige koje se gaje tu, I lijepo je za vidjeti, mada nije spektakl.
    Ono sto jeste spektakl I na sta vrijedi potrositi vrijeme je Marble Mountain. To je kompleks planina sa velikim brojem pecina u kojima se nalaze hramovi I budisticka svetilista. Mjesto je stvarno mnogo lijepo I definitivno smo proveli par super sati tu.
    Odatle smo isli u My Son hramove. To su ostaci Champa kraljevstva, hindu hramovi (ostaci) iz perioda od 4 do 14. Vijeka. Ako ste bili na nekom slicnom mjestu ovo je stvarno jako malo hramova I dosta je unisteno I tokom americkog bombarodvanja, ali ipak vrijedi, ja na ovakvim mjestima uzivam .
    Oko 5 popodne smo stigli u mali carobni Hoi An. E-mail adresa lika koji nas je vozio (
    [email protected]) – bio je super informisan, nije nas smarao, auto je bilo super, tako da je vrijedjelo, pogotovo sve to sto smo vidjeli, stvarno smo proveli super dan.
    Za Hoi An smo imali 2ipo dana. More than enough.
    Hoi An je poznat (osim po Banh Mi-ju ranije pomenutom J) po mnogo cemu.
    Treba vam mnogo toga da opisete Hoi An... Uske ulicice i prolazi Mediteranskog grada, fina zuta patina na fasadama vila bogatih Kineskih trgovaca, kanali i camci nalik gondolama iz Venecijanske lagune, japanski drveni mostici, najhrskaviji francuski baget, drvece, mnogo drveca patuljaste mandarine, raznobojne lanterne, lampioni i svece koje pustaju u rijeku... Nekadasnja vazna trgovacka luka zadrzala je svoju ljepotu iz perioda svog vrhunca od 15. do 18. vijeka, jer je u 19. Vijeku rijeka pocela da donosi toliko taloga i postala plitka da veliki brodovi vise nisu mogli da plove kanalima, sto je smanjilo njen znacaj, ali i svakako pomoglo da zbog toga u 20. vijeku izbjegne brojna Americka bombardovanja... Sve je ostalo sacuvano u vremenu...
    Takodje brojne krojacke radnje nudice vam odijela koja mogu biti gotova za jedan dan bas po vasim mjerama.
    Caroban divan.
    Do plaze mozete stici motorom ili biciklom, ima 5-6 kilometara, a gad je najljepse obilaziti pjeske.

    Hrana: cao lau nudle (nudle koje se prave od vode sa jednog gradskog bunara I suse se na suncu sa hrskavom svinjetinom I mnogo povrca), banh mi, white rose.
    Cao lau nudle – pored kanala u street food restoranima.
    Banh mi https://www.tripadvisor.com/Restaura..._Province.html
    White rose (morate probati) - https://www.tripadvisor.com/Restaura..._Province.html

    Osim uzivanja i shoppinga nemam nista previse pametno preporuciti za Hoi An.



  16. The Following User Says Thank You to RadicalEdward For This Useful Post:


  17. #391
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default Mekong delta - Can Tho

    Iz Hoi Ana isli smo u Mekong deltu – uzeli smo direktan let sa Da Nang aerdroma (oko sat vremena voznje I 13e iz hotela u Hoi An).
    Letjeli smo VietJet-om (karta kupljena na njihovom sajtu) za 40e pp sa prtljagom.
    Postoje 3 glavne aviokompanije VietJet, Vietnam Airlines, JetStar. Zavisno od itinerary-ja sve su ok, samo obratiti paznju – ono sto pise za vietjet cijena karte je bez prtljaga I dodataka koji na kraju ispadnu mnogo vise nego inicijalna cijena karte. Vietnam Airlines je po tom pitanju straight forward u cijenu je ukljuceno sve. Samo zavisi od vremena I dana sta vam vise odgovara.

    U Mekong Delti (jedan rukavac rijeke Mekong) je bilo fantasticno.
    Bili smo u predivnom smjestaju, ukoliko bukirate direktno mozete da dobijete popust.
    http://www.nguyenshack.com/
    Uzmete biciklo I vozite se kroz okolna sela, stvarno je magicno!
    Bili smo 2 noci tu I stvarno smo se maksimalno iskulirali
    Isli smo na ranu jutarnju turu (budjenje u 4ipo) brodom na Mekong floating market. Osim floating marketa picete kafu koju spremaju gospodje na malim brodicima, supicu iz istih uslova, voce…
    Kasnije se ide u fabriku nudli od rize I proizvoda od kokosa, kao i u fabriku kakaa.
    Sve u svemu, ove ljude sam direktno kontaktirala (nisam isla preko bookinga) I sve je bilo sjajno.
    Jeli smo samo u njihovom restoranu sve je bilo super ukusno I jeftino.
    Ukoliko se uklapa u itinerary- ovo iskustvo ne bih propustila.


  18. The Following User Says Thank You to RadicalEdward For This Useful Post:


  19. #392
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Sad bi se vratio... kako su ovo dobra mjesta, ljudi i atmosfera... jedna laganoca ziovota za nas koji obilazimo, a svakodnevna borba za njih...

  20. #393
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default Saigon - HCM city

    Odatle smo otisli busom Futa (4e pp) do HCM city-ja. Bus je totalna atrakcija, ne sjedis nego leziz, dobijes I vodu. Voznja odatle traje oko 3ipo sata.
    U HCM smo uzeli hotel u Bui Vien (greska) – to je najturistickija ulica u Sajgonu, lokacija je ok ali uvece je haos. Preporuka je makar neka sporedna, ne bas ta, ali ok na greskama se uci, a I bili smo tu samo 2 dana. (dovoljno?!)
    Kako je bio dugo pod Francuskom a kasnije pod Amerikancima, sve do reunifikacije (1975.) on nije bio vijetnamski grad. Stoga on I nema puno veze sa sjevernom prestonicom.
    Potpuno moderan, sa neboderima, kraft pivarama, rooftopovima, prava metropola.
    Osim War remenants muzeja, Ben Tanh marketa, Notre Dam square-a, ne sjecam se da smo nesto puno obilazili (ovo navedeno je svakako za preporuku)
    Uglavnom smo bezciljno lutali ulicama, eh da bili smo na Bitexo – Skydeck (200k dong (9e)) je ulaz I stvarno je panorama grada predobra.
    Sto se hrane tice nismo uspjeli poci do Bordenove Lunch lady (gospodja koja sprema supice svakog dana izmedju 11 I 2 popodne) I svakog dana je na meniju jedna.
    Postala je nenormalno popularna nakon njegove emisije sto e valjda I odrazilo na kvalitet, ali svakako sam htjela probati. Nekako se nije uklopilo u cijeli plan za 2 dana.
    Ono sto se jeste ukopilo – fenomenalni (hard to find) Oc Dao restoran za seafood (MUST MUST MUST)
    Dolazis u vijetnamsko Radovce (staro) I sjedas medju gomilu lokalaca pitas se kako ces da narucis, sta li ce sad da se desi, nista lijepo ne prolazi kroz glavu.
    Ali kad sve to sto porucis (preko fotografija upiranjem prstom uz malo pantomime) nepca I stomak ce da ti zahvaljuju:
    https://www.tripadvisor.com/Restaura...Minh_City.html

    Dalje : Vietnam History Museum je isto zanimljiv za posjetiti.
    Dobra masaza: Temple Leaf SPA
    Leba za dorucak, ako ti nedostaje predobra peciva (francuska zaostavstina): 59 Đường Trần Hưng Đạo, Phường Nguyễn Thái Běn, Quận 1, Hồ Chí Minh, Vietnam
    Winking Seal, kraft pivara kul prostor, cijene evropske, ali boze moj..



  21. The Following User Says Thank You to RadicalEdward For This Useful Post:


  22. #394
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default Phu Quoc

    Iz Sajgona (do aerodrome Grab- ako smo zaboravili) posli smo na ostrvo Phu Quoc (55e pp aviokarta Vietnam Airlines – sa prtljagom)
    Tamo smo bili u nekom fenomenalnom resortu. Cijene jesu bile malo jace, ali to je bilo da se castimo 4 poslednje noci odmora

    Ostrvo me nije odusevilo, ali obzirom da smo bili na najboljem na takvom mjestu sa privatnom plazom onda mi je bilo strava.
    Generalno –tajlandska ostrva su mnogo bolja. Uzeli smo jednog dana motor i vozili se okolo (ogromno je), ono sto svakako ne valja propustiti je cable car – najduzi na svijetu, na krajnjem jugu ostrva, vozi iznad 3 mala ostrva do nekog kao amusment parka I plaze. Voznja traje skoro pola sata I pogledi su breathtaking stvarno!
    A karta kosta 6e ?!
    Osim toga bili smo na jos nekim plazama I zakljcili da nam je najljepse u hotelu gdje smo i proveli ostala 3 dana.
    Jos par stvari : avion do Hanoja (85e pp )- sa krajnjeg juga na krajnji sjever – VietJet kompanija. Mada leti I Vietnam Airlines.



    e



    Na kraju smo proveli jos 1 noc u Hanoju koji stvarno ima specifican smek nevezano od ostalih gradova SE Azije. Vijetnam je zaista fantastican i za preporuku je svima koji planiraju putovaje.
    Ukoliko trebaju neke dodatne informacije oko planiranja slobodno pisite. Sveukupno ovo putovanje kroz Vijetnam trajalo je 21 dan.
    Nadam se da nisam bila preopsirna.

  23. The Following User Says Thank You to RadicalEdward For This Useful Post:


  24. #395
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,533
    Thanked in
    2,243 Posts

    Default

    Odlicna tura, bas ste masu obisli... Jedino ne vidim da ste isli u planine u Da Lat, Futa pici do tamo isto...
    Ali svaka cast, vrhunska tura
    Dje je sledeca?

    Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

  25. #396
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default

    Jesmo bas dosta i bas sam zadovoljna odabirom lokacija. Naravno, uvijek fali vremena da se vise dozivi, ali za ovoliko vremena super se uklopilo. Kad smo poceli planiranje 21 dan se cinio kao masu, ali kad vidis kolika je to drzava i sta sve ima da se vidi i 3 mjeseca nisu dovoljna
    Kompromisi su se pravili, da li cemo sjever (Sapa & slicno) ili Halong. Pao je izbor na Halong jer sam bas zeljela da ga vidim i nisam zazalila.
    Htjeli smo ukopit i Nha Trang i Da Lat, ima jos nekih ostrva, neistrazenih stvari ali definitivno nije bilo vise vremena.

    Isto u Sajgonu nismo posli u Chu Chi tunele, ali bili smo u fazonu - da li da se cimamo da bi to vidjeli ili da iskuliramo dan u gradu i budemo lagani taj jedan dan bez frke i tako smo odlucili.

    Sto je opet ok, ostaje i za sledeci put nesto jer definitivno planiram da se vratim nekad Vijetnamu. Ako ni zbog cega drugog onda samo da sjedim pijem kafu, jedem pho i posmatram sav taj haos

    Mekong delta u ovoj laganoj organizaciji bez miliona turistickih autobusa i brodova mi je bila bas nezaboravno iskustvo i svima bih preporucila to, a opet shvatam da neke stvari zavise i od senzibliteta.


    Sledece na toj strani, mozda Filipini ili Borneo. Nisam jos odlucila. Ide mi se opet i na Tajland i to centralni i sjeverni dio, iako sam i to obisla 2013. godine, ali imam osjecaj nedovoljno.

    U principu gledam kad cu moci da uzmem duzi odmor i na koju jeftinu opciju za kartu prvo naletim, tako ce mi pomoci da odlucim

  26. The Following User Says Thank You to RadicalEdward For This Useful Post:


  27. #397
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    265
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    18
    Thanked in
    12 Posts

    Default

    Drustvo, koliko vremenski se ceka viza za Bali, i mora li licno da se nose dokumenta u ambasadu?

    I jos jedno pitanje, da li crnogorski drzavljani mogu da apliciraju u njihove ambasade oo Evropi ili smo vezani sa Beograd samo?

    Hvala

    Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk

  28. #398
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	ind_IMG_20200216_122954.jpg 
Views:	69 
Size:	12.4 KB 
ID:	166732

    Jugoistocna Azija je raj za ljubitelje voca. Uvijek se nesto novo nadje. Ne vjerujem da sam prvi, ali vjeujem da sam jedan od rijetkih Crnogoraca koji je probao ovo voce. "Egzoticno voce", sto no kazu. Nije lose.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	indo_IMG_20200216_123004.jpg 
Views:	66 
Size:	13.8 KB 
ID:	166731  

  29. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  30. #399
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	_IMG_20200216_102721.jpg 
Views:	72 
Size:	11.5 KB 
ID:	166747Click image for larger version. 

Name:	_IMG_20200216_160925.jpg 
Views:	68 
Size:	11.9 KB 
ID:	166748Click image for larger version. 

Name:	_IMG_20200216_160233.jpg 
Views:	69 
Size:	11.4 KB 
ID:	166749

    Par fotografija iz Centralne Jave. Provincija Yogyakarta ima svog kralja (valjda sultana?), jedina monarhija u okviru Indonezije. I jedina provincija u kojoj nema izbora za guvernera. Jer, kralj je istovrmeno i guverner.

  31. The Following 3 Users Say Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  32. #400
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    193
    Thanks Thanks Given 
    35
    Thanks Thanks Received 
    38
    Thanked in
    18 Posts

    Default

    Da li je neko skoro vadio vizu za Tajland?

    Prema informacijama koje imam u konzulatu u BG ne izdaju crnogorskim gradjanima, jer kako kazu nisu nadlezni, a u Zagreb odjednom traze licno da se dodje, sto znatno komplikuje.

    Gea turs ne vrsi viziranje vise, jer je otvoren konzulat u BG, ali sada to znacajno komplikuje stvari za nas.


    Da nije neko skoro neko radio vizu i da li postoji neki jednostavniji nacin od odlaska u Zagreb?

Page 16 of 20 FirstFirst ... 6121314151617181920 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. From Mid-Asia to Balkans - Saz
    By MinjaNinja in forum Muzika
    Replies: 1
    Last Post: 26-05-11, 07:10
  2. play-asia.com ps2 to usb gamepad adapter
    By BooQy in forum Hardware
    Replies: 1
    Last Post: 05-03-05, 00:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •