Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 26 to 50 of 57

Thread: Recept 1

  1. #26
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ivanbegovac View Post
    Evo ga met. Uspjeh...;

    Hotel Grand na Cetinju je ''uštiklavan'' u parku između drveća, tako da nije pośečeno nijedno drvo. Idejno rešenje za recepciju Hotela sam radio ja. Ja sam, inače - PREMIERE CONCIERGE DE YOUGOSLAVIE .

    Kad bih ti pričao kako su cetinjske glavonje opremale Hotel za otvaranje, ne bi se mogao čudom načuditi. Na nož su cetinjski kritičari dočekali ideju Rada Džakovića da u hotelskom bazenu bude morska voda. Konsultovani su stručnjaci i realizacija te ideje je bila veoma povoljna financijski(na dvije kote pumpe uz plastične cijevi) ali zagraktali vlasnici murica - smoki model(znam ih, bili smo zajedno na regrutaciji) i od ideje ništa.
    Napisaću odiseju oko nabavke mobilijara i restoranskog inventara. To je bilo za plakanje. Sprdali su mi se Direktori Frotirke iz Delčeva, fabrike Damasta iz Čantavira....
    Ako. Htio sam sve najljepše za Cetinje, pa mi nije žao, osim ako se Henkel ne složi, a oće, oće.
    Podatak da smo ovaj slavni Keković i ja rođeni prije Drugog Svjeckog Rata (1939) stavio me u položaj njegovog vršnjaka, čiji radni vijek nije vrijedan ni pomena, dok je njemu bio bilježen i vrednovan odlazak na pišanje, što nas dvojicu ne oslobađa obaveze da ovome mladome narodu Cetinja ostavimo svjedočanstva iz prve ruke i sopstvene glave, da ne bi morali googlati kakve "storučne" vikipedije. A Henkel je jedno pametno i razumno dijete koje će nam vjerovatno biti od pomoći za ono što smo naumili...

    A i nije red, da se sva dramatika "Obnove i Izgradnje" svede na "Bibliotekara" M. Špadijera u čiju zaslugu možemo ubrojiti i činjenicu da sam po njegovom nagovoru upšte uložio u pisanje...

    - M -
    Last edited by metuzalem; 11-12-17 at 16:01.

  2. #27
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by metuzalem View Post
    Podatak da smo ovaj slavni Keković i ja rođeni prije Drugog Svjeckog Rata (1939) stavio me u položaj njegovog vršnjaka čiji radni vijek nije vrijedan pomena, dok je njemu bio bolježen i vrednovan odlazak na pišanje, što nas dvojicu ne oslobađa obaveze da ovome mladome narodu Cetinja ostavimo svjedočanstva iz prve ruke i sopstvene da ne bi morali googlati kakve "storučne" vikipedije. A Henkel je jedno pametno i razumno dijete koje će nam vjerovatno biti od pomoći za ono što smo naumili...

    A i nije red, da se sva dramatiki "Obnove i Izgednje" svede na "Bibliotekara" M Špadijera u čiju zaslugu možemo ubrojiti činjenicu da sam po njegovom nagovoru upšte uložio u pisanje...

    - M -
    Oooo, kako se ti lijepo sjeti bibliotekara i vječitog KOMESARAi premudrog i Bogu ugodnog(mada u Boga ne vjeruje) Markišu.
    Pitao me komesar marko u Centralnoj da li čitam to što čitam iz neke namjere ili tek onako. Bila je u pitanju literatura iz psihoanalize, jer sam namjeravao da se oslobodim vojske, a on mi je pregledao karton(OZNA mora sve da dozna).
    Učestvovao sam u pripremi momaka i đevojaka za prijemni ispit na UNIVERZITET i pohvalio se da su SVI moji puleni USPJEŠNO upisali željene Fakultete, a Henkel mi se na sve to posra i obruši se na đevojku koja je voljom božjom vječiti stanovnik invalidskih kolica(distrofičar). Neka mu se to ne vrati po zlu, ali zlobno misli i štetno govori.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  3. #28
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default

    Otkad smo se nas dvojice počeli, ne samo srijetati već i uveliko dopunjavati na ovome forumu đe čoek ne bi imo drugo što pročitati osim "insajdeskih" trivijalija tipa; bizin, whisky, golf, izlazak, 200 na sat...

    U pogledu nas dvojice, sekletari su bili posebno efektivni, jer su tebi dozvolili da ostaneš u njihovoj blizini kako bi im, onako naizgled bezopasan, bio na usluzi, dok su mene, onako đuture i po svome pravu, mršiknuli na novootvreni GULAG "Truli Zapad", đe su i dalje nastavili da prisluškuju ono te pričam među qurvama i lupežima. Za to vrijeme dežurni pisci sistema svoju literaturu nastavljaju pisati poput domaćih zadaća a sve u zadatim okvirima svoga esnafa.

    Tako smo nas dvojica ispali poput onih te nemaju pametnije rabote no da se po noći šunjaju unaokolo i kad niko ne gleda po zidovima žvrljaju kojekakva bezobraštine i neprijateljske parole. Vidio si i sam kako nas je ovdašnje obćinstvo, koje su oni odgojili, onako đuture uzeli kao jednog palamuda koji uzalud pokušava da ih zbuni tematikom ekstremnih razlika. Teško da će se svoje urođene podozrivosti ikad osloboditi, kako bi i konačno mogli shvatiti koja privilegija jeste da mogu čitati ova naša životna svjedočanstva.

    Prije neki dan pročitah onu tvoju antologijsku priču - SUDIJA - u kojoj način nađoh i sebe, te ću je ovdje iznijeti u potpunosti kako bih bilo kojeg namjernika uputio u svu tragiku olovnih vremena:

    S u d i j a

    Osamdeset i neke, đaole ga deri, zaboravio sam koje, vraćam se iz pjace kući u Ivanbegovu na ručak. Na ćošku Bajove i Ivanbegove ugledah jednu tek stasalu đevojku, bolje reći još uvijek đevojčicu, đe čuči pri jednoj lipi, pocijepane bluze i rašice, rukama se drži za sljepočnice i rida.
    Podne.
    Narod cirkuliše, ali se niko ne obazire na nju.
    Ne živim stalno na Cetinju, već dolazim ljeti, i nijesam baš u toku sa svakodnevnim životom. Svejedno, priđem đevojčici, bez obzira, iskustvo me uči, na taksirat koji me zbog toga može zadesit, čučnem ispred nje i blago je upitam:
    - Dijete, što se dogodilo???
    - Jooooj čiko, pomagajte, ako Boga znate.
    Suze se slivaju niz prelijepe obraze tako kako nikad ranije nijesam vidio. Suze ne teku iz krajeva oka, nego, naprosto, kao slap iz cijeloga oka da vri.
    - Što je bilo, pitam je i najradije bih je zagrlio kao svoju kćerku, ali sam nešto podozriv. Buni me to što ima prolaznika, a niko ni da pogleda. To je nešto što ja ne prepoznajem kao cetinjsko ponašanje. Mora da je nekakva svakodnevica, ali ne vjerujem. Pitam je ponovo:
    - Što se desilo? Kako ti mogu pomoći? Čija si ti?
    - Joj čiko, molim vas da me odvedete u miliciju. Ja nisam odavde. Sa društvom sam došla iz Budve da vidimo Cetinje, ali smo se pogubili nekako. Tu, kod te prodavnice, pokazuje mi na specijalizovanu prodavnicu sireva, neki momci su hteli da me siluju. Jedva sam se odbranila.
    - Kako.... čekaj... stani... , ne mogu da dođem do daha. Koji momci??? Đe su??? Kako???...
    - Ogrebala sam jednoga po licu jako, pa su pošli negde, ne znam gde. Vodite me, molim vas u miliciju. Lako će ga naći, jer sam ga baš jako ogrebala.
    - Hajdemo. Možeš li ustati???
    - Valjda mogu. Tresu mi se noge. Hoćete li mi pomoći.
    - Kako da neću.
    Pomognem joj da se pridigne. Baš joj klecahu noge. Malo potraja dok se stabilizovala, te pođosmo pud Banovine u miliciju.
    Gospode!!!
    Milicija na drugom spratu. Jedva se doteturasmo do dežurnog.
    Procedura. Nabada dežurni jednim prstom po pisaćoj mašini, sastavljajući zapisnik. Kad je završio, uzima telefon i poziva nekoga. ’’Druže komandire imam lice ženskog pola... objašnjava ’’slučaj’’.
    Slušaj vamo, kaže meni dežurni, idite dolje na prvi sprat da date iskaz kod Sudije.
    Na prvom spratu, u pisarnici, ispričah ono što sam čuo od ’’lica ženskog pola’’. Aha, reče pisar čičkuljave žućkaste kose - šta li je. Sačekajte tun na portik, doke dođe Sudija. Saću ga ja zivnut preo telefona.

    Pisar je, garantovano, pozvao mnoge prije Sudije, jer je nastao defile sa izrazitom radoznalošću kroz hodnik. Svi su išli nastranačke I zurili u nas. Naiđe, napokon, jedan omanji čovjek. Ja, lično, takve osobe zovem PRČ. Taj ne prodefilova, već izvadi ključ iz džepa i otvori vrata od sobe 23. Zazvoni telefon u pisarnici na početku hodnika i onaj pisar čečeravi izađe i mrgodno nam reče da idemo kod Sudije u sobu 23.
    Sudija, onaj prč, sjedi, garantovano, na poveći jastuk. Dobuje prstima obadvije ruke po stolu prilično dugo i napokon se oglasi:


    - Što je bilo? Govori, ali istinito, da ne primenjujem sankcije. Najviše na svijet mrzim kad me neko laže. Jasno!!??
    - Ja sam išla tu nekom ulicom i jedam mladić mi je rekao da stanem, jer će da me jebu.
    - Čekaj!!! Kaži tačno doslovice što ti je rečeno!!!
    - Paaa, ovaj... meni je jako neprijatno...
    - Nema što da ti bide neprijatno. Ja moram sve da znam. Govori!!!
    - Ovako... Mala, dođi ovamo da te je*bemo.
    - Tako ti je rekao?!
    - Da, baš tako.
    - Ne lažeš???
    - Ne. Stvarno mi je tako rekao i sva trojica su mi prišli i počeli da me čerupaju.
    - Tu, na sred ulice?!?!
    - Da.
    - Đevojko, imaš li ti ogledalo???
    - Imam.
    - Pa, kako ti nije jasno da si izazovna???
    - Molim???
    - Nema što da moliš. I ja bih te sad izjeb@ ođen, da nijesi dovela ovoga.... Ajd sad mrš odolen kurveče jedno. Mene si našla da foliraš. Ti, matora drtino, reče meni, ti ostani da se mi nešto popričamo malo..... Ona ''osoba ženskoga pola'' izađe, a Sudija će meni oštro:
    - Bi li ti malo na Goli(OTOK) da te pošljem a?
    - Ne ja. A zašto bi me slali?
    - Opaaaaa. A, bi li malo pendreka po rtenici prije no te gilaknem na Goli?
    - Ne. Ne bih.
    - E, onda mrš u pizdu materinu. i da znaš, nijesi baš dobrodošao ovdje na Cetinje. Ajd’ mrš. I jezik za zube. Mrš.
    Predveče ispričam događaj društvu i vidim da ih se nešto ne dotiče silovanje u sred podneva na sred ulice. Žigalj, pjan po običaju, preśeče:
    - Znamo mi te, koji su. Bucaju ženama po budvanskim plažama kupaće kostime ispijaju gostima pića po kafićima.
    Ej, nemoj da se kačiš sa Sudijom, što ti ja zla oću, reče mi jedan koji ne bijaše ''mokar''.
    - Ko je Sudija? pitam skoro šapatom.
    Ada , Laličić, kako ne znaš? Pazi se ti od njega, što ti ja zborim. Taj je spreman sve da uradi.
    Last edited by metuzalem; 12-12-17 at 11:09.

  4. #29
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da ti rečem. Dobro si primijetio da sam bio blizu ARHIV-e ni manje ni više nego komitetske, zahvaljujući činjenici da sam bio drug đevojke u koju je bio zaljubljen drug SEKLETAR Komiteta. Viđao sam u kartoteci svega i svačega. Puno toga sam opisao u mojoj knjizi ''KO DRMA CETINJE SA TRI MET(r)A FORE'' Pisao sam i o MUZEJIMA. Znao sam onda, znam i sad ko je otimao eksponate. Evo klikni ovdje i pročitaj https://ivanbegovac.blogspot.rs/.
    Pitao sam preko radija đe su svi eksponati. Niko ne beknu. Sad talambasaju o ukradenim eksponatima, ali opet uvijeno da se ko ne naijedi.
    Koristio sam ARHIV dok sam imao đe konačit na Cetinju. Sad kad mogu fotografisati telefonom dokumenat a da ne plaćam u krv skupo fotokopiranje, nemam đe da konačim. Sobe po Cetinju su krvnički skupe i nemam više mogućnosti da istražim sve što sam nekad naumio.
    Mislim da je šteta, a nije mala stvar što znam ko je sastavljao spiskove za strijeljanje 1945. godine i ko je sastavljao spiskove za deportaciju na Goli otok 1948. godine. Znam ko je, kako stoji u dokumentu, likvidirao Gavra Miloševića... Znam svašta nešto. Ovijama mudonjicama te se kriju iza tastature od kompjutera ili telefona je tako manje mogućnosti da brljaju, a neće ni saznati ko su im bili đedovi i poneka baba. Jedna je đekala kad je došla na pokajanje u Dobrsko selo: NIJESAM TI MOGLA PRIĐE DOĆI, DO TOG SELA DOBRSKOGA, OD SASTANKA PARTINSKOGA, oj oooooj...
    Pozdravljem ve stisnutom pešću na slijepo oko sa usklikom: DRUGOVI BORCI JUNACI IZIDITE IZ LOMINA.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  5. #30
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Iso Mahmutović



    DOBROČINSTVO ISA MAHMUTOVIĆA:

    ODBIO DA RUŠI NJEGOŠEVU KAPELU Zaborav mu ime zapretao

    ~I kad su mu rekli da je to zadatak i priprijetili da zbog toga može i bez posla ostati, energično je bacio kramp i kazao da nema toga ko mu može narediti da ruši bilo čiju svetinju. Niko o „incidentu'' na Ivanovim Koritima u to vrijeme nije smio ni riječ zucnuti, a kamoli spomenuti ime prkosnog i ponosnog gorštaka, inovjerca kojeg ni novcem ni prijetnjama i ucjenama nijesu mogli navesti da digne kramp na „vlašku svetinju''. Našli su se, naravno, oni koji su obavili taj grešni i nečasni posao i uklonjena je kapela na Jezerskom vrhu, a umjesto nje dvije godine kasnije postavljena ledena mermerna tvrđava u kojoj čami „pustinjak cetinjski'', zatočen u mraku faraonske grobnice, a u mrak zaborava palo i ime čovjeka koji se na tako neobičan i nesvakidašnji način usprotivio kršenju potonje Njegoševe volje i gaženju njegovog amaneta.
    Kapelu na Jezerskom vrhu srušio je Rade Radoman - CETINJANIN.
    Tako punih trideset i sedam godina.

    Ovog plemenitog čovjeka, odnosno njegov uzvišeni čin, neobični ovovremeni primjer čojstva i junaštva, đekad su spominjali samo sveštenici u molitvama svojim dok su jadikovali zbog rušenja crkvice na Lovćenu i potresanja zemnog praha vladike Rada, i rijetki drugi koji su pamtili njegovo dobročinstvo. A on otišao u život svojim putem, ćutke, kao da se ništa nije desilo, zameo tragove, čak mu i pravo ime i prezime nestalo u tmušama zaborava, baš kako je on želio – da se zna i pamti da to nije učinio ni za platu ni za hvalu i da mu, zbog toga, nije stalo ni do kakve slave i priznanja.
    Neki koji su isticali ovaj svijetli primjer, čak i već Momčilo Popović, koji će ga ovjekovječiti u svom predsmrtnom romanu „Milica'', griješili su kad u njegovom imenu, kad u prezimenu – čak i odbornici jedne od prosrpskih opozicionih partija kada su prije koju godinu predlagali da se jednoj od podgoričkih ulica, onoj koja vodi ka Cetinju i Lovćenu, da ime ovog čovjeka.
    Nedavno, boraveći u Bistrici bjelopoljskoj sasvim drugim povodom, u razgovoru sa penzionisanim profesorom Ćemalom Mahmutovićem, nekadašnjim direktorom ovdašnje osnovne škole i starim učiteljom Milisavom Đurovićem, sa kojim sam veoma lako uspostavio ljudski kontak, jer je njegova rodna kuća i imanje tik uz kuću i imanje moje ujčevine, koji je prije više od šezdeset godina iz rodnih Bjelopavlića došao i ostao u ovoj prelijepoj, pitomoj dolini. Eh sa koliko pijeteta i žara u očima pričao je stari učitelj Milosav Đurović iz Dabovića, dok se sjećao svog đaka Isa Mahmutovića. Na samom kraju sjećanja počele su da se kotrljaju suze niz staračko lice.

    Spomenuo sam ovaj slučaj Ćemalu i požalio se da ne znam ko je i otkud je bio taj čovjek.
    - Ma, Iso Mahmutović, je moj bliski, nažalost, već pokojni rođak! Sin Abaza i Paše, tu iz Radojeve Glave. Imali samo njega i ćerku Elifu-Belu – kazao mi Ćemal Mahmutović, a potvrdio Milisav Đurović, koji, iako je duboko zakoračio u devetu deceniju života, još mladićki bistroumno pamti imena svih đaka i njihovih roditelja, sve što je život u ovom kraju donio i odnio za gotovo šest i po decenija otkad je on ovdje.
    Nije, dakle, ni Suljo, ni Huso, ni Haso ni Omerbegović, ni Mahmutbegović, ni Rizvanbegović – sve imena i prezimena koja su spominjana u pričama o ovom događaju – no Iso Mahmutović!
    Poslije je sve bilo lako i sklapanje mozaika priče je išlo brzo.

    U Nedakusima na periferiji Bijelog Polja našao sam Isovu sestru Elifu-Belu, udata za Avda Bektaševića, a koji dan potom u Bijelo Polje iz Francuske stigla i njegova supruga Zahida, rodom takođe od Mahmutovića iz Bistrice.

    NIJESU SE LAKO S DUŠOM RASTALI

    Kad su Iso Mahmutović i grupa Muslimana i Albanaca oko njega odbili da ruše „vlašku svetinju'', oni koji su se poslije njih latili tog grešnog i bogohulnog posla, a bili su, po prilici, sve sami Crnogorci-pravoslavci na čelu sa Radom Radomanom, vremenom su, kažu, doživjeli mučan kraj – niko od njih se nije lako rastao s dušom niti umro prirodnom smrću. Još jednom se obistinilo da onaj ko zlo čini zlo i dočeka...

    Nešto nije bilo po volji svevišnjeg
    Zanimljivo je da je 1972. godine, u trenuku kad je otvoren Njegošev grob i moćna dizalica podigla prvu korpu kamenja od kapelice da je spusti u podnožje Jezerskog vrha, odjednom je kao konac pukla specijalna, više od 400 metara duga sajla i sve je odletjelo u provaliju, a radovi su prekinuti za desetak dana dok iz Švedske nije stigla nova sajla.
    Po kazivanju Vasa Čavora, koje je zapisao Momčilo Popović, Svevišnji je još jednom „opomenuo'' one koji su po svakuu cijenu htjeli da popere mauzolej na Lovćen. U trenutku kad je osamnaest tona teška Njegoševa mramorna skulptura dopremljena u podnožje Jezerskog vrha i moćnom dizalicom sa transportera spuštena na specijalnu metalnu platformu sa točkovima, na kojoj će biti izvučena na vrh Lovćena, gotovo iz vedrog neba je sijevnuo grom u vrh dizalice i žestoko ošamutio rukovaoca – bio je kažu Slovenac – i nekoliko radnika koji su mu pomagali, ali, na svu sreću, svi su prošli sa lakšim ozljedama i traumama.
    Постед бај Гане Радусиновић
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	Iso Mahmutovi?.jpg 
Views:	91 
Size:	11.5 KB 
ID:	155802  
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  6. #31
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam dobro da vas drugovi kritičari iza ćoška, ili skriveni iza tastature kompjutera ili telefona boli spolovilo(malo drukče zvano u narodu) za sve što se događa po ravnome Cetinju. A, zaboljeće vas.
    Pedesetih godina Cetinjem je carovao udbaš koji je i ljeti i zimi nosio kožni mantil i kožne čizme. Na korak iza njega su stupali Cufo mlaznica i Bago komin sa posebnim zadatkom.
    Petar, tako se zvao udbaš, bi ušao u nečiju kuću, išamarao ukućane i strpao u poveliku tašnu(kožnu-razumije se) ono što bi mu zapelo za oko. Kad bi se dobro izgraja na ukućane naredio bi Cufu i Bagu: POSERITE IM SE NA SRED KUĆE. Obojica bi odmah svukli gaće i istovarili se na sred kuće. Zatim bi tavajom obrisali gov**ve šupkove i svi bi izašli napolje čekajući da prijave petru da mogu opet srat.
    E, nije daleko dan kad će neki um skontati da tako može opet, jer su narod obične pi@ke.
    Samo vi śedite i čekajte. Doći će on, nemojte brigat.
    Last edited by ivanbegovac; 13-02-18 at 09:27.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  7. #32
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    987
    Thanks Thanks Given 
    160
    Thanks Thanks Received 
    66
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Srali im se u kuće ??

  8. #33
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Eeee, dobri moj. Po sred kuće pri tavulinu. Znam bar deset kuća(familija) na Cetinju kojima su se posrali na sred sredine kuće. Jednom dođoše i kod nas, pa kad Petar viđe na zid spomenicu odustade od naredbe. Pitaj me koliko su puta sve porušili po kući Đoke Grahovca(on je bio Kraljev obućar) i svaki put su ona dva nesoja dobili naredbu: SERI!!!.
    Last edited by ivanbegovac; 15-02-18 at 18:45.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  9. #34
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    987
    Thanks Thanks Given 
    160
    Thanks Thanks Received 
    66
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Pa ovi danas su zlatni, barem se ne serinjaju ljudima po kúća !

    Vala i te nesretnje famelje te to dozvoliše...

  10. #35
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dozvoliše? Eee, moj dobri, kad te sprate u Bogdanov kraj kod boška, dozvolićeš sve na ovi bijeli svijet.
    Veliš da su ovi danas zlatni. Jesu, dok nekom nesoju ne pane na um kakvi ''novitet''. A, oće. Pitanje je dana.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  11. #36
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    987
    Thanks Thanks Given 
    160
    Thanks Thanks Received 
    66
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Ka i vazda, iživljavaju se nad nesretnjicima.

    Drznuše li se ikad da se izaseru u kakvu glasovitu famelju ?

  12. #37
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ooo to. Glasovita famelja je bila onoga te je sastavljao spiskove za strijeljanje pod Jasike sa još dva druga. Glasovita famelja je bila onoga te je sastavlja spiskove za deportaciju na Goli otok sa još dva druga. Najglasovitija i dan danas je famelja onoga te je dočeka Talijane: Benvenuti.... pa poslije 4 godine partizane: Dobro došli naši oslobodioci...
    Znaš li koji su to?. Ja znam.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  13. #38
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    987
    Thanks Thanks Given 
    160
    Thanks Thanks Received 
    66
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    Ajde stari zbori koji su, ovi što im se sralo po kuća i ovi što praviše te spiskove.
    Da znamo mi mlađi ko je od koga ...

  14. #39
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Viđi ođen ima ponešto

    https://ivanbegovac.blogspot.rs/
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  15. #40
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Rekao sam ti sinoć ponešto. Evo sad viđu da je to pobrisano, no ja ću opet.
    Znaš li koliko raznih kutija sa ekserima ima na obućarskoj tezgi? Sijaset. E, cufo i bago prevrnu banak Đoki Grahovcu i po podu se prope''milion'' eserčića raznih dimenzija. E, zabezeknutom Đoki se poslije toga cufo i bago poseru na sred kuće i tako šes puta da ja znam.
    Vladu Đuroviću, Mišu Aleksiću, Blažu Đonoviću, Blažu Punoševiću, Gojku Grahovcu....
    Šćeli su i Vukosavi Radunović kad su Vasa spešigali na Goli otok, ali Vukosava metnu Cufu pištolj pod grlo uz riječi: Ajd samo provaj... Petru nije nam padalo da više u njenu kuću dodi.
    Otac prijeśednika Opštine, a kasnije i SENATORA reče snahi za bratom: Jeb@ću te kad tad. Svi svatovi to čuše.
    Znaš li ko su Ndrija Janković, Andrija Vukčević i Kosto Ćufka?
    Znaš li ko su Andrija Janković, Andrija Vukčević i Vaso Škuletić?
    Ako rečeš da ne znaš, onda ništa.
    Junaci borci izidite iz lomina.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  16. #41
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cetinje
    Posts
    987
    Thanks Thanks Given 
    160
    Thanks Thanks Received 
    66
    Thanked in
    50 Posts

    Default

    :shock: :lolblue: :lolblue:

    Čuo sam za pojedine.A Ćufo i Bago ko bijahu?

  17. #42
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Cufo, ne Ćufo je nekakvi ciganin, Bog te pita okle se našao na Cetinju. Vjerovatno po zadatku, jer je iznenada nestao kao što se iznenada i pojavio.
    Za Baga znam da je bio jedan bogalj prepetih nogu sa nadimkom komin i on je odjednom nestao.
    Oko Cetinja ima desetak jama bezdanih samo na dijelu iznad bolnice. Znam svaka đe je. Bačim kamen, a on tandrče, nikako da pane na dno.
    Moguće je da su obojica završili u neku od tih jama, ali ne vjerujem. Ko i kako bi mogao pronijeti Cufa koji je bio strvina od dva metra a da se to ne primijeti. Posebno što je tu vatrogasna četa, centar svih zbivanja.
    Zaboravih ti reći da je Joji Mandiću ''ostupio'' brat Zdravko, pa je Milje majka im dosta puta čistila ***** iz kuće.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  18. #43
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mikooooooo, uzmi knjigu, pusta ti ostala, NE.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  19. #44
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ivanbegovac View Post
    Cufo, ne Ćufo je nekakvi ciganin, Bog te pita okle se našao na Cetinju. Vjerovatno po zadatku, jer je iznenada nestao kao što se iznenada i pojavio.
    Za Baga znam da je bio jedan bogalj prepetih nogu sa nadimkom komin i on je odjednom nestao.
    Oko Cetinja ima desetak jama bezdanih samo na dijelu iznad bolnice. Znam svaka đe je. Bačim kamen, a on tandrče, nikako da pane na dno.
    Moguće je da su obojica završili u neku od tih jama, ali ne vjerujem. Ko i kako bi mogao pronijeti Cufa koji je bio strvina od dva metra a da se to ne primijeti. Posebno što je tu vatrogasna četa, centar svih zbivanja.
    Zaboravih ti reći da je Joji Mandiću ''ostupio'' brat Zdravko, pa je Milje majka im dosta puta čistila ***** iz kuće.
    Cufo je po malo radio i samostalno. Ćaše doć kod Zorke jankove i s vrata bi joj reka. Posla me Petar da te izj@bem. Mi u avliju sve čujemo. Zorka ni ne diše.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  20. #45
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    GRADSKA MUZIKA NA CETINJU
    Prva amaterska bleh muzika na Cetinju osnovana je 1928.g. pri Pjevačkom društvu ''Njegoš'', kao njegova sekcija. Njen instruktor i kapelnik bio je Dušan N. Martinović, muzičar bivše Crnogorske vojne muzike. Ova muzika je bila aktivna do 1934. godine.
    Gradska muzika je ponovo osnovana marta mjeseca 1955. godine. Većinu članova su činjeli đaci učenika u privredi(GAUČI) i radnici.
    Stručni rukovodilac i muzički pedagog je bio Čeh František Vacuolni.
    Click image for larger version. 

Name:	MUZIKA (3).jpg 
Views:	97 
Size:	13.8 KB 
ID:	157015
    Njemu su u obučavanju mladih muzičara - početnika pomagali četvorica starih muzičara Vojin Učo Šćekić, Petar Milošević, Boro Ivančević i Božo Jablan.
    Attachment 157000 Attachment 157001
    Za vrlo kratko vrijeme ovaj orkestar je već 30 aprila cetinjskim ulicama najavio sjutrašnji praznik Prvi maj.
    Muzika je krenula od ''Vile''
    Attachment 157006
    Bajovom svirajući Marševe: ''Partizan, Rabotnički, Praga, Perfekt... do ''Centrale'' Električna centrala
    Click image for larger version. 

Name:	centrala.jpg 
Views:	108 
Size:	9.5 KB 
ID:	157007
    je bila na vrhu Bajove ulice. Praktično, periferija Cetinja. Tu je muzika skretala ''LJEVO''(Vacuolni) do, tada, Njegoševe. Njegoševom dollje prema centru do Titovog trga, gdje je muzika odsvirala pet marševa ''U MJESTU KORAKOM'' Zbog gromoglasnog aplauza od strane Cetinjana koji su pratili muziku ispred sa strana i pozadi, muzika je na bis odsvirala marš ''BILEĆAKA''
    Potom je muzika pošla svirajući ka ''Lokandi'', pa ljevo pored ''BANOVINE'', Bajovom pored pjace u Skadarsku do ''Partizana'' u svoje prostorije.
    Muzika je Prvog maja u SEDAM sti svirala ''BUDILNICU'' i opet sa pratnjom Cetinjana Do Titovog trga, gdje su napravili živi zid, sprečavajući muziku da ode.
    Click image for larger version. 

Name:	IMG_20170122_140849.jpg 
Views:	98 
Size:	13.3 KB 
ID:	157008
    Muzika je učestvovala u svim kulturnim i političkim zbivanjima na Cetinju.

    Click image for larger version. 

Name:	muzika.jpg 
Views:	98 
Size:	13.2 KB 
ID:	157009
    Subotom i neđeljom su svirani promenadni koncerti sa repertoarom klasične muzike na Titovom trgu i u bašti Gradske kafane.

    Click image for larger version. 

Name:	ja u muziku.jpg 
Views:	91 
Size:	12.3 KB 
ID:	157010 Attachment 157001Click image for larger version. 

Name:	pajoinikola.jpg 
Views:	84 
Size:	11.0 KB 
ID:	157011

    Cetinjska muzika je učestvovala i u ispraćaju upokojenih sugrađana.

    Click image for larger version. 

Name:	sprovod.jpg 
Views:	90 
Size:	13.3 KB 
ID:	157012

    Cetinjska muzika je učestvovala i na ispraćajima upokojenih oficira srednjeg i nižeg ranga u Titogradu koji nijesu imali pravo po PS na muziku.
    Svaki put po povratku sa Čepuraka Titograđani su burnim aplauzima nagrađivali CETINJSKU muziku. Trube Miša Mustura i Soba Armuša
    Click image for larger version. 

Name:	armuš.jpg 
Views:	100 
Size:	11.9 KB 
ID:	157013
    su zaista PRECVILJELE za pokojnikom.
    Posebno su se isticali mladi muzičari Sreten Ćeno, Zeković, Slobodan Armuš, Simo Komadina i Gane Radisinović.
    Click image for larger version. 

Name:	tenente.jpg 
Views:	88 
Size:	9.4 KB 
ID:	157014

    O praznicima su po mom pozivu gostovale muzike iz Boke sa kojima smo tijesno sarađivali i rado se srijećali:

    Click image for larger version. 

Name:	Pozdrav kolegi.jpg 
Views:	90 
Size:	12.2 KB 
ID:	157016

    Na dan državnosti na Cetinje su došle tivatska, kumborska, kotorska i muzika iz Perasta. Po obilasku Cetinja ''postrojili'' su se ispred Dvora i kapelnik kotorske muzike mi reče: UČINITE NAM SVIMA PLEZIR I KOMANDUJTE ''AJNŠLAG'' Sa posebnim zadovoljstvom stadoh ispred ČETIRI muzike, propeh se na prste i ''komandovah'' sa desnom rukom i kažiprstom podignutom u vis REKOH: Uuuuuu mjestu kooooorakom.
    ''Zavardaše'' osam doboša(trrrrr rrrrr rntrrrrr rttrrtt) i kad komandovah, sve stojeći na vrhovima prstiju AJNŠLAG, četiri bubnja i četiri para činjela uvedoše muzike u ritam. OOOOO SVEVIŠNJI BOŽE. OOOO SVETA MAJKO BOGORODICE. OOOOO SVI SVECI NEBESKI. 120 muzičara počeše da mi i Cetinjanima sviraju: ''O BELLA CIAO''. Kako sam to preživio, ne znam.
    Docnije, spletkarenjem i podmetanjima duška martinovića, koji je bio poznat kao fudbalski ''SUDIJA GOMNO članstvo se rasipalo i muzika je prestala sa radom.

    Last edited by ivanbegovac; 27-03-18 at 15:03. Reason: dopuna
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  21. #46
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ministarstvo unutrašnjih poslova
    C R N A G O R A
    Ispostava Cetinje
    Br. 56/66
    Odjeljenje za privredni kriminal
    VD Načelnika
    Velimir Vujović


    Slobodanka Terzić – IZJAVA


    • Ja sam ičer čekala kad će doć na rabotu u ''Šestana'' ona Radmila, jer ona napuni bocu petrolijom do

    čapa, a ne ka ona Ružica do na prs ispod grlina. Spomenuta Radmila je malo prikasnila, pa sam se ja vrćala u moje selo Tomiće sama, jer su ostali svikolici ranije pasali sa Cetinja u Kosijere i ostala sela.
    Ona botilja sa čapom od oklasine se stalno otčepljivala, pa sam ja urivkom uprtila kotaricu na pleća, a botilju sam držala sa obje ruke da se petrolija ne bi prosipala, ebi me čudo našlo od tetke Zorke koja je jedina imala pilijernu u selo i obilazila kuće da pripunja ćolice. Kad bi popila rakiju, uđenula bi onu pilijernu u ćolicu i dosula petrolije. Nikad nije ni jednu kap prosula ni kod nas, ni kod ostalija u okolna tri sela.
    E. ja sam čuvala onu bocu kajno oči u glavu, držeći je sa obje ruke. Jednom rukom sam držala bocu, a drugom onaj čep od oklasine, jer se kolendrcao. Kad sam se prikučila selu iza jednoga poveljeg grmena iskoči Božidar Vukčević te mu je razredni starešina Srđa Marinović i skopa me. Jakali smo se komat, ma su mene ruke bile zauzete oko one boce sa petrolijom i uspje mu da me skolovrči. Bila sam naslonjeta na onu kotarinicu te mi je bila urivkom uprćena na pleći. Božidar je navaljiva da mi razgrne noge koje sam bila stavila u prekrst, ali otud, odovud ugna on koljena mene među stegna i izvadi onu palamudinu koja mu brecaše ka vratni damar. Kad je počeo da brba sa onijem legršterom tamo dolje, mene dođe nekakva nemoć i on mi ugna ono pud utrobica. Bješe dobro zapuhta i odjednom jeknu i strovali se s mene. Kad je presta da puhti poče da me celiva svuđkudijer. Potlje mi je nudio da ga celivam u ono, no nijesam šćela emi se gadilo.
    - A, kako ti je skinuo gaće?
    - Koje gaće? Nemam ja gaća.
    - Dobro de. Što je bilo poslije?
    - Ništa, što će bit. Ja sam se ustala, otresla prašinu sa kotule i zurnula pud kuće.
    - A on? Božidar.
    - Ne znadivam ere se nijesam osvrtala.
    Zapisničar, Jovanka Kustudić Za Načelnika, Veselin Vujović

    U Cetinju, 27. Juna, 1966.g
    Last edited by ivanbegovac; 28-07-18 at 20:15.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  22. #47
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    POKER U ZMAJEVOJ ULICI BROJ 3

    REPUBLIČKI SEKRETARIJAT
    MINISTARSTVO UNUTRAŠNJIH POSLOVA
    ISPOSTAVA C E T I NJ E

    Službena bjeleška:
    U Zmajevoj ulici broj 3 igrao se tajno poker u velike svote. Dobijala je Gospava Glendža i došlo je do scene kad je neko(Murta Aleksić) utulio osvetljenje, pa je u mraku neko fizički napao Gospavu Glendžu, nanijevši joj lakše povrede u predjelu lica, kao i njenom sinu Vilijamu - Viśu i iskoristivši mrak i pometnju za sad N.N. lice muškoga pola je protivpravno prisvojila veću svotu novca koji se nalazio na stolu ispred igrača.

    Vilijam, Viśo Glendža, jedan od aktera, daje sledeću:

    I Z J A V A

    Moja majka Gospava je igrala na karte sa Idžom, Vojom, Milom i Stankom. Fuljila ih je i kad je na banak bila velja gomila para, Murta je utulio svijetlo, a neko je bapio drugaricu mamu stisnutom pešću u slijepo oko. Mama je jeknula i zajedno sa stolicom na koju je śeđela spotafrknula se na pod. Ja sam odma lega na nju da joj neko ne zabroždi ruke u njedra i otme one pare te su se tunake nalazile. Murta je upalio svijetlo i tadijer je prestalo komešanje, a Joco je dodao škudelu sa vodom da naprskam mamu, koja je bila presnijećena. Kad se osvijestila, odma je reknula da se zove milicija. Pri pomenu milicije, svikolici su se razbježali trupajući niza skale. Utekoše svikolici, samо ostadosmo ja i drugarica mama i Božo, koji je drža pikslu. Božo je grajao i tražio da mu se plati piksla za potonju ruku, ma drugarica mama nije šćela ni da opepeli. Tako je bilo.

    U Cetinju, 26. 03 1991.g Zapisničar: Jovanka Kustudić.
    V.D. Načelnika
    Veselin Vujović.



    GOSPAVA GLENDŽA:

    I Z J A V A

    - Мон шер Колонел, муа е мон фис Виśо сир ла лињ д'Имажино да ме бра....
    - Кескил фе дан вотр бра?
    - Кескил фе дан ме бра? Оооо, мон Колонел, што би радио у мом наручју сур ла лињ д'Имажино док лете оне прасице тамо и овамо, него је поса сису.
    - А бон. Континуе.
    - Ја сам живлјела у Париз 14 година. Тамо су ме звали Гоги. Радила сам код некојега Србијанца у подрум, ђе сам са још 36 другарица шила робу. То су биле униформе жуте боје. Прикључила сам се у Резистанс франсез и добила неколико медаља као угледни члан Отпора. Мон шер Колонел, еск ву пуве имажине муа сур ла Трибин лант пандан ла дефиле д серемони а жур де ла виктоар, мон шер Колонел. Еск ву заве компри к ж суи ла персон импортан пур ла Франс, е пур ту ле зотр пеи.
    - Ж компри бјен Гоги, е жву доне мон парол д онер к ж дуа фезе ту пур ресудр вотр мовез експерианс иси.
    - Мерси мил д фуа мон Колонел.

    CETINJE 26. 03 1991.g ZAPISNIČAR, Jovanka Kustudić.

    V.D. Načelnik-a Veselin Vujović

    Načelnik Vujadin Lubarda.
    Last edited by ivanbegovac; 08-08-18 at 15:29.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  23. #48
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    B L O R




    Za vrijeme mog školovanja u Gimnaziji geografiju je predavao Dušan Martinović.

    Zbog fizičkih nedostataka bio je ekstremno iskompleksiran.

    Odmah poslije Drugoga rata stradao je od zaostataka ratnih dejstava.

    Našao je negdje u Pištetu neku neaktiviranu eksplozivnu napravu, koju je nespretno aktivirao i ostao sa posledicama. Izgubio je desnu ruku do samog lakta i ostao bez lijevog oka. Potpuno je razumljiv svaki kompleks poslije takvog tragičnog događaja.
    Zbog članstva u Partiji, nije se mnogo postavljalo pitanje da li takva osoba može biti dobar i kvalitetan vaspitač.


    U alkoholisanom stanju povjerio se prijatelju: ''Teźak je źivot naś prośvjetnih radnika. Gledamo kako ovi pupoljći(đevojke) ćvjetaju, a ne moźemo da uźberemo nijedan''.

    U mojoj učionici su đevojke śeđele u redu klupa pri zidu na kome su ulazna vrata. Momci su śeđeli u srednjem i u redu klupa pored prozora. Postolje(praktikabl) od dvadeset santimetara na kome je bila katedra bilo je na samom čelu srednjeg reda klupa.

    Jednog dana ulazi u učionicu da drži čas geografije Dušan, koga su generacijama svi đaci zvali Śkumba. To iz razloga što si mogao sve reći o Albaniji, ali ako ne pomeneš rijeku Škumbu, kao da nijesi ništa rekao. Uzalud bi pomenuo i Drim, Maću, Semeni i Vojušu, ako je izostala Škumba, koju je on zvao Śkumba, jer je šuškao kad je govorio, džaba sve.

    Kad je ''upisao'' čas, okrenuo je dnevnik da ''prozove'' nekoga za ispitivanje. U tom trenutku se prolomi vrisak Slobodankin, kojoj je prezime na A, pa je zato prva u dnevniku. Aaaaaaa, vrišti Śobe, a pokrila oči dlanovima. Kad je prestala da vrišti, pita je Dušan što vrišti.

    Gospodine, ovaj pokazuje blora.

    Śto pokaźuje?

    Blora gospodine. Blora pokazuje.

    Kakvoga blora?

    To je ono, gospodine, što imaju muškarci. Aaaaaa, počne Śobe plakati.

    Duśan, modar u licu pita ko, ko, ko.

    Pa, ovaj, kaže Śobe i neodređeno pokazuje rukom na srednji red klupa.

    Tiiii. Izađi napolje. Strogo naredi.

    Izađem na hodnik i Śkumba zamnom. Pokaźuješ ga .... aaa?

    Nijesam ja gospodine. Ako sam, bez svakoga osta.

    Jesi, jesi. Đabe se kuneś. Źnam ja tebe. Pokaźivao śi ga.

    Nijesam ja gospodine, bez svakoga osta. Mene je sramota da vi rečem da ja nemam blora. Mene je murica mala. Evo, ako oćete da vam pokažem.

    Ne treba. Aj mrś nazad u ućionicu.

    Izveo je Duśan još nekolicunu na koje je sumnjao jednoga po jednoga.

    Gospodine, mogu li da idem kući? Ja ne mogu ostati više. Zavapi Śobe.

    Idi, idi ślobodno. Ja ću ti opravdati ośtale ćaśove.

    Ode Śobe i izbjegnu jedinicu iz geografije.

    Соправитељ и сочинитељ Гане Радусиновић.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

  24. #49
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    1,697
    Thanks Thanks Given 
    330
    Thanks Thanks Received 
    133
    Thanked in
    80 Posts

    Default Neophodna dopuna

    E dobri moj, red je da se ovo prevede kako bi cetinjski brašnjomudi shvatili jedinstvenu dramatiku ove izjave i na izvornom francuskom ali jednako i na naški...

    GOSPAVA GLENDŽA:

    I Z J A V A

    - Мон шер Колонел, муа е мон фис Виśо сир ла лињ д'Имажино да ме бра....
    - Кескил фе дан вотр бра?
    - Кескил фе дан ме бра? Оооо, мон Колонел, што би радио у мом наручју сур ла лињ д'Имажино док лете оне прасице тамо и овамо, него је поса сису.
    - А бон. Континуе.
    - Ја сам живлјела у Париз 14 година. Тамо су ме звали Гоги. Радила сам код некојега Србијанца у подрум, ђе сам са још 36 другарица шила робу. То су биле униформе жуте боје. Прикључила сам се у Резистанс франсез и добила неколико медаља као угледни члан Отпора. Мон шер Колонел, еск ву пуве имажине муа сур ла Трибин лант пандан ла дефиле д серемони а жур де ла виктоар, мон шер Колонел. Еск ву заве компри к ж суи ла персон импортан пур ла Франс, е пур ту ле зотр пеи.
    - Ж компри бјен Гоги, е жву доне мон парол д онер к ж дуа фезе ту пур ресудр вотр мовез експерианс иси.
    - Мерси мил д фуа мон Колонел.

    CETINJE 26. 03 1991.g ZAPISNIČAR, Jovanka Kustudić.

    V.D. Načelnik-a Veselin Vujović

    Načelnik Vujadin Lubarda.
    Prvo izjava na francuskom:

    - Mon cher colonel, moi et mon fils Vicho, sur la lingne du Maginot dan mes bras...
    - Qu´est q´il fait dans votres bras?
    - Qu´est q´il fait dans mes bras? Oooo mon cher colonel, што би радио у мом наручју сур ла лињ д'Имажино док лете оне прасице тамо и овамо, него је поса сису.
    - A bon continuez.
    -
    Ја сам живлјела у Париз 14 година. Тамо су ме звали Гоги. Радила сам код некојега Србијанца у подрум, ђе сам са још 36 другарица шила робу. То су биле униформе жуте боје. Прикључила сам се у Резистанс франсез и добила неколико медаља као угледни члан Отпора.
    - Mon cher colonel, es que vous pouvez vous imaginer, moi, sur la tribune, pandant du defilee de la ceremonie au jour de la victoire, mon cher colonel? Es que vous avez compris que je suis une persone importante pour la France et pour outres pais.
    - J`ai compris bien Gogi et je vouz donne ma parolle d`honeur que je vais faire tout ce q´il faut pour resudre votre mouvaise experiance ici.
    - Merci mille de fois mon colonel


    a sad evo i prijevod:

    - Moj dragi pukovni
    če, ja i moj sin Viso (Villiam) u mom naručju na liniji Mažino
    - A što je on činio u vašem naručju?
    - E što je on činio u mom naručju? Oooo moj dragi pukovniče, што би радио у мом наручју сур ла лињ д'Имажино док лете оне прасице тамо и овамо, него је поса сису.
    - E dobro, nastavite...!
    - Ја сам живлјела у Париз 14 година. Тамо су ме звали Гоги. Радила сам код некојега Србијанца у подрум, ђе сам са још 36 другарица шила робу. То су биле униформе жуте боје. Прикључила сам се у Резистанс франсез и добила неколико медаља као угледни члан Отпора.
    - Moj dragi pukovniče, moźete li zamisliti mene na tribini za vrijeme ceremonijalnog defilea na dan pobjede, dragi moj pukovniče? Da li ste shvatili koja sam ja vaźna ličnost ne samo za Francusku nego i za druge zemlje?
    - Dobro sam shvatio, Gogi i dajem vam časnu riječ da cu učiniti sve što mogu kako bih našao riješenje za vaša ovdašnja loša iskustva.
    - Hiljadu puta vam hvala moj pukovni
    če.

    CETINJE 26. 03 1991.g ZAPISNIČAR, Jovanka Kustudić.

    V.D. Načelnik-a Veselin Vujović

    Načelnik Vujadin Lubarda.


    Uzdravlje
    - M -
    Last edited by metuzalem; 12-09-18 at 21:48.

  25. #50
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    295
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da ti rečem. Ja stranski jezik pišem onako kako se izgovara i ćirilicom iz prostog razloga da bi gugl prevodilac i ovakav jadan i mrčan bio baš neupotrebljiv. Jednostavno, ko zna jezik, taj razumije.
    Što se tiše ''Kolonela'' Vela Vujovića, Gogi je šćela da ga ''inpersionira'', ali Velo je učio Francuski 4 godine u Osmogodišnjoj i četiri godine u Gimnaziji. Tada su profesori cetinjske gimnazije bili za rešpekt i Velo je naučio dobro Francuski, tako da je drugarici Gogi propao projekat da inpersionira Vela.
    Učili su se i drugi jezici. Latinski kod Stanka fuge Roganovića.
    - Stanko: Čitaj!!!
    - Тера ест стела. Хисториа ест магистра витеа. Конкордиа Патриам фирмат. Корпора ветерум Славорум магна ерат. Пер Ипис дудатис Енеус мрди...
    - Stanko: Hik
    - Хик, хек, хок, хуиус, хуи...
    - Stanko: Kvi
    - Кви, кве, кво, куиус, куи...
    - Stanko: Predloge sa ablativom
    - Анте, апуд, ад, адверсус, циркум, цирка, цитра, цис, ерга, контра, инфра, интра....
    - Stanko: Sarti
    - Sarti, Burgnič, Faketi, Domengini, Gvarneri, Piki, Žair, Suarez, Macola, Di Stefano Korso.
    - Stanko: Dobro je. Sjedi. Dva.
    Redosled je ovakav, ako đak zna sve. Ako nešto ne zna, a to je u svakom slučaju bilo najvažnije u latinskom jeziku, Stanko bi rekao đaku da pojma nema, kad ne zna najvažnije u latinskom(čitanje, prevod, gramatiku i naravno igrače Intera ili Botafoga.
    Engleski jezik je predavala Marija Jovićević, koja nam je na polugođu podijelila adrese naših vršnjaka u Britaniji i pisma - odgovori Engleza su bila osnov za zaključnu ocjenu.
    Na prvom času je rekla: Ja se zovem Marija Jovićević i predavati ću vam Engleski jezik. Od ovog trenutka neću izgovoriti niti jednu jedinu riječ na srpskom.
    Tako je i bilo.
    Last edited by ivanbegovac; 12-09-18 at 10:37.
    Ako imaš problem sa čitanjem, džabe ćeš otvarati
    NOVO:
    http://cetinjske.blogspot.rs/

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Dijelim recept...
    By Lexus in forum Gastronomija
    Replies: 108
    Last Post: 30-06-16, 03:36
  2. Recept za ljekove za 6 mjeseci ?
    By siraj in forum Medicina
    Replies: 1
    Last Post: 10-06-16, 20:32
  3. Cheesecake recept
    By Rincewind in forum Gastronomija
    Replies: 24
    Last Post: 29-10-10, 09:41
  4. Najneobichnije jelo, recept
    By KRKNA in forum Gastronomija
    Replies: 4
    Last Post: 03-07-04, 09:28
  5. Recept za Grobara
    By Milijana in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 2
    Last Post: 31-01-04, 14:55

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •