Page 11 of 23 FirstFirst ... 78910111213141521 ... LastLast
Results 251 to 275 of 571

Thread: Titova Jugoslavija

  1. #251
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Pročitah ovu izvrsnu novu knjigu, pa da povadim bilješke.

    * izvor: Max Bergholz-Nasilje kao generativna sila (identitet, nacionalizam i sjećanje u jednoj balkanskoj zajednici), buybook, Sarajevo/Zagreb 2018.

    Sredinom 1930-ih Kulen Vakuf je imao 5 600 muslimana, 8 600 svetosavaca i 1 600 katolika. Uslijedili su silni ustaški zločini nad svetosavcima, pa ustanički nad muslimanima i katolicima. Godine 1959. Kulen Vakuf ima 3 720 muslimana, 5 300 svetosavaca i 270 katolika. U sastavu Saveza komunista iste godine je 59 muslimana, 196 svetosavaca i 7 katolika.

    Godine 1955. bilo je 13 članova lokalnog odbora Saveza komunista, 11 svetosavaca i 2 muslimana. Od 230 članova "Opštinskog komiteta Saveza komunista Kulen Vakufa", 32 nisu imala nikakvu školu, 162 su imala samo osnovnu, 19 neku stručnu obuku, 13 srednju školu, niti jedan fakultet.

    Ustaše su uništili svetosavska sela Suvaju, Osredce i Bubanj. U odgovoru na to, srpski ustanici, još nepodijeljeni na četnike i partizane, zatiru katolike Boričevca, Krnjeuše, Vrtoča i Brotnje. Stradavaju i muslimani iz sela Ćukovi, Orašac, Ripač, te samog grada Kulen Vakufa. Tijekom Drugog svjetskog rata, od 6. do 8. rujna 1941. godine, srpski ustanici željni osvetiti ustaške pokolje do temelja su spalili Kulen Vakuf. Tijekom dva dana svirepo su ubili oko 2 000 muslimana, od kojih su većina bili žene i djeca. Njihova tijela su ležala izrešetana mecima uz cestu, poklana pa razbacana po livadi, udavljena u ledenoj Uni koja ih je odnijela dalje, ili nabacana na gomilu u dubokim i mračnim okomitim jamama. U samom gradu bilo je između 900 i 1 000 žrtava, u jami Golubnjači blizu Miljuša stradalo ih je 400-420, a u blizini Ćovke iz zasjede pobijeno ih je 300-500. U jamu blizu Ešanovića šume bačeno je 80-130, a u obližnju jamu Dugopolje 70 muslimana.

    Ustanici su se uskoro podijelili na četnike i partizane, pa su svetosavci stradali od svetosavaca u Beglucima. Četnički vođa Petar Đilas, koji je 1941. odigrao ključnu ulogu u masovnom ubijanju muslimana u Kulen Vakufu, stigao je 21. siječnja 1944. godine sa skupinom boraca u srpsko selo Begluke. Okupili su oko dvadeset muškaraca i dvije žene, te pred njih stavili mitraljeze. Prema jednom svjedoku, Đilas je držao govor u kojem je istaknuo kako će strijeljati svakoga tko ne uzme oružje i ne pridruži se četnicima. Nitko se nije dragovoljno javio. U odgovoru na to, on i njegovi borci su prestrašene seljake odveli na brdo gdje je puhao jak, ledeni vjetar. Na mrazu, natjerani su ukloniti sa sebe svu odjeću i leći na zemlju. Đilas i njegovi četnici su ih tukli do besvijesti, a zatim nekolicinu mučili do smrti. U idućim mjesecima ti naoružani ljudi redovito su se vraćali u selo, vršili pljačku i provodili teror. Ubili su najmanje sedam stanovnika, premlatili gotovo sve ostale u više prilika, uništili devet kuća i opljačkali velike količine njihovih ionako ograničenih zaliha hrane i stoke.

    Koliko je mir u Jugoslaviji bio krhak? Cijelo vrijeme mira obilovalo je ubojstvima i tučnjavama na etničkoj osnovi. U bihaćkom kraju "Sekretarijat unutrašnjih poslova" tijekom 1961. kazneno je procesuirao 110 slučajeva protiv pojedinaca koji su djelovali na načine koji su smatrani "šovinističkim", te time štetnim za "bratstvo i jedinstvo". Broj ljudi koji su hapšeni i upozoravani, ali ne i kazneno gonjeni, vjerojatno je bio puno veći. Diljem Bosne i Hercegovine na tisuće pojedinaca vlasti su disciplinirale zbog šovinizma u tom istom razdoblju. Od siječnja 1958. do rujna 1961. lokalna policija je zabilježila 329 ozbiljnih fizičkih sukoba koji su započeli zbog šovinističkih komentara, a u koje je bilo umiješano više od 2 500 osoba. Od kraja 1959. ili početka 1960. do sredine 1962. prijavljena su 7 433 pojedinačna akta šovinizma diljem te republike, prosječno osam dnevno. Tijekom prvih osam mjeseci 1969. podignuto je 220 optužnica i 1 600 prekršajnih optužbi za šovinizam, nacionalizam i akte protiv komunističkog vodstva.

    Bratstvo i jedinstvo su gradili isti oni koji su se dojučer klali. U kulenvakufskom kraju bilo je muškaraca koji su svaki dan radili na željeznici zajedno s istim onim muškarcima koji su im ubili roditelje. Četvrtkom, na pazarni dan, žene su nijemo prolazile kraj osoba koje su ih pokušale 1941. godine nasmrt pretući kraj Une. Mujo Dervišević, jedini koji je preživio pokolj muškaraca i dječaka kod jame Golubnjače, ponekad je sretao Mileta Pilipovića, koji ga je bio spreman zaklati netom prije nego što će on uspjeti pobjeći. On se tih susreta prisjeća: "Rat je bio gotov... Ja sam počeo raditi kao zidar. Jednog dana, miješao sam malter, i pogledao sam niz cestu. Vidio sam kapetana [Jugoslavenske narodne armije] koji je išao prema meni i smješkao se. Viknuo je "Zdravo, Mujo!", a onda mi je pružio ruku. Ja sam ga gledao i gledao [i onda shvatio tko je]. "A što mi pružaš ruku?! Zar si zaboravio da si me tom istom rukom htio ubiti i gurnuti me u jamu?!" "

    Godine 1962. jedna skupina mladih Srba došunjala se u hrvatsko selo jedne noći i počela pjevati srpske pjesme i vikati "*****o vam ustašku majku!" Hrvatima. Neki momci Hrvati izišli su iz kuća suočiti se s njima i počela je tučnjava u kojoj je sudjelovalo 30 do 40 ljudi. U izvješću o tom incidentu Savez komunista identificirao je ratno naslijeđe kao izravan uzrok, navodeći da su roditelji mnogih tih Hrvata bili ustaše koji su 1941. godine pobili roditelje tih Srba. Neki Srbi su kritizirali vlasti zbog uvođenja struje i izgradnje vodovoda i kanalizacije u islamskim selima i gradovima, tvrdeći da su to ustaška mjesta koja ne zaslužuju infrastrukturu.

    Branko Atlagić je 1958. pokušao uvjeriti skupinu Srba iz sela Prkosi napustiti svoju općinu i pridružiti se budućoj općini Vrtoče, obećavajući im, ako to učine, da će dobiti prodavaonicu u svom selu. Oni su odgovorili rekavši da već imaju prodavaonicu. Ta je pripadala trgovačkoj tvrtki "Ostrovica", čije je sjedište bilo u Kulen Vakufu i vodili su ju muslimani. Tvrtka je također uglavnom zapošljavala islamsku radnu snagu. Atlagić je eksplodirao od bijesa vičući na Srbe: "Ta prodavaonica u Prkosima je ustaška! Mi Srbi iz Vrtoče smo oslobodili vas Srbe iz Prkosa i Oraškog Brda od ustaša, a čijoj općini vi sada volite pripadati. Doći će opet vrijeme kada će vas oni klati i neka vas kolju... Mi vas od njih ne ćemo braniti".

    1962. su u nekoj kavani čuli čovjeka kako viče: "Daj Bože zdravlja i života, osvetit ću svoje roditelje. Ne ću zaludu rukave zasukati. Molim se Bogu da mi se niti jedan Turčin ne obrati jer ću im ja pokazati tko je zaklao moje roditelje, jebat ću im mater tursku". Iste godine drugi je doviknuo družini koja je prisustvovala otkrivanju spomenika u znak sjećanja na rat: "Svi ste vi ustaše, i upamtit ćete čije ste majke ubili 1941. Jebat ću vam majku ******!". U općini Lukavac iste godine musliman je u kavanskoj svađi viknuo svetosavcu: "Ono što ti se desilo ocu [1941.] desit će se i tebi. Treba te zaklati kao i tvog oca. Doći će i tvoje vrijeme!". Za jednog bivšeg četnika iz kakanjskog kraja rečeno je da je svojim susjedima svetosavcima 1961. godine rekao: "Držite se svog oružja jer doći će vrijeme kada će vam zatrebati".

    U selu blizu Kulen Vakufa 1958. Salih Hadžić je pijan nepozvan ušao u kuću Branka Rokvića i izudarao ga. Krajem 1950-ih jedan momak musliman silovao je stariju svetosavku u selu Bušević. U siječnju 1957. Milka Grubiša isključena je iz Partije zbog žestoke svađe s jednim učiteljem muslimanom. Godine 1964. u Velikoj Kladuši dječak musliman, koji je čuvao stoku u blizini svetosavskog groblja, bacio je kamen i slučajno oštetio sliku na jednom nadgrobnom spomeniku. Ovo je protumačeno kao šovinistički ispad. Godine 1961. jedan radnik svetosavac poginuo je na radnom mjestu na području Bosanskog Petrovca kada se na njega slučajno obrušio teški komad građevinskog materijala. Samo su radnici muslimani toga dana tovarili građu. Nekoliko radnika svetosavaca odmah je zaključilo da je u pitanju namjeran šovinistički napad. Godine 1958. lokalni vlasnik kavane Nikola Filipović pijan je i bijesan vikao: "Svi vi muslimani iz [Kulen] Vakufa ste ustaše! Ja vas znam od 1941.".

    Beskonačno puno primjera incidenata u miru.

  2. #252
    Join Date
    May 2019
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    210
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Ovo sto si napisao ne znaci nista. Ovo cak i nisu neki incidenti. Reka ovaj onome i reka onaj onome. Sa druge strane imas jedne SAD nastale bas na nasilju sa ogromnom stopom masovnih ubistava, maltene kulturom istih, serijskih ubica, kulta vatrenog oruzja. O rasizmu, fasizmu, nasledju ropstva, otimanju djece Indijanaca da se i ne govori. Ali probaj tamo da izdas cek bez pokrica i zavrsices u zatvoru kao bela lala. Ni plac ne smije da ti ostane nepokosen. Sredstva za 28 nosaca aviona i ko zna koliko vojnih baza sirom svijeta nikada nisu dovodjena u pitanje, ni kad je Nju Orlinz bio pod vodom i ko zna koliko lokalnog stanovnista koji nisu imali novca da se evakuisu prepusteno sebi. Jedna nacija moze da izdrzi sve samo ne izdaju.

  3. #253
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    4,691
    Thanks Thanks Given 
    557
    Thanks Thanks Received 
    2,709
    Thanked in
    1,396 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samotnjak View Post
    Pročitah ovu izvrsnu novu knjigu, pa da povadim bilješke.

    * izvor: Max Bergholz-Nasilje kao generativna sila (identitet, nacionalizam i sjećanje u jednoj balkanskoj zajednici), buybook, Sarajevo/Zagreb 2018.


    Beskonačno puno primjera incidenata u miru.
    Ma da, za sve je kriv Tito. Sad su sretna vremena i nema vise tog sovinistickog sr(lj)anja:
    https://www.b92.net/info/vesti/index...nav_id=1582962

  4. #254
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    U mešavini koja se tako stvorila bilo je nemoguće razlikovati jedne od drugih. Ista odela, iste psovke i komanda. U takvoj gužvi je uvek mnogo žrtava. Najgore je što ne znaš koga gađaš, a kad pucnjava počne, ne prestaje do mraka. Njihova petokraka zvezda i naša trobojna kokarda, i kad su bile na šajkačama, mogle su se osmotriti samo iz neposredne blizine. Ako se sukobimo u selu onda se tek stvori krkljanac. Jurimo se oko kuća i štala kao deca koja se igraju žmurke. Čas mi jurimo njih a čas oni nas. U takvoj igri gine sve od reda: i mi i oni, i žene i deca, i stoka i kokoške, i sve što je živo.
    *četnik Zvonko Vučković o okršajima s partizanima

  5. #255
    Join Date
    May 2019
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    210
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Bečka škola za sve namijene. I dijamantski prsten i tovatna mast.
    Click image for larger version. 

Name:	TT.jpg 
Views:	151 
Size:	13.4 KB 
ID:	164212

  6. #256
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,177
    Thanks Thanks Given 
    1,274
    Thanks Thanks Received 
    4,277
    Thanked in
    1,995 Posts

    Default

    The more things change, the more they stay the same.

  7. #257
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    To tada nije bilo pomodarstvo ka shto se sad ide na sahrane ka na žurke,jednostavno to je bilo poshtovanje i tachka.
    To je samo tvoje mišljenje.

  8. #258
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    13,932
    Thanks Thanks Given 
    4,984
    Thanks Thanks Received 
    2,397
    Thanked in
    1,283 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ljuban View Post
    To je samo tvoje mišljenje.
    A koje je tvoje mishljenje...Ljubane?
    ...

  9. #259
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    281
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    7
    Thanked in
    7 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by AL no1 View Post
    A koje je tvoje mishljenje...Ljubane?
    Da u pogledu motiva za odlazak na sahrane ne postoji nikakva razlika danas i prije 40 godina a ni mnogo prije toga.Zapravo,taj motiv je uvijek isti.
    Brozova sahrana jeste bila dobro posjećena ali ne zato što su lideri zemalja koji su prisustvovali toj sahrani željeli da mu odaju počast mada je sigurno bilo i takvih nego zato što su u toj sahrani vidjeli prikladan povod da se vide sa drugim liderima,razmijene poruke i sl.
    Onima kojima je uistinu bilo stalo do toga da odaju počast Brozu,dolazili su i kasnije na njegov grob.Kad je posjeta Brozovom grobu ukinuta kao obavezni dio protokola za visoke strane delegacije,na Brozovom grobu mogli su se vidjeti gotovo isključivo neki vrlo sumnjivi afrički lideri čijim društvu Broz i jeste pripadao.

  10. #260
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Svakoj državi se može izrelativizirati da je jedna cjelina. Jugoslavija nije bila nikakva cjelina, u njoj su živjeli ljudi koji veze jedni s drugima nemaju. Što zajedničko imaju Janez iz Maribora i Nihad iz Novog Pazara? Štef iz Krapine i Goce iz Bitole? Jure s Visa i Azem iz Prištine? Makedonija je sličnija Turskoj nego Sloveniji, Slovenija sličnija Njemačkoj nego Makedoniji, Istra i Dalmacija sličnije Italiji nego Srbiji. Više mi Hrvati imamo povijesne veze s Francuskom nego s Makedonijom.


    Po čemu je BiH cjelina? Nema nikakve veze sa srednjovjekovnom Kraljevinom Bosnom. Bihać nikada u srednjem vijeku nije pripadao Bosni, nije bio ni blizu bosanske granice. Uopće nije razvidno definirano ni što je uopće Bosna ni što je uopće Hercegovina. Duvanjski kraj nije ni jedno ni drugo, Tomislavgrađanin će u šali reći da je to i. Izvorna Bosna je samo trokut Sarajevo-Tuzla-Zenica, a svaki drugi dio države BiH je sličniji najbližem dijelu Hrvatske nego izvornoj Bosni. Veliki dijelovi današnje Crne Gore su bili Hercegovina, Pljevlja su 205 godina bila glavni grad Hercegovačkog sandžakata. Herceg-Novi je osnovan kako bi bio glavni grad Hercegovine. A gle ironije, ni Pljevlje ni Herceg-Novog nema danas u Hercegovini.


    Što je hercegovački identitet? Zapadna Hercegovina sasvim je stopljena s Dalmacijom, granica je sasvim umjetna jer s obje strane živi savršeno jedan te isti narod. Nikakve razlike nema između Imoćanina i Posušaka. Isti jezik, ista ikavica, rodbinske veze, ista imena i prezimena, identični običaji, ama baš nikakve razlike između njih dvojice. Dijeli ih umjetna državna granica. Po čemu je ovaj Dalmatinac, a onaj Hercegovac, kad su potpuno isti? Zapadna Hercegovina i Dalmacija su savršeno jedno isto.


    Sjeverna Hercegovina je pak skroz stopljena s Bosnom. Kakve razlike ima između Konjičanina ili Jablaničanina i Sarajlije? Isti govor, isti naglasak, sve isto. Po čemu je Konjičanin Hercegovac, a Sarajlija Bosanac, kad su potpuno isti? Istočna Hercegovina je savršeno sljubljena s Crnom Gorom. Identičan govor, narod i običaji, državna granica između Hercegovine i Crne Gore potpuno umjetna. Kakva je razlika između Gačanina i Nikšićanina, Trebinjca i Novljanina? Po čemu je prvi Hercegovac, a drugi Crnogorac, kad su potpuno isti?


    Zaključak: zapadni Hercegovac je bliži Dalmatincu nego sjevernom i istočnom Hercegovcu, sjeverni Hercegovac je bliži Bosancu nego zapadnom i istočnom Hercegovcu, istočni Hercegovac je bliži Crnogorcu nego zapadnom i sjevernom Hercegovcu. Kako je onda Hercegovina jedna cjelina?


    Identitet su kamen, krš i maslina. Po čemu je krš u Hercegovini išta drukčiji od krša u Dalmaciji, Lici, Crnoj Gori? Što je to ekskluzivno hercegovačko? Dalmatinski identitet su sunce, more i masline? Ali Dalmacija su i Knin i Imotski i Vrgorac, gdje nema ni sunca ni mora ni maslina, gdje je sve sličnije Hercegovini ili Bosni nego priobalnom dijelu Dalmacije. Što je onda uopće ekskluzivno dalmatinsko? Bliže si moru u nekim dijelovima Hercegovine nego u nekim dijelovima Dalmacije ili dubrovačkog kraja. Hercegovac iz Orahova dola je bliži moru nego Konavljanin iz Kule Konavoske. Bliži je moru Čapljinac nego Kninjanin, pa je opet Čapljinac Hercegovac, a Kninjanin Dalmatinac.

  11. #261
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bar
    Posts
    2,197
    Thanks Thanks Given 
    66
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    70 Posts

    Default

    Samotnjak
    šta Italijan sa Sicilije ima sa Italijanima iz Tirola? Ništa, cak se ni Ne razumiju! Ista stvar sa svakom većom državom na svijetu, države su rijetko cjelina čisto jednog naroda, sa istom ili sličnom istorijom, kulturom ili religijom.

    Premali smo da bi se busali i djelili

  12. #262
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Za malo ljudi sam u životu rekao sa baljezgaju, ali ovaj Samotnjak je jedan od njih...

    Logika na nivou đeteta i priča, šta imaju zajedničko sastojci palačinke brašno, jaja mlijeko?
    Brašno je više slično zemljanim namirnicama jer se dobija od kukuruza ili pšenice pa je stoga sličnije krompiru.
    Jaja su od životinja pa su sličniji zecu
    Mlijeko je od krave pa je sličnije kozi.

    E sada šta imaju zajedničko krompir, zec i koza?
    Ništa


    Jesam li vam dokazao

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Bugi For This Useful Post:


  14. #263
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Od svih osoba iznad 10 godina starosti 1921. godine 51.5% bilo je nepismeno. Razlika u pismenosti između pojedinih područja bila je napadna: od 8.8% nepismenih u Sloveniji do 83.8% u Makedoniji. Toliko o razlici u razvijenosti između dijelova Jugoslavije.

  15. #264
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Tito i 1921.
    Toliko o trolovanju

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  16. #265
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    podgorica
    Posts
    1,411
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    74
    Thanked in
    40 Posts

    Default



    Ne znam jeli tacno, 70ih godina???

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    Last edited by ninos; 18-04-20 at 06:36.

  17. #266
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    A bogastvo se nekad nije mjerilo samo novcem...
    Imao si prosečnu platu, pa šta možeš sa njom, koloko su zadovoljan životom, koliko odmaraš godišnje, besplatno školovanje i zdravstvo...
    Kada se to sabere 70e su zlatne za Jugu.
    80e su već prošao voz...

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    Last edited by Bugi; 18-04-20 at 22:59.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  18. #267
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,868
    Thanks Thanks Given 
    3,187
    Thanks Thanks Received 
    5,532
    Thanked in
    2,242 Posts

    Default

    Izgleda da je zivot najbolji bio ovima rodjenima 40ih i 50ih proslog vijeka...

    A kazu danas svijet nikad nije bio bolji i bogatiji... i nikad turbulentiniji. Kako sacuvat razum, i pritom vodit neki ok zivot pitanje je...

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk

  19. The Following User Says Thank You to Mojsije For This Useful Post:


  20. #268
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,291
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Najbolje je bilo rođenima oko 1955.
    Većina bubica iz 2 Svjetskog rata riješena.
    Krenula zemlja da se razvija.
    Sa 15 dočekuješ sedamdesete, plate roditelja velike, biraš škole, uz malo sreće imaš nekiog u Zapadnu Njemačku ili na nafti na bliskom istoku.
    Gališ 10 godina i uživaš, završiš fax do 1980 u odeš u vojsku. Vratiš se, dobiješ stan i posao...

    Poslato sa ultra moderne pisaće mašine Note X
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  21. #269
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ninos View Post


    Ne znam jeli tacno, 70ih godina???

    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
    nije tačno
    Slovenci napravili i usput napravili pravopisnu grešku (što me čudi od Slovenaca)
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  22. #270
    Join Date
    May 2019
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    210
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Sedamdesete, majka svih dugova i napustanje zlatnog standarda. Zanimljivo, sve lose sto je radila SFRJ rade i njene nasljednice. I to na neuporedivo gorem nivou.

  23. #271
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    365
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    9 Posts

    Default

    Od 46 godina postojanja komunističke Jugoslavije, možda je desetak godina bilo dobro. Ta je država vrlo kratko trajala, te se mogla održavati jedino terorom, represijom i brutalnim proganjanjem neistomišljenika. Ako uzmemo da je 25 godina jedan naraštaj, Titova država nije trajala ni dva naraštaja. Ako se uzme da je mladost do 35-36 godina, znači da su samo oni rođeni između 1945. i 1955. proveli cijelu mladost u diktaturi.

  24. #272
    Join Date
    May 2019
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    210
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Samotnjak View Post
    Od 46 godina postojanja komunističke Jugoslavije, možda je desetak godina bilo dobro. Ta je država vrlo kratko trajala, te se mogla održavati jedino terorom, represijom i brutalnim proganjanjem neistomišljenika. Ako uzmemo da je 25 godina jedan naraštaj, Titova država nije trajala ni dva naraštaja. Ako se uzme da je mladost do 35-36 godina, znači da su samo oni rođeni između 1945. i 1955. proveli cijelu mladost u diktaturi.
    SFRJ je bila jedan od osnivača UN, rijetka zemlja u Evropi bez stranih trupa na svojoj teritoriji, bez obaveza prema SSSR i SAD. Sa značajnim teritorijalnim proširenjem u Jadranskom primorju. Zemlja kojoj je jedan Hruščov došao na noge, koja je bez kompleksa razgovarala sa Kenedijem. SFRJ je bila pojam uspjeha - džomba od prvog dana. Pri tome ne treba zaboraviti da je komunistička ekipa svojom vojnom pobjedom efektno završila razdoblje međunacionalnih i vjerskih pokolja i sektaških obračuna na tlu Jugoslavije. Radi poređenja, građanski rat u Grčkoj trajao je sve do 1949 godine i zaustavljen je direktnom intervencijom Britanije.
    Sve se države održavaju terorom i represijom. Zašto misliš da SAD imaju desetine nosača aviona, Rusi raznorazne vojske pa i Unutrašnju, Englezi i jedno i drugo. Od nezavisnosti pa do današnjeg dana svi predsjednici SAD su bili protestanti liše Kenedija (s tim da on nije završio mandat). Pitaj linčovanog crnca iz pedesetih o njegovima pravima. Jedino je pitanje da li se tlačenje naroda obavlja u cilju jačanja njegove moći ili u cilju jačanja kleptokratije. A Zagorac nije bio lopov, čak je i lične poklone knjižio na Armiju.
    Raspad SFRJ se desio smjenom Aleksandra Rankovića 1966. Kad je mačka uklonjena, pacovi su izašli da potraže svoje šanse. Takođe Brozova slabost na poltrone bila je katastrofalnog učinka. Tu je Josip pokazao da je jedan od nas. Volimo da se okružimo ljudima koji nam tapšu pa makar bili poslednja vnago. Britanska Kraljica to ne bi nikad sebi dozvolila.

  25. #273
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    podgorica
    Posts
    1,411
    Thanks Thanks Given 
    6
    Thanks Thanks Received 
    74
    Thanked in
    40 Posts

    Default



    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

  26. #274
    Join Date
    May 2019
    Posts
    683
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    210
    Thanked in
    107 Posts

    Default

    Priča o dugovima je kompleksna. Nastala je sedamdesetih, posle naftne krize kada su se arapske države i finansijski karteli nakupili para usljed višestrukog i iznenadnog skoka cijena nafte. Te pare su plasirali kroz jeftine kredite koje su zemljama u razvoju poslužili za dalji privredni rast. Neko je i ulagao u proizvodnju i infrastrukturu no dosta je otišlo u potrošnju ali i promašene projekte. Pri tome SFRJ je imala 6 republika i 2 pokrajine koje su krenule u žestoka nerezonska ulaganja, potrošnju i promašene projekte. Tako je to kad puštiš miševe kolo da vode. U Crnu Goru su se boračke penzije dijelile sve do osamdesetih.
    Krediti su dijeljeni po kamatnoj stopi od 3%. A onda je došla Reganova administracija i sve investicione kredite prebacila je u komercijalne i kamata je skočila do 16%. Pri tome, glavni spoljni partner i izvor deviza za SFRJ bila je Zapadna Njemačka. Osamdesetih je zapadnonjemačka marka u odnosu na američki dolar sa pariteta 1:1 pala na 1:2 u korist dolara. A krediti za SFRJ bili su indeksirani u dolarima. Tako da je to došlo kao još jedan katastrofalan udar. SFRJ je upala u situaciju u kojoj su se našli zaduženi u švajcarcima. Usljed toga osamdesete su bile dekade trke da se otplate dugovi i stignu kamate. Najgore što zaduženje u odnosu na BDP i nije bilo veliko nekih 20 - 25% BDP. Da se reče, postojala je mogućnost da se inostranim povjeriocima prede nešto od imovine SFRJ što je tadašnje komunističko rukovodstvo sa gnušanjem odbilo.
    Sve to inače nije bio samo usud komunističkih režima nego opšti trend. Desničarske zemlje, na primjer Južne Amerike bile su i u goroj situaciji od SFRJ. Brazil je bio dužan gotovo 100 milijardi dolara, Argentina 42 milijarde, propala je i Malezija. Kod komunista Poljska je doživljavala katastrofu (39 milijardi dolara duga) i Čaušeskuova Rumunija. Osamdesetih SAD uz pomoć Saudijaca miniraju cijenu nafte, ovog puta nadolje pa se usljed pada tih cijena u teškoj situaciji našao i SSSR.

    Valja napomenuti da posle smjene Rankovića počinje i masovno, nelegalno izvlačenje kapitala iz SFRJ u inostranstvo. Gomile nedozvoljenih deviznih računa. Ćerke firme jugoslovenskih kompanija po of - šor zonama širom svijeta. Pri tome su raznorazni beogradski Geneksi, Progresi, zagrebačke Astre, slovenačka osiguravajuća društva bile firme pod upravom republičkih SDB. Po nekima smatra se da su republičke SDB osamdesetih godišnje iznosile po minimum 10% BDP na račune u inostranstvo od privrede SFRJ, novca od doznaka, te para zarađenih na prodaji naoružanja i saradnje sa italijanskim mafijama.
    To je dovelo da stvaranja paralelnog finansijskog sistema SFRJ ali u inostranstvu. I svako je bio za sebe. Teorija zavjere govori da su upravo SDB ovdje i KGB u Moskvi odlučile da napuste ideologiju, državu i narod u ime legalizovanja tih para i formalno - pravnog preuzimanja "narodne imovine". Tuđman je dobio pasoš 1987, Slobo se vratio iz Amerike, a Šofrov tata i Peđa Bulatović pokrenuće "Dakićevce" na miting gladnih iako su to jutro doručkovali pastrmku u radničkom restoranu. Devedesete su dolazile...

  27. #275
    Join Date
    May 2014
    Posts
    1,314
    Thanks Thanks Given 
    9
    Thanks Thanks Received 
    104
    Thanked in
    58 Posts

    Default



    Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Page 11 of 23 FirstFirst ... 78910111213141521 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Jugoslavija part iv
    By PrijekiLijek in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 1
    Last Post: 24-04-12, 02:59
  2. Titova najveća tajna...
    By ^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^ in forum Sve i svašta
    Replies: 10
    Last Post: 23-01-12, 13:09
  3. Titova posljednja ispovijest
    By Hari Krisna in forum Istorija
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-09, 01:49
  4. Titova ispovest u Karadjordjevu 1979.
    By englezovic in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 14
    Last Post: 10-05-04, 20:57

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •