Results 1 to 23 of 23

Thread: Reciklaža/pravilno odlaganje otpada

  1. #1
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    703
    Thanks Thanks Given 
    91
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Arrow Reciklaža/pravilno odlaganje otpada

    Imam nekoliko kesa papira koje mi je greota tek tako bacit kad se može reciklirat. Takođe imam i gomilu nekih starih telefona i punjača, kao i nekih par starih guma.
    Gdje to pravilno odložit u Podgorici ili uopšte u Crnoj Gori? I brinete li uopste o ovome? Mislim najlakse je bacit to u kontenjer i zaboravit na to, ali činjenica je da će nam se ta nebriga kad tad obit o glavu.

  2. #2
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,529
    Thanks Thanks Given 
    129
    Thanks Thanks Received 
    483
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Preko puta stadiona Zabjela, do Hemomonta je reciklažni centar. Tamo i otkupljuju takve stvari.

    Sent from my GT-I9300 using Cafe Del Montenegro mobile app
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  3. #3
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    703
    Thanks Thanks Given 
    91
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Života mi treba neko da napravi youtube kanal gdje će izbačat telefonske razgovore sa crnogorskim upravama.

    Sad zovem reciklažni centar da pitam sta da radim sa starim gumama i ostalim otpadom i javlja mi se neka đevojka ne zna što je snašlo. Izgubila se pa ne zna koji da mi da broj da pitam, i na kraju mi izdiktira neki broj. Ja zovem, telefon isključen. Zovem opet reciklažni centar i daju mi neki novi broj. Ja zovem, zvoni, zvoni, i javlja se neka žena. Rekoh dali su mi vaš broj iz reciklažnog centra a ona: ja nisam u crnu goru, zovite me u ponedeljak!


    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  4. #4
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    a i ti našao da odlažeš otpad po propisima dok je žena na odmor...
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  5. #5
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Te gume lijepo na Lovćen posadiš, i niko neće znat čije su...

    http://www.vijesti.me/vijesti/na-hil...cije-su-944725
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  6. #6
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    703
    Thanks Thanks Given 
    91
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Zna li ko gdje pravilno odložit računarski otpad, kućišta, kablove, pokvarene printere, ups-ove?

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    D-Town
    Posts
    17,082
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    879
    Thanked in
    555 Posts

    Default

    Preko puta Volija u Tološe je jedno dvorište za elektroniku

  8. #8
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,299
    Thanks Thanks Given 
    2,789
    Thanks Thanks Received 
    4,595
    Thanked in
    2,424 Posts

    Default

    Ne mozes ti sam brinut' kad nema nikakve institucije ni drzave da stane iza toga...

    Neke drzave se griju od recikliranog otpada a mi sve bacamo i palimo...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  9. #9
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,761
    Thanks Thanks Given 
    10,898
    Thanks Thanks Received 
    2,125
    Thanked in
    1,084 Posts

    Default

    mi prvo dok se naučimo redu, ima mnogo jada da nas ubije! Nema šanse da će ovaj narod, možda ove novije generacije, prelomit da plastika ide na jedno, staklo na drugo, papir na treće mjesto! Samo vi pogledajte one velike kontejnere koji su postavljeni za Crveni krst...polomljeni, smeće u njima i svašta, samo ne možeš robu ostaviti!
    takođe, negje u PG postoje kontejneri raznih boja (ne sjećam se gdje) za odlaganje različitoga otpada i gledam babu koja ladno otvara onaj za papir i istresa korpu punu bazdeljavih otpadaka...i šta da joj kažeš? Misliš da me ne bi nagrdila da sam progovorila!?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  10. #10
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,761
    Thanks Thanks Given 
    10,898
    Thanks Thanks Received 
    2,125
    Thanked in
    1,084 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro View Post
    Ne mozes ti sam brinut' kad nema nikakve institucije ni drzave da stane iza toga...

    Neke drzave se griju od recikliranog otpada a mi sve bacamo i palimo...
    inače, u ruralnim krajevima našega grada kao što su zatica, donja gorica, konik pa i zabjelo a bogomi i stari, najrasprostranjeniji način recikliranja je paljenje....a posebno vole da u tu vatru metnu nešto što puca...tako se zabavljaju i komedijaju...kod mene su ispred zgrade klali tele i jagnje, a za božić nalože oganj na parking i lože badnjake, naravno bačajući petarde, a bogami i metke u vatru...malo se i krtole zna ubačit i obrnut koja kobasica...ono, da se začini, vjernici veliki, na posni dan....
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  11. #11
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,299
    Thanks Thanks Given 
    2,789
    Thanks Thanks Received 
    4,595
    Thanked in
    2,424 Posts

    Default

    O cemu pricamo mi ovdje?

    Reciklaza je neka dimenzija koja nama uopste nije poznata niti ce bit' u skorije vrijeme.

    Mi smece bacamo dje stignemo, po plazama, iz auta, iz dzepa na ulicu, sa prozora zgrade itd. itd.

    Koliki je put od nase trenutno nekulture do nekog valjanog recikliranja? Duuuuuuuuuuuuuuuuuuug. Ne sprdajte se ljudi.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  12. #12
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,051
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    5 Posts

    Default

    Hm...toliko je bilo tih akcija za sakupljanje otpada....čak i u emailovima smo pisali "ne štampajte da bi sačuvali životnu sredinu"...Sve rađeno pod kišobranom tzv.ekološke države. Ali, avaj. Sve je to, manje-više, volunterski.

    Država je usvojila institut upravljanja otpadom. Razvoj takvog sistema ide u fazama, počev od onih generalnih stvari (npr. dozvole za izvoz otpadnog bakra, otpadni centri, šareni i podzemni kontejneri). Međutim, shvatanje države je takvo da je sistem upravljanja otpadom baziran na finansiranju. Plaćaju ga svi učesnici u postupku odlaganja otpada. Proizvođači, uvoznici, trgovci, itd. Ko reciklira otpad, plaća manje. Ko to ne želi da radi, plaća više. Država favorizuje prerađivače, tj.reciklažu. Sakupljanjem novca od naplate te naknade finansiraju se ozbiljni projekti vezani za reciklažu. Svako čisti ispred svoje kuće. Sve ostalo ne vrijedi, u ovom slučaju.

    Trenutna praxa bazirana je na plaćanju naknade za ambalažni otpad, koji nije biorazgradiv (doduše, to je sve trla-vrla, plaćanje je simbolično, naplata mizerna).

    Vizija države je da se ova naknada plaća skoro na sve što je namijenjenu odlaganju (električni uređaji, PET ambalaža, itd.). Obaveza čak i važi za otpad iz domaćinstva, uključujući i čišćenje i kanalizaciju. Dakle, što je god namijenjeno odlaganju (bacanju nakon nekog vremena), taj koji to radi, treba da plati naknadu državi. To lice se samo prijavljuje za to (npr., za 1.000 kg PET ambalaže, plaća 200 eur).

    Naplata ovih dažbina nije baš zadovoljavajuća (svi smo na neki način upoznati sa tim).

    Drugim riječima, sinhronizovanim djelovanjem inspekcijskih organa ova naplata treba da predstavlja vaspitnu palicu kojom će se zavesti kakav takav red. Lako je biti u tom slučaju volunter, simpatizer akcija "zeleno", "najčistije", itd. Dosadašnje akcije, predstavljuju samo politizaciju, manipulisanje sa okruženjem.

    Lično mislim da će uvođenjem ovakvom finansijskog režima biti otklonjena sjenka koja se nadvila nad ekološkom državom. Represivna metoda je poznata na našim prostorima. Ako je naplata ove naknade za prošlu godinu bila 20.000 eur, a procjena pokazuje na 4 miliona eur, onda možemo otvoreno diskutovati o rezultatima upravljanja otpadom. Tada će se i vaspitanje o odlaganju otpada vratiti u domove.

    Samo se postavlja pitanje KADA će se to uvesti...nama vrijeme ističe, svjedoci smo nemara ka prirodi, ali i potomcima koji će to naslijediti, a manipulatori se brane izjavom da smo samo zrno pijeska po veličini otpada u Evropi...medjutim, koliko bi trebalo da plate oni koji ne odlože na propisan način kanalizacioni mulj? Živjeti čisto i siromašno ili prljavo i bogato. Što vi mislite?
    Last edited by refan; 24-11-17 at 18:04.



  13. #13
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,189
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,305
    Thanked in
    2,009 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by zvoncica View Post
    mi prvo dok se naučimo redu
    Zećanka kuhinje, modeli za 2078. godinu

    The more things change, the more they stay the same.

  14. #14
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    U Njemačkoj u sklopu velikih hipermarketa ima reciklažni dio za plastične flaše. Na svakoj flaši koja se može reciklirati stoji simbol , koji skener očitava. Na kraju taj novac možete uzeti na kasi ili umanjiti račun trgovine. Savršen sistem reciklaže.

  15. #15
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Send me location
    Posts
    7,089
    Thanks Thanks Given 
    969
    Thanks Thanks Received 
    581
    Thanked in
    289 Posts

    Default

    Oni imaju po ulicama i automate gdje samo ubacis flasu i dobijas 15-20centi. Tako npr rjesavaju problem sa flasama po prirodi jer beskucnici sakupljaju zbog para.

    Sent from my LG G6 using Tapatalk
    Last edited by nexus4; 24-11-17 at 20:07.


  16. #16
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Vidi, uopšte nisam primijetila da tamo neko baca otpad gdje nije predviđeno. Čak ukoliko svoje smeće adekvatno ne razdijeliš možeš kaznu da dobiješ jer će te smećari prijaviti.
    Za recikliranu flašu u hipermarketima su davali po 25 centi (sad ne znam) i bilo mi je fascinatno da ljudi masovno prije kupovine prvo recikliraju sakupljene plastične flaše, pa tek onda kupuju.
    U početku mi je stvarno bilo čudno kad vidim da se nose sa plastičnim flašama, ali s obzirom da stalno moraš kupovati vodu za piće onda se to ima smisla.

  17. #17
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    4,149
    Thanks Thanks Given 
    658
    Thanks Thanks Received 
    687
    Thanked in
    336 Posts

    Default

    Taj sistem reciklaže je 'savršen' upravo zato što je pametno osmišljen. Naime, svaka plastična odnosno staklena ambalaža se dodatno naplaćuje na kasi, od 10 do 25 centi. Na primjer, ako litar obične vode u plastičnoj ambalaži košta 50 centi, na kasi će naplatiti taksu od 25 centi, pa će račun za litar vode biti 0.75 EUR. Na taj način se građani motivišu da vrše povrat plastične ambalaže na mjestima predviđenim za reciklažu, što su najčešće aparati u marketima kao što ste pomenuli. Prema tome, ako ne reciklirate, idete u minus.

    Zar ovo nije jednostavno sprovesti?
    Don't mind anything anyone tells you about anyone else. Judge everyone and everything for yourself.

  18. #18
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    246
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Viscount View Post
    Taj sistem reciklaže je 'savršen' upravo zato što je pametno osmišljen. Naime, svaka plastična odnosno staklena ambalaža se dodatno naplaćuje na kasi, od 10 do 25 centi. Na primjer, ako litar obične vode u plastičnoj ambalaži košta 50 centi, na kasi će naplatiti taksu od 25 centi, pa će račun za litar vode biti 0.75 EUR. Na taj način se građani motivišu da vrše povrat plastične ambalaže na mjestima predviđenim za reciklažu, što su najčešće aparati u marketima kao što ste pomenuli. Prema tome, ako ne reciklirate, idete u minus.

    Zar ovo nije jednostavno sprovesti?
    Jednostavno potpuno, samo dok nam kadar dođe sa odmora uvešćemo i mi tu praksu.

  19. #19
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,299
    Thanks Thanks Given 
    2,789
    Thanks Thanks Received 
    4,595
    Thanked in
    2,424 Posts

    Default

    Svi se mi slazemo da je to odlican sistem ali ko ce ga primjenit' kod nas?

    Neki novi klinci za par decenija, mozda.
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  20. #20
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,761
    Thanks Thanks Given 
    10,898
    Thanks Thanks Received 
    2,125
    Thanked in
    1,084 Posts

    Default

    kad prestane grad da nam smrdi od one katastrofe što se izliva u Moraču onda će možda počet da se priča i o počecimapravljena razvojnog plana za pravilno vršenje reciklaže a posle toga se pristupa izradi plana pa raspisivanju tendera pa raspodjela sredstava i tako to....možda tamo neđe 2098
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  21. #21
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    703
    Thanks Thanks Given 
    91
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Dutch View Post
    Preko puta Volija u Tološe je jedno dvorište za elektroniku
    Ovo je odlično mjesto.

    Ja danas reciklirah


    Inače moguće je reciklirati, pored elektronike papira i plastike, baterije i stare ljekove.


    Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,976
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,334
    Thanked in
    1,864 Posts

    Default

    Hrvati su odavno krenuli sa ovim po pola kuna je po boci.
    Znači 1/14e. Pa ko voli nek izvoli

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  23. #23
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,018
    Thanks Thanks Given 
    45
    Thanks Thanks Received 
    46
    Thanked in
    39 Posts

    Default

    @Sten

    Da li se radi samo o reciklazi, ili rade otkup?

    U nasoj firmi je angazovana neka firma koja vrsi reciklazu kancelarijskog papira. Donijeli su kartonske "korpe" u koje stavljamo papir, i jednom u mjesec/dva ili kada ih pozovemo oni dodju i pokupe sve sto se sakupi. Ne dobijamo nikakve pare od toga, vec je ideja da papire koji bi i onako bacili barem recikliraju i koliko toliko doprinesemo citavom tom procesu.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Odlaganje šuta
    By BlackVelvet in forum Primorski
    Replies: 13
    Last Post: 11-05-13, 12:40
  2. I: Kako pravilno instalirati SSD
    By NJAMI in forum Hardware
    Replies: 8
    Last Post: 09-06-12, 14:02
  3. Reciklaža elektroničkog materijala
    By montenegrina in forum Hardware
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-07, 23:48
  4. Odlaganje referenduma ... ili ?
    By Dobrusky in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 03-07-05, 09:51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •