Page 10 of 23 FirstFirst ... 6789101112131420 ... LastLast
Results 226 to 250 of 571

Thread: Titova Jugoslavija

  1. #226
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Ja sam jugonostalgičar iako sam poslije Titove smrti rođen.
    Vojska je bila prije svega kao škola da obrazuje, usmjeri, pripremi mladog čovjeka za život i na pravi put.
    Da poštuje starije, da poštuje žene, roditelje i da ima strah od nečega.
    Škole iz tog doba iako su bili profesori i nastavnici masu strožiji nego danas pa čak i grubi, su mnogo bolje profilisale mlade ljude.
    Hrana i proizvodi su bili mnogo zdraviji nego danas, posebno domaći proizvodi.
    Što neko veli ranije bilo je sramota cigar zapalit ka`momčić a o drogi nije pomena bilo.
    Iako je pozadina svega ovoga bila Titova snalažljivost i kamčenje pomoći od drugih država, država je funckionisala.
    Neko veli da bi sve ove fabrike ionako propale.
    Možda i ne bi da se radio neki reprogram i modernizacija opreme kao i fabrika.
    Pa isti ti radnici iz tog doba su bili vrsni stručnjaci po zapadu.
    Cijenjen je bio radnik, inženjer iz Ex YU.
    Milicajac se cijenio i poštovao, bojali su se klinci od njih.
    Slušala se kvalitetna muzika, čitale su se knjige.
    Malo je bilo zločinaca.
    Jugoslavija je bila očišćena od silnog zla koje je isplivalo poslije rata, i svako je stavljen bio tamo đe treba.
    Mnogo manje je bilo ovih najgorih boleština, pogibija, srećniji je narod i sa malo bio.
    E nažalost s kraja 80-ih kreće sunovrat od kad su se popovi pomamili i crkva, nahuškali na ratove, donijeli masu žrtava nepotrebnih i uništili sve ono što su ni preci stvarali godinama unazad.
    Ko oće da prizna oće, ko neće može samo sebe da laže i da se vara.
    Pametni ljudi poput: Slavka Perovića, Ante Markovića i Bogdana Bogdanovića su upozoravali na posljedice ali nažalost, priča je bila uzalud.
    Danas se ispostavilo da su za sve bili u pravu, nažalost.
    Dobro su prošli: šverceri s oružjem, dileri, krimosi, prevaranti, koji su danas najveći donatori pomenute crkve koja je vinovnik svog zla, nažalost.
    I za vrijeme one Yugoslavie (SFRJ) oko milion ljudi je otišlo na pečalbu po svijetu ali opet mnogo manje nego danas.
    Omladina koja nešto završi i zna ide odavde.
    Taj problem nema samo Crna Gora već i svi iz regiona.
    Da je sreće, da se ovako nešto nikad ne ponovi i da se svi narodi bivše Juge opet spoje, bio bi moj san (koji ne vjerujem da ću dočekat).
    Jer i pored svih različitosti, svi se razumijemo i svi smo otprilike imali slične sudbine jer se nalazimo na "pupku" Evrope, trasi puteva i imamo prelijepu prirodu, bogatstva, generalno lijep i pametan narod ali džabe kad u glavu nemamo.

  2. #227
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Bravo Jole,milo mi je da je neko ko je kasnije rodjen odlichno upoznat sa situacijom,a istovremeno mi je i žao shto nisi osjetio chari tadashnjeg života,odesh na ljetovanje gore na vrh skroz,Ankaran,raj na zemlji,Slovenke preslobodne,nema puno priche,odmah se djela,a zavrshish nakon 20 dana turneje na Havaje u Budvu i svakonoćne koncerte Dugmeta,Plavaca i Bajage,a dje cesh ljepshe brate mili!!!
    ...

  3. #228
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Srećna vremena.
    Kad ti je bilo milo da ti rođak dođe, komšija.
    Kad su svi nasmijani bili i pošteni, kad su se svađe šakama rješavale i okončavale u kafanu, kad je veselje bilo veselje, žalost žalost, kad nijesi brinuo o zapošljenju, kad se znao red kad se spava, odmara, uči, provodi, kad se čuvala priroda, životinje, brinuli ljudi i đeca o svemu, kad su bile radne akcije, kad je narod radio, pa ti svi pomognu kad počneš kuću da radiš ili nešto drugo, kad se poštovala riječ.
    Malo li je ovo sve?

  4. #229
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Moj stari je sa svoje plate, bez kredita napravio kucu, kupovao kola, pomagao siru familiju...

  5. #230
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Zašto Bugarska (Bugari su isto južni Slaveni) nije bila dio Jugoslavije? Da jest, Jugoslavija bi obuhvaćala 366 714 km2 i imala 29 599 476 stanovnika. Oduzmemo li Kosovo koje mahom nije naseljeno južnoslavenskim nego albanskim stanovništvom Jugoslavija bi imala 355 827 km2 i 27 859 651 stanovnika. Bili bi 62. država na svijetu (63. bez Kosova) po površini i 39. (42. bez Kosova) po broju stanovnika. U Europi bi bili 6. (7. bez Kosova) po stanovništvu. Izuzmemo li Rusiju i Tursku koje nisu sasvim europske zemlje bili bi 3. (4. bez Kosova) po broju stanovnika. Veće bi bile samo Francuska, Španjolska i Švedska (i Njemačka ako ne bi računali Kosovo). Po broju stanovnika bili bi deveti u Europi. Izlazili bi na dva mora: Jadransko i Crno.

    Južni Slaveni postoje samo zato što su Mađari prodrli u Panonsku nizinu. Da nisu, prostor koji naseljavaju Slaveni ne bi bio nigdje prekinut. Slavija bi mogla biti daleko najveća država na svijetu, od Jadrana do Beringova prolaza, a da Rusi nisu prodali Aljasku, od Jadrana do Sjeverne Amerike.

    Slavenski jezici međusobno se razlikuju puno manje nego germanski i romanski. 315 000 000 slavenojezičnih je ljudi, 4.43% čovječanstva.


    1. bugarski : Здравей, казвам се Джон, приятно ми е да се запознаем! Как си? (Zdravej, kazvam se Džon, prijatno mi e da se zapoznaem! Kak si?)
    2. makedonski : Здраво, викам се Џон, мило ми е што те запознав! Како си? (Zdravo, vikam se Džon, milo mi e što te zapoznav! Kako si?)
    3. srpskohrvatski : Zdravo, zovem se John, drago mi je! Kako si?
    4. slovenski : Pozdravljeni, ime mi je John, me veseli! Kako se imaš?
    5. češki : Ahoj, jmenuju se John, těši mě, že tě poznávám! Jak se máš?
    6. slovački : Ahoj, volám se John, teší ma! Ako sa máš?
    7. poljski : Czeszcz, nazywam się John, miło cię poznać! Jak się masz?
    8. lužičkosrpski : Budź strowjeny, rěkam John, wjeselu so, te zeznać! Kak so tebi dźe?
    9. ruski : Привет, меня зовут Джон, очень приятно! Как дела? (Privet, menja zovut Džon, očen' prijatno! Kak dela?)
    10. bjeloruski : Вiтаю, мяне клiчуць Джон, прыемна пазнаëмiцца! Як маесься? (Vitaju, mjane kličuc' Džon, pryemna paznajomicca! Jak maes'sja?)
    11. ukrajinski : Вiтаю, мене звуть Джон, приємно познайомитися! Як справи? (Vitaju, mene zvut' Džon, pryjemno poznajomytysja! Jak spravy?)
    Last edited by Samotnjak; 12-04-19 at 20:19.

  6. #231
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Zašto Bugarska (Bugari su isto južni Slaveni) nije bila dio Jugoslavije?
    Posto je ova tema na istoriju, ovo bi valjalo komentarisati.

    Postojala je ideja da se formira Balkanska federacija koja bi uz Jugoslaviju ukljucila Bugarsku i Albaniju, a postojala je ideja i da se Grcka prikljuci, ukoliko bi tamo pobijedili partizani (tamo je tada buktao gradjanski rat). Glavni nosilac ove ideje je bio Tito, a u Bugarskoj je imao podrsku Georgi Dimitrova, s tim da su se Bugarai zalagali za konfederaciju, a Tito je bio za to da Bugarska bude uklopljena u Jugoslaviju. Staljin je kao najprije podrzavao ovu ideju, da bi kasnije postao njen ostri protivnik. Ovo je, u stvari, bio jedan od razloga raskola izmedju Tita i Staljina. Staljin se plasio jacanja uticaja Tita, ako bi doslo do stvaranja Balkanske federacije. Staljin se ostro protivio pomaganju partizanima u Grckoj. Jedan od razloga bio je dogovor iz Jalte, prema kojem je Grcka trebala da dodje pod uticaj V. Britanije. Jugoslavija je podrzavala kapetana Markosa, koji je bio vodja partizanskog pokreta u Grckoj, sve dok nakon raskola Tita i Staljina nije doslo do podjele medju grckim partizanima na one koji su bili za Tita i one koji su podrzavali Staljina. U Makedoniji su jedno vrijeme grcki partizani imali svoje kampove, koji su zatvoreni nakon izbijanja sukoba Tito-Staljin. U novonastaloj situaciji, Tito je bio prinudjen da zatvori kampove u Makedoniji. To je vec bilo pitanje opstanka, jer se nije moglo ici i protiv SSSR-a i protiv Zapada. Tito je, inace, bio osilio poslije zavrsetka rata i prijetio je da uzme i dio Italije (oko Trsta). Mrzi me da sad preturam, ali mislim da su tada oboreni neki americki avioni u tom dijelu. Zamislite sto bi se desilo da sad to neko uradi? Tito je bio zverka. Nedje sam naletio na neki telegram pronadjen u arhivima u Moskvi u kojem Tito prijeti Staljinu da ce ga ubiti ako jos jednom posalje atentatore. tekst otprilike glasi: "Dosad si poslao sedmoricu atentatora da me smaknu. Ako ja budem slao svoje u Moskvu, jedan ce biti dovoljan".

  7. #232
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Ta Balkanska federacija nije zvučalo kao loša ideja.

  8. #233
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,822
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Tada je bila loša.
    Bugari su se borili u sva tri zadnja rata na suprotnoj strani od Jugoslavije...

    Jednostavno neprirodni savez u tom momentu i zato je trebalo ići postepeno... Međutim i tada kao i sada naš narod želi sve, odmah, sada a to se uvjek obije o glavu...

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  9. #234
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    6,064
    Thanks Thanks Given 
    496
    Thanks Thanks Received 
    423
    Thanked in
    234 Posts

    Default

    Preminula Mira Markovic.
    Ko zna kako bi se sve izdesavalo da je mjesto Mire bila neka druga

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  10. #235
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Djalac View Post
    Preminula Mira Markovic.
    Ko zna kako bi se sve izdesavalo da je mjesto Mire bila neka druga

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
    Najljepše godine života su uništili, a sa njima jednu prelijepu zemlju, unazadili sve ove prostore i od republika Jugoslavije napravili nužnike za bjelosvjetski šljam. Ovo nisu trebali ni da objavljuju kao vijest... samo me podsjeti što smo sve prošli i kako smo potonuli

  11. #236
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9,712
    Thanks Thanks Given 
    1,114
    Thanks Thanks Received 
    891
    Thanked in
    551 Posts

    Default

    Taman.
    Samo je grdno sjećanje kad se ta famelja pomene.
    Koliko su ljudi u grob zamili...

  12. #237
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Alija, Slobo, Tuđman... Oni su nam bili kzna Božija zajedno sa ovim našim krvnicima koji su jedini opstali zaslužujući slijepom podaništvu bjelosvjetskoj ološi.

  13. #238
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Od to troje dvoje su za vrijeme Tita bili u zatvoru
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  14. #239
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Pa da se podsjetimo nekadašnje pozicije SFRJ i uporedimo sa vremenima kad državicama upravljaju domari iz ambasada.



    Based on the number of attending politicians and state delegations, it is regarded as the largest state funeral in history.[2] They included four kings, 31 presidents, six princes, 22 prime ministers, and 47 ministers of foreign affairs, from both sides of the Iron Curtain. In total 128 countries out of the 154 UN members at the time were represented.[3]
    Last edited by remark; 04-05-19 at 20:59.

  15. #240
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,822
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Nije da hejtujem, ali samo se na Balkanu mjeri kolika je ko veličina po broju ljudi koji dođu na sahranu... M

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  16. #241
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    To tada nije bilo pomodarstvo ka shto se sad ide na sahrane ka na žurke,jednostavno to je bilo poshtovanje i tachka.
    ...

  17. #242
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    11,452
    Thanks Thanks Given 
    1,907
    Thanks Thanks Received 
    5,151
    Thanked in
    1,776 Posts

    Default

    Moguće je i da je tako, pa su se ovi nabrojani zaputili ne pokajanje da ispoštuju običaje, vele da su u svaku kapelu ušli.


    Preci Kenedijevih su pobjegli od krvi sa balkana i zadržali primitivne običaje.

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Stat...ohn_F._Kennedy

  18. #243
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    16,780
    Thanks Thanks Given 
    3,018
    Thanks Thanks Received 
    4,376
    Thanked in
    2,264 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Pa da se podsjetimo nekadašnje pozicije SFRJ i uporedimo sa vremenima kad državicama upravljaju domari iz ambasada.



    Based on the number of attending politicians and state delegations, it is regarded as the largest state funeral in history.[2] They included four kings, 31 presidents, six princes, 22 prime ministers, and 47 ministers of foreign affairs, from both sides of the Iron Curtain. In total 128 countries out of the 154 UN members at the time were represented.[3]
    Sve si rekao. Ovo danas je činjenica, tragično post jugoslovensko vrijeme. Možemo samo da se zavaravamo da ovo u čemu živi većina ex YU republika je nešto dobro. Danas pijem kafu na poslu i čitam vijesti na B92 i ladno vijest da su iz RT Bor ukrali za 4 godine 900 kg zlata, okrivljeni neki radnici. Alo, ukradu 900kg zlata… Skoro sam čitao kako su krali Galeniku, procijenjuje se da su je poharali za 250 miliona eura. Mi smo generalno na Balkanu divljaci. Većinom jesmo. Britanci, Francuzi, Njemci, makar klepaju na perfidnije načine , mi smo nevjerovatni ovamo. Kako to tako je kod nas prva pomisao da se klepa u nedogled ako se može, to je nevjerovatno. Za ništa nas Bog da nije da nešto radimo, stvaramo… To je jedino pokrenuto u SFRJ...

  19. #244
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    186
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    E da mi je da sam bio kakvi nacelnik u OZNU ili UDBU, visoki clan KPJ, U TIITOVO doba, pa da pojedine saljem na prevaspitavanje i lomljenje po golome otoku hahaah
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  20. #245
    Join Date
    May 2014
    Posts
    1,314
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    104
    Thanked in
    58 Posts

    Default

    https://www.google.com/amp/s/www.esp...i-dolara-video

    Sent from my ONEPLUS A6000 using Tapatalk

  21. #246
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Nije da hejtujem, ali samo se na Balkanu mjeri kolika je ko veličina po broju ljudi koji dođu na sahranu... M

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    Smatram bitnijim to što je premijer jedne zapadne i razvijene Italije plakao, to što je ta sahrana najgledaniji tv događaj poslije slijetanja na Mjesec, to što ulice u Italiji nose njegovo ime, to što je Njegov lik na stranim monetama. Sve u svemu tog Čovjeka više poštuju stranci nego mi
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  22. #247
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Prije Drugoga svjetskog rata komunista je bilo samo oko 12 000, od čega je 9 000 poginulo u ratu. Kasnih 1960-ih bilo je čak 1 046 018 članova Partije.


    Članovi KPJ/SKJ po narodnosti, kasnih 1960-ih


    * Srbi 541 526
    * Hrvati 189 605
    * Slovenci 70 516
    * Makedonci 67 603
    * Crnogorci 65 986
    * Muslimani 37 433
    * Albanci 31 780
    * Mađari 12 683
    * ostali 28 886

  23. #248
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    ​Jesu li komunisti izmislili muslimansku narodnost, pokopavši ideju o Hrvatima islamske vjeroispovijesti?

    Iz Opće enciklopedije JLZ (1979.)



    Proces formiranja državnosti BiH dovršen je donošenjem prvog Ustava NR BiH 31. decembra 1946. Time je kao rezultat Narodnooslobodilačke borbe i socijalističke revolucije stvoren državnopravni okvir koji je Muslimanima kao cjelini pružao i pruža najšire mogućnosti za njihov svestrani ekonomski, politički i kulturni razvitak, koji oni ostvaruju u zajednici i ravnopravno s ostalim narodima i narodnostima BiH i čitave Jugoslavije.


    Kroz protekla tri desetljeća socijalističkog i samoupravnog razvitka Muslimani su skupa s drugim narodima i narodnostima BiH i Jugoslavije doživjeli svestran ekonomski, socijalni, politički i kulturni preobražaj. Potpuno je izmijenjena njihova ekonomsko-socijalna i obrazovna struktura. Stvorena je moderna radnička klasa i brojna inteligencija koja je danas sposobna da politički shvati povijesni položaj svog naroda. Na svim poljima ljudskog stvaralaštva Muslimani postižu značajne rezultate i daju svoj ravnopravan doprinos razvitku BiH i Jugoslavije.


    Ovaj razvitak, koji je u biti značio i nacionalnu afirmaciju Muslimana kao naroda, nije u prva dva poslijeratna desetljeća bio popraćen odgovarajućim političkoteorijskim određenjem i priznavanjem Muslimana kao nacije. Izvjesne nejasnoće u tom pogledu javljale su se još u toku NOR. U dnevnim, praktičnopolitičkim dokumentima NOP Muslimani su uvijek tretirani kao posebna narodna cjelina, ali u općim, načelnim aktima (npr. u odlukama II. zasjedanja AVNOJ) nisu posebno spominjani, kao što je bio slučaj s ostalim narodima Jugoslavije (ovdje se izuzimaju odluke ZAVNOBiH). Poslije rata unekoliko je prevladavalo mišljenje da su Muslimani samo neka vjerska grupa, čiji će se pripadnici, zavisno od svoga kulturno-političkoga napretka, nacionalno opredjeljivati kao Srbi, Hrvati, Crnogorci itd. Pitanje posebnosti Muslimana kao naroda ogledalo se prije svega u potpunom zanemarivanju njihove tradicije, historije i kulture, koje nisu bile obuhvaćene školskom nastavom ni na jednom stupnju obrazovnog sistema. Prilikom prvih poratnih popisa stanovništva u Jugoslaviji, Muslimani su imali mogućnost da se "opredijele" kao pripadnici neke druge nacije (Srbi, Hrvati i sl.) ili da ostanu "neopredijeljeni". U BiH je 1948. bilo 778 403, a 1953. godine 891 800 nacionalno "neopredijeljenih" Muslimana, a 1961., kada je prvi put uvedena statistička odrednica "Musliman u etničkom smislu", 842 954. Istovremeno se 1961. u BiH 265 731 Musliman izjasnio kao "Jugoslaven, nacionalno neopredijeljen", što je bilo 84% svih onih koji su se u čitavoj Jugoslaviji (317 125) izjasnili na ovaj način. Ipak u svakodnevnoj političkoj praksi posebnost Muslimana se uzimala u obzir, posebno u raznim predstavničko-političkim tijelima.


    Početkom šezdesetih godina, s razvitkom i potpunom afirmacijom samoupravljanja, dozrijeva postepeno unutar Saveza komunista spoznaja da je teza o nacionalnom "opredjeljivanju" Muslimana u biti zaostatak buržoaskog gledanja na Muslimane, te da nema nikakve znanstvene osnove. Na neodrživost i besmislenost politike nacionalnog "opredjeljivanja" Muslimana u dva je maha jasno upozorio i drug Tito, prvi put na II. plenumu CK SKJ, u novembru 1959., a drugi put na VII. kongresu Saveza omladine Jugoslavije, u januaru 1963. Što je sve prouzrokovalo insistiranje na nacionalnom "opredjeljivanju" Muslimana, koje su se slabosti i posljedice s tim u vezi javljale u radu Saveza komunista, kritički je analizirano na VI. plenumu CK SKBiH u martu 1963., a zatim na IV. kongresu SKBiH 1965. Tom prilikom odbačena su kao znanstveno neosnovana i politički štetna shvaćanja o potrebi nacionalnog "opredjeljivanja" Muslimana, kojima je u okviru Republike i čitave jugoslavenske zajednice osiguran slobodan i ravnopravan život sa Srbima, Hrvatima i ostalim narodima. To je izričito naglašeno u Ustavu SR BiH iz 1963. Sve dileme u pogledu nacionalnosti Muslimana odlučno su odbačene na XVII. sjednici CK SKBiH, u februaru 1968., u čijim se zaključcima izričito kaže da i historija i "današnja socijalistička praksa" potvrđuju da su "Muslimani poseban narod". Da se Muslimani zaista tako osjećaju, najbolje se pokazalo 1971. prilikom popisa stanovništva. Usporedo s tim došlo je posljednjih godina u našoj nauci do više krupnih istraživačkih zahvata i prodora u izučavanju tradicije, historije, kulture, posebno historije književnosti Muslimana. Iz pera mnogih znanstvenih radnika Muslimana i drugih objavljene su brojne knjige, studije, članci i rasprave u kojima se obrađuje historija i kulturna baština Muslimana.

    MUSLIMANI, južnoslavenski narod koji živi u Jugoslaviji. Prema popisu iz 1971. Muslimana ima oko 1 730 000 što čini 8,4% cjelokupnoga jugoslavenskoga stanovništva. Najviše Muslimana, 1 482 430 živi u Bosni i Hercegovini, a to je 39,6% stanovništva ove republike, odnosno 85,6% svih Muslimana u Jugoslaviji. Muslimana ima nešto više u Srbiji i Crnoj Gori (posebno na području Sandžaka), zatim na Kosovu i po većim gradovima u Hrvatskoj. Izvan domovine žive uglavnom kao iseljenici u Turskoj, a u posljednje vrijeme i u SAD, Kanadi i Australiji, te na privremenom radu u SR Njemačkoj, Austriji i drugim zapadnoevropskim zemljama.


    Ime. Naziv Muslimani potječe od arapske riječi muslim, što znači pripadnik islamske vjere. U posebnim historijskim prilikama taj je pojam u posljednjih sto godina dobio značenje etničke, odnosno nacionalne oznake muslimanskog stanovništva slavenskog podrijetla u BiH, dijelovima Srbije i Crne Gore. Kroz čitavo vrijeme osmanlijske vladavine za Muslimane u Bosni upotrebljavala su se dva naziva. Prema Turcima i prema vlastima u Carigradu Muslimani su sebe u etničkom i političkom smislu smatrali i nazivali Bošnjacima. Tako su ih nazivali i Turci i osmanlijska administracija u svojim službenim aktima. U mnogim službenim spisima Porte naziv Bošnjak se sreće u raznim konstrukcijama (Bosnaklar, Bosnak taifesi, Bosnalu takimi, Bosnalu kavm-bosanski narod). Isti naziv za Muslimane, tj. Bošnjaci ili bosanski narod, upotrebljavao se i u pismima koja su istaknuti sudionici pokreta Husein-kapetana Gradaščevića upućivali austrijskim vlastima i knezu Milošu. Istovremeno se vrlo često za Muslimane upotrebljavao naziv turčin, kao vjerska oznaka kojom se željelo reći da su Muslimani "turske (islamske) vjere", čime su se jasno razlikovali od ostalih južnoslavenskih naroda drugih vjera. U tim su relacijama ovaj termin upotrebljavali i Muslimani i njihovi susjedi nemuslimani u Bosni i u okolnim jugoslavenskim zemljama.


    Poslije austrougarske okupacije BiH 1878. počeo se službeno za Muslimane upotrebljavati termin muhamedanci (prevedeno njemački Muhammedaner). Premda je taj naziv upotrebljavala i štampa, narod ga ipak nije prihvatio, nego se i dalje služio nazivima Bošnjak ili Turčin, odnosno Musliman. U izmijenjenim etničkim i političkim odnosima ovaj posljednji naziv upotrebljavao se sve češće, potiskujući postepeno prethodni. Člancima u svojoj štampi muslimanska je javnost otvoreno zahtijevala da se termin muhamedanac, kao netočan i neadekvatan, izbaci iz službene upotrebe i zamijeni nazivom Musliman. Nakon toga u muslimanskoj štampi i publicistici upotrebljavala se isključivo riječ Musliman, što i narod s vremenom prihvaća kao svoju suvremenu etničku, odnosno nacionalnu oznaku.


    Jezik. Jezik kojim govore Muslimani u svojoj osnovi je zajednički jezik Srba, Hrvata, Muslimana i Crnogoraca. U pisanoj tradiciji Muslimani su svoj jezik nazivali bosanskim, a to je u austrougarskom razdoblju bio i službeni naziv za jezik kojim je govorilo stanovništvo u Bosni i Hercegovini sve do 4. oktobra 1907., kada su vlasti izdale naredbu po kojoj se taj jezik ima službeno nazivati srpskohrvatskim. Uzimajući u obzir da je naziv bosanski jezik ukorijenjen za materinski jezik u Muslimana, Zemaljska je vlada novom naredbom od 29. novembra 1907. propisala da se u okviru muslimanskih autonomnih institucija može i dalje jezik službeno nazivati bosanskim u svim dokumentima, kao što su školske svjedodžbe i sl. Muslimani su isključivi štokavci, s tim što su u ranijim razdobljima u Bosni bili ikavci, a u Hercegovini i Sandžaku ijekavci. Znatan broj Muslimana koji su se u vrijeme austrougarske okupacije i u međuratnom razdoblju odselili u Tursku sačuvali su i do danas svoj materinski jezik i to ikavicu. Najstariji jezični spomenici, koji se protežu kroz cijelo osmanlijsko razdoblje, jesu pisma muslimanskih krajišnika pisana bosančicom, od sredine 16. do sredine 19. stoljeća. Osim bosančice, kojom se pisalo samo u kurzivnom obliku, u upotrebi je bila i arabica, tj. arapsko pismo koje su Muslimani prilagodili svom materinskom jeziku. Ovim pismom napisana su i prva umjetnička djela na materinskom jeziku (za razliku od razvijene tradicije pisanja istim pismom na orijentalnim jezicima), koja pripadaju tzv. aljamiado (alhamijado) književnosti, a u austrougarskom razdoblju tim su pismom štampane knjige i izdavani časopisi. Ćirilica i latinica počinju se upotrebljavati sredinom 19. stoljeća.
    Last edited by Samotnjak; 16-07-19 at 01:48.

  24. #249
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,822
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Dobar ti je naslov... Kao iz informera...

    Poslato sa kompaktne pisaće mašine Note 8 x2

    ............ Ż\_(ツ )_/Ż.............
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  25. #250
    Join Date
    May 2019
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    210
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Neko Kljiftijevo misljenje o ovoj temi. Titova Jugoslavija je nastala na osnovu lokalnog (seoskog) etno - mentaliteta, nevjerovatno jake KPJ te podrske SSSR. Raspala se obrnutim redosljedom, odnosno gubitkom tih elemenata.
    Raspad Titove Jugoslavije desio se 1966 smjenom Rankovica. To je bio i mozda poslednji komunista iz tridesetih koji je zbog svoje cvrstine postao suvisan. Komunisti iz tridesetih zamijenjeni su birokratima koji su generalno bili Brozovi poltroni i deformisano plemstvo koje bi upropastilo bilo koju drugu drzavu.
    Jedne drzave nema bez elite i to elite sa bojnog polja (tako barem Britanci kazu). No kako je Aleksandar Karadjordjevic izmrsikao Zivojina Misica kad mu vise nije trebao tako je i Broz izmrsikao svoje. Slozicete se da je to i neka od losijih crta naseg etno mentaliteta gdje dobrog covjeka i mozemo da iskoristimo ali nikako ne mozemo da ga cijenimo. Zato nam ovako dobro ide.
    Rankovic je bio za to da se pravi atomska bomba kao jedini garant suvereniteta (Izrael ih ima cetrdesetak komada, koplja se lome oko Irana).
    Bio je protiv proglasenja administrativnih granica za nacionalne sto ce relativno brzo dovesti do rata.
    Bio je protivnik otvaranja 'nacionalnih pitanja' (Broz je u pocetku podrzavao Maspok).
    Bio je protiv radnickog samoupravljanja, OURa i SOURa sto ce unistiti privredu (na osnovu izvjestaja UDBA - e o stanju u fabrikama).
    Bio je protiv spirale zaduzivanja + republickog rasipanja novca na racun savezne drzave + protivnik dopustanja zapadnjacke pod - kulture.
    Htio je tezim, a pravim putem sto generalno ni Broz ni drzava nisu ni htjeli, a mozda ni mogli da izdrze. I zurka je trajala dok je trajala, a onda je Zapad ugasio svijetlo i potegli su se nozevi.
    Nije sporno ni to da su Vikinzi sa Zapada manipulisali monetarnom politikom, napadali pod - kulturom, pljuvali pa lizali. Ali ni ti Sloveni sa Istoka nisu bili dovoljno kadri da budu otporni na to. Mnogo smo plahi, povodljivi, infantilni, narcisoidni. Nije cudo sto jedan Staljin nije bio Sloven.

Page 10 of 23 FirstFirst ... 6789101112131420 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Jugoslavija part iv
    By PrijekiLijek in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 24-04-12, 02:59
  2. Titova najveća tajna...
    By ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ in forum Sve i svašta
    Replies: 10
    Last Post: 23-01-12, 13:09
  3. Titova posljednja ispovijest
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-09, 01:49
  4. Titova ispovest u Karadjordjevu 1979.
    By englezovic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 14
    Last Post: 10-05-04, 20:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •