Page 5 of 10 FirstFirst 123456789 ... LastLast
Results 101 to 125 of 248

Thread: Egzorcizam

  1. #101
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Biel/Bienne
    Posts
    12,805
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imam jednog brata od tetke, non stop ide po manastirima, kad je dosao kod mene u CH, posli na sladoled, sladoled vrhunski da bi cak i @Djuzla poavetao. I prica mi kako mu neko nesto "uradio", ja kazem, zasto bas tebi? Ono ... nemas nista bas zavidno. Posle sam razmislila malo, i pitam se zasto bas tebi? Ili meni, ako sam u mucku trenutno. I posle se zapitam zasto bas sejtan ili djavo vazda izabere ove "nidje veze". Nzm...
    http://www.youtube.com/watch?v=PCjwxItb_p4
    Les chiens aboient, la caravane passe.

  2. #102
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Nije lako, ali je jako rođaci.

  3. #103
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Meni je mnogo teže palo kad sam shvatio koliko ljudi lažu i prednjače.

    Količina me je zaprepastila i laži i ljudi koji je vole. Trebale su mi godine da se smirim i da suzbijem želju da im se svetim.

    Na kraju sam skapirao... ništa to nije što su mene slagali koliko je krupno to što su sebe.

  4. #104
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Fino, biti iskren prema sebi je osnovni uslov.
    Međutim, vremenom ćeš vidjet da u stvari nema laži, već su to povraci sebi. Sve se vraća sebi uvijek. I svaka stvar predstavlja upravo sebe i ono što joj je prethodilo.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  5. #105
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

  6. #106
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    8,514
    Thanks Thanks Given 
    10
    Thanks Thanks Received 
    24
    Thanked in
    14 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Phénix View Post
    Imam jednog brata od tetke, non stop ide po manastirima, kad je dosao kod mene u CH, posli na sladoled, sladoled vrhunski da bi cak i @Djuzla poavetao. I prica mi kako mu neko nesto "uradio", ja kazem, zasto bas tebi? Ono ... nemas nista bas zavidno. Posle sam razmislila malo, i pitam se zasto bas tebi? Ili meni, ako sam u mucku trenutno. I posle se zapitam zasto bas sejtan ili djavo vazda izabere ove "nidje veze". Nzm...
    Odbrambeni mehanizam. Ono, npr. Uradim nešto loše i kažem: - nisam to ja, to su me neki djavoli spopali. Pa se to razvije i podigne na veći nivo, a *naš mozak je sposoban za sve...
    *naš - ljudski mozak.
    Pa se glumi, pa ovo, pa ono...
    ...a svima treba neki odušak...
    ...pa se nadje izlaz tog tipa.
    E, bio sam tamo, izvadili su mi djavola...sad sam opet onaj stari ja - dobri.
    Ae...

  7. #107
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    38
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  8. #108
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,828
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default Egzorcizam

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Kakva drama. Ni meni se ne dopada da budem crnogorac. Krademo, lažemo, arčimo, prodajemo, trujemo, zagadjujemo... Ima li kakvo udruženje necrnogoraca da me rascrnogorči. Ne bih isto da prelazim ni u druge narode jer slično rade.

    Ili je zaposjednut?
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  9. #109
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    Pa ne vidim ovo kao dramu. Izbor pojedinca, sa kojim se slažemo ili ne.

    Ako je on osjećao da mu pravoslavlje predstavlja ograničenje, nejasno mi je zbog čega crkva neće da ga raskrsti već se snalazio kod ateista?

    I to tvoje oko ispisnice iz crnogorstva je skroz legitimno.

    “Koliko god se čvrsto držali za naciju, pleme, porodicu, rasu i slično, to ne rezultira našom bezbjednošću, već izolacijom i iluzijom.
    Prava sloboda leži izvan kruga. To su ljudi sa kojima nikada niste očekivali da ćete se povezati, gledišta koja se potpuno razlikuju od vašeg i ideje koje nikada niste mislili da će vas osloboditi. Govorimo o zadovoljavanju potreba, kako vaših, tako i potreba grupe. Ali potrebe su samo oslonci pomoću kojih se stiže do jednog cilja: oslobađanja duha u vama.
    Ništa ne može da vam se ispreči na putu kada odbacite budalastu predstavu da morate prihvatiti ograničenja. Po prirodi ste neograničeni.“ jedan jeretik :P

  10. #110
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,466
    Thanks Thanks Given 
    454
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Kakva drama. Ima li kakvo udruženje necrnogoraca da me rascrnogorči. Ne bih isto da prelazim ni u druge narode jer slično rade.
    Ima naravno. Zove se DF . Sala ali se potpuno slasem sa tobom. Ovo me podsjeti na ono kako se Ameri predstavljaju: ja sam Irac po Ocu a Njemac po majci. I to jer imaju isto misljenje kao ti
    "You can check-out any time you like,
    But you can never leave!"

  11. #111
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,828
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by tigrovo_oko View Post
    Pa ne vidim ovo kao dramu. Izbor pojedinca, sa kojim se slažemo ili ne.

    Ako je on osjećao da mu pravoslavlje predstavlja ograničenje, nejasno mi je zbog čega crkva neće da ga raskrsti već se snalazio kod ateista?

    I to tvoje oko ispisnice iz crnogorstva je skroz legitimno.

    “Koliko god se čvrsto držali za naciju, pleme, porodicu, rasu i slično, to ne rezultira našom bezbjednošću, već izolacijom i iluzijom.
    Prava sloboda leži izvan kruga. To su ljudi sa kojima nikada niste očekivali da ćete se povezati, gledišta koja se potpuno razlikuju od vašeg i ideje koje nikada niste mislili da će vas osloboditi. Govorimo o zadovoljavanju potreba, kako vaših, tako i potreba grupe. Ali potrebe su samo oslonci pomoću kojih se stiže do jednog cilja: oslobađanja duha u vama.
    Ništa ne može da vam se ispreči na putu kada odbacite budalastu predstavu da morate prihvatiti ograničenja. Po prirodi ste neograničeni.“ jedan jeretik :P
    Ma znas zbog cega velim drama. Taj njegov prelazak ne mijenja nista. Utekao je. Teze je ostati i boriti se iznutra sa svim tim i biti obiljezen kao pravoslavac. Bilo je masu stvari koje je mogao uraditi prije ovog. Vidim i ja gladnu djecu a ovi dizu krstove, voze skupe automobile, prevaspitavaju lopatom narkomane, zlostavljaju djecu... Vidim isto da je Nutela stetna pa je svi lapaju. Vidim i kokakolu i ista stvar. Vidim Monsato itd. Ali obicno se odricemo neceg kad nas nista ne kosta. Tako i ovaj baja misli da je veliku stvar uradio. Da je faca. Bori se on protiv sebe i protiv crkve iako znamo da crkva nije samo pedofilija, luksuz itd. I firme kad propanu prvo ih probaju spasiti i restruktuirati. On je mogao biti ladno i ateista u okviru crkve. Znam ih masu ali nemaju taj poriv da se odriču. Cinjenica da je ovo uradio govori o nekim drugim dubljim stvarima kod njega. Legitimno da se razumijemo on se raskrsti ali beskorisno na kraju u materijalnom svijetu i teatralno previše za moj ukus.

    Sto se tice onog unutrasnjeg Isto vazi i za prelazak u druge vjere. Ne tražimo se spolja nego iznutra valjda. Religije su forma. Ako se nadjes pa valjda ces moci biti i musliman u pravoslavnoj crkvi, budista u dzamiji, pravoslavac u budistickom hramu... To po meni ima veze sa unutrasnjim mirom a ne sa uvjerenjima. Uvjerenja se mjenjaju.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  12. #112
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Je li ovo u Srbiji? Jes, i to iz januara 2016. Ovakvih zahtjeva je sve više i to veze nema sa vjerom, kao što reče Cezar.
    Inače, Cezar, dobar post.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  13. #113
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    Svakako čudno. A i volim kad se raspišeš C.

  14. #114
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Naravno povod je publicitet i što li već ide uz njega. A to kod nas već odavno nije čudno.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  15. #115
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,206
    Thanks Thanks Given 
    276
    Thanks Thanks Received 
    1,183
    Thanked in
    576 Posts

    Default

    A bogami kako kome, vidiš i da vijesti čitam godinu ipo kasnije

  16. #116
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ne mogu tvrdit za ostale, ali Crkva je živ organizam i nije izolovana. Sve što se pojavi u svijetu tome se naredno.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  17. #117
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Pa koja je onda potreba za njima?

    Ako je isto? radije oni su generacijama prisvojili to ka kopyright i forsirali ljude da prihvataju njihove dogme i sebe ka uzvisena bica a istina je da je prava crkva - o kojoj se u Bibliji prica - narod a oni su tu samo da odrzavaju mjesta molitve. A mnogima od njih je to malo pa bise da su pape il makar gradjevinski moguli ako vec nemogu bit pape.
    Last edited by Ego_and_his_own; 07-08-17 at 19:25.

  18. #118
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,466
    Thanks Thanks Given 
    454
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Udaljismo se od teme. Egzorcizam, najvise zastupljen u rimokatolickoj crkvi je zaostavstina jednog oblika lijecenja. U ranom srednjem vijeku je bilo tesko dokazati a kamo li lijeciti epilepsiju, napade nerava, razne druge psihosomatske bolesti ili teze oblike cerebralnih oboljenja. Naravno, crkva kao institucija vlasti u tom periodu je to koristila u svoje marketinske svrhe i plasirala razna resenja i razloge, koji su u glavnom bili bazirani na istjerivanju djavola koji je bio uzrocnik teskih bolova, napada, shok stanja, oduzimanja i sl. Neukom stanovnistvu u ostalom kao i sada na ovim prostirima uprkos cinjenici da smo u 21-ov stoljecu, dovoljan je bio razlog VJERA i to sto je svesteno lice dalo misljenje i tvrdnje o tome. Dakle to je bio razlog za opste prihvatanje tezih bolesti i demonizaciju istih. Logicno pitanje je: Iscerali ko djavola iz nekog biskupa koji je zlostavljao djecake? Iscera li ko djaola iz Kacavende, mozda? Ne! Jer ni oni sami ne vjeruju u to! Um ljudski je neistrazen i u tom pogledu neizvjestan i nazalost nedokucen. To se moze povezati sa onom starom da dva put ponovljena laz postaje istina. Tako ponovljene teme o demonima i demonizaciji svega sto je suprotno od nacela crkve je bio, ka sto je na zalost i sada, lako prihacen od strane sirorinje i neukih ljudi. Neko ce pricu o Bogu i Sotoni poistovjetiti sa Jing Jang teorijom ali tu je fatalna greska. Jing Jang teorija se zasniva na duhovnom(ali pravoj sopstvenoj duhovnosti) a nikako na borbi djavola i svevisnjeg. Ako je nekome borba protiv djavola osnov vjere u Boga, taj nikad Boga nece spoznati. Naprotiv, vjera u Boga bi trebala da se prenosi rodjenjem i da bude bazirana na sopstvenoj izgradnji duha i svijesti, spoznajuci tako prave vrijednosti zivljenja. Samim tim, pojam o demonima i egzorcizmu se mijenja kod zdravomislecih i prosvijetljenih ljudi
    "You can check-out any time you like,
    But you can never leave!"

  19. #119
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Isus rece, ne zovite ocem nikog na zemlji jer je jedan Otac vas na nebesima.

    A oni stimulisu ljude da ih zovu "ocevima"?

    Isus opisa sve to u Mateju 23 o njima.

    i sad meni neko odje da objasni, kako to da citate Jevandjelja i vidite ocima i opet ih podrzavate u onome sto rade?

    Shvatio sam ja, da sa pravom Bog drzi u zabludu ljude. Zasluzili su je. jer oni su oni koji ne razmisljaju vec se za prohtjevima svojim vode.

  20. #120
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,466
    Thanks Thanks Given 
    454
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Upravo tako. Isus je cerao trgovce iz hramova a ovi danasnji su napravili trgovacke centre od hramova
    "You can check-out any time you like,
    But you can never leave!"

  21. #121
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Nismo nismo se udaljili... napisano je da je Djavo otac lazi. Zar ne ispada da ko sluzi lazi sluzi djavolu?

    I sad mi mozemo vidjet da ljudi su vrlo fleksibili sa tim sto je istina a sto laz. Cak nije uopste tesko nac dvoje koji si dijametralno razlikuju u tom pogledu.

    Reci mi? Jel to objasnjivo? Da dva bica naizgled ista potpuno ista vrsta a ima potpuno drugaciji mozak?

    Znaci odje se ne radi o "napadima djavola" i nekakva nevoljna saradnja vec disanje punim plucima i zivljenja sa punim zarom.

  22. #122
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,284
    Thanks Thanks Given 
    12
    Thanks Thanks Received 
    39
    Thanked in
    26 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own View Post
    Isus rece, ne zovite ocem nikog na zemlji jer je jedan Otac vas na nebesima.

    A oni stimulisu ljude da ih zovu "ocevima"?

    Isus opisa sve to u Mateju 23 o njima.

    i sad meni neko odje da objasni, kako to da citate Jevandjelja i vidite ocima i opet ih podrzavate u onome sto rade?

    Shvatio sam ja, da sa pravom Bog drzi u zabludu ljude. Zasluzili su je. jer oni su oni koji ne razmisljaju vec se za prohtjevima svojim vode.
    Evo koliko sam godina na forumu, i jos 2-3 godine koliko sam čitao forum a nisam bio registrovan prije toga, kontradiktornije osobe o tebe ne viđeh. čas ti valja pravoslavlje, čas ti valja islam, pa budizam, pa hinduizam, pa satanizam a onda je i ateizam solidan kad ovi prije njega zastrane. Hoćes li napokon reći kako sebe vidiš, koja ti je vjera, jer čitajući tebe jedino što čovjek može realno da zaključi je da si new age-er/novodobaš/podržavaoc jedne svjetske religije.

    Kako gledate na religiju nije ni čudo što toliko malo znate. Ako jedan sveštenik uradi lošu stvar nije svaki sveštenik kao taj, i nije crkva zbog njega loša, ako jedan hođža isto uradi lošu stvar, nije cijeli islam loš. Jako puno prijatelja, drugova, poznanika imam koju su raznih vjera i mišljenja, znam pravoslavce koji su više droge konzumirali nego što su Boga pomenuli, znam muslimane koji je više pršute pojeli nego ja i td. Ne sudite jer vam nije dato da sudite, gledajte sebe, utičite na druge ali toliko da to izgleda kao savjet a ne kao osuda i pritisak. Svako griješi i svako treba da se trudi da što manje griješi, poslednja vremena su došla pa su mnoge stvari otežane, za mnoge stvari danas treba žrtvovati obraz da bi nešto uradio, ali opet ponavljam, ne sudite.

    Što se tiče egzorcizma, itekako postoji. Tripleta je negdje gore naveo da samo hođže to rade, zašto ne rade popovi i td. Deset puta više egzorcizma ima u hrišćanskoj vjeri nego u islamu. Pod Ostrogom se vrši redovno egzorcizam i to uspješno ali se o tome ne priča i ne plasiraju se informacije u medije, jer to nije za medije, dok recimo u katoličkoj crkvi a tek u islamu bruji se na sve strane o tome, gotovo da nema čovjeka u Podgorici koji nije čuo da se u Tuzi neki hođža bavi egzorcizmom ili čak više njih. Egzorcizam je ekstremno opasna stvar, onaj koji ga vrši mora da bude svešteno lice i mora da bude jak u vjeri, jer ako egzorcizam ne uspije, demon lako može da pređe u njega i tu nastaju veliki problemi, zato mnogi sveštenici izbjegavaju to da rade jer ni sami nisu svjesni da li oni to mogu, da li su dovoljno posvećeni Bogu i da li su dovoljno okajali svoje grehove, da li imaju dovoljno čisto srce da mogu sa natprirodnim bićem da se bore u Isusovo ime, jer čovjek kao čovjek je slabo biće a uz Boga je nepobjediv.

  23. #123
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Sve se kunem i zaklinjem, neću piti rujna vinaa...
    Ali moram da pitam:

    Quote Originally Posted by bann View Post
    Tako ponovljene teme o demonima i demonizaciji svega sto je suprotno od nacela crkve je bio, ka sto je na zalost i sada, lako prihacen od strane sirorinje i neukih ljudi. Neko ce pricu o Bogu i Sotoni poistovjetiti sa Jing Jang teorijom ali tu je fatalna greska. Jing Jang teorija se zasniva na duhovnom(ali pravoj sopstvenoj duhovnosti) a nikako na borbi djavola i svevisnjeg. Ako je nekome borba protiv djavola osnov vjere u Boga, taj nikad Boga nece spoznati. Naprotiv, vjera u Boga bi trebala da se prenosi rodjenjem i da bude bazirana na sopstvenoj izgradnji duha i svijesti, spoznajuci tako prave vrijednosti zivljenja. Samim tim, pojam o demonima i egzorcizmu se mijenja kod zdravomislecih i prosvijetljenih ljudi
    Opet ista popularna psihologija: kako bi to vjera trebala da se prenosi rođenjem i ostalo podvučeno?
    Kako je suprotno načelu Crkve, kada je Hristos bio kušan u pustinji?
    Kakva je to "prava" sopstvena duhovnost?
    Da li je gordost priča za sirotinju i neuke, obzirom da je zbog gordosti Lučonoša otpao od Boga?
    I na kraju, da li prosvijetljeni ljudi, i zdravomisleći, znaju, ko, je, Kayser, Soze?

    Last edited by Ulix; 07-08-17 at 20:44.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

  24. #124
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,466
    Thanks Thanks Given 
    454
    Thanks Thanks Received 
    93
    Thanked in
    43 Posts

    Default

    Kad sam napisao da se treba prenositi rodjenjem, mislio sam na to da bude prenesena sva vrijednost sa roditelja na dijete, kroz vaspitanje u svom domu. Porodica je u prvom planu i iz nje sve potice. Sto se mene licno tice, Djavola nisam spoznao iako sam imao losa i dobra iskustva u zivotu. Ne znam za tebe. Sa druge strane, ni jednom nisam osporio postojanje zla, naprotiv! Ali osporavam egzorcizam kao lazni lijek, jeftin trik, praznu vrecu, veliku obmanu koja se prodaje profanima.
    "You can check-out any time you like,
    But you can never leave!"

  25. #125
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    9,584
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Da li Bog zna da je Bog?
    Ukoliko uvedemo entitet Boga da bi mogli da se referišemo, onda moramo uvesti i entitet nepomenika sve dok smo u dualističnom i podijeljenom svijetu. Oni koji su pobijedili svijet, koje zovemo svetima, su u Bogu i sve je za njih Bog. Dakle, ako stvari posmatramo na taj način, onda Jing i Jang jeste borba između dobra i zla, Boga i đavola. Tu si u pravu, takva borba ne postoji, jer je zlo poraženo odavno, i to je samo prividna borba za nas, koji smo još podijeljeni u sebi.
    Egzorcizam kao iz filmova, ili iz doba španske inkvizicije je najobičniji performans, ali to ne znači da takve stvari ne postoje.
    Onaj koji polaže snagu na svoje sposobnosti i moć, definitivno boluje od gordosti, i sasvim sigurno će mu život priuštiti situacije da se sretne sa svojim demonima, kako bi mogao da povede tu borbu.
    Tako da nije problem raznim metaforama dočarati neke stvari i susresti se sa mitologijom ili kako li već zovemo ono što nalazimo u predanjima.
    Last edited by Ulix; 07-08-17 at 20:59.
    Nije lako, ali je jako rođaci.

Page 5 of 10 FirstFirst 123456789 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •