Page 15 of 23 FirstFirst ... 5111213141516171819 ... LastLast
Results 351 to 375 of 571

Thread: Titova Jugoslavija

  1. #351
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Đole je pred referendum u CG otvoreno služio režimu u CG.
    Nisi razočarao. Bistro ka i vazda
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  2. The Following User Says Thank You to Rakun For This Useful Post:


  3. #352
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Đole spajao? Hahaha . Sve je samo sitan interes iza njega.
    Link za koncert u Skenderiji 1998:
    (pjesma Regruteska pocinje na 1.42.42)


    Prvi Srbin koji je dosao da pjeva u Sarajevu poslije rata. Ne spaja? Nego? Sitan interes? Koncert u Skenderiji je bio humanitarni u organizaciji UNHCR.

    Miljenko Jergovic: Mora biti nečeg velikog u čovjeku koji stane pred 14.000 ljudi u Sarajevu i kaže im: ljudi, ja sam kriv taman i da nisam kriv
    https://www.jutarnji.hr/naslovnica/j...m-kriv-6906795

    Na slican nacin je docekivan u Hrvatskoj. Zagreb 2017:

    Koliko Srba se na ovakav nacin docekuje u Hrvatskoj? Nije spajanje naroda? Interes? Pa neka je i interes. Neki zbog interesa sire mrznju prema drugim narodima. Ti su obicno mnogo popularniji. U svom narodu.

  4. #353
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    2,387
    Thanks Thanks Given 
    1,810
    Thanks Thanks Received 
    1,145
    Thanked in
    434 Posts

    Default

    Ipak se izbrisa Đukaj, za svaki slucaj.

  5. #354
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Jasno mi je zašto lupa o Balaševiću.Ipak je Đole veliki kritičar Direktorovog korupusa koji "peva u slavu noževa".
    Ali mi nije jasno đe nađe Sergeja ?! Valjda je problem što je veoma popularan u Hrvatskoj

    Zbilja mi nije jasno pljuvanje pjevača zbog kojeg mu je zimi toplo, a ljeti ugodno
    Last edited by Rakun; 17-06-20 at 16:33.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  6. #355
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Nisi razočarao. Bistro ka i vazda
    A ti si mozak, poznato je to. Misliš da je Balašević tek onako pred referendum večeravao u PG sa režimom i držao koncerte u CNP? No dobro, za tebe je Đole "kralj"

  7. #356
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    827
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    104 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Wooow kakvo lupanje. Za 4+



    "Ja inače pevam na svom maternjem, Hrvatskom jeziku. Ali postoji jedan problem, ja govorim jednu iskvarenu verziju, takozvani Srpski" Đorđe Balašević, Zagreb 26.12.2019


    Samo neko zlonamjeran i namjerno budala ne vidi šta je čovjek htio da kaže
    Mene kod njega najvise smeta sto "plovi kako vjetar duva" i izjave tipa ovih i "srbi su ustvari hrvati sa govornom manom" mu nista ne trebaju.
    Jedan takav umjetnik kao sto je on, neprevazidjeni pjesnik ne bi smio sebi da dozvoli da se kako u koju zemlju ode slihta publici na taj nacin sto ce da omalovazava svoj narod.

  8. The Following User Says Thank You to TheGovernor For This Useful Post:


  9. #357
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Jasno mi je zašto lupa o Balaševiću.Ipak je Đole veliki kritičar Direktorovog korupusa koji "peva u slavu noževa".
    Ali mi nije jasno đe nađe Sergeja ?! Valjda je problem što je veoma popularan u Hrvatskoj

    Zbilja mi nije jasno pljuvanje pjevača zbog kojeg mu je zimi toplo, a ljeti ugodno
    Brale možeš samo da prdnjaviš ka i vazda. Sergej je poznata svima splendid pevaljka, zna se kome pjeva, a i zašto je gluvonijem za stvari koje pogađaju mnoge. Svakako taj tvoj korpus malo europrjaca,malo lupeža, malo deportacija,malo jurišnika na druge, pa malo lelekača što to žale itd je neprevaziđen korpus

  10. #358
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by TheGovernor View Post
    Mene kod njega najvise smeta sto "plovi kako vjetar duva" i izjave tipa ovih i "srbi su ustvari hrvati sa govornom manom" mu nista ne trebaju.
    Jedan takav umjetnik kao sto je on, neprevazidjeni pjesnik ne bi smio sebi da dozvoli da se kako u koju zemlju ode slihta publici na taj nacin sto ce da omalovazava svoj narod.
    Vele "sjajan covjek i umjetnik" ahahah e pa majko mila.

  11. #359
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    827
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    212
    Thanked in
    104 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Vele "sjajan covjek i umjetnik" ahahah e pa majko mila.
    Nidje nisam napisao da je sjajan covjek, umjetnik jeste, pjesnik svakako, jedino da si ogranicen pa da kazes da nije. Jedna je stvar ne voljeti ga zbog onoga sto sam naveo u postu, a potpuno druga stvar muzika kojom se bavi, tekstovi, proza itd itd, tu mu skidam kapu.

    Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока

  12. #360
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    @TheGovernor
    Naravno, volim i ja mnoge naše muzičare i njihove pjesme, samo navodim koliko su ljudi skloni da idealizuju. Zamisli da je taj Đole bio protiv Đukaja, isti bi ga ovi pljuvali što ga fale isto kao i Georgijeva. Toliko je sve jasno...

  13. #361
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    265
    Thanks Thanks Given 
    34
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kljift View Post
    Srpski nacionalizam u Vojvodini je djelatan, proizvodan. Pri tome se nakalemio na ratnicke tradicije. Oni su i jedini od Srba koji su imali stvarnu elitu u kontinuitetu od oficirskog kora do burzoazije. Ljudi koji su bili materijalno bogati kroz vise generacija i za koje politika nije bila sredstvo bogacenja jer su u bogatstvu vec bili rodjeni.
    Uspjeli su da dodju do pristojnog statusa u AU monarhiji izbjegavajuci da postanu plijen Madjara u vremenu kad su ovi bili najjaci. Pri cemu ih je AU monarhija naucila da se lakse zivi uz struku i od struke nego na primjer na nas nacin.
    Vojvodina i Slavonija su vjerovatno najvece zrtve raspada SFRJ. Prostranstva koja ne trpe kvazi drzave i politicke lumene sa kamenjara koji u stomaku hrane po deset gladnih djedova.
    CG i kamenjarsko - brdjanska ekipa od Kosova do Hercegovine se raspadom SFRJ vratila uredjenju piratskog gnijezda spram kojeg industrijsko - drustveno nasljedje SFRJ izgleda potpuno strano i nenormalno.
    A cemu da se vrate Vojvodina i Slavonija? Nije cudo sto Madjarska dijeli pasose.


    Srbima su najveći naučnici, kulturni radnici i pisci iz Vojvodine. Pupin, Mileva Ajnštajn, Milanković, Jovan Jovanović-Zmaj, Uroš Predić, Mika Antić, Crnjanski, Sava Šumanović...
    Beograd je hibrid SFRJ a ispod njega nema ništa. Sandzakat.
    Imaju Boru Stankovića kog cijenim i generalno Istočna Srbija je kudikamo naprednija od Centralne i Zapadne koje su sandzakati.


    SFRJ je imala ekonomskih problema i(po mojem mišljenju) to je razlog raspada. Još 1974.godine Hrvati i Slovenci su bili ekonomski nezadovoljni a to se, je l te, odmah odrazilo na nacionalizam pa su preko MASPOKA, htjeli novi Ustav. Prevedeno na naš jezik: da su im plate bile 3000 DEM bili bi najveci unitaristi i Jugosloveni.
    Smatrali su da oni dotiraju nerazvijene Pokrajine i Republike pa su im zato manje plate. Razumijem ih.


    Slavonija je u EU i za nju ne brinem, a i Vojvodina je okružena sa EU(Rumu, Madjar, Hrvatska). Mi okruženi Otomanskim Carstvom daleko od civilizacije.

  14. #362
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Director View Post
    Sergej je poznata svima splendid pevaljka, zna se kome pjeva, a i zašto je gluvonijem za stvari koje pogađaju mnoge.

    vjerovatno je zato što je "gluvonijem za tuđe probleme"" pravio xy dobrotvornih koncerata za Komanski Most i Bijelu, a i sigurno je zato usvojio đecu iz Bijele
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  15. #363
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    vjerovatno je zato što je "gluvonijem za tuđe probleme"" pravio xy dobrotvornih koncerata za Komanski Most i Bijelu, a i sigurno je zato usvojio đecu iz Bijele
    Usvojio jer ne može da ima djecu, gluvonijem je za druge stvari. Para začepi mnoga usta i zatvori mnoge oči.

  16. #364
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Par citata iz Jergovicevog teksta:

    Na koncert sam te subote, 7. veljače 1998, otišao iz znatiželje i s osjećajem neke čudne jeze. Nisam mogao pretpostaviti da će Skenderija biti do vrha puna, zvanični UNHCR-ovi podaci govore o 14.000 ljudi, ali već sama situacija u kojoj pjevač iz Novog Sada, srpski pjevač - koji je, istina, u nekom prethodnom vremenu percipiran kao jugoslavenski pjevač, čovjek s one strane granice, staje u Sarajevu, pred ljude iz Sarajeva kao simbolička figura onih od tamo, koji su prethodnih godina, također simbolički, bili prisutni isključivo preko tenkova, topova i granata, djelovala je izazovno. Danas više nije lako ni objasniti zašto je djelovala izazovno, čak ni ljudima koji se tog vremena sjećaju. Ponekad je i najteže sjetiti se svojih jučerašnjih osjećaja, sjetiti se kakav je bio svijet prije nego što je postao ovakav kakav je danas.
    Balašević je iskoračio pred tih 14.000 ljudi. Već bi i to bilo mnogo, bez da išta izgovori ili otpjeva. Koncert je trajao skoro četiri i pol sata. I sutra još četiri i pol sata.
    (u vezi pjesme "Krivi smo mi"):
    U toj gorkoj pop-pjesmici, jednostavne kabaretske melodije, ritmičnog, za Balaševića tipičnog stihoklepačkog teksta, ista je ona poruka koju je Thomas Mann uputio Nijemcima. Istina, Balašević nije Mann, ali ni Srbi nisu Nijemci, kao što, recimo, ni Bošnjaci nisu Židovi. S druge, pak, strane veliki je pisac riječi gorkog prijekora upućivao Njemačkoj iz Švicarske, pa sa zapadne obale Sjedinjenih Američkih Država, dok je novosadski trubadur takve riječi svojima upućivao iz Srbije, tako da su ga mogli zatući kao psa ili kao Ivana Stambolića. Uostalom, zar je on, pjevajući krivi smo mi, mogao biti baš tako siguran da mu pjesma, ipak, neće doći glave i da drugarica Mirjana i njezin muž baš i nisu za pjesmu zainteresirani?
    Ne samo da od sarajevskih koncerata nije mogao imati nikakve materijalna koristi, jer je nastupila epoha u kojoj više gotovo da i nije bilo prodaje legalno izdanih nosača zvuka, niti je od kasnijih bosanskih koncerata moglo biti veće fajde, nego je od tog događaja pjevač u Srbiji samo potvrdio i učvrstio status nacionalnog izdajnika, ovjeren i od samog današnjeg srpskog predsjednika. Dakle, Balašević je u Sarajevu i zbog Sarajeva nešto žrtvovao, i ništa nije profitirao. Od tog vremena stvari su postale depresivnije i beznadnije, ali i mnogo, mnogo normalnije. Balašević ima zasluge za normalnost. U Bosni, a i inače.
    Mislim da bi nakon ovog trebalo da se cuje neko izvinjenje. Ako sujeta ne dozvoljava da se to kaze na forumu, dovoljno bi bilo da se, iza kompa, onako sam za sebe, osjeti malo stida.

  17. The Following User Says Thank You to Ostoja For This Useful Post:


  18. #365
    Join Date
    May 2019
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    210
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by recbok View Post
    Srbima su najveći naučnici, kulturni radnici i pisci iz Vojvodine. Pupin, Mileva Ajnštajn, Milanković, Jovan Jovanović-Zmaj, Uroš Predić, Mika Antić, Crnjanski, Sava Šumanović...
    Beograd je hibrid SFRJ a ispod njega nema ništa. Sandzakat.
    Imaju Boru Stankovića kog cijenim i generalno Istočna Srbija je kudikamo naprednija od Centralne i Zapadne koje su sandzakati.


    SFRJ je imala ekonomskih problema i(po mojem mišljenju) to je razlog raspada. Još 1974.godine Hrvati i Slovenci su bili ekonomski nezadovoljni a to se, je l te, odmah odrazilo na nacionalizam pa su preko MASPOKA, htjeli novi Ustav. Prevedeno na naš jezik: da su im plate bile 3000 DEM bili bi najveci unitaristi i Jugosloveni.
    Smatrali su da oni dotiraju nerazvijene Pokrajine i Republike pa su im zato manje plate. Razumijem ih.


    Slavonija je u EU i za nju ne brinem, a i Vojvodina je okružena sa EU(Rumu, Madjar, Hrvatska). Mi okruženi Otomanskim Carstvom daleko od civilizacije.
    Centralna i Zapadna Srbija su bile suvise seljacke da bi mogle razmisljati apstraktno. Zauzvrat su dale jednog Milosa Obrenovica ciji je ogoljeni pragmatizam donio Srbiji vise nego iko ikad.
    Za SFRJ pa i SSSR si u logici stvari. Mada sam ja skloniji teorijama zavjere. Hrvati i Slovenci su bili ekonomski nezadovoljni na nivou nezadovoljstva zle zene. Da si im dao plate od 3.000 DEM ko ti garantuje da ne bi trazili plate od 6.000 DEM. Velika Britanija je pokusala da kupi katolike u Sjevernoj Irskoj ali nije uspjelo. Slovenija i Hrvatska su vajdile od SFRJ, bile su izvozno orjentisane sa garantovanim trzistem i slobodnim cijenama. Pri tome, savezna drzava im je preko saveznih organa finansirala ogroman broj investicije u gomile firmi i preduzeca. Ne treba zaboraviti ni da je Uza Srbija takodje zestoko finansirala Fond za nerazvijene, zemljotres u CG i slicne stvari. Ali tamo nije bilo podloge za sijanje mrznje poput Slovenije i Hrvatske opterecene stereotipima i animozitetima prema ostalim clanicama SFRJ.
    Tu je i kontekst vremena. 1980 dolazi na vlast Regan koji krece u konacni obracun sa komunizmom/socijalizmom/istocnim blokom. Sve je bilo u igri od ekonomskih preokreta do Vatikana. Sa druge strane komunizam je za razliku od tridesetih bio prevazidjen, trom i koliko god da je bio dobar stvarao je kod ljudi subjektivni osjecaj o neslobodi. Iako je u odnosu na ove vrijeme bio daleko demokraticniji i sa vecom slobodom govora.
    I naravno ljudski faktor u Moskvi i Beogradu karakterno nije bio ni do koljena komunistickoj ekipi iz tridesetih. Jedan Kozirjev bi i rodjenu majku prodao za hamburger i koka kolu. Nazalost to je u karakteru Slovena uopste. Beogradski skorojevici i malogradjani su pred Mekdonaldsom 1987 napravili red od 700 metara. U SSSR je bilo jos i gore. Mi smo prirodne zrtve Vikinga sa Zapada.
    Sa druge strane ekipa iz Pekinga 1989 nije imala dvojbi sta i kako uraditi. Mada oni su i imali iskustva sa Zapadom i koliko god su kosooki tihi shvataju politiku na maksimalno potreban komplikovan nacin.

  19. The Following User Says Thank You to kljift For This Useful Post:


  20. #366
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    265
    Thanks Thanks Given 
    34
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kljift View Post
    Centralna i Zapadna Srbija su bile suvise seljacke da bi mogle razmisljati apstraktno. Zauzvrat su dale jednog Milosa Obrenovica ciji je ogoljeni pragmatizam donio Srbiji vise nego iko ikad.
    Za SFRJ pa i SSSR si u logici stvari. Mada sam ja skloniji teorijama zavjere. Hrvati i Slovenci su bili ekonomski nezadovoljni na nivou nezadovoljstva zle zene. Da si im dao plate od 3.000 DEM ko ti garantuje da ne bi trazili plate od 6.000 DEM. Velika Britanija je pokusala da kupi katolike u Sjevernoj Irskoj ali nije uspjelo. Slovenija i Hrvatska su vajdile od SFRJ, bile su izvozno orjentisane sa garantovanim trzistem i slobodnim cijenama. Pri tome, savezna drzava im je preko saveznih organa finansirala ogroman broj investicije u gomile firmi i preduzeca. Ne treba zaboraviti ni da je Uza Srbija takodje zestoko finansirala Fond za nerazvijene, zemljotres u CG i slicne stvari. Ali tamo nije bilo podloge za sijanje mrznje poput Slovenije i Hrvatske opterecene stereotipima i animozitetima prema ostalim clanicama SFRJ.
    Tu je i kontekst vremena. 1980 dolazi na vlast Regan koji krece u konacni obracun sa komunizmom/socijalizmom/istocnim blokom. Sve je bilo u igri od ekonomskih preokreta do Vatikana. Sa druge strane komunizam je za razliku od tridesetih bio prevazidjen, trom i koliko god da je bio dobar stvarao je kod ljudi subjektivni osjecaj o neslobodi. Iako je u odnosu na ove vrijeme bio daleko demokraticniji i sa vecom slobodom govora.
    I naravno ljudski faktor u Moskvi i Beogradu karakterno nije bio ni do koljena komunistickoj ekipi iz tridesetih. Jedan Kozirjev bi i rodjenu majku prodao za hamburger i koka kolu. Nazalost to je u karakteru Slovena uopste. Beogradski skorojevici i malogradjani su pred Mekdonaldsom 1987 napravili red od 700 metara. U SSSR je bilo jos i gore. Mi smo prirodne zrtve Vikinga sa Zapada.
    Sa druge strane ekipa iz Pekinga 1989 nije imala dvojbi sta i kako uraditi. Mada oni su i imali iskustva sa Zapadom i koliko god su kosooki tihi shvataju politiku na maksimalno potreban komplikovan nacin.






    Mislim da je isključivi problem sa komunizmom(teoretski sa socijalizmom jer komunizam tek treba nastupiti), jeste neprofitabilnost. Jednostavno, nema se novca za taj projekat. Ko će to da plaća?
    Ko može plaćati toliko birokrata, budzetlija, besplatih kuća i stanova, neprofitabilnih preduzeća?


    Komunizam je u osnovi plemenit i human ali to je nemoguće finansirati. SSSR je potpuno bankrotirao i raspao se sam od sebe. Nije ga niko razbio, ni vojno ni medijski. Sami sovjetski komunisti kad su vidjeli da za plate nema više novca, razbili su sistem i odmah uzeli od zapada kredite da se prehrane.
    Da je SSSR potrajao još 10 godina, bilo bi mrtvih od gladi u toj zemlji. Zato što je sve bilo zasnovano na neprofitabilnim osnovama.


    Humano je primiti na posao sve ljude, dati im da nešto rade, ali to je siguran put u bankrot.



    Sloveni i romanski narodi su u odnosu na Germane i Anglosaksonce neodgovorni i nedisciplinovani.
    Osim Rusa koji su strahovito disciplinovan narod i mislim da samo oni imaju neku šansu da stignu germanske narode. Komunizam ih je zakočio ali polako se vraćaju. Rusija će opet biti ekonomska sila u dogledno vrijeme. I Rusi su Vikinzi. Čak su im Vikinzi osnovali prvu državu. Gore oko St.Petersburga su sve autohtoni Vikinzi.
    Kina je prihvatila kapitalistički model u ekonomiji, a vrhovnu vlast ima partija. Ali to nije klasični komunizam u teoretskom smislu. U Kini ako neka fabrika nije rentabilna ona se momentalno gasi.


    Vezano za SFRJ, imam dosta prijatelja Hrvata intelektualaca koji iskreno kažu da njima nije problem Srbija, nego nijesu mogli živjeti u istoj državi sa nekim drugim korpusima od kojih nema koristi. Teret su im predstavljali.
    Pogedaj kod nas Rožaje? Niko ništa ne proizvodi, svi zaposleni na državni budzet a ostatak na socijalnu pomoć. To se mora finansirati. Strahoviti novčani gubici. Pogledaj Crnu Goru u kojoj 80% zaposlenih ne stvara novac. Nastupiće katalizma prije ili kasnije.Sreća pa smo mala zemlja, pa EU neće dopustiti da nastupi pomor.

  21. The Following User Says Thank You to recbok For This Useful Post:


  22. #367
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default



    Evo i boljeg video klipa


    Last edited by Director; 18-06-20 at 19:05.

  23. #368
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,211
    Thanks Thanks Given 
    1,278
    Thanks Thanks Received 
    4,318
    Thanked in
    2,020 Posts

    Default

    .


    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    The more things change, the more they stay the same.

  24. #369
    Join Date
    May 2019
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    210
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by starwalker View Post
    .


    Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
    Ovo kao da je "fora" sa Njuz neta ili tako nečega. Iako je bila surova stvarnost nekada.

  25. #370
    Join Date
    May 2019
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    210
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by recbok View Post
    Mislim da je isključivi problem sa komunizmom(teoretski sa socijalizmom jer komunizam tek treba nastupiti), jeste neprofitabilnost. Jednostavno, nema se novca za taj projekat. Ko će to da plaća?
    Ko može plaćati toliko birokrata, budzetlija, besplatih kuća i stanova, neprofitabilnih preduzeća?


    Komunizam je u osnovi plemenit i human ali to je nemoguće finansirati. SSSR je potpuno bankrotirao i raspao se sam od sebe. Nije ga niko razbio, ni vojno ni medijski. Sami sovjetski komunisti kad su vidjeli da za plate nema više novca, razbili su sistem i odmah uzeli od zapada kredite da se prehrane.
    Da je SSSR potrajao još 10 godina, bilo bi mrtvih od gladi u toj zemlji. Zato što je sve bilo zasnovano na neprofitabilnim osnovama.


    Humano je primiti na posao sve ljude, dati im da nešto rade, ali to je siguran put u bankrot.



    Sloveni i romanski narodi su u odnosu na Germane i Anglosaksonce neodgovorni i nedisciplinovani.
    Osim Rusa koji su strahovito disciplinovan narod i mislim da samo oni imaju neku šansu da stignu germanske narode. Komunizam ih je zakočio ali polako se vraćaju. Rusija će opet biti ekonomska sila u dogledno vrijeme. I Rusi su Vikinzi. Čak su im Vikinzi osnovali prvu državu. Gore oko St.Petersburga su sve autohtoni Vikinzi.
    Kina je prihvatila kapitalistički model u ekonomiji, a vrhovnu vlast ima partija. Ali to nije klasični komunizam u teoretskom smislu. U Kini ako neka fabrika nije rentabilna ona se momentalno gasi.


    Vezano za SFRJ, imam dosta prijatelja Hrvata intelektualaca koji iskreno kažu da njima nije problem Srbija, nego nijesu mogli živjeti u istoj državi sa nekim drugim korpusima od kojih nema koristi. Teret su im predstavljali.
    Pogedaj kod nas Rožaje? Niko ništa ne proizvodi, svi zaposleni na državni budzet a ostatak na socijalnu pomoć. To se mora finansirati. Strahoviti novčani gubici. Pogledaj Crnu Goru u kojoj 80% zaposlenih ne stvara novac. Nastupiće katalizma prije ili kasnije.Sreća pa smo mala zemlja, pa EU neće dopustiti da nastupi pomor.
    Jednom sistemu je problem profitabilnost, drugom podijela profita. Vječite dvojbe.

  26. The Following User Says Thank You to kljift For This Useful Post:


  27. #371
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    265
    Thanks Thanks Given 
    34
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kljift View Post
    Jednom sistemu je problem profitabilnost, drugom podijela profita. Vječite dvojbe.


    Podjela profita je problem koji spada u slatke muke a neprofitabilnost znači totalnu propast.
    SFRJ je po svemu bila ista kao današnja Crna Gora. Blizanci od država. U SFRJ se više bacalo novca u vojsku nego danas kada to ide u javni sektor.

  28. #372
    Join Date
    May 2019
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    210
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by recbok View Post
    Podjela profita je problem koji spada u slatke muke a neprofitabilnost znači totalnu propast.
    SFRJ je po svemu bila ista kao današnja Crna Gora. Blizanci od država. U SFRJ se više bacalo novca u vojsku nego danas kada to ide u javni sektor.
    Podijela profita je teška muka. Od Porto Montenegra do Kejptauna slabo je ko raspoložen za plaćanje poreza, realnih plata, teritorijalnih resursa. Zar misliš da su revolucije i ostala krvava razračunavanja bivala sama od sebe. Pri tome ajde i da pređemo preko izrabljenih ljudi i izrabljenih teritorija nego je problem što kapitalisti ciklično dovode do teških kriza i propasti. Vrlo brzo se i u kapitalizmu pojave promašeni projekti i kreativno knjigovodstvo gori i od najgorih komunističkih utopija. I pazi onda kad gomila Enrona, Vorldkoma, Liman bradersa, Bernija Medofa naprave ogromnu štetu i pronevjere ajmo da socijalizujemo gubitke. Neka narod plati to jest poreski obveznici. Znači kad ja zarađujem to je samo moje, kad krenem da gubim - plati narode. I na kraju se demokratija i kapitalizam ruku pod ruku završe u fašizmu. Fantazija.
    Što se tiče vojske, institucije oružanih snaga teško da su tu ikakve pare bačene. Vojska ti je glavni žeton u bilo kakvim pregovorima. Tamo gdje ti je vojska - tamo ti je i država. Tu je i unutrašnja strana priče - mnoge bi se države raspale da nema vojske kao korektivnog faktora. I to povelike države.
    I naravno, ratovi i vojska su glavni ekonomski i naučni pokretači. Internet, transfuzija krvi, mikrotalasna, rentgen, mesni narezak i milion drugih stvari - sve su to izumi vojne ili ratne industrije. Vojna industrija je barem 50 ako ne i više godina ispred civilne. Sve južnokorejske ili japanske firme su u početku stvorene da rade za vojsku. Čak imaš gomilu zemalja gdje je vojska bila glavni spiritus movens za izgradnju čitavih parcijalnih atributa države poput željeznica, naftne industrije, telegrafa, aerodroma, luka, školstva, koječega drugog, Velika većina ekonomskih čuda desila se odlukom nekih generala poput onoga u Južnoj Koreji.
    SFRJ je bila najviše od nezavisnosti na ovim prostorima, političke, vojne, ekonomske. Nije sporno da su se komunisti preinvestirali, da nisu imali mnogo pameti ali su imali srca. Sa druge strane ovi u Crnoj Gori nemaju ni srca ni pameti. Crna Gora danas ti je tuđa nafaka, neokolonija, piratsko gnijezdo, igralište zabranjenih igara.
    Crna Gora uvozi i vodu i paradajz i sapun, nekadašnja SFRJ je sa druge strane štitila tržište do ludila i ubacivala se na inostrana gdje god je mogla. Imaš svjedočenja iz nekadašnjih giganata poput Končara, Energoinvesta ili Tankerske plovidbe da su im na sastanke upravnih odbora dolazili savezni ministri ako treba nešto da se pripomogne kod Gadafija ili Sadama ili Zapada ili Istoka. Imaš svjedočenja ljudi iz Slavonije ili Vojvodine kojima je SFRJ osiguravala naftu, sjeme, đubrivo do same kapije uz ponuđenu otkupnu cijenu, a danas taj narod guli ko stigne i šećerane se prodaju za tri evra. Koliko god da je SFRJ bila loša za ove današnje državice centraloameričkog tipa bila je spejs šatl.

  29. The Following 5 Users Say Thank You to kljift For This Useful Post:


  30. #373
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kljift View Post
    Podijela profita je teška muka. Od Porto Montenegra do Kejptauna slabo je ko raspoložen za plaćanje poreza, realnih plata, teritorijalnih resursa. Zar misliš da su revolucije i ostala krvava razračunavanja bivala sama od sebe. Pri tome ajde i da pređemo preko izrabljenih ljudi i izrabljenih teritorija nego je problem što kapitalisti ciklično dovode do teških kriza i propasti. Vrlo brzo se i u kapitalizmu pojave promašeni projekti i kreativno knjigovodstvo gori i od najgorih komunističkih utopija. I pazi onda kad gomila Enrona, Vorldkoma, Liman bradersa, Bernija Medofa naprave ogromnu štetu i pronevjere ajmo da socijalizujemo gubitke. Neka narod plati to jest poreski obveznici. Znači kad ja zarađujem to je samo moje, kad krenem da gubim - plati narode. I na kraju se demokratija i kapitalizam ruku pod ruku završe u fašizmu. Fantazija.
    Što se tiče vojske, institucije oružanih snaga teško da su tu ikakve pare bačene. Vojska ti je glavni žeton u bilo kakvim pregovorima. Tamo gdje ti je vojska - tamo ti je i država. Tu je i unutrašnja strana priče - mnoge bi se države raspale da nema vojske kao korektivnog faktora. I to povelike države.
    I naravno, ratovi i vojska su glavni ekonomski i naučni pokretači. Internet, transfuzija krvi, mikrotalasna, rentgen, mesni narezak i milion drugih stvari - sve su to izumi vojne ili ratne industrije. Vojna industrija je barem 50 ako ne i više godina ispred civilne. Sve južnokorejske ili japanske firme su u početku stvorene da rade za vojsku. Čak imaš gomilu zemalja gdje je vojska bila glavni spiritus movens za izgradnju čitavih parcijalnih atributa države poput željeznica, naftne industrije, telegrafa, aerodroma, luka, školstva, koječega drugog, Velika većina ekonomskih čuda desila se odlukom nekih generala poput onoga u Južnoj Koreji.
    SFRJ je bila najviše od nezavisnosti na ovim prostorima, političke, vojne, ekonomske. Nije sporno da su se komunisti preinvestirali, da nisu imali mnogo pameti ali su imali srca. Sa druge strane ovi u Crnoj Gori nemaju ni srca ni pameti. Crna Gora danas ti je tuđa nafaka, neokolonija, piratsko gnijezdo, igralište zabranjenih igara.
    Crna Gora uvozi i vodu i paradajz i sapun, nekadašnja SFRJ je sa druge strane štitila tržište do ludila i ubacivala se na inostrana gdje god je mogla. Imaš svjedočenja iz nekadašnjih giganata poput Končara, Energoinvesta ili Tankerske plovidbe da su im na sastanke upravnih odbora dolazili savezni ministri ako treba nešto da se pripomogne kod Gadafija ili Sadama ili Zapada ili Istoka. Imaš svjedočenja ljudi iz Slavonije ili Vojvodine kojima je SFRJ osiguravala naftu, sjeme, đubrivo do same kapije uz ponuđenu otkupnu cijenu, a danas taj narod guli ko stigne i šećerane se prodaju za tri evra. Koliko god da je SFRJ bila loša za ove današnje državice centraloameričkog tipa bila je spejs šatl.
    Odavno bolji komentar ne pročitah na ovom kvalitetom, mršavom forumu. Svaka čast.

  31. #374
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    265
    Thanks Thanks Given 
    34
    Thanks Thanks Received 
    40
    Thanked in
    34 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kljift View Post
    Podijela profita je teška muka. Od Porto Montenegra do Kejptauna slabo je ko raspoložen za plaćanje poreza, realnih plata, teritorijalnih resursa. Zar misliš da su revolucije i ostala krvava razračunavanja bivala sama od sebe. Pri tome ajde i da pređemo preko izrabljenih ljudi i izrabljenih teritorija nego je problem što kapitalisti ciklično dovode do teških kriza i propasti. Vrlo brzo se i u kapitalizmu pojave promašeni projekti i kreativno knjigovodstvo gori i od najgorih komunističkih utopija. I pazi onda kad gomila Enrona, Vorldkoma, Liman bradersa, Bernija Medofa naprave ogromnu štetu i pronevjere ajmo da socijalizujemo gubitke. Neka narod plati to jest poreski obveznici. Znači kad ja zarađujem to je samo moje, kad krenem da gubim - plati narode. I na kraju se demokratija i kapitalizam ruku pod ruku završe u fašizmu. Fantazija.
    Što se tiče vojske, institucije oružanih snaga teško da su tu ikakve pare bačene. Vojska ti je glavni žeton u bilo kakvim pregovorima. Tamo gdje ti je vojska - tamo ti je i država. Tu je i unutrašnja strana priče - mnoge bi se države raspale da nema vojske kao korektivnog faktora. I to povelike države.
    I naravno, ratovi i vojska su glavni ekonomski i naučni pokretači. Internet, transfuzija krvi, mikrotalasna, rentgen, mesni narezak i milion drugih stvari - sve su to izumi vojne ili ratne industrije. Vojna industrija je barem 50 ako ne i više godina ispred civilne. Sve južnokorejske ili japanske firme su u početku stvorene da rade za vojsku. Čak imaš gomilu zemalja gdje je vojska bila glavni spiritus movens za izgradnju čitavih parcijalnih atributa države poput željeznica, naftne industrije, telegrafa, aerodroma, luka, školstva, koječega drugog, Velika većina ekonomskih čuda desila se odlukom nekih generala poput onoga u Južnoj Koreji.
    SFRJ je bila najviše od nezavisnosti na ovim prostorima, političke, vojne, ekonomske. Nije sporno da su se komunisti preinvestirali, da nisu imali mnogo pameti ali su imali srca. Sa druge strane ovi u Crnoj Gori nemaju ni srca ni pameti. Crna Gora danas ti je tuđa nafaka, neokolonija, piratsko gnijezdo, igralište zabranjenih igara.
    Crna Gora uvozi i vodu i paradajz i sapun, nekadašnja SFRJ je sa druge strane štitila tržište do ludila i ubacivala se na inostrana gdje god je mogla. Imaš svjedočenja iz nekadašnjih giganata poput Končara, Energoinvesta ili Tankerske plovidbe da su im na sastanke upravnih odbora dolazili savezni ministri ako treba nešto da se pripomogne kod Gadafija ili Sadama ili Zapada ili Istoka. Imaš svjedočenja ljudi iz Slavonije ili Vojvodine kojima je SFRJ osiguravala naftu, sjeme, đubrivo do same kapije uz ponuđenu otkupnu cijenu, a danas taj narod guli ko stigne i šećerane se prodaju za tri evra. Koliko god da je SFRJ bila loša za ove današnje državice centraloameričkog tipa bila je spejs šatl.

    Pričamo li o nedostacima nekih oblika kapitalizma ili o dvoboju komunizam & kapitalizam?



    Nije isto kada bankrotiraju Mercedes i Nokia,firme koje su decenijama donosile enormne prihode društvu i tim istim socijalnim kategorijama. Naravno da takvim firmama treba pomoći da se oporave sa ciljem da opet donose ogromne prihode društvenoj zajednici. Ne mogu biti ravnopravne dvije firme ako jedna od tih firmi plati državi 5 milijardi poreza a druga je u gubitku ili plati neki simboličan iznos poreza.
    Naravno da treba sanirati gubitke prve firme novcem gradjana, ne kao znak zahvalnosti zbog plaćenog poreza, nego da bi nastavili plaćati porez.


    Oko vojske si u pravu, ali ko će to da plaća? Ako nemaš rentabilnu ekonomiju onda ne možeš ulagati u vojsku. Ili možeš ulagati, ali onda slijedi bankrot i raspad države, tuča zbog hleba i razni sukobi. Ne može se iz zaduženja ili prodaje zemlje ulagati u vojsku. Vojska je luksuz.


    Crna Gora i DPS ništa ne rade što nijesu radili komunisti u SFRJ. Nenormalno se zadužuju, proglašavaju sve neistomišljenike za izdajnike i neprijatelje, gomilaju javni sektor i neprofitabilna radna mjesta, dijele ljude na podobne i nepodobne i misle da su bogom dani da samo oni vladaju.


    Komunisti su u naše društvo donijeli veze i partijske privilegije. Bez obzira što si nacionalni heroj, pobjednička strana, sa predsjednikom si pobratim, ali ne možeš primiti platu ako nijesi profitabilan. U ovoj rečenici je suština priče.
    Svakome treba dati hranu i krov nad glavom kao vid socijalne pomoći, ali ne smiješ svjesno otvoriti nerentabilno radno mjesto i dati mu platu 800e. Ili možeš, ali onda slijedi raspad države i bankrot.

  32. #375
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,592
    Thanks Thanks Given 
    7,525
    Thanks Thanks Received 
    4,600
    Thanked in
    1,778 Posts

    Default

    Lupaš kao Maksim po diviziji...

    Sent using Tapatalk
    #fakenews

  33. The Following User Says Thank You to MeDo_JE For This Useful Post:


Page 15 of 23 FirstFirst ... 5111213141516171819 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Jugoslavija part iv
    By PrijekiLijek in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 24-04-12, 01:59
  2. Titova najveća tajna...
    By ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ in forum Sve i svašta
    Replies: 10
    Last Post: 23-01-12, 12:09
  3. Titova posljednja ispovijest
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-09, 00:49
  4. Titova ispovest u Karadjordjevu 1979.
    By englezovic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 14
    Last Post: 10-05-04, 19:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •