Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 26 to 45 of 45

Thread: Ideja Boga

  1. #26
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Bogu naklon. Da je sreće zajednički. On je Orginator tog upustva kako živjeti i to je rekao u svakoj knjizi. To mogu lako pokazati.

    Uradimo li nešto loše čovjeku, čak i da pomislimo, sa Bogom ćemo imat posla.

    Ne spominje se Pakao bez veze. A Bog je pravedan Sudija, Najmilostiviji od svih pa možeš samo zamisliti šta su činjeli da su to zaslužili. Pun krcat će bit.

    Zato Solomon reče da je strah od Boga početak svake mudrosti.

  2. #27
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ustvari znam zašto neće im se smilovati. Jer nisu tražili oprosta. Nisu priznavali da su pogriješili sve dok nisu u ćošak saćerani na sudnji dan.

    Kakve su to kobne sudbine. Piše da će bit slijepi oživljeni.

    Moj je savjet da bježite od tog đavola te na nevjerovanje nagoni pa se polakome ljudi...

    Polakome se misle niko nije vidio. A upravo je zapisano da je sve zapisano, da je svaka naša misao zabilježena a ne što smo izustili. To vjernici koji su u knjigu upućeni znaju.

    Kad bi ljudi znali koliko je skupa riječ... nebi ga progovarali neki.

  3. #28
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Izmiksano malo pakla, zatim da mudrost mimo straha od Boga ne moze postojat, pa malo opisa socnog slijepog ozivljavanja, pa onda pred kraj striktna ispravnost onih pismenih sto pilje u knjigu, i zatim na kraju oni sto ne pilje ne bi trebali imat pravo glasa... daleko je ovo od korektnog o cemu rekoh gore neku. Ego, Ego.... UFFFF
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  4. #29
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Rekoh ja da je sreće.

    Ali sve jedno. Razumi me kako ti merak. Hvala na inspirativnom razgovoru.

  5. #30
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kako sad srece, valjda da je “vjere”?
    No da se trgnemo pa budemo vickasti...

    Vidiš čime se crkva sve mora zanimat danas da bi privolila narod da k'njoj i dođe...
    https://www.facebook.com/14483754687...ideos/19704242

    Samo u Hamburgu se ( trenutno ) zatvara 39 bogomolja, koje će ili biti srušene, Ili postati " kafane " .... u Njemačkoj i Holandiji ( u kojoj je trend zatvaranja bogomolja, ili pretvaranja istih u hebaonice počeo.....) ... ...Ljudi masovno izlaze iz crkve , iste se zatvaraju ili postaju prostor za " instalacije " ( poput budalaštine sa videa ), rock koncerta... odeš lijepo na Element of Crime u sred crkve, a izađeš sa koncerta crvenih očiju i sa masivnim problemima glede balansa, iako sam ne pušiš....),itd.....Ovo ( gore ) je dakle dio opasnog trenda i mnogo ozbiljnije od ljudi u gaćama koji šetaju oko oltara i trude se da izgledaju ozbiljno... ali ajd, Pusi Rajot su pokušali banalizovati crkvu, desakralizovat, a ođe imamo slučaj da biskup pokušava narod dovest u crkvu, pa ako nikako drugačije ono na "kulturu".

    E sad,
    mala insajderska zanimljivost, dotična crkva ima zadnjih godina blagi pad članova. Ali veoma velik porast dohodka. Narod im ostavlja u principu zadnjih 5 godina više nego ikada gledano u poslijeratnom periodu? I zamislite kad nije u pitanju dres kod aktera umjetničkog plesa.

    Mada, ima razlike i međ popovima,
    tamo je pop saučesnik a "u nas" bi zvao policiju...........
    Last edited by Xerxes; 09-09-17 at 10:29.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  6. #31
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,659
    Thanks Thanks Received 
    2,052
    Thanked in
    844 Posts

    Default Ideja Boga

    Ja bih da rečem nesto na ovu temu. Najvaznija posledica ideje Boga je postojanje svetih knjiga. Pročitao sam ig dostinu. Ima tu knjizevno i filozofski znacajnih stvari ali jedna stvar upada u oči. Te knjige su ogledalo naše. Evo Kuran npr koji je lišen svake književne a i dobrim dijelom filozofske vrijednosti. Dobar čovjek će iz meni nepoznatih razloga ipak naći nešto dobro u njemu, nešto što ja ne vidim ili ne želim da vidim. "Dobro" u nama daje smisao. Mislim da je ovo jako bitno zbog zamjene teza da nas vjera cini dobrim ili losim. Mi smo vec definisani kao takvi, a religija kao loš surogat vjere samo je kanal da to i pokažemo. I hvala svetim knjigama na tome. Hvala i Bogu ili ideji Boga kako ko voli.
    Last edited by Caesar; 09-09-17 at 17:14.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  7. #32
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Interesantno. A zat ne treba poznavat arapski da bi se procijennivala književna vrijednost?

    Oni vele nikad se neće napisat bolje na njihovom jeziku.

    A sa filozofskog stanovištva tek ne vidim da si iznio koji argument da podupreš svoju tezu.

    Evo na primjer, da ja dam kat ti nećeš, piše u Kuran ovako nešto:

    „Jedni druge nisu odvraćali od grešnih postupaka koje su radili. Ružno li je ustinu to kako su postupali!“ (El-Ma'ideh, 79.)

    Evo jedna rečenica! Mjesec razmišljam o njoj i mome životu u Crnoj Gori i čemu sam sve bio svjedok pa i ođe na forum da mi je Bog otvorio razum da shvatim zašto je sve ovako kako je.

    Ako to nije filozofija ja neznam šta je.

    Tvoje pisanje sigurno nije. Jer ti samo tvrdnje o svojim sumnjama iznosiš vrlo paušalne.

    A ja znam da ko pročita Kuran i doista vjeruje u Boga nemože da ga ne prepozna da je On Autor.

    A zanam isto da je dostini zabranjeno i da proviri u Kuran. Bog im je mrenu stavio na oči da ne vide.

    Prvo meni nije bilo jasno zašto oni imaju tu mrenu, pa sam shvatio. Zloća njihova ih zaslijepila.

    Ipak ove veličanstvene Knjige od Boga zahtijevaju specifičan pristup.

    Nemogu oni ponositi i koji prkose tu da se primaknu. To je neprimjeren pristup.

    Pođi od sebe. Da ti neko priđe tako kako bi ga dočeka? Al ne takvi ljudi imaju jednu mjeru za sebe a drugu za druge ljude.

  8. #33
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,659
    Thanks Thanks Received 
    2,052
    Thanked in
    844 Posts

    Default Ideja Boga

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Interesantno. A zat ne treba poznavat arapski da bi se procijennivala književna vrijednost?
    Ne treba? Mislim čitamo strane pisce koji su prevedeni na naš jezik pa ipak ocjenjujemo književnu vrijednost, zar ne? Tako su mene ucili u skoli. Mozda pogresno ali eto tako sam naucio, a vidim i drugi tako isto rade. Eto ima i književnih kritičara koji to rade.

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post

    Evo na primjer, da ja dam kat ti nećeš, piše u Kuran ovako nešto:

    „Jedni druge nisu odvraćali od grešnih postupaka koje su radili. Ružno li je ustinu to kako su postupali!“ (El-Ma'ideh, 79.)
    Ovo? Ovo je za svakog razumljivo pa i za djecu. Ka reklama za DPS. Prave se za nivo djeteta od 11g. I to je filozofija ili kliše? Nazovi me čudnim ali ja tražim nešto malo intelektualno zahtjevnije.
    Last edited by Caesar; 09-09-17 at 21:03.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  9. #34
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Ti si u pravu na nivo pojedinca to jeste tako, al samo donekle. Do terminacije toga pojedinca. Smrt.

    Ljudsko bice kao simbioza u svakom pogledu se odslikava na drustvo kao simbiozu.

    Drustvo ima zakone, pojedinac ideje vodilje i biranje sta uradit a sto ne.

    Postulati ko karakter nacije, navike ko tradicije naroda, Rad i plata ko zaposlenost i ekonomija.

    Nas je narod podizan na mnogo toga loseg i zato danas nema ljudi, a trebalo bi bit deset odje da su da urazume nekog koji nezna sta prica i kovori bez dubljeg razmisljanja..

    Tako se sprecava lose ponasanje ljudi, kad drustvo silom zajednice potiskuje lose pojave u drustvu.

    Al ne tu se kriminal velica i lopovluk i nesojluk i svako lose, po drustvo, dogadjanje.

    Tako da je pitanje Vjere pojedinca ko vjere drustva. Drustvu su jedinke ljudi, a pojedincu celije.

    Drustvo napadne zlo,a pojedinca bolest... sve sinonimno.

  10. #35
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Ti si u pravu na nivo pojedinca to jeste tako, al samo donekle. Do terminacije toga pojedinca. Smrt.
    Ovo me podsjeti na riječi američkog književnika Vilijama Sarojana na samrti: »Svako mora umrijeti, ali sam uvijek vjerovao da će u mom slučaju biti napravljen izuzetak. Šta sada?«

  11. #36
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Neko je rekao: "Tamo gdje prestaje znanje, pocinje vjera", misleci da pomanjkanje znanja uzrokuje vjerovanje. Apsolutno se slazem... Ali se takodje slazem da i oni koji su u samom vrhu znanja = shvatili da ne znaju dovoljno. Jedina razlika je sto ovi drugi imaju barem neku predstavu o tome koliko ne znaju.................
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  12. #37
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Pa viđećemo baš to znanje, i koje to od tragova Kreatora negira ko i očigledne dokaze kao na primjer naših gena pa svakog pedalja Univerzuma.
    Ne tražima ja niotkoga da zbori o Galaksijama no ovome što nam je ispred nosa.

    Insekti ptice i ostale životinje. Bilje i hrana nam, koja je taman što ni treba za život.

    To je toliko dokaza oko nas pa opet neki to ne vide.

    Neka ne gledaju... a znanja koliko o tome imaju je jasno svakome ko ima oči. I Harvard da su završili jednako bi važilo.

    Jer živoga čovjeka nema koji je objasnio sve ovo.

    Negirat vjeru u Tvorca Boga je sulud savjet.

    Ja ga nikad nikome nebih dao.
    Last edited by Ego_and_his_own; 11-09-17 at 00:58.

  13. #38
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Moram ovako - ne kapiras ti bas najbolje.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  14. #39
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Xerxes View Post
    Neko je rekao: "Tamo gdje prestaje znanje, pocinje vjera", misleci da pomanjkanje znanja uzrokuje vjerovanje. Apsolutno se slazem... Ali se takodje slazem da i oni koji su u samom vrhu znanja = shvatili da ne znaju dovoljno. Jedina razlika je sto ovi drugi imaju barem neku predstavu o tome koliko ne znaju.................
    A kakav je slučaj kad oni što znaju, ujedno i vjeruju? Kao npr Hajzenberg koji veli:
    "Prvi gutljaj iz čaše zvane prirodna nauka napravi te ateistom, ali na dnu čaše čeka te Bog."

  15. #40
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Obicno kad mi nesto nije jasno kod nekih ljudi na razne nacine se poistovjecujem sa njima i u glavi improvizujem kao da sam u sto slicnijoj situaciji uzimajuci u obzir sve sto sam u stanju da zapazim kod njih i ono sa cim su okruzeni. Uzimam cak u obzir (ukoliko sam uopste kompetentan) i njihovo stanje svijesti. Pa sve to sinhronizujem sa onim kako ja to vidim.
    Ali evo toliko godina.......NEMOGUCE mi je da udjem u mentalni sklop ljudi koji ne vjeruju u stvoritelja. To kao da su razlicite dvije vrste......i nikad necemo shvatiti jedni druge.

  16. #41
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,659
    Thanks Thanks Received 
    2,052
    Thanked in
    844 Posts

    Default

    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  17. #42
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Suma ( Woods )
    Posts
    2,181
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Xerxes View Post
    Moram ovako - ne kapiras ti bas najbolje.
    Šta misliš @Xerex za jedan lingvistički argument postojanja Boga. (Barem nekog panteističkog Boga pošto sam ja panteista ...vjerujem u Bog=Univerzum)

    Naprimjer u CERN-u traže Higsov bozon da bi pomoću njega upotpunili "standardni model" elementarnih čestica i objasnili kako one dobijaju masu.
    Žnači traže otkud fizički objekti koji nas okružuju imaju masu.

    Neko je dao ovoj čestici za kojom se traga naziv "Božja čestica". Ovim je unešena emocija, motivacija i neka religiska posvećenost u taj istraživački proces.

    Da li se može reći da oni traže "Kako je Bog kad je stvarao svijet dao objektima masu (težinu)"
    Da li ovim opisom na religiskom jeziku ljudima širom svijeta postaje blisko, lakše mogu shatiti značaj i eventualno dati podršku ovom projektu u CERN-u

    Quote Originally Posted by brutajle View Post
    A kakav je slučaj kad oni što znaju, ujedno i vjeruju? Kao npr Hajzenberg koji veli:
    "Prvi gutljaj iz čaše zvane prirodna nauka napravi te ateistom, ali na dnu čaše čeka te Bog."
    Hajzenbergov princip neodređenosti je stvarno čudan ... ispada da posmatrač smim posmatranjem utiče na ishod nekog događaja.
    Paradoks Šredingerove mačke ... https://sh.wikipedia.org/wiki/Schr%C...ova_ma%C4%8Dka

    Mislim da je u ovo rečenici pod Bogom mislio na nešto što se dešava a nikako se ne uklapa se u naša shvatanja.

    Ima i ova ...
    "Univerzum nije samo čudniji nego što mislimo , on je čudniji nego što možemo misliti"

    Quote Originally Posted by cetvrti covek View Post
    ..
    Ali evo toliko godina.......NEMOGUCE mi je da udjem u mentalni sklop ljudi koji ne vjeruju u stvoritelja. To kao da su razlicite dvije vrste......i nikad necemo shvatiti jedni druge.
    Meni se čini da shvatam i jedne i druge . Kao neke krajnosti ... i da su moja shvatanja neđe između
    Ateizam mi izgleda suviše racionalno ograničen iako nema logičkih grešaka . Nema eksperimentalnog dokaza da Bog postoji.

    Kad bi se na ateizam dodala dovoljna količina mašte dobilo bi se moje panteističko shvatanje u kojem je Bog u fizičkom smislu samo drugi naziv za Univerzum.
    Ima takođe Bog u moralnom smislu slično ...

    Klasične abrahamske religije (judeizam, hrišćanstvo, islam ... ) po meni imaju previše mašte koja prelazi u opasne oblike paranoje i stvara mase ljudi podložne manipulaciji, histeriji i sukobima

    Što bi doktori rekli da je razlika između lijeka i otrova samo u dozi.

    P.S. Samo da se zna . Ne želim nikoga da uvrijedim. Samo govorim svoje mišljenje

  18. #43
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    282
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bog je takav da nijesi pogriješio ako gledaš i tim očima. A to što ne vjeruješ da ne može biti materijalan.....ili čak toliko materijalan da je došao među ljude.....možda "u ovom trenutku" i nije za tebe od nekog krucijalnog značaja. Jer Bog je između ostalog i Pravda i Istina. I ako ti u svom ovom duhovnom haosu ostaneš uz pravdu i istinu..tj. ostane ti duša čista i neisprljana raznim porocima koji masovno porobljavaju duše......isto možeš biti spašen.
    Mnogi ateisti su "veliki vjernici"(mada im je samopravednost veliki rizik) ali da toga nijesu svjesni. Ipak je mnogo lakše uz Bibliju i Hrista direktno usavršavati svoj karakter i razum, jer je tada čovjek mnogo "pristupačniji" Božijem djelovanju.
    U najgoroj su poziciji ljudi koji su se oglušili na prigovor savjesti i poklonili se ovome svijetu uživajući u njegovim čarima. To je hula na Svetoga Duha. I tu Bog ne da ne želi.....već On više ništa tu ne može da uradi. Jer osim milosti On je i Pravda.

  19. #44
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by septembar View Post

    Mislim da je u ovo rečenici pod Bogom mislio na nešto što se dešava a nikako se ne uklapa se u naša shvatanja.

    Ima i ova ...
    "Univerzum nije samo čudniji nego što mislimo , on je čudniji nego što možemo misliti"
    Ne, Hajzenberg je mislio na Boga u tradicionalnom smislu. Većina pionira kvantne fizike bila je na ovaj ili onaj način religiozna ali Hajzenberg je bio deklarisani hrišćanin i dobitinik nekih priznanja od strane crkve. Imaš. uostalom, ovdje listu eminentnih naučnika hrišćana pa možeš provjeriti.

    A kad smo već kod citata, meni se sviđa i sledeća misao jednog drugog Vernera - fon Brauna: "Što dalje istražujemo u svemiru, to je veća vjera u Stvoritelja"...Inače, po želji fon Brauna, na grobu mu, kao epitaf, stoji citat iz 19. psalma: "Nebesa pripovijedaju slavu Božju, djela ruku njegovih navješćuje svod nebeski."

  20. #45
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    568
    Thanks Thanks Given 
    14
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Evo šta je jedna poznata istorijska ličnost rekla pisala svom savremeniku, ateisti, krajem 18.vijeka:

    "Kaži nam ko te je ovlastio da narodu objavljuješ kako Bog ne postoji! Kakve koristi vidiš u tome što ćeš uvjeriti čovjeka da njegovu sudbinu određuje slijepa sila koja udara sasvim slučajno, čas po vrlini, čas po poroku, i da njegova duša nije ništa drugo nego slabašan dah koji se gasi na rubu groba! Zlosrećni sofisto, s kojim pravom se usuđuješ da skiptar razuma otmeš nevinosti da bi ga predao u ruke poroka? Da prekriješ prirodu mrtvačkom koprenom, da učiniš nesreću još očajnijom, da zločin rasteretiš, da vrlinu zamračiš I da čovječanstvo uniziš!

    Samo zločinac, prezren u sopstvenim očima, a odvratan svima drugima, može vjerovati da nam priroda ne može podariti ništa ljepše nego beznadežnost.”

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ideja...
    By Jal Cargo in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 1
    Last Post: 26-09-13, 23:14
  2. Ideja
    By Ideas in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 19
    Last Post: 09-09-11, 07:17
  3. ideja...
    By [azzo-kSv] in forum Software
    Replies: 21
    Last Post: 02-02-05, 17:14
  4. Predlog/ideja...whatever!
    By Tha_Maddog in forum Olimpijske Igre
    Replies: 10
    Last Post: 31-08-04, 20:18

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •